agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-06-2012, 13:41   #2311
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Sayın Sagen burda da buldum sizi
Ama benim size kötü bir haberim var.Orkidemi sizin söylediğiniz şekilde sularken bi baktım orkidemin kökleri çürümüş iki dalı var biri çiçekli şu anda,diğerinde de 2 tane tomurcuk var.Çıkartıp saksıdan temizleyip tarçın sürsem köklerine diye düşündüm ama çiçekleri olduğundan doğru olmaz diye düşündüm. Sizce ne yapmalıyım???Fotoğrafını çekecektim ama çekemedim.Cevabınızı bekliyorum.
Saygılarımla...
Sayın FESLEĞEN;

Tekrar merhaba öncelikle, evet bilgim olduğu kadarıyla bilgim olan konularda yazmaya bilgi paylaşmaya ve almaya çalışıyorum. Tabi daha çok bilgi sahibi oaln büyüklerimiz ve hocalarımızıda atlamamak gerekir diye de düşünüyorum.
Haberinize üzüldüm öncelikle, ancak korkulacak bir şey olamdığını düşünerekten öncelikle fotoğraf eklemenizi acilen öneririm. Forumdaki arkadaşlar fotoğraf üzerinden daha net yazmaya çalışırlar diye düşünüyorum.
Kökler tamamenmi çürümüş?
İki yol var izlemeniz gereken. Brincisi ya iki dalıda en dipten steril bir bıçakla kesmek (kesilen yere toz tarçın sürmek veya mum damlatmak).
İkincisi dalları üçüncü boğumdan kesip tarçın ve ya mum uygulamak. Burada dalları kesmemizin nedeni zaten kök olmadığı için güçsüz düşen orkidemizin gücünü kök oluşturması için harcamaya yöneltmektir (Bu arada ben kendi orkidemde dalı kökten kesmek zorunda kalmıştım, ancak bir hafta sonra iyi bir bakımla kök sürdü ve şu an 4 adet yeni kökü var). Bu noktada dalı tam veya üçüncü boğumdan kesmek sizin tercihiniz artık.
Ancak; her iki durumdada yeni subrats kullanmanızı ve kök temizliği yaparak kök boğazına toz tarçın sürmenizi ve orkidenizi tekrar dikmenizi öneririm.
Bu arada umarım daha önce bahsettiğim başlıkları okuyorsunuzdur.

SAYGILARIMLA.

Düzenleyen SAGEN : 12-06-2012 saat 13:53 Neden: Ek bilgi
SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2012, 15:06   #2312
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Sayın FESLEĞEN;

Tekrar merhaba öncelikle, evet bilgim olduğu kadarıyla bilgim olan konularda yazmaya bilgi paylaşmaya ve almaya çalışıyorum. Tabi daha çok bilgi sahibi oaln büyüklerimiz ve hocalarımızıda atlamamak gerekir diye de düşünüyorum.
Haberinize üzüldüm öncelikle, ancak korkulacak bir şey olamdığını düşünerekten öncelikle fotoğraf eklemenizi acilen öneririm. Forumdaki arkadaşlar fotoğraf üzerinden daha net yazmaya çalışırlar diye düşünüyorum.
Kökler tamamenmi çürümüş?
İki yol var izlemeniz gereken. Brincisi ya iki dalıda en dipten steril bir bıçakla kesmek (kesilen yere toz tarçın sürmek veya mum damlatmak).
İkincisi dalları üçüncü boğumdan kesip tarçın ve ya mum uygulamak. Burada dalları kesmemizin nedeni zaten kök olmadığı için güçsüz düşen orkidemizin gücünü kök oluşturması için harcamaya yöneltmektir (Bu arada ben kendi orkidemde dalı kökten kesmek zorunda kalmıştım, ancak bir hafta sonra iyi bir bakımla kök sürdü ve şu an 4 adet yeni kökü var). Bu noktada dalı tam veya üçüncü boğumdan kesmek sizin tercihiniz artık.
Ancak; her iki durumdada yeni subrats kullanmanızı ve kök temizliği yaparak kök boğazına toz tarçın sürmenizi ve orkidenizi tekrar dikmenizi öneririm.
Bu arada umarım daha önce bahsettiğim başlıkları okuyorsunuzdur.

