agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-11-2007, 22:00   #481
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
Açıkçası ben orkide toprağı olduğu iddia edilen topraklardan alıp içinden kabukları ayıklıyorum. Gerisi ne olduğu belirsiz substract. ( Yanlış anlaşılmasın büyük ihtimalle hindistan cevizi torfu ) İlgilenenlere : aktif kömür hindistan cevizi kabuğundan yapılır.

Düzenleyen noreks : 25-11-2007 saat 22:01 Neden: yazım hatası
noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2007, 02:31   #482
Ağaçsever

korhan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Arkadaşlar ben aktif kömür aradım bu balıkların filtresi için akvaryumda kullanılıyormuş. Adam çok pahalı, bulamazsın kolay kolay dedi. Birkaç yere daha sordum henüz bulamadım. Substrat içine hindistan cevizi torfuda bulamadım. Küçük yerde yaşamak zor walla. Şimdilik saksımda torf yok sadece kabuklar, strafor ve mangal kömürü var inşallah yeterlidir.

korhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2007, 08:49   #483
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Süpermarketten alınmış, sonra bende bir kere çiçek açan pembe bir orkide. Kaloriferler ortamı çok kuruttuğu için, bu sene içine iri taş yerleştirilmiş bir tabak su üzerinde rutubetini koruyacağını düşündüm ve saksıyı üzerine suya temas etmeyecek şekilde yerleştirdim. Tek bir çürümüş sap suyun içine girmiş, tabaktan suyu saksıya çekmiş.Bugün baktım çiçek yan yatmış. Kök çürümüş; ama yaprak çok canlı. Yaprakların en genç ve canlısını yeniden kendi toprağına yerleştirdim. Saksının içindeki yeşil, sap gibi uzantılardan yeniden bitki oluşur mu? Fotoğraftaki yarım yaprak ve diğer canlı gibi görünen yaprak köksüz. Kök, ön tarafta görünen ve çürük. Ne dersiniz? Bitki kurtulabilir mi?

Eklenen Resimler

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2007, 15:18   #484
Ağaçsever

korhan's Avatar

Hocam saksı değişiminden sonra yapraklar iyice saldı kendini. Sanırım çiçeğimi kaybediyorum Hocam benim size bir sorum var. Acaba bu sarkan yaşlı yaprakları kessem, çiçek enerjisini onlara harcamasa yeni yapraklar çıkarır mı? Yani kesmem doğru olur mu? Bir fotoğraf ekliyorum. Görüşlerinizi bekliyorum.

2. Sorum ise daha önceki yazılarınız da okumustum. Yaprak rengi hangi renk çiçek açtığını belli ediyordu sanırım. Benim çiçeğimde ana bitki Beyaz renk açıyordu. Fakat yavrunun yeni çıkan yaprağı resmen kırmızı gibi. Kısacası benim sorum şu; Ana bitki beyaz yavrusu pembe renk çiçek açma ihtimali var mı?

Eklenen Resimler

Eski 30-11-2007, 16:55   #485
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Sayın yukka,

bitkiniz göbekçürümesi hastalığını geçirmiş ve atlatmışa benziyor. ana göbekten artık asla yeni bir yaprak beklemeyin. kısa olan ana bitki göbeğinin yanından oluşturduğu bu gözle gelişmesine devam edevektir. ilk başlarda bu yandan çıkan göz ana bitkinin kökleri ile gelişecekse de sonradan güçlenen kendi gövdesinden de yeni kökler oluşturacaktır. bu bir vay hatta iki sene sürebilir. şu hali ile "izahi" kuru olarak çok sulu ıslak saksı harcına mahal vermeden bakımına devam edin yeni köklerin oluşumu ile belki gelecek sene yaz gibi bir kök temizlemesi ölmüş ana gövdeyi de budama yapılabilir.
Çökerten vay göbek çürümesine azami dikkat edin.

