agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni3236Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2010, 21:15   #4411
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
selam arkadaşlar.
direk güneş görmeyen aslında hic güneşin vurmadıgı fakat ışık alan bir yerde mum cicegi büyürmü

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 07:02   #4412
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 2
Tabii ki büyür ama hızlıca çiçek açar mı onu bilmiyorum, yaprak ları daha yeşil olur hem. Fakat benim carnosamın açmasında bol güneş almasının etkisinin olduğunu düşünüyorum.

cicada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 09:37   #4413
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Benimkisi hiç güneş görmeyen iş yerimin penceresinin hemen önünde duruyor. Kuzey cephede ama biraz daha fazla güneş görse vitamin açısından daha faydalı olacağına inanıyorum. Sadece akşam 6'dan sonra batıdan 5 dk. güneş değiyor. Eğer benim bölüme bakıyorsanız görmüşsünüzdür, çiçek patlaması yaşadığı için bitkim inanılmaz yoruldu bu ara.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 20:27   #4414
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
mum cicegini bu gün aldım pembe acıyormuş yazıları baştan sona tetrar okumak gerek
cicada ve ilkin cevap icin teşekkür ederim işallah büyüte bilirim
buda resmi

Eklenen Resimler

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 23:41   #4415
Ağaç Dostu

gulşen's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Galeri: 5
mum çiçeğim pek net değil ama insallah anlaşılıyordur

Eklenen Resimler

gulşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 10:39   #4416
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Bu başlıkta cristina kendi hoyalarını nasıl köklendirdiğini anlatıyor:
http://www.myhoyas.com/rooting.htm
Biz sadece bir veya en fazla iki yaprak bırakarak dikiyoruz, o neredeyse bütün dalı hiç kesmeden dikmiş. Böyle uygulama yapan varmı? Acaba bu daha mı doğru bir yöntem?

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 10:58   #4417
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
İknur hanım:
ben bilmeyerekte olsa nasıl geliyorsa çelik öyle dikiyordum.Bunu sevgili Orkun abimede önerdim.Neden diyecekseniz şöyle açıklayayım:
Köklenmediğini düşünün üzerinde birden fazla yaprak var ve alt taraf çürümeye baladı kesip ve tekrar dikime şansımız var.Ancak tek yapraklı çeliklerde o tek yaprak kurudu,çürüdü vs. başuna bişey geldimi o çeliğin değeri kalmıyor.köklenme şansı zaten olmuyor.Ben hep çeliklerimi kesmeden dikiyorum.Ne bir yaprak alıyorum nede başka bir şey.Mesela uç yapraksız sürgün olarak geliyor ve onu dahi kesmiyorum.Ucu zarar görmediyse oradan uzuyor ya da o dal üzerinden yeni bir çok sürgün veriyor.Bakınız resimde sağda bulunan mum çiçeğimin uç sürgününü kesmedim ve oradan sürgün uzamaya ve yeni dalllar vermeye başladı.Dalı olduğu gibi üzerinde 10 ya da 16 yapraklı olarak dikmiştim.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 11:35   #4418
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Ben de bir metreye yakın bir çeliği kıyamayıp olduğu gibi diktim. Aynı bitkiye ait küçük dalları ise üzerinde 2 boğum kalacak şekilde parçalara ayırarak diktim. Küçük çelikler uzun çeliğin boyuna yaklaştı, yakınlarımın evlerinde büyümeye devam ediyor . Uzun çelik ise yeni yeni sürgün veriyor. Üzerinde çiçek sapları olmasa budamayacağım ama çiçek saplarına kıyamıyorum

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 12:27   #4419
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Ben de missmenas dan gelen 4 çaliği olduğu gibi dikmiştim. 2 tanesi oldukça uzundu. Ama ilk yaprak en küçükten geldi Sadece tesadüf mü bilmiyorum?

yeşillim beğendi.
a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 14:18   #4420
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Bende bunu deneyenlerdenim. Bir çeliği parçalara böldüm diktim, bir tanesini bölmeden uzunca diktim. Parçaladıklarım çok iyi gelişim gösterdi ama parçalamadığım 2 yaprakçık verdi sonra uzamadı. Bence parçalayıp dikmek en mantıklı olanı. En azından çürüseler bile bazıları yaşayabiliyor. Zaten mum çelikleri çok çabuk köklenebiliyorlar...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 15:25   #4421
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Düşününce parçalara ayırmak daha mantıklı geliyor. Köksüz çeliklerin yeni oluşmaya başlayan kökleri, uzun bir süre mevcut yapraklarını beslemeye yetebiliyor. Kök yapısı iyice gelişince yeni yaprak ve sürgünlere sıra geliyor diye düşünmekteyim

İlk sayfadan itibaren ve diğer hoya türlerindeki mesajları okuyunca paylaşılan deneyim ve bilgiler çoğunlukla kısa çelikleri işaret ediyor.

