agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Mum çiçeği (Hoya)
(https)

Beğeni Düzeni3236Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2010, 17:21   #4351
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2010
harika
brokoliyi haftada 2 kez tüketiyoruz desenize benim çiçek açmayan çiçeğimde çiçek açacak heyecanlandım akşama brokoli haşlaması var bende.
iyiki bu bilgiyi bizimle paylaştınız çok teşekkürler eylülaşkı.

missmenas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2010, 11:39   #4352
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi COLCHIQUE Mesajı Göster
Mum çiçeğini annemden o kadar çok duydum ki! ama 14 senedir bir kez bile çiçek açmadığı için annemin bu çiçek hakkında anlattıkları bana bir efsane gibi geliyordu ve açıkçası pek ilgimi çekmiyordu mum çiçeği, ta ki bu konuyu görene kadar!

Bu yüzden bu konuda emeği olan herkese mum çiçeğini yetiştirdiği halde onu tanımayan bana tanıttıkları için çok teşekkür ediyorum.

Diğer mesajları okudum ve 3-4 senedir hatta 7 senedir çiçek açmayan hoya lar olduğunu gördüm. Ama sanırım 14 sene ile rekor bizde! üstelik hoya yemyeşil ve çok sağlıklı, salonda aydınlık ama direkt güneş almayan bir yerde, orta boy (yaklaşık 5 L) bir saksıda olmasına rağmen.

Belki bu sene kökleri ile saksıyı kapladığı senedir ve çiçeklerinden bize gösterir diye umutla bekliyoruz doğrusu, yapacak bir şey yok gibi )
Ben sizin yerinizde olsam çiçekten 1-2 çelik alarak küçük saksılara ayrıca dikerek evde farklı yerlere koyardım.Benimde 2 tane büyük 5-6 tanede küçük çiçeğim var.Geçen sene küçük olanlardan 2 tanesi çiçek açtı. Mesela benimkiler 4 tane 4 arka camda 4 tanede ön 2 camda var.Geçen sene açanlar güneybatıya bakan arka camdakiler oldu.Bol çiçekli günler.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 11:41   #4353
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2008
Galeri: 2
Herkese selamlar,

2-3 hafta kadar önce bitkimin gelişiminin yavaşlamasından hatta durmasından bahsetmiştim. O zamandan bu yana sulamayı 10 günde 1'e düşürmüştüm. Eh havalar da ısınmaya başladı biraz; benim bitki gelişim hareketlerini göstermeye başladı. Sürgün yerinden yeni yaprak oluşumlarını gösteriyor şimdi. İlgilenen herkese teşekkür ederim...

Carlos_Cortes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 18:45   #4354
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
sayın hüzünperest göndermiş olduğunuz mum çiçeği çeliğinin son hali nasıl büyütebiliyozmu acaba resme bakıp eksik bir şey varsa söyleyin .

Eklenen Resimler

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2010, 22:27   #4355
Ağaç Dostu

huzunperest's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
Galeri: 23
Yeni yapraklar vermiş halinden memnun gözüküyor. Ellerinize sağlık iyi bakmışsınız.

huzunperest Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 12:32   #4356
Ağaç Dostu

isolet's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2009
Sayın deryadeniz hanımından aldığım çeliğimin son hali. 9 ay olacak bu ayın 27 sinde ve 4 yaprak gelmişti gelişmesini ekledim. 11 cm. çaplı saksıda daha kökleri alttan öle tam görünmüyor. 15 günde 1 kere 1çay bardağı su veriyorum.

Name:  SAM_3909-1.jpg
Views: 2127
Size:  43.4 KB

Name:  SAM_3906-1.jpg
Views: 1961
Size:  32.4 KB

isolet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 10:27   #4357
Ağaç Dostu

bıcırık's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2010
Merhaba... Aranıza yeni katıldım. 165 sayfa mesajı okumak biraz zor oldu ama başardım.
Benim yengeminde böyle ağlayan bir çiçeği vardı. Mis gibi kokardı. Bugün öğrendim ki adı mum çiçeği (hoya carnosa ) imiş. Bende bir saksı ve birkaç renk mum çiçeği edinmek istiyorum. Nerede bulabilirim ve terasta (üstü yarım kapalı) bakablirmiyim. Bir şey daha beni de mum kardeşliğine kabul edermisiniz. Galiba yeni katılan biri için çok istekte bulundum . Cevaplar için şimdiden teşekkürler ve tüm mum çiçeği severlere sevgiler...