SAYGILARIMLA.
Teşekkürler sayın Sagen.En kısa zamanda fotoğraf yükleyeceğim.Ama dediklerinizi nasıl yapacağım korkarım ben

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2012, 15:32   #2313
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Teşekkürler sayın Sagen.En kısa zamanda fotoğraf yükleyeceğim.Ama dediklerinizi nasıl yapacağım korkarım ben
Sayın FESLEĞEN;

Korkacak bir şey yok dediklerimi uygulayın. Aksi halde korkmak için çok geç kalacaksınız.
Ayrıca mesleki bilginizden gördüğüm kadarı ile peyzaj mimarı olduğunuz yazıyor. Bu konulara pek te uzak olmadığınızı düşünüyorum. Yinede yardıma bilgim mahiyetinde her zaman hazırım.

SAYGILARIMLA.

Eski 12-06-2012, 16:56   #2314
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Uzun süredir orkidelerin güzelliği beni cezbetmekteydi. Nitekim, bu konuyu başından sonuna dek hıfzettikten sonra, Mayıs başlarında beyaz bir phal aldım.

Name:  PIC_0010.JPG
Views: 1560
Size:  34.5 KB
Name:  PIC_0013.JPG
Views: 1590
Size:  47.4 KB
Name:  PIC_0014.JPG
Views: 2228
Size:  47.5 KB

Yukarıdaki resimlerde de görüldüğü üzere, phalim tek çiçek dalından üç dala ayrılmakta. Başlangıçta sağ ve sol dallarda üçer çiçek ikişer yomurcuk, ortada ise dokuz çiçek iki tomurcuk bulunmaktaydı. Daha sonra, tüm tomurcuklar açtı ve toplam 21 çiçekli bir phalim oldu.
Orkideme, başta Sn. praecox olmak üzere bu bölümde bilgilerini paylaşan tüm arkadaşların tavsiyelerine uyarak bakıyorum. Şimdiye kadar herhangi bir problemle karşılaşmadım.

Her ne kadar, saydam saksının kullanımı tartışılıyor olsa da, aşağıda fotoğrafını verdiğim ikinci bir deliksiz saydam saksının içine, esas saydam saksıyı koyarak ve bir altlıktaki sulu taşların yardımıyla, yaprakların nemli kalmasını sağlamaya çalışıyorum.

Name:  PIC_0016.JPG
Views: 1492
Size:  39.1 KB

Sulamayı 7-8 günde bir yapıyorum. Sulama zamanını, phalin yapraklarından anlıyorum. Suya ihtiyacı olduğunu bana, üst yapraklarını çok az aşağıya indirerek bildiriyor. Tabii saksısının hafifliği ve saksı iç cidarında nem ve buhar kalmaması da, su ihtiyacını gösteriyor bana. (Sulamadan sonra, suyunun tamamen süzülmesi için yukarıdaki saydam saksıya koymadan bir gün bekletiyorum.)

Merakım beni bırakmadı tabii. Orkidenin tohumdan yetiştirilmesinin nasıl olduğunu araştırmaya başladım. Bu forumdaki Sn Cansunarya'nın Bitki doku kültürü çalışmaları konusundaki paylaştığı tecrübeler ve Tohumdan orkide üretmek konusu, bu hususu denemem gerektiği kanısını oluşturdu bende. Ve, orta daldaki ilk beş çiçeği birbiriyle (birini kendi spor kesesiyle) dölleyiverdim. İki gün içinde tohumlanan çiçekler soldu ve sapları şişmeye başladı. Yukarıdaki ilk fotoğrafla aşağıdaki fotoğrafta tohumlanan çiçekler görülmekte.

Name:  PIC_0017.JPG
Views: 1442
Size:  44.9 KB

10-15 gün sonra, tohumlanan çiçeklerden sonraki 6 çiçek birer birer saplarını sarartmaya ve dökülmeye başladı. Bu durumdan, tohumlanan çiçeklerden sonraki çiçeklere bitkinin bakmayacağını ve hepsini dökeceğini değerlendirerek, son tohumlu çiçekten sonra dalı, kalan çiçekleriyle birlikte (üç çiçek kalmıştı) usulüne uygun olarak kestim. Sağa ve sola çatallı dallardaki çiçeklerde herhangi bir solma belirtisi olmadığı için bu dallardaki çiçeklere dokunmadım.

Tohumlu çiçeklerin solan taç yaprakları temizlendikten sonra, diğer kalan çiçekleriyle birlikte güzel bir aranjman da oluşturuyor, aynı zamanda. Tavsiye ederim.

