agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-05-2012, 14:03   #1801
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2012
sayın ahanda benim bahçem kalın yüksek telle çevrili. Sebze için bir bölüm ayır o yeri yüksek telle çevir. ****tavuklar için büyük bir oda gibi telden ayarla Üstüne güneş ve sıcaktan koruyacak bir şey ayarla kümesini içine yerleştir. Akşam üstü tavukları bırakır başında beklersin.

Maviş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 18:46   #1802
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Bende aranıza yeni katıldım arkadaslar tavuk yetiştirmeye bu yeni başladım 3 adet coshin 1 adet Hint (favorim o) 2 adet koy tavuğum 3 adet horozum var 2 si cüce cins biri buyuk 6 adette pilic sayılacak büyüklükte civcivim var çeşitli renk ve boyutlarda cinsiyetlerini henüz bilemiyorum bu sekilde bir başlangıç yaptık bakalım ilerleyen günlerde neler olucak fotograflarinida paylasicam sizlerle...

Desalmado Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 18:53   #1803
Ağaçsever

Küçüklüğümden beri ilgim vardı tavuklara... Simdi Hobi amaçlı besliyorum. Ortamım müsait ve elverişli ilerleyen zamanlarda sayılarını artırmak istiyorum... Farklı cinslerde tavuk yetiştiren arkadaşlarla irtibata gecmek isterim... Herkeslerede tavsiye ederim cok keyifli bir uğraş...

Eski 24-05-2012, 20:15   #1804
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-07-2010
arkadaşlar bir sorum olacak tavuklarımdan biri 9 tane civciv çıkardı civcivlere ilk 2 hafta toz olan civciv yeminden verdim şimdi 3. hafta ve kırılmamış buğday veriyorum çok güzel yiyolar büyümelerinde problem olur mu gelişmeme durumu filan ?

glatyotör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 00:45   #1805
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2012
Angry

selam benimde 1 tane sus tavugum var daha dune kadar yumurtluyordu
hep yumurtasini aliyorduk pek anlamadim. ama heralde gurk oldu
yerinden hic cikmiyor az yiyip tekrar yatiyor bi kac gundur yumurta yok altinda
Yatiyor oyle horozumuzda yokki yatiralim yaklastigim zaman kiziyor heralde cok uysal bi tavuktu 8 yasindaki oglum bugun haline agladi olecek diye ne yapmamiz lazimki gurk olmaktan vazgecirelim o tek diye gittik 15 tane civciv almistik ama
Asagida garajdalar daha 6 haftalik oluyorlar bu hafta kumese cikaricaz
acemiyim bu konularda luften bi yol gosterin yardim

melissa77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 06:33   #1806
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi glatyotör Mesajı Göster
arkadaşlar bir sorum olacak tavuklarımdan biri 9 tane civciv çıkardı civcivlere ilk 2 hafta toz olan civciv yeminden verdim şimdi 3. hafta ve kırılmamış buğday veriyorum çok güzel yiyolar büyümelerinde problem olur mu gelişmeme durumu filan ?
Bir problem olmayacaktır. Bence doğru olanını yapıyorsunuz. Kendi yöntemim olarak ben ilk bir ay civciv yemi veriyorum. İlk 1 aydan sonra tahıl karışımlarına geçiyorum. "buğday,arpa,mercimek, v.b" civcivlerinizin annesi yoksa bence tek tahıl la yetinmeyin. tahıl öğütücü alıp civcivlerinize kendi karışımlarınızı yapabilirsiniz. Hem besili, hemde sağlıklı civcivler yetiştirebilirsiniz. Eğer civcvileriniz bağ bahçe gezemiyorlar ise, internetten böcek siparişi de verebilirsiniz "unkurdu, çekirge"

