agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-03-2013, 08:49   #2521
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sla Mesajı Göster
Posası pörsüyüp kurumaya başlayınca alıyorum. Aksi taktirde söylediğiniz gibi mantar riski oluşur. Rendelenen kabaklar su içinde bekletilip, süzgeçten geçirilen suda verilebilir ama ben direk toprağın emmesini tercih ediyorum.
Sayın Sla ;

Gerçekten çok ilginç geldi. Bildiğimiz sakız kabağı mı? Rendeleyip rendeden çıkan tanelerimi veriyorsunuz. Ne kadar sonra geri alıyorsunuz. Koku çürüme vs oluşmuyormu?

Menekşede sıkıntım yok ama tek saksıda üç minyatür orkidem var. Gelişimleri çok iyi ama çiçek açtıramıyorum.

ayhat beğendi.

Düzenleyen bozo.0606 : 21-03-2013 saat 14:00
bozo.0606 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 20:32   #2522
sla
Ağaçsever

sla's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Sayın bozo.0606
Orkideler esinti, ışık ve potasyum eksikliğinde çiçek açmıyor. Kabakda bol miktarda potasyum var. Bildiğimiz taze yeşil kabağı rendeliyorum sonra 1 tatlı kaşığı kabağı orkidenin toprağının veya köklerinin üstüne koyuyorum. 5 ün kadar sonra kabak sararıp kuruyor işte bu aşamada alıyorum kabakları. kabak içindeki suyu verdikten sonra katılaşıyor saksıdan almak kolay oluyor bu sebeple.Bende yapı marketten aldığım son orkidemin tomurcuklarını açtıramamıştım. Kabak vermeye başladıktan bir süre sonra açtılar. Şunu da belirteyim 4 aydır üstündeki çiçekleri hiç dökmeyen orkidem de var.

bozo.0606, Sudenur ve Sevgi beğendi.
sla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2013, 20:34   #2523
sla
Ağaçsever

sla's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Kışın orkideler için nem sorunu yaşıyordum bunu da beyaz çakıl taşı ve yosunla çözdüm. Küçük çam kaselere çakıl taşı doldurdum,üstüne de yosun koydum. yosununu geçmeyecek şekilde su dolduruyorum. Böylece nemli kalıyor orkidelerin yanları.

bozo.0606 beğendi.
sla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2013, 08:40   #2524
Ağaç Dostu

Bilgiler için çok teşekkür ederim Sayın Sla, akşama deneyeceğim..

Saygılarımla ..

Eski 20-03-2013, 20:28   #2525
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Orkidelerim

Yılın şenlikli zamanı başladı. En yenisi 4 aylık, en yaşlısı 5 yaşında.Artık 3-4 ay bu güzelliğe doyarız

Eklenen Resimler

egülnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 22:50   #2526
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Sayın egülnur bakımını nasıl yapıyorsunuz bilgi verirmisiniz.

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 00:00   #2527
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2011
masallah egülnur orkideleriniz harika
orkidelerin cicekleri cezbedici fakat ben ciceklerinden ziyade hava köklerine bayiliyorum bu bitkinin 3 yildir orkidelerim var ama söyle saksidan fiskiran köklere sahip olamadim hic

zencefil cicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 13:33   #2528
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
egülnur hanim orkideleriniz masallah cok güzeller nasil bakim yaptiginizi paylasirsaniz seviniriz sonucda 5 sene olan bir orkide var tecrübeli birilierinden bilgi almak daima iyidir

shenile Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 14:02   #2529
Ağaç Dostu

Sayın Egülnur ;

5 senelik orkidenizi ayrı fotoğraflaya bilir misiniz.. ?

Mecbur değilsiniz..

Eski 21-03-2013, 20:16   #2530
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2013
2 aydır orkidem var acemi şansı sanırım tomurcuklanması hiç bitmedi ama budama konusunda cok acemice davrandım sizce durumu nasıl?

