agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni116Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-05-2008, 23:02   #151
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2008
hami bey finikedeki tarım fuarına gitmeyi düşünüyormusunuz ben gelmeyi düşünüyorum hem tanışmışta oluruz

keoma33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 09:37   #152
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keoma33 Mesajı Göster
hami bey verdiginiz bilgi ve önerileriniz için tekrardan teşekkür ederim.palmiyeler hakkında süper bilgiye sahip palmiye merkezinin kurucusu ragıp hocadan sonra tanıdıgım ikinci kişisiniz.şimdilik 6 dönüm üzerine 5000 adetlik mini bir çiftlik kurdum tabiiki maddi imkansızlıklar olmasa büyük düşünürdüm.önümüzdeki yıllarda sayıyı arttırmayı düşünüyorum.yalnız şunuda belirteyim gerçekten süper moral oldu görüşleriniz.sakın biryere kaybolmayın
Selamlar,
evet Dr Ragıp Hoca da bu işe yıllarını vermiş çok saygın bir kişi.
Hocamın bilgi ve birikimlerinden Hem Kitabı hem de sitesinden ben de faydalanmaktayım.Aslında güzel ülkemiz her çeşit üretim için o kadar elverişli ve de o kadar merkezi duraumda ki tüm dünyaya üretimde köprü olacak niteliktedir.
ne var ki, ülkesel politikalarımız ve bürokratik çıkmazlar sizler gibi cesur ve üreterek bir şeyler yapmak isteyen insanları malesef kısıtlıyor.
italya,Hollanda ve Çin'in Dış mekan süs bitkisinden elde ettiği gelir bizim lokomotifimiz diye adlandırdığımız Turizm gelirinin katlarca üzerinde.
Bu konu çok geniş bir konu ama yine de biz üzerimize düşeni inatla yapalım.
Yakında yurt dışından çok özel ve ülkemizde rahatlıkla yetiştirebileceğimiz Palmiye tohumları getireceğim.Kalite ve kantitede muhakkak yurt dışını yakalamamız gerekiyor.
Bu arada iş yoğunluğum şu an için malesef uzak noktalara gitme imkanı vermiyor.Ama Manavgat Tarafına yolunuz düşerse muhakkak beklerim.
HAYIRLI ÇALIŞMALAR....

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 23:53   #153
Yeni Üye

handeaslan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-12-2007
merhaba.ben koü. tıbbi ve aromatik bitkiler öğrencisiyim. bir uygulama için palmiyelerin yetiştirilebileceği alanlar ve içinden çıkan yağla ilgili kapsamlı bilgiye ihtiyacım var. günlerdir araştırıyorum ama fazla vaktim kalmadı ve internet bu konuda çokta yeterli değil. konuyla ilgili iletinizi okudum. yardımcı olursanız sevinirim..

handeaslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 12:11   #154
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi handeaslan Mesajı Göster
merhaba.ben koü. tıbbi ve aromatik bitkiler öğrencisiyim. bir uygulama için palmiyelerin yetiştirilebileceği alanlar ve içinden çıkan yağla ilgili kapsamlı bilgiye ihtiyacım var. günlerdir araştırıyorum ama fazla vaktim kalmadı ve internet bu konuda çokta yeterli değil. konuyla ilgili iletinizi okudum. yardımcı olursanız sevinirim..
ingilizceniz iyi ise aşağıdaki linkete gayet iyi bilgiler var.
http://en.wikipedia.org/wiki/Palm_oil
"oil palm mi yoksa tüm palmiyelrin yetiştirilebileceği alanları mı soruyorsunuz?

Eski 07-05-2008, 23:49   #155
Yeni Üye

handeaslan's Avatar

yanıtınız için teşekkürler.. ingilizcem fena değil ama bu konuyla ilgili yeterli olacağını zannetmiyorum.konuyla ilgili hiç bi bilgim yok çünkü. gönderdiğiniz linke tıkladım..çevirisini yapmam gerek..
bana gereken palmiyenin içindeki yağa en kısa zamanda ve kocaelinde ulaşabilmenin yolları.. bunun için ne yapmam gerek,işin püf noktaları nelerdir, öğrenmem gerek.. mesela yaşadığım şehrin toprak yapısı palmiyte için uygunmu? **** kıyıya yakın kesimlerde yetiştiricilik yapabilirmiyim? evetse işe nerden başlamalıyım..

Eski 07-05-2008, 23:55   #156
Yeni Üye

handeaslan's Avatar

birde pal oil'in türkçe karşılığı hurma yağı olarak geçiyor. aynı şey değil mi?

