agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Palmiye
(https)

Beğeni Düzeni116Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-04-2008, 16:06   #121
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
çok yüksek bir ihtimalle evet.
ancak resimi etli kısmıyla gönderseydin kesin derdim.
yine de Türkiye'den edinilmiş tohumlar ise P.canariensis dir.
Arap huraması veya gölgöy hurmasınının tohumları nispeten daha basık, sivri ve uzundur.
P.canariensislerin yetişkin ve iyi yetişme koşullarında bulunan bireyleri resimdekiler gibi tombul tohumlar verir.Aslında ortalama olarak onların da daha sivri olması beklenir.
tohumları siz mi temin ettiniz?eğer temin ettiğiniz ağacı resimleyebilirseniz tür ve varyete olarak kesin tanımlarım.
selamlar.

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 16:24   #122
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2008
hami bey selamlar palmiyeler için PH 8 nasıl? syagrusların resimlerini yakında gösterecegim

keoma33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 22:15   #123
Ağaç Dostu

bluecrop's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 2
palmiye

Sn. hamibaşoğlu resimdeki palmiyeler hangi türe ait yardımcı olabilirmisiniz.
TEŞEKKÜRLER.

Eklenen Resimler

bluecrop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2008, 11:03   #124
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bluecrop Mesajı Göster
Sn. hamibaşoğlu resimdeki palmiyeler hangi türe ait yardımcı olabilirmisiniz.
TEŞEKKÜRLER.
resimdeki tür,
Trachycarpus fortunei
selamlar
Hami

Eski 11-04-2008, 11:06   #125
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keoma33 Mesajı Göster
hami bey selamlar palmiyeler için PH 8 nasıl? syagrusların resimlerini yakında gösterecegim
POH Değeri 1 olan yani alkalin karakterdeki (düşük baz oranı) topraklar Palmiyeler için daha iyi yetişme ortamı sağlar.
dolayısıyla Ph 8 ise uygun bir ortam olduğunu söyleyebilirim.
selamlar.

Eski 13-04-2008, 11:42   #126
Ağaçsever

hami bey verdiginiz bilgiler için tekrar teşekkür ederim.dikim çukurlarına ince dere kumu önermiştiniz çukurun dibine bir miktar atmalımıyım yoksa çukurdan çıkan topraklamı karıştırmalıyım.önerdiginiz gübreleri serpme şeklindemi versem daha etkili olur yoksa damlama suyuylamı?ticari anlamda birbirimize yardımcı olabilecegimizi düşünüyorum mail adresim keoma33@gmail.com sizde verirseniz memnun olurum.1 yaşlı syagruslara çok talep oluyor fiyatlandırma konusunda yardımlarınızı bekliyorum gerçi şimdilik satmayı düşünmüyorum ama bilgi edinme açısından soruyorum iyi günler.

Eski 13-04-2008, 20:32   #127
Ağaçsever

çınaraltı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Hami Bey;
Canariensis tohumlarının etli kısımları fotoğraftaki gibi.
Halen elimde artan tohum mevcut. Bu zamandan sonra da ekim yapılabilabilir mi?
İlginize tekrar teşekkürler.

Eklenen Resimler

çınaraltı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2008, 09:56   #128
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
hami bey verdiginiz bilgiler için tekrar teşekkür ederim.dikim çukurlarına ince dere kumu önermiştiniz çukurun dibine bir miktar atmalımıyım yoksa çukurdan çıkan topraklamı karıştırmalıyım.önerdiginiz gübreleri serpme şeklindemi versem daha etkili olur yoksa damlama suyuylamı?ticari anlamda birbirimize yardımcı olabilecegimizi düşünüyorum mail adresim keoma33@gmail.com sizde verirseniz memnun olurum.1 yaşlı syagruslara çok talep oluyor fiyatlandırma konusunda yardımlarınızı bekliyorum gerçi şimdilik satmayı düşünmüyorum ama bilgi edinme açısından soruyorum iyi günler.
selam,
Çukurdan çıkan toprakla karıştırman daha iyi olur.
****** sistemin mevcutsa damlama sulama sistemine katman daha verimli olur.
1 yaşlı fidan için fiyat sorma bile.
bence 2 m.olana kadar büyüt.
iyi bir bakımla 4 yılda (yapraklı boy) 2 m.olur diye düşünüyorum.
250/300 (yapraklı boy)Syagrusların ithal fiyatı 130eur dolayında.
selamlar

