agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2008, 10:46   #781
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Bende vilmorin de var, Compo guano da. Bunlardan hangisini kullandığım bu mevsimde farkeder mi?

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2008, 12:17   #782
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bir **** iki ay boyunca compo uygundur. Sonrası muhakak Vilmorinle devam edin. Azot oranının bayağı bir düşürmeniz gerekir yoksa çiçek açmaz devamlı yaprak verir. Özelikle Cattleyalarda...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 02:25   #783
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2007
Erkan Hocam,
Ben phallerimi haftada bir kere ortho fosforik asit kullanarak pH ını 5.6 ayarladığım distile su ile (Vilmorinli) suluyorum. Acaba fosforik asitte ortho mu meta mı kullanılması uygundur, doğru bir yöntem mi kullanıyorum?
Saygılarımla

Cansunarya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 10:07   #784
Kaybettik...

praecox's Avatar

Enteresan bir soru. Peki karşı bir soru sorsam. Neden? Yani neden ortho-phosphor asidi ile pH düşürme ihtiyacı duydunuz?
Suyunuz destile Vilmorin pH ı ayarlı ve tamponlu, hal böyle iken pH ı uygundur ( gerçi ne yalan söyliyeyim siz bunları sormasaydınız ölçmek aklıma bile gelmedi.)
Burda asıl sorun Phosphat fazlalığınız. Mikro-organizmaların algların çoğalmasını tetikliyebilecektir.
Esasen üzerinde yazılı içeriklerle bir karışım yapmak çok kolay görünüyor ise de burada bir dizi primer sec. ter. Phosphat tuzları ile dengeli asidik ve tamponlu demir oksidi v.d. gibi tuzları fixe etmiyecek şekilde bir tuz karışımını yapabilmektir bu sistemler çok daha karmaşık komplexlerdir. Hesaplanması güç bir anion katyon matrix oluşturur. Sonuçta deneme yanılma ile elde edilmiş bulgulardır. Bu böyle olmasaydı Vilmorin yerine uygun seyreltmelerde çiçek coşturan gibi tuz karışımları da iyi sonuçlar verirdi. Ancak görüyoruz ki bu durum orkidelerde böyle olmuyor vede çok daha pahallı komplex tuz karışımlarını kullanmak zorunda kalıyoruz.
Meta-phosporik asit bir trimerdir bunu hiç tafsiye edemem. Bunu bitkiye faydası olması için mikroorganizmaların üremesi vede oksijen kullanması demek olur bu da aerob bir çürüme başlangıcı olaBİLİR. Bu yazdıklarım bildiklerimle yaptığım tamamen bir beyin jimlastiği. Bir tür aklileştirme...
pH düşürme ihtiyacını neden citric asitle düşünmediniz. Ya da Potasyum hydrogen phosphatla...
Ben bir ara formikasit ile eb lerin substratının pHını düşürmeyi düşünmüştüm ancak hiç denemedim. formik asit daha az gübre oluşturacak bakiyeler vereceğinden Sonuçta su ve karbondioxide dönüşürmüş gibi genel bir tepkime formülü çıkartabiliriz.
Vilmorinli damıtık suyun pH ı kaç siz bunu lab. da taze kalibre edilmiş bir elektrotla çok daha sağlıklı ölçebilirsiniz. Bir de tampon kapasitesinin de olduğunu amonyak çözeltisi ile deneme imkanınız olabilir.

Düzenleyen praecox : 10-06-2008 saat 10:39
Eski 10-06-2008, 15:43   #785
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Hocam,
Distile suya Vilmorin i verilen tam ölçüde kattığım halde pH ı 6.3 civarında çıktı. İnternetteki pek çok sitede suyun pH ı 6 ve üzerinde olduğunda fosforik asitle ayarlanmalıdır şeklinde öneriler vardı (iki tanesini aşağıda belirtiyorum) Neden fosforik asit bende bilmiyorum. Makalelere göre 6.3 ün çok yüksek olduğunu düşünerek pHı 5.6 ayarladım. Bunun için 1 lt suya 100 µl katınca ancak pH 5.6 ya düştü. Belki şehir suyu kullanıldığında bu pH daha yukarılara çıkabilir.

http://www.ocos.net/Articles/Growing...ssfully%20.pdf
http://www.growingorchids.net/growingorchids13.php

Düzenleyen Cansunarya : 10-06-2008 saat 16:26
Eski 10-06-2008, 22:44   #786
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Orkide yetiştirmek bukadar zor değil arkadaşlar .

