agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-03-2013, 16:35   #2551
sla
Ağaçsever

sla's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Sayın vatoz mümkünse sizde orkidenizin resmini ekler misiniz ? Sararmanın ne olduğunu görmemiz gerekli. Saksının dışarısında kalan köklerde kuruma ve büzülme olabiliyor. Kuruyan kökler kopuyor. Yerine yenileri çıkıyor. Sararmadan kastınız bu kuruma ve büzülme mi ?

sla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 16:37   #2552
sla
Ağaçsever

sla's Avatar

Birde ordinenizi sulalıktan sonra suyunu iyice süzdürüyorsanız, bir sorun olacağını sanmıyorum.

Eski 28-03-2013, 16:42   #2553
sla
Ağaçsever

sla's Avatar

Sayın Elkadifri, yaprağın toprağa değmesinden dolayı en alttaki yapraklarda kararma ve çürüme olabiliyor, eğer böyle bir durumsa yaptığınız uygulama da sorun olmaz. ancak mantar gibi bir hastalıksa mantar ilacı kullanmanız gerekir. Tarçın tek başına yeterli olmayacaktır.

Eski 28-03-2013, 18:00   #2554
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
phalaenopsis

arkadaslar fazladan phali keikisi olan varsa bakamiyorsaniz fazla diye hediye etmek istiyorsaniz ben alabilirim simdiden tsk ederim

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2013, 15:36   #2555
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2012
Merhaba ben de orkide sever biri olarak elimden geldiğince yetiştirmeye çalışıyorum. Kızımın doğum gününde geldikleri için de benim için çok değerliler. Sizce orkidelerimin durumu nasıl ? Bu mevsimde dikkat etmem gerekenler neler? Orkideler akşam güneşi alıyor sizce yeterli mi? En küçük saksıdaki orkidemin yaprakları çok yumuşak fakat bir taraftan da yaprak vermiş sulamasını kış aylarında 10 günde bir yapmama rağmen bu durumu çözemedim yardımcı olursanız çok sevinirim

Eklenen Resimler

Tika beğendi.
musicim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2013, 15:38   #2556
Yeni Üye

Bunlar büyük olanlar

Eklenen Resimler

Tika beğendi.
Eski 30-03-2013, 15:40   #2557
Yeni Üye

Bu orkidemin de büyük olanlardan. Resimleri ters eklediğim için kusura bakmayın.

Eklenen Resimler

Tika beğendi.
Eski 30-03-2013, 15:42   #2558
Yeni Üye

Burası da bulundukları yer. Evim gün içerisinde iyi güneş alıyor fakat orkidelerimin direkt güneş görmesinler diye perde arkasına koydum sadece akşam güneşini alıyorlar. Cevaplarınızı bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum.

Eklenen Resimler

Tika beğendi.
Eski 30-03-2013, 15:47   #2559
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egülnur Mesajı Göster
Merhaba elkadifri. 3-4 foto yükledim ve birden orkide uzmanı gibi algılandım Bildiğim kadarıyla doğal ortamları nemli olduğundan bu cins orkideler nemi seviyor. Ama saksı altında su bırakmayın. Benim saksılarım içli dışlı 2 kat. İçtekilerin hepsi saydam, kökler de ışığı sevdiği için. Dıştaki saksıların yapısı iç saksının biraz yüksekte kalmasını sağlıyor. Dipteki su köklere değmiyor ama nemlendirme sağlıyor. Yapı marketlerde orkide saksısı diye satılan saksıların dibine bir de bu gözle bakın. Ya da normal bir saksının dibini çakıl, gazoz kapağı vs ile modifiye edin. Vaktiniz oldukça da sitemizin ilgili başlıklarını roman gibi okuyun. Kolay gelsin. Bol çiçekli günler dileğiyle .
Merhaba orkideleriniz çok hoş siz orkidelerinizin çiçekleri düştükten sonra sapını kesiyor musunuz? Ve yılda kaç defa çiçeklendirebiliyorsunuz ?