Eski 14-04-2008, 09:58   #129
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çınaraltı Mesajı Göster
Hami Bey;
Canariensis tohumlarının etli kısımları fotoğraftaki gibi.
Halen elimde artan tohum mevcut. Bu zamandan sonra da ekim yapılabilabilir mi?
İlginize tekrar teşekkürler.
selam,
Önce suda batırma yöntemini uygula.Batmayanları ekme.
2 gün ılık suda beklet.10 lt suya 20cc precarp(fungusit) kat.
şu an ekim yapabilirsin.sorun yok.
selamlar

Eski 17-04-2008, 14:06   #130
Ağaçsever

ergunka's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2008
palmiye hastalığı

merhaba hami bey;

resimdeki palmiyenin yapraklarındaki kurmanın sebebi mantariyel bi hastalık mı **** yanlış olan nedir yardımcı olur musunuz?

Eklenen Resimler

ergunka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2008, 10:24   #131
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ergunka Mesajı Göster
merhaba hami bey;

resimdeki palmiyenin yapraklarındaki kurmanın sebebi mantariyel bi hastalık mı **** yanlış olan nedir yardımcı olur musunuz?
merhabalar,
1*bitkileri nezaman poşetlere aldınız?
2*kışı nasıl bir ortamda geçirdiler?
3*Poşetlemede kullandığın karışım toprak mı?
4*gübre ve ilaç kullandın mı?
bu sorulara yanıt verirsen hemen cevaplayayım.
zira bu sararma veya çürümeler bir çok nedene bağlı gelişebilir.
selamlar.

Eski 18-04-2008, 14:19   #132
Ağaçsever

ergunka's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamibasoglu Mesajı Göster
merhabalar,
1*bitkileri nezaman poşetlere aldınız?
2*kışı nasıl bir ortamda geçirdiler?
3*Poşetlemede kullandığın karışım toprak mı?
4*gübre ve ilaç kullandın mı?
bu sorulara yanıt verirsen hemen cevaplayayım.
zira bu sararma veya çürümeler bir çok nedene bağlı gelişebilir.
selamlar.
Kasım - aralık gibi siyah tüplere almıştım, kışı amatör bir sera yapmıştım orda geçirdiler, poşetlemede kullandıgım karışım 1/3 dere kumu (mil), 1/3 bahçe toprağı, 1/3 hayvan gübresi bunun dışında herhangi bi ilaç **** gübre kullanmadım. Ayrıca bende Serik'liyim eger mümkünse bir gun sizi ziyarete gelmeyi düşünüyorum. forum içerisinde yazdıklarınızı takip ediyorum ve cok faydalı bilgiler verdiğinize inanıyorum o yüzden sahsen tanışmak isterim.

hoşgörünüze inanarak size 2ci bir sorum daha olacak ; elimde bir miktar Washingtonia filifera tohumu vardı viyollere ekmiştim çimlendiler (resimlerini ekte veriyorum) yaklaşık 5 - 6 haftalıklar ne zmn tüplere almalıyım nelere dikkat etmeliyim bu konudada beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

thunderon beğendi.

