agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni273Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-01-2011, 01:40   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adavci Mesajı Göster
Sayın hocam teşekkürler.Sonucu ileteceğim.
Sayın adavci: Sayın hocamızın ağaçlar üzerinde işaretlediği noktalardan budamayı yapsanız da bir son fotoğrafını sergileseniz. bizde son halini görsek.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 11:53   #152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Sayın adavci: Sayın hocamızın ağaçlar üzerinde işaretlediği noktalardan budamayı yapsanız da bir son fotoğrafını sergileseniz. bizde son halini görsek.
Sayın ligstrum,Selamlar.
Budamayı bugün yapmayı proğramlamıştım,malesef yağmur yağınca ertelemek zorunda kaldım.Sayın hocamın dediklerini harfiyen uygalayıp, bu çalışmanın bütünlük oluşturması için mutlaka resimleri sergileyeceğim.

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 19:32   #153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba sayın ligustrum

Sayın adavci

Dört adet ağacımız kalmıştı, devam ediyoruz.

Sonra Kese tırtılı konusuna geçeceğim...

Nar ağacı : Fidanınız güzel, fotoğrafta budama yapılacak dalları işaretledim, orta kısımdan bu yıl çıkan kuvvetli bir sürgün var, çıkış noktasından körleyin (Kesin)...

İç kısımda birbirlerine değen dalları budayın...

Bu yıl fazla bir işlem yapmanıza gerek yok..

Name:  Resim%20021.jpg
Views: 4201
Size:  72.9 KB

Budama yerlerini işaretledim...

Erik ağacı :Fidanınız çok kuvvetli, aşırı dal sürgünü vermiş, fotoğrafta budama yapılacak dallar sık olduğundan işaretleyemedim..

Taç oluşumu yapacak ana dalların uç kesimlerini yaparken, çatal olarak bırakmayın, tek lider olsun...

Name:  Resim%20022.jpg
Views: 4469
Size:  60.7 KB

Fotoğrafta alt dalları işaretledim, tepe noktalardan uç alın, iç kısımı size bırakıyorum, hafifçe bir iç dalları budayın bu yılı böyle geçirsin, tepeleri çatal bırakmayın, tek dal olsun..

Budamadan sonra Bordo bulamacı ile ilaçlayın, kuru yer kalmasın

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 20:16   #154
Ağaç Dostu

Sayın adavci

Vişne ağacı : Vişneniz sağlıklı ve çok güzel, fotoğrafta yalnız bir tek ana dal kesimi yapılırsa fidanın içi açılacak ve taç formuna dönecek başka bir budama gözükmüyor.

Name:  Resim%20023.jpg
Views: 6961
Size:  74.0 KB

İçte ana dal kesimi...

Kayısı Ağacı : Ağacı çok güzel açmışsınız, fazla bir budamaya gerek yok...

Tepe ucu alarak ağacı bastırın, meyva gözleri alt bölümlerde oluşsun, lider dallar tek gitsin, tepe noktalarda çatal dal oluşumuna izin vermeyin.

Name:  Resim%20025.jpg
Views: 8314
Size:  52.2 KB

Uç alma budama yerleri

Ağaçlarınız sağlıklı ve ve bol meyva versin, afiyetle yemek nasip olsun...

Eski 29-01-2011, 21:05   #155
Ağaç Dostu

Bahçelerde Bakım, Budama

Yaprak dökmeyen kartopu çit budama örneği, alt bahçeye geçiş kapısı..!

Budama bakım 48.JPG

Name:  Budama bakım 49.jpg
Views: 4362
Size:  63.3 KB

Kartopu kapı girişi budama örneği...

Düzenleyen Nuri Murvet : 21-02-2011 saat 17:48 Neden: bilgi ilave
Eski 29-01-2011, 21:38   #156
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Sayın adavci

Vişne ağacı : Vişneniz sağlıklı ve çok güzel, fotoğrafta yalnız bir tek ana dal kesimi yapılırsa fidanın içi açılacak ve taç formuna dönecek başka bir budama gözükmüyor.

Eklenti 190802

İçte ana dal kesimi...

Kayısı Ağacı : Ağacı çok güzel açmışsınız, fazla bir budamaya gerek yok...