Eski 30-03-2013, 16:32   #2560
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sla Mesajı Göster
Sayın Elkadifri, yaprağın toprağa değmesinden dolayı en alttaki yapraklarda kararma ve çürüme olabiliyor, eğer böyle bir durumsa yaptığınız uygulama da sorun olmaz. ancak mantar gibi bir hastalıksa mantar ilacı kullanmanız gerekir. Tarçın tek başına yeterli olmayacaktır.

merhaba sla cevaplandırdığınız için teşekkür ederim toprağğınıda değiştirdim toprak hazır paketlerden hindistan cevizi kabuğu ve lifinden oluşuyor bu doğru mu acaba

elkadifri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2013, 19:38   #2561
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Eklenti 127823

Çiçeklerini dökdükten sonra çiçek sapının 2/3 oranına denk gelen gözün 2cm üstünden kesersek bu gözlerden tekrardan bir çiçek filizi vererek tekrardan çiçek açmasını sağlarız. Hangi cevre şartlarında olduğu tam belirlenememekle beraber bu gözlerden en baştakinde yavru bir Phalaenopsis bitkisi de elde etmek mümkündür.
sayin praecox
oncelikle verdiginiz degerli bilgiler ve ayirdiginiz zaman icin tesekkur ederim. Yalnz altinda yaptigim gibi ben bu sap kesme olayini nasil yapacagimi tam anlayamiyorum. Eklegim orkidem ustunde aciklamaniz mumkun mu? Mesela bir cicekci ucunda filiz gibi duruyorsa kesmeyin demisti ve kesiklere komur surulmesi gerektigini bilmiyordum. zira daha once kestigim sap tamamen kurudu. Simdi sadece yaprak var hatta 1,5 senedir boyle. Ve kokleri kalmadi curudu. Fotolari ekliyorum. Forumu okuyorum ama bana verebileceginiz bir tavsiye var mi? Mesela saksi buyuklugunu neye gore secmelyiz ve sustratin miktari nasil olmali? Ne kadar bir derinligine nasil ekmeliyiz?

Bir de keiki dediginiz sekilde bir bitki buldum. Onu da ekeli 6 ay oldu. Soylediginiz gibi saksi ve substratlarini degistirecegim, sulamayi da baya yanlis yapiyormusum duzeltecegim. Uygun sartlarda keikiler ne kadar zamanda tomurcuklanir?

Eklenen Resimler

naturelee13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2013, 20:03   #2562
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

sayin naturelee13 gördügüm kadariyla ilk resimde orkideniz cam bir vazo mu desem kase gibi birsey e koymusunuz cok sulamadan ve vazonun alti delik olmadigindan dolayi kökleri cürümüs topragini tam olarak göremiyorum ama sunu demek isterim orkideler havadar bir saksi isterler ve sadece agc kabuklariyla olacak topragi sulamayi da 10 günde bir yaparsaniz iyi olur diger fotolara birsey diyemicem cünkü okadar bilgim yok sadece bildigimi söylemek ve yazmak istedim

Eski 30-03-2013, 21:25   #2563
Ağaçsever

Alıntı:
Kardeşime doğumgünü hediyesi olarak geldi. Alındığında üzerinde olan tomurcukları döküldükten sonra, sanırım ışık koşullarından, hiç açmadı. 6 ay önce duruma el koyup bizim eve taşıdım. Sonuç ortada.
Egulnur hanim merhaba,

Gercekten masaallah. Ama kiskanmadim da dersem yalan olur. Bende 4 tane var. 1 tanesi Cymbidium digerleri 3 tanesi Phal. ama maalesef beni hic sevindirmediler.
Tabii onlarin sucu yok bu zamana kadar onlara yeteri kadar vakit ayirmadim, bakimlarini duzgun yapamadim. Ama bundan sonra daha fazla caba gostermeye kararliyim. bu sitede bana cok faydali bilgiler verdi. Tabii ins pratikte de tatbik edebilirim. Annemin orkidesi de masallah sizinkiler gibi guzel cicekler veriyor. Annemin evi cok guzel isik aliyor. Amerikan mutfak tarzinda yemegin buhariyla nemden de ihya oluyor. Annem bana getir diyor ama o Adana da ben istanbuldayim ve hayir ben kendim bakicam, becerecem diye inat ediyorum.

