agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-05-2012, 18:59   #2281
Yeni Üye

Siyahİnci's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi B.Unver Mesajı Göster
Başlığa fotoğraf ekleyecektim ancak bu üzüntü verici durumda öncelikle geçmiş olsun demek isterim.Bana da cymbidium umda olmuştu üzüntü veriyor çünkü emek veriliyor.Ancak herşeyden önce canınız sağolsun zaman alsa da yeniden açacaktır.

Ne yapacağımı bilmiyorum yeni evlenecem evime götürecektim götürmeyeceğim annem kırdı o emek verdi en çokda bu üzdü beni zaten .Bırakacağım ona senelerce yetiştirsin ne yapayım ben ilk kez bir çiçek seviyorum çiçek sevgim orkide ile başladı ama oda çiçek vermeyince kaldım böyle sadece geldiğinde bir kez gördüm o güzelliği

Çok teşekkür ederim sayın unver

Siyahİnci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2012, 22:53   #2282
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Halil Bey fiyatını düşündüm derken bir seri orkide aldıktan sonra listem dışı olan bir bitki için düşündüm demek istedim.

Aslında burda bir Phal. e 18-22 TL vermeye alışmış biri olarak orda bu türe 200 HKD (bizim paramızla 40 TL) vermek düşündürdü o kadar.Yani aslında bir anlık terettüd ya da iç güdüsel olarak pazarlık yapma şansımı arttırmak için reflex diyelim

"Phaleonopsis violacea "nın doğal olarak Malay Yarımadasından Endonezya nın Sumatra adasına kadar bir alanda yağmur ormanlarında ağaçların dallarında epiphyte olarak bulunmakta.

Yani aslında bu bölgelere ve iklimine yakın bir yerden aldığınız orkide çok da yüksek fiyatlı olmamalı.(Çok özel türler hariç.Onları da sizlerle bir örnekle paylaştım ama bir seri var orda)

Ancak Hong Kong da orkide ithalatı ve ihracatı çok sıkı tutuluyor.Doğal ve/veya kültüre alınmış türler mutlaka Cites kontrolunda.Ben hayatımda ilk kez bir havaalanında büyük billboard larda ".................. ve Orkide türlerinin giriş ve çıkışları kesin Cites iznine bağlıdır ve koruma altındadır.Cezası 5,000 HKD" uyarıları gördüm. Zannediyorum bundan dolayı fiyatlar etkileniyor.Satan kişi Cites i vermek zorunda.

Diğer sorunuz olan çiçekler küçük mü sorusuna ise 5-6 cm lik bir çiçek ilk açan çiçek.
Daha bugün bir arkadaşıma bir yapımarketten 2 adet phal aldık ve 45 tl verdik. öyle güzel hem de kokulu bir phal'e 40 tl hayli hayli verilir anlıyorum halinizi, zira sizinki gibi olmasa da benimde önümde evlilik durumum var fazla para veremediğim için ben de düşünüyorum ya da tereddüt hollanda da durum aynı, büyük şirketler sertifika parası alıyor üstelik 1 adet orkide dahi alsanız da, 35€... sanki daha küçükler gibi gözüktü resimlerde de ondan sormuştum Bora Bey..

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 12:44   #2283
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2012
merhaba, bu siteye daha yeni üye oldum. Genel bir mesaj attım ama sanırım kimseye ulaştıramadım. 2 ay önce 2 tane orkide aldım. çok güzel çiçekleri vardı. dökmeye başladılar. Daldırma yöntemi ile haftada bir suluyorum.köklerde kararma başladı. Bugün ikisininde torflarını fırınladım .mesajları okurken birinin böyle yaptığını okudum.onları çok sevdim ve ölmelerini istemiyorum. birinin saksısında yosunlaşma olmuş. ne yapabilirim lütfen yardım edermisiniz

