agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Çiftlik Hayvanları > Kanatlılar
(https)

Beğeni Düzeni2337Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-02-2013, 23:28   #2491
Ağaçsever

assi34's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahanda Mesajı Göster
Ankara' TAE den civciv getirtmek isteyen üyeler varsa İstanbul' da ikamet edenler olarak bir organizasyon gerçekleştirebiliriz.

TAE' den uygun fiyata yerli hibrit civcivler getirtmek mümkün ATABEY,ATAKS, gibi. Fiyatlarıda çok uygun. Bunlar kaliteli ırk tavuk civcivleridir iyi bakımlı sene de 300 yumurta verirler.
bu organizasyona bende katılırım.

assi34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2013, 08:59   #2492
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi assi34 Mesajı Göster
bu organizasyona bende katılırım.
Ozaman organize olalım. Yapmamız gereken Ankara' dan gelecek birilerini bulmak.

Fiyatlar ise şöyle.

Hibrit Dişi Civciv (Atak-S, Atak) 2.00 TL
Damızlık Ebeveyn Dişi Civciv (Atak-S) 5,00 TL
Damızlık Ebeveyn Dişi Civciv (Atak) 4,50 TL
Damızlık Ebeveyn Dişi Civciv (Atabey) 4,50 TL

5 Kişi bile toplansak Ankara dan İstanbul a araç ayarlasak işimiz hallolur. Bu tavuk cinsleri hibrit dir. Üstün ırktır. Kendinden sonraki nesiller aynı özelliklere sahip olmayacaktır.

Bu cinslerin özelliklerini buradan görebilirsiniz.

TAVUKULUK ARATIRMA STASYON MDRL (Hibrit Kataloğu)

O zaman bu org için ben bir liste oluşturmayı deneyeyim bakalım ne kadar başarılı olacağım.
Katılımcılar talep ettikleri civciv lerin sayısını ve cinsini de yazarsa onları parantez içinde eklerim.

1 - ahanda (40 adet Hibrit Dişi Civciv Atak-S)
2 - assi34

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster
Ördeklerim 5 gündür yumurtluyor.Kazlar daha başlamadı.

Ördek yumurtalarını günlük alıp yumurta kepinde sivri yeri yukarı gelecek şekilde biriktiriyoruz.

Öğrenmek istediğim şu.Ördekler gurka nasıl gelir?Yumurtaları toplamakla hatamı ediyoruz.Hepsi yumurtladıkları yerde kalsında günü gelince kendileri üstüne yatarmı.

Ördekler gurka nasıl gelir bilmiyorum yumurtalarınızı da çevirerek saklamanızı tavsiye ederim. 7 günden sonra döl kaliteleri düşmeye başlayacaktır. 0-15 gün arası bir zaman diliminde kulucka ya yatırırsanız en yüksek çıkım randımanını alırsınız. Benim size önerim.. Yetişkin bir cochin (cochin-cüce cochin fark etmez) alırsanız. (50 TL ye bulursunuz.) Mart da bu tavuklar gurka yatar. (Aslında Mart' da başlar Sonbahara kadar 3-4 kez Gurk olurlar.) Altına da tavuk,ördek,bıldırcın,sülün ne koysanız çıkarırlar. Doğal kuluçka makinası.

ahanda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 00:48   #2493
Ağaçsever

assi34's Avatar

ben 10 tane alsam bana yeterde artar bile atak-s dişi civciv

Eski 02-03-2013, 00:53   #2494
Ağaçsever

assi34's Avatar

bursada hobi tavuk adlı bir firms dada var bu cins tavuklar. yumurtalarını satıyor. civcivlerini de satıyordur mutlaka.

Eski 02-03-2013, 02:29   #2495
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
arkadaşlar hobi amaçlı mı tavuk yetiştiriyorsunuz yoksa, ticari amaçlı mı hobi amaçlı yetiştiriyorsanız hibrit türlere yönelmek ne derece doğru, yerli ırklar da az yumurtlamıyor zaten ve özelliklerini bir sonraki nesile aktarabiliyolar. hibrit değil gerçek ırklar yetiştirelim hibrit ırkları çiftlikler zaten yeterince yetiştiriyor.