Sayın korhan,

keikiler ana bitkinin klonlarıdır. yeni yapraklar size koyu gibi görünebilir ancak herhangi genetik bir mutasyon söz konusu değil ise aynen ana bitkini renginde çiçekler açıcaktır.
bu tavşan kulağı gibi sarkan yaprakların sebebi. sanırım çürük kökleri kestiğinizde bitki beslenebileceği kök kalmamış olmasındandır. yaprakları kesmeyin. rengi sararıp kuruyuncada bırakın kendiliğinden ana bitkinin yaprağı perfore ettiği yerden kendiliğinden kopmasını bekleyin. yeni kök oluşumları ile bu yapraklar düzelebilir veya yeni açacağı yapraklar daha diri bir duruma gelebilir. bu tarz bir phal görüntüsü insanlarımızda susuz kalmış düşüncesi uyandırır ki bu da aşırı sulama demek köklerin yeniden çürtülmesi demek. kendini acındırır gibi durmasına aldanmayın sadece haftada bir kez tüm saksıyı suya batırıp bir kaç dakika (yani hava kabarcığı çıkmıyana dek) bekletikten sonra saksıyı süzülmeye bırakın ve sıcak yerine koyun.
Böyle bir işleme taviz vermeden uyarsanız bitkini en kısa zamanda kendini toparlıyacaktır.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2007, 19:07   #486
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Sn. Paraecox, o gördüğünüz yeşil yapraklar, çürüyen kökten çıktı. Bitki yan yatınca tuttum, elimde kalan en canlı yaprak. Köksüz. Öylece harcın içine koydum şimdilik. O yapraktan yeni bitki oluşur mu?

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2007, 20:16   #487
Kaybettik...

praecox's Avatar

Maalesef...

Orkidenizin durumu ümitsiz...

Eski 03-12-2007, 15:07   #488
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2007
Merhaba

Benim orkidemin dibinde çok minik örümceğe benzer böcekler ve kahverengi minik böcekler var sitede bahsedilen sarmısak-zeytinyağı-arapsabunu solüsyonundan minicik pıstlattım, sanki faydası oldu,ama zararı olur diyede korkmadım değil.O solüsyonuda menekşelerimde beyaz pamuksu şeyler oluşmuştu onun için hazırlamıştım.Yalnız o kahverengi böcekçikler halen var nasıl giderebilirim.Orkidelerde zararlılarla savaş başlığı altında bahsedilen kabuklu bitmi acaba resmini eklemek isterdim ama nasıl yapıcamı bilmiyorum.

günsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2007, 15:13   #489
Ağaçsever

korhan's Avatar

Sayın Günsu,

Bu sayfaya bi göz atın isterseniz.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=6256

Eski 05-12-2007, 00:23   #490
Ağaç Dostu

günsu's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2007
Teşekkür ederim sn. korhan, dünden beri bakıyorum orkidemin yapraklarına,o böcekler sanki yok,ama bugün saksısının altına baktım iki tane gördüm fotosunu çekmek istedim o kadar küçüklerki fotoğrafta zor seçiliyor gözükmüyor bile yürüyen parlak küçük kahverengi daireler.

günsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2007, 18:00   #491
Ağaçsever

korhan's Avatar

Arkadaşlar bu forumda yazılan herşeyi okudum. İnanın orkidenizi seviyorsanız ve onu yaşatmak istiyorsanız önce okumalısınız. Benim phal. im daha önceki sayfalarda bahsettiğim gibi son durumu pek iyi değildi. Forumdaki bilgilerin yardımı ile saksı değişimi vs. gerekli bakımları yaptıktan sonra emeklerim boşa çıkmadığını göstermeye başladı. Öncelikle keikiden 2 tane kök çıktı (ki kök olduğunu sanıyorum) ve ana gövdeden de bir tane tomurcuk çıkıyor. Kök mü yoksa çiçek sapımı anlıyamadım ama her iki durumda da çiçeğim artık kendini toparlamaya başladığını gösteriyor. Son olarak ta yeni bir yaprak daha çıkıyor ana bitkiden. Forumdaki bilgi veren, yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Bir canlıyı kurtarmak cidden çok güzel bir duyguymuş çok mutluyum son resimleri en kısa zamanda eklicem. Saygılar...