Düzenleyen ergunka : 18-04-2008 saat 15:15
Eski 20-04-2008, 22:43   #133
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ergunka Mesajı Göster
Kasım - aralık gibi siyah tüplere almıştım, kışı amatör bir sera yapmıştım orda geçirdiler, poşetlemede kullandıgım karışım 1/3 dere kumu (mil), 1/3 bahçe toprağı, 1/3 hayvan gübresi bunun dışında herhangi bi ilaç **** gübre kullanmadım. Ayrıca bende Serik'liyim eger mümkünse bir gun sizi ziyarete gelmeyi düşünüyorum. forum içerisinde yazdıklarınızı takip ediyorum ve cok faydalı bilgiler verdiğinize inanıyorum o yüzden sahsen tanışmak isterim.

hoşgörünüze inanarak size 2ci bir sorum daha olacak ; elimde bir miktar Washingtonia filifera tohumu vardı viyollere ekmiştim çimlendiler (resimlerini ekte veriyorum) yaklaşık 5 - 6 haftalıklar ne zmn tüplere almalıyım nelere dikkat etmeliyim bu konudada beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
Mrhaba,
öncelikle Kasım aralık ayları palmiyelerin söküm veya saksı değişimi için uygun aylar değil.Bu işlemler Nisan-Ekim ayları arasında daha iyi olur.
(temmuz ve ağustos 2.derece tercih)
2.olarak bu yaşlardaki fideler mantari enfeksiyonlar ve düşük sıcaklık değerlerine karşı hassastırlar.
Bu nedenle Fidelerin şaşırtılmasında asla Hyavan gübresi kullanmayın.
Ben 5 Yaşından küçük palmiyelere asla Hayvan gübresi kullanmam.Zira Hayvan gübresi mantar sporlarının oluşumu için çok uygun bir ortam.Bu da hem kök hemde uç sürgününde mantara bağlı çürümeye neden olabilir.
Fazla su da palmiyede bu enfeksiyonları tetikler,kök hücrelerindeki aşırı turgor oluşumu hücre zarlarını gererek hücre ölümüne yol açar ve kök gelişimi yavaşlar hatta durur ve bitkide ölüm başlar.
Palmiye fidelerinde gördüğümü fazla su ve soğuktan etkilenme olarak özetleyebilirim.
Tabi birde mikro element eksikliği net bir şekilde görünmekte.
Hayvani gübreler Toprak PH sını asidik değerlere doğru sürükleyeceğinden kesinlikle gelişimi yavaşlatacaktır.Köklerin alabileceği serbest mikro elemntler
(Fe,Mn,Mg,Zn..) düşük ph Değerlerinde Kökler tarafından kullanılamamaktadır.
Tabi bunu Palmiyeler için söylüyorum.
Bir çok bitki türünün değişik Ph Değerlerine gereksinimi vardır.
sorunun çözümü için:
öncelikle bitkilerin dış mekana alınması yavaş bir geçiş sürecinde ve nisamdan önce olmamalı.
1-Sulamayı azalt.
2-10 Lt suya 20 CC precarb ve 20gr Captan karıştırarak sabah erken saatte pülverizatörle bitkilere iyice uygula.birkaç gün sonra da mikro element esaslı Yaprak gübresiyle gübreleme yap.Yine 10 lt ye 20 cc yeterli.
3-mümkünse bir kaç ay sonra eşit oranlı kum+torf+perlit+toprak karışımı kullanarak poşetleri değiştir.
Gelelim yeni çimlenen viyollerdeki palmiyelerine.
yaprak 10 cm ye ulaşınca yukarıdaki karışım toprağı hazırlayarak poşetlere alabilirsin.
****** tanışırız
selamlar,Başarılar

thunderon beğendi.
Eski 21-04-2008, 22:19   #134
Ağaçsever

ergunka's Avatar

Öneri ve yardımlarınız için cok teşekkürler hami bey

Eski 22-04-2008, 01:12   #135
Ağaçsever

hami bey selamlar ergunka arkadaşımızın fidelerindeki gibi sorunlar bendeki syagruslardada oldu kışın 2.3 sefer yagmur altında kaldılar hani ikinci çıkan kazık kökler varya onlarda çürümeler oldu şimdi yeni yeni tekrardan yandan kök vermeye başladı azdaha hepsi ölecek sanmıştım nisan ayında durum degişti ****** fungusitle duruma müdahele ettim yaprak gübreside uyguladım birazdaha iyi oldular. hami bey mail adresi vaya tel verebilirseniz resimlerini yolluyacagım tam olarak ne işle meşgulsunuz palmiye sevdası nereden geliyor profilinizde orman mühendisi yazıyorda.