Tepe ucu alarak ağacı bastırın, meyva gözleri alt bölümlerde oluşsun, lider dallar tek gitsin, tepe noktalarda çatal dal oluşumuna izin vermeyin.

Eklenti 190801

Uç alma budama yerleri

Ağaçlarınız sağlıklı ve ve bol meyva versin, afiyetle yemek nasip olsun...
Sayın Hocam,Eline koluna sağlık.Teşekkürler.
Şimdi sıra bende.Ağaçların budama ve ilaçlanmasını nasıl yaptığımı resimleyip görüşünüze sunacağım.İnşallah geçer not verirsiniz.Acilen İzmir'e gitmem gerekiyor bu yüzden aksilik çıkmazsa 5 şubatta ödevimi yapacağım.Sağlıcakla kalın.

Eski 29-01-2011, 21:56   #157
Ağaç Dostu

Sayın Nuri Murvet,
2 adet limon çam var.Bunlar için herhangi bir işleme gerek varmı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen adavci : 30-01-2011 saat 16:54
Eski 31-01-2011, 20:57   #158
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
sorunlu fidanlar

Sayın Nuri Mürvet,
2007 Nisan ayında,yaklaşık 30 adet meyve fidanı diktirdim.Meyveyi pazarda görüp tanıyan biri olarak ,konudan ne kadar uzak olduğumu tahmin edebilirsiniz,ekteki resimlerde göreceğiniz gibi Doğa fidancılık da benim bilgisizliğimden bir hayli yaralanmış ..(O zaman ağaçlar net eğitimi almamıştım,şimdi bana öyle fidan satmaları mümkün değil.)
Normal gelişimdeki fidanları değil de birkaç sorunlu fidanın budamasın da yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
1-Bodur elma yanın daki uzantı toprağa mı gömülmeli,yoksa budanmalı mı?(armut diye satmışlardı elma çıktı.)
2-Bodur elma(meyvesi muhteşem)
3-Elma(grany smıth )
4-Badem
Name:  4=badem.jpg
Views: 3917
Size:  74.1 KB

Name:  elma(grany-smith-yakin-plan.jpg
Views: 3760
Size:  19.7 KB

Name:  2=bodur-elma-2.jpg
Views: 3882
Size:  74.7 KB

Name:  3=elma(grany-smith).jpg
Views: 3736
Size:  22.4 KB

Name:  1=bodur-elma 1.jpg
Views: 3808
Size:  75.1 KB

Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2011, 21:27   #159
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

elma fidanı

Nuri Bey,
Bunların dışında,2 yaşında Sakkı denilen özel cins elma fidanlarıma müdahale yapılmalı mı?
Zaman ayırır da beni bilgilendirirseniz,çok mutlu olurum,herşey için şimdiden teşekkür ederim..Name:  elma(gecen-yil-dikildi).jpg
Views: 3653
Size:  29.5 KBTTACH]191086[/ATTACH]

Eklenen Resimler

Eski 31-01-2011, 21:38   #160
Ağaç Dostu

Merhaba sayın Müjgan Yılmaz

Bahçenize, bodur meyva fidanlarının usulune uygun dikimi yapılmadığından, ağaçlarınız deforme olmuş..!

Öteki fidanlarınızın durumuda böyle mi?

Eski 31-01-2011, 21:49   #161
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
Nuri Bey,

Bodrum'dan hiç iyi bir haber gelmedi.(telefonda söylediler)

Bulunduğumuz sitedeki bir çok palmiyeye hastalık gelmiş.

Ortaları çürüyor, yaprakları kararıp yere iniyormuş.
Bu durumdan benimki de nasibini almış, ne yapalım diye sordular, ben sizi arayıncaya kadar ellemeyin dedim.

haberi veren de kesme ve yok etme heveslisi bir komşumuz.
Ya kemal Beyin dileği tuttu, ya da site yönetiminin, başka bir uygulama için bulduğu bir kılıf diye düşünüyorum .

Eğer doğru ise acaba ne yapmalıyım?
Benim bu sorum doktora hayali teşhis koydurmak isteyen hastanınkinden farksız bir açıklama.
Belki karşılaştığınız bir durumdur diye sormak istedim.
teşekkürler..