egülnur beğendi.
Eski 30-03-2013, 21:31   #2564
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shenile Mesajı Göster
sayin naturelee13 gördügüm kadariyla ilk resimde orkideniz cam bir vazo mu desem kase gibi birsey e koymusunuz cok sulamadan ve vazonun alti delik olmadigindan dolayi kökleri cürümüs topragini tam olarak göremiyorum ama sunu demek isterim orkideler havadar bir saksi isterler ve sadece agc kabuklariyla olacak topragi sulamayi da 10 günde bir yaparsaniz iyi olur diger fotolara birsey diyemicem cünkü okadar bilgim yok sadece bildigimi söylemek ve yazmak istedim
Evet ( bunlari dikkate alarak saksilarini degistirecegim. Tesekkurler

shenile beğendi.
Eski 31-03-2013, 18:51   #2565
Ağaçsever

Alıntı:
Sizleri daha fazla yormadan ve resim boyutu (yeni farkettim büyük olduğunu) hakkında sayın moderatörlerden uyarı almadan bu faslı kapatıyorum. Hepimize bol çiçekli günler dileğiyle. Sabrınız için teşekkürler
egulnur hanim, gercekten cok guzeller. Sirrinizi bize de anlatir misiniz? Foruma yeni uye oldum, acemiler icin bakim onerilerini okudum ama sizin de yonteminizi duymaktan zarar gelmez diye dusunuyorum.
Simdiden tesekkurler.

Eski 31-03-2013, 18:55   #2566
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi naturelee13 Mesajı Göster
sayin praecox
oncelikle verdiginiz degerli bilgiler ve ayirdiginiz zaman icin tesekkur ederim. Yalnz altinda yaptigim gibi ben bu sap kesme olayini nasil yapacagimi tam anlayamiyorum. Eklegim orkidem ustunde aciklamaniz mumkun mu? Mesela bir cicekci ucunda filiz gibi duruyorsa kesmeyin demisti ve kesiklere komur surulmesi gerektigini bilmiyordum. zira daha once kestigim sap tamamen kurudu. Simdi sadece yaprak var hatta 1,5 senedir boyle. Ve kokleri kalmadi curudu. Fotolari ekliyorum. Forumu okuyorum ama bana verebileceginiz bir tavsiye var mi? Mesela saksi buyuklugunu neye gore secmelyiz ve sustratin miktari nasil olmali? Ne kadar bir derinligine nasil ekmeliyiz?

Bir de keiki dediginiz sekilde bir bitki buldum. Onu da ekeli 6 ay oldu. Soylediginiz gibi saksi ve substratlarini degistirecegim, sulamayi da baya yanlis yapiyormusum duzeltecegim. Uygun sartlarda keikiler ne kadar zamanda tomurcuklanir?
Lutfen birisi bana ciceklenme icin sap kesimini nasil ve nerden yapacagimi anlayabilecegim sekilde aciklayabilir mi? Yanlis birsey yapmaktan cok korkuyorum. Keiki demisim ama o yeni cikan saplar icin kullanilan terim heralde, soyle anlatayim misafirlige gittigimde bir orkide sapindan 3 tane yavru vermisti yaprak ve kokleriyle birini ben aldim. (En son resimdeki) 6 aydir bende. Cicek sapi cikarip tomurcuklanmasi icin ne yapmaliyim? 6 aydir yetiskin orkide bakimi yapiyorum ama kokleri bile kalmadi

Eski 01-04-2013, 11:23   #2567
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

merhaba

gecen annemden gelen bu güzelde örümcek aglari vardi topragini degistirdim köklerini hafif kestim yapraklarini ellerimle yikadim örümcek aglari gitsin diye lakin ciceklerin arkasinda saki hala kücük beyaz noktalar var ne yapa bilirim

