agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hastalık ve Zararlılar > Genel bitki koruma
(https)

Beğeni Düzeni342Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2020, 19:08   #751
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-02-2016
Merhaba,
Biberlerime bit geldi, bende arap sabunu sirke su ve sarımsak ile ilaç yapıp yapraklara sıktım. Ertesi gün hem sabah hem de akşam sadece su ile yaprakları fısfıslayıp yıkadım fakat şuan biberlerimin büyüme ucu resimdeki hale geldi sanırım yandılar. Bu düzelirmi boy atmaya devam edermi yoksa çöpmü oldu tüm fidelerim

https://hizliresim.com/9gDhbg
https://hizliresim.com/6UwNnv

saleri beğendi.
ayca8 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2020, 20:39   #752
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Genellikle yandan sürgünler vererek büyümeye devam eder.

saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2020, 21:30   #753
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-02-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saleri Mesajı Göster
Genellikle yandan sürgünler vererek büyümeye devam eder.
Henüz boyları 10 15 cm anca vardır yan sürgünlerle verim olurmu acaba cevap için teşekkür ederim

ayca8 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2020, 08:51   #754
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bektaşi üzümü testere sineği önleme tarifi

Bektaşi üzümü testere sineği tırtıllarını önlemek için, bir kova yüksük otu yaprağı seçin ve iki pint kaynar su dökün, iki gün bekletin, herhangi bir tırtıl görmeden önce bektaşi üzümü bitkilerine süzün ve püskürtün.
Dean Bölge Konseyi Ormanı tarafından kullanılan reçete.

https://www.shootgardening.co.uk/for...w/topicid/4342

Sanırım aynı kurt güllerimizin en iyi sürgünleri içine girerek içini boşaltarak taze sürgünleri öldürüyorlar. Aynı tarif onlar için de geçerli olur herhalde. Tabi önceden bu tarifi kullanmak yumurta atılmasını önlüyor sanırım.

Ahu_E beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2020, 09:10   #755
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Bitkiler için ev yapımı böcek ilacı (ekolojik böcek ilacı): Bu videoda, yaprak bitleri, beyaz sinekler, örümcek akarları, thrips ile savaşmak için güçlü bir ev yapımı insektisitin nasıl yapılacağını göstereceğim. Muhtemelen bilmediğiniz bir böcek ilacıdır, çünkü çok sayılmaz, ancak süper etkili ve çok kolaydır, her ikisi de sadece limoneni çıkarmak için limon veya portakal gibi narenciye derilerine ihtiyacınız olacak ve konsantreinizi bitkilerinizde kullanıma hazır hale getireceksiniz.

Eski 15-07-2020, 09:11   #756
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

https://www.diyetasistan.com/limonen...n-her-sey.html

saleri beğendi.
Eski 16-07-2020, 07:38   #757
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
https://www.youtube.com/watch?v=MEqFNZs1hBk

Bitkiler için ev yapımı böcek ilacı (ekolojik böcek ilacı): Bu videoda, yaprak bitleri, beyaz sinekler, örümcek akarları, thrips ile savaşmak için güçlü bir ev yapımı insektisitin nasıl yapılacağını göstereceğim. Muhtemelen bilmediğiniz bir böcek ilacıdır, çünkü çok sayılmaz, ancak süper etkili ve çok kolaydır, her ikisi de sadece limoneni çıkarmak için limon veya portakal gibi narenciye derilerine ihtiyacınız olacak ve konsantreinizi bitkilerinizde kullanıma hazır hale getireceksiniz.
Temel olarak, yapılan şey % 4 lük (yaklaşık) alkol çözeltisi oluyor. Kabuk rendesinden gelen bileşenler buna ekleniyor. Yapraklara uygularken dikkatli olmakta yarar olduğunu düşünüyorum.

Düzenleyen Portakal Rengi : 16-07-2020 saat 07:40 Neden: imla
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2020, 21:01   #758
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Temel olarak, yapılan şey % 4 lük (yaklaşık) alkol çözeltisi oluyor. Kabuk rendesinden gelen bileşenler buna ekleniyor. Yapraklara uygularken dikkatli olmakta yarar olduğunu düşünüyorum.
Videoda ki olay d-limonen ekstratı yapmak değil mi ?

Resulgur beğendi.
saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2020, 06:49   #759
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saleri Mesajı Göster
Videoda ki olay d-limonen ekstratı yapmak değil mi ?
Evet.

Eski 23-10-2020, 13:21   #760
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2020
ev yapımı ilaçlar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu siteye bir bitki korumacı şart artık

Malina sağdaki ve soldaki aynı problemler değil .Küçük yaprakların arkasına önüne yakın çekim yapar mısın? Sardunyada hastalık, diğerinde ( nane mi onlar) zararlı var gibi sanki.
Mine Hanım, arap sabunlu tarif kabuklu bit/ koşnil için de etkili midir acaba?

