agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2012, 17:58   #1861
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
tavuklarım yumurtalarını yiyor. kümese kireç de koydum fayda etmedi. ne tavsiye edersiniz?

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 19:20   #1862
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Folluğu ne şekilde? Benimkiler de yiyordu. Folluğun tabanını eğimli yaptım. Yumurta yuvarlanıp üzeri kapalı bir bölmeye giriyor. Sonra ben oradan onu alıyorum.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 21:42   #1863
Yeni Üye

alnegir's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mustafataktak Mesajı Göster
merhaba sevgili arkadaşlar tavuğum haftadır gurk olmuş yumurtaların üzerinde iki haftadır yatıyordu bugün kontrol ettiğimde yumurtaların altından kaybolduğunu gördüm bir daha yumurta koysam çıkıncaya kadar yatar mi yoksa bir hafta sonra kalkar mi? Tecrübesi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum şimdiden çok tsk ederim
Cikincaya kadar yatar fakat tavuga eziyet olur bu yaz sicaginda, hos tavuk yatmis bir kere yavru istegi de olacaktir. Zor bir karar olur sizin icin.. ayrica yumurtalar nasil kaybolur onu cozemedim???

alnegir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 21:44   #1864
Yeni Üye

alnegir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dremre Mesajı Göster
tavuklarım yumurtalarını yiyor. kümese kireç de koydum fayda etmedi. ne tavsiye edersiniz?
Yedirgen tabir edilen civciv cikma ihtimali olmayanlari yedigini dusunuyorum.. bence tavugunuz profesyonel

Maviş beğendi.
Eski 22-06-2012, 18:33   #1865
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Kümese yılan veya fare gelmiş olabilir. Kümesde yere bakın delik var mı? Fare yumurtayı alırlar yılanda yumurtaları tüm tüm yutar.

mrduran beğendi.
Maviş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2012, 18:38   #1866
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Tavuk yumurtladığı anda tavuğun yaptığı ilk şey yumutayı gagasıyla kontrol etmektir. Yumurtada çatlak, kırık varsa yumurtayı yer. Follukları sık sık kontrol edip yumurtaları almak olacaktır.

mrduran beğendi.
Eski 27-06-2012, 21:34   #1867
Ağaçsever

-serap-'s Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Merhaba;
Bizim tavuklarımızda kendi yumurtalarını yiyorlardı mozik taşı satın aldık ve önlerine yem gibi ara ara attık daha yemiyorlar yumurta yapabilmeleri için kuma çakıla ihtiyaçları var bence bunun tek bir nedeni yok susuz kaldıklarında da yerlermiş inşallah sizinde işinize yarar

Maviş ve baybar beğendi.
-serap- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2012, 08:36   #1868
/

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Merhaba

Daha önce bu fotoğrafları paylaşmıştım ama tekrar paylaşayım dedim.

Tavukların neden yumurtalarını yediği konusunda ayrıntılı bilgiler ve çözüm önerileri var.

Eklenen Resimler

Murat Öz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2012, 19:56   #1869
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Teşekürler deretepeorg benim 14-15 folluğum var. Ama tavuklarım gene canının istediği yere yumurtluyorlar. Folluk seçimi tavuktan tavuğa değişiyor. Kimisi çalılıklara, kimisi tahtaların arasına, kimisi yukarıda, kimisi kümesin üstüne ayrı folluk yaptım, Ayreten folluk kümesi yaptım sandıkları yerleştirdim, içine yumşak ot koydum kenarına ve üstüne çalı dallarıyla örtdüm, ama tavuğun keyfine kalmış beyenirse yumurtlar. Tavuğun yumurtlama amacı yavru yapmak, gelecek nesil eldetmek, tavuklar için yumurtası onun en kıymetli varlığı civciv oluşması için kırık yumurtaları yer sağlam yumutaları kalır. Benim tavuklar sürekli folluk yeri değiştirir. Tavuklar sosyal bir hayvanlardır.

Eski 28-06-2012, 20:28   #1870
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Bazı kötü öneriler var. Ama öneriler çözüm değil tavuk havanlar arasında en inatçısıdır. Her hayvanın kendine özgü zekası vardır. Ben onlara kıyamam tavukğu aç koymak doğru değil tavuk sürekli yiyecek yer hiç boş durmaz. Yemek yesinki yurmutlasın.