bıcırık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 11:58   #4358
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bıcırık Mesajı Göster
Merhaba... Aranıza yeni katıldım. 165 sayfa mesajı okumak biraz zor oldu ama başardım.
Benim yengeminde böyle ağlayan bir çiçeği vardı. Mis gibi kokardı. Bugün öğrendim ki adı mum çiçeği (hoya carnosa ) imiş. Bende bir saksı ve birkaç renk mum çiçeği edinmek istiyorum. Nerede bulabilirim ve terasta (üstü yarım kapalı) bakablirmiyim. Bir şey daha beni de mum kardeşliğine kabul edermisiniz. Galiba yeni katılan biri için çok istekte bulundum . Cevaplar için şimdiden teşekkürler ve tüm mum çiçeği severlere sevgiler...
165 sayfayı sabırla okuyan bir üye, bence mum çiçeği kardeşliğine kabul edilmiş sayılır.

Burayı okursanız, mum çiçeği çeliği paylaşımına katılabilirsiniz.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 00:40   #4359
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Arkadaşlar, mum çiçeğinin çiçeklenme süreci nasıl başlıyor ?

Bitkimde kırmızı, top gibi bir çıkıntı oluşmuş. Fotoğraf göstermek isterdim ama net çıkmayacak kadar küçük şu anda.
Bir yumru var (yaprakların çıktığı hani), o yumrunun üstünde çıkmış.

Sizce bu çiçek olabilir mi ?

Öyleyse çok şaşıracağım çünkü ne doğru dürüst ışık görüyor, ne su ne de gübre!

querelle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 16:09   #4360
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Açması için aylardır beklediğim mum çiçeğim sonunda çiçeklerini büyüttü. Ufak bir sır vereyim hemen, laf aramızda sütü seviyor bu çiçek

Eklenen Resimler

züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 16:21   #4361
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Nasıl yani... arada su yerine süt mü veriyorsunuz?
Ayrıca sütün köklenmeye de yardımcı etkisi var mı?

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 16:33   #4362
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Arada bir yarım çay bardağı sütü sulandırıp, içine de bir adet kesme şeker atıp sulamak iyi geliyor. Bende henüz bir defa verdim Annemin gizli tarifi bu

Eski 21-04-2010, 18:58   #4363
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-07-2009
Sütlü tarifle ilgili deneyimlerinizi takip edeceğim . Anneniz bütün çiçekler için mi yoksa sadece mum çiçeği için mi bu tarifi verdi size?

imiathiel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 23:45   #4364
Ağaç Dostu

selam

çok ilginç,balı sevdiğini biliyordum ama süt gerçekten enteresan
şimdiye kadar 1 defa vermişsiniz, ben bekliyeyim henüz vermiyeyim arada bir resim yüklerseniz burdan gelişimini takip edebiliriz.
gerçekten merak ettim ben.

Eski 22-04-2010, 00:08   #4365
Yeni Üye

cigdemb's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi züleyha Mesajı Göster
Arada bir yarım çay bardağı sütü sulandırıp, içine de bir adet kesme şeker atıp sulamak iyi geliyor. Bende henüz bir defa verdim Annemin gizli tarifi bu
Bu bilgiyi paylaştığınız için çok teşekkürler sn. Züleyha
Yarın ilk işim tarifinizi uygulamak olacak, haftalardır sulamadığım ve gölgede bıraktığım hoya'm sayenizde gün yüzü görecek!

cigdemb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 00:17   #4366
Yeni Üye

cigdemb's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Ben sizin yerinizde olsam çiçekten 1-2 çelik alarak küçük saksılara ayrıca dikerek evde farklı yerlere koyardım.Benimde 2 tane büyük 5-6 tanede küçük çiçeğim var.Geçen sene küçük olanlardan 2 tanesi çiçek açtı. Mesela benimkiler 4 tane 4 arka camda 4 tanede ön 2 camda var.Geçen sene açanlar güneybatıya bakan arka camdakiler oldu.Bol çiçekli günler.
Sn. çiçeksever cevabınızı gözden kaçırmışım her akşam foruma bakan biri olarak nasıl başardım bunu şaşırdım doğrusu
Önerinizi uygulayacağım. Güneybatıya bakıyor su an ve alternatif yer olarak kuzeydoğu penceresi var, bir tane de oraya koyayım, belki orayı sever!! Tabi çelik almayı köklendirmeyi başarabilirsem.

