agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni273Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2011, 18:56   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba sayın Eser İlhan

Merhaba sayın cemal.S

Merhaba sayın OSMAN45

Ortak konu olduğu için, bir başlıkta konuyu ele alalım diye başlamak istiyorum.

Bahçenizde sizin anlattıklarınızdan çıkan sonuca göre uygulama eksikliği var..!

Olan olmuş kimseyide zan altında bırakmayalım, peyzaj mimarı arkadaşımız iyiniyetle yapmıştır ama uzun vadede sonucunu görememiştir, bu da tecrube eksikliğindendir...

Bu sorun nasıl çözülür.?

1-Bahçenize drenaj yaptırmalısınız..!

2-Otomatik sulama sisteminiz spring (fıskiye) lerinizin, test edilip sulamayı verimlimi yapıyor diye kontrol edilmesi gerekir, eksik veya fazla sulama tespit edilip yeniden düzenlemelidir.

3-Sulama sisteminize istediğiniz, damlama sulama sistemi ilave edilir, çok ta basittir.(Gerekli bilgileri veririm)

Drenaj, otomatik sulama sistemlerini lâyıkı ile kuruyoruz, hele ki ufak bahçeler ihtisas alanımızdır.(Burada da istediğiniz bilgiyi veririm)

Sayın cemal.S nin bahsetmiş olduğu sistem, sera ortamında ve saksılı bitkilerin sulamasında harikadır ve en verimli olan bir sistemdir.

Bahçede uygulaması, deliksiz damlama hortumuna istenilen bölgeyi sulamak amacı ile bir noktadan çıkış alınıp ahtopot dediğimiz düzenek montajı yapılarak 5-7-9 kolunu sulamak istenilen noktaya kalemlerini batırarak damlama sistemi gibi o noktaya istenilen, arzu edilen miktar suyu enjekte eder.

Biz bazı bahçelere, özellikle Orman güllerine, Açelyelere ve yapraktan sulanmaya hassas bitkileri su ihtiyacını karşılamak amaclı kullandık ve verim aldık, filtre sitemide kurduk ancak sık sık tıkanma sorunu yaşadık sudaki kireç zaman içersinde bu tıkanıklığın başlıca faktörlerinden..

Bu sistemin sebzede kullanılması uygun değildir.

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2011, 17:24   #182
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Sayın Nuri Murvet,Selamlar.
Budamalar tamam.Dezenfekte ederek budama aletleri kullanıldı.Budama sonrası aşı macunu kullanıldı.6 ağacın budaması ve aşı macunu bitti.Yareın geri kalanlar tamamlanacak.Zaman kalırsa bordo bulamacı kullanılacak,yetişmezse bir gün sonra yapılacak.Budamaları ben yaptım.Notunuz bol olsun.

Eklenen Resimler

adavci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2011, 17:30   #183
Ağaç Dostu

Sayın hocam budama aletlerini temizlerken üşenmedim.Notunuzu verirken bu konuyu lütfen göz önünde bulundurun.

Eklenen Resimler

Eski 05-02-2011, 19:40   #184
Ağaç Dostu

Merhaba sayın adavci hoş geldiniz.

Budama aletlerinin usulüne göre dezenfekte edilmesi 10 puan

Budama yapılan dalların aşı macunu ile kapatılması 10 puan

Meyve budaması (Ellerinize sağlık) 7 puan

Name:  Resim%20015.jpg
Views: 3522
Size:  61.8 KB

Kirazda tepe kesimi bu noktada olsun aynı dalda yan dallar uzun kalmış 2-3 göz kalması yeterli...

Name:  Resim%20016.jpg
Views: 3378
Size:  62.7 KB

Elmada yine tepe kesimi yüksek aynı dalda yan dal körlenecek veya 2 göz bırakılacak...

Name:  Resim%20019.jpg
Views: 3485
Size:  60.0 KB

Hurmada alt dallardaki yeni sürgünler 2-3 göz yukarsından kesim yapılacak...