ahanda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 06:37   #1807
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melissa77 Mesajı Göster
selam benimde 1 tane sus tavugum var daha dune kadar yumurtluyordu
hep yumurtasini aliyorduk pek anlamadim. ama heralde gurk oldu
yerinden hic cikmiyor az yiyip tekrar yatiyor bi kac gundur yumurta yok altinda
Yatiyor oyle horozumuzda yokki yatiralim yaklastigim zaman kiziyor heralde cok uysal bi tavuktu 8 yasindaki oglum bugun haline agladi olecek diye ne yapmamiz lazimki gurk olmaktan vazgecirelim o tek diye gittik 15 tane civciv almistik ama
Asagida garajdalar daha 6 haftalik oluyorlar bu hafta kumese cikaricaz
acemiyim bu konularda luften bi yol gosterin yardim
Tavuğunuz çok yüksek ihtimalle gurk olmuş. Genelde hayırlı olsun denir. Köyden döllü yumurta alıp tavuğunuzun altına koyabilirsiniz. Ya da intenette mevcut yumurta satışı yapılan alışveriş siteleri var 1,5 tl den başlayan fiyatlarla satılıyor. 10-12 tane alıp Tavuğunuzun altına koyabilirsiniz. Eğer bulamazsanız da tavuğunuz bir süre sonra normale dönecektir.

mrduran beğendi.

Düzenleyen ahanda : 25-05-2012 saat 09:20
Eski 25-05-2012, 06:38   #1808
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Desalmado Mesajı Göster
Bende aranıza yeni katıldım arkadaslar tavuk yetiştirmeye bu yeni başladım 3 adet coshin 1 adet Hint (favorim o) 2 adet koy tavuğum 3 adet horozum var 2 si cüce cins biri buyuk 6 adette pilic sayılacak büyüklükte civcivim var çeşitli renk ve boyutlarda cinsiyetlerini henüz bilemiyorum bu sekilde bir başlangıç yaptık bakalım ilerleyen günlerde neler olucak fotograflarinida paylasicam sizlerle...
Sayın Desalmado, fotoğraflarınızı ve kümes yerleşimlerinizi çok merak ediyorum.
Hepsine tek kümeste mi bakıyorsunuz ?

Eski 25-05-2012, 09:10   #1809
Ağaçsever

Sn ahanda yaklaşık 1 dönüm bir arazide dolasma imkanları var kümesleri oldukça geniş alt zemini toprak 3 tarafı Celik özel bir telle bir tarali beton ustu ahsap ile çevrili tellerin bosluklari 2*2 herhangi yabancı bir hayvan kesinlikle giremez. İçlerinde özel Celik yenilikleri ve suluklari mevcut onumuz yaz olduğu için 3 tarafinı güneş almasını uygun bulduk kısın için kapalı bir kumesde inşaa edilicek. Gelelim tavuklarima ilk olarak uysal cinslerden edindim 3 adet tavuk ve 2 adet horoz aldık cuce coshin cinsi. Hiç bir anlaşmazlık olmadı. Sonrasında sile nin koylerinden 2 adet koy tavuğu edindim. Başlangıçta alırken tereddüt ettim fakat gördüm ki tavuklarım cok uysal hiç bir problem yasamadım. İnsanlara karşıda fazla alışkinlar. Ardından 1 cift habes cinsi tavuk aldim onları cok yadirgadilar aldığım yer ile değiştirdim Hint tavuklarına merakım vardı bir adet Hint tavuğu ve buyuk bir cins horoz aldim çünkü horozlarim kucuk olduğu için koy tavuklarima çiftleşmede sorun yasıyordu. Onlarda kümese dahil oldular ve hiç bir sorun çıkmadı aralarında hepsi birbirine cok alıştı ilerleyen zamanlarda farklı turlerde cinslerden edinmeyi düşünüyorum. Tavuklarım elverişli bir ortamda ve mutlu oldukları için kesinlikle birbirlerine karSi zarar verme istegi yok! Hepsi bir arada gayet uyumlu sekilde yaşayabiliyorlar. Ben tek bir cins yerine bir kac cinsi bir arada besmeleme taraftarıyım. En azından benim hoşuma giden bu. Dediğim gibi problem çıkmadığı sürece başka tavuk cinslerinden almaya devam edicem fotograf telefondan girdiğim için nete paylaşmıyorum fakat en kısa zamanda bunu yapicam... Sevgiler!