Bir de şu an annem itiraf etti saksının altı delik değilmiş! inanamıyorum..

cigdemb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2010, 13:28   #4367
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Arkadaşlar ben bir defa uyguladım ama annem çok eskiden beri mum çiçeği yetiştirir. Benim hatırladığım 4 defa mum çiçeğimiz oldu evimizde hepside çok büyüktü ama kimisini taşındığımız için, kimisini annem arkadaşını kıramadığı için verdik. Bu tarif annemin yıllardır uyguladığı bir tarif. Ama tabi riske atmamak lazım ben biraz uygulayayım, sonra denersiniz.

Ben bugün itibariyle ikinci uygulamayı yaptım. Bu arada eğer uygulamayı planlıyorsanız ayda bir vereceksiniz, bilginize.

Diğer bir yaptığım uygulamayı da söyleyeyim, muz kabuğunu büyük bir bardak suda bir gün bekletip suyu mum çiçeklerime ve menkşelerime veriyorum. Muz da olan potasyum sanırım iyi geliyor çiçeklere

Eski 24-04-2010, 20:43   #4368
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Çiçeğimin son hali....

Eklenen Resimler

yeşillim beğendi.
Eski 24-04-2010, 20:49   #4369
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sevgili züleyha mum çiçeğin ne kadar zamanda bu boya geldi ve çiçek açtı???

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2010, 20:55   #4370
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Sevgili faruk, sanırım 2008 Kasım ya da Aralık da dikmiştim. Yaklaşık1,5 yıl da yani...

Eski 24-04-2010, 21:06   #4371
Ağaç Dostu

gerçekten de çok güzel.
kutlarım seni züleyha, sevincini anlayabilirim. bide benimki çiçeklense öyle salkım salkım nerdeyse kurban kesecem yani.dile kolay 14 yılına giriyor bende çiçek.
bu arada 1 çelik kendim için ektim ve sizin tarifi deniyorum bakalım nasıl olacak.
anne asiyeye yumurta haşlama suyu ve brokoli suyu veriyorum, ayda 1 de bal çalkayıp veriyorum. çiçeğimin adı asiye, bu arada yanlış anlaşılmasın. fotoğraf makinası bulamadım hala yükleyemiyorum resmini.

Eski 26-04-2010, 08:50   #4372
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Bunlarda bana missmenas'dan gelen çelikler. Umarım yeni evlerini severler
Forumda küçük saksılarda daha çabuk çiçek açtığını okumuştum. O yüzden küçük saksılara diktim. Ama önceki fotolarda da sanki saksılar büyük gibi. Sizce doğru bişey mi yapmışım?
Bir de sürpriz ...

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2010, 20:52   #4373
Ağaç Dostu

sevgili a1919, bence geyet sağlıklı gözüküyor şimdilik, köklenmesi biraz zaman alır.saksı seçimide gayet ideal , inşallah yeni sürgünlerinide görürüz burdan. süprizde ne güzel açmış çiçeğini. çok mutlu ettiniz beni resimleri görmek gerçektende mutluluk verici.
teşekkür ederim

Eski 26-04-2010, 21:23   #4374
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Sevgili missmenas gerçekten çiçeklerini görmek insana büyük bir sevinç yaşatıyor umarım siz de görürsünüz. Bu arada sanırım bu çiçekle ilgili çiçekli iken alınan çelik çabuk açar tezi doğru zira benim çlikler çiçekli bir hoyadan alınmıştı..