Eklenen Resimler

acemiorkideci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2013, 20:43   #2531
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Sevgili nilgün doğan, zencefil çiçeği, shenile ve bozo.606; orkidelerim için en iyi bakım güneş ve kışın bile havalandırılan bir ortam sanırım. Evim 6. katta ve salonun 3 tarafı cam. Kışın orkidelerimi en çok güneş gören ,güneye bakan balkon kapısının önündeki sehpaya yerleştiriyorum.. Orkideler temiz hava seviyor ve kışın bile camlar açılıp günde bir-kaç kez ortam havalandırılıyor. Havai köklerini asla hırpalamayıp açıkta bırakıyorum. İçteki saksıların altı biraz yüksekte.Böylece kökler ıslak kalmıyor ama nem de eksik olmuyor. 10 günde bir sıvı besin veriyorum.Solan çiçeklerin saplarını budamada çok cimri davranıyorum.Hatalarım olmuyor değil. Yazın daha gölgeli bir noktaya taşımadığımda bütün yaprakları yandı örneğin. En az 4 tanesini de zaman içinde çürüttüm.Saksı değişiminde de aceleci davranmıyorum.Yarın günışığında teker teker fotoğraflayıp yüklemeye çalışacağım. Sizlere de bol çiçekli günler dilerim

Eski 22-03-2013, 10:20   #2532
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Günaydın. İstek üzerine Phlan larımı tek-tek mutfağa taşıyıp fotğraflarını çektim. En yaşlı kızım bu. 5 yıl önce sevgililer gününde eşim aldı. Her yıl daha da coşuyor. Farkedilebiliyor mu bilmem ama yaprakları pek de iyi durumda değil. tomurcuk ve çiçek verdikçe umursamıyorum. Bununla aynı zamanda rahmetli annem ve kayınvalideme alınanlar çürüdü gitti. Hatta ' seninki başka cins herhalde diye 'takılıp durdular.

Eklenen Resimler

Tika, denizcem, SerDag ve 8 kişi beğendi.
Eski 22-03-2013, 10:32   #2533
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Bu da 3 yıllık

Kardeşime doğumgünü hediyesi olarak geldi. Alındığında üzerinde olan tomurcukları döküldükten sonra, sanırım ışık koşullarından, hiç açmadı. 6 ay önce duruma el koyup bizim eve taşıdım. Sonuç ortada.

Eklenen Resimler

Tika, denizcem, SerDag ve 9 kişi beğendi.
Eski 22-03-2013, 10:36   #2534
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Bu da 3 yaşında.

Çiçekleri solunca komşumuz apartman bahçesine atmış. İzniyle eve çıkardım. Geçen yaz da böyle açtı. Yeşil-sarı çiçekleriyle kardeşleri arasında bir fark yarattı.

Eklenen Resimler

Eski 22-03-2013, 10:43   #2535
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Çiçeksizler de var tabii!

İkisi de kardeşimden rehabilitasyon için geldi.Çiçek saplı görünen 3 -4 ay önce yeni alındığında bakımsız kalmış. Yine de 10 gün öncesine kadar çiçekleri direndi. Şimdi saplarını hiç kesmeyip yeni tomurcuklar bekleyeceğim. Öbürü 3-4 yıllık. Yeni yaprak oluşturdu. çiçek de çıkarır yeterince sabredersek.

Eklenen Resimler

Eski 22-03-2013, 10:46   #2536
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

2011 temmuz dan

Kızımın nişanında geldi. 3. hasat mevsimi.Giderek güzelleşiyor.

Eklenen Resimler

Eski 22-03-2013, 10:49   #2537
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Sizleri daha fazla yormadan ve resim boyutu (yeni farkettim büyük olduğunu) hakkında sayın moderatörlerden uyarı almadan bu faslı kapatıyorum. Hepimize bol çiçekli günler dileğiyle. Sabrınız için teşekkürler

Sudenur ve naturelee13 beğendi.
Eski 22-03-2013, 13:16   #2538
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

egülnur hanim orkidelerin masallah gercekten cok güzeller insallah her dayim bol cicek verir sizinkiler size tabi ki insallah benimkiler de bana bol cicek verir BOL CİCEKLİ GÜNLER diliyorum