Eski 23-04-2008, 22:37   #136
Ağaçsever

hami bey selamlar syagrusların resimlerini burdan göstermeyi beceremedim mail olarak yollayabilirim.dikim sırasında humik asit önermiştiniz nasıl uygulayacagım bilgi verirmisiniz? Syagrus romanzoffiana.Trachycarpus fortunei.Washingtonia robusta toplam üç çeşit olacak.önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

Eski 25-04-2008, 10:03   #137
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
hami bey selamlar syagrusların resimlerini burdan göstermeyi beceremedim mail olarak yollayabilirim.dikim sırasında humik asit önermiştiniz nasıl uygulayacagım bilgi verirmisiniz? Syagrus romanzoffiana.Trachycarpus fortunei.Washingtonia robusta toplam üç çeşit olacak.önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.
Merhaba,
piyasada humik asit içeren karışım gübreler var.Saftan çok bu gübrelerle çalışman daha iyi olur.http://www.cimsan.com.tr/ziraiorganiksivigubre3.asp
bu linkteki ürünü satın alabilirsin.
özel e-mail adresim " hamibasoglu@yahoo.com.tr "
bitki merakım ****** mesleğimden ileri geliyor.
Antalya İberotel hotellerininin Çevre müdürlüğü, ve peyzaj danışmanlıklarını yapıyorum.Aynı zamanda süs bitkisi ithalat ve ihracat işleri ile de uğraşıyorum.
Selamlar

Eski 26-04-2008, 04:12   #138
Ağaçsever

verdiginiz bilgiler için tekrar teşekkür ederim hami bey

Eski 28-04-2008, 21:33   #139
Ağaçsever

çınaraltı's Avatar

Hami Bey Selamlar;
Daha önceki mesajlarınızda palmiyeler için dikimden sonra Fe, Zn ve Mn içerikli yaprak gübresi uygulamasından bahsetmiştiniz. Zirai ilaç bayilerinden bulabildiğim bir ürün var. Fakat içeriğinde Fe, Zn, Mn 'den başka Mo, Cu ve Bor bulunuyor. Ticari ismi Brexil Combi.
Sizce uygulanmasında bir sorun olur mu? Sizin tavsiye edeceğiniz başka bir ticari isimli ürün var mı?
Selamlar

Eski 28-04-2008, 23:29   #140
Ağaçsever

hami bey selamlar Washingtonia robusta ları sizin önerdiginiz gibi 110*80 ölçülerinde topraga indirdim biraz daha yerim var direk tohumdan ekimi veya şaşırtma yötemini önerirmisiniz?

Eski 29-04-2008, 18:59   #141
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
hami bey selamlar Washingtonia robusta ları sizin önerdiginiz gibi 110*80 ölçülerinde topraga indirdim biraz daha yerim var direk tohumdan ekimi veya şaşırtma yötemini önerirmisiniz?
selamlar,
aslına bakarsanız direkt araziye de tohum ekilebilir bu ayda ancak ot mücadelesi biraz zor olur.
iyisi mi siz tuğla veya benzeri sınırlayıcı elemanlarla ile çevrilmiş bir ekim yastığında çimlendirin tohumları (mesela 1x3m)40 cm kazın.altına naylon serin,
naylona birkaç delik açın.5/10 cm 7/15 numara çakıl ,20 cm 0 numara kum,kalan kısmı da torf toprak karışımı ile doldurun.
taban gübresi atıp 2 gün sulayın.
sonra tohumu serpip torf ile 2cm kapak atın.temmuz başında üzerini 150 cm yükseklikte %50 lik jütle gölgeleyin.
gündüz su vermeyin ya akşam ya sabah çok erken.
bu yöntemle hem tabandan ot çıkmasını önler,hem daha kontrollü bir bakım hem de şaşırtma işleminde kolaylık sağlarsınız
.