Eski 28-06-2012, 20:32   #1871
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Tavuk taş yer sebebi taşlığının çalışması, yumurtanın kabuğu, için yer sürekli yemez ihtiyacı olduğu zaman yer.

mrduran beğendi.
Eski 03-07-2012, 09:02   #1872
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-04-2012
benim sus tavugunda bi kac gundur gurk olmustu horoz olmadigi
Icin yumurta arayisina girdik ve sonunda bi tanidigin vasitasiyla
bir fransizdan bulduk adam 15 tane cesit cesit yumurta vermis coktu
bende dun aksam 11 tanesini secip altina koydum sabah yarisini ayiis yarisindada yatiyordu
Halbuki aksam hepsini sahiplenmisti neden sabah ayirdi
vede o yumurtalar bozulmusmudur aldim bi kenerda duruyor
O beyden aldigimiz yumurtalardan kimbilir ne guzel tavuklar olacakti hobi
Amacli besliyormus renk renktir tavuk ta kucuk ondanmi ayirdi acil yardim tesekkurler

melissa77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 12:26   #1873
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-05-2012
Melissa77; tavuğunuz kucuk olduğu için muhtemelen ayrım yapmıştır **** yumurtalar arasında renk farkı, ton ayrımı var ise bazı tavuklar bunu anlayabiliyor ve kabul etmiyor. Benimde suan sus tavuklarimdan biri gurk oldu küçükte bisi biz altına 8 yumurta koyduk bizimki kabarmış kabarmış hepsini sahiplenmiş siz dislanan yumurtaları ayırın başka bir tavuğunuz gurk olursa yine aynı kisiden rica eder alırsınız yumurtalarından. Benimde cok farklı türlerden bir suru cins tavuğum var. Bir bir gurk olmaya başladılar bakalım nasıl seyler cikicak meraktan çatlıyorum ))

Desalmado Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2012, 20:23   #1874
Ağaç Dostu

Cool

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Desalmado Mesajı Göster
Melissa77; tavuğunuz kucuk olduğu için muhtemelen ayrım yapmıştır **** yumurtalar arasında renk farkı, ton ayrımı var ise bazı tavuklar bunu anlayabiliyor ve kabul etmiyor. Benimde suan sus tavuklarimdan biri gurk oldu küçükte bisi biz altına 8 yumurta koyduk bizimki kabarmış kabarmış hepsini sahiplenmiş siz dislanan yumurtaları ayırın başka bir tavuğunuz gurk olursa yine aynı kisiden rica eder alırsınız yumurtalarından. Benimde cok farklı türlerden bir suru cins tavuğum var. Bir bir gurk olmaya başladılar bakalım nasıl seyler cikicak meraktan çatlıyorum ))
tesekkurler sayin desalmado yanitiniz icin bende 8 yumurta koydum
otekileri geri aldim dediginiz gibi kahve rengi yumurtalari vede
buyukleri ayirt etmis kalan yumurtalari baska tavukga koyamam
cunku tavugum yok 17 tane var 2/5 ayliklar onun icin taze taze yiyecez
halbuki buyuk yumurtalari alsaydi ne guzel olurdu artik seneye benim
civcivler gurk olunca olmazsa isterim yine bakalim evet dediginiz
gibi bende cok merak ediyorum daha ilk tavugum yeni basladim
heycanliyim daha 20 gun var sizin az kaldi galiba insallah saglikli bisekilde
hep cikartir insallah

Eski 04-07-2012, 10:26   #1875
Ağaçsever

Melissa77; bizimkilerden en fazla 10 gündür kuluçkada olan var yeni yeni başladılar ) bizde brahma, light susex, cüce coshin, Hint, Plymouth,ve koy tavukları var bügünde 2 adet fizan gelicek ihtiyacınız oldugunda yumurtalarından ücretsiz sekilde gonderebilirim. Diğer site uyeleride dahil... Ben bu ısı hobi amaçlı yapıyorum. Bizim gibi bu ısı severek yapan herkese elimizden geldigimizce yardımcı olmaya çalışırız saygılar sevgiler!