Zoe.09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2020, 12:32   #761
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2020
Merhaba Zoe.09;
Kabuklu bit ve koşnil için yazlık ve kışlık yağlar öneriliyor. Benim baktığım narenciyelerimde de kabuklu bit sorunu mevcut, her sene iki ayrı dönemde bitiriyorum sonra yavaş yavaş tekrar yayılıyorlar. Anlayacağınız kendileri ile kontrollü bir ilişkimiz var ama ipler benim elimde
Genel bakım için uyguladığım ev yapımı bir ilaç var etkisini görüyorum;
Bir kavanoz dolusu suyun içerisinde bir kaşık dolusu kekik ile 3 kaşık acı biber tozunu bir hafta bekletip bez yardımı ile süzüyorum ve 5 litrelik pet şişeye boşaltıyorum. Üzerine yarım çay bardağı sıvı yağ, yarım çay bardağı üzüm sirkesi, 1 yemek kaşığı batikon, 1 tatlı kaşığı sarımsak yağ, 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı, çeyrek çay bardağı kadar limon kolonyası ve 9 - 10 kaşık seyreltilmiş sıvı arap sabunu ekleyip, 5 litrelik pet şişe doluncaya kadar üzerine su ekleyip karıştırıyorum. Karışımı sprey şişesine doldurup her bir yaprağın altına ve gövdeye kadar spreyleme yolu ile bitkiyi resmen bu karışıma daldırıp çıkarıyorum. Aradan 10 dakika geçtikten sonra yaprakların üzeri hafiften kurumuş oluyor tekrar spreyle sadece ıslaklık verecek kadar püskürtme yapıp ameliyat eldiveni ile teker teker bu koşnilleri tırnaklarımla yerlerinden oynatmaya çalışıyorum. Bu şekilde çok kolay bir şekilde temizleniyorlar.
Tarif biraz karışık gelmiş olabilir Mine hanımın tariflerinden esinlenip nispeten düşük oranda batikon ve alkol katarak denemem sonucu bu tarif ortaya çıktı. Özellikle mantar hastalıklarında çok etkisini gördüm.
Sağlıklı günler.

Püf Noktası: Gözlemlerime göre kabuklu bitler turunçgillerde yaprağın başlangıcından önceki yaprak sapının gövdeye bağlandığı yaprak kını ile, yaprağın alt kısmında dikine uzanan yaprak ana damarı dibine yuvalanmayı çok seviyorlar, yaprak ana damarı ve yan damarlarının dibine yerleşen kabuklu bit ilk bakışta yaprak üzerinde oluşan siyah ya da kırmızı bir lekeyi andırır buraları temizlemeyi atlamayın. Ayrıca turunçgil gövdesine yerleşen kabuklu bitler gövdenin değişken renk tonlarında bitin kamufle olması dolayısı ile ilk bakışta fark edilmeyebilir, saksıda beslenen turunçgillerde gövdenin spreyleme yolu ile bir kaç kez yıkandıktan sonra ameliyat eldiveni ile ele alınıp üzerinde ele gelen tüm hafif çıkıntılı yapıların kabuklu bit olduğundan şüphelenerek buraları hafifçe kazımaya çalışmak faydalı olacaktır.

Düzenleyen Ahmet Kağan : 17-12-2020 saat 14:44
Ahmet Kağan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2021, 13:49   #762
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-12-2020
arkadaşlar internetten suda çözünebilir kükürt alabileceğim bir yer önerir misiniz? limondaki kırmızı örümcek için kullanmayı düşünüyorum. ayrıca gülleci bulamacı kullanılabilir mi ?

flora_fauna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2021, 06:59   #763
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flora_fauna Mesajı Göster
arkadaşlar internetten suda çözünebilir kükürt alabileceğim bir yer önerir misiniz? limondaki kırmızı örümcek için kullanmayı düşünüyorum. ayrıca gülleci bulamacı kullanılabilir mi ?
Kırmızı örümcek için kükürt yeterli olmayabilir. Kırmızı örümcek ile savaşımda geç kalırsanız bitkinizi kaybedersiniz. Doğal ilaçlar ile çözebileni henüz duymadım.

Eski 27-04-2021, 14:30   #764
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2021
Alıntı:
Buradaki bey efendinin anlattığına göre oluyormuş, benim merak ettiğim, nane uçucu yağı ve kekik uçucu yağını bir fısfıs sprey içine su ile karıştırmak suretiyle bir kaç damla atsak, aynı işi görür mü ki?

Böcek kovucu bitkiler: Defne - Lavanta - Biberiye - Kekik - Avokado

Zihin kontrolü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2021, 20:35   #765
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-12-2020
peki bu limonda kırmızı örümcek için kullanabileceğim etkili bir ilaç ismi tavsiye edebilir misiniz? evimde 2 adet limon ağacım var biri 7 yaşında kaybetmek istemem, yasak bitince hemen ziraatçiden alayım. şimdilik günlük kontrol edil gördüğüm yerleri alkollü pamukla siliyorum, yasak bitene kadar idare edeceğim bu şekilde.

