agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni116Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2008, 23:35   #181
-

Giriş Tarihi: 23-04-2008
hami bey umarım denemelerinizde başarı olursunuzda bizde filifera ve canariensisten başka paliyelerde görürüzne yazık ki izmirde daha çok canariensis ve filifera var halbuki daha çok tür dikilebilir.daha fazla syagrus, robusta, phoenix gibi ince-uzun türler diklilse daha güzel gözükür caddeler.hatta bu konuda bir dilekçe vermek lazım!

maloha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 00:24   #182
Ağaçsever

papillon22's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2008
acaba bu hangi palmiyenin tohumudur?

Aşağıda fotoğrafları olan tohumları İzmir'de bir parktan dün aldım. Adını malesef bilmiyorum. Bu tohumları ekmeden önce herhangi bir işlem yapmalımıyım. Bana yardım etmenizi rica ediyorum.
saygılar...

Eklenen Resimler

papillon22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 10:28   #183
-

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Böyle tohumları ilk defa görüyorum...Bana washingtonia gibi geldi ama emin değilim bence siz Hami Başoğlu'nu bekleyin.

maloha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 07:46   #184
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2008
hami bey selamlar palmiyeler için yaz başı 25*5*15 gübre önermiştiniz damlama gübrelerinde bu oranlar yok sizin önerebileceginiz bir marka v.s varsa bilgi verirseniz sevinirim.işlerinizde başarılar

keoma33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 13:14   #185
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papillon22 Mesajı Göster
Aşağıda fotoğrafları olan tohumları İzmir'de bir parktan dün aldım. Adını malesef bilmiyorum. Bu tohumları ekmeden önce herhangi bir işlem yapmalımıyım. Bana yardım etmenizi rica ediyorum.
saygılar...

merhaba Resmini çektiğiniz dişi çiçek kurulu bir "Phoenix dactylifera" ya ait.
Yani namı diğer arap hurması.
Ancak döllenme olmadığı için tohum gelişememiş ve pörsümüş.Anlayacağınız süs olarak saklamaktan başka bir işe yaramaz.
selamlar.

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 13:28   #186
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keoma33 Mesajı Göster
hami bey selamlar palmiyeler için yaz başı 25*5*15 gübre önermiştiniz damlama gübrelerinde bu oranlar yok sizin önerebileceginiz bir marka v.s varsa bilgi verirseniz sevinirim.işlerinizde başarılar
selamlar,
eğer damlama sulama ile vereceksen bu karışımda zor gübre bulursun ancak yine de bu oranlara yakın mevcut gübreler var.Burada dikkat etmen gereken husus Azot miktarının %28 i geçmemesi.
Fosfor %10 u Potasyum da %15 i geçmesin.
Yuksek potasyum ve fosfor gelkiimi yavaşlatabilir.Mineral(fe,zn,mn,mg,cu..)takviyesin i sonradan da yapabilirsin.
bunun için piyasda satılan
evergreen sıvı gübreyi kullanabilirsin.Oldukça iyi bir gübre.
İçerik %w/w
Suda çözünür bakır(Cu) 0,2
Suda çözünür demir(Fe) 1,2
Suda çözünür mangan(Mn) 1
Suda çözünür çinko(Zn) 1,4

Ancak hepsini birarada vermek için yine evergreen e ait aşağıdaki karışımı kullanabilirsin.

İçerik %w/w
Toplam Azot(N) 8
Üre Azotu(N) 8
Suda çözünür fosfor pentaoksit(P2O5) 4
Suda çözünür potasyum oksit(K2O) 4
Suda çözünür bor(B) 0,01
Suda çözünür bakır(Cu) 0,01
Suda çözünür demir(Fe) 0,07
Suda çözünür mangan(Mn) 0,05
Suda çözünür çinko(Zn) 0,03
Ancak bu karışımı uyguladıktan sonra biraz daha azot takviyesi yapman iyi olur.
bu ürünler için Antalya'dan Kübra hnmla görüşebilirsin tel:05337444217
iyi çalışmalar

Eski 28-05-2008, 21:31   #187
Ağaçsever

papillon22's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2008
sevgili Hami Bey

İlginiz ve bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. saygılar...