Eski 08-05-2008, 12:18   #157
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
birde pal oil'in türkçe karşılığı hurma yağı olarak geçiyor. aynı şey değil mi?
merhaba Hande hnm.
Kocaelin'de Palmiye yağına ulaşamazsınız.
orada yetişebilecek palmiyeler zaten çok kısıtlı ve ticari manada Palmiye yağı
üretilebilecek Palmiye türleri değiller.
Palmiye yağı üretilen en önemmli tür Gine orijinli "Elaeis guineensis"(=Africa Yağ Palmiyesi)
dir.Ama bu tür Batı afrikada yetişebilien Tropik bir türdir.Yaklaşık 100 kg meyveden 22 kğ yağ, ve çekirdeğinden de 1,6kg yağ özü çıkartılabilen bir palmiyedir.
diğer türlerden de Elaeis oleifera ve Cocos nucifera (hindistan cevizi) yı örnek verebiliriz.Kozmetikten,sabuna,ve yemek yağına kadar birçok sektörde kullanılıyor.
bu türler üzerinde internette çok geniş bilgilere ulaşabilirsin.
http://www.mpoc.org.my/main_palmoil_campaign.asp bu linkte palm oil(palmiye yağı) endüstrisi ile bilgiler bulabilirsin.
Kocaeli sadece soğuğa dayanıklı bir kaç tür için uygun olup onları da bu site geçmişinde bulabilirsin.
Konu ÇOk uzun olduğundan burada açıklamak çok zor.
selamlar

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2008, 13:56   #158
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Ben Muradiye'de çin palmiyesi gördüm ve çok beğendim. Dikili'de yetişir herhalde değil mi?

h_berder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 16:19   #159
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_berder Mesajı Göster
Ben Muradiye'de çin palmiyesi gördüm ve çok beğendim. Dikili'de yetişir herhalde değil mi?
Muradiye de yetişen Palmiye Dikili de de yetişir.
Çin palmiyesinden kasıtınız Trachycarpus fortunei mi?
selamlar

Eski 09-05-2008, 12:50   #160
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-07-2007
İnternette verdiğiniz latince ismi ile baktım. Evet o... http://www.bbc.co.uk/gardening/plants/plant_finder/ adresinde "The Royal Horticultural Society has given it its prestigious Award of Garden Merit (AGM)" diye belirtilmiş. 6-7 metre yüksekliğindeki ağacında meyveleri de vardı.

Eklenen Resimler

h_berder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2008, 23:37   #161
Yeni Üye

handeaslan's Avatar

merhaba..
kocaeli'de yağından faydalanabiliceğmiz türde bi palmiye yetiştirmek olanaksız anladığım kadarıyla.. benim bu konuda bi şekilde alternatif bulmam gerekiyor. önerebileceğiniz bir yöntem varmı? zor olmasınada razıyım... tekrar teşekkür ederim.. gerçekten çok yardımcı oluyorsunuz..

Eski 10-05-2008, 10:23   #162
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
merhaba..
kocaeli'de yağından faydalanabiliceğmiz türde bi palmiye yetiştirmek olanaksız anladığım kadarıyla.. benim bu konuda bi şekilde alternatif bulmam gerekiyor. önerebileceğiniz bir yöntem varmı? zor olmasınada razıyım... tekrar teşekkür ederim.. gerçekten çok yardımcı oluyorsunuz..

Selam Hande hanım

Alternatiften ve yöntemden kastınızı tam anlayamadım.
Palmiye yağını Türkiye'de yetiştirilebilen Palmiyelerden elde edemezsiniz.
****** bütün çekirdekli meyvelerden yağ elde edilebilir.Ama ticari manada
nekadar faydalı olur o bir araştırma konusu.

Türkiyemizde Trachycarpus,Chamaerops,Phoenix canariensis ve Washingtonia türleri yetiştiriliyor.Trachycarpus fortunei ve Washingtonia pek uygun değil zira çok kücük ve sert tohumları var.
Hani belki phoenix ve Chamaerops humulis olabilir ama hiç duymadım onlardan Yağ çıkarıldığını.

Bilemiyorum başka nasıl yardımcı olabilirim ama seçilen konu Ülkemize uzak biraz
selamlar

Eski 12-05-2008, 19:19   #163
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2008
Selamlar Hami abi.
Palmiye tohumlarini guzel bahcedeki arazime atsam kendi kendilerine buyurler mi? Sulayip gubre atmamiz gerekiyor mu?
Saygilar.

serkan2172 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 22:56   #164
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan2172 Mesajı Göster
Selamlar Hami abi.
Palmiye tohumlarini guzel bahcedeki arazime atsam kendi kendilerine buyurler mi? Sulayip gubre atmamiz gerekiyor mu?
Saygilar.

merhaba, Aradığınız cevap "141" nolu mesajda var.
selamlar

Eski 12-05-2008, 23:10   #165
Ağaçsever

iyi geceler hami bey bildigim kadarıyla yurtdışından palmiye ithalatı yasak degilmi?