Düzenleyen maki01 : 17-06-2010 saat 23:12
Eski 12-06-2010, 01:04   #4422
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
Benim gözlemlerimde, çeliğin küçük ve 2 yapraklı veya tek yapraklı olması yönünde. Kök gelişimi daha hızlı ve büyümeside bir o kadar çabuk oluyor. Birde önemli olan çelikleri biz kesmiyoruz, gelen çeliklerde türlerine göre karar verilmeli bence. Bazı çelikleri ben yatırıp ektim Dilaver Bey sağolsun bu konuda bayağı tecrübe edinmişki, tecrübesinde çok haklıydı,çok sağlıklı bir karardı. Yatık ektiklerim ve açılı ekilenler daha çabuk sürgün verdi.Türlerine göre Deneyim ve Tecrübe çok önemli bence.

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2010, 12:04   #4423
Ağaç Dostu

bloodflower's Avatar

Sayın missmenas,

Hediye ettiğiniz çelik iyice kendini gösterdi. Hatta saklanan bir ufaklığımız bile oldu. Ev tadilat işlerinden o da nasibini almış ve bayağı bir tozlanmış olsa da, bunu resimledim.

Saygılar.

Eklenen Resimler

bloodflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2010, 13:18   #4424
Ağaç Dostu

Tadilattan nasibini almış belli ama, kendine en güzel köşeyi kapma çabasında bu küçük kızımız Gözünüzaydın hayata bağlanmış herşeye rağmen.

Eski 17-06-2010, 20:12   #4425
Ağaç Dostu

Nihayet, Hoya carnosamı (Asiye'mi) Resimleyip Sizlernen paylaşma zamanı geldi diye düşünüyorum. Birçok arkadaşım bu asiyemin çeliklerine sahip oldu. Sizlerin minik Prensesleri de böyle büyür ve çiçek açtığı günlerin sevincini birlikte paylaşırız

Eklenen Resimler

salihcan beğendi.
Eski 17-06-2010, 20:59   #4426
Ağaç Dostu

Sayın missmenas bitkinizin maşallahı var. Kaç yaşında acaba???

Eski 18-06-2010, 02:57   #4427
Ağaç Dostu

Asiyem 13 yıldır bende, ama asıl Yaşı malum belli değil tahminimce 20 yaşını geçik.Bana hediye eden komşum teyze vefat etti ve çocukları oldum olası o çiçek annemin evinde vardı diyorlar bende bilmiyorum inanki.Çiçek gövdesinin arkasında 3 lü çitadan oluşan merdiveni var. Bu yıl çok budadım ilk defa yaprakları azaldı gövdesinin yarısı yok oldu çok sürgün dallarını kestim. budamanın faydası olsa gerek. Bu Yıl Çiçekleri çok olacak sanırım.
Teşekkürler Canım Arkadaşım Huzunperest ve Makiciğim. Çiçeklerini birlikte kutlarız artık, Sizlerin Tecrübeleri sayesinde saksını yeniden değiştirdim, küçülttüm ve toprak karışımıda öyle. İyiki varsınız

Eski 18-06-2010, 07:48   #4428
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Aman efendim kimleri görüyoruz böyle. Maaşallah benim biniklerin annesi çok güzelmiş. Türkiyenin dört bir tarafında yavrunuz var artık Sayın missmenas. Çiçeklerini ben de sabırsızlıkla bekliyorum. Bakalım benim minikler büyüyünce nasıl çiçeklenecek. Ellerinize sağlık ve tekrar tekrar teşekkürler

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2010, 09:38   #4429
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Gerçekten de çok sağlıklı ve güzel görünüyor. Maşallah ona ve ellerinize sağlık. Hiç gübre veriyor musunuz mum çiçeğine, sulamasını nasıl yapıyorsunuz, durduğu yer ışığa ya da pencereye ne kadar yakın? Çok merak ettim bunları...

