agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Kiler
(https)

Beğeni Düzeni1446Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-11-2012, 22:21   #811
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
...
Sevgili Halil Önen, o hurma yemek için ayırdıklarımdan, ne yapayım örnek vermem gerekiyordu onu kullandım.
Ben de öyle düşünmüştüm, size takıldım...

Afiyet olsun...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2012, 22:51   #812
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Name:  hurma_askida.jpg
Views: 1658
Size:  50.3 KB

Askıdakiler. Şimdilik beşerli 104 dizi oldu, bugün ara verdik. Böyle 75 dizi daha yapacağız.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2012, 22:59   #813
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Tadının mükemmel olduğunu geçen sene öğrendim. Ama bu görüntü bile korogaki yapmaya yeterli

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2012, 22:59   #814
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Oh, ohh maşallah. Allah ağız tadıyla yemeği nasip etsin.
(birbirlerine değmiyorlar değil mi?)

Tura beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2012, 23:04   #815
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Güler hanım, ilk asıldıklarında biribirlerine değiyorlar ama bir hafta içinde değmeyecekler

Tura ve çiftçi5234 beğendi.
Eski 02-11-2012, 23:08   #816
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Güler hanım, ilk asıldıklarında biribirlerine değiyorlar ama bir hafta içinde değmeyecekler
hımm, evet küçülecekler ama ben ilk astığımda da değmemesine dikkat ediyordum. Öğrendiğim iyi oldu, teşekkür ederim.

Ancak bu seneye kadar hiç kara sinek yaklaşmıyordu ama şu iki gündür sanki cirit atıyor sınekler, hemen sineklik teli ile korumaya aldım, inşallah kurumalarında bir zarar gelmez. Biraz daha lodos esseydi veya rüzgar olsaydı ne iyi olacaktı.
Bakalım ne olacak, deneme aşamasındayız.

Eski 02-11-2012, 23:12   #817
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Son 5-6 senedir yapa yapa ne zaman ne kadar küçüldükleri hakkında bir deneyim oluştu. İlk asarken biribirlerine değmeyecek şekilde aslırlarsa yer problemi oluyor. Fakat teğet değecek şekilde asıldıklarında bir haftada yarıya yakın küçüldükleri için biribirlerine değmez hale geliyorlar.

Eski 03-11-2012, 00:25   #818
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Selamlar.

Komşunun bahçesinde 7-8 agaç hurma var.Dünkiracısıylakonuşmuştuk.Ev sahibi hurmaları satıyormuş.2 agacı kendilerine ayırmışlar.Biz toplatacagız.Agaçta kilosu 50 kş.25-35 kş ta kilo başına toplatma parası tutar.Bize maliyeti ıvır zıvırıyla 1 tl bulur tahmin ediyoruz.350-400 kilo çıkar diyor beraber alacagım arkadaş.Çok fazla gibi geldi bana.Yakın çevreden gelip alabilecek arkadaş olabilirmi acaba.Daha kesin birşey yok ama yarın kesinleşir inşallah.

çiftçi5234 beğendi.
Wallnut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2012, 07:52   #819
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Son 5-6 senedir yapa yapa ne zaman ne kadar küçüldükleri hakkında bir deneyim oluştu. İlk asarken biribirlerine değmeyecek şekilde aslırlarsa yer problemi oluyor. Fakat teğet değecek şekilde asıldıklarında bir haftada yarıya yakın küçüldükleri için biribirlerine değmez hale geliyorlar.
Selam
Sayın Meyveli Tepe, bizler sizden öğrendik bu işlemi. Tekrar teşekkürlerimi sunarım ustam.
Bir iki sorum olacak.Cevaplayabilirseniz memnun olurum.
2 senedir bende yapıyorum. Olumsuzluklardan biri, birbirine değen hurmalarda değdiği kısımda bazen küflenme veya kararma olabiliyor. Bu genelde rüzgarsız bir dönem geçince sallanma olmadığından sanırım. O kısım iyi havalanamıyor.
Bu sene yaptığım kurutmanın ilk zamanları sorun yaşadım.Sap yerlerinden ekşimsi su aktı ve sapından kopup yere düşenler oldu
Bunun nedenlerini anlayamadım ama, kafama takılanlar şunlar.
1- Meyvelerde yeşil kısmı biraz fazla olanlar vardı. Tam olgunlaşanlar da. Acaba hangileri o şekli aldı.
2- Hurmaları topladığım yerin üzerinden yüksek gerilim hattı geçiyordu. Acaba diyorum radyasyonamı maruz kaldılar.
460 hurmadan 50-60 ını bu şekilde kaybettim. Gerisinde su anda sorun yok , KUrtardılar sanırım. Ama sap yerleri çok zayıf. Ufak darbede düşmeleri kolay oluyor.
Bu konularda tecrubelerinizden ve düşüncelerinizden yararlanmak isterim.
Saygılarımla.