Eski 12-05-2008, 23:14   #166
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
iyi geceler hami bey bildigim kadarıyla yurtdışından palmiye ithalatı yasak degilmi?
SELAM
EVET YASAKLANDI. ASLINDA YASAK DEĞİL BAZI BÖLGELERDEN AMA
YASAKTAN BETER UYGULAMALAR VAR DOLAYISIYLA KİMSE GETİRMEK İSTEMİYOR.

Eski 12-05-2008, 23:23   #167
Ağaçsever

hami bey bir konuda daha merakımı giderirseniz sevinirim. benim diktigim syagrus romanzoffiana tohumlarının çimlenmesindeki başarı oranı yüzde yirmi oldu.ragıp hocadanda benzer oranda olduguna dair bilgi aldım.birçok palmiye tohumu hemen hemen yüzde yüze yakın oranda çimleniyor syagruslar neden böyleler biliyormusunuz?

Eski 13-05-2008, 13:52   #168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
merhaba, Aradığınız cevap "141" nolu mesajda var.
selamlar
cok istifade ettim tesekkurler.

serkan2172 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 13:01   #169
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
hami bey bir konuda daha merakımı giderirseniz sevinirim. benim diktigim syagrus romanzoffiana tohumlarının çimlenmesindeki başarı oranı yüzde yirmi oldu.ragıp hocadanda benzer oranda olduguna dair bilgi aldım.birçok palmiye tohumu hemen hemen yüzde yüze yakın oranda çimleniyor syagruslar neden böyleler biliyormusunuz?
Selamlar
genel bir yaklaşımla ortalama olarak palmiyelerdeki çimlenme oranı
%20 gibi görünse de çeşitli işlem ve yöntemlerle bu aran biraz daha arttırılabilir.
örneğini verdiğiniz Syagruslarda yapılan çalışmalar neticesinde tohumun tam olgunlaşmadan önce toplanması çimlenme oranını %5/10 rasında arttırmıştır.
aşağıdaki resimde olgun (turuncu) tohum ve heniz olgunlaşmamış fakat emriyo
oluşumunu tamamlamış tohum resimlerini görebilirsin.
ayrıca tohumun endocap a kadar iyice temizlenmiş olması da önemlidir.
önümüzdeki günlerde Bir makale şeklinde palmiye tohumlarının çimlendirilmesi hususunu arz edeceiğim
selamlar

Eklenen Resimler

Eski 15-05-2008, 15:03   #170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2008
hami bey ,

palmiyenin kök gelişiminde aktif rol oynayan mycorrizhma mantarlar hakkında bilginiz var mı ?

korkutk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2008, 00:26   #171
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2008
hami bey iyi akşamlar. bende Phoenix canariensis palmiye türünün tohumları var. kasım ayında izmirde palmiyelerden toplamıştım. şimdi onlardan birini veya ikisini evde yetiştirmek istiyorum. bunun için tohumlarını çimlendirmek için nasıl bir yol izlememiz gerekir. toprağa mı yoksa pamuk veya bezemi tavsiye edersiniz. birde tohumun nasıl ekileceği yani yönü önemli mi?

bukni Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2008, 01:10   #172
-

Giriş Tarihi: 23-04-2008
toprağa dikin kendi kendine çıkar

maloha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2008, 13:44   #173
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Mycorrhiza

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi korkutk Mesajı Göster
hami bey ,

palmiyenin kök gelişiminde aktif rol oynayan mycorrizhma mantarlar hakkında bilginiz var mı ?
Mycorrhiza mantarının sadece palmiyeler için değil diğer bitkiler için de ekim ortamı hazırlanmasında kullanıldığını biliyorum.özellikle yavaş gelişen veya çimlendirilmesi güç tohumlarda kullanılıyor.
Bitkiler için sanırım daha iyi bir ph ortamı hazırlayarak köklerin özellikle fosfor ve mikroelementleri daha kolay absorbe etmesini sağlıyor.
ama çok detaylı bilmiyorum.Bir çeşit simbiyoz(ortak yaşam şekli)
Aslında gerçekten araştırılması gereken bir konu.Ama devletin AR-GE çalışmaları için yaptıkları ve ayırdıkları bütçe malum.
bir de devletin mühendisleri Palmiyeyi tanımıyor,bir de Mycorrhiza yı anlatsak küfür ediyoruz sanacaklar
selamlar

Eski 20-05-2008, 00:44   #174
-

hami bey, az önce lost'u seyrettim.dizi oahu'da(hawaii'nin bir adası) çekiliyor.tropikal bir iklim ama dizide dikkatimi çeken bi'şey vardı, ormanın içinde çöl palmiyesi olan hurma vardı?ne iş??şaka bir yana tül çiçeği falan bile gördüm ama hurma ağacı yağmur ormanlarıda doğal olarak bulunur mu?