Bizlerde budama yaparken aynı yere bakmaktan, bakar kör gibi kaçırdığımız dallar oluyor, tekrar gözden geçirilirken bu fazlalıklar alınıyor.

Birden hepsine on puan verirsek olmaz, zaman içersinde hepsi on puan olacağına eminim..Saygılarımla...

Eski 05-02-2011, 21:00   #185
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet Mesajı Göster
Merhaba sayın adavci hoş geldiniz.

Budama aletlerinin usulüne göre dezenfekte edilmesi 10 puan

Budama yapılan dalların aşı macunu ile kapatılması 10 puan

Meyve budaması (Ellerinize sağlık) 7 puan

Eklenti 191508

Kirazda tepe kesimi bu noktada olsun aynı dalda yan dallar uzun kalmış 2-3 göz kalması yeterli...

Eklenti 191509

Elmada yine tepe kesimi yüksek aynı dalda yan dal körlenecek veya 2 göz bırakılacak...

Eklenti 191510

Hurmada alt dallardaki yeni sürgünler 2-3 göz yukarsından kesim yapılacak...

Bizlerde budama yaparken aynı yere bakmaktan, bakar kör gibi kaçırdığımız dallar oluyor, tekrar gözden geçirilirken bu fazlalıklar alınıyor.

Birden hepsine on puan verirsek olmaz, zaman içersinde hepsi on puan olacağına eminim..Saygılarımla...
Sayın Hocam,
Ağaçların tepe kesimini bilerek yapmadım, dışardan içerisinin görünmesini istemiyorum.Biraz boyları uzasın istedim.Mahsuru olur mu?
Budamaya biraz daha çalışmam gerekecek.Ama inanin kıyamıyorum sanki bedenimden bir parça kopmuş gibi oluyor.Onun için biraz cimri davranıyorum.
Eksiklerimi yarın tamamlarım.Ayrıca iki çam resmi eklemiştim,dikkatinizden kaçmış olabilir.Yorumunuz olursa sevinirim.
Bordo bulamacı atmamda geç kalmadım değil mi?(Bayi geç kaldınız dediği için sordum.)

Eski 05-02-2011, 21:00   #186
Ağaç Dostu

betito's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2005
Galeri: 29
Merhaba, benim de kapımın önünde baktığım incir ağacım var(nar, defne, iğde, hatmi ağaçları da var ). Nedense yerinde sayıyor. Patlıcan inciri sanırım(Mine Pakkener'in açmış olduğu konuda bulduğum fotoğrafından yola çıkarak patlıcan inciri sanıyorum).
Her sene toprağını havalandırır, gübreleriz. Belediye taşları yeniden döşeyince toprak alanı azaltmışlar, taşları kaldıracağım tabi.
Fotoğrafta da yeşil olarak çizdiğim yerleri budamayı düşünüyorum. Kırımızı olanlar ise 2010 yılında çıkan dallar. Bazen geçerken insanlar dallarına takılıyor, haliyle kırılıyor. Şu haldeyken bile 20 ye yakın incir veriyor. Yaz sonu gelmeden yaprakları canlılığını yitiriyor nedense.

Budama için öneriniz nasıl olacaktır acaba? Bizimkiler genelde budamamı istemiyor, ama bu sene kesin bir şeyler yapmak istiyorum. Çelimsiz gibi görünmesini istemiyorum.
Siyah saksının yanında da belediye akasya ağacı dikti, onun da yan etkisi vardır elbet.

Name:  050220113101.jpg
Views: 3345
Size:  69.8 KB

betito Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2011, 22:24   #187
Ağaç Dostu

Merhaba sayın adavci

Alıntı :
(Ağaçların tepe kesimini bilerek yapmadım, dışardan içerisinin görünmesini istemiyorum.Biraz boyları uzasın istedim.Mahsuru olur mu?)

Tepe kesimi usule uygun olarak bir tanesi değil ağacın tamamına forme edilir veya edilmez tercihtir..

Tepe kesiminin amacı meyva gözlerini aşağıda oluşması için yapılan bir baskıdır.