Eski 29-04-2008, 19:05   #142
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çınaraltı Mesajı Göster
Hami Bey Selamlar;
Daha önceki mesajlarınızda palmiyeler için dikimden sonra Fe, Zn ve Mn içerikli yaprak gübresi uygulamasından bahsetmiştiniz. Zirai ilaç bayilerinden bulabildiğim bir ürün var. Fakat içeriğinde Fe, Zn, Mn 'den başka Mo, Cu ve Bor bulunuyor. Ticari ismi Brexil Combi.
Sizce uygulanmasında bir sorun olur mu? Sizin tavsiye edeceğiniz başka bir ticari isimli ürün var mı?
Selamlar
selam Çınaraltı,
diğer mikro elementlerin bulunması mo,cu vs....
problem değil.
kullanabilirsiniz.
sıvı yaprak gübresi kullanmadan 1 gün önce akşam sulama yapmayı,
sabah erken saatte ve dozunda gübreleme yapmanız gerektiğini unutmayın.
ve sonrasında en az 2 gün özellikle yağmurlama sulama yapmayın....
kolay gelsin.

thunderon beğendi.
Eski 30-04-2008, 01:15   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2008
Merhaba

Bu gün bahçeme diktiğim palmiyenin yan taraftaki yaprakları neredeyse kuruma noktasına gelmiş. Satın aldığım kişinin söylediğine göre bu dallar kurudukça gövde gelişecek ve büyüyecek.Bu söylem ne kadar doğru bilemiyorum.Bilgi sahibi olmadığım için inanmak durumundayım.(ya da aptal yerine konmak)
Size sormak istediğim,bu yaprakların bu şekilde sararması normal mi?
Anladığım kadarıyla palmiyeler çeşitli cins ve isimlere sahipler.
Benim diktiğim palmiyenin cinsi nedir?
Üç gün önce satın aldım ve bu gün diktim.Dikmiş olduğum palmiyenin ne şekilde üretilip bakıldığı gübrelendiği,sulandığı vs. hakkında hiç bir fikrim yok.
Sanırım dikimde de hata yaptım.Sadece çukur açtım ve peynir tenekesinde olan palmiyeyi çıkarıp çukura gömdüm.
Sizden öğrenmek istediğim,dikimi sizin yönlendirmeniz doğrultusunda yeniden yapmalımıyım yoksa bırakayım mı kaderine?
Yapacağınız yorum ve yönlendirmeler için teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Eklenen Resimler

arsen1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 14:24   #144
Ağaçsever

çınaraltı's Avatar

Hami Bey;
Bu sitede siz olmasanız işimiz zor.
Çok teşekkürler.

Eski 01-05-2008, 12:42   #145
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arsen1 Mesajı Göster
Bu gün bahçeme diktiğim palmiyenin yan taraftaki yaprakları neredeyse kuruma noktasına gelmiş. Satın aldığım kişinin söylediğine göre bu dallar kurudukça gövde gelişecek ve büyüyecek.Bu söylem ne kadar doğru bilemiyorum.Bilgi sahibi olmadığım için inanmak durumundayım.(ya da aptal yerine konmak)
Size sormak istediğim,bu yaprakların bu şekilde sararması normal mi?
Anladığım kadarıyla palmiyeler çeşitli cins ve isimlere sahipler.
Benim diktiğim palmiyenin cinsi nedir?
Üç gün önce satın aldım ve bu gün diktim.Dikmiş olduğum palmiyenin ne şekilde üretilip bakıldığı gübrelendiği,sulandığı vs. hakkında hiç bir fikrim yok.
Sanırım dikimde de hata yaptım.Sadece çukur açtım ve peynir tenekesinde olan palmiyeyi çıkarıp çukura gömdüm.
Sizden öğrenmek istediğim,dikimi sizin yönlendirmeniz doğrultusunda yeniden yapmalımıyım yoksa bırakayım mı kaderine?
Yapacağınız yorum ve yönlendirmeler için teşekkür eder saygılarımı sunarım.
Merhabalar,
Öncelikle palmiyeniz "Washingtonia robusta" ( Amerikan iplik palmiyesi )
Bir önceki yıla ait yaprakların sararması normaldir.Onları yaprak sapı dibinden kesebilirsiniz.Toprağınız ağır bir toprak değilse yani balçık veya kil niteliğinde değilse ve de dikdiğiniz alanda su birikmesi sorunu yoksa tekrar söküp dikmeye gerek yok.Haftada 1 kez 10 lt su vermeniz şimdilik yeterli.
Varsa 100 gr 15/15/15 dengeli bir gübre vererek çapalayın ve su verin.
şu aşamada yapacak fazla da birşey yok zaten.
en iyisi her hafta sulamadan birkaç gün sonra Çapa yapın.
1 çapalama 2 sulamaya bedeldir.
Önerim bu başlıktaki geçmiş yazı ve fikirleri de okunamnızdır.
selamlar.