Neyse, tohumdan orkide yetiştirme konusunda araştırmalarım devam ediyor. Yabancı dilde bu ve bu siteleri orkide konusunda oldukça yararlı görüyorum.

Ayrıca Google'da orchid flasking şeklindeki aramada, youtube dahil birçok sitede tohumdan orkide yetiştirme konusu ortaya çıkıyor.

Konu hakkında tecrübe ve paylaşımlarınız, bana ve benim gibi onmaz meraklılara yardımcı olacaktır kanısındayım.

Saygılarımla.

nrkrkmz ve Sudenur beğendi.
Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2012, 23:28   #2315
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2012
herkeze hayırlı akşamlar bende yeni üye oldum biricik orkidem için ben birşey sormak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim arkadaşımın orkidesinin çiçeksiz sapında 3-4 yapraklı bi keiki oluşmuş hemde baya büyümüş yaprakları ama kökü yok resim yok zaten çiçek arkadaşımın ama keikinin yaprakları okadar sağlıklı ki içim gidiyo bişey olucak diye nasıl köklendirebiliriz onu kökü çıkınca nasıl ayırırız nasıl ekeriz bana yardımcı olur bilgilerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum

serince84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 08:43   #2316
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serince84 Mesajı Göster
herkeze hayırlı akşamlar bende yeni üye oldum biricik orkidem için ben birşey sormak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim arkadaşımın orkidesinin çiçeksiz sapında 3-4 yapraklı bi keiki oluşmuş hemde baya büyümüş yaprakları ama kökü yok resim yok zaten çiçek arkadaşımın ama keikinin yaprakları okadar sağlıklı ki içim gidiyo bişey olucak diye nasıl köklendirebiliriz onu kökü çıkınca nasıl ayırırız nasıl ekeriz bana yardımcı olur bilgilerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum
Sayın SERİNCE84;

Öncelikle merhaba, "Phalaenopsis'de keiki oluşumu" isimli başlığı forumda aratarak okumanızı öneririm. Gerekli bilgilere buradan ulaşırsınız.

SAYGILARIMLA.

serince84 beğendi.
Eski 13-06-2012, 10:57   #2317
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Bunlarda kök çürümesinden sonra tekrar hayata döndürdüğüm ve yeni kökler çıkarıp sağlığına kavuşmaya başlayan orkidem.

Eklenen Resimler

Eski 13-06-2012, 13:48   #2318
Yeni Üye

ummu_gul's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2012
Galeri: 1
merhaba ben yeniyim ,
orkidenin çiçeği ne kadar uzun dalda kalabiliyor 3 ay oldu aynı çiçek duruyor ben mutlu oluyorum görünce ama yeni dal yapsın istiyorum

ummu_gul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 14:04   #2319
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ummu_gul Mesajı Göster
merhaba ben yeniyim ,
orkidenin çiçeği ne kadar uzun dalda kalabiliyor 3 ay oldu aynı çiçek duruyor ben mutlu oluyorum görünce ama yeni dal yapsın istiyorum
Sayın ummu_gul,

Sorunuzun cevabını bulabileceğininiz en uygun yerdesiniz. Yalnız, konuyu buradan itibaren bu yazdığım mesaja kadar gözden geçirirseniz, orkidenizle ilgili soru(n)larınızın hepsinin cevabını bulabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 14:32   #2320
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ummu_gul Mesajı Göster
merhaba ben yeniyim ,
Sayın UMMU_GUL;

Sorunuza kendimden örnek vermek isterim. Geçen seneki çiçeklerim 9 ay boyunca canlı kaldılar.
B senekilerde 12. ayın ortalarında açtılar ve şu an hala çiçekliler.
Bu arada düzgün bakım ve ilginin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

SAYGILARIMLA.

Eski 20-06-2012, 12:21   #2321
Yeni Üye

06içimdekitürkü's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2011
merhabalar
artık benim de resim ekleme zamanım geldi uzun süredir paylaşımları takip ediyorum öğrendiklerimi orkidelerime uyguluyorum ve nihayet (1.5 yıl aradan sonra) açtırmayı başardım. açtıklarında biraz da şaşırdım çünkü orkidemin bir tanesinin çiçekleri aldığım zaman tamamen eflatundu şimdi ise beyaz açtı diğeri ise tamamen pembeydi şimdi pembe benekli olarak açtı normal mi bilemedim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen 06içimdekitürkü : 21-06-2012 saat 17:06
06içimdekitürkü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 00:02   #2322
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Orkideniz tahminen Phalaenopsis'dir. Hemen saksıdan kökleri kopartmadan zedelemeden çıkartın bol su ile dikkatlice yıkayıp bir kağıt havluda kuruması için bir gece bekletin ertesi gün uygun boyundaki "saydam" saksıya orkide "substratına" dikin. Terkibini bir daha yazayım.:

%60 çam ağacı kabuğu
%30 torf
%10 mangal kömürü kırınıtsı

Saksıya orkideyi oturtuktan sonra bu substrat karışımı asla parmağınızla bastırmak sureti ile tıkar gibi sıkıştırmayın. Sadece saksıyı küçük titretme darbeleri ile toprağın kendiliğinden kök aralarına girmesini sağlayın. asla üzerinden bastırıp sıkıştırmayın. Bir gün sonra sulama yapın...!
Bu hemen temin edebileceğiniz hercai bir orkide "toprağı" karışımıdır. Hazır karışımlar da bulabileceğiniz gibi bunların fazla torf ağırlıklı değil fıstık çamı kabuğu (reçinesiz), bazında karışım olmasına da özen gösterin.

Saygılar
merhaba bu bahsettıgınız kabuk torf mangal komuru falan bunları cıcekcılerden bulabılıyormuyuzz..

didegazell Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 18:56   #2323
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
minik orkidelerim..

orkidelerim..

son resimde çıkanlar kökmü? yoksa çiçek sapı mı?

yardımcı olabilir misiniz.. şimdiden teşekkürler..

Eklenen Resimler

bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 19:03   #2324
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Son resimdeki iki uzantıda kök.

bozo.0606 beğendi.
nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2012, 22:34   #2325
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Forumun diğer bölümünde sorduğum halde cevap alamadığım bir sorumu bir de buraya ekleyeyim dedim, belki bir fikir veren olur.
http://www.agaclar.net/forum/968877-post772.htm

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2012, 07:58   #2326
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Sayın Kartal 124
Saksı değişimi istiyor orkideniz. Çiçeklenmesi bittikten sonra saksı değişimini yapmanız gerekli.
Saksı içi köklerin durumuna göre alt kısım kesilebilir veya olduğu gibi bırakılabilir.
Orkideniz yanından yavru veriyor sanırım. Onu da saksı değişimi sırasında durumuna göre ana bitkiden ayırabilirsiniz.

Orkide yapraklarını kendi sarartıp atmadan kesmemenizi tavsiye ederim.

Keyifle büyütün.

kartal124 ve ilkenan beğendi.
nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2012, 14:23   #2327
Yeni Üye

mevlana's Avatar

Giriş Tarihi: 16-06-2012
Agacta Orkide Denemesi

http://www.agaclar.net/forum/994964-post52.htm agacta orkide sayfasinda paylastigim resimleri buraya eklemek istedim..onerileriniz icin simdiden tesekkur ederim..

mevlana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 21:18   #2328
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nrkrkmz Mesajı Göster
Sayın Kartal 124
Saksı değişimi istiyor orkideniz. Çiçeklenmesi bittikten sonra saksı değişimini yapmanız gerekli.
Saksı içi köklerin durumuna göre alt kısım kesilebilir veya olduğu gibi bırakılabilir.
Orkideniz yanından yavru veriyor sanırım. Onu da saksı değişimi sırasında durumuna göre ana bitkiden ayırabilirsiniz.

Orkide yapraklarını kendi sarartıp atmadan kesmemenizi tavsiye ederim.

Keyifle büyütün.
Teşekkür ederim sayın nrkrkmz.
Evet yavru veriyor.Herhalde saksı değiştirirken ayıracağım yavruyu.
Selamlarımla.

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2012, 15:53   #2329
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2012
HERKEZE MERHABA
benimde mor bi orkidem var ama yaprakları dipe olanlar hep sararsı ve yumaşadı diğer yapraklarıda çok yumuşak ve kökleri sürekli üstte kalanlar kuruyo ne yapmam gerekir çiçekleride döküldü son kalan 3 tane çiçeğimde buruştu dökülmek üzere acaba yerinimi sevmiyo çiçeğim yapraklar ve sağlıklı kökler için bu durumda ne yapmam gerekir

serince84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2012, 13:46   #2330
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Galeri: 2
"Phaleonopsis violacea var. indigo red" daha önce de çiçek açmıştı ancak sıcakların artması ile çoştu.