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2013, 17:42   #2568
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Sevgili orkideseverler, benim çiçeklerime yaptığım bakım, 2550 no lu mesajda özetlediğim kadar. Bulundukları yer çok güneşli ve sıcak olduğundan en geç haftada bir suluyorum. Çiçek saplarını kurumadıkça kesmiyorum. Yılda bir yapı marketten aldığım orkide toprağıyla ya tüm toprağı değiştiriyorum ya da ekleme yapıyorum. Yılda bir kez çiçekleniyorlar. Ama 3-4 ay çiçekliler. Kaybettiklerimin yerine yenisini alıyorum çünkü bir vazo çiçekten ucuza bulabiliyoruz artık. Forumda Ziya bey, fzthalil , praecox ve daha nice ustalar varken bu sorulara yanıt vermekten de utanıyorum. Herkese bol çiçekli baharlar!

egülnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2013, 16:45   #2569
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Alıntı:
Sevgili orkideseverler, benim çiçeklerime yaptığım bakım, 2550 no lu mesajda özetlediğim kadar. Bulundukları yer çok güneşli ve sıcak olduğundan en geç haftada bir suluyorum. Çiçek saplarını kurumadıkça kesmiyorum. Yılda bir yapı marketten aldığım orkide toprağıyla ya tüm toprağı değiştiriyorum ya da ekleme yapıyorum. Yılda bir kez çiçekleniyorlar. Ama 3-4 ay çiçekliler. Kaybettiklerimin yerine yenisini alıyorum çünkü bir vazo çiçekten ucuza bulabiliyoruz artık. Forumda Ziya bey, fzthalil , praecox ve daha nice ustalar varken bu sorulara yanıt vermekten de utanıyorum. Herkese bol çiçekli baharlar!
Asla cevap vermekten utanmayın bence. sitemizde herkes bilgilerini paylaşa bilir. sevgiler.

ayhat, egülnur ve shenile beğendi.
serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2013, 09:01   #2570
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

phalaenopsis

arkadaslar simdiden kusura bakmayin yalnis konu altinda yorum yapiyorsam simdiden özür diliyorum.....

bu orkidemin yan taraftaki yapragi eyildi sizce normal mi diyeri de eyilmek üzere sankş yavas yavas eyiyor kendisini insallah kötü birsey degildir cok saglikli gözüküyor aslinda lakin cicek sapindan dolayida öbürleri dik duruyor sizce normal mi bu sarkmalar

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2013, 14:52   #2571
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Anormal bir durumu yok bence yapraklar zamanla bu şekli alıyolar. sevgilerimle kardeşim

shenile beğendi.
Eski 11-04-2013, 14:58   #2572
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

tsk ederim abi cevabin icin saygilarimla

Eski 12-04-2013, 11:01   #2573
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulcarman Mesajı Göster
ılk resım anne orkidem.
ıkinci resım yenı cıkmaya baslayan keiki
ve ucuncu resımde ise pazartesı gunu ayırdıgım keiki..
Merhaba, ben orkidenizin saksısını merak ettim, bende cam saksı kullanmak istiyorum ama sağlıklı olurmu emin olamadım, saksınızın altında delik varmı...

PembeOrkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 08:57   #2574
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sla Mesajı Göster
Sayın vatoz mümkünse sizde orkidenizin resmini ekler misiniz ? Sararmanın ne olduğunu görmemiz gerekli. Saksının dışarısında kalan köklerde kuruma ve büzülme olabiliyor. Kuruyan kökler kopuyor. Yerine yenileri çıkıyor. Sararmadan kastınız bu kuruma ve büzülme mi ?
ewet aynen sızın tarıf ettıgınız gıbı kurumalar fotograf cekıcem en kısa zamanda ama çiçekleride solmaya dokulmeye basladı

vatoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2013, 09:32   #2575
Yeni Üye

işte böyle sarardı arkadaslar ne yapmam gerekli

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2013, 16:54   #2576
Yeni Üye