raya 1326 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2012, 16:07   #2284
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Sayın Raya,
Orkideleri diger ciceklerde kullandıgınız torfa degil, orkide icin özel substrata dikmeniz gerekir yoksa malesef ölmeleri kacınılmaz. Yapı marketlerde orkide topragı oalrak satılıyor ya da forumda orkide substratı gönderimi konusunda yardımcı olan degerli üyeler var. Köklerde kararma ve yosunlaşma olan orkidelerinizi saksılarından nazikce cıkarın bir kova suyun icinde calkalayarak fazla topraklarından kurtulmalarını saglayın, parmaklarınızın arasında bastırdıgınızda köklerde yumuşama var ise steril bir makasla çürüyen kökleri kesin. gazetenin üzerinde biraz kuruttuktan sonra. üzerine bol kömür tozu ve tarcin serperek yeni substrata dikin. bana kalırsa hic fırınlamayla filan ugrasmayın yeni alacagınız substrat zaten hazır fırınlanmış olacaktır. Saksılarınızda bol delik olmasına suladıgınızda suyun akıp gitmesine dikkat edin, ikinci bir saksı icine koymayın. eski saksınıza ekecekseniz camaşır suyuyla temizlemeyi veya mikrodalgada sterilize etmeyi unutmayın.
Ana bitkiniz saglıklıysa cicekleri döküldü diye üzülmeyin, yeni cicek sapı verip yeni cicekler acacaktır.

Ziya Soner beğendi.
zeynepkavi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2012, 14:57   #2285
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2012
teşekkürler

bilgiler için çok teşekkür ederim.
Fakat bazı yerleri anlamadım. Dediklerini yaptım , dediğin gibi köklerde yumuşamalar var ve alt yapraklar sarardı ve yumuşadı onları da kesmem gerekirmi? bu arada kömür tozu bulamadım . sadece köklere tarçın ekmem yeterli olur mu.

raya 1326 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 11:05   #2286
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-08-2011
Merhaba,

#2136 nolu mesajımdaki orkidedenin çiçek sapını kesmiştim köklerde çürüme oluştuğu için. Şimdi yeni kökler saldı ve yeni yaprak çıkıyor ancak yapraklarda morumsu bir kararma var yeni çıkan yaprakta öyle bu durumda bu bir hastalıkmıdır yoksa normalmi oluyor merak ettim ve sizlere danışmak istedim. vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.

saygılarıma

yaramazbjk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2012, 18:29   #2287
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Buğün aldığım Orkidemin çiçekleri dökülmüş bazıları açmak üzere ve sizce orkidem sağlıklımı duruyor ?? hasta mı ?.?

Eklenen Resimler

melih500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 11:14   #2288
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2008
İyi günler. Sabahtır okuyorum forumu ancak henüz bana lazım olan bilgiye ulaşamadım. Elimde, ucunda açmış ve açacak olan çiçekleri olan bir orkide sapı var. Bu sapı köklendirebilir miyim? Nasıl bir uygulama yapmalıyım? Bilgilendirebilecek olan olursa çok müteşekkir olacağım. Bol çiçekli günler dilerim.

havas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 21:14   #2289
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi havas Mesajı Göster
İyi günler. Sabahtır okuyorum forumu ancak henüz bana lazım olan bilgiye ulaşamadım. Elimde, ucunda açmış ve açacak olan çiçekleri olan bir orkide sapı var. Bu sapı köklendirebilir miyim? Nasıl bir uygulama yapmalıyım? Bilgilendirebilecek olan olursa çok müteşekkir olacağım. Bol çiçekli günler dilerim.
Sayın Havas,
çiçek sapı köklenmez...
Saygılarımla.

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 17:25   #2290
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-08-2011
Merhaba,

#2136 nolu mesajımdaki orkidedenin çiçek sapını kesmiştim köklerde çürüme oluştuğu için. Şimdi yeni kökler saldı ve yeni yaprak çıkıyor ancak yapraklarda morumsu bir kararma var yeni çıkan yaprakta öyle bu durumda bu bir hastalıkmıdır yoksa normalmi oluyor merak ettim ve sizlere danışmak istedim. vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.

saygılarıma

yaramazbjk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2012, 21:01   #2291
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
orkideye bu gübreden vermem uygun mu tüm çiçekler için yazıyor ne yapmalıyım ?