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2008, 09:43   #787
Kaybettik...

praecox's Avatar

Doğrudur haklısınız. Ancak suyun pHı ile substrada oluşacak pH başka bir konu. Zaten gübrenin işlenmesi de takribi 3 hafta sürer. Yine de 100 mikro litre (sanırım derişik) phosphorik asit gübrede fazla bir phosphat yükü getirmez. Ancak bunu de evde eppendorf olmadan ölçmek na mümkün seyreltme oranları felan yazmak gerekir...
Ancak görüyorum ki bu bilimsel detaylar arkadaşın gözünü korkutuyor ki sayın ephesos'dan böyle bir telkin gelmiş
Ben esasen besiyerinin pH ı konusunda hassas davranıyorum onun dışında işi açıkçası oluruna veya olmazına terk ediyorum.
Substrata o kadar etmenler var ki sonuçta ne kadar ayarlarsanız da 1-2 günde harçtaki durum değişiklikler gösterebiliyor.
Belki acemi yani yeni bu işle uğraşan arkadaşların gözünü korkutmadan, orkide bakımını ikiye ayırsak mı?
Zira sayın helboy 2. yılında orkideyi nasıl üreteceğini soruyor. Bu konuları okumadığına delaletse de bu gibi yazılardan sakınıp okumuyor da olabilirler.

Eski 11-06-2008, 09:51   #788
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

E hocam haksızmıyım , herkes bu terimlere vakıf değil ayrıca bu tip konular sizinde dediğiniz gibi ayrı bir başlıkta örneğin orkide araştırmaları vesayir olabilir.

Eski 12-06-2008, 22:53   #789
Yeni Üye

sehan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2008
Merhaba Sayin praecox,
benim orkidemde saglikli görünüyordu,ama iki haftadir yapraklarinda yumusama basladi. Önce susuz zannettim,ama suladiktan sonrada hala ayni hatta en alttaki yaprakta burusukluklar var.sebebi neolabilir?web_tur arkadasimizin orkidesinin yapraklari gibi ama sadece alttaki iki yaprak üstteki yapraklar simdilik iyi ama sanirim ilerliyor.Yardimlariniz icin tesekkür ederim.

sehan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2008, 22:58   #790
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sizde de kök sorunları başgöstermiş olabilir. Saksı harcını değiştirmekde fayda var.

Eski 14-06-2008, 07:18   #791
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2007
offfffff , Arkadaşlar .. Uzun zamandır giremiyordum. Girdim gördüm konular beni çok aşmış.Neyse ben çok kısa bir soru sorsam ? Benim yavru orkideler 1 yıl sonra kök verdiler. 2 yavru var ve ikisindede 5 er kök çıktı . Yaklaşık boyları 5- 6 santim oldu her kökün. Artık ayırabilir miyim ? Yoksa daha uzamasını mı beklemem lazım ? Mevsimi var mı ayırmanın ? Yani yazın ayırabilir miyim ? Belki eski konularda anlatmışsınızdır ama rica etsem kısaca ayırma ve yeni sakısıya dikme işini anlatabilir misiniz ? Şimdiden çok teşekkürler..

mustang18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2008, 08:47   #792
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Sayın Praecox, orkideler için vilmorin sıvı besin aldım.Tarife göre büyükçe kaba arıtılmış suya tanımlı miktarı karıştırıp orkidelerimi suladım.Artan suyu ne yapmalıyım?Atmalımıyım yoksa bir sonraki sulamaya bekletmelimiyim (bu durumda üstüne su ekleyeceğim besinin miktarını ayarlamak zor olacak) **** bu besinli su ile diĞer çiçeklerimi sulayabilirmiyim?
(1 lt suya 5 ml)

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2008, 13:26   #793
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın eylems,

bu sulu sıvı besini haftaya tekrardan orkidelerinizi sulamak üzere saklıyabilirsiniz. Karanlık bir yer olursa üreme olmaz. Kaldı ki değer bitkilerinize de sorunsuzca verebilirsiniz. Ancak bu sıvı gübre ile diğer bitkilerinizide gübrelediğinizi hiç düşünmeyin. Bu miktarlar onlar için dişinin kovuğunu doldurmaz tabir edilen miktarlardır.
Sıvı gübreler zaten 1-2 yıllık stabil çözeltilerdir. Bunları saf su ile seyreltmek hemen haftasına bozulur anlamına gelmez. Ancak ışıktan korumak gereklidir. Yosun alg oluşumu ışıkta hızlanıncada değişen tek şey miktarların düşmesi demek olur.