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2011, 21:54   #162
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Nuri Bey,
Size gönderdiklerimin dışındakiler oldukça iyi,armut ,şeftali ,kayısı kiraz vb bir kısmını da Alara fidandan almıştım onların da durumu iyi.Yaklaşık 40 meyve fidanım var.
Gönderdiklerim çok mu umutsuz durumdalar.

Eski 31-01-2011, 22:12   #163
Ağaç Dostu

Sayın Müjgan Yılmaz hemen size döneceğim...

Sayın hozat sizin anlattığınız belirtiler hurma ağaçlarında görülen Fusarium çürüklüğüne benziyor.

Palmiyenizin orta noktasında kararma ve çürüme varsa, çekince orta noktasındaki yeni sürgün ve yapraklar çıkıyorsa eyvah...

Çıkmıyorsa bakırlı funfusit (mantar) ilaçlarınla tedaviye vakit geçirmeden başlasınlar bölgenizde bulunan ilçe tarım veya konuya hakim ziraat mühendislerinden yardım alabilirsiniz.

Eski 31-01-2011, 22:18   #164
Ağaç Dostu

Sayın Müjgan Yılmaz

Hayır umutsuz değiller, yalnızca biraz kendi hallerine bırakılmışlar deforme olmuşlar...

Merak etmeyin düzelirler.

Göndermiş olduğunuz fotoğrafları alıcı gözüyle tekrar bir inceliyeyim, fotoğraflar üzerinde sizi yönlendirici düzeltmeleri yapalım, sonradan siz uygulama safhasına geçersiniz.

Eski 31-01-2011, 22:34   #165
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Çok teşekkür ederim,umarım çok zamanınızı almazlar.

Eski 01-02-2011, 17:33   #166
Ağaç Dostu

Sayın Müjgan Yılmaz

Badem ağacınız : İki lider koldan açılma, çatal yaparak dört dala ayrılarak taç oluşturuyor bu formu iyi, iki lider dalın altındaki sürgün oluşumlarına izin vermeyin...

Çiçek gözleri taç yapan dört dalın uç kısımlarında oluşmuş, uygun yükseklikte tepe noktalarından kesim yaparak alt dallarında meyve verecek çiçek gözlerini teşvik etmesini sağlarsınız..

Name:  4=badem.jpg
Views: 4261
Size:  72.6 KB

Budama yerleri...

Eski 01-02-2011, 18:43   #167
Ağaç Dostu

Sayın Müjgan Yılmaz

Grand smith Elma :Ağacınız fena deforme olmuş, İki sekilde form verilebilir.

1-Fidanınızın köklerini zedelemeden 50mm çaplı ve 3metre boyunda bir boruyu 50 cm toprağa çakarak kalan 2,50 cm boruya fidanınızı alttan üst noktaya doğru bağlayarak tespit edin ve örnek şemadaki gibi terbiye edin..

Name:  image012.jpg
Views: 3946
Size:  29.5 KB

2- Fidanınızın köklerini zedelemeden 50mm çaplı ve 3metre boyunda bir boruyu 50 cm toprağa çakarak kalan 2,50 cm boruya taç formu oluşturmak için ana lider dal budaması yapılarak, seçilmiş olan 4 adet dalı uç noktalarından yukarı asarak taç formu verilir, kalıba alınır.
Aşağı yöne bakan tüm sürgün uçları körlenir, yeni taç oluşumu için forme edilir, meyva tutmasına izin vermeyiniz.

İkinci yıl, kontrollü olarak meyva tutmasına izin verilerek, taç formu için yeni lider dallara izin verilerek forme edilir.

Form verilme çizimlerini fotoğrafta anlatmaya çalıştım.
Name:  elma(grany-smith-yakin-plan.jpg
Views: 3834
Size:  67.0 KB

Eski 01-02-2011, 19:10   #168
Ağaç Dostu

Sayın Müjgan Yılmaz

Bodur elma fidanları kök sistemi zayıf olduğundan desteksiz olmaz..

Bodur meyva türleri düzenli ve bilinçli budama ister...

Kendi haline bırakılırsa sizin fidanınızın durumuna döner...

Name:  1=bodur-elma%201.jpg
Views: 4179
Size:  64.6 KB

Fidanınızın köklerini zedelemeden 50mm çaplı ve 3metre boyunda bir boruyu 50 cm toprağa çakarak kalan 2,50 cm boruya bağlanarak forme edilecek :Budama yerleri, tek ana dal kalacak

Name:  image016.jpg
Views: 4069
Size:  26.0 KB

Bu ana dal bu formda dal bırakılarak budaması yapılacak..