papillon22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 15:00   #188
Ağaçsever

teşekkürler hami bey kübra hanımla görüştüm yardımcı olcak iyi günler

Eski 31-05-2008, 06:51   #189
Ağaçsever

palmiye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
60 x 110 başlangıç için iyi.(washingtonia)
başlangıçta kök gelişimi için Humik asit kullanmanızı tavsiye derim.
satılıyor zirai ürün satan bayilerde. aynı zamanda bahar başında 15/*15/15 yazın ise 25/5/15 civarı bir karışım düşünebilirsiniz.
ancak 1 / 2 yaşlı fideler için çok az örneğin 50gr yeterli.
gövde kalınlaştıkça kademeli olarak arttırabilirsin.
*erken bahar 15/15/15
*yaz başı 25 / 5 / 15
*yaz ortası mikro element ağırlıklı (özellikle zn,mn,fe) yaprak gübresi(sabah sulamasından hemen sonra ve erken saatlerde)
*sonbahar oprtalarında yine 15/15/15
yeterli olacaktır.
Toprak ph sı gübrenin alımı için çok önemlidir.
topark Ph değerin nötre yakınsa palmiyeler için en iyi ortam.
asidik değerler PH < 6 ise palmiyeler için iyi bir ortam oluşmaz.
çapa ve sulama çok önemli.
çok su değil yeteri kadar sulama olmalı.
selamlar
hami bey iyi günler yazınızda belirttiginiz gübreleme damlama sukama yöntemi ile gübrelemeye uygun degil.örn.1/ 2 yaşlı fideler için 50gr yeterli demişsiniz damlama sulama gübresi konsantre oldugu için 1lt 100 lt suyla inceltiliyor fidan başına tam miktarı nasıl hesaplamam gerekiyor.mesela evergreen 20 lt damlama gübresi aldım şu an dikili 1200 adet fidan var saatte 4 lt su damlatıyor ne kadar evergreen koymalıyım yardımcı olabilirmisiniz.12 ay boyunca gübre ihtiyacı duyarlarmı yoksa mevsimlere göremi gübrelemem gerekir.standart bir gübre programı varmı?sabrınız içinde ayrıca teşekkür ederim

Eski 01-06-2008, 23:36   #190
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2008
merhabalar sevgili arkadaşlar;ben mersin-Bozyazı'da öğretmenlik yapıyorum. trabzonlu olmam dulayısısıyla palmiyeyi yaygın olarak burada gördüm. Burada bir arkadaşımız 9, 10 yıl önce dikmiş olduğu palmiyeleri metresi 80ytl den sattı. İyi de para aldı. ben de 2 dönüm tarla aldım ve palmiye ekeceğim. 2000 adet palmiye çimlendirdim. iki yaprak açtı. benim sorum şu: bu fidelere herhangi bir ilaç veya köklendirici gibi birşey verecekmiyim? henüz torbada .selamlar

turanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2008, 08:30   #191
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
hami bey iyi günler yazınızda belirttiginiz gübreleme damlama sukama yöntemi ile gübrelemeye uygun degil.örn.1/ 2 yaşlı fideler için 50gr yeterli demişsiniz damlama sulama gübresi konsantre oldugu için 1lt 100 lt suyla inceltiliyor fidan başına tam miktarı nasıl hesaplamam gerekiyor.mesela evergreen 20 lt damlama gübresi aldım şu an dikili 1200 adet fidan var saatte 4 lt su damlatıyor ne kadar evergreen koymalıyım yardımcı olabilirmisiniz.12 ay boyunca gübre ihtiyacı duyarlarmı yoksa mevsimlere göremi gübrelemem gerekir.standart bir gübre programı varmı?sabrınız içinde ayrıca teşekkür ederim
selam doğrudur,o gübre çapalama ile verilebilir.
evergreen iyi bir sıvı gübre.
bence Kübra hanımla yine görüşün o daha iyi bilgi verecektir dozaj konusunda.
Sulama deposunun hacmini de bildir.
Yaz boyu gübrelemeye gerek yok.Yaprakta sararma olursa yapraktan mikro element takviyesi yaparsın.
iyi çalışmalar

Eski 04-06-2008, 08:32   #192
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turanbey Mesajı Göster
merhabalar sevgili arkadaşlar;ben mersin-Bozyazı'da öğretmenlik yapıyorum. trabzonlu olmam dulayısısıyla palmiyeyi yaygın olarak burada gördüm. Burada bir arkadaşımız 9, 10 yıl önce dikmiş olduğu palmiyeleri metresi 80ytl den sattı. İyi de para aldı. ben de 2 dönüm tarla aldım ve palmiye ekeceğim. 2000 adet palmiye çimlendirdim. iki yaprak açtı. benim sorum şu: bu fidelere herhangi bir ilaç veya köklendirici gibi birşey verecekmiyim? henüz torbada .selamlar
merhaba Turan Bey,
Palmiyelerinizin resmini rica ediyorum.
sonra ona göre bir program vereyim size
selamlar.

