agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2011, 20:13   #1501
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-09-2010
Sanırım belirtilerine bakınca ağzının icinde cıkmıs olduguna göre çiçek hastalıgı var yem yemekte zorlanıyor ayırdım kümesten onu baska yere koydum suyunu felan iceri koydum sabah aksam ıslak ekmek veriyorum cinki yem yemekte zorlanıyor.Diyerlerıme gecmesin diye ayırdım iki gündür ayrı yere koyuyorum.Glıserin felan sürücektim o ağzındakı tabakayı kaparıp ama birkere aldım cımbızla gene cıktı aynı yerden.Kaldım iki arada birderede itlaf etsem elim varmıyor dısarı cıkaramıyorum.Bilmiyorum koca karı ilacı sorusturuyorum ama onuda bulamadım napcaz bilmiyorum.Genc ferklerimin birisinin kafasının tüylerı döküldü kanadı dökülen yer bir yeremı vurdu bilmiyorum ve orası sakat bağladı.Ama suvar sağlıgı yerınde yanı anormallık yok durumunda ama o kafasındakı sakat canımı sıkıyor.

Badee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 14:36   #1502
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2010
Geçmiş olsun konunun uzmanları faydalı bilgiler verecektir. Umarım en kısa sürede sağlığına kavuşur.

demirdoven35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 23:58   #1503
Ağaçsever

Bugun kafasında tüy dökülen ferik bir sabah birde öğlenden sonra yumurtladı ıkıncı yumurtası biraz sekli yamuktu artık yetistiremedenmi yumurtladı ondanmı bilmem ilginc ama ikinci yumurtanın kabugu sağlam olmasına rağmen biraz bir tarafı yamuk .:.Diyer ağzında çiçek cıkanı ayırmıstım üc gündür yem yemekte zorlandıgı ıcın ıslak ekmek veriyorum onu yiyor.Öyle uyusuk felanda deyil hadi hayırlısı ama ucgündürapzını kontrol etmedim hic.Bir net ilacıda yokmus onun zaten ağzının icindeki olusan tavakayı kaldırıp glıserin sürmek lazımmıs ama kanıyor diye dokunmuyorum ya kendi atar iyilesir **** hakkın rahmetine kavusur elimden bisey gelmıyor cünki.İlginc olan öyle halsızlıgı felan yok ama sanırım cabuk yoruluyor berkıde boğazlarındada vardır bilemiyorum.

Eski 02-06-2011, 10:28   #1504
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Badee Mesajı Göster
Bugun kafasında tüy dökülen ferik bir sabah birde öğlenden sonra yumurtladı ıkıncı yumurtası biraz sekli yamuktu artık yetistiremedenmi yumurtladı .......
Sabah sabah güldürdünüz beni teşekkür ederim.

demirdoven35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 21:11   #1505
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Benim tavukların 2 si gurk şuan fakat altlarında normal yumurtalar yanında ufak kuş yumurtası gibi bıldırcın yumurtası kadar yumurta gördüm ? Gurk yeride yüksekte yarın resimliyecem fırsat bulursam , ne yumurtası olabilir ?

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2011, 23:32   #1506
Ağaçsever

Guguk kusumu dıyorlar ne o kusunkı olabılır.Ama sen al onları ordan kırılmıstır muhtemelen ama kırılmamıssada al altından onu.Bu arada ağzından cicek cıkan tavugu ayrı kumese almıstımya ay hergun ona özel ıslak ekmek verıyorum ayrı bır ıs cıktı basıma ama keske ıyı olsada devamlı ıs olsa bana ama bılmıyorum ılacıda yok öyle kararsız beklıyorum bakalım.

Eski 02-06-2011, 23:59   #1507
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Şu çocukların ağzına dökülen mürekkepten dökseniz, belki faydası olur bir de tavuklar için Vitaform diye bir toz var sularına karıştıryorsunuz, onu kullanın bağışıklık sistemelri kuvvetlenir.