Not:Bodur meyva fidanlarınızın bu halini gördükten sonra, öteki meyva fidanlarınızında bilinçli budama ve bakımı yapılmamış olabileceği kanaati oluştu bende...

Eski 01-02-2011, 21:46   #169
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Sayın Nuri Mürvet,
Önerileriniz için çok teşekkür ederim,iki bahçe sorumlusu bir de Ziraat teknikerimiz var .Bir eğitimli iki de alaylı ...
Ben konulara yavaş ,yavaş hakim oluyorum ,diğer ağaçlar da; lider dal seçimi ve taç gelişimleri oldukça iyi.Sanırım size gönderdiklerimin altından kalkamama endişesiyle çalışanlarım müdahale yapamadı..Sizin yönlendirmenizle umarım,ben birşeyler yapabilirim.
Çevremdekiler ,benim,meyve sebze yetiştirme konusundaki gayretlerime şaşkınlıkla bakıyorlar ,ve düşüncelerimi uygularken bir hayli zorlanıyorum.
Siz uzman dostlara ne kadar teşekkür etsem azdır ,gelişmelerle ilgili bilgilendirme yapacağım.
Ben de sizi online sergime davet ederek,yorgunluğunuzu gidermeye çalışayım.Zaman ayırdığınız için tekrar teşekkür ederim,sağolun...(www.lebriz.com linkinden,sergiler bölmüne oradan da güncel sergilere tıklarsanız çalışmalarımı izleyebilirsiniz ya da www.mujganozkayayilmaz.com girebilirsiniz)

Eski 02-02-2011, 17:55   #170
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Merhaba Nuri Bey, bir süredir derslerde bulunamadım, umarım beni yok yazmadınız
Bir kaç gündür Büyükçekmece'deydik. Orada Internet bağlantım yok bu nedenle siteye giremedim ama bu arada çok çalıştım, budamaların çoğunu yaptım, kışlık yağ ile ilaçlamayı da yaptım bu arada da size de soru biriktirdim; izninizle soruyorum :
Budama yaparken kirazın ve şeftalinin gövdelerinde hiç de hoşuma gitmeyen çatlamalar saptadım. Hemen fotoğraf makinama sarılıp size resimlerini çektim, ekliyorum. Bu çatlamalar hastalık belirtisi midir? Ne yapmalıyım?
Evin dışındaki geniş alana ağaç diktiğimizi yazmıştım size. Bu ağaçlar arasında iki tane de ıhlamur var. Bu yıl onların da (bahçenin tüm bitkileri gibi) üçüncü yılları olacak. Onlar için yapmam gereken bakım var mıdır?
Bir de evin girişinde yaklaşık 1.5 m lik piramidal formlu bir ilexim var, yazın birkaç kez organik gübreli su ile sulamak dışında şimdiye kadar hiç bir bakım yapmadım . Büyüyor,çiçek açıyor ve meyve veriyor. Yapmam gereken ilaçlama vs, herhangi bir bakım var mıdır? Onu da güzel mavi atlas sedirim gibi aniden kaybetmek istemem.
Resimleri ekliyorum (ilk iki resim süs kirazı,son iki resim ise süs şeftalisi)
Teşekkürler )

Eklenen Resimler

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2011, 21:47   #171
Ağaç Dostu

Merhaba sayın Eser İlhan

Alıntı:
(Budama yaparken kirazın ve şeftalinin gövdelerinde hiç de hoşuma gitmeyen çatlamalar saptadım. Hemen fotoğraf makinama sarılıp size resimlerini çektim, ekliyorum. Bu çatlamalar hastalık belirtisi midir? Ne yapmalıyım?)

Fotoğraflardaki görüntüler, benim de hoşuma gitmedi...

Özellikle kirazdaki görüntüler, bakteri veya virus hastalıklarını çağrıştırıyor...

Kiraz fidanında yalnız o bölgedemi var, yoksa başka bölgelerde bu tarz oluşumlarda var mı ?

Şeftali ağacının gelişim döneminde bu tür kabuk soyulması gibi çatlamalar normaldir.