Bordo bulamacı atmamda geç kalmadım değil mi??(Bayi geç kaldınız dediği için sordum.)

Kışlık bakım için, iki kere uygulama yapılması bitki sağlığı açısından iyidir..

İlki sonbaharda yaprak dökülmesinin %70şi olduğu zaman, birde ağaçlara su yürümeden evvel gözler kabardığı zaman uygulama yapılmalıdır.

Size bayi geç kaldınız uyarısını onun için yapmış...

Siz bordo bulamacını uygulayın hiç bir zararı yoktur, birde baharda gözler kabardığı zaman uygulama yaparsınız...

Ayrıca iki çam resmi eklemiştim,dikkatinizden kaçmış olabilir.Yorumunuz olursa sevinirim.

Kapı girişine sağlı, sollu iki adet limoni servi, bunları kendi haline bırakırsanız 4-5 sene sonra kapıdan içeri giremezsiniz.

Onun için budama makasınız elinizden düşmeyecek, yandan genişlemesine izin vermeyin, uygun gördüğünüz bir boyda tepe kesimi yapılarak hep bu halde tutmalısınız.

Özellikle mayıs ve temmuz aylarında sık dokusu olduğu için böcek oluşumlarına yataklık yapar kendiside çok zarar görür, dikkat edin.

Düzenleyen Nuri Murvet : 21-02-2011 saat 17:53 Neden: bilgi ilave
Eski 05-02-2011, 23:05   #188
Ağaç Dostu

Merhaba sayın betito

İncir ağacınızın gelişiminin yavaş olmasının nedeni, çelik alınırken meyva veren dalından üretilmiştir.

Devamlı meyvaya yatar, gelişimi yavaştır.

Yaz sonu yaprak dökmesi cinsindendir, ağustos 15 inde yapraksız kalır, meyvalar üzerinde bu halde olgunlaşır ve olgunlaşmaya başlarken meyve kabuğu yeşilden, siyah renge döner.

İncir ağacınız bodur gelişme gösterir.

Gelişimi için bir tek yol vardır, derin budama meyva veren dallarını iptal edeceksiniz yeni sürgün teşviki için budama yapılacak, iki yıl meyva vermez sonradan yavaş yavaş meyvaya yatar.

Budamadan sonra kompoze gübre vermek gelişimini hızlandırır.

Esasında incir fidanınız meyva bahçeleri için çok önemli bir özellikte ama yanlış yerde dikili...

Eski 06-02-2011, 11:43   #189
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Alıntı:
İncir ağacınızın gelişiminin yavaş olmasının nedeni, çelik alınırken meyva veren dalından üretilmiştir.
Devamlı meyvaya yatar, gelişimi yavaştır.
İncir ağacınız bodur gelişme gösterir.
Esasında incir fidanınız meyva bahçeleri için çok önemli bir özellikte .
Sayın hocam;
Bir yönde bodurlaştırma, erken meyveye yatırma eylemi mi?
Şimdi daha iyi kavradım gibi:
Ağaçlarımın bir dalında çeşit değiştirme aşısı yaparken; genelde kalemlerin bir tanesini de meyva gözlü kalem koyuyordum ki;
çok çabuk meyvesini göreyim diye.
Sonuçta: Meyvesini çabuk görüyordum ama bu dalcıkta da gelişme yavaştı.

Ihlamur fidanlarının bazıları çiçek açmıyor veya geç yaşlarda mı oluyor?
**** aşısız olanlar geç mi açıyor?
Çiçek açmayan ıhlamurun dallarına; Çiçeklenme göstermiş başka bir ıhlamurdan
dalcık-kalem aşılasak, çabuk çiçeklenmesini sağlar mıyız?

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2011, 16:35   #190
Ağaç Dostu

Nuri bey selamlar.
Budamalara devam.Agacı daha rahat görebilmeniz için,bazı ağaçların 1-2 resimini ekledim.Vişne ağacının ana dalını yakından çektim.Öğrenmek istediğim şu,uzayıp giden yan dallarıda çok dipten budamam gerekir mi?Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 06-02-2011, 16:42   #191
Ağaç Dostu

Devam.