Eski 25-05-2012, 09:18   #1810
Ağaçsever

Bende Şile nin imrendere köyündeyim. Tavuklarıma burada bakıyorum şu anda 5 köy tavuğum 1 horozum, 3 Adet RIR ve 6 Adet Plymouth piliçim var. Benim de büyük bir kümesim var yaklaşık 30 tavuk kapasiteli. Benim amacım hibrit tavuk üretimi. Özellikle organik tavukçuluk konusunda kendimi geliştiriyorum. (adı her ne kadar organik olsada, günümüz koşullarında bunu sağlamak çok zor.) Hazır yem kullanmamaya çalışıyorum. Yinede ister istemez, kuluckadan çıkan civcivlerime ilk bir ay CP nin yemini yediriyorum.

Yakın zamanda keklik ve bıldırcın, yumurtaları satın alıp bunları da yetiştirmeyi planlıyorum.

Cinsleri ayrı kümeslerde tutup tutmama konusunda kararsızım. Bunu zaman gösterecektir.
Hint ler hem görsellik, hem koruma iç güdüleri, hemde gurk olma özellikleri ile gerçekten çok güzel canlılar. Ben karnımı doyurma yönlü düşündüğüm için pek fazla süs tavuklarına yönelmedim.. Ama beğendiğim süs tavuklarının Başında Light Sussex ve Cochin ler geliyor. Özellikle kıvırcık cüce cochin i çok beğeniyorum.

baybar ve uskudarim beğendi.
Eski 25-05-2012, 09:24   #1811
Ağaçsever

Merak ettiginiz başka seyler varsa sorabilirsiniz bilgilerim ve deneyimlerim doğrultusunda cevaplamaya çalışırım. Bu arada bir kucuk hatırlatma: siz ne kadar tavuklarıniza uysal ve sakın yaklasirsaniz onlarında karakteri aynı sekilde uysallasir. Mesela ben herbirini ellerimle besleyebiliyorum kimileri kucağıma bile atlıyor bu is sadece sevgiyle gerçekleşir

Eski 25-05-2012, 09:40   #1812
Ağaçsever

Şu anda kafamı kurcalayan tek konu kümesim bunada piliçlerim cinsel olgunluk dönemine girdiği zaman karar vereceğim.

3 ay önce bir horoz satın aldım, tahmini 1-1,5 yaşında gibi görünüyor. bacaklarında pullanmalar var. Bunun tedavisini vazelin,gres yağı ile gerçekleştireceğim ama horozu yakalaması dert Yabani yetiştiği için hiç bir şekilde yanıma yaklaşmıyor. Bacaklarını kanatmaya başlarsa ölümü kaçınılmaz olur, acaba hiç tedavi ile uğraşmadan kesip yesem mi diye düşünüyorum

Eski 25-05-2012, 09:41   #1813
Ağaçsever

Benim Hint tavuğum cok ozeldir renklerindeki uyum ve ahenk en güzel yağlı tablolarda bile mevcut degil keske suan fotografını paylasabilseydim.! Fakat en kısa zamanda bunu gerceklestiricem. Coshin secimime gelince araştırmalarım sayesinde uyumlu ve uysal olduklarını öğrendim bu sebeple bu hobime onlarla başlangıç yaptım ******* böyle yapmisim. Cok memnunum benim tavuklarım henüz civciv çıkarmadı... Bunu cok isterdim fakat onlar ne zaman isterse o zaman yapicaklar. Sabırsızlıkla beklicem. Sadece suan çeşitli renklerde Eminönü'nden aldığım 6 adet pilic sayilcak civcivim var beyaz kahve ve siyah beyaz çilli onların cinslerini bilmiyorum büyüyüp gelişmelerini bekliyorum. Hem illada safkan olmaları gibi bir derdim yok ticari bir amac soz konusu degil tamamen hobi amaçlı bakıyorum. Yem konusuna gelince ******* suni yem kullanmayın doğada cok fazla besin mevcut helede sile de yemeklerinizden artanlarida verirseniz güzel olur. Ben öyle yapıyorum.

baybar beğendi.
Eski 25-05-2012, 09:48   #1814
Ağaçsever

Elinizden yeşillik yedirmeye çalışın marul kıvırcık yaprakları uzatın sabırlı davranmak durumundasiniz. Emin olun cok sürmez size alisacaktir. Sonrasında da istediğiniz tedaviyi rahatça uygulayabilirsiniz. Kesip yemeyi düşünmeyin bence o hastalığı kapmak onun sucu degildi :/ unutmayın ki dogadaki bir cok tahribata ve hastalığa insanoğlu neden olmuştur!!!