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2012, 08:59   #820
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-06-2010
Geçen yıl toplayamadan hurmaların üzerine kar yağmıştı. soğuktan etkilendiler herhalde. o yüzden geçen yılki hurmaların içi kuru şekersiz balsız bir şekilde kurudular.

bu yıl havalar çok güzel. bu yılki üründe aşırı derecede büyük ve güzel görünüşlü gösterişli meyveler, havalarda çok güzel gidiyor. 60 tane soyup astım geçen hafta ama üzerinde nokta nokta çürükler oluşmaya başladı 3-4 gün içinde. hem bu yıl sinekde çok konuyor hurmalara. çürümeler dalında da çok fazla. bu yıl çok kolay çürüyor meyveler.

karadenizde bu yıl çok elma tuttu ağaçlarda. çok büyük ve gösterişli meyvelerde oldu ancak hiç dayanmıyorlar. topladıktan 1 hafta sonra çürümeler başlıyor. Bu yıl hiçbir meyve dayanmıyor nedense.

hurmalar geçen yıl öyle oldu bu yıl böyle oldu. bütün hevesimide kaçırdı. uğraşmaya değmiyor artık.

Tura ve athena -asena beğendi.
Vonalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2012, 09:37   #821
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
1- Meyvelerde yeşil kısmı biraz fazla olanlar vardı. Tam olgunlaşanlar da. Acaba hangileri o şekli aldı.
2- Hurmaları topladığım yerin üzerinden yüksek gerilim hattı geçiyordu. Acaba diyorum radyasyonamı maruz kaldılar.
1. Tam olgunlaşanlar. Hatta kısmen yumuşayanlar, yumuşamak üzere olanlar da büyük olasılık aynı akibete uğrayabilir.

2. Öyle bir etki olacağını tahmin etmiyorum.

Eski 03-11-2012, 09:48   #822
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Teşekkür edrim

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2012, 09:53   #823
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vonalı Mesajı Göster
bu yıl havalar çok güzel. bu yılki üründe aşırı derecede büyük ve güzel görünüşlü gösterişli meyveler, havalarda çok güzel gidiyor. 60 tane soyup astım geçen hafta ama üzerinde nokta nokta çürükler oluşmaya başladı 3-4 gün içinde. hem bu yıl sinekde çok konuyor hurmalara. çürümeler dalında da çok fazla. bu yıl çok kolay çürüyor meyveler.

...

hurmalar geçen yıl öyle oldu bu yıl böyle oldu. bütün hevesimide kaçırdı. uğraşmaya değmiyor artık.
Kurutulmuş hurma enfes bir lezzet ve hurma kurutmak da çokça ziyan edilen bir meyvenin çok uzun süre saklanabilmesinin bir metodu. İlk başlarken yazmıştım, biz bu metodu bahçemizi satın aldığımızda o kadar hurmayı ne yapacağımızı düşünürken Japonlardan öğrendik.

Mevsim itibarıyla hurmanın kurutulma süreci yazın güneş altında kurutulan diğer sebze ve meyvelerden farklı. Çok daha uzun sürede, soğuk, ayaz, hatta karlı zamanda kurutuluyor.

Japonlar için yeni mevsim hurmayı ilk kez yıl başında yemek bir gelenek imiş. Kurutulma esnasında don yemiş, üzerine kar taneleri düşmüş olanlar ise daha makbulmüş.

Uzun lafın kısası, bahsettiğiniz çürümeler kurutma ortamının uygun olmadığına işaret ediyor. Bulunduğunuz bölgedeki genel nem oranı önemli bir parametre. Yüksek nem oranı çürümeyi yapan funguslar için uygun ortam oluşturur.

Diğer önemli bir parametre de kurutulmak üzere asılmış hurmaların her türlü hava akımına açık olması gereğidir.

Örnek olarak, bizim bahçede şimdiye kadar böyle bir problem hiç yaşamamamıza rağmen, bize kuş uçuşu 1 km uzakta ama sıfır rakımda, sahilde yapılan kurutma girişimlerinde küflenme problemi oluyor.