Eski 11-12-2007, 15:18   #492
Ağaçsever

muyurdakul's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2007
Galeri: 1
Herkese merhaba; daha once bahsettigim iki tane keikiyi ana gövdeden ayirdim, topragi da ben de tarifleri okuyarak kendim yaptim ancak ayirirken bazi sorunlar oldu, ayrilan keikilerin kokleri ana govdeden iki yana dogru 180 derece acildiklari icin topraga girmeleri imkansizdi, benim eski orkidemin topraginda forumda tarif edilen ve praecox'un bahsettiği yosun vardi ben de kokleri o yosuna sarip toprakla temas edecek sekilde bir pet siseye yerlestirdimallaim nelerle ugrasiyorum yaseviyorum ciceklerimi cunkuayirma islemi yaklasik 6 gun once oldu su anda kokler kurumuyor ama koyu renge donmeye basladi..ama solma belirtisi yok, yapraklar hala taze, surekli nemli tutmaya calisiyorum, bakalim neler olacak , praecox burada tavsiye edebileceginiz bir sey var mi? kokleri iyice gomeyim mi yoksa acikta mi birakayim? risk almamak icin her iki saksida da koklerin birini iyice topraga gomdum digerini de disarida birakip nemli tutmaya calisiyorum..dogru yolda miyim ne yapabilirim? forumdan gorustugum "iklimsiz" arkadasim sana ulasamiyorum senin keikilerin nasil?

muyurdakul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2007, 15:38   #493
Ağaçsever

Ayseloge's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2007
Galeri: 7
Yaklaşık 3 hafta önce phal. satın aldım.Bir hafta öncesine kadar herşey iyiydi.Yalnız çiçekleri birer birer önce buruşup, sonra da döküldü.İki adet çiçeği kaldı.Daha önce ki bir kayıbımdan sonra bu çiçeğimi de kaybetmek istemiyorum.
İşyerim de duruyor.Ortalama sıcaklık 15 ila 20 arası değişiyor.Ortam klimalı ve arada sırada çalıştırıyorum.Çünkü diğer çiçeklere zararı oluyor.Bir sıcak bir soğuk ortam phal'ime zarar verir mi? Evime götürsem bu sefer sabahtan akşama kadar 15 derece; sonrada, klimalı ortam sıcaklık artıyor tabi ki.Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Çiçekleri dökülmeden önceki resimleri.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Ayseloge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2007, 16:20   #494
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Evet muyurdakul, ben de keiki ayırmıştım. Özel toprak arayışına gitmeden verilen reçete uyarınca karışımımı kendim hazırlamıştım. Anaç bitkimde çiçek tomurcukları mevcut, yavru ise gayet sağlıklı, sımsıkı hayata tutunmuş durumda. İlk fırsatta resimleyip sizlerle paylaşacağım. Hepinize saygılar sevgiler.

Denizardacan beğendi.
İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2007, 16:39   #495
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın ayselyangili,

size nasıl yardımcı olacağımızı bilemiyorum. Orkidenizin isekleri ortada. sıcaklık nem sulama v.s. burda yazıldı. klima konusunda bizle yapabileceğiniz bir pazarlık yok. Bunu diğer çiçeklerinizle yapmanız gerek. Diğer bitkileriniz nedir ne değildir bilemiyorum ancak burda taviz verecek olan siz olacaksınız.
Gördüğünüz gibi orkide bir yere kadar taviz verebilmektedir, başkaca da bir kompromise girmez... o da en düşük 21 derecedir. Phallerde ısı farklılıkları bir tek çiçek induksyonunu oluşturması için gereklidir, O da en fazla normal gündüz bulunma ortamında 3-5 derece daha düşüğüdür.

Ortamın ısısı vede özelikle 15 derecelerde dalgalanır olması bitkinize verdiği zarar sizce de ortada değil mi? Burdan ısı değerlerini yazdım nem isteklerini de yazdım ancak bu kadar yinelenen sorulara tekrar aynı cevapları yazmaktan ben dahi artık mesajlarımı bulamaz oldum.

Eski 11-12-2007, 17:56   #496
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın muyurdakul,

Keikinizie, umarım ana çiçek sapından ayırdıktan sonra kömür tozu serptiniz.

Yapmadı iseniz de şu etapda artık gerekmez. Keikinizin yeni köklerini görmeniz gerekmez. onları bahsi geçen sphagnum yosununa bir güzel sarın. sphagnum kök gelişimini destekliyecektir ki şu etapda yavru phal. in tek istediği de yeni kökler oluşturup kendi başına yetecek duruma gelmesidir. Bu bir iki sene sürecektir. Yani çiçek açması.
Bir sene sonra sphagnumdan çıkartıp daha kaba kabuk kırıntısına veya tarifi verilen orkide harçlarına dikmeniz gerekecektir.
Phaller oda ortamında en fazla ilk iki yıl saf sphagumda sorunsuzca yetiştirilebilir. ondan sonra "kısmen" soğuk oda ortamı orkidenizin bu saksı harcında gelişiminde sorun olacaktır.