assi34 ve ahanda beğendi.
Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 23:39   #2496
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2012
en verimli yumurta ırkları ..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi peyyide Mesajı Göster
Arkadaşlar, en iyi yumurta tavuğu hangisi?
Kümes kurmak istiyorum tavsiyelerinizi bekliyorum.
arkadaşlar hem hobi bazında 15 senedir tavuk ve kanatlı hayvanlarla uğraşıyorum hemde son zamanda ticaretiyle ,,bazı bilgileri sisinle paylaşmak isterim..
en verimli yumurta ırkı lohman ve ligorindir..
bu iki ırk dünya daki tüm yemeklik yumurtasını karşılayan ırktır..yani tüm yumurta firmaları bu iki ırkı beslerler,bununda sebebi erken yumurta ya girmesi az yem tüketimi yumurta veriminin yüksekliği gibi faktürlerden dolayı..
ayrıca süs tavuğu katagorisinde sayılan susex,austrolop gibi de hayvanlar söz konusudur,bunlarda gayet verimli hayvanlardır ama lohman ve ligorin kadar değil..
bride türkiy nin gururu ataks lar vardır bunlarda verimleri güzel dir..
yani amatörce besliçekseniz tipini beğendiğinizi bütcenize uygun olanı bence secebilirsiniz..
önemli olan nasl hayvan aldığınız yani aşıları iğneleri tam mı piliç mi yaşlı mı vs bunlara dikkat emneiz önemli,,
çünkü son zamanda türkiyede çok ciddi bri salgın hastalık söz konusu bu yüzden nerdeyse köylerde köy tavuku kalmadı ..
bunlara dikkat edin lütfen..
sağlıçakla kalın bereketli üretimler dilerim..
fezail ulukaya

assi34, peyyide ve ahanda beğendi.
lizboon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 17:29   #2497
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2012
arkadaşlar bunların hiç birisi benim değil hoşuma gittikleri için koydum :D

Name:  china-game-chickens2.jpg
Views: 7355
Size:  30.6 KB

Eklenen Resimler

ilyas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2013, 17:31   #2498
Yeni Üye

Name:  images.jpg
Views: 5850
Size:  8.3 KB

Eklenen Resimler

Eski 03-03-2013, 17:32   #2499
Yeni Üye

Name:  8.jpg
Views: 6899
Size:  46.9 KB

Eklenen Resimler

Eski 03-03-2013, 17:35   #2500
Yeni Üye

hepsi çok hoşuma gittiği için kodum kim istemezki böyle güzel tavukları horozları olsun maşallah çok güzeller umarım begenirsiniz

Eski 04-03-2013, 20:26   #2501
Ağaçsever

assi34's Avatar

merhaba arkadaşlar, bugün sonunda horozuma acıdım ve ona iki tane tavuk alıp ona bir harem kurdum. yahu bir horoz tavukları oldu diye heyecanlanırmı? inanılmaz hareketler yapmaya başladı. tavuklara nerede yemek yiyeceklerini gösterdi. okadar çok öttü ki buranın kıralı benim dedi.ayrı yerlerde tutuyorum diğer horozla tabii. merak ettiğim 2 3 gün sonra bahçeye bırakıp da bunlar birbirine karışırsa acaba horozlar yine kavga edermi yoksa bunlar bana yeter deyip birbirlerine karışmazlarmı?

Eski 05-03-2013, 01:21   #2502
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
beyazın cesareti varsa kavga kaçınılmazdır...

assi34 beğendi.
Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 09:32   #2503
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Sayın Sagun'a katılıyorum

assi34 beğendi.
dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 23:05   #2504
Ağaçsever

assi34's Avatar

bugün yeni tavukları sevmek için yanaştım beyazı beni bacağımdan gagaladı. artist bu horoz. iki ayrı yerdeler arada cam var bir kırmızısı ötüyor bir beyazı. tam curcuna.

Eski 06-03-2013, 21:34   #2505
Ağaçsever

assi34's Avatar

tabiiki beyazı mecburen keseceğim. ama bir yandan gözlem yaparak öğrenmeye çalışıyorum. meğerse siyah tavuğum beyaz horoz yüzünden kuluçkaya yatamıyormuş. şimdi ayırınca horozu, yattı yumurtaların üstüne kalkmıyor birdaha.
ama merak ediyorum birkaç kere yatarkrn görmüştüm sonra da 4 5 saat yatamadı horoz yüzünden acaba civiciv ler olgunlaşırmı? hava soğuktu çünkü. anlarız 20 gün sonra. çıkarlarsa resimleri hemen paylaşırım

Eski 07-03-2013, 06:01   #2506
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2013
Yiyeceğiniz tavuğu kendiniz yetiştiriniz. Bu haber beni korkuttu.

Tavuktan tümör fışkırıyor
Entegre tavuk tesislerinde çabuk büyüsünler diye ilaç verilen tavuklar kansere yol açıyor. Kuluçka süresi 17 güne inen tavuklar kesilmediklerinde kendiliğinden 45 günde ölüyorlar. İşte dehşete düşüren veriler;

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'nden Dr. Yavuz Dizdar, sağlığımızla nasıl oynandığını ifşa etti. Verdiği bilgiler tüyler ürpertici.