mrduran beğendi.
Eski 06-07-2012, 23:52   #1876
Yeni Üye

alnegir's Avatar

Alıntı:
Melissa77; bizimkilerden en fazla 10 gündür kuluçkada olan var yeni yeni başladılar ) bizde brahma, light susex, cüce coshin, Hint, Plymouth,ve koy tavukları var bügünde 2 adet fizan gelicek ihtiyacınız oldugunda yumurtalarından ücretsiz sekilde gonderebilirim. Diğer site uyeleride dahil... Ben bu ısı hobi amaçlı yapıyorum. Bizim gibi bu ısı severek yapan herkese elimizden geldigimizce yardımcı olmaya çalışırız saygılar sevgiler!
mumkunse cochin yumurtasi gondermenizi talep edecegim tabi acik renkliyseler.. Ben de brahma, fizan, sussex, habes, plymouth, koy tavugu, ATAK, kivircik, paçalı ve cinsini cikaramadigim melezler var. cochinlerin cogu kahverengi ve siyahlar.. bir adet sari cochinim var fakat yumurtalarindan ne kadar denediysem bir turlu sari renklisini denk getiremedim.. surekli siyah cikiyor.. sanirim horozun genleri daha baskin kaliyor..
Diger site uyelerine bende yumurta gonderebilirim.. Sonucta desalmado gibi bende hobi amacli tavuk yetistiriyorum..
Cin tavuklari da cok hos duruyor fakat onun yumurtasini temin edemedim.. elimde bir disi bir erkek vardi. yumurtlama donemine gelemeden olduler

Eski 07-07-2012, 10:31   #1877
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2012
Alıntı:
Arkadaşım bende yeni civciv bakmaya başladım köyden 6 tane yumurta ve gurk tavuk geldi 4 tanesi çıktı gerisi çıkmadı. SENDEN ricam bana 5-6 tane yumurta gönderirsen sevinirim. Cins itibariyle hangisini gönderirsin bilmiyorum ama evimde bir renk cümbüşü istiyorum, açıkca kızımın çok hoşuna gidecek inan bana. Şimdiden teşekkürler. İrtibat için fatihs01@hotmail.com veya 541-6253083 Fatih.

fatihs01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2012, 13:59   #1878
Ağaç Dostu

Angry

Alıntı:
cok cok tesekkurler desalmado keske yakin olsaydi iyi olurdu
ben yurt disindayim benim
bugun tavuk ta 5.6 gundur yatiyor bakalim sonuc nasil olucak
bekliyoruz daha cok var nasil gececek gunler 8 yumurtadan kac
civciv cikacak vede ne cesit cikacak dun benim tavuk cikmas yerinden
oteki civcivlerin yanina gitmis fark ettik yerine yatirdim yeniden
ama birazda korkuyorum simdi yumurtalar sogumaya baslamisti uzgunum
tekrar yatiyor bakalim bisey olurmu aceba

Eski 07-07-2012, 15:35   #1879
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melissa77 Mesajı Göster
cok cok tesekkurler desalmado keske yakin olsaydi iyi olurdu
ben yurt disindayim benim
bugun tavuk ta 5.6 gundur yatiyor bakalim sonuc nasil olucak
bekliyoruz daha cok var nasil gececek gunler 8 yumurtadan kac
civciv cikacak vede ne cesit cikacak dun benim tavuk cikmas yerinden
oteki civcivlerin yanina gitmis fark ettik yerine yatirdim yeniden
ama birazda korkuyorum simdi yumurtalar sogumaya baslamisti uzgunum
tekrar yatiyor bakalim bisey olurmu aceba
yerinden kalktımı sakın yakalayıp zorla oturtmayın
dogal ihtiyacı için kalkar hemen yerine kendi gider
sogusada bır sey olmaz
yemını yer kanatlarını cırpar suyunu içer biraz eşelenir ve hızlıc ayerine gider
iyi bir tavuksa en fazla ıkı saatte yerine dönecektir...

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2012, 13:02   #1880
Ağaç Dostu

Cool

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
yerinden kalktımı sakın yakalayıp zorla oturtmayın
dogal ihtiyacı için kalkar hemen yerine kendi gider
sogusada bır sey olmaz
yemını yer kanatlarını cırpar suyunu içer biraz eşelenir ve hızlıc ayerine gider
iyi bir tavuksa en fazla ıkı saatte yerine dönecektir...
tesekkurler sayin safranli bende merak ediyordum
yoksa yumurtalar soguyunca bisey olurmu diye
ne zaman ciktigini bilmiyoruz kendi gidip yatmadi diyede
ben geri yatirdim kucuk kumes gibi bi yer iyi kapattim
cikmasin diye yatmaktan vaz gecerse yarin 1 hafta oluyor
oglum coc heycanli onun icin dikkat ediyorumki sogumasin
gurk olmaktan ama zorlada yatmiyor yaklasinca da kiziyor bize

Eski 10-07-2012, 13:47   #1881
Ağaçsever

Alnegir bende sarı,gri ve siyah renkleri mevcut yumurtalarından biriktirmem gerek sizin için en son gurk tavugun altına sadece onların biriktirdiğimiz yumurtalarını koyduk elimizde kalmadı fatihs01 sizede yardımcı olmaya calisicam.

