agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-04-2013, 21:52   #2581
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Tam bir ay sonra phal lerim

Eklenen Resimler

egülnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2013, 21:54   #2582
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Yapma olsalar 'Amma abartmışlar 'derdim.

Eklenen Resimler

fesleğen, ezo, ayhat ve 12 kişi beğendi.
Eski 20-04-2013, 21:56   #2583
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Name:  WP_20130405_007.jpg
Views: 1408
Size:  34.8 KBUstalara saygıyla.

fesleğen, ezo, ayhat ve 10 kişi beğendi.

Düzenleyen egülnur : 20-04-2013 saat 22:02 Neden: boyut büyük.
Eski 22-04-2013, 09:29   #2584
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2013
kok ve yapraklarda suan boyle bır sorun yok gıbı ama cıcekler doküldukce uctan ortaya dogruda sararma oldu sımdı bu sararmabayagı ındı bu normalmi?

vatoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 11:41   #2585
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
nektar damlaları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SerDag Mesajı Göster
Geçen yıl farketmiştim, bu yıl daha çok var. Dallarında damla damla nektarlar. Başta bir hastalık sanıp paniklemiştim. Ama kendisinin yaptığını çabuk anladım.

Sanırım arı kuşlarını çekmek için kullanıyor. Kendini hapiste hissetmesin diye sık sık pencereyi açıyorum. Arı kuşu glemiyor ama en azından meltemi unutmasın.
aynı damlalar bendeki orkidelerden birinde de var.

karıncalar için olması pek daha yüksek bir olasılık. bir blog yazısında şöyle birşeyler okumuştum:
başka diğer bitki türlerindeki gibi, vanda liouvillei'de goncalar karıncalar tarafından korunuyor gibi görünüyor. karıncalar sadece şekerden ibaret olmayan kompleks bir madde tarafından çekiliyor olmalılar. sonra çiçekler açınca karıncalar azalıyor, çekici madde kayboluyor. bu mantıklı bir durum çünkü çiçek, tozlaşmayı sağlayacak böceği davet edebilmeli, karıncalara öldürtmemeli.

meyve oluşumu sonrasında karıncalara tekrar ihtiyaç duyuluyor. (yazar bu durumu fotoğraflamış)

SerDag ve letoon beğendi.
sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 11:57   #2586
Yeni Üye

hlycd's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Galeri: 1
Bu orkidenin türünü bilen var mı?
Name:  SNC00615.jpg
Views: 1417
Size:  32.4 KB
Name:  SNC00613.jpg
Views: 1449
Size:  45.0 KB

hlycd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 12:56   #2587
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Dendrobium nobile

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 14:38   #2588
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Sevgili egülnur, maşallah hepsine bayıldım valla. Çok güzeller.

egülnur beğendi.
ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 16:06   #2589
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Sevgili egülnur, orkideler muhteşem. Bayıldım. Giderek tüm evi orkideyle doldurmayı düşünüyorum ben de.
Saksısı beyaz mat olan tek orkideye takıldım. Keyifli yerinde nazar olmasın; ama diğer şeffaf dış kaplar çok yaratıcı. Acaba ona da öyle bir güzellik yapmayı düşünür müsünüz? Saksı içindeki kökler de ışık almak isterler. Şu halde sadece üst yüzeyi yarmış çıkmış 2 kök ışık alabiliyor. Işık alınca saksı içi de uzun süre nemle kalmaz. Daha iyi olur.
Sevgiyle kalın, güle güle büyütün.

egülnur beğendi.
SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 16:12   #2590
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Sayın vatoz sararma normaldir. Bitki kendi yapıyor onu. Hatta kesilecek yeri size gösteriyor. Diğer çiçekler de biterse tüm dalı sarartır, aşağıdan itibaren birkaç boğumu bırakır.

Eski 22-04-2013, 16:14   #2591
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

sayın sar-dunya verdiğiniz bilgi çok faydalı oldu. Şu an orkideyi inceledim daha açacak epey çiçeği var, damlalar hep çiçek sapının göbeğe yakın bölgesinde. Azalmaya başlamış.