HAYVANIN KARNINDAN TÜMÖR FIŞKIRIYOR

Dizdar'ın aktardıkları şöyle;

*"Tavuk diye önünüze konulan hayvanın kuluçka süresini kısaltılarak 17 güne indirdiler.
*Hayvanların bacak yapıları değişti.
*Bu hayvanlar 45 gün sonra kendiliğinden ölüyor.
*Yapılan araştırmada doğal ürünle beslenen civcivlerin 45 gün sonra ayakta duramadığı görüldü.
*Tavuk diye önünüze konulan hayvanın karnından tümörler fışkırıyor.
*Tavukçular tıptan 50 sene önde gidiyor.
*Bu endüstrinin görevi size üzerinde et tutturulmuş bir şey vermek. Hayvanın sağlıklı olması umurlarında değil. Bu işin ilginç yanı, bunun onayını DA veterinerlerden alıyorlar.”

İLAÇ ENDÜSTRİSİ İÇİN SES ÇIKARMIYORLAR

Dünyada belli başlı kanserlerde artış gözlendiğini belirten Dizdar, “Dünyada bütün ülkelerde kanser artmıyor, bütün kanserler de artmıyor. Belli kanser türleri artıyor, bunu ABD de biliyor. Mevcut olan durumun farkındalar, çok umurlarında olduğunu sanmayın, hiç umurlarında değil. Çünkü paralelinde ilaç endüstrisi büyüyor. Geldiğimiz noktada bir ülkenin gıdasını NE kadar endüstrileştirirseniz, NE kadar markete tıkarsanız, uzun raf ömrü ile NE kadar bozulmaz hale getirirseniz hastalığın DA o kadar arttığını görüyorsunuz." ifadelerini kullandı.

Perhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2013, 18:56   #2507
Ağaçsever

assi34's Avatar

önemli olan ne yapabileceğimiz. aklıma birşey de gelmiyor. ben yetiştirsem en fazla benim ailem için yetiştirebilirim. imkanı olmayanlar ne yapsın. satmaya kalksam pahalı derler. ben verdiğim yem parasıyla 10 kat tavuğa sahip olurdum. diyeceğim mecburen hormonlu şeyler yemeye devam.

Eski 10-03-2013, 23:49   #2508
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Arkadaşlar aranızda sanırım bu işi yapan epey arkadaş var.Ordan burdan topladığım karışık köy yumurtalarından geçen yıl civciv çıkarmıştım içlerinden hoşuma giden 20 adetini ayrıp besledim şimdi yumurtlamaya başladılar fakat bir sorun var bazı yumurtaların beyazlarında acayip bi koku var neden olduğunu biliyormusunuz? Bu beni çok endişelendiryor...

ylcin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 09:01   #2509
Ağaçsever

assi34's Avatar

Kuluckadaki tavugum verilen yumurtalari

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2013, 09:06   #2510
Ağaçsever

assi34's Avatar

23 yumurtaya kuluçkaya yatti. 4 inde basladi 25 i gibi cumartesi insaallah. Yalniz bu 4 gün oncesindede yatmisti ama uzerlerinden kalkip 4 5 saat yatmadi üstlerine acaba gitseydi olmusmudur embriyolara.?

Eski 12-03-2013, 11:33   #2511
Ağaçsever

hiçbir şey olmaz içiniz rahat olsun.
tavuk kalkar gider gezer dolanır geri gelir. (özellikle ilk 4-5 gün en risksiz dönemler.)

Eski 12-03-2013, 12:55   #2512
Ağaçsever

melodi-raşa's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2012
Alıntı:
Maşallah yaa görünce imremdim ya merak ettim şimdi sonuç nasıl olcakki bura bildirin paylaşında bizde görelim.Peki ama bir tavuğun altına bukadar yurmurta sayısı fazla değilmi hiç bukadar yumurta koyulduğunu hiç duymadım bakalım kaçda kaç olacak gurk tavuğunuzun yerini ayırın diğer tavuk ve horozlar rahatsız etmesin önüne yemini suyunu koyun kendi kalkar yer geri yatar.

assi34 beğendi.
melodi-raşa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 14:16   #2513
Ağaçsever

Benim görüşüm 13 yumurtadan fazlası konmamalı!
Nedenlerine gelirsek,
Tavuğun yaydı ısı göğüs kısmında 40 derece ortalamadadır.
Kuluçka ısı değerleri en verimli değerler 37,7 dir. Tavuk hava boşluğu ve 37,7 ısı ortalamasını sağlamak için yumurtalarını son üç güne kadar sürekli olarak çevirir. Fazla yumurta demek tavuğun daha fazla yorulması demek.