Eklenen Resimler

B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 23:53   #2331
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2007
mantar

arkadaşlar forumda bir çok orkide hastalıkları ile ilgili bilgi okudum genelde captan tavsiye ediliyor elimde captan yerine sistemik bir fungisit olan carbendazm ile 3 defa ilaçladığım halde çiçeklerdeki lekeler büyüyor acaba sadece captanmı çözüyor bu problemi yoksa benim orkidelerde başka bir hastalıkmı var bu arada resim için özür dilerim bir türlü boyutu düşüremedim

Eklenen Resimler

avcı66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 17:42   #2332
Yeni Üye

lodi's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2011
Arkadaşlar acemiler kısmına yazmıştım ama orda cevap gelmedi benim de bir phal.im var ve saplarında bir sorun var sanırım http://www.agaclar.net/forum/orkide/10338-30.htm yardımcı olabilecek olan var mı?

lodi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2012, 03:44   #2333
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2012
Sormak istediğim bir şey var, bazı arkadaşların orkidelerinde birden fazla çiçek sapı mevcut, haliyle daha zengin ve daha güzel görünüyor, bunun orkidenin beslenmesi ve bakımı ile bir ilgisi var mı acaba bir fikriniz var mı?

Bu arada 79 sayfayı okudum benim kadar absürd bir soru soranını görmedim

Kryon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2012, 18:03   #2334
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kryon Mesajı Göster
Sormak istediğim bir şey var, bazı arkadaşların orkidelerinde birden fazla çiçek sapı mevcut, haliyle daha zengin ve daha güzel görünüyor, bunun orkidenin beslenmesi ve bakımı ile bir ilgisi var mı acaba bir fikriniz var mı?

Bu arada 79 sayfayı okudum benim kadar absürd bir soru soranını görmedim
Soru pek de absürd değil aslında. Ancak gözlemlerin sonucu bir soru oluşmuş kafanızda, sanırım onu sordunuz.
Aslında cevabı basit.
Meyve ağaçlarından örneklemek gerekirse. Neden bazı ağaçlar bazı mevsimlerde daha çok meyve verir veya aynı tür iki kayısı ağacı aynı bahçede neden miktar ve irilik konusunda ferklıdır.
Bu sorumun cevabını biliyorsanız sorunuzun cevabını zaten biliyordunuz demektir.

Türe bağlı, selektiona bağlı olgunluğa iriliğine bağlı ve hatta düzgün bakım ve düzgün gübreleme ( beslemeye) bağlı
hepsi bu

Kryon ve birtancan beğendi.
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2012, 23:51   #2335
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Soru pek de absürd değil aslında. Ancak gözlemlerin sonucu bir soru oluşmuş kafanızda, sanırım onu sordunuz.
Aslında cevabı basit.
Meyve ağaçlarından örneklemek gerekirse. Neden bazı ağaçlar bazı mevsimlerde daha çok meyve verir veya aynı tür iki kayısı ağacı aynı bahçede neden miktar ve irilik konusunda ferklıdır.
Bu sorumun cevabını biliyorsanız sorunuzun cevabını zaten biliyordunuz demektir.

Türe bağlı, selektiona bağlı olgunluğa iriliğine bağlı ve hatta düzgün bakım ve düzgün gübreleme ( beslemeye) bağlı
hepsi bu
Mesaj alınmıştır Sayın Praecox
Yanıtladığınız için teşekkür ederim...

Eski 17-08-2012, 15:01   #2336
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Spagnum yosununda güzel gelişiyorlar

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2012, 23:48   #2337
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Keiki için akvaryum ve pellet kedi kumu...

Sevgili Dostlar, yine absürd sorularla huzurlarınızdayım...

Benim cici orkide kızlarımdan biri benim ricamı kırmayıp bana iki adet keiki hediye etti... Bir ay sonra ilk oluşanı ayırmayı düşünüyorum...

Aklımda bir kaç şey var. Yavruyu nemli tutmak açısından ıslanmayacağı ama nemli kalacağı bir biçimde akvaryum içine yerleştirmek gelişme açısından olumlu bir etki sağlar mı?

Diğer sorum kediler için üretilmiş doğal çam pellet kedi kumları vardır, orkide toprağı olarak akvaryum içine yerleştireceğim orkide saksısında bunu kullanabilir miyim?