Sayın mustang bu konuyu çok yazdık çizdik anlatık forumu okuyun.

Eski 14-06-2008, 13:32   #794
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Sayın Praecox, cevabınız için teşekkür ederim.Saygılarımla.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2008, 13:44   #795
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Hocam, dediğiniz gibi yeni bir konu açılması uygun olabilir, zira benim pek çok sorum olacak gibi ileride..Bu arada nod kültürlerim küçük yaprakçıklar verdi zamanım olunca biyoteknoloji bölümünde fotolarını koyacağım..
...

Evimde muhabbet kuşu besliyorum, geçen hafta ona bir kız arkadaş getirdim (gelinim ) Kafeslerinin kapısı devamlı açık istedikleri gibi dolaşıyorlar, bugün bu yeni kız (oğlum yapmaz çünkü) en güzel phalimin yaprak kenarlarını, iki yeni gelişen nodu, çiçek saplarını ve bir inflorensin yeni gelişen tomurcuklarını kemirmiş çok üzüldüm ve kızdım, şimmdii
1.Yaprak kenarının hasarlanması orkide için bir enfeksiyona sebep olabilir mi
2. Phalin bu kısımlarının yenilmesi muhabbet kuşuna zararlı bir etki yapar mı acaba
Netice ne olursa olsun iki canlıyıda çok seviyorum..

Saygılar

Eski 18-06-2008, 13:52   #796
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cansunarya Mesajı Göster
1.Yaprak kenarının hasarlanması orkide için bir enfeksiyona sebep olabilir mi
2. Phalin bu kısımlarının yenilmesi muhabbet kuşuna zararlı bir etki yapar mı acaba
Netice ne olursa olsun iki canlıyıda çok seviyorum..

Saygılar

Olasılık var ancak bu düşük bir olasılık. Kuşun hastalıklı bir orkideyi kemirdikten sonra sağlıklıyı kemirmesi sonucu hastalanma riski elbetteki daha fazla.

inflorescence i kesin. kemirdiği yaprakları bistüri ile (steril olsa iyi olur değil se de malumunuz gibi, kullanım öncesi iso-propanol ile veya ethanol ile silin) temiz bir kenar oluşturun. kesiklere derhal mide yıkamalarda kullandığımız aktif kömür suspansyonu sürün.

Bu arada nod kültürlerinizi de merak ediyorum. Bir de orda anladığım kadarı ile phenolik excursyon olayı sizde çok sık oluşuyor. Doğru mu anlamışım. Acaba aktif kömürlü bir besi yeri kullansanız?
Saygılar

Eski 23-06-2008, 18:41   #797
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2008
merhaba,ıyı gunler...
bırsey sormak ıstıyorum cevap verırsenız cok sevınırım..benım orkıdem 4 tane tomurcuk verdı 2 tanesı buyuyor kapalı cıcek formuna kavustular yanı ama 10 gundur ancAK buyudu.. buyumekten kastettıgım su,ebadı 2 fındık buyuklugune ancak ulastı cok yavas ılerlıyor.. normal mı acaba bu kadar uzun zamanda acması?
tesekkurler

satine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2008, 20:05   #798
Ağaç Dostu

Cansunarya's Avatar

Hocam, birkaç gündür il dışındaydım, bugün geldim. Önerileriniz için çok teşekkürler, uyguladım hepsini, muhabbet kuşu da iyi bi sorun yok
Orkide nodlarının bazılarını 4. pasaja aldım, gerçekten fenolik eksudasyon devam ediyor, üstelik son pasajlarda jel hoşuma gitmeyen opak bir renge dönüşüyor, ama kontaminasyon yok eminim, iki tanesini aktif kömürlü besi yerine aldım, fotolarını birazdan doku kültürü bölümüne yükleyeceğim..Saygılarımla