Burada karşılaşılabilecek sorunlar, tavuğun ısı ortalamasını yakalayamaması ve hava boşluğu gibi sorunlar olarak karşımıza çıkabilir.

Tüm bunların yanı sıra, kuluçkası başarılı geçen tavuğun, çıkan civcivleri 3 hafta boyunca anne tavuğun kanatları altında ihtiyaç duyduğu 35-28 derece arası ısı gerekecek. Tavuk fiziki ölçüleri el verdiğince civcivleri ısıtabilir.

Bunlar benim kişisel düşünceleri sayın assi34 ' de daha önce tecrüb etmiş ve sıkıntı görmemiş olabilir.

Eski 13-03-2013, 09:47   #2514
Ağaçsever

melodi-raşa's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahanda Mesajı Göster
Benim görüşüm 13 yumurtadan fazlası konmamalı!
Nedenlerine gelirsek,
Tavuğun yaydı ısı göğüs kısmında 40 derece ortalamadadır.
Kuluçka ısı değerleri en verimli değerler 37,7 dir. Tavuk hava boşluğu ve 37,7 ısı ortalamasını sağlamak için yumurtalarını son üç güne kadar sürekli olarak çevirir. Fazla yumurta demek tavuğun daha fazla yorulması demek.

Burada karşılaşılabilecek sorunlar, tavuğun ısı ortalamasını yakalayamaması ve hava boşluğu gibi sorunlar olarak karşımıza çıkabilir.

Tüm bunların yanı sıra, kuluçkası başarılı geçen tavuğun, çıkan civcivleri 3 hafta boyunca anne tavuğun kanatları altında ihtiyaç duyduğu 35-28 derece arası ısı gerekecek. Tavuk fiziki ölçüleri el verdiğince civcivleri ısıtabilir.

Bunlar benim kişisel düşünceleri sayın assi34 ' de daha önce tecrüb etmiş ve sıkıntı görmemiş olabilir.
Kesinlikle size katılıyorum 23 yumurta kuluçka için fazla tavuk zorlanır ******* çoğunluk kişilerde aynısını diyeceklerdir.

melodi-raşa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 11:56   #2515
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Arkadaşlar hiç bişey olmaz Biz 2 kuluçka yatırıp çıkan bütün civcivleri 1 tavuğun altına verip kafeste bakıyoruz büyüyene kadar yani o tavuğun altında 25 30 arası civciv oluyor Kafesiniz soğuk almasın yeter civcivler öle hemen üşümez üşüyen girer tavuğun altına diğerleri çıkar devir daim gibi bir nevi

Çok yumurta koymanın da tek çıkaracağı sorun yumurtaların açıkta kalması ama tavuk hepsini kapatmış sorun olmaz o hepsini yorulmadan çevirir Sonuç ne olacak bakalım

assi34 beğendi.
bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 22:06   #2516
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Daha önce bahsettiğim buğday tarhı. Buğdaylar uzadıkça kapısını açıyorum. Tavuklar biçtikten sonra yeniden uzaması için kapatıyorum. Kışın bile yemyeşil.

Eklenen Resimler

assi34 beğendi.
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 22:31   #2517
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-04-2010
13 yumurta normal en başarılı tavukların altına bile 15 yumurta bırakıyorum.
Bazı tavukların becerileri daha fazladır ne olursa olsuın 25 yumurta 20 yumurta dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmaya benzer.

lodos_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2013, 23:09   #2518
Ağaçsever

assi34's Avatar

arkadaşlar ilginize ayrı ayrı teşekkür ederim. sonuç ne olacak göreceğiz inşaallah. bu arada benim beyaz tavuğumda bu sabah yattı kuluçkaya onun altında ise sadece 5 tane yumurta var. bu siyah tavuğun olduğu yer biraz soğuk acaba ufo türü bir soba koysam uzağına bir yere civcivler için faydası olurmu hani lamba yerine ufo hem ıstır hemde ışık yapar. nedersiniz.? benim daha önce hiç tecrübem olmadı. ama hayvanların yaratılış gereği içgüdüleriyle hareket ettiklerine inanıp birazda evcilliklerinden dolayı destek vermekten yanayımdır. tamamen müdahale bence yanlış olur.

Eski 13-03-2013, 23:13   #2519
Ağaçsever

assi34's Avatar

çok heyecanlıyım. bütün çevreme tavuklarımı ve kuluçkayı anlatıyorum

Eski 13-03-2013, 23:16   #2520
Ağaçsever

assi34's Avatar

Alıntı:
şu hayvanın samanları nasıl sepet gibi düzenli dizdiğine bakarmısınız.mübarek hayvan vesselam.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024