Eski 07-06-2008, 15:07   #193
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

merhaba Palmiye sever arkadaşlar,
bir hatırlatma veya önerim var.
özelden soru soran arkadaşlar
sıklıkla,Palmiye tohumları,üretimi,bakımı,gübrelemesi,türleri... vb sorular soruyorlar.
benim ricam, benzeri bir çok yanıtın bu başlık altında evvelden cevaplanmış olup olmadığını
kontrol etmeniz.Bir çok bilgi paylaşıldı burada.lütfen önce eski bilgileri gözden geçirelim.
selamlar.

Eski 19-06-2008, 08:45   #194
Ağaçsever

hami bey selamlar Carpoxylon macrospermum
Aneityum Palm türü hakkında detaylı bilginiz varmı?resmini yeni gördüm çok güzel görünüyor iklimimiz uyarsa yetiştirebilirim.1 yaşlı syagruslardaki sarımsı renk henüz tam olarak gitmedi gelişim biraz yavaş gibi geldi bana gerçi gövde yapmaya başladı ama %55 lik gölgeleme agının altında duruyorlar güneştemi bıraksam sizce

Eski 27-06-2008, 00:29   #195
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Selam arkadaşlar,
yaklaşık 7 yıldır Palmiye ve Cycaslar üzerinde çalışıyorum.
Dünyanın bir çok ülkesinde yerinde çalışmalar yaptım.
bilmek istediğiniz herşeyi sorabilirsiniz.
selamlar,
merhaba hamil bey; elimdeki hurma palmiyesi tohumları yeni çimlendi, nasıl büyüteceğimi bilmiyorum. ne kadar su vermeliyim ? istanbul iklimi uygunmu ? dışardamı tutmalıyım yoksa içerdemi? heba olmadan büyütmek istiyorum eğer yardımcı olursanız...

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 15:47   #196
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
hami bey selamlar Carpoxylon macrospermum
Aneityum Palm türü hakkında detaylı bilginiz varmı?resmini yeni gördüm çok güzel görünüyor iklimimiz uyarsa yetiştirebilirim.1 yaşlı syagruslardaki sarımsı renk henüz tam olarak gitmedi gelişim biraz yavaş gibi geldi bana gerçi gövde yapmaya başladı ama %55 lik gölgeleme agının altında duruyorlar güneştemi bıraksam sizce
merhaba,
yoğunluğumdan dolayı
uzun süredir uğrayamıyordum.
Carpoxylon palmiye ailesinde tek tür ile temsil edilen bir cins ve güneybatı pasificlerde doğal yaılış gösteren nesli tehlike altında olan bir cins.
Ticareti konusunda pek bir bilgim yok.dolayısıyla fazla bir bilgi veremeyeceğim.
Syagrusların durumu nasıl?Sararmalarda düzelme var mı?
resim gönderirsen daha iyi fikir verebilirim.
Gölgelemeyi kaldırma bence.
selamlar

Eski 27-06-2008, 15:51   #197
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayax Mesajı Göster
merhaba hamil bey; elimdeki hurma palmiyesi tohumları yeni çimlendi, nasıl büyüteceğimi bilmiyorum. ne kadar su vermeliyim ? istanbul iklimi uygunmu ? dışardamı tutmalıyım yoksa içerdemi? heba olmadan büyütmek istiyorum eğer yardımcı olursanız...
merhaba Elinizdeki Hurmanın hangi tür olduğunu bilmem lazım.
canariensis ise istanbul için uygun olabilir.Toprak nemini kaybettikce sulama yapın.Fazla su iyi değil.
1 ay sonra uygun saksılara şaşırtabilirsin.Torf kum perlit karışımına dikim yaparsınız.
Kışın dışarda bırakmayın.
Şaşırtma işleminden sonra en az 1 hafta direkt güneş ışığına maruz kalmasın.
selamlar

thunderon beğendi.
Eski 28-06-2008, 22:55   #198
Ağaç Dostu

Alıntı:
merhaba Elinizdeki Hurmanın hangi tür olduğunu bilmem lazım.
canariensis ise istanbul için uygun olabilir.Toprak nemini kaybettikce sulama yapın.Fazla su iyi değil.
1 ay sonra uygun saksılara şaşırtabilirsin.Torf kum perlit karışımına dikim yaparsınız.
Kışın dışarda bırakmayın.
Şaşırtma işleminden sonra en az 1 hafta direkt güneş ışığına maruz kalmasın.
selamlar
merhaba ben sanırım yanlış bir cümle kurdum, yeni çimlendi dedim fakat 15-20 cm boyunda olanda var 5 cm de en iyisi ben size fotosunu gösterim böylece cinsinide anlarsınız daha kolay yardımcı olursunuz. anladığım kadarıyla saksılara almakda gecikdim.

birde şaşırtma işlemini anlamadım saksıya alma işlemimi oluyor. teşekkür ederim.