Eski 24-06-2008, 17:12   #799
-

Giriş Tarihi: 26-05-2008
Galeri: 2
Merhaba bir orkide edindim orkide sphagnum yosunu içinde forumda farklı bi karışım içinde olması gerektiği söyleniyor acaba sphagnum yosununda bi sorun oluştururmu? yoksa dahamı iyi gelişir? sphagnum içinde herzaman nemli olmazmı? forumda fazla sulanmaması hatta köklerin nemli kalmaması gerektiği söyleniyor yoksa benmi yanlış anlıyorum birde bu sulama konusunda tam bi yanıt bulamadım nekadar su vereceğimi bilemiyorum sphagnum yosununu epey ıslak resimlerini ekledim acaba bitkinin bi sorunu varmı?
Birde gübre ile ilgili sorum olacak miracid gübre almıştım üzerinde orkideler gardenya için diye yazıyor bundan nekadar nasıl kullanmalıyım?

Eklenen Resimler

Düzenleyen warbanik : 24-06-2008 saat 18:54
warbanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 19:45   #800
Ağaçsever

merih's Avatar

Giriş Tarihi: 26-10-2006
Galeri: 69
Sn Praecox orkidelerimin hepsi çiçeklerini döktü bende 3.boğumdan kestim.Dal kuruyunca dibinden kestim.Bir ara suyu şehir şebekesinden kullanmıştım.Şimdi yapraklar yumuşak cansız .Ne yapmam gerekir?Bilgilendirirseniz sevinirim.Saygılar.Merih

merih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2008, 12:25   #801
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merih Mesajı Göster
Sn Praecox orkidelerimin hepsi çiçeklerini döktü bende 3.boğumdan kestim.Dal kuruyunca dibinden kestim.Bir ara suyu şehir şebekesinden kullanmıştım.Şimdi yapraklar yumuşak cansız .Ne yapmam gerekir?Bilgilendirirseniz sevinirim.Saygılar.Merih
Şarjı bitmiş akü misali, orkideniz de bu çiçeklenme dönemimde çok güç kaybetmişe benziyor. Dışardan alınan ve kısa zamanda çiçeklendirilmiş seri üretim market orkideleri de bu çabuk gelişime bir tür şarj edip deşarj etme olayı bitkiyi yıpratıyor. Zaman zaman bu tür bitkiler 1-2 seneye kadar dayanabiliyor ancak sonrası bitap düşüp ölmesi kaçınılmaz oluyor. Bundan dolayıdır ki bu ilk senelerde çok fazla çiçeklendirmeyip bir süre, en uygunu yaz boyu bu Phal.leri dinlendirmeye almak gerekir.
Saksı harcını kökleri kontrol edip, gerekiyorsa substratı dğiştirip sonbahara kadar az gübre ile dinlendirmeye alın. bu dönemde gübre Miracid 30:10:10 gibi "N" u yüksek asidik bir gübre kullanmak iyi olur. üzerinde tafsiye edilen sıklıkta ve seyreltide kullanın.
Şayet saksı harcı değişimi yaptınız ise bir ay kadar gübreleme yapmayın.
Bitkinin sonbahardaki kondüsyonuna göre Vilmorin gibi azotu Potasa ve phosphora kıyasla daha düşük bir gübre ile çiçeklenmeye teşfik edilmelidir.

Saygılar

Eski 25-06-2008, 14:27   #802
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
küf

Herşeyi usulüne uygun yapmaya çalışarak hazırladığım subtrakt ile bir hafta önce saksı değişimi yapmıştım.Saksıları incelediğimde içerisinde küf oluştuğunu gözlemledim.Normal olmadığı varsayıyorum.Yeniden saksı değişiminden başka bir çaresi varmı?