Eklenen Resimler

Eski 06-02-2011, 21:42   #192
Ağaç Dostu

Merhaba sayın adavci

Alıntı:
(Budamalara devam.Agacı daha rahat görebilmeniz için,bazı ağaçların 1-2 resimini ekledim.Vişne ağacının ana dalını yakından çektim.Öğrenmek istediğim şu,uzayıp giden yan dallarıda çok dipten budamam gerekir mi?)

Vişne ağacınıza ana dal kesimi haricinde budama yapılmasın dediğimi hatırlıyorum...

Ana dal kesiminide ağacınızın ilerki yaşlarında iç kısımlarda sıkışmayı önlemek ve ışıktan yeterince faydalanması için bu ana dalı kesin demiştim.

Vişnenizin bu uzayan dallarında meyva gözü oluşumu olacak ve meyva tutan dal aşağı doğru sarkacak...

Vişneye form verildikten sonra fazla budama yapılmaz, gerekli görüldüğü zamanlarda iç dal seyreltmesi yapılır.

Name:  Resim%20003.jpg
Views: 4778
Size:  66.3 KB

Kayısı ağacınızda uç kısımlardaki çatal oluşumlar körleyin, tek dal üzerinde meyva tutmasını sağlayın, ilerki yaşlarda ağacınız deforme olmaz.

Name:  Resim%20006.jpg
Views: 3175
Size:  62.8 KB

Erik ağacınızın uç dallarındaki 4-5 taç oluşumlarını 1 veya en fazla iki dal bırakarak öteki dal oluşumlarını körlemeniz gerekir.

Eğer bu işlemi yapmazsanız, ağacınız bir daha ki seneye meyva oluşumları yukarıda olur ve almadığınız dallar kalınlaşarak üst noktada daha büyük bir taç oluşumu yapacak, ağacınız form bozukluğuna dönecektir.

Bu işlemler sanki çok zor muş gibi algılanabilir, siz ağacınızın gelişimini tanıdıktan sonra bu yapacağınız işlemler çok basit olduğunu anlayacaksınız.

Yanlış budama yapılan yerlerde, ağacınızın tepkisini seyredin bir dahaki seneye bu işlemleri nasıl yapacağınızı ağacınız size söyleyecektir.

Ayva ağacınızın tepe kesimlerini yapın bu sene kalınlaşsın, meyva tutumlarında ana dallar yatmasın...

Eski 06-02-2011, 22:16   #193
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ligustrum Mesajı Göster
Sayın hocam;
Şimdi daha iyi kavradım gibi:
Ağaçlarımın bir dalında çeşit değiştirme aşısı yaparken; genelde kalemlerin bir tanesini de meyva gözlü kalem koyuyordum ki;
çok çabuk meyvesini göreyim diye.
Sonuçta: Meyvesini çabuk görüyordum ama bu dalcıkta da gelişme yavaştı.

**** aşısız olanlar geç mi açıyor?
Çiçek açmayan ıhlamurun dallarına; Çiçeklenme göstermiş başka bir ıhlamurdan
dalcık-kalem aşılasak, çabuk çiçeklenmesini sağlar mıyız?

Merhaba sayın ligustrum

Evet, erken meyvaya yatırma ağaç ve dallarında bodurlaşma yapar...

Konuyu izleyen arkadaşlarımızın iyice anlaması için bir örnek veriyorum...!

Geçen sene 2010 mart 15 de, çalışan arkadaşlarımıza örnek olsun diye uygulaması yaptığım bir örnektir....

Bu aşı yaptığımız ağaç 10 yaşında kiraz ağacı meyve tutumu az ve çok küçük meyve veriyordu kesim yaptık, kabuk altı aşısı uyguladım..

Name:  Budama bakım 53.jpg
Views: 6910
Size:  74.7 KB

2011 ocak 20 de fotoğrafladım : sol taraftaki (ziraat 900) napolyon sürgün ucundan alınan aşı kalemi, sağ tarafta bulunan yine (ziraat 900) napolyon meyva sürgününden alınan aşı kalemi arasındaki fark inanılmazdır...