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 12:28   #1508
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
Benim tavukların 2 si gurk şuan fakat altlarında normal yumurtalar yanında ufak kuş yumurtası gibi bıldırcın yumurtası kadar yumurta gördüm ? Gurk yeride yüksekte yarın resimliyecem fırsat bulursam , ne yumurtası olabilir ?
yaşadığınız ortamda yaşayan herhangibir hayvana ait olabilir görmeden net bişey denemez,tabi eğer kümesinizde cüce cinslerden biri varsa onlarada ait olabilir ama muhtemelen kumru yumurtasıdır.

leone1907 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 12:30   #1509
Ağaç Dostu

beyzagıda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-05-2009
sayın delimus görmüş oldugunuz yumurta tavugunuzun son yumurtasıdır bazı tavuklar yumurtayı keserken en son tarif ettiginiz gibi yumurta yumurtlarlar ondan sonra tekrar yumurtaya gelinceye kadar baya zaman geçer tavugunuz iyi bir zamanlama ile gurk olmuş gurk olmasaydı tekrar yumurtlayıncaya kadar baya zaman geçecekti şimdi o zamanı gurkta geçirecek

beyzagıda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 20:42   #1510
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-11-2010
bugün pazardan etlik diye satılan civcivlerden aldım aldım ama iyimi yaptım bilmiyorum garip garip sesler çıkartıyorlar tüylerinin bir kısmı yok sürekli yem yiyiorlar bazılarının ağzından köpük çıkıyor ama hala yiyiyorlar çok kötü kokuyorlar sevimlilik namına hiçbirşey yok midem bulandı evde bakamıcam galiba dışarı koysam kutunun içinde ölürlermi bu nasıl bir cinstir nasıl üretiliyorlar naapmam lazım bilgisi olan varmı

ercanuyar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 20:45   #1511
Ağaçsever

ben civciv dedim ama baya bi iriler sanki hormonlu gibiler çok az hareket ediyorlar yoğurt kutusuna su koymuştum bitmek üzere

Eski 03-06-2011, 23:01   #1512
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ercanuyar Mesajı Göster
ben civciv dedim ama baya bi iriler sanki hormonlu gibiler çok az hareket ediyorlar yoğurt kutusuna su koymuştum bitmek üzere
Çok sıkısık yerde tutulmuslar ondan kokuyorlar gündüzleri dolanmalarını sağlar koku gidicektir zamanla.Dediğim gibi sıkısık yerde tutulmuslar koku ondan senın besledıgın yerı temız tut zamanla düzelicek onlar biraz zamana ihtiyacları var sadece.Ayrıca cok sanslısın etlikler demekki cok yiyorlarsa bu cınsı kolay bulamazsın genelde etlık derler baska bısey cıkar biraz sabırlı ol.Çok rahatsız ediyorsa bireski kovaya kullanmadıgın ılık su koy icine kokulu sabunla köpürt sonra tüylerının üstünden ve bacaklarını sil.Ama unutma bunu güneslı bir günde yap güneste kurusunlar rüzgar almayan yerde yap bu işlemi ve kuruma olayını ozaman koku zamanla kaybolucaktır.Bazı insanlar hayvanları kötü kosulda tutuyorlar onlarda o sıkısıklıkta suyu döküyorlar sonra o yerde ona basıyorlar üstlerıne sürülüyor böylece oldukları yerdekı koku üstlerine sınıyor olan bu sen kuru tut 15 gün sonrada bahceye yer yaparsın biraz tüylülerse bahcedekı yerde havalarde ıyı koku tamamen gecer.Altlarına yanlız toprak sermeyı unutma bu önemlı koku yapmasın kümesiniz toprak cok önemli kum derler coğu ama o bit pire yapar siz temiz toprak serin.kirlenen yerlerı kürekle alıp gübre olarak kullana bılırsınız altıgınız dıskının yerıne biraz baska toprak atar oranında kokmasını engellemıs olursunuz.Bir ufak not daha kirec atın topragı sermeden önce sericeğiniz yere kirecleyin.Bu arada benim tavugun ağzında cıkan ciceğe cözüm bulamadım sanırım vericem birine onu yapıcak bisey yok üzgünüm hergün ıslak ekmek yıyor baska bisey yiyemiyor.3 tane bu senenın tavugu kaldı.Annelerı idi cicek cıkan ağzında sımdı biraz iri olan kırma olan var hint kırması diyer ıkısı beyaz yumurta tavugu o kırma olan diyerlerını cok gagalıyor bazen yem yerken felan özelıkle birine annelerini kumesten ayırdıktan sonra kümesin ağası oldu resmen o varken anne hakkından gelıyordu.

Eski 03-06-2011, 23:16   #1513
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Sayın Ercan, anlattılarınız gayet doğal. Doğru şeyler.