Bu sebeple, hurmaları astığınız yer havadar değil ise, fazla nemli ise küflenme, çürüme, dolayısıyla sineklenme gibi durumlar söz konusu olabilir.

Eski 03-11-2012, 17:51   #824
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Bugün tam 11 kasa 3 çeşit hurma topladım.

Eklenen Resimler

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2012, 17:54   #825
Ağaç Dostu

Sayın meyvelitepe bu resimdeki hurma çeşitlerinin isimlerini biliyormusunuz?

Eklenen Resimler

Eski 03-11-2012, 22:22   #826
Ağaç Dostu

Bu akşam asılan cinsler

Eklenen Resimler

Sonul ve smnunal beğendi.
Eski 04-11-2012, 19:46   #827
Ağaç Dostu

kaknus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2012
Yıllardan beri hurma ağacımda olan meyveleri yeteri kadar değerlendiremedim. Önce yumuşadıktan sonra yedim.Ama evde benden başka kimse pek de beğenmedi.Sonra interneten öğrendiğim hurma talısını yaptım. Beğeildi ama o da çok fazla tüketilmedi.Bu yıl da kurutmayı deniyorum.Burda yazılanlara göre
sararanları toplayıp asıyorum.
Name:  3.jpg
Views: 1179
Size:  26.4 KB
Sonra kabuklarını soyuyorum.
Name:  4.jpg
Views: 1183
Size:  69.2 KB
İple bağlıyorum.Name:  5.jpg
Views: 823
Size:  50.6 KB
Kaynar suya sokup 20 ye kadar sayıyorum.Sitede 10 a kadar sayıldığını okudum ama ne olur ne olmaz.Haşlamak için en uygun eşya olarak çaydanlığı buldum.
Name:  7.jpg
Views: 1145
Size:  26.0 KB
Haşladıktan sonra iple ıslanmayacak ama rüzgar alabileceği uygun yerlere asıyorum.
Yalnız 10-15 gün önce astıklarım kurumaya başlamalarına rağmen henüz dışlarında beyaz tabaka oluşmadı. Ayrıca birkaç tanesi yağmurun serpintisinde biraz ıslanmıştı.Zararı olur mu?

Eklenen Resimler

kaknus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2012, 20:46   #828
Moderatör

Güler's Avatar

Bakın ne güzel değerlendirme fırsatı bulmuş oldunuz.
Ben hurmayı hafif olmuş halinde yemeği de çok severim ve sezon boyunca 200 tane rahatça yerim. O yüzden bahçemizde 3 ağaç var. Bir ağacı yemek için bırakıyoruz diğer iki ağacın meyvelerini kurutuyoruz.
Sizin fotoğraflarınızı inceledim. Bağlanacak kısmı biraz budaklı bırakırsanız bağlama işi daha kolay olur.
Bizler, hurmaları sıralayıp da asıyoruz, yani bir ipe 5-6 tane bağlıyoruz. Bunları da su dolu bir tencereye batırıyoruz. Asarken de birbirlerine değmezse daha iyi olur. Astığınız yerde yağmur almamasına dikkat edin, rüzgârlı yerde daha güzel kuruyor. Şekerlerinin üzerlerine çıkması çok sonra oluşuyor.

Eski 07-11-2012, 17:54   #829
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Soru için bu konu uygun değil ama hurma kurutanlar sirke yapımı başlığına bakmayabileceği için burada soruyorum, orada devam ederiz...

Soyduğunuz kabuklardan sirke yapmayı deneyen var mı? 15-16 tanesinin kabuklarını 1 litrelik kavanoza koydum, sonuçları paylaşırım

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 18:16   #830
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
15-16 tanesinin kabuklarını 1 litrelik kavanoza koydum, sonuçları paylaşırım
Hıı... demek Sn. malina da hurma kurutuyor.

Murat Öz ve selis beğendi.
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 19:40   #831
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Krogakinin yapılışını ve lezzetini o kadar güzel anlatmışsınız ki, mutlaka denemem gerekiyordu. Pazarda hurmaları görünce kg 1,5TL'den 2 kg aldım ve denemeye karar verdim.

Belirttiğiniz gibi önce hurmaları soydum, daha sonra kaynar suya batırdım ve şu an balkonda, iplere bağlı olarak kurumaya bıraktım. Umarım tadına bakabilirim.

serkanhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 19:57   #832
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Aslında bu meyveyi hiç sevmem, ama yazılanlar o kadar albenili ki.. ''Hadi sende yap'' diyor.. Annemin bahçesindeki ağaca dadanayım dedim, üzerinde topu topu 9 tane meyve vardı.. Koparmaya kıyamadım..
2-3 kilo da ben alayım..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2012, 20:08   #833
Moderatör

Güler's Avatar

Bahçesinde hurma ağacı olan biri varsa oradan koparmaya bakın, manavda satılanlar karpitli olabilir.

