agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-02-2009, 17:06   #1051
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2009
Evet burda önemli bir faktör köklerin hava alması...
Ancak bitki birden kendine aykırı bir ortama sokulması doğru değil... Bunları yapmadan önce bitkinin bu ortama yavaş yavaş alıtırılması gerekir. Saksıyı birden suyun içinde boğar **** saksıdan alıp telle havaya asarsanız sonuç zaten bellidir...
Bunları yapmadan önce bitkiyi bu ortama alıştıracak yöntemler bulunmalı bence...

n-k-h Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2009, 05:56   #1052
Ağaçsever

phal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2008
Merhaba arkadaşlar,foruma tekrar açtırmayı başardığım phal.lerimin resimlerini eklemek için girdim ancak hararetli bir konunun ortasına düştüm galiba Ben phal.lerimin ihtiyacı olan nemi ara ara yaprakları fısfıslayarak karşılıyorum,bunu uzun süre yapmasam bile bir sağlıksızlık belirtisi görmüyorum(belki de ev atmosferi çok kuru olmadığındandır,salonda sürekli su ekleyecek kadar buharlaşan bi akvaryum var ve kalorifer evi kurutacak kadar yanmıyor).Saksı harcını da nemli tutuyorum ama asla ıslak değil,dibinde saksıyla temas eden **** etmeyen su yok,uzun süre ıslak kalan harç köklerde kararma ve çürümeye neden oluyor(belki de saksılarım yeterince delikli olmadığındandır,dibinde kendi açabildiğim birkaç küçük delik de tabanla temas ettiğinden hava sirkülasyonu kötü olsa gerek)
Demek istediğim her bitkiyi kendi koşullarında değerlendirmek gerektiği.Ortam havası,ısısı ve ışığı,saksı harcı,saksının kendisi orkideyi yetiştirmede "farklı teknik" dediğimiz olgulara ışık tutuyor bence.
NOT:Teknik bir sorundan dolayı resim ekleyemedim, ilk fırsatta ekleyeceğim.
Saygılar...

phal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2009, 20:56   #1053
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Arkadaşlar, benim 5 phalim var. Hepsi de çiçeğe durdular. Bu gün daldırma usulü ile sularken saksının birisini suya daldırdığımda suyun üzerinde küçük böcekler gördüm. Hızlı hareket ediyorlardı. Bitkinin yapraklarında ya da gövdede değil, saksı harcının üzerindeydi. Açık renkli küçük karıca boyutundaydı. Acaba zararlı mı? zararlıysa ne yapabilirim? önceden yardımcı olacak orkide severlere önceden teşekkür ederim.

malicetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2009, 14:14   #1054
Ağaçsever

korhan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
merhaba arkadaşlar. Uzun süredir forumu takip edemedim bu sürede phalaneopsis adedimi çoğalttım. Gecen ay aldıgım mor renkteki orkidem birden bire hızlı bir şekilde 7 tane çiçeğini döktü heralde zamanı doldu dedim. Ama bugun saksısını incelerken saksının içinde kültür mantarına benzer küçük mantarlar oldugunu gördüm 5 tane sayabildim. Acaba çiçeğe zarar verir mi? Saksı harcını yenilememi önerir misiniz. Halen 3 çiçeği va üzerinde acaba o çiçekler solana kadar beklemelimiyim. İşte mantarların fotografı.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
korhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2009, 14:30   #1055
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Bu saksıyı başka bir saksının içine mikoydunuz( seramik falan), **** bu saksı hiç ışık almıyor mu?

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2009, 01:00   #1056
Ağaçsever

korhan's Avatar

Hayır hep bu şekildeydi zaten alalı 3 hafta felan oluyor ama bu mantarları bugun farkettim. Bulundugu yer oldukça aydınlık bir ortam. İlk defa bir orkidede böyle bişrsey görüyorum. Acaba bu normalmidir yoksa bitkiye zarar verir mi?