Kiraz ve şeftali ağacınızda bulunan bu oluşumlar için tedbir amaçlı benim yaptığım uygulamayı size tarif ediyorum.

Kiraz ağacınızda, çatlayıpta kalkmış olan kabuğu güzelce temizliyelim, ağacın gövdesine zarar vermeden dikkatli bir şekilde...

Çay bardağı içine bir tatlı kaşığı ölçüsünde bordo bulamacı, üzerine yavaş yavaş su koyarak karıştırıyoruz bu karışımı fırça yardımı ile iyice o bölgeye sürüyoruz.

Bu sürdüğümüz karışım kuruyunca,aşı macunu ile çatlak olan bölümleri hava almıyacak şekilde sıvıyoruz.

Şeftali içinde aynı uygulamayı yapabilirsiniz..

Budama aletleri ile virüs ve bakteriyel hastalıklar bulaşır, dezenfekte edilmiş temiz aletleri kullanmamız bu hastalıkları önlememizde en önemli faktördür.

Ihlamur ağaçlarınıza gelişimi güzelse, bir işlem yapmanıza gerek yoktur, fidanlıklarda tedbir amaçlı gözler uyanmadan bordo bulamacı uygulaması yapıyoruz, mantari hastalılardan uzak tutmak için, isterseniz sizde uygulayabilirsiniz.

İlex için aynı bakım periyoduna devam edin, genel bahçe ilaçlaması (insektisit) yaptığınız zamanlarda tedbir için dallarının içine doğru ilaçlama yapmanızda fayda vardır.

Atlas sedirinizin durumu nasıl.?

Eski 02-02-2011, 21:57   #172
Ağaç Dostu

Sayın Müjgan Yılmaz

Web sitenizde bir gezinti yaptım, kısa bir gezinti oldu ama çok keyif aldım, eserleriniz harika ellerinize, yüreğinize sağlık...

Eski 03-02-2011, 07:01   #173
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:

Fotoğraflardaki görüntüler, benim de hoşuma gitmedi...

Özellikle kirazdaki görüntüler, bakteri veya virus hastalıklarını çağrıştırıyor...

Kiraz fidanında yalnız o bölgedemi var, yoksa başka bölgelerde bu tarz oluşumlarda var mı ?.................. Atlas sedirinizin durumu nasıl.?
Sayın Nuri Mürvet, cevabınız için çok teşekkürler. Kirazda sanıyorum sadece o bölgede var. Ama bir daha dikkatlice bakacağım. Zaten bordo bulamacını da almıştım, birkaç hafta sonra uygulayacaktım. 31 Ocakta kışlık yağ uygulamasını yaptık, cuma günü bahçeye tekrar gideceğiz. Söylediğiniz fıırçayla bordo bulamacı sürme uygulamasını hemen yapayım mı yoksa kışlık yağdan sonra belli süre beklemek mi lazım?
Budamaları ve bakımları hep ben yaptım bahçeye ilk kuruluşu dışında yabancı çalışan ve yabancı ekipman girmedi ben de kullandığım araç gereci hep temiz tutmaya çalıştım. Nerden geldi bu mikroplar ????
Atlas sedirimin durumu hiç iç açıcı değil. Büyük bir ihtimalle kendini pek toparlayamayacak ve bu bahar yenisini dikmek zorunda kalacağız.Ama insanın bakıp büyüttüğü bir bitkiyi kaybetmesi çok acı. Onlar benim nerdeyse evladım gibi oldular artık....
Bu bahçede yanlış giden birşeyler mi var diye düşünmeye başladım. Kurarken bir peyzaj mimarından da destek almıştık oysa...
Çok güzel bir taxusum vardı, baharda sürmeye bile başlamıştı, önce o bir gecede kurudu...
Sonra güzelim himalaya sedirim, desteklenmiş olmasına rağmen geçen kıştaki karda yan yattı. Çekip bağladık,ama kurudu.... Şimdi mavi sedir...
Sanirim sulamada da bazı problemler var. Baharda daha bilinçli ve dikkatli bir gözle yeniden ele almak gerekecek bahçeyi her halde....

Eski 03-02-2011, 20:31   #174
Ağaç Dostu

Merhaba sayın Eser İlhan

Alıntı:
Söylediğiniz fıırçayla bordo bulamacı sürme uygulamasını hemen yapayım mı yoksa kışlık yağdan sonra belli süre beklemek mi lazım?