Düzenleyen hamibasoglu : 01-05-2008 saat 12:47 Neden: imla hatası
Eski 02-05-2008, 15:22   #146
Ağaçsever

palmiye

[ATTACH]Name:  PICT0010.jpg
Views: 1889
Size:  114.6 KB[/ATTACH]hami bey selamlar syagrusların fotografları bunlar 3000 adetler biraz saglıksız görünüyorlar degilmi?

Eklenen Resimler

Düzenleyen keoma33 : 02-05-2008 saat 15:37 Neden: yanlış fotograf
Eski 02-05-2008, 15:33   #147
Ağaçsever

Name:  PICT0008.jpg
Views: 2206
Size:  95.2 KB hami bey birtanesi yanlış oldu düzelttim galiba.waşingtonialarıda sizin dediginiz gibi diktim güzel olmuşmu?Name:  PICT0023.jpg
Views: 1737
Size:  80.1 KB

Eski 02-05-2008, 17:45   #148
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Alıntı:
Eklenti 36206 hami bey birtanesi yanlış oldu düzelttim galiba.waşingtonialarıda sizin dediginiz gibi diktim güzel olmuşmu?Eklenti 36207
Süpersin,
böyle devam et.
sayıyı muhakkak arttır.
Mısır'da üreticiler 1milyon adet yetiştiriyor.
dolayısıyla fiyatları da oldukça rekabetci.
dünyada çok büyük bir palmiye ticareti var.Biz neden satamıyoruz biliyormusun.Üretici 2/3bin adet üretip ürettiğinden beklediği kar marjını yakalayabilmek için fiyatta esnek olamıyor.
biz de 100binleri yakalarsak tüm dünyaya Washingtonia ve phoenix satabiliriz.
Çalışmalarından dolayı seni tebrik ediyorum
herkeze örnek olsun.
yolun açık olsun.

Eski 02-05-2008, 18:22   #149
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Kral Palmiyesi

işte size gerçekten kral gibi bir palmiye " Kral Palmiyesi "
Arconthophoenix alexandrae
bu tür akdeniz şeridinde yarı gölge-gölge mekanlarda kullanılabilecek en muhteşem palmiye türüdür.
Soğuğa pek dayanıklı değil ama rüzgardan korunan bölgelerde mükemmel gelişim gösteriyor.
Bu resim Antalya Manvgatta uygulamasını 4 yıl önce yapmış olduğum
bir otel bahçesinden.

Eklenen Resimler

Fatma Kochan beğendi.
Eski 02-05-2008, 22:31   #150
Ağaçsever

hami bey verdiginiz bilgi ve önerileriniz için tekrardan teşekkür ederim.palmiyeler hakkında süper bilgiye sahip palmiye merkezinin kurucusu ragıp hocadan sonra tanıdıgım ikinci kişisiniz.şimdilik 6 dönüm üzerine 5000 adetlik mini bir çiftlik kurdum tabiiki maddi imkansızlıklar olmasa büyük düşünürdüm.önümüzdeki yıllarda sayıyı arttırmayı düşünüyorum.yalnız şunuda belirteyim gerçekten süper moral oldu görüşleriniz.sakın biryere kaybolmayın

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024