Eski 22-05-2008, 10:04   #175
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Phoenix

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maloha Mesajı Göster
hami bey, az önce lost'u seyrettim.dizi oahu'da(hawaii'nin bir adası) çekiliyor.tropikal bir iklim ama dizide dikkatimi çeken bi'şey vardı, ormanın içinde çöl palmiyesi olan hurma vardı?ne iş??şaka bir yana tül çiçeği falan bile gördüm ama hurma ağacı yağmur ormanlarıda doğal olarak bulunur mu?
selam Phoenix cinsine ait 18 Tür var.Kuzey Afrikaya özgü olan sadece
phoenix dactylifera.(Arap Hurması)Dolayısıyla phoenixi dünyanın her yerinde görmek mümkün.
Ayrıce palmiyeler yaklaşık 200 cins ve 1380 tür ile temsil edilen büyük bir aile.
bir çok palmiye görünüş olarak birbirine benzeyebilir.

dolayısıyla gördüğünüz ayrı bir Phoenix türü veya benzeri bir palmiye çeşidi olabilir.
selamlar

Eski 22-05-2008, 13:58   #176
-

teşşekür ederim...peki türkiyede yaşayabilen türler hangisi ve kaç tane?şuan yetişmekte olmaları önemli değil sadece kaç tür yaşayabilir?şimdiden sağolun

Eski 25-05-2008, 01:34   #177
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

merhaba,
bu soruya cevap vermek çok zor.
zira benim araştırmalarım ve kayıtlarıma göre dünyada yaşayan yaklaşık 1380 tür palmiye var.Ben şu ana kadar uygulamalarımda sadece 25 tür kullanabildim ve gayet başarılı sonuçlar aldım.Ama denemeden bir sonuca ulaşmak çok zor.Tropiklerde yaşayan bir palmiye bile uygun bir ortam sağlanırsa bence yaşatılabilir.Ama Türkiyemiz için uygundur diyemeyiz ******.Genel anlamda ticari olarak üretilen türler Washingtonia robusta ve filifera,Chamaerops humulis,Trachycarpus fortunei,Phoenix canariensis ve Syagrus romanzoffiana.Bundan başka üretimi yapılan fakat ticari olmaktan çok öte ithal bitkiler de var.Hobi olarak ta bir çok kişi diğer egzotik türleri edinmişlerdir.
şu an Palmiye fidesi bile ithal edilemiyor.Yasaklandı.Ancak tohum ithal ederek bir çok türün denemesini yapmaktayım.
selamlar

Düzenleyen hamibasoglu : 25-05-2008 saat 01:36 Neden: hata
Eski 25-05-2008, 03:40   #178
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
http://img355.imageshack.us/img355/897/dscn0130ax6.jpg
Hami bey,diktiğim bu palmiye türü hakkında bana bilgi verirmisiniz?Belediyenin serasından aldım,onlara da yeni gelmiş,bilgi veremediler.Sizin anlatımlarınızı gözönüne alarak dikim yaptım.Bahçe topragı, dere kumu ve torf kullandım.3 gün gölgede tuttum,bugun güneş alan balkonuma koydum.Ancak biraz rüzgar alıyor,,sizce bir sakıncası olurmu?Ayrıca benim sormaya unuttuğum,ama sizin ekeleyecekleriniz olursa çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim..sevgilerr

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 18:46   #179
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
http://img355.imageshack.us/img355/897/dscn0130ax6.jpg
Hami bey,diktiğim bu palmiye türü hakkında bana bilgi verirmisiniz?Belediyenin serasından aldım,onlara da yeni gelmiş,bilgi veremediler.Sizin anlatımlarınızı gözönüne alarak dikim yaptım.Bahçe topragı, dere kumu ve torf kullandım.3 gün gölgede tuttum,bugun güneş alan balkonuma koydum.Ancak biraz rüzgar alıyor,,sizce bir sakıncası olurmu?Ayrıca benim sormaya unuttuğum,ama sizin ekeleyecekleriniz olursa çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim..sevgilerr
Merhaba bitki henüz 1 yaşında bile değil.Bu dönemde tohumu görmeden tür hakkında bilgi vermek çok zor zira bu yaştaki palmiyeler hemen hemen aynı görünümde oluyor.
Ancak rengi ve yapısı Chamaerops humulis'e benziyor.Ancak emin değilim.
Washingtonia veya Trachycarpus veya phoenix te olabilir.
şimdilik yapacağınız herşeyi yapmışsınız.Sulamaya dikkat edin.toprak nemli olsun ıslak değil.Arasıra akşam su püskürtün yapraklarına.Seneye Saksısını 2 kat büyüğüyle değiştirirsin.çok sert olmamakla beraber rüzgarın zararı yok.
selamlar

Eski 25-05-2008, 18:57   #180
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Hami bey,çok teşekkür ederim.görüşmek dilegiyle ,sevgilerrr

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024