Gerçi havalar ısındı. Samsun tarafı biraz serin olabilir geceleri. İmkanınız varsa dışarda bakabilirsiniz. 75 mumluk bir ampul le gecelerini de üşümeden geçirebilirler. Etlik piliç yemi ile besleyebilirsiniz. 10-15 güne kadar güzelleşirler. Hiç olmazsa başlarını sokavak kadar bir yuva yapın gariplere.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 23:42   #1514
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ercanuyar Mesajı Göster
şu beyaz olanlardan ise evet onlar tamamen et içindir ve sürekli şişerler,ve dedğin gibi hiçte sevimli olmazlar,

leone1907 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 23:55   #1515
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Bence gayet sevimliler. Hele bir elinize alın. Sıcacıktırlar. Size sokulurlar. Ve aslında bu onların suçu da değil. Genleri ile oynayıp bizler bu hale sokuyoruz.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2011, 07:53   #1516
Ağaçsever

evet şimdilik balkona koydum kolinin içindeler birkaç güne kümes yaparım ısınmaları için sıcaklık için ampul kullanıcam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler

Eski 04-06-2011, 07:56   #1517
Ağaçsever

birde bu tavuklar gurk olur mu? bu koca bebeklerin tüyleri daha tamamlanmamış yavrularının doğunca tüyleri hiç mi olmaz

Eski 04-06-2011, 21:58   #1518
Ağaç Dostu

addo's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2010
bade sana yardım olur diye cevap vermiştim ama sen okumadın galiba tavuğun ağzında çıkan yaralar için gidip eczaneden alacaksın 2 güne bişey kalmıyor 1 hafta devam edeceksin ilacı yutturmaya. etlik tavuklarda gurk oluyor hele bi büyüsünler

addo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 23:29   #1519
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Merhaba
Bende pazardan civciv aldım, horoz olduğunu söyledikleri civicivim gayet sağlıklı büyüyor fakat tavuk olarak aldığım 3 civcivde öldü. Bende biraz büyümüş bi civciv aldım bu sefer. Etlik olduğunu söylediler, gerçekten çok fazla yem yiyor.
Benim sormak istediğim, yeni aldığım civciv sık aralıklarla hapşırır gibi bi ses çıkarıyor. Muhtemelen hapşırıyor. Şimdi diğer civciv de başladı hapşırmaya. Civcivler gayet sağlıklı ve canlılar, iştahları yerinde. Yani hasta gibi değiller. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 00:38   #1520
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2010
Bugün gurk yatan tavuğumun altından bana bakan minicik bir kafa gördüm. inanılmaz şekilde mutlu oldum. 20. günündeyiz, merak ettim altında başka civciv varmı diye tavugu biraz itmek için elimi uzatınca bizim sakin sessiz yatan kızımız elimi gagaladı. akşam üstü bahçeye gittiğimiz için tavuğun kalkıp kalkmadığını bilmiyorum biz gittiğimizde yatıyorlardı.yarın 21. günü tavuk çıkan civcivi alıp gezermi yoksa diğer yumurtaları da bekleyecekmi? çıkmayan yumurtaları ne zaman almam gerekiyor?

m-elike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 15:18   #1521
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavisedir Mesajı Göster
Merhaba
Bende pazardan civciv aldım, horoz olduğunu söyledikleri civicivim gayet sağlıklı büyüyor fakat tavuk olarak aldığım 3 civcivde öldü. Bende biraz büyümüş bi civciv aldım bu sefer. Etlik olduğunu söylediler, gerçekten çok fazla yem yiyor.
Benim sormak istediğim, yeni aldığım civciv sık aralıklarla hapşırır gibi bi ses çıkarıyor. Muhtemelen hapşırıyor. Şimdi diğer civciv de başladı hapşırmaya. Civcivler gayet sağlıklı ve canlılar, iştahları yerinde. Yani hasta gibi değiller. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.
Aynı olay benim feriklerden birindede var hapsırır gibi gece gündüz aralıklı ses cıkarıyor amayaklasık bir aydır böyle hasta gibi deyil yemini suyunu ıcıyor dolanıyor ama o sesi aralıklarla cıkarıyor.Bilmiyorum hasta gibi deyil burnundabiseymi var acaba diye düsünüyorum hapsırtan.Hasta olsa anlarım uyusuk olur ama bu gayet canlı ilginc bilgisi olan varsa yazsın.Birde söylemistim gecen feriklerin birinin kafasında hafif yoluk vardı bir gün sonra o yoluğun etrafındakı tüylerde gitti biraz boyun etrafındada biraz acıklık oldu tüylerde tavuk canavar gibi sağlıksız belırtı göstermiyor ama genede tedirgin oldum.Anac tavuğun ağzında cicek cıkmıstı ayırmıstım hala ayrı ıslak ekmekle doyuruyorum bakalım napıcaz sonunda.Eczaneye gittim ama öyle bir ilac yok dediler