Eski 10-07-2012, 14:07   #1882
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2012
Alıntı:
Alnegir bende sarı,gri ve siyah renkleri mevcut yumurtalarından biriktirmem gerek sizin için en son gurk tavugun altına sadece onların biriktirdiğimiz yumurtalarını koyduk elimizde kalmadı fatihs01 sizede yardımcı olmaya calisicam.
Desalmado ilgin için çok teşekkür ederim. En yakın zamanda irtibata geçmeyi düşünüyorum. Sağol

fatihs01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2012, 14:54   #1883
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Sizlere bir şey soracağım dünyanın en büyük tavuğunu canlı gören var mı? Cinsi Jersey Giant mış İnternetten araştırdım.

Eski 10-07-2012, 21:18   #1884
Yeni Üye

alnegir's Avatar

Alıntı:
tesekkurler desalmado. Benim tavuklarimin rengi de sizdekiler gibi. gondereceginiz yumurtalar rastgele renkte cikacaktir buyuk ihtimalle bu yuzden benim icin biriktirme zahmetine girmeyin lutfen. Ben biraz daha arastirip beyaz renk cochin bulmaya calisacagim. Olmadi bu isi yapan firmalardan bir kac beyaz tavuk ve horoz alacagim... Cochin sitesinde gordugum kadariyla beyaz renkli oldukca goze hos geliyor. birsekilde temin edebilirsem size de yumurtalarindan seve seve gonderebilirim.. ilginiz icin tekrar tesekkurler.

Eski 10-07-2012, 21:20   #1885
Yeni Üye

alnegir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maviş2 Mesajı Göster
Sizlere bir şey soracağım dünyanın en büyük tavuğunu canlı gören var mı? Cinsi Jersey Giant mış İnternetten araştırdım.
Sanirim firinda tavuk amacli soruyorsunuz Resimlerini gordum mesajinizdan bakarak.. buyukluk cazip gelmiyor acikcasi gelseydi hindi ustune yogunlasirdim

Eski 11-07-2012, 20:57   #1886
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Ben hindi eti yemem. Tavuk eti yerim. Yumurtası büyükmüş. Onun için soruyorum. Yumurtası için besliyorlarmış yurt dışında. Ama canlısını görmedim.

Eski 11-07-2012, 21:16   #1887
Yeni Üye

alnegir's Avatar

Alıntı:
Ben hindi eti yemem. Tavuk eti yerim. Yumurtası büyükmüş. Onun için soruyorum. Yumurtası için besliyorlarmış yurt dışında. Ama canlısını görmedim.
Hindi yumurtasi da buyuk Ayrica duz mantik dusunursek ne kadar buyuk tavuk o kadar cok yem ihtiyaci gerektirir. İki şirin tavuk o bir buyuk yumurtayi tamamlar ustune de goz zevki verir

Eski 12-07-2012, 13:38   #1888
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Benim az yem veya çok yem fark etmez. Hindi yerine tavuğu tercih ederim. Ben buğday, mısır, yeşillik ve ekmek veriyorum.

Eski 12-07-2012, 14:14   #1889
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Sayın alnegir Hindi yetiştiriciliği okudun mu?Burdan Hindi tavuktan çok hassas ve nazlı çok zor. Civciv yemine içine bir de yumurta haşlıyorlarmış. En iyisi tavuk. Allah hindi yetiştirenlere yardım ettsin.

Eski 12-07-2012, 22:39   #1890
Yeni Üye

alnegir's Avatar

Alıntı:
Sayın alnegir Hindi yetiştiriciliği okudun mu?Burdan Hindi tavuktan çok hassas ve nazlı çok zor. Civciv yemine içine bir de yumurta haşlıyorlarmış. En iyisi tavuk. Allah hindi yetiştirenlere yardım ettsin.
civciv yemiyle degilde bulgur kaynatilip karistiriliyor yumurtayla. civciv yemleri nemlenince cok cabuk bozuluyorlar cunku. tavuga gore daha evcil oluyorlar ama ben yine de sevmem hindileri babamin ricasiyla bakiyorum sadece.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024