Ihlamur belli bir yaş olgunluğuna gelmeden çiçeklenme yapmaz.

Burdada aynı durum söz konusudur, gelişimi hızlı olan ıhlamur fidanları çiçeklenmesini geç yapar, gelişimini daha yavaş ve taç oluşumundaki dal yapısı ince olanlar çiçeklemesini erken yapar.

Eski 06-02-2011, 22:30   #194
Ağaç Dostu

Aşı kalemleri uygulamasındaki gelişim farkı..!

Name:  Budama bakım 54.jpg
Views: 3603
Size:  74.7 KB

Sol taraftaki (ziraat 900) napolyon sürgün ucundan alınan aşı kalemi, sağ tarafta bulunan yine (ziraat 900) napolyon meyva sürgününden alınan aşı kalemi arasındaki fark

Eski 06-02-2011, 22:34   #195
Ağaç Dostu

Sayın betito

Umarım sizi yeterli derecede bilgilendirmişimdir.?

Aşı kalemleri uygulamasındaki gelişim farkı..!

Name:  Budama bakım 55.jpg
Views: 3550
Size:  74.2 KB

Sol taraftaki (ziraat 900) napolyon sürgün ucundan alınan aşı kalemi, sağ tarafta bulunan yine (ziraat 900) napolyon meyva sürgününden alınan aşı kalemi arasındaki fark

Eski 06-02-2011, 23:37   #196
Ağaç Dostu

Merhaba sayın Nuri hocam,
Ana dal kesimini yapınca ağaç baya formlandı içi çok güzel açıldı. Size teşekkür ediyorum.Malesef sizin dediğinizin dışında ayrıca budama yaptım.Makas ele geçince biraz fazla kestim galiba.Hocam sizce ağaca zarar verdim mi?Gelişimini etkilermi.Çok üzgünüm.Zayıf not almayı hakkettim galiba.Tüm ağaçlarımı gördünüz bu sene hepsinden meyva alma şansım var mı?Selamlar.

Eski 07-02-2011, 08:54   #197
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Merhaba sayın Nuri Mürvet, drenaj ve sulama konusunda verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Dediklerinizin hepsini uygulayacağım

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2011, 17:24   #198
Ağaç Dostu

Sayın Nuri Murvet,Selamlar.
Budama,Aşı macunu , Bordo bulamacı ve son rutuşlar.Sizin katkılarınızla nihayet bugün bitti.Performans ödevim inşallah geçer not almıştır.

Eklenen Resimler

Eski 07-02-2011, 19:28   #199
Ağaç Dostu

Merhaba sayın adavci

Ellerinize sağlık, performans süper...!

Benim size önerdiğim budama şeklinde meyva gözlerine fazla dokunmadık, siz makası biraz fazla kaçırıp meyva gözlerini almadığınıza inanıyorum..!

Ağaçlarınızda meyva bu sene az fakat iri ve kaliteli olacaktır..

Nasip olursa seneye bol, bol olacaktır, merak etmeyin...

Hayırlı olsun...

Eski 07-02-2011, 19:37   #200
Ağaç Dostu

Merhaba sayın Eser İlhan

Bahçenizde yapılacak alt yapı çalışmaları çok önemlidir, bilgimiz ve tecrubelerimiz dahilinde yardımlarımız olursa sevinirim...

Eski 07-02-2011, 20:58   #201
Ağaç Dostu

Sayın Nuri Murvet,
Seneyede aynı budama devam edecek mi?Ayrıca ilkbaharda son bordo bulamacından sonra tekrar ilaçlama yapacakmıyım.Kışa girerken yanmış inek gübresi ve leonardit vermiştim.Tekrar ne zaman gübre ve leonardit vermem gerekir.Suni gübre kullanmak istemiyorum.Siz ne dersiniz.Selamlar.

