agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 3 Gönderen Nautilus Cycad
  • 2 Gönderen lusoari
  • 1 Gönderen lusoari
  • 1 Gönderen İzmirli
  • 1 Gönderen bertunum
  • 1 Gönderen ahmetmesut
  • 1 Gönderen ahmetmesut

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-02-2013, 02:01   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Phoenix Canariensis-Feniks

Merhaba =)

Oldukça bilinen ve yaygın olan, birçoğumuz için de ilk tanıştığımız palmiye türlerinden biri olan Phoenix Canariensis veya bilindiği adı ile Feniks. Çevremizde o kadar yoğunlar ki, çoğunlukla farkına varmıyoruz veya görüp geçiyoruz.

Bu başlığı açmamın ana sebebi Phoenix Canariensis hakkında bilgi sahibi olmak, bakımını, yetiştirilmesini, gübrelenmesini anlatarak bilgilendirmek, kendi deneyimlerimizi paylaşmak ve özellikle çevremizde gördüğümüz palmiye budamalarının yanlışlığını anlatmak olarak adlandırılabilinir.

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 18:26   #2
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2012
En iyi ve büyüme süreci en meşakatli türlerden birisi bence.... Çok büyük çok heybetli.

Google'da olan sağdaki soldaki bilgileri kopyalayıp buraya yapıştırmaktan sa kendi tecrübelerimi yazayım istedim.

Bahçenize dikmek istiyorsanız şayet yaklaşık 10m çapında bir dairesel alan kaplıyor ilk yıllarda. Sonra ki yıllar güzelliği ile sizi baş başa bırakıyor...

Çok dayanıklı, Kolay çimleniyor, ancak ilk 5-6 sene çok dertli. Malum diken olayı. Ayrıca dikenleri battığı zaman hoplatacak cinsten.... Favorilerimdendir. Tohumlarından lazım olan arkadaşlara temin ederim ücretsiz...

İzmirli arkadaşımın bu konuyu açması çok iyi oldu.

İzmirlilerin Palmiyeye karşı ayrı bir zaafı var galiba

Sağda solda her yerde olan bu güzelliği latince ismi ile bilmek güzel. Böyle Çevremizdeki bahçemizdeki palmiye türlerini paylaşırsak çok iyi olur. Binlerce palmiye türü varsa binlerce başlık olsun.... Kim neyi arıyorsa onu bulsun öğrensin.

Eklenen Resimler

Nautilus Cycad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 20:09   #3
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Sizler şanslı insanlardansınız arkadaşlar İzmirin kıymetini bildiğinize dair şüphem bile yok sizlerin adına çok seviniyorum artık şansıma belki emeklilğimden sonra bende İzmire yerleşebilirim ))

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2013, 20:22   #4
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

İzmire daldım phoenixi atladım kusuruma bakmayın lütfen sizlerle phoenix maceramı paylaşmak istiyorum bir gün arkadaşımın evinde otururken annesi bana bir soru yöneltti ve dediki kurutulmuş hurmalar sokaklardaki palmiyelerin meyvesimi diye evet dedim çekirdeklerini ekersen çıkar mutlaka dedim eve geldiğimde bide baktım ki annem hurmalı kurabiye yapmak için kurutulmuş hurma ayıklıyor ve bende çekirdeklerinin hepsini topladım ve ayrı ayrı saksılara diktim 2 ay sonra bide baktımki ektiklerimde hiç fire yok tam 26 tane phoenix palmiyem vardı ufak ufak öyle güzellerdilerki ama ****** mecburiyetten isteyen herkese hediye ettim ama kendimede 2 tane ayırmıştım aradan 3 sene geçmesine rağmen epey büyüdü güzellerim onları çok sevdiğim gibi palmiyeleri seven insanlarada hediye etmeyi çok seviyorum YAŞASIN PALMİYELER

İzmirli beğendi.
Eski 06-02-2013, 01:35   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nautilus Cycad Mesajı Göster
En iyi ve büyüme süreci en meşakatli türlerden birisi bence.... Çok büyük çok heybetli.

Google'da olan sağdaki soldaki bilgileri kopyalayıp buraya yapıştırmaktan sa kendi tecrübelerimi yazayım istedim.

Bahçenize dikmek istiyorsanız şayet yaklaşık 10m çapında bir dairesel alan kaplıyor ilk yıllarda. Sonra ki yıllar güzelliği ile sizi baş başa bırakıyor...

Çok dayanıklı, Kolay çimleniyor, ancak ilk 5-6 sene çok dertli. Malum diken olayı. Ayrıca dikenleri battığı zaman hoplatacak cinsten.... Favorilerimdendir. Tohumlarından lazım olan arkadaşlara temin ederim ücretsiz...

İzmirli arkadaşımın bu konuyu açması çok iyi oldu.