Eski 11-12-2007, 21:42   #497
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Sevgili praecox hocam, dersime iyi çalışmış olmakla övünmeli miyim bilmiyorum çünkü kömür tozu serpme işlemini hatırlatmanızı bekliyordumSaygılar.

Eski 11-12-2007, 22:09   #498
Kaybettik...

praecox's Avatar

Hatırlatmamı beklemeyin. Zira yinelemekten benim için olağan bir durumun sizin için de normal olacağını var sayıyorum.

artık denklem şu...

Orkide kesmek = steril teçhizat + kesik yerine kömür tozu tatbiki.

bu değişmez bir kural olsun lütfen....

saygılar

Eski 12-12-2007, 09:08   #499
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Orkideler hakkında yazılabilecek her, ama her şey başlıkta mevcut. Bugünkü tarihle Phalaenopsis başlığı 52. sayfaya ulaşmış. Orkide sevenlerin ve yetiştirenlerin merak ettiği her şey sayfalar ve satırlar içersinde. Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmak yorucu ve sıkıcı, size sonuna kadar hak veriyorum sayın praecox. Yanıtlanmış soruların tekrar sorulmasını yetiştiricilerin amatörlüğüne, herhangi bir sorunla karşılaşınca panikliğine verip hoşgörüyle karşılıyorsunuz. Biz forum kullanıcıları bu inceliğinizi göz önüne alarak daha dikkatli olacağız, değil mi arkadaşlar? Hepinize saygılar.

Eski 12-12-2007, 09:57   #500
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iklimsiz Mesajı Göster
Orkideler hakkında yazılabilecek her, ama her şey başlıkta mevcut. Bugünkü tarihle Phalaenopsis başlığı 52. sayfaya ulaşmış. Orkide sevenlerin ve yetiştirenlerin merak ettiği her şey sayfalar ve satırlar içersinde. Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmak yorucu ve sıkıcı, size sonuna kadar hak veriyorum sayın praecox. Yanıtlanmış soruların tekrar sorulmasını yetiştiricilerin amatörlüğüne, herhangi bir sorunla karşılaşınca panikliğine verip hoşgörüyle karşılıyorsunuz. Biz forum kullanıcıları bu inceliğinizi göz önüne alarak daha dikkatli olacağız, değil mi arkadaşlar? Hepinize saygılar.
Aynen de size katılıyorum. Bu yeni başlıyan arkadaşların hevesi kırılmaması adına başta yazdığım kısmen fevri de olsa yine de hedefini aşabileceğimi zannetiği yazılarımı yeniden gözden geçrip düzeltiyorum.
Sizin de gözlemlediğiniz gibi bildiğim, aklıma gelen, gelebilecek her şeyi burdan paylaşıyorum, ancak belirtiğiniz gibi tüm bu "panik" mesajarın arasında okunması gereken bilgiler de gözden çok kolay kaçıyor.

Bazı günceliğini yitirmiş mesajları silmeye kalkışmam ise ya mesajlaşmanın tümünün içindeki anlamında kopukluklar olutşruyor ya da yazan üyeler alınıyor.
Bu güne dek yazdığım takribi 1800 mesajın çok büyük çoğunluğu en az bir kaç paragraftan yazılı bilgilerle dolu. Ben çok da "evet efendim", "teşekkürler efendim" "çok güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık" "gülle güle büyütün " türünden kısa mesajlar yazmadım vede yazılarım genelde bu iki başlıktadır. Etobur bitkiler ve Orkideler. Bunları derlesem kitap çıkardı