Eklenen Resimler

melih500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 20:47   #2292
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Galeri: 2
Geçen hafta Nur hanımdan aldığım Paphiopedilum Pinocchio ilk tomurcuğunu açtı.

Genel bilgi verirsem:Paphiopedilum Pinocchio bir hibrid "Paphiopedilum glaucophyllum × Paphiopedilum primulinum"

Işık isteği:Kontrollu parlak ışık.Genellikle Doğu veya Kuzey cephe.

Sıcaklık:ılık ve sıcak.

Su:4-5 günde bir düzenli sulama

Çiçeklenme:Çiçek süresi uzun, birlikte ve sıralı açar.

Not.Yanlışlıkla Phaleonopsis başlığına mesaj atmışım.Kusura bakmayın lütfen.

Eklenen Resimler

Düzenleyen B.Unver : 30-05-2012 saat 23:11
B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 21:42   #2293
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2010
Bora Bey,
sanırım yanlış başlığa eklediniz
çok güzel renkleri var.Bende Paphiopedilum glaucophyllum um başka bir hibridi olan paph. landmark ı elde etmeye çalışıyorum.Size bu hibrid için iyi seyirler diliyorum.

tarumok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 23:10   #2294
Ağaç Dostu

Murat bey cidden dalgınlıkla Phaleonopsis başlığına yazmışim zaten yukarda da yazmıştım.Oluyor iste bazen böyle.Sizin de Pap.Lenmark konusunda Allah gönlünüze göre versin diyeyim.Ne kadar değişik tür o kadar keyifli oluyor orkide başlıkları

Eski 31-05-2012, 10:33   #2295
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Geçen hafta Nur hanımdan aldığım Paphiopedilum Pinocchio ilk tomurcuğunu açtı.

Genel bilgi verirsem:Paphiopedilum Pinocchio bir hibrid "Paphiopedilum glaucophyllum × Paphiopedilum primulinum"

Işık isteği:Kontrollu parlak ışık.Genellikle Doğu veya Kuzey cephe.

Sıcaklık:ılık ve sıcak.

Su:4-5 günde bir düzenli sulama

Çiçeklenme:Çiçek süresi uzun, birlikte ve sıralı açar.

Not.Yanlışlıkla Phaleonopsis başlığına mesaj atmışım.Kusura bakmayın lütfen.
Sayın B.UNVER;
Şiddetle kıskanıyorum (Ama bu arada Allah nazarlardan korusun). Bu güzelliği nereden ve kaç TL aldığınızı sorabilirmiyim sakıncası yoksa. İsterseniz özeldende yazabilirsiniz.

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 12:03   #2296
Ağaç Dostu

Sayın Sagen,

Kıskanacak birşey yok inanın.Benim ki işi biraz yoğun kovalamak o kadar

Aldığım yeri yazmıştım, Nur Korkmaz Hanfendiye ait Hayal Bahçem serası.İstanbul İshaklı köyünde.

Yani aslında neyi nerden aldıysam daha önce söylediğim gibi şimdi de söylerim ancak fiyat konusunda beni maruz görün.Fiyatı nerden aldığımı söylediğim için ordan yani birinci ağız sahibinden öğrenmeniz daha doğru olur.Nur Kormaz Hn formumuzun hem üyesi hem de tatnınmışı (nrkmz nickli üyemiz).

Yanlızca size şu kadar yardımcı olayım; yurt dışından örneğin Almanyadan bir seradan sipariş ettiğinizde 1 adet Paphiopedilum 15-20 EUR dur ki açıklamalarında çoğu çiçeksiz ve açma zamanlarına daha vardır.Hazır gelişmiş, çiçek açmaya hazır ve üstünde tomurcuk olan bir Pap. en az 20 Eur dur.