Eski 29-06-2008, 21:50   #199
Ağaç Dostu

*** elimdeki palmiye ler bunlar.

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2008, 23:27   #200
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Hami bey merhaba ben mersinden memet sıkasları gördüm ve yine herzaman ki gibi tüylerim diken diken oldu.
şöyle söyliyim ben elimdeki imkanlar doğrultusun da sıkas koleksiyonu yapmaya çalışıyorum.şu an elimde10 japon sıkası,ve 1 tane dioon edule var bakımı ve üretmesi hakkında da yeterince bilgim var belki benim ömrüm sıkaslarımın 1 metre gövdeye ulaşmasını görmeye yetmez ama olsun benden sonra ki nesiller görür bu da beni şimdiden mutlu ediyor.
Hami bey benim amacım değişik bir çok tür sıkas beslemek yalnız biliyorsunuz ki büyük gelişmiş sıkaslar maliyetli oluyor
O yüzden3,4 yapraklı sıkas bulmak istiyorum .
Bunun için bana yardım cı olursanız sevinirim.

meto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2008, 15:05   #201
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meto Mesajı Göster
Hami bey merhaba ben mersinden memet sıkasları gördüm ve yine herzaman ki gibi tüylerim diken diken oldu.
şöyle söyliyim ben elimdeki imkanlar doğrultusun da sıkas koleksiyonu yapmaya çalışıyorum.şu an elimde10 japon sıkası,ve 1 tane dioon edule var bakımı ve üretmesi hakkında da yeterince bilgim var belki benim ömrüm sıkaslarımın 1 metre gövdeye ulaşmasını görmeye yetmez ama olsun benden sonra ki nesiller görür bu da beni şimdiden mutlu ediyor.
Hami bey benim amacım değişik bir çok tür sıkas beslemek yalnız biliyorsunuz ki büyük gelişmiş sıkaslar maliyetli oluyor
O yüzden3,4 yapraklı sıkas bulmak istiyorum .
Bunun için bana yardım cı olursanız sevinirim.
sevgili Meto
cycasın 100 den fazla türü var
ancak Cycas revoluta ve C. circinalisten başka ticareti yapılan hemen hemen yok.
bende de Cycas revolutadan başka tür Yok.
aşağıda Cycas tarlamdan bir görüntü var.3 ay önce çekilmiş.
şu an hepsi patladı ve mümemmel durumdalar.
ikinci resimde de o cycaslardan ürettiğim dediğiniz gibi 4 yapraklı yavrular var.
bunlardan istersen istediğin kadar gönderebilirim
selamlar

Eklenen Resimler

Düzenleyen hamibasoglu : 09-07-2008 saat 15:06 Neden: hata
Eski 09-07-2008, 15:10   #202
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
*** elimdeki palmiye ler bunlar.
elinizdeki tür Phoenix canariensis.
Sanırım ışık alma sorunu var.
daha aydınlık bir mekanda olmalı.
onları saksıdan çıkar ve tek tek başka bir saksıya al.
bu işemi akşam yap.
ve 1 kaç gün sakın güneş gösterme.
en az 3 yıl kışın dışarıda kalamaz.iyisi mi siz onu evinizin aydınlık bir mekanında yeterince büyüyene kadar evde bakın.
selamlar

Eski 09-07-2008, 21:43   #203
Ağaç Dostu

bu

merhaba hamil bey; elimdekilerin bu hale gelmesi için kaç yıl geçmesi gerekir yaklaşık...

Eklenen Resimler

Eski 10-07-2008, 23:38   #204
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2007
ilgilendiğiniz için teşekkürler hami bey c revolutam var yakında yakında resimlerini ekleyecem

meto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 18:08   #205
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
merhaba hamil bey; elimdekilerin bu hale gelmesi için kaç yıl geçmesi gerekir yaklaşık...

sevgili Ayax
o Phoenix yaklaşık 60 cm gövde boyunda.
Antalya şartlarında 7-8 yılda o hale gelebilir.
selamlar