Birkaç konuyu yinelememde fayda var sanırım. Orkideler rahatsız oldukları bir ortama sulanmıya gübrelenmiye tepkileri ani değilidr 6 ay sürebilir veya en çabuk bir ay. ama belli bir arazı tespit etiğinizde de çoğu kez çok geç kalınmış sayılmıyabilinir. Şöyle ki Orkidemi aldım bir hafta iyi idi ertesi hafta çiçeklerini döktü acab nedendir sorusuna iki neden sayılabilir. Bu tarz ani bir çiçek dökme şayet ani bir reaksyon ise, ortam birden çok kuru veya meyve artıkları olgun meyveler var etrafda demektir. Ancak bu tarz çiçek dökme olaylarına son zamanlar ithalatçı seralarda da rastladım. kısmen iyi durumda satılıp ya çiçekçinin vitrinide solmakta **** taze taze eve getiren bakıcının elinde solmakta.
Bunu bir tek şeyle açıklıyabiliyorum. Bu orkidelerin taşınmasında sorunlar var. ya havalandırma kısmen çalıştırılmıyor vede bu malların arasında büyük olasılıkla limon gibi meyvesi üzerinde saksılarla aynı TIRda taşınıyor. Ancak bunu da devlet sırrı gibi konudan taviz vermek istemezcesine benle bilgi alışverişinde inatlaşan ithalatçıya dahi anlatamadım.

Nasıl ki karadeniz hurması olgunlaşsın diye arasına carbid koyarak patlama haberlerini gazetede okudunuz bu da böyle bir olay. yani eskiler boşa söylememiş üzüm üzüme baka baka kararır veya sepeteki bir çürük elma tümünü çürütür gibilerden... Orkidelerin olduğu ortamlarda olgun meyve, meyve atıkları, kompost, olgunlaşan meyve asla bulundurmamıya özen gösterin.
Bunları göz önünde bulundurdurğunuz/bulunduracağınız için hepinize teşekkürler.

Saygılar

Eski 12-12-2007, 10:49   #501
Ağaçsever

Ayseloge's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2007
Galeri: 7
Sayın praecox,

Öncelikle, herşeye rağmen sorumu yanıtladığınız için teşekkürler.Uyarılarınızı dikkate alarak orkideme iyi bakacağım.

Ayseloge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2007, 23:16   #502
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2007
Uzun zamandır yazamıyordum . Çünkü İkizi kızlarım dünyaya geldiler. Malum onlar varken herşey 2ci planda kaldı. Şİmdi benim aylar evvel nerdeyse sen olacak 2 yavru birden vermişti. Yavrular büyüdüler hatta çicek verdiler aynı anda ve forumdada tartıştık. Anneyi çok zorladılar ve anne bitkin düşmeye başladı bende çiçekler daha solmadan kestim ve vitamin takviyesine başladım. YAvruların köklenmesini bekliyim dedim.birazdan resimlerikoyacağım.ama nerdeyse 1 sene oldu hala yavrularda kök yok. Neden acaba ? vede anne bu sefer 3 dal verdi çicek için birinci dalda 2 çicek oluştu ama oldukça ufaklar .İlk geldiğinde bir dalda 6 tane filan vardı. Acaba neden çiçek sayısı çok az ve küçük ? Diğer bir daldada ufak çiçek oluşur giib oldu ama kuruyup düştü. 3cü dalda daha hiç hareket yok ama çiçek oluşacak gibide durmuyor. Resimlerden siz daha rahat anlarsınız. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.. Annede sağlık gibi ama genede sizde bakın diye resmini gönderiyorum.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.

Düzenleyen praecox : 28-12-2007 saat 09:49
mustang18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2007, 09:56   #503
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın mustang18,

Öncelikle ikiz yavrularınızı kutlarım. Hayırlı evlat olsunlar analı babalı büyüsünler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustang18 Mesajı Göster
nerdeyse 1 sene oldu hala yavrularda kök yok. Neden acaba ? .
Bu çok açık değil mi? Bitki devamlı çiçeğe gidiyor. Anlaşılan ana bitki o kadar sağlıklı ki hem çiçek açıyor hemde keikilerini besleyebiliyor.
Keikilerinizi şöyle bir örneğe benzeteyim. Bir aile çocuklarına o kadar iyi bakıyor ki aileyi terk edip kendi hayatlarını kurmıya kendi ayakları üzerinde durmıya hiç gereksinim duymuyorlar. Gübreniz de bunu destekliyor olabilir. Bundan önce de yazıldığı gibi burda seçim sizin ya işi bir yıl daha oluruna bırakırsınız **** çiçeklerden vaz geçip köklendirmeyi teşfik edecek önlemler, (P ağırlıklı gübrlemeler v.s. gibi) alırsınız.