çiçeğim iyice sarardııı yardımmm

Eski 19-04-2013, 18:37   #2577
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

köklerini ve yapraklarınıda çekin çiçeklerinden anlaşılamaz. Aldığınızda çiçekler açmışsa şayet dökülmeleri normal . nedenide kimbilir ne zamn açtı. aynı kuruma bozulma köklerde ve yapraklardada varmı. sevgiler

egülnur beğendi.
Eski 20-04-2013, 14:57   #2578
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Orkide'nin Ocak'tan bu yana Maceraları-I :)

Efendim 4 yaşındaki orkidem Ocak'ta çiçek dalı çıkarıp, Şubat'ta dalı uzatıp, Mart'ta dalda tomurcuklar çıkarıp şimdi de açmaya koyuldu.

4 yıldır sürdürdüğüm rutinine alışmış durumda. Kışın batı penceresinin içinde komple aydınlık alıyor.
Mayıs sonundan itibaren aynı pencerede tül gerisine alıyorum, masa üzerine, güneş çok kalmaya başlıyor o pencerede çünkü. (Güneşin güçlendiğini aynı penceredeki menekşelerin 1-2 yaprağının ucunun yanıvermesinden anlıyorum, onları da yazın serin ofisime götürüyorum) Temmuz-Ağustos'ta 40 C'lere çıkarsa tül önüne açık renk güneşliği de çekiyorum onun aydınlığını alıyor o günlerde.
Kışın haftada 1 kez Cumartesi sabahı sulanıyor.
Yazın yine aynı Cumartesi sabahı, iki kere içiyor.
Eylül başı aynı saksıda, toprağını komple değiştiriyorum.

Dalı eskiden 3 boğum yukarıdan kesiyordum. Ama sonraki yıl o daldan çiçek dalları çıkardığında o eski dal yeni dalları ve çiçekleri taşımakta çok zorlandı. Yeni dallar kalın ve ağırdı, eski dal ise ince ve zayıflamıştı. O yüzden geçen Eylül çiçekleri bitince dalları dibinden kestim.

Sıfırdan yeni dal çıkarıp ondan 3, 5 yeni dal daha uzattı. Hepsi yumuşacıktı, bir çubuğa dayadım. Çiçek açmaya başladığı an dallar kazık gibi sert bir hal alıyor, çubuğa göre şekil veremiyorsunuz. Erken dayamalısınız.

Eklenen Resimler

Düzenleyen SerDag : 20-04-2013 saat 15:09 Neden: imla
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2013, 15:01   #2579
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Orkide'nin Ocak'tan bu yana Maceraları-II :)

Bunlar da Nisan ayı halleri. Sırayla çiçek açıyor. İlk çiçeği karanlıkta flaş ile çektiğim makro. İlk başta koyu renk açıyor, birkaç güne rengi biraz açık bir ton alıyor. Keyfi yerinde. Kış boyu yaprak çıkarttı, marul gibi oldu.

Şu an 12 yaprağı var. Hiçbirini kaybetmedi. Ayda bir nemli havlu kağıtla yaprak üstlerini silerim. İs filan olmasın diye. Yılda yaklaşık üç yaprak çıkarıyor. Kışın aldığı aydınlığın bolluğuna göre yapraklarını aşırı derecede uzatabiliyor.

Hiç gübre vermedim. Güz başı toprak değişimi onu mutlu ediyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen SerDag : 20-04-2013 saat 15:06 Neden: imla-ekleme
Eski 20-04-2013, 15:03   #2580
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Orkidenin nektar damlaları

Geçen yıl farketmiştim, bu yıl daha çok var. Dallarında damla damla nektarlar. Başta bir hastalık sanıp paniklemiştim. Ama kendisinin yaptığını çabuk anladım.

Sanırım arı kuşlarını çekmek için kullanıyor. Kendini hapiste hissetmesin diye sık sık pencereyi açıyorum. Arı kuşu glemiyor ama en azından meltemi unutmasın.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024