Kışlık kaplamanızı yapmışsınız, uygulamanızda bir sakınca yoktur.

Bu uygulama tedbir amaçlıdır, bundan sonraki sürede gözler uyanmadan evvel bir kez daha bordo bulamacı uygulaması yapalım, ağacımızı takibe alalım, inanıyorumki bu oluşumlardan sonra bir aksilik olmayacaktır.

Taxus aniden kuruması, Himaliya Sedirinin devrilmesi, Mavi Atlas Sedirinizde ibre dökülmesi ve çok hızlı çöküntülerin olması, bahçenizde drenaj problemi olduğu ilk akla gelen sorun gibi görünüyor.

Benim kanaatim ; Size bahçeniz bir şeylerin ters gittiği hakkında bir şeyler söylemek istiyor, dinleyin zaman içersinde gözlemlerinizi daha dikkatli yaparak sorunu bulabileceğinizden hiç kuşkunuz olmasın...

Eski 03-02-2011, 20:55   #175
Ağaç Dostu

Bahçelerde Bakım, Budama

Budama işlemleri bitmiş örnek Ayva ağacı budama formu...

Name:  Budama bakım 52.jpg
Views: 7264
Size:  71.7 KB

Ayva ağacı dik, taç formlu budama örneği..

Düzenleyen Nuri Murvet : 21-02-2011 saat 17:51 Neden: bilgi ilave
Eski 03-02-2011, 22:07   #176
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
...............Benim kanaatim ; Size bahçeniz bir şeylerin ters gittiği hakkında bir şeyler söylemek istiyor, dinleyin zaman içersinde gözlemlerinizi daha dikkatli yaparak sorunu bulabileceğinizden hiç kuşkunuz olmasın...
Merhaba sayın Nuri Mürvet, söylediklerinizi yarın hemen yapacağım...
Bahçemize kurulma aşamasında otomatik sulama döşendi. Benim bir de damla sulama hattı kurulmasında ısrarlı olmam sonucu peyzaj mimarımız springlerin bazılarını söktürerek yerine hortum çıkışları bağlattı. Oysa benim hayalimdeki damla sulama bu değildi. Ben ayrı programlanabilen bir damla sulama hattı ile kenarlara dikilmiş olan bitkileri bağımsız olarak sulamak istiyordum. Bu işlem benim bahçede olmadığım bir gün halledildiği için müdahale etme şansım maalesef ki olamadı, oysa her aşamada işin başında olmaya özellikle dikkat etmiştim. Springlerin yerine damla sulama çıkışlarının gelmesi bence yanlış oldu. Ayrıca rögar evin ön tarafında kaldığı ve bahçe ile arasında bağlantı yapılamadığı için drenaj da döşenemedi. Bahçede hafif bir meyil var, bu meyilin bir miktar drenaj sağlayacağı ve sorun olmayacağı söylendi. Ama sorunlar geliyorlar...
Dediğiniz gibi, bahçeyi dinlemek ve söylediklerini anlamaya çalışmak galiba en doğrusu. Bu yolda bana yardımcı olduğunuz için de size çok teşekkür ediyorum....

Eski 04-02-2011, 01:03   #177
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
''Taxus aniden kuruması, Himaliya Sedirinin devrilmesi, Mavi Atlas Sedirinizde ibre dökülmesi ve çok hızlı çöküntülerin olması, bahçenizde drenaj problemi olduğu ilk akla gelen sorun gibi görünüyor.

Benim kanaatim ; Size bahçeniz bir şeylerin ters gittiği hakkında bir şeyler söylemek istiyor, dinleyin zaman içersinde gözlemlerinizi daha dikkatli yaparak sorunu bulabileceğinizden hiç kuşkunuz olmasın...''

Eser Hanım..!

Üstad sağolsun öyle güzel anlatmışki konuyu ancak bu kadar olur. Problemin su rejiminden kaynaklı olduğu fikrine sonuna kadar katılıyorum. Bahse konu siprink çıkışlarının damla sulamaya çevrilmesi konusunu çözemedim. Damlama sulamaya verilen suyun debisi fazla olmasın. Eğer öyleyse ahtapot sistemi yani belli zamanda belli litre su veren sistemler var. Çok basit bir şekilde dönüştürmeniz mümkün.