Eski 28-12-2007, 12:29   #504
Ağaçsever

korhan's Avatar

Merhaba arkadaşlar. Size güzel haberlerim var. Kurban bayramında Adanaya gittim Carefourda gezerken phalaenopsis satıldığını gördüm. Son bir tane kalmıştı ve hemen atıldım başkası almasın diye. Çiçeği inceledim çok sağlıklı görünüyordu ve fiyatının da 19.95 ytl olması nedeniyle çok cazip geldi ve hemen aldım. Bahçe reyonunu gezerken orkideler özellikle phalaenopsisler için özel yapılmış toprağı (substratı) gördüm onun fiyatıda 5 ytl. Ben hemen 2 torba aldım. Toprak ihtiyacı olan arkadaşlar varsa diye burdan duyurmak istedim. Adana carefourda vardı sanıyorum diğer careforlarda da vardır, topragın üzerinde ne oranlarda karışım yapıldıgı nasıl kullanılması gerektıgı Yüzde oranları verilerek çok güzel bir şekilde açıklanmış. İhtiyacı olan arkadaşlara duyurulur. İşte bu aldığım son phal.im bu fiyata çok iyi değil mi?

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 28-12-2007, 20:41   #505
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2007
Öncelikle çok teşekkürler.. İyi dilekleriniz için..
Evet Sürekli çiçeğe gidiyor ama çiçekler ufaldı ve sayısı azaldı.. Bu annenin gücünün azaldığını mı gösterir ? Birde sanki 2ci tomurcuk açmadan kurayacak gibi .. Büzüşmeler başlamış.. Diğer 2 daldada hiç tomurcuk yok. Çiçeksiz dal vermesi normal mi acaba ? Resimde o çiçeksiz 2 dalı görebilirsiniz.. Teşekkürler

mustang18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2007, 21:02   #506
Ağaçsever

korhan's Avatar

İyi günler eski orkidemin keikisinden kökler çıktı fakat ana bitkiden ayırmak için yeteri kadar büyüdüler mi bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Daha önceki yazılardan okudugum kadarıyla önce saptan keseceğim daha sonrada saptan yavrunun gövdesini koparacağım. Yanlışlık yapmıyorumdur umarım. Bana hangi adımları izlemem gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler. Resimleri ekliyorum. Saygılar...

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 02-01-2008, 10:50   #507
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Merhaba,
Benim de orkidemde büyük bir sorun var.O da ilk dalında ki çiçekleri kuruduktan sonra uygun yerlerinden dallarını kısalttım ve ayrı ayrı iki dal çıktı ve ayrı dallar tomurcuklanarak çiçek açmaya gitti.
Ama çiçeği açacağına açmadan tomurcukları kurumaya başlıyor.Ve bitki de şuan çok kötü durumda.fena halde yaprakları sarı,solmuş ve kuruyacak gibi.
Ne yapacağımı hiç bilmiyorum.

darla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2008, 19:00   #508
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2007
Merhaba arkadaslar,
Sanırım keiki durumuyla karsı karsıyayım.Ama ucundaki kuruma hızlandı ve keikiyi de kurutmasından endişe ediyorum.Acaba bu durumda yapmam gereken bir sey varmı? önerileriniz nedir acaba? Bu arada benim orkidemin yaprakları yumusak aldıgımdan beri sizce bu hastalık belirtisi mi? Resimdeki kadar da koyu bir yeşil sayılmaz.İlginize şimdiden tesekkur ederım.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
beyaz orkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2008, 21:07   #509
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Orkidemde bir şeyler oluyor tüm forumu okudum kök çürümesi oldu sanıyorum ,köklerinin büyük çoğunluğu çürümüştü .Geçen hafta kökleri temizledim ,sanırım çiçek açmaya hazırlanıyorfu ,fakat parmakla gösterdiğim yerden sonrası sararmaya başladı ne yapmalıyım kurtarabilme ihtimalim var mı?

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2008, 22:20   #510
Ağaçsever

korhan's Avatar

Arkadaşlar önceki yazımdada bahsettiğim gibi orkide toprağı ihtiyacı olan arkadaşlar için resim eklemek istiyorum fakat reklama girer mi bilmediğim için size bi danışayım dedim. Reklam problemi olmazsa resimleri ekleyip ihtiyacı olan arkadaşlara yardımcı olmak isterim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024