Eski 25-05-2012, 09:51   #1815
Ağaçsever

Ama iştahımı kabartıyor.
Şu an alıştırma safasındayım onları, elimle yemliyorum. Yaşları olduğu için bu süre biraz uzun sürecek gibi.

mrduran beğendi.
Eski 25-05-2012, 09:53   #1816
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahanda Mesajı Göster
Ama iştahımı kabartıyor.
Şu an alıştırma safasındayım onları, elimle yemliyorum. Yaşları olduğu için bu süre biraz uzun sürecek gibi.
Sizi biraz acıkmış gördüm

mrduran beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 09:56   #1817
Ağaçsever

Limon_sever e katılıyorum tercih size kalmış...

Eski 25-05-2012, 10:07   #1818
Ağaçsever

Horozumun tüyü kara sesi gider Üsküdar' a..

mrduran, Maviş ve Mercani beğendi.
Eski 25-05-2012, 10:12   #1819
Ağaçsever

İştah konusu işin espirisi, fakat yetişmekte olan piliçlerim var, Horozum Sülüman bunlara müsade etmeyecek onları ezecektir. Onlarda tavuktan farksız olurlar. Bacaklarını tedavi ettirmezse de öleceği için kesme düşüncesi aklımın kenarında duruyor.

Fotoğrafta gördüğünüz bir çeşit natural tırpanlama tekniği , kanatlılarımı tırpanlanacak alanın etrafını çitle çevirerek içine atıyorum. Burada bütüngün çalışıyorlar ve orayı hem dümdüz ediyorlar. hemde karınlarını doyuruyorlar.

Bari bizi kesme.. (Buda rir palazım)

Maviş beğendi.
Eski 25-05-2012, 21:33   #1820
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Sayın glatyotör piliç yemine devam edin, yanına buğday ve yeşillik marul yapraklarını bıçakla ince ince doğrayıp verin. Piliç yeminde tahıl karışımı ve mermer ve kemik tozu var. Civcivlerin gelişiminde iyi gelir. Kemikleri çabuk ve iyi gelişir. Bayat ekmek ıslayıp iyice sıkıp verebilirsiniz. Ben ekmekle piliç yemini karıştırıp veriyorum. Islanmış ekmek beklemesin kokar. Hiç iyi olmaz. Arpa vermeyin. Arpa zayıflatır. Benim tavuklar arpayı hiç sevmezler.

Eski 25-05-2012, 21:50   #1821
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

sayın ahanda fotografınızda görüntü yok.

Eski 25-05-2012, 22:01   #1822
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Horozu tutmaya çalışın üstüne file ve kumaş parçası atın. Bir bakın pullanmalar sertleşmiş mi? Yara işleştirici merhem olabilir.

Eski 26-05-2012, 16:45   #1823
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tavuğunuz çok yüksek ihtimalle gurk olmuş. Genelde hayırlı olsun denir. Köyden döllü yumurta alıp tavuğunuzun altına koyabilirsiniz. Ya da intenette mevcut yumurta satışı yapılan alışveriş siteleri var 1,5 tl den başlayan fiyatlarla satılıyor. 10-12 tane alıp Tavuğunuzun altına koyabilirsiniz. Eğer bulamazsanız da tavuğunuz bir süre sonra normale dönecektir.
tesekkurler cevabiniz icin brn yurt disinda yasiyorum tanidigim
kimsede tavuk beslemiyor besleyenlerde bizi gorup civciv aliyorlar
oyleyse gurkun gecmesini bekliycez bidaki sefere civcivlerden horoz olunca
sorun kalmayacak gibi bu arada civcivlerim. 1/5 .2 ay oluyorlar