Düzenleyen SerDag : 22-04-2013 saat 16:19 Neden: imla
Eski 22-04-2013, 16:38   #2592
Yeni Üye

tesekkur ederim. ama son bir kac sorum daha olacak kac forum okuduysamda cozemedım olayı sımdı benım bunu kesmem gerekecekmi? akısınamı bırakayım? bu komple sararırmı?

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2013, 16:42   #2593
Yeni Üye

buarada resmı buyuk mu yukledım bılemedım kusura bakmayın

Eski 22-04-2013, 16:43   #2594
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

7 çiçek 34 tomurcuk. Aman Allahım. Galiba 1 ay içinde şenlik var. Mahallede Orkide Festivali düzenlense yeridir.

Ekte çiçek dalının göbekteki yaprakları yararak çıkardığı yerin resmi var.

Dalın iki yanında kıvrılmış iki de kökçük görünce şok geçirdim. Eskiden o yarıkta sadece dal vardı, etrafı boştu. Kökler son derece tuhaf bir yerden çıkmaya karar vermiş gibiler... İleride ne yapacağız kendilerini, doğrusu bilmem...

Eklenen Resimler

Eski 22-04-2013, 16:48   #2595
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Sayın vatoz,
Çiçekler solmuş onları alabilirsiniz. Kolayca gelirler.
Dal bağlayıcının (ya da tokanın) biraz aşağısına dek sararacak gibi gözüküyor. Tam o noktada bir dal yeri daha görünüyor, sanırım bir dalı daha varmış ve kırılmış. Onun izi var. Onun biraz üstünden itibaren dalı kesmek mümkün.

Emin olamazsanız biraz bekleyin, nereye kadar sararacak. Sararmayı durdurduğu yerden itibaren keseceksiniz.

Eski 22-04-2013, 16:56   #2596
Yeni Üye

tamam ozmn bıkac gun daha beklıyorum cok tesekkur ederım

Eski 22-04-2013, 17:05   #2597
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

sayın lastdeja,
çiçek sapındaki damlacıklar üzerine biraz yazışma yaptık, bunlar zararlı değil, kendi nektarları, benimkinde de var.

ancak sapın sararmasının başka bir sebebi olabilir. Acaba çok az mı ışık alıyor veya çok mu sulanmakta? Saksı drenajı iyi mi, yoksa dibinde su birikiyor mu?

Eski 22-04-2013, 17:13   #2598
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

sayın arapsaçı06,

eski soruları yeni görebiliyorum kusura bakmayın, ben de bir iki bilgi eklemek istedim. Yapı marketlerde satılan orkide karışımının içinde bir miktar torf oluyor sahiden.

Torf suyun kolayca akıp gitmesine engel olduğu için çok istenen bir şey değil. Ayrıca ağaç kabuklarının izin verdiği gibi köklerin ışık almasına engel olabiliyor. Koyu renkli katı bir hacim meydana getiriyor ıslanınca. Tüm kökleri kaplıyor.

Ben bu karışımlardan eklerken, torfu mümkün olduğunca almamaya çalışıyorum. Harcı saksıya elimle alarak koyarım, kabuk hacmini daha çok koyuyorum. Saksıya karışımı doldurduktan sonra suya tutuyorum, torfun büyük kısmının akıp gitmesini sağlıyor bu. Gerekirse saksı altı deliklerini iyice genişletiyorum. Çünkü torf varlığı delikleri tıkayabilir. Karışımı iyice silkeliyorum. Fazla su akıp gidince biraz daha kuru ağaç kabuğu karıştırıyorum. Bitkiyi komple ıslak bir karışıma ekmemek için.