Eski 26-04-2010, 21:29   #4375
Ağaç Dostu

Fatih's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Galeri: 66
Sevgili a1919;
Mum çiçeğinizi dikerken toprak altında bir göz bıraktınız değil mi?Aslında saksılar köklenme için uygun ama bitkiyi bu boyda saksıya yerleştrip büyütmek bence bitkiye haksızlık.Şu yanında duram menekşe saksılarına dikerseniz daha iyi olur kanısındayım.İki çelik bir saksıyı daha hızlı doldurur diye düşünüyorum.Şayet benim bütün mumçiçeklerimin saksısında en az 3 kök var.Bakınız son resimde de gayet birçok kök olduğu belli.Dİğer resimlerdede var aynı kareler.Son resimde görünürde 5 kök sayıyorum ama saksıda 6 kök çelik var.Artık çeliklikten çıkılar bir anaç oldular diyebilirim.
Dediğim gibi yandaki görünen saksılar gibi saksılara dikerseniz daha iyi olur.Ama yok ben böyle istiyorum derseniz siz bilirsiniz.

Fatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 21:36   #4376
Ağaç Dostu

Bahar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi züleyha Mesajı Göster
Açması için aylardır beklediğim mum çiçeğim sonunda çiçeklerini büyüttü. Ufak bir sır vereyim hemen, laf aramızda sütü seviyor bu çiçek
Bildiğim kadarıyla süt toprağı sertleştirir.
Buda bitki kökünün sıkışmasına neden olur.

Bahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2010, 07:45   #4377
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih Mesajı Göster
Sevgili a1919;
Mum çiçeğinizi dikerken toprak altında bir göz bıraktınız değil mi?Aslında saksılar köklenme için uygun ama bitkiyi bu boyda saksıya yerleştrip büyütmek bence bitkiye haksızlık.Şu yanında duram menekşe saksılarına dikerseniz daha iyi olur kanısındayım.İki çelik bir saksıyı daha hızlı doldurur diye düşünüyorum.Şayet benim bütün mumçiçeklerimin saksısında en az 3 kök var.Bakınız son resimde de gayet birçok kök olduğu belli.Dİğer resimlerdede var aynı kareler.Son resimde görünürde 5 kök sayıyorum ama saksıda 6 kök çelik var.Artık çeliklikten çıkılar bir anaç oldular diyebilirim.
Dediğim gibi yandaki görünen saksılar gibi saksılara dikerseniz daha iyi olur.Ama yok ben böyle istiyorum derseniz siz bilirsiniz.
Sayın Fatih,
İki saksıya da ikişer çelik diktim. Aslında önce bi köklensinler sonra hepsini daha büyük bir saksıda toplarım diye düşünmüştüm. Tabi çiçeklerime haksızlık yapmak istemem.
Sayın missmenas,
Sürpriz ikinci çiçeğini de açtı. 4 tane daha açmaya hazırlanıyor. Çok güzel bir kokusu varmış. Kızımda çok sevdi onu. Tekrar teşekkürler.

Eski 27-04-2010, 11:31   #4378
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Sevgili Bahar,
işin doğrusu sütün toprağı sertleştirmesi konusunda hiçbir bilgim yok. Benim çiçeğim torf da dikili ve henüz daha iki defa süt verdim. Bakalım deneyip göreceğiz.Verdiğiniz bilgi için teşekkurler...

Eski 28-04-2010, 01:01   #4379
Ağaç Dostu

a1919 evet süpriz çiçeğin kokusu gerçekten güzel bende severim. yeni sahipleriylen kaynaşmışlar gözüküyorlar,dediğiniz gibi gerçekten de baş köşeye kurulmuşlar. mum çiçeğinin saksı değişimi konusunda, benim tecrübem fazla yoktur. ben genelde ilk yıl ektiğim saksıda bırakırım, bu genelde en fazla 9 ay olur. çiçek serpilmeye başlayıncada. ektiğimden biraz büyük bir saksıya toprağınıda değiştirmek kaydıyla yeni saksıya alırım çiçeği. sizin mum çiçeği 4 çelikti galiba, 4 ünüde aynı saksıya dikebilirsiniz bu sizin ne istediğinize bağlı isterseniz evin 4 bir köşesinde 4 ayrı saksıda da olabilir.ama ben olsam bizim mum çiçeği başlığında forumdaki tecrübeli arkadaşların deneyimine ve tavsiyelerine kulak verirdim.

Eski 29-04-2010, 09:25   #4380
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-04-2009
buda benim mumçiçegi nazlı

nazlı bu yılın ilk sürgününü verdi bakalım

Eklenen Resimler

serdarca06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024