Eski 19-02-2009, 12:33   #1057
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Aynı olayı yaşadım birzararını görmedim, malum mantarlar fotosentez yapmaz dolayısiylede ışığa da ihtiyaç duymazlar sanırım tekzararları ortamdan besin çekmeleridir.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2009, 11:27   #1058
Ağaçsever

binnazyagci's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Merhaba ben de phalimle sorun yaşıyorum. Çiçeğim üsten bakınca gayet iyi gözüküyor hatta yeni dal bile çıkardı. Fakat kökleri kurudu. en son kökleri süngerimsi bir hal aldığı için budamıştım. Bauhause dan substrat ve saksı aldım yeni saksıya geçirdim. Fakat aldığım substrat resmen torf gibi çok az taneliydi. Ben yinede dikmiştim. Şimdi köklerin aldığı son hal bu. Ne yapmalıyım sizce?

Eklenen Resimler

binnazyagci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2009, 07:14   #1059
Ağaçsever

korhan's Avatar

Maaşallah ne kadar çok yaprağı varmış. Ama o kökler o yaprakları besleyebilecek mi bilmiyorum. inşallah o güzelim yaprakları kaybetmeden yeni kökler oluşur. Bence kendiniz substrat oluşturun ve o torfla karıştırın böylelikle çok sıkı olmayan bir karışım olur ve yeni kökler kolay gelişebilir. Sulamayada azami dikkat edin kökler az yetmez diye çok sularsanız şu anki köklerde çürüyebilir.

Eski 21-02-2009, 15:33   #1060
Ağaçsever

binnazyagci's Avatar

Teşekkür ederim. Aldığı bütün besin yapraklarına gidiyor. Bir senedir çiçek açmadı. Anca dal çıkarmıştı şimdide kökler bu durumda Daha öncede köklerini budadığımda yapraklara zarar gelmemişti ama umarım şimdide olmaz.
Kuruyan köklerini keseyim mi ?
Substrat oluştururken mangal kömürü, strafor birde cocopelt koysam olur mu?

Eski 22-02-2009, 13:35   #1061
/

Giriş Tarihi: 22-02-2009
Merhaba arkadaşlar...
Benim beyaz phal.imde çökertme başladığı kanısına vardım.
Orta yaprağı tam birlaştiği yerden yarıya kadar kopmuş, çürümüş gibi ve yaprak düştü düşecek... Burdaki çökme aşamalarına benziyor ve en sonuncu göbeğin ortasındaki yaprak düştü düşecek ve göbek siyah bir görünümde ve ne yapacağımı bilmiyorum. Şu anda çiçeğe hazırlanıyor...

Saygılarımla...

sıkıntı_yok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 23:48   #1062
Ağaçsever

korhan's Avatar

Geçmiş olsun sıkıntı yok, Bir an önce saksını boşaltıp kökleri kontrol edip forumda anlatılan uygulamaları yapıp daha sonra yeni substrat ile tekrar saksıya almanızı tavsiye ederim.

Eski 23-02-2009, 10:58   #1063
Ağaçsever

binnazyagci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi korhan Mesajı Göster
Geçmiş olsun sıkıntı yok, Bir an önce saksını boşaltıp kökleri kontrol edip forumda anlatılan uygulamaları yapıp daha sonra yeni substrat ile tekrar saksıya almanızı tavsiye ederim.
Korhan Bey elimde çok fazla malzeme yoktu daha fazlada öyle kalmasına içim razı olmadığı için dün saksıyı boşalttım. İçindeki ağaç kabuklarını seçtim küp küp strafor doğradım 3/2 oranında substratına karıştırdım. Köklerinde kurumuş olanlarının hepsini budadım. Çok az kök kaldı. Resimleri;

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 23-02-2009, 10:59   #1064
Ağaçsever

binnazyagci's Avatar

Umarım bu kadarcık kök çiçeğimi kurtarır.