Eski 10-06-2011, 11:56   #1522
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Bana inandırıcı gelmedi ama 2 köylü hanım bana onun horozun yumurtası olduğunu söyledi yılda bir kez yaparmış güya , beyzagıda dedikleri daha mantıklı , Teşekkürler.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2011, 16:42   #1523
/

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Konuyu çok geriden takip ettiğim için mesaj yazmıyordum ama bu mesajın altına imzamı atarım.
Kendi kendimize yeter bir ülke olmamızı istemiyor bazı kafasız kişiler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan_as Mesajı Göster
Kuş gribi bahane edilerek köy tavukları toplatıldı. Kuş gribi söylentileri çıkmadan önce, köylünün elinde yumurta ve et verimi olan hastalıklara dayanıklı tavuklar vardı, bahar ayları geldiği zaman pazarlarda çok miktarda köy yumurtası bulunuyordu, bunun önüne geçmek için kuş gribi bahane edilerek yumurta verimi yüksek tavuklar yok edildi.
Köylünün hevesi merakı kaçtı onlarda hazıra alıştılar.

Murat Öz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2011, 09:08   #1524
/

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster

Dremre Çit teli kullanın kalın galvenizli , bizimde başımıza benzer olay gelince kalın çit telinden yaptık şuan rahatız fakat civcivler bu sefer kaçıyor aradan ona çıkmadan önlem alın yoksa annesi koruyamadığından telef olur.
Yeni civcivler için gezinme alanı ve kümes çevresinde (varsa tabii) ki tel örgünün alt bölümüne 40-50 cm yüksekliğinde daha dar gözenekli tel sarın.
Çift kat olsun.

Böylece minik civcivler geniş gözenekli tel örgüden dışarı çıkamazlar.
Sizin de içiniz rahat eder.

Eski 19-06-2011, 17:25   #1525
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Merhabalar.

Cuma gününden beri kara köy tavuğum follukta gurka yatıyordu. Bugün biraz karanlık bir ortamda yer yaptım. Kümesimizde horoz olmadığı için konu komşudan 5 adet yumurta temin ettik. Bakalım 21-22 gün sonra civcivleri görebilecekmiyiz. Kümeste yer olmadığı için biraz kolaya kaçarak biraz karanlık bir yerde folluk yaptık. Acaba sorun olur mu? Aydınlık olması şart mı?

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2011, 12:49   #1526
/

En uygununu yapmışsınız.
Tavuk yetiştirmiyorum ama bu forumda ki tüm mesajları sindire sindire okudum.
Ayrıca şans eseri gördüğüm ve hemen satın aldığım TAVUKÇULUK isimli kitaptan elde ettiğim bilgiler ışığında gurk'a yatan tavuğun folluğunun kümesin az ışık gören bir bölümünde olması en uygunu imiş.

Tabii burada gurk'a yatan tavuğunda su ve yem ihtiyacını karşılamayı unutmayın.
Bu ihtiyaçlar için folluktan kısa süreliğine kalkarsa yumurtaların güvenliğini de sağlamalısınız.

Eski 22-06-2011, 13:29   #1527
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Teşekkür ederim deretepeorg.

Bilmeden doğru bişey yapmışım Folluğun hemen yanında su ve yemlik var. Folluktan kısa süreliğine kalkarsa yumurtaların güvenliğini neden ve neye karşı sağlamalıyım?

Eski 22-06-2011, 13:48   #1528
/

Diğer tavuklara karşı güvenlik diye yazıyordu. Meraklı olabiliyorlarmış.

Bahsettiğim kitap büroda yanımda olsa sayfalarını tarayarak buraya aktarırdım hemen.
Daha sonra artık.

Eski 22-06-2011, 13:55   #1529
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Cuma ve cumartesi gün kümeste idi. Dediğiniz gibi durmadan boş yumurtaları ve tavuğu rahatsız ediyorlardı. Pazar gün yumurtaları temin edince kümes dışında bir yer yaptım. O yönden diğer tavukların oraya girmesi imkansız.

Eski 22-06-2011, 14:10   #1530
/

Evet doğru çözüm. Dışarda farklı bir gurk mekanı. Malum tüm tavuklar aynı anda gurk'a yattıklarına dair birşey okumadım.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024