Sudenur ve egülnur beğendi.
Eski 22-03-2013, 13:45   #2539
Ağaç Dostu

zencefil cicegi's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2011
sevgili egülnur
masallahi var orkideleriniz cok sagliklilar
Sanirim sizin en büyük sansiniz cok aydinlik bir eve sahip olmaniz
Ben 3 yildir orkidelerle ilgileniyorum onlara yapmadigim uygulama vermedigim gübre kalmadi yaprak gövdeleri cok saglikli piril piril ama malesef cicek konusunda pek verimli olamiyorum cünkü evim hic günes almiyor

egülnur ve shenile beğendi.
zencefil cicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 13:54   #2540
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egülnur Mesajı Göster
Günaydın. İstek üzerine Phlan larımı tek-tek mutfağa taşıyıp fotğraflarını çektim. En yaşlı kızım bu. 5 yıl önce sevgililer gününde eşim aldı. Her yıl daha da coşuyor. Farkedilebiliyor mu bilmem ama yaprakları pek de iyi durumda değil. tomurcuk ve çiçek verdikçe umursamıyorum. Bununla aynı zamanda rahmetli annem ve kayınvalideme alınanlar çürüdü gitti. Hatta ' seninki başka cins herhalde diye 'takılıp durdular.
Sn. egülnur; öncelikle kocaman maşallah diyeyim. Allah nazarlardan korusun.

Sizin beş yıllık kızınızdan bende de var. 8 ay öncesine kadar orkideyi çok sevmeme rağmen bakamam diye almamıştım. Geçen yaz baumax ta çiçeksiz indirime girmiş bir orkide aldım. Artık deneyeyim diye. Iyiki almışım. Büyük bir sabırla iki yaprak vermesini ve ardından çiçeklerini görmek kısmet oldu. Şimdide çeşitlerini arttırmayı düşünüyorum.fotoğrafını çiçekleri tamamen açtığında yükleyeceğim.

Bol çiçekli günler...

egülnur beğendi.
Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 14:34   #2541
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
sevgili egülnur; phal.lerinize bayıldım. Bende uzun zamandır phall bakıyorum ama çiçek sapı görmek nasip olmadı. Çok şanslısınız.

egülnur beğendi.
ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 15:36   #2542
Ağaç Dostu

Sayın egülnur ;

Maşallah maşallah yani

egülnur beğendi.
Eski 22-03-2013, 18:17   #2543
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zencefil cicegi Mesajı Göster
sevgili egülnur
masallahi var orkideleriniz cok sagliklilar
Sanirim sizin en büyük sansiniz cok aydinlik bir eve sahip olmaniz
Ben 3 yildir orkidelerle ilgileniyorum onlara yapmadigim uygulama vermedigim gübre kalmadi yaprak gövdeleri cok saglikli piril piril ama malesef cicek konusunda pek verimli olamiyorum cünkü evim hic günes almiyor
Sevgili zencefil çiçeği bir an' getirin ben adam edip size geri veririm çiçeklenince' diyecektim. Almanya da yaşadığınızı gördüm.Bence bir dostunuzun güneş gören evine misafir yollayın derim.

Eski 22-03-2013, 18:20   #2544
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezo Mesajı Göster
sevgili egülnur; phal.lerinize bayıldım. Bende uzun zamandır phall bakıyorum ama çiçek sapı görmek nasip olmadı. Çok şanslısınız.
Sevgili ezo, çiçek yetiştirmede öğrendiğim en önemli şey, sabırllı olmak. Sağlıklı bir bitki ne zaman olsa çiçeklenecektir. Umudunuzu kaybetmeyin. Her an bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Eski 22-03-2013, 18:24   #2545
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozo.0606 Mesajı Göster
Sayın egülnur ;

Maşallah maşallah yani
Sevgili bozo;606, sizin talebiniz üzerine uzun uzun uğraşıp bu sayfayı oluşturdum. Bir büyük çiçekli beyazla tomurcuklu minyatür ü de yükleyeceğim. Onları da beğenirsiniz umarım.