Selamlar. Kolay gelsin.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2011, 07:41   #178
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemal.S Mesajı Göster
Eser Hanım..!
Üstad sağolsun öyle güzel anlatmışki konuyu ancak bu kadar olur. Problemin su rejiminden kaynaklı olduğu fikrine sonuna kadar katılıyorum. Bahse konu siprink çıkışlarının damla sulamaya çevrilmesi konusunu çözemedim. Damlama sulamaya verilen suyun debisi fazla olmasın. Eğer öyleyse ahtapot sistemi yani belli zamanda belli litre su veren sistemler var. Çok basit bir şekilde dönüştürmeniz mümkün.

Selamlar. Kolay gelsin.
Günaydın Cemal Bey, sulama kurulurken henüz bu konuda hiç bilgim yoktu. Yavaş yavaş öğreniyorum. Bu yıl sulamaya yeniden bir el atmak gerekebilir bence de . Ama bilgilerim bu donanımı tek başına kurmak için hala yetersiz. Bahçem aslında küçük ama herhalde profesyonel yardım almak zorunda kalacağım..

Eski 04-02-2011, 10:56   #179
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 Mesajı Göster
Cemal bey,

Gerçekten konusunda üstad olan Nuri beyin iznini alarak, damlatmalı sulama konusundaki, kardeşim Eser e tavsiyeniz olan ahtapot sistemini ilgili konu başlığı altında açıklarsanız çok memnun olurum. Damlatmalı sulama konusunda açılan tüm yazıları okudum. Ancak ahtapot sistemi konusunda bir bilgiye rastlamadım. .............
Cevabınızı ilgili başlık altında verebilirseniz burayı sayın üstadımıza ve bilgilerine bırakırız. Cevabınızı aldıktan sonra bu mesajı da sileceğim. Şimdiden teşekkürler.

Her şey gönlünüzce olsun.
Mesajı silmeyip ilgiil başlığa bir link verseniz de burada rastlayıp bulmak isteyenler de ulaşabilseler...

Eski 04-02-2011, 18:46   #180
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Günaydın Cemal Bey, sulama kurulurken henüz bu konuda hiç bilgim yoktu. Yavaş yavaş öğreniyorum. Bu yıl sulamaya yeniden bir el atmak gerekebilir bence de . Ama bilgilerim bu donanımı tek başına kurmak için hala yetersiz. Bahçem aslında küçük ama herhalde profesyonel yardım almak zorunda kalacağım..
Merhabalar....!

Eser Hanım...! Damlama sulama konusunda benimde paylaşacaklarım oldukça sınırlı. Ancak sizlerle gördüklerimden ve yaşadıklarımdan tecrübelerimi paylaşabilirim. Şu anda benim kullandığım araziden size örnekler sunacağım. Arazi tam bir dikdörtgen. Uzun kenardan uzun kenara araziyi tam ortalayan bir ana su hattımız var. Ucu kapalı. Saksılarımız dörderli arsanın uzun kenar boyuna sıralı. Her dört saksının arasından bir tahli su hattı arazinin sonuna kadar döşeli. 4 çıkışlı meme tabir ettiğimiz bir aparat her sıraya 1 adet gelecek şekilde tahli hortum üzerine delik açılarak monteli durumda. Kısacası her şey santimi santimine ölçülü. Bahse konu memelerin saatte kaç litre su vermesini isterseniz o çeşidini seçiyorsunuz. Memelerin üzerinde bir dağıtıcı aparat yardımı ile su dörde bölünüyor. Sonra her bölümden sipral hortumla, ucunda bir akıtıcı aparat takılarak (Kazık) saksılara tek tek yerleştirilmiş durumda. Sipral boyları en yakından dıştakine doğru uzun düşünülerek dizayn ediliyor. Çok kollu ve detaylı olması sebebi ile AHTAPOT olarak adlandırılan bu sistemin avantajları saymakla bitmez. Suyu kaynağından adrese teslim diyelim.

Umarım faydalı olmuşumdur. Konunun uzmanı değilim bildiklerimi sizlerle paylaşmak istedim. OSMAN 45 Beye ilgilerinden dolayı çok teşekkürler.

Sevgiyle kalın.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024