Eski 18-06-2010, 13:38   #4430
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkin Mesajı Göster
Gerçekten de çok sağlıklı ve güzel görünüyor. Maşallah ona ve ellerinize sağlık. Hiç gübre veriyor musunuz mum çiçeğine, sulamasını nasıl yapıyorsunuz, durduğu yer ışığa ya da pencereye ne kadar yakın? Çok merak ettim bunları...
İlkinciğim,gübre olarak keçi gübresi var toprağında, 13 yılda 5 saksı değişimi yaptım. Yılda 2 kez keçi gübresini ayrıca suda bekletip suyunu veriyordum. Sulama konusunda belli bir aralık takip etmiyorum. Toprakğında nemi azalınca haşlanmış yumurta suyuyla bazen sularım. buda haftada 2 defa yaz aylarında, Kış ayında 20 günü falan bulduğu oldu. Şimdiye kadar bilinçsizce bakım yaptım. Kaynamış soğumuş sularla hep kaktüslerimi suladım artanıda Asiyeme vermiştim musluk suyuylan sulamıştım hep. Arada bir Akarsu ve bizim sitenin kuyu suyundan verdim. (Geçen Yıl hiç musluk suyu vermedim 1 salkım çiçek açmıştı). Antalyanın suyu çok kireçlidir, en son 4 defada 20*10*20 gübreden verdim. Son 2 aydır brokoli haşlama suyu veriyorum haftada 1 kez. Toprağını hiç kurutmadım şimdiye kadar, keçi gübresini çok seviyordu bana geldikten sonra yaprakları hep büyük oldu gübreye bağlıyorum ben bunu.13 yıl öncesine ait tek bir tane dal bıraktım yaprakları küçük vede çok kalın rengide değişik. Güneş olarakta bu evimde sadece sabah güneşi alıyor 2 saat kadar. Öğlen güneşi alıyor ama öğlen güneşini sadece kış aylarında alabiliyor. Evimin 3 tarafı pencerelidir 2 pencereye uzaklığı 3 er metre yaklaşık, bulunduğu ortam hep aydınlıktır. En sevdiği olayda banyodur her banyosunda yeni sürgünler başlatır yılda en fazla 5 defa falan banyo yaptırıyorum. Kış ayında ısınmamızda sobayla oluyor, sobayada uzaklığı 2 metredir. Çok çiçek olmasından kaynaklı hep mutfak camını açık bırakırım 2 ay sadece bütün camlar kapanır. yaz ayında 2 ay klima çalışır.Salon yemek odası ve mutfak birleşiktir evimizde geniş bir alanda yani, 3 ayrı odayı birleştirdik.
Gübreden kaynaklı minik sineklerimiz olur Ama geçicidir. Balı çok sever 3 ayda bir 1 yemek kaşığı bal veririm. arada bir bardakta arta kalan biraları ve rakıları veririm 2 gün beklettikten sonra Ayda 1 kez demlenmiş çayı veririm suyunu ama, anlıcağınız tam keş

Eski 18-06-2010, 14:45   #4431
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Sevgili missmenas ne güzel anlatmışsınız herşeyi, çok teşekkür ediyorum. Bitkilere mutlaka gübre verilmesi gerektiğine inanıyorum ben artık. Sadece hazır su besleyici olmuyor ve vitamin alamıyorlar. Keçi gübresi harika, sebze suları ve yumurta suyu da harika. Ben de artık yumurta suyundan başka haşlanmış sebze suyu da vermeyi düşünüyorum. Benim büyük Hoya cornosa sadece arada bir yağmura çıkartılıp yıkanıyor. Sizin Asiyenize koca bir maşallah. Ellerinize sağlık...

Bu arada aklınızda olsun iki sulama arasında biraz... belki 1-2 gün beklenip toprağın biraz kuru bırakılmasında fayda var. O zaman daha çok çiçek verir, bilginiz olsun...

Eski 18-06-2010, 16:35   #4432
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkin Mesajı Göster
Sevgili missmenas ne güzel anlatmışsınız herşeyi, çok teşekkür ediyorum. Bitkilere mutlaka gübre verilmesi gerektiğine inanıyorum ben artık. Sadece hazır su besleyici olmuyor ve vitamin alamıyorlar. Keçi gübresi harika, sebze suları ve yumurta suyu da harika. Ben de artık yumurta suyundan başka haşlanmış sebze suyu da vermeyi düşünüyorum. Benim büyük Hoya cornosa sadece arada bir yağmura çıkartılıp yıkanıyor. Sizin Asiyenize koca bir maşallah. Ellerinize sağlık...

Bu arada aklınızda olsun iki sulama arasında biraz... belki 1-2 gün beklenip toprağın biraz kuru bırakılmasında fayda var. O zaman daha çok çiçek verir, bilginiz olsun...
Sizlerin tecrübeleri benim için incidir bunu bilmenizi isterim. Teşekkür ederim tavsiye için. Artık çok çiçekli Günler ve Yıllar bekliyor Asiyemi sizlerin sayesinde.