Eski 23-02-2009, 16:19   #1065
Yeni Üye

spongee's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2009
Merhaba sorumu orkide acemileri ve heveslilerinin soru(n)ları başlığına yazdım ama cevap yazan olmadı maalesef o yüzden ordan silip burda yazmaya karar verdim umarım yeni olduğum için yalnış bişey yapmamışımdır Ankara daki yapı marketlerden birinden 2 hafta önce bir phal aldım sanırım çok fazla sulandığından, aldığımda alt 2 yaprağı sararmıştı.Üst yaprakları ve köklerinde herhangi bir sorun yok.Sararan ve yumuşayan alt yaprakları kesmeli miyim?Sulamayı burda okuduğum bilgilere göre haftada 1,her hafta aynı gün aynı saatte yapıyorum yardımcı olursanız sevinirim..

spongee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 19:42   #1066
Ağaçsever

korhan's Avatar

Sayın binnazyağcı kestiğiniz köklere mangal kömürü uygulamasınıda yaptınız mı sanırım dezenfekte için gerekiyormuş. O kadar kök bence yeter. Geçmiş konularda benimde basıma gelmişti resimlerle göstermiştim. Bundan sonra önce yapraklar biraz güçsz kalıp sarkıyor daha sonra dogru sulamayla yeni kökler oluşup çiçek kendini topluyor.

Eski 24-02-2009, 11:21   #1067
Ağaçsever

binnazyagci's Avatar

Korhan Bey dezenfekte işlemi yapmadım. Çıkarıp şimdi yapsam olur mu ? Yapraklarda sarkma olayı daha öncede olmuştu ama sonra sizin de dediğiniz gibi sulamayla düzeldiler hatta daha da arttılar.

Eski 24-02-2009, 18:28   #1068
/

Sayın binnazyagci bitkinize ancak "maşşallah" diyorum...
Bitkinin kökleri bayağı bir hızlı büyüyor yeni subrasttan bu oluşum daha hızlanacaktır.

Galiba doritis hibritliği var çünkü saf hal.ler ve hybritleri yan yana 2-3 yapraktan fazla tutmazlar zaten çiçek açınca çiçeğin düz bir şekilde yerleştiği kısmın yana doğru yatık değilde dik olrak uzadığını farkedeceksiniz...

Eski 24-02-2009, 18:32   #1069
/

Sn korhan sizin phallerinizide görmek isteriz
Galiba sizin bir keikiniz vardı okuduğum kadarıyla...
Keiki ayrıldıktan sanra nasıl gelişmeler yaşadı biraz anlatırmısınız...
Hmm... Birazda resim isteriz..?

Düzenleyen sıkıntı_yok : 24-02-2009 saat 18:36 Neden: Rahatsız edici derecede imla hatası ve harf eksiklikleri.
Eski 25-02-2009, 09:11   #1070
Ağaçsever

binnazyagci's Avatar

Sayın Sıkınt_yok teşekkür ederim umarın sizin dediğiniz gibi çabucak kökleride büyür.Bu arada beni çok şaşırttınız Ne güzel farkında olmadan farklı bir tür almışım Çiçekleri phalin çiçeklerine benziyor. İnternetten araştırdığıma göre doritisin çiçekleri daha küçük. Ama yaprakları aynı. Bu arada (kendini toplayabilirse) çiçek açacak olan sapı düz bir şekilde uzamış durumda 10 cm kadar oldu. Ne kadar sürede çiçek açar ?

Eski 25-02-2009, 12:09   #1071
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 05-05-2007
İki aydır bende olan orkidelerim

Bütün üye kardeşlerime iyi günler dilerim.

İki ay evvel Karşıyaka Koçtaş'tan aldığım resimleri seyirlerinize sunuyorum.Bu orkidelere yaklaşık 1o günde bir siteden takip edip öğrendiğim kıstaslara göre sulama ve yine ayni yerden aldığım Vilmorin(yerli imalat)sıvı besin ile gübreleme yapıyorum

Bu müddet içinde beyaz olan orkidem bütün tomurcuklarını çiçeğe cevirdi ve şu anda da çok sağlıklı .