Yani 20 Eur artı gönderim ücreti+belge ücretleri 35 Eur.Toplam=55 EUR.Kapınıza gelmez ise gidip alacaksınız bu masraf.Sonuç olarak 1 adet Pap.=90-100 TL.Bir kutuya en fazla 5 girer ki bu durumda gümrükte sıkıntınız olacak çünkü 75 EUR nun üstünde vergi de alcaklar size toplamda en az karşılığı 75 TL/tane ile elinize geçer.Şimdi siz bu hesaptan ne kadar olabileceğini çıkartın

Ancak bazen ve çok ender bauhause da rastlarsanız ucuz olabiliyor ki ben şimdiye kadar Phaleonopsis, Dendrobium un belli başlı bir iki türü, Miltonia ve Vanda nadiren olmak üzere bunların haricinde ben görmedim.Gelse de belli başlı 1-2 tür yılda bir gelir.

İnşallah yardımcı oldum

Eski 31-05-2012, 13:17   #2297
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Sayın Sagen,

Kıskanacak birşey yok inanın.Benim ki işi biraz yoğun kovalamak o kadar

Aldığım yeri yazmıştım, Nur Korkmaz Hanfendiye ait Hayal Bahçem serası.İstanbul İshaklı köyünde.

Yani aslında neyi nerden aldıysam daha önce söylediğim gibi şimdi de söylerim ancak fiyat konusunda beni maruz görün.Fiyatı nerden aldığımı söylediğim için ordan yani birinci ağız sahibinden öğrenmeniz daha doğru olur.Nur Kormaz Hn formumuzun hem üyesi hem de tatnınmışı (nrkmz nickli üyemiz).

Yanlızca size şu kadar yardımcı olayım; yurt dışından örneğin Almanyadan bir seradan sipariş ettiğinizde 1 adet Paphiopedilum 15-20 EUR dur ki açıklamalarında çoğu çiçeksiz ve açma zamanlarına daha vardır.Hazır gelişmiş, çiçek açmaya hazır ve üstünde tomurcuk olan bir Pap. en az 20 Eur dur.

Yani 20 Eur artı gönderim ücreti+belge ücretleri 35 Eur.Toplam=55 EUR.Kapınıza gelmez ise gidip alacaksınız bu masraf.Sonuç olarak 1 adet Pap.=90-100 TL.Bir kutuya en fazla 5 girer ki bu durumda gümrükte sıkıntınız olacak çünkü 75 EUR nun üstünde vergi de alcaklar size toplamda en az karşılığı 75 TL/tane ile elinize geçer.Şimdi siz bu hesaptan ne kadar olabileceğini çıkartın

Ancak bazen ve çok ender bauhause da rastlarsanız ucuz olabiliyor ki ben şimdiye kadar Phaleonopsis, Dendrobium un belli başlı bir iki türü, Miltonia ve Vanda nadiren olmak üzere bunların haricinde ben görmedim.Gelse de belli başlı 1-2 tür yılda bir gelir.

İnşallah yardımcı oldum
Sayın B.UNVER;
İşin latifesi bir kenara yazdıklarınızdan üç aşağı beş yukarı bilgi sahibi oldum (ya da olduğumu sanıyorum ). Bir ara sayın Nur Korkmaz Hanfendiye ait Hayal Bahçem serasını ziyaret etme gerekiyor sanırım. Cevep için teşekkür ederim.

Eski 31-05-2012, 17:02   #2298
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-12-2011
phal orkidemi aldığımdan beri (kasım 2011) üzerinden tomurcuknıp sürekli açması normalmidir.

mepst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 23:23   #2299
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mepst Mesajı Göster
phal orkidemi aldığımdan beri (kasım 2011) üzerinden tomurcuknıp sürekli açması normalmidir.
Benim orkidelerim 9 ay gibi çiçeklerini üzerinde tutmaktadır (şu anda yeni sürgünler aralık ayının ortasında tomurcuklandı ve şu an hazirana giremize rağmen hala canlı ve çiçekli). Uygun şartlar sağlandığında (ışık, ısı, nem, sulama ve gübreleme vs.) olmayacak bir şey değildir. Daha tecrübeli dostlar daha net cevap verebilirler sanırım.