Eski 26-05-2012, 20:45   #1824
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Alıntı:
Bir problem olmayacaktır. Bence doğru olanını yapıyorsunuz. Kendi yöntemim olarak ben ilk bir ay civciv yemi veriyorum. İlk 1 aydan sonra tahıl karışımlarına geçiyorum. "buğday,arpa,mercimek, v.b" civcivlerinizin annesi yoksa bence tek tahıl la yetinmeyin. tahıl öğütücü alıp civcivlerinize kendi karışımlarınızı yapabilirsiniz. Hem besili, hemde sağlıklı civcivler yetiştirebilirsiniz. Eğer civcvileriniz bağ bahçe gezemiyorlar ise, internetten böcek siparişi de verebilirsiniz "unkurdu, çekirge"
Annelerinin yanındalar ve günde 3 4 saat bahçede gezinip solucan böcek filan yiyolar buğdayıda güzel yiyorlar cevaplarınız teşekkürler

glatyotör Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 08:30   #1825
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Geçen hafta pazar gün daha önce biriktirdiğim yumurta kabuklarını havanda ezdim. Küçük kümeste beslediğim tavuğun yemliğine tamamını boşalttım. Normalde günlük yumurta alıyorum. Bilirsiniz bir gün sonrası 1-2 saat geç yumurtlar. Ve 6-7 gün sonra 1 gün ara verir, yumurtlamaz. Ama 3 gündür bu döngü değişti. Cuma gün 15.00 gibi yumurta aldım. Cumartesi 14.00 ve bugün 09.00 gibi yumurtladı. Sanırım yumurta kabuğunun çok faydası oldu. Erken yumurta almak isteyenlere duyurulur. Tamamen doğal yollardan, zorlama olmadan yapılmış bir tesadüfi deneme. Yumurta kabuklarını yemliğe koymamdaki amaç; yumurta kabuğunu sertleşmesini sağlamak ve yumurta büyüklüğüne etki etmek idi. Sanırım tavuğun bünyesi farklı tepki verdi 4 avuç yumurta kabuğundan geriye fazla kalmamış gibi görünüyor. Bu da yumurta kabuklarını sevdiği anlamına da geliyor.

mrduran ve baybar beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2012, 11:52   #1826
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Dün balkonda oturuken civcivlerimi de gezmeleri için balkona saldım. Hemen çiçeklerime yöneldiler, hoplaya zıplaya budamaya başladılar. Ama o kadar sevimlilerdi ki, yapmayın, etmeyin diyemedim...

Name:  DSC06466.jpg
Views: 2451
Size:  47.2 KB

Name:  DSC06471.jpg
Views: 3182
Size:  30.2 KB

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2012, 12:43   #1827
/

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Yaw bende balkonuma bir küçük kümes mi kursam acaba.?

mrduran beğendi.
Murat Öz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 06:15   #1828
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Dün balkonda oturuken civcivlerimi de gezmeleri için balkona saldım. Hemen çiçeklerime yöneldiler, hoplaya zıplaya budamaya başladılar. Ama o kadar sevimlilerdi ki, yapmayın, etmeyin diyemedim...

Eklenti 301192

Eklenti 301193
gercektende cok tatlilar ne zamana kadar balkonda tutacaksiniz

Eski 29-05-2012, 07:54   #1829
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melissa77 Mesajı Göster
gercektende cok tatlilar ne zamana kadar balkonda tutacaksiniz

Bir iki hafta daha balkonda tutup sonra kümese alacağım, bu arada da civciv yeminden vazgeçirip; buğday yemeye alıştıracağım. Zaten biraz büyüdükleri için civciv yeminin iri tanelerini yiyorlar artık, yemi ziyan etmeye başladılar. Buğdaya çabuk alışırlar.

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2012, 20:26   #1830
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Piliç yemine devam edin. Piliç yeminde tahıl karışımı, mermer tozu ve kemik tozu var. Ben buday yanında piliç yemini veriyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024