Ancak pembe olan orkidem iki tomurcuğuda bir türlü çiçeğe çeviremediği gibi bir tanesi ni döküyor ve iki yerden de yeni oluşumları çıkarttı

Şimdi bu orkidem ile ilgili olarak engin deneyimi olan kardeşlerimden nasıl ve nereden budama yapacağım konusunda ve eksik gördükleri diğer konularda da önerilerini bekliyorum.

paylaşımlar için şimdiden herkeze teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
selcuk44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2009, 12:16   #1072

Orkidelerimin resimlerini beğenilerinize sunmaya devam ediyorum.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 25-02-2009, 12:23   #1073

resimlere devam

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 25-02-2009, 12:26   #1074

budama yapılacak orkideme ait daha ayrıntılı bir resim daha

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 25-02-2009, 13:11   #1075
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın selçuk44,

orkidelerinizin Maaşallahı var.
Şimdilik iyi gidiyor. Halinden pek de bi menun olmalı ki hemen yeni çiçek saplarını sürmeye başlamış. Resimlerde de göründüğü gibi yeniden çiçek sapı sürdüğü gözün 2 cm kadar üstünden kesin.
Tabii bir sapta iki gözden de sürüyor ise en üsteki süren gözün üzerinden kesin.

Bakıma devam herşeyi doğru yapıyorsunuz. En azından ben burdan gördüğümle onu anlıyorum.

Belki çiçeklenme tümü ile bittiğinde saksı ve/veya saksı harcı yenilemek iyi olabilir.
Yaprakların durumları da burdan iyi görünüyor, ancak yaprak ve saksının yakın resimlerini de çekebilirseniz...
Yaprakların diriliğini ve saksı içindeki kök durumlarını da zaman zaman inceleyin.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2009, 17:35   #1076

Sevgili praecox,
Önerilerinizi aynen uygulayacağım , mesajınız ve verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ederim

Eski 25-02-2009, 19:05   #1077
/

Şu anda tabi köklerin adatasyonu birkaç hafta sürer bu sürenin sonunda bir sorun çıkmazsa çiçek sapı tekrar geişimine devam edecektir. Gerçekten çiçek sapının çok hızlı büyüdüğünü farkedeceksiniz. Birde yeni resimleri gönderseniz?

Eski 26-02-2009, 02:34   #1078
Ağaçsever

korhan's Avatar

Sayın sıkıntı yok,
phallerimin fotoğrafını istemişiniz, keikimde fazla bir gelişme olmadı. Yosuna saramadığım için ama 1 azda olsa büyüdü. Fotoğrafları en kısa zamanda eklemeye çalışacağım. Bilgisayarıma format atmıştım öncesinde fotografları cd ye yazmıştım ama cd yi bulamıyorum Bulunca hemen eklicem. Saygılar...

Eski 26-02-2009, 03:06   #1079
Ağaçsever

korhan's Avatar

En arkada, keikinin annesi var yaklaşık 3 senedir hala çiçek açtıramadım sürekli yaprak çıkartıyor. Onun önünde son aldığım Dibinde kültür mantarları çıkan mor phal.im var. Onun önünde küçük pet su bardağının içinde keikim var. En önde de beyaz üzerine pembe damarlı phalim var. Dikkatli bakımlarlar onu çiçek açtırabildim ama ne yazık ki beyaz olan phalimi bir türlü çiçek açtıramıyorum vilmorinde kullanıyorum ama olmadı.

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
Eski 26-02-2009, 07:52   #1080
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Merhaba ,
2-3 çok pahalı orkidemin ölümüne sebep olduktan sonra ,
praecox hocamın yöntemine başvurdum ,
Bursa kapalı çarşıda açık çiçek pazarı var , cumartesi indirim günleri-
yani çiçekçi bitkiyi gözden çıkarmış , aslında atacak ,ama bu günde
anturium,orkide 5-10 liraya satıyor .
İşte burdan ben de bir Phalaenopsis aldım .
Kurtulur umarım.

Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024