Eski 08-02-2011, 07:04   #202
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Alıntı:
Merhaba sayın Eser İlhan

Bahçenizde yapılacak alt yapı çalışmaları çok önemlidir, bilgimiz ve tecrubelerimiz dahilinde yardımlarımız olursa sevinirim...
Çok teşekkür ederim ilginize sayın Nuri Mürvet, iyi ki varsınız, açtığınız başlıkları takip ederken keşke sizi daha bahçeyi kurma aşamasındayken tanımış olsaydım diyorum hep kendi kendime

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 18:52   #203
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adavci Mesajı Göster
Sayın Nuri Murvet,
Seneyede aynı budama devam edecek mi?Ayrıca ilkbaharda son bordo bulamacından sonra tekrar ilaçlama yapacakmıyım.Kışa girerken yanmış inek gübresi ve leonardit vermiştim.Tekrar ne zaman gübre ve leonardit vermem gerekir.Suni gübre kullanmak istemiyorum.Siz ne dersiniz.Selamlar.

Merhaba sayın adavci

Meyva ağaçlarınız büyüme ve form verme sürecinde, profosyonel meyva ağacı bakımında yaz budamalarıda vardır fakat buralara giripte kafanızı karıştırmak istemiyorum.

Nasip olursa seneye ağacınızla kurmuş olduğunuz diyolog neticesinde o size gerekli, yapılacak budamaları size söyleyecektir.

Bu yıldan itibaren meyva tutumu için gözler oluşacaktır, bu gözleri tanıdıkça ağaçlarınıza nasıl budama yapılacağını öğrenmiş olacaksınız.

Ağaçlarınıza vermiş olduğunuz yanmış inek gübresi aşırı olmamak kaydı ile yararlıdır, fazla kullanımı köklerde yanma yapabilir, dikkatli kullanılması gerekir az miktarlarda bahar başında ve yaz başında olmak üzere iki kere vermeniz yeterlidir.

Leonardit gübre değil toprak düzenleyicidir. Kullanım özelliklerini ve kullanıcağınız miktarını peketler üzerinde yazan ölçülerde kullanın..!

Düzenleyen Nuri Murvet : 21-02-2011 saat 17:55 Neden: bilgi ilave
Eski 08-02-2011, 20:19   #204
Ağaç Dostu

Sayın Nuri Murvet,
Meyve ağaçlarıma ayırdığınız zaman için teşekkür ediyorum.İnanın bu bilgilerden bir tek ben yaralanmadım.Bu bilgilere ulaşıp size teşekkür eden ve edecek olan binlerce bahçe sahibi insan var.Çok güzel katkılarınız var.Kısmet olursa meyve tutumunda sizlere ulaşacağım.Neler yapmışız bir değerlendirme yaparsınız.Dediğiniz gibi Leonardit toprak düzenleyicidir.Onu kullanmamda bir mahsur yoktur diye düşünüyorum.Son dönemlerde sık kullanıldığını görüyor ve duyuyorum.İlaçlama listesini bekliyorum.Tabi o konuda görüşlerinize ihtiyaç duyuyoruz. İlaçlar olmazsa olmaz mı?Selamlar.

Eski 08-02-2011, 22:20   #205
Ağaç Dostu

Sayın adavci

Leonardit kullanmanızda sakınca yoktur, toprağın yapısını ve dokusunu fiziksel olarak iyileştirir..

Düzenleyen Nuri Murvet : 21-02-2011 saat 17:56 Neden: bilgi ilave
Eski 11-02-2011, 15:08   #206
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2010
Galeri: 2
Merhaba Nuri bey, Forum da budama ile ilgili tek sayfa burası. Sizin vermiş olduğunuz bilgileri okudum. Ancak benim gibi değil 1. sınıf, anaokuluna gitmeyen acemiler için budama konusu zor ve hassas. Yardım edeceğinizi ümit ederek size aşılı yeşil erik ve kayısı ağacımın resimlerini ekliyorum. Kayısı ektiğim ilk senesi 11 lezzetli meyva vermişti. İkinci sene ise tek bir meyva yaptı. Erik ise aşı yapılan ana göde hastalandığı içi kesildi ve ben her tomurcuk oluşumunu bariz erik olarak gördüğüm için (insan gurbette herşeye hasret olunca) hiçbir şekil de budama yapmadım. Kısacası (aslında uzun oldu ama) yardımınızı bekliyorum. Sevgiyle kalın

Eklenen Resimler

karalale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 18:05   #207
Ağaç Dostu

Merhaba sayın karalale hoş geldiniz.