Düzenleyen SAGEN : 01-06-2012 saat 08:48 Neden: ek bilgi.
Eski 01-06-2012, 22:01   #2300
Ağaç Dostu

Elimde daha önce olan ve Bauhause dan ldığım Phal. lerden biri tekrar açmaya başladı.Yeniden açmaya başlayanlara bayılıyorum

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2012, 10:18   #2301
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Geçen sene çiçekleri geçtiği için indirimli satın aldığım orkidem çiçek açtı.
Name:  IMG_8111.jpg
Views: 1357
Size:  25.4 KB Name:  IMG_8112.jpg
Views: 1353
Size:  22.2 KB

Bunlar da 1 ay önce çiçeksiz olarak aldıklarım. Yarı fiyatına satılıyorlardı. Susuzluktan ölmek üzerelerdi. Yeni yaprak çıkardılar.
Name:  IMG_8117.jpg
Views: 1332
Size:  46.3 KB

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2012, 20:11   #2302
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Bunlar benim bu sene yeni dal sürüp yeniden çiçeklenen orkidelerim.

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2012, 20:15   #2303
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Arrow

Bu da hastalanmasına çok üzüldüğüm ama tekrar yaşama bağladığım orkidem. Yeni sürgün kökü resimde görünüyor. (İsmi ZİLLİ )

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2012, 20:29   #2304
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Wink

Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Aşağıda resmini koyduğum iki farklı türde yosunun ismi nedir? Resimler çok net değil kusura bakmayın.

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2012, 11:27   #2305
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Arrow Kırık Dal Uygulaması.

Tüm Dostlar;
Kök çürümesi nedeni ile yeni sürgün dalını kestiğim orkidemi bu şekilde değerlendirdim. Biraz yosun, cam vazo ve bir parça streç fim.
Kırık dallarınızı bu şekilde değerlendirebilirsiniz, yaklaşık 20 gün kadar canlılığını korudu.

Eklenen Resimler

Eski 05-06-2012, 11:30   #2306
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Buda hastalandığı için kesmek zorunda kaldığım dal.

Eklenen Resimler

Eski 11-06-2012, 09:26   #2307
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

çillimin yeni tomurcuğu

Evet buda yeni açmakta olan tomurcuğum. Bu sabah itibari ile açılmaya başladı. :d

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2012, 14:02   #2308
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Tüm Dostlar;
Kök çürümesi nedeni ile yeni sürgün dalını kestiğim orkidemi bu şekilde değerlendirdim. Biraz yosun, cam vazo ve bir parça streç fim.
Kırık dallarınızı bu şekilde değerlendirebilirsiniz, yaklaşık 20 gün kadar canlılığını korudu.
Sayın Sagen burda da buldum sizi
Ama benim size kötü bir haberim var.Orkidemi sizin söylediğiniz şekilde sularken bi baktım orkidemin kökleri çürümüş iki dalı var biri çiçekli şu anda,diğerinde de 2 tane tomurcuk var.Çıkartıp saksıdan temizleyip tarçın sürsem köklerine diye düşündüm ama çiçekleri olduğundan doğru olmaz diye düşündüm. Sizce ne yapmalıyım???Fotoğrafını çekecektim ama çekemedim.Cevabınızı bekliyorum.
Saygılarımla...

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2012, 14:05   #2309
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Bunlar benim bu sene yeni dal sürüp yeniden çiçeklenen orkidelerim.
Aman Allah'ım bunlar ne böyle ya sizi kıskanmamak elde değil çok güzeller,çokkk! Bayıldım valla sizi tebrik ederim.

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2012, 14:22   #2310
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Aman Allah'ım bunlar ne böyle ya sizi kıskanmamak elde değil çok güzeller,çokkk! Bayıldım valla sizi tebrik ederim.
Sayın FESLEĞEN;

Kıskanılacak bir şey yok, sadece sevgimin karşılığını aldığıma inanıyorum. İyi dilekleriniz içinde teşekkür ederim.

SAYGILARIMLA.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024