Saksı :Şeffaf (alt ve yan kısımları bol delikli)
Saksı Harcı :
Sarı Çam kabuğu (enaz 1 yıl doğada kalmış,130 C 48 saat fırınlanmış) : % 75
Meşe Kömürü : % 25

Saygılarımla

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2008, 17:52   #803
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fsuzen Mesajı Göster
....
Yeniden saksı değişiminden başka bir çaresi varmı?
Bence yok gibi.
Korkarım fazla nemli tutuyorsunuz substratı. Haftada bir en azından tamamen kuruduktan sulayın dememizdeki maksat da bu.
Sulama alışkanlığınızı değiştirmezseniz bu çok sık olacak bir durum.

48 saat 130 derece fazla değil mi?

Eski 26-06-2008, 08:20   #804
Ağaç Dostu

fsuzen's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
küf

Haftada bir veya 10 günde bir daldırma usulü suluyorum.Alt kısmına genişce bir kabın içine gazbeton koyarak nem verici yapmaya çalıştım.Ankara'nın kuru iklimine rağmen fazla geldiğini zannediyorum.

Kabukların 48 saat fırında kalmasının nedeni haftasonu fırında unutulduğu için.Bende zararı olmayacağını düşünerek kullandım.

Saygılarımla

fsuzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 19:12   #805
Kaybettik...

praecox's Avatar

Tabii küfü tetikleyen üç ana etmen var. Biri nem biri serin kısman aydınlık olmıyan ve havasız bir ortam. Sanırım sizde Bitki yani saksı gereğince de havadar değil.
Peki substrat değişiminden kaç ay sonra bu küf oluşumunu gözlemlediniz?

Eski 26-06-2008, 23:31   #806
Ağaçsever

shaman_tr's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Orkidem hasta mı?

Merhabalar, aranıza yeni katıldım. Bundan 15 - 20 gün önce eşime aldığım iki orkidede bazı sorunlar olabileceğini düşünüyorum. Hayatımda ilk kez orkideyle uğraştığım için sorunun ne olabileceği hakkında hiç bir bilgim yok. Öncelikle beyaz olanında 1-2 gün önce bir çiçeği solarak yere düşmüş, eşimde alıp atmış, dolayısıyla resim ekliyemiyorum. Yine beyaz olanında bu akşam fark ettiğim, çiçeklerinden birinde küçük birkaç leke var. Bu ne olabilir? neyi yanlış yapıyorum bilmiyorum. Mor olanında ise geldiği günden beri çiçeklerinde bazı lekeler var ama yayılma falan olmadı, hatta bir tomurcuğu çiçek bile açtı. Ancak mor olanı renkli kumlarla süslü metal bir saksıda geldi ve bu nedenle hala toprağında ve yapraklarının arasında o kumlardan var. Şeffaf saksı bulamadığım için toprak değişimini düşünmedim. Bu arada orkideler için bir gübre aldım ancak çekindiğim için kullanmadım.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
shaman_tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 23:40   #807
Ağaçsever

shaman_tr's Avatar

resimlerin devamı

Diğer başlığa 5 fotoğraftan fazla ekleyemediğim için kalan resimleri buraya ekledim. Bu arada bir önceki mesajda, yanlışlıkla bir tane de domates resmi göndermişim, kusura bakmayın.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 26-06-2008, 23:41   #808
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Sayın shaman tr phelenaopsis başlığının altında sorularınızın hepsinin cevabı var.

Eski 26-06-2008, 23:47   #809
Ağaçsever

shaman_tr's Avatar

Aslında formu çok inceledim ancak, çok fazla bilgi var ve dağınık yerlerde, bu nedenle ne yapacağımla ilgili karar veremiyorum çünkü bu konuda çok acemiyim. Bu arada son mesajıma yeni bir fotoğraf ekledim, onu gördünüz mü? Beyaz orkidemin çiçeği hasta mı? Yarın formu daha detaylı inceleyeceğim ama geç olmasından korkuyorum. İlginiz için çok teşekkür ederim.

Eski 26-06-2008, 23:55   #810
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Dediğim gibi belirttiğim başlığın 3 sayfası çok faydalı olacak o lekeler botiris denen bir mantar , hangi mantar ilacı kullanılması gerektiği gene orada belirtiliyor çok geçkalmadığınız sürece hemen öldürmez , çokkısa bir not daha phelenaopsisler toprağa **** torfa dikilmez , acele etmeyin okuyun anlamadığınız yerlerde yerdımcı olacak arkadaşlar bulursunuz.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024