Eski 22-03-2013, 18:38   #2546
Ağaç Dostu

shenile's Avatar

bir sorum olacak yazin orkideler nasil bakiliyor peki sicagi pek sevmezler diye okudum ne yapmaliyiz balkonumun üstü kapali yazin balkona alsam olur fazla rüzgar oldugunda iceriye alirim belirli birsey yapilmasi gerekiyor mu yazlari......

annem bugün istanbula geldi almanyadan yarin bana gelecek bana almanyadan birtane phali aldi simdi 2 tane phali olacak insallah olnlara baka bilirim eger baka bilirsim kisa kadar anneme o zaman 2 tane daha getirmesini istiyecem bayiliyorum orkideye 1 ay öncesinde tanisdim teyzem almisdi sonra ben aldim ama ilk görüste ask bu olsa gerek

Eski 22-03-2013, 21:29   #2547
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Alıntı:
Sevgili bozo;606, sizin talebiniz üzerine uzun uzun uğraşıp bu sayfayı oluşturdum. Bir büyük çiçekli beyazla tomurcuklu minyatür ü de yükleyeceğim. Onları da beğenirsiniz umarım.
merhaba egülnur hanım ben yeni bir üyeyim maşşallah çok güzeller hepsi benimde orkidelerim var saksı içinde çok nem oluşuyor bu iyimi kötümü sormak istedim cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

egülnur beğendi.
elkadifri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2013, 18:54   #2548
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Merhaba elkadifri. 3-4 foto yükledim ve birden orkide uzmanı gibi algılandım Bildiğim kadarıyla doğal ortamları nemli olduğundan bu cins orkideler nemi seviyor. Ama saksı altında su bırakmayın. Benim saksılarım içli dışlı 2 kat. İçtekilerin hepsi saydam, kökler de ışığı sevdiği için. Dıştaki saksıların yapısı iç saksının biraz yüksekte kalmasını sağlıyor. Dipteki su köklere değmiyor ama nemlendirme sağlıyor. Yapı marketlerde orkide saksısı diye satılan saksıların dibine bir de bu gözle bakın. Ya da normal bir saksının dibini çakıl, gazoz kapağı vs ile modifiye edin. Vaktiniz oldukça da sitemizin ilgili başlıklarını roman gibi okuyun. Kolay gelsin. Bol çiçekli günler dileğiyle .

Eski 27-03-2013, 23:38   #2549
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Thumbs down orkidem

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Yahu kusra bakmayın okudukça gözümün önünde canlandıramıyorum bu bilginin kaynağı ne kadar ciddi ve güvenilir biri denemiş de başarılı olmuş mu yoksa kötü bir şaka mı yapıyor bunu söyleyen...
merhaba bir sorm olucaktı benim orkidemin yaprak kökünde kararmalar ve çürümeler meydana geldi bende temizleyip köküne tarçın döktüm ve toprağını değiştirdim şu tekzende satılan hindistan cevizi kabuğu ve lifinden oluşuyor acaba bu ne kadar doğru cevaplarsanız sevinirim

elkadifri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 09:45   #2550
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2013
Alıntı:
Çiçekleri solunca komşumuz apartman bahçesine atmış. İzniyle eve çıkardım. Geçen yaz da böyle açtı. Yeşil-sarı çiçekleriyle kardeşleri arasında bir fark yarattı.
merhaba bende orkıde bakımını arastırırken bu sıteye rastladım daha once bır orkıdem daha oldu ama yanlıs saksı ve toprak değişimi yuzunden kurudu gıttı eşim tekrar almıs buna ıyı bak dedı suan cıceklerı gayet guzel durumda sorun yok gıbı ama benım sormak ıstedıgım su sızın bu resımdekı gıbı dısarda gozuken koklerın ucları sararmıs durumda kurumus yanı yapmam gereken bır sey varmı yoksa boyle bakmaya devammı etmelıyım 10 gunde bır su verıyorum masamda duruyor cama yakın ama dırek gunes almıyor ofısımız genelde sıcak cvp verırsenız cok sevınırım tesekkurler .
yazılrın cogunu okudum ama cıcek bakmadan cok anlamadıgım ıcın okusamda bazen gorsel yardım almam gerekıyor

vatoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024