Erik ağacınız çok yukarıdan taçlanma yapmış ama erik ağacı için bu formu iyi..!

Erik ağacımıza dokanmayalım, eğer budama ile dokunursak biraz sert kesim yapmak lazım bu işlemde ağacınızı iki yıl geri atar.

Erik ağacınızı bu şekilde bırakalım, meyvalarını merdivenle toplarsınız.

Kayısı ağacınız harika..!

Ana dal ucunda çatal yapmış sürgünleri iki göz bırakarak keselim, başka bir şey yapmanıza gerek yoktur.

Çiçeklenme zamanında çiçekleri donlara yakanlamazsa, çiçekler birde yeterince tozlanıp döllenirse bu sene ağacınızda bol meyva görünüyor...!

Kolay gelsin...

Name:  KAYS%2~2.JPG
Views: 3053
Size:  41.1 KB

Budama yapılacak sürgünleri işaretledim...

Eski 11-02-2011, 20:00   #208
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2010
Galeri: 2
Merhaba Nuri bey; ilgi ve hızlı cevabınız için çok,çok teşekkürler. Bu sene bol eriğimi yeyip daha sonra gerekli olan budamayı yapmak istiyorum. Kayısı için söylediklerinize çok sevindim, inşallah dediğiniz gibi bol meyve verir. Şimdiye kadar yediğim en güzel kayısı çünki. Verdiğiniz tüm bilgiler için tekrar teşekkürler, sağlık ve sevgiyle kalın....

karalale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2011, 20:37   #209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2011
YUCCA GLORİOSA İyi akşamlar hocam sizin bilgilerinize ve yardımınıza ihtiyacım var.Yıllardır evde baktığım ve adının ne olduğunu bilmediğim bir bitkim var.En sonunda İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçeside 92 nolu mesajda çiçeğimi gördüm. Bitkim uzadı ve alt kısmıda çok kel kaldı. Ben çiçeğimi üstten budadığım zaman budadığım çeliği köklendirebilirmiyim?Kesilen gövdeden sürgünler verir mi?Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

ilkimbuse Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2011, 21:27   #210
Ağaç Dostu

Merhaba sayın ilkimbuse hoş geldiniz.

Alıntı:
( Ben çiçeğimi üstten budadığım zaman budadığım çeliği köklendirebilirmiyim?Kesilen gövdeden sürgünler verir mi?)

Sizin bitkiniz ev ortamında olduğu için Yucca elephantipes olmalı, yaprakları daha uzun ve yumuşaktır....!

Name:  yucca.jpg
Views: 4103
Size:  31.4 KB

Yucca elephantipes

Yucca' nız bu forma yakınsa, 18-20 derece ısı olan bir yerde istediğiniz yükseklikten kesin, kesilen yerin üst noktasına büzüşmeyi önlemek için prafin sürün (Mumu ısıtın kesim yerine 2mm kalınlığında sürün) Ana gövde 20-25 gün içinde yeni sürgünler verecektir.

İstediğiniz sürgün uçlarını bırakın, gerisini körleyin..!

Kesim yaptığınız uç kısmını, kesim yeri kuruyuncaya kadar bekleyin...

10-15 cm derinliğinde bulursanız (hindistan ceviziğ lifi, toprağı) dikimini yapın sulayın...

Bu toprağı bulamazsanız, 1 ölçü torf, 1 ölçü ince sıva kumu, 1/2 yarım ölçü bahçe toprağını karıştırın bu toprağa dikimini yapın..!

Aşırı sulamamaya dikkat edin..!

Hayırlı olsun, kolay gelsin..!

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024