İzmirlilerin Palmiyeye karşı ayrı bir zaafı var galiba

Sağda solda her yerde olan bu güzelliği latince ismi ile bilmek güzel. Böyle Çevremizdeki bahçemizdeki palmiye türlerini paylaşırsak çok iyi olur. Binlerce palmiye türü varsa binlerce başlık olsun.... Kim neyi arıyorsa onu bulsun öğrensin.
Sevgili Nautilus Cycad,

Uzun süredir foruma giremiyordum, bu başlıkları açmadan önce yolda budanıp kelleşmiş ve harap edilmiş Palmiyeleri(yoğunluk ile phoneix canariensisleri) görünce belki de en yakınımızdaki türleri bilmiyoruz diyerek bu başlığı açtım. Dediğiniz gibi açılması faydalı olabilecek birçok palmiye türü başlığı var. Sayın Hami Bey, Mine Pakkaner ve bilgi sahibi, deneyimi olan birçok üyenin de katkıları ile tüm forumda olduğu gibi Palmiye kısmının da oldukça zenginleşeceğini ve bilgilendirici olacağını düşünüyorum.

Feniksler çocukluğumdan hatırladığım, tıpkı bir evcil hayvan gibi ilgilenip, bakımını yaptığım, tohumlarını kavanozlarda biriktirip, tohumlarının üzerindeki incecik meyve tabakasını yemeğe çalıştığım, sonrasında ise tohumlarını deniz kabuğuna benzettiğim ve de dikenleri tarafından çeşitli kereler yaralandığım bir palmiye türü. Hele budanmayıp dallarının kendiliğinden aşağıya sarkmasına izin verilirse toprak renklerinden gökyüzü renklerine kadar olan geçişi tek bir fenikste görmek olası oluyor.

Feniksler, suyu seviyorlar özellikle tuzlu olmayan suları daha çok seviyorlar. Soğuğa dayanıklılar(İzmir iklimindeki soğuklara). Tohumları çimlendikten sonra koşullar da uygun ise çabucak büyümeye başlıyorlar, büyüdükçe güçlü ve düzenli bir gübrelemeye(kimyasal+organik) gereksinim duyuyorlar. Palmiyeler kitabının yazarı Sayın Ragıp Esener'in kitabında anlattığı gibi magnezyum ve diğer iz elementlere(mangan, demir, çinko...) iyi cevap veriyor. Dikildiği alandaki toprağının geçirgen bir toprak olması önemli. Deniz etkisine dayanabilen bir palmiye türü.
Ek olarak Kırmızı Palmiye Böceği olarak bilinen bir böcek oldukça öldürücü olabiliyor. İzmir çevresinde enfekte olmuş bir Phoneix Canariensis'e rastlamadım ancak Türkiye'nin daha güney bölgelerinde Kırmızı Palmiye Böceğinin görülme oranı sanırım daha yüksek. Ancak İzmir bölgesinde Phoenix Dactylifera'larda(Hurma Palmiyesi, Hurma) enfekte olanlarına rastladım. Ancak mücadele yöntemlerinin ve bilincin artmasının etkisi ile de görülme sıklıkları azaldı sanırım. Uzman kişiler bu konuya daha yerinde ve dengeli cevap verebilirler diye düşünmekteyim.

gokcegokce beğendi.
İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 08:02   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2011
lusoari merhaba

sizin diktikleriniz canariensis'in tohumu değil, yine phoenix türü olan dactylifera'nın tohumları. =) 8-10 sene içinde meyvelerini yiyebilirsiniz. soğuk olmamak kaydıyla bahçeye dikmelisiniz lakin.

lusoari beğendi.
bertunum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2014, 11:05   #7
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Tesekkur ederim.

Eski 30-10-2016, 22:43   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Tohumlar.

Konu iki senedir ölü durumda birazcık canlansın.Bostancı sahildeki palmiyelerden topladığım tohumlar, umarım boş çıkmazlar. Radyatörün üzerine kurumaya bıraktım önümüzdeki bahara toprakla buluşturmayı düşünüyorum.

Eklenen Resimler

ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2016, 16:50   #9
Ağaç Dostu

Bunlarda kabuklarından ayrılıp kurumaya bırakılmış halleri.

Eklenen Resimler

Mangonas beğendi.
Eski 24-01-2019, 08:03   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmesut Mesajı Göster
Bunlarda kabuklarından ayrılıp kurumaya bırakılmış halleri.
Palmiyelerinizi çimlendirebildinizmi ?

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mangonas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2019, 03:32   #11
Ağaç Dostu

Evet büyük bir kısmı çimlendiler. Ama yaşadığım şehri değiştirmek zorunda kaldığım için hepsini bıraktım şu anda ne durumdalar bilemiyorum.

siflera12 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024