Son olarak hiç bunlara bulaşmayıp direkt şeffaf saksı ve orkide toprağı ikilisinı kullansam daha bilindik ve güvenli mi olur ?

Saygılar sunarım...

Eklenen Resimler

Eski 21-08-2012, 11:36   #2338
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Sevgili Dostlar, yine absürd sorularla huzurlarınızdayım...

Benim cici orkide kızlarımdan biri benim ricamı kırmayıp bana iki adet keiki hediye etti... Bir ay sonra ilk oluşanı ayırmayı düşünüyorum...

Aklımda bir kaç şey var. Yavruyu nemli tutmak açısından ıslanmayacağı ama nemli kalacağı bir biçimde akvaryum içine yerleştirmek gelişme açısından olumlu bir etki sağlar mı?

Diğer sorum kediler için üretilmiş doğal çam pellet kedi kumları vardır, orkide toprağı olarak akvaryum içine yerleştireceğim orkide saksısında bunu kullanabilir miyim?

Son olarak hiç bunlara bulaşmayıp direkt şeffaf saksı ve orkide toprağı ikilisinı kullansam daha bilindik ve güvenli mi olur ?

Saygılar sunarım...
Konunun uzmanı olmamamla birlikte kendi deneyimimi anlatayım.2-3 yapraklı 3 adet köksüz kekiyi anlatacağım şekilde köklendirdim.

kekilerin alt kısmını iyice spagnum ile sardım, fısfılayarak güzelce nemlendirdim. Daha sonra o sekilde normal orkide harcı bulunan küçük saksılara oturttum. 5 lt lik pet siseleri ortadan kestim içlerine iki cm kadar çakıl doldurup çakılların üst seviyesine kadar su doldurdum. saksıları içine yerleştirdikten sonra pet siseleri tekrar bantla eski seklinde kapattım. Ağızalrına da yarısı kapanacak sekilde kapattım. Hepsini cam kenarına fazla güneş almayan aydınlık bir yere koydum. yaklaşık 3 ay kadar sonra yeni yapraklar vermeye ve saksı içinde de kökler görünmeye başladı. Pet şişe içindeki su kapalı olduğundan pek bitmiyor. bitecek gibi olursa ekliyoruz.

Umarım faydası olur.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2012, 12:53   #2339
Ağaç Dostu

Kryon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Konunun uzmanı olmamamla birlikte kendi deneyimimi anlatayım.2-3 yapraklı 3 adet köksüz kekiyi anlatacağım şekilde köklendirdim.

kekilerin alt kısmını iyice spagnum ile sardım, fısfılayarak güzelce nemlendirdim. Daha sonra o sekilde normal orkide harcı bulunan küçük saksılara oturttum. 5 lt lik pet siseleri ortadan kestim içlerine iki cm kadar çakıl doldurup çakılların üst seviyesine kadar su doldurdum. saksıları içine yerleştirdikten sonra pet siseleri tekrar bantla eski seklinde kapattım. Ağızalrına da yarısı kapanacak sekilde kapattım. Hepsini cam kenarına fazla güneş almayan aydınlık bir yere koydum. yaklaşık 3 ay kadar sonra yeni yapraklar vermeye ve saksı içinde de kökler görünmeye başladı. Pet şişe içindeki su kapalı olduğundan pek bitmiyor. bitecek gibi olursa ekliyoruz.

Umarım faydası olur.
Selamlar Musk, daha önce keiki yetiştirdim, normal biçimde büyütme köklendirme konusunda sıkıntı yok. Ben daha çok yukarıdaki biçimde yetiştirilip yetiştirilemeyeceğini merak ediyorum, en kötü ihtimalle keikilirrden birini akvaryumda birini seninde tarif ettiğin şekilde deneyeyim bakalım hangisi daha hızlı gelişecek...

Bu arada cevap için teşekkür ederim...

Eski 22-08-2012, 12:45   #2340
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Selamlar Musk, daha önce keiki yetiştirdim, normal biçimde büyütme köklendirme konusunda sıkıntı yok. Ben daha çok yukarıdaki biçimde yetiştirilip yetiştirilemeyeceğini merak ediyorum, en kötü ihtimalle keikilirrden birini akvaryumda birini seninde tarif ettiğin şekilde deneyeyim bakalım hangisi daha hızlı gelişecek...

Bu arada cevap için teşekkür ederim...
Rica ederim . Denemekten zarar gelmez, başarılar.

Kryon beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024