Eski 13-07-2008, 18:28   #206
Ağaç Dostu

newyorker's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
sayın hami başoğlu ben 11 yaşındayım ama bitkiler hakkında neredeyse uzmanım. ama aklıma takılan bir soru var. ben evimde washingtonia, cocos nucifera, çin yelpaze palmiyesi yetiştirmek istiyorum acaba küçük büyüte bilirmiyim?

newyorker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2008, 22:48   #207
Ağaçsever

karakule's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2008
Merhaba Hami Bey, çimlendirme hakkında bir sorum olacaktı. Bir ay önce hazır bahçe toprağına 10 adet king palm tohumu ektim, hala kıpırtı yok. Palmiye çimlendirme hakkkında birçok yazı okudum. Bazıları bir hafta kadar suda bekletmişler. Ben tohumların çevresini temizledim, biraz eğeledim ve bir gün suda beklettikten sonra ektim. Şimdi tohumları çıkarıp suda biraz daha bekletsem olur mu? Gece gündüz sıcaklık farklılıkları muzlarda çimlenmeye yardımcı oluyormuş, palmiyelerde bu söz konusu mu? Berelex giberellin var elimde, onu kullansam etki eder mi? Yoksa biraz daha sabretmeli miyim? Teşekkürler.

karakule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2008, 21:11   #208
Ağaç Dostu

Alıntı:

sevgili Ayax
o Phoenix yaklaşık 60 cm gövde boyunda.
Antalya şartlarında 7-8 yılda o hale gelebilir.
selamlar
vay be demek istanbul iklimine göre en az 10 yılda o hale gelecek... olsun sabır bekleyenindir bizde bekler görürüz. çok teşekkürler hamil bey başınızı ağrıttım.

Eski 19-07-2008, 13:45   #209
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

King palm=(Alexander palm=Arconthophoenix)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karakule Mesajı Göster
Merhaba Hami Bey, çimlendirme hakkında bir sorum olacaktı. Bir ay önce hazır bahçe toprağına 10 adet king palm tohumu ektim, hala kıpırtı yok. Palmiye çimlendirme hakkkında birçok yazı okudum. Bazıları bir hafta kadar suda bekletmişler. Ben tohumların çevresini temizledim, biraz eğeledim ve bir gün suda beklettikten sonra ektim. Şimdi tohumları çıkarıp suda biraz daha bekletsem olur mu? Gece gündüz sıcaklık farklılıkları muzlarda çimlenmeye yardımcı oluyormuş, palmiyelerde bu söz konusu mu? Berelex giberellin var elimde, onu kullansam etki eder mi? Yoksa biraz daha sabretmeli miyim? Teşekkürler.
Sevgili Karakule,
öncelikle tohumları nasıl temin ettiğini sormak isterim.
Tohumların menşei ve toplanma tarihi nedir?King Palm yani Arconthophoenix alexandrae olduğundan emin misin?
en az 2/3 gün ılık ve de fungusitli suda bekletmek ve tohumu zımpara türü bir aşındırıcı ile muamele etmek doğru bir yaklaşımdır.
Ama ekimden sonra çıkarıp tekrar suya koymak doğru değil.
Çimlenme doğru ekim şartlarında 2/3 ay arası bir zamanda olacaktır.
Aşırı sudan kaçının.Ama toprak nemini kesinlikle kaybetmesin.
Çimlenme için herhangi bir Katalizör kullanmaya gerek yok.
gece gündüz sıcaklık farkının da etkin olacağını düşünmüyorum.
sıcak bir ortamda tutun.
Aşağıda 4 yıl önce İberotel Serra Palace ( Manavgat ) a diktiğim Kral palmiyelerini görebilirsin.
Yarı gölge ortamlar gelişim için daha uygun.
Sabredin derim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hamibasoglu : 19-07-2008 saat 13:49 Neden: AÇIKLAMA
Eski 19-07-2008, 13:54   #210
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi newyorker Mesajı Göster
sayın hami başoğlu ben 11 yaşındayım ama bitkiler hakkında neredeyse uzmanım. ama aklıma takılan bir soru var. ben evimde washingtonia, cocos nucifera, çin yelpaze palmiyesi yetiştirmek istiyorum acaba küçük büyüte bilirmiyim?
Sevgili Hemşehrim,
Bitki sevgin ve merakın için seni kutlarım.
Ama şu uzmanlık konusu biraz zaman istiyor.
Her neyse,
Rize de Çin yelpaze palmiyesi ve Washingtonia(=Amerikan iplik palmiyesi) üretebilirsin.Cocos u unut bence.
ne var ki, bizim oralarda arazi bulmak biraz zor.
ama hobi amaçlı bahçende bu 2 türü rahatlıkla büyütebilirsin.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024