Bundan sonra bitkiyi kökleriyle yerleştiriyorum. Nemli harca ektiğimden 1 hafta sulamıyorum. Sonraki hafta sulama gününde normal suluyorum. Bol ışık alan yerde, şeffaf saksısının dışına mat renkli hiçbir kap eklemeden büyütüyorum. Saksıya ışık geldikçe içi daha kolay kurur. Öbür türlü karanlık ve ıslak bir karışımda kalır kökler. Fazla su alttan gitmez, dış kap dibinde birikir. Bu istenen bir şey değil. Yapılan yanlışlardan birisi bu süslü mat dış kap veya komple cam kapta yetiştirme meselesi bence.

Zaten artık bitki 5 yaşına geldiğinden saksısı da büyük ve değiştirmiyorum sadece içindeki eski karışımı komple atarak yeniliyorum. Delikleri ilk aldığım zaman açıp genişletmiştim, tekrar gerek duymadım sonraları.

Düzenleyen SerDag : 22-04-2013 saat 17:15 Neden: imla
Eski 22-04-2013, 17:20   #2599
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

sevgili zer0line, beyaz orkideniz resmen gelin gibi. Maşallah. Beyazların bu sıra sıra açma huyuna bayılıyorum.

Eski 22-04-2013, 17:27   #2600
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

sayın useful,
o oluşum bir çiçek sapı. ancak orkidenin ışık/su azlığından onu büyütemediğini düşünüyorum.
benimki Şubat'ta böyle yemyeşil ufacık bir şey çıkarttı, kök sandım. ancak kök rengi daha soğuk bir renk, mavi gri gibi oluyor. ve harca uzanıyor yeni kök. veya ışığa.

diğer orkidenin kökleri çok sağlam gözüküyor, yalnız aşırı yan yatmış ve düşecek gibi. harcı da çok kuru gözüküyor acaba kalorifere yakın mı?
aman düşmesin. çiçeklerini dökünce orkide dinlenmeye geçer ve yaprak çıkartır. bahar başında çiçek sapını uzatıp bahar ortası-sonu çiçeklenmeye başlar. yani bu durumu normal. yeter ki bol ışık görsün (direkt güneş değil).

Eski 22-04-2013, 17:30   #2601
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

sayın musicim,

Orkidelerin durduğu yer bana çok karanlık gözüktü. Doğrudan bahar/yaz güneşinden korumak konusunda haklısınız, ancak kış aydınlığını bol almalıdır. Az ışık sonucu çiçeğe kalkışmaz bitki. O pencere çok güneş alıyorsa aydınlık vuran başka bir oda penceresini araştırmalısınız. Hem yüksekte hem de tül ardındalar. Kışın dinlenme sürecindeki enerji depolamasını orkideler bu karanlıkta gerçekleştiremez gibi geliyor bana. Ben de aynı şekilde tül ardına çekmiştim. Sonraki bahara dek sadece bir yaprak verdi o da küçük kaldı. Çiçekleri ise fazla değildi. Sonraki sene aydınlığa koydum kışın. Bahara 3 dev yaprak vermişti. Yazın da sizin gibi tül gerisine (ama yükseğe değil pencere hizasına) aldım. Böylece yanmasını da engelledik.

Düzenleyen SerDag : 22-04-2013 saat 17:32 Neden: ekleme
Eski 25-04-2013, 14:41   #2602
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SerDag Mesajı Göster
Sayın vatoz,
Çiçekler solmuş onları alabilirsiniz. Kolayca gelirler.
Dal bağlayıcının (ya da tokanın) biraz aşağısına dek sararacak gibi gözüküyor. Tam o noktada bir dal yeri daha görünüyor, sanırım bir dalı daha varmış ve kırılmış. Onun izi var. Onun biraz üstünden itibaren dalı kesmek mümkün.