Eski 19-06-2010, 23:32   #4433
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Merhabalar,

yaprağından, o mum çiçeğinin hangi cins olduğu anlaşılır mı acaba? cehaletim için özür dilerim ama forumda mum çiçeği bölümü çok geniş. hepsini okumama imkan yok,yavaş yavaş başladım.

elimde bir mum çiçeği var,işyerinden bir arkadaşın hediyesi. kaç senelik olduğu bilinmiyor.2 yıldır bende ve çiçek açmadı.kendisiyle fazla ilgilenemedim.

eğer yaprağından hangi cinstir,nasıl çiçek açar belli oluyorsa resim yükleyeceğim,yoksa kimsenin vaktini almayacağım. mum çiçeğim de forumu okuyup,gerekeleri yapana kadar bekleyecek..

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 23:40   #4434
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Zaten mum çiçekleri çiçek yapısı,dal yapısı ve yaprak yapısından adlandırılıyor diye biliyorum.Siz resmini yükleyin.İsim konusunda yardımcı oluruz.Türkiye de genel olarak normal mum çiçeği yani hoya carnosa yaygın.Sizin çiçeğinizde carnosadır diyebilirim.Ancak diğer tür olma ihtimalide var.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 23:40   #4435
Ağaç Dostu

Sayın ardabora ben de sizin gibi yaprağa bakıp türünü anlamayanlardanım. Bazı türler için kesinlikle budur denebiliyor ve anlaşılıyor ama bazı türlerin yaprakları o kadar boyut ve şekil açısından birbirine benziyor ki tam bu noktada bir karmaşa oluyor. Herhalde burada da çiçek şekli ve rengi devreye giriyor. Aslında birisi bu ayırma yönteminin püf noktasını öğretsede bizlerde öğrensek...

Eski 20-06-2010, 00:24   #4436
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Mum çiçeğimin resimlerini yüklüyorum. Belirtmekte fayda var. Kendisiyle hiç ilgilenmedim. Forumdaki mum çiçeği bölümü çok itibar gören,oldukça yoğun bir bölüm. Ama benim bu bölümleri okumak için fazla vaktim olmuyor.

Bana verilen mum çiçeği ne yazık ki hakettiği ilgiyi pek görmedi.Yavaş yavaş bu bölümü okumaya başladım.

Boyu yaklaşık 2.5 metre... Sardırdığım çubuğun boyu yetmediği için aşağı doğru sarkıyor. En ucundaki filizleri neredeyse saksının toprağına değmek üzere...

Sabah güneşi alan bir yerde. Saat 12:00 dan sonra gölgede. Sürekli yaprak çıkarıyor,hiç çiçek açmadı.

Yaklaşık 2,5 senedir bende.Yapraklarında beyaz lekeler var yer yer,özellikle de eski yapraklarda( bu normal midir?)

Cinsi milliyeti,çiçeğinin şelki belli midir? bu sorulara cevap arıyorum forumda. Küçük bir saksıya ekmiştim aldığım vakit,geçen ay saksıyı büyüttüm,yapraklanması ve uzaması arttı. Toprağı kurudukça su veriyorum...

Sanırım tüm mu çiçeği bölümünü okumam gerekecek...

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2010, 00:56   #4437
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Çok güzel ve sağlıklı bir Hoya Carnosa'nız var sayın ardabora. Saksısı çok büyük. Hoya başlıklarından edindiğim bilgilere göre , saksı ne kadar küçük olursa çiçek verme ihtimali o kadar fazla oluyor. Kökler saksıyı doldurduktan çiçek için hazırlığa başlıyor. Heyecanla 8 aylık Kerrii'min tomurcuğunun açmasını bekliyorum. Çiçek rengi için ise bir şey söyleyemeyeceğim, bilmiyorum

Güzel günlerde büyütün

Eski 20-06-2010, 01:06   #4438
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Desenize, bu saksıya göre en az 50 sene çiçek açması için bekleyeceğiz...Keşke saksıyı değiştirmeseydim,üzüldüm şimdi..

Eski 20-06-2010, 10:41   #4439
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ardabora Mesajı Göster
Desenize, bu saksıya göre en az 50 sene çiçek açması için bekleyeceğiz...Keşke saksıyı değiştirmeseydim,üzüldüm şimdi..
Çok güzel Mumçiçeğiniz sağlıklıda gözüküyor.Sanki benim Beyaz çiçek açan Hoya carnosama benziyor. Saksı değişiminde endişelenmeyin, bende yapmıştım o hatayı telafisi mümkün 2 ay sürmediki bende küçük saksıya geri aldım Hiç bişey olmadı Sizde yapabilirsiniz. Saksı değişimi yaptığınızda sadece 3-4 gün güneş almasın malum yaz ayındayız.

Eski 23-06-2010, 22:49   #4440
Ağaçsever

gülsümkaya's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2010
Missmenas Hanımın gönderdiği mum çiçeği.İki yaprak çıkardı.Gözüm gibi bakıyorum.

Eklenen Resimler

gülsümkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024