Eski 08-11-2012, 00:09   #834
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wallnut Mesajı Göster
Selamlar.

Komşunun bahçesinde 7-8 agaç hurma var.Dünkiracısıylakonuşmuştuk.Ev sahibi hurmaları satıyormuş.2 agacı kendilerine ayırmışlar.Biz toplatacagız.Agaçta kilosu 50 kş.25-35 kş ta kilo başına toplatma parası tutar.Bize maliyeti ıvır zıvırıyla 1 tl bulur tahmin ediyoruz.350-400 kilo çıkar diyor beraber alacagım arkadaş.Çok fazla gibi geldi bana.Yakın çevreden gelip alabilecek arkadaş olabilirmi acaba.Daha kesin birşey yok ama yarın kesinleşir inşallah.
Hurmaları evvelki gün toplattık.425 kg çıktı.100tl toplayana sigara ve yemek masrafı tuttu.310 tl bize maliyeti.25 kg olmuşları dagıttık komşulara.55kg ben 75 kg arkadaş aldı.Hurmaları tartarken geri kalanını da toptan aldılar.Kimseden ses gelmeyince fazlasını sattık mecburen.

Tura ve selis beğendi.
Wallnut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 06:43   #835
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Aslında bu meyveyi hiç sevmem, ama yazılanlar o kadar albenili ki.. ''Hadi sende yap'' diyor.. Annemin bahçesindeki ağaca dadanayım dedim, üzerinde topu topu 9 tane meyve vardı.. Koparmaya kıyamadım..
2-3 kilo da ben alayım..

Onlar karpitli deniliyor...2-3 kilo ne ki. Güler Hanım 2-3 ton yapıyor.

Bir kaç sene sabredin.

Hurma fidanlarını yeni diktim.

Şimdilik arıyoruma ilan verelim.

Halil Önen ve hberbul beğendi.
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 08:57   #836
Ağaç Dostu

Sn. Tura sadece deneyecektim ben.. Wallnut'un mesajını geç fark etmişiz..
Şu 9 taneye göz koyayım.. ''Sansarlar yemiş'' derim

Tura ve Halil Önen beğendi.
Eski 08-11-2012, 09:33   #837
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis Mesajı Göster
Sn. Tura sadece deneyecektim ben.. Wallnut'un mesajını geç fark etmişiz..
Şu 9 taneye göz koyayım.. ''Sansarlar yemiş'' derim
Sansar yemez herhalde, daha iyi bir gerekçe olmalı...

Tura, selis ve Minarislim beğendi.
Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2012, 10:02   #838
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Sansar yemez herhalde, daha iyi bir gerekçe olmalı...
Bunlar iki ayaklı sansar
Konunun başlığını okurken, aklımdan çıkmayan bir mesaj vardı.. Sn. MeyveliTepe'ye ait..
Mesajın devamındaki yorumlar da çok komik

nevsune, Tura ve Halil Önen beğendi.
Eski 08-11-2012, 11:11   #839
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili Tura 2 ton da ne ki?....dermişim.

Yok valla 250 - 300 tane kadar yapıyorum.

Geçen sene benimkilerin bir kısmını sansar yedi diye düşünmüştüm, çünkü sansarı bir iki defa pergola madralarına sarıla sarıla hem de ters şekilde, çatı kenarındaki kuş yuvasındaki yavrulara geldiğini görüp kovmuştum.

Ama belki sincap da olabilir diyorum. Sincaplar ceviz ağaçlarında cirit atıyorlar.
Yokluğumuzdan faydalanıp güzelce son bağladıklarımızı halletmişler.

Sevgili selis, Cumartesi günü Gönen'e geliyorsunuz maden, size bahçeden 10 tane kadar koparıp getireyim mi?

çiftçi5234 beğendi.
Eski 08-11-2012, 11:12   #840
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Kusur kalır mıyım, kalmam tabii ki
Name:  PB080004 - Kopya.jpg
Views: 1066
Size:  19.5 KB

Komşunun Gerze'deki bahçesinden gelen Trabzon hurmalarından 2 tane bana düşmüştü. Gerçi ben korogaki denemesine fırsat bulana dek az biraz yumuşadılarsa da, kururlarsa hiç değilse tadını öğreneceğim..

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024