Emin olamazsanız biraz bekleyin, nereye kadar sararacak. Sararmayı durdurduğu yerden itibaren keseceksiniz.
tekrar birşey sormak ıstıyorum bu sararmaaa aşagı dogru ınmekte halaaa acaba orkıdemden umudu kessemmi niye boyle oldu anlamadım yoksa bu sapında sararma normalmi cok soruyorum bılıyorum amaofiste dıger bir orkıde var cıceklerını doktu ama yenı lerıı acmaya basladııı uzadı tam tersınee benmkındemı sorun var anlayamadım

Eski 25-04-2013, 15:19   #2603
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vatoz Mesajı Göster
tesekkur ederim. ama son bir kac sorum daha olacak kac forum okuduysamda cozemedım olayı sımdı benım bunu kesmem gerekecekmi? akısınamı bırakayım? bu komple sararırmı?
Sevgili Vatoz hiç endişelenme bırak kurusun... Bazen bu durum olabiliyor... O dalı dipten 2 cm yukarıdan kes...Yaprak ve kök gelişi iyiyse yeni çiçek sapı 1,2 aya çıkar...

shenile beğendi.
denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2013, 16:06   #2604
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizcem Mesajı Göster
Sevgili Vatoz hiç endişelenme bırak kurusun... Bazen bu durum olabiliyor... O dalı dipten 2 cm yukarıdan kes...Yaprak ve kök gelişi iyiyse yeni çiçek sapı 1,2 aya çıkar...
anladım teşekkür ederimmm cok uzuldum iyice sarardı gtti bu kacıncı bır beceremedım orkıde yetıstırmesını

Düzenleyen vatoz : 26-04-2013 saat 10:31
Eski 25-04-2013, 17:41   #2605
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
aslinda pek de zor bir yani yok bakmanin.
orkideler suyu pek sevmezler suyunu fazla vermiyeceksiniz, yapraklarina arada sirada su fisfislayin tam günes almayan bir yere koyarsaniz aslinda birsey olmaz.

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2013, 18:13   #2606
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2013
egülnur; orkidelerinize bayıldım! Bu kadar güzellerini görmemiştim Benim de 1 senedir açmayan bir orkidem var; asla umudumu yitirmediğim Çiçekleriniz ve daha önceki mesajlarda anlattığınız (apartmanın önünde terk edilmiş orkide gibi) orkideleri de okuyunca; biraz daha umutlandım Size minik bir sorum olacak; orkide besinini 2 ayda bir verin yazıyor üzerinde; siz daha sık veriyorsunuz sanırım. Ne önerirsiniz acaba? Bir de dibinden mi veryim yoksa köklerin üzerinden mi acaba?

nilepelin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2013, 18:34   #2607
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhat Mesajı Göster
Sevgili egülnur, maşallah hepsine bayıldım valla. Çok güzeller.
Sevgili ayhat, teşekkürler. Daha bol çiçekliler sizin olsun inşallah

Eski 26-04-2013, 18:49   #2608
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Sevgili SerDag, İyi dileklerinize çok teşekkür ederim. Saydam saksı önerinize gelince, çok haklısınız. Ama ben ev içi ve balkondaki en az 40 saksıyla ne yaptığımı biliyormuyum ki ? Plastik saksıları sevmediğim için önceleri her saksıya seramik dış saksılar alıyordum. Sayı ve büyüklükleri arttıkça bunun hiç de pratik olmadığını gördüm. Diyebilirim ki ne bulursam kullanmaya başladım. O gördüğünüz, minyatür orkide olup mumluk kadar bir saksıda satın almıştık. Kış başında saksı değiştirirken saydam bir plastik bardağa geçirdim. Dış saksı mat ama idare ediyoruz artık

Eski 26-04-2013, 18:56   #2609
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Sevgili nilepelin, daha önce de belirttiğim gibi ben bir orkide uzmanı sayılmam. Ama evet, orkidelerime en geç 15 günde bir sıvı besin veriyorum. Faydasını da görüyorum. Size de bol çiçekli günler dilerim.

Eski 26-04-2013, 18:58   #2610
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Sulamayı da genellikle yukardan yapıyorum. Çünkü çiçeklerim tabakta değil saksı yüksekliğinde dış kaplar içinde duruyor

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024