flora_fauna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2021, 08:27   #766
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
peki bu limonda kırmızı örümcek için kullanabileceğim etkili bir ilaç ismi tavsiye edebilir misiniz? evimde 2 adet limon ağacım var biri 7 yaşında kaybetmek istemem, yasak bitince hemen ziraatçiden alayım. şimdilik günlük kontrol edil gördüğüm yerleri alkollü pamukla siliyorum, yasak bitene kadar idare edeceğim bu şekilde.
Kırmızı örümcek muhteşem bir canlı. Çok hızlı ürer. Sürekli kullandığınız ilaç olursa bağışıklık geliştirebilir. Bahçemde uğraşıyorum ancak bir çözüm üretemedim.
Profesyonel destek almak gerekir görüşündeyim. Farklı yöntemlerle zararlıyı etkisiz duruma getiren birkaç etken madde var. Düzenli olarak ve sırayla değiştirerek uygularsanız sonuç alabiliyorsunuz.
İşe yarıyor mu düşüncesi ile denedim. Kısa süreli olarak işe yarıyor. Sonra tekrar başlıyor. Boş bulunmaya gelmez.
Doğal yöntem araştırmaya devam ediyorum. İlaçladığım bitkinin ürününü yemediğim için, sürdürülürse uzun erimli çözümü var mı, deneyimim yok. Sonunu getirinceye kadar, ilacın türüne bağlı olarak 7-15 gün aralıklar ile ilaç atmanız gerekiyor.
Kırmızı örümceğe dirençli bitkiler için bitkinin iyi beslenmesi gerekiyor. (Gerçi tüm zararlılara karşı geçerli bu durum.)
Not :Bu güne kadar turunçgil ağaçlarında kırmızı örümcek sorunu duymadım.

Resulgur ve mutlu_inan beğendi.
Eski 01-05-2021, 21:44   #767
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Kırmızı örümcek muhteşem bir canlı. Çok hızlı ürer. Sürekli kullandığınız ilaç olursa bağışıklık geliştirebilir. Bahçemde uğraşıyorum ancak bir çözüm üretemedim.
Profesyonel destek almak gerekir görüşündeyim. Farklı yöntemlerle zararlıyı etkisiz duruma getiren birkaç etken madde var. Düzenli olarak ve sırayla değiştirerek uygularsanız sonuç alabiliyorsunuz.
İşe yarıyor mu düşüncesi ile denedim. Kısa süreli olarak işe yarıyor. Sonra tekrar başlıyor. Boş bulunmaya gelmez.
Doğal yöntem araştırmaya devam ediyorum. İlaçladığım bitkinin ürününü yemediğim için, sürdürülürse uzun erimli çözümü var mı, deneyimim yok. Sonunu getirinceye kadar, ilacın türüne bağlı olarak 7-15 gün aralıklar ile ilaç atmanız gerekiyor.
Kırmızı örümceğe dirençli bitkiler için bitkinin iyi beslenmesi gerekiyor. (Gerçi tüm zararlılara karşı geçerli bu durum.)
Not :Bu güne kadar turunçgil ağaçlarında kırmızı örümcek sorunu duymadım.
Gülleci bulamacını denediniz mi ?

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2021, 09:52   #768
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Gülleci bulamacını denediniz mi ?
Evet. Çözüm olmadı. Hava sıcaklığı 30 °C un üzerine çıktıktan sonra elimden bir şey gelmiyor. Fasulye yetiştiremiyorum örneğin. Bitki verime gelinceye kadar 35 i de geçiyoruz. Meyvesi dahil yeşil-kahve bir renge bürünüyor. Kimyasal ilaç ile de durduramadım.
Yaprakları tek tek ıslak mendille temizleyip, ilaçladım ama kesilmedi. Erken dikilirse ve havalar ısınmadan ılık giderse bir ürün alınıyor, sonra örümcek sarmaya başlıyor. İkinci ürün örümcekli oluyor. (Gökova da deniz kenarındaki köylüler erken dikimden sonuç alıyor. İklim aynı ama orada bir şans var.)
Bu yıl komşumun bakla fidelerinde gördüm. İlk kez oluyor. Bakla fidesi büyüyünce kesiliyor. Hücre zarı ince olan bitkinin pek şansı olmuyor. Patlıcan, domates, biber fidelerinin ön büyüme evresinde çok dikkatli olmam gerekiyor.

Düzenleyen Portakal Rengi : 02-05-2021 saat 09:56 Neden: ekleme
Eski 02-05-2021, 10:20   #769
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Evet. Çözüm olmadı. Hava sıcaklığı 30 °C un üzerine çıktıktan sonra elimden bir şey gelmiyor. Fasulye yetiştiremiyorum örneğin. Bitki verime gelinceye kadar 35 i de geçiyoruz. Meyvesi dahil yeşil-kahve bir renge bürünüyor. Kimyasal ilaç ile de durduramadım.
Yaprakları tek tek ıslak mendille temizleyip, ilaçladım ama kesilmedi. Erken dikilirse ve havalar ısınmadan ılık giderse bir ürün alınıyor, sonra örümcek sarmaya başlıyor. İkinci ürün örümcekli oluyor. (Gökova da deniz kenarındaki köylüler erken dikimden sonuç alıyor. İklim aynı ama orada bir şans var.)
Bu yıl komşumun bakla fidelerinde gördüm. İlk kez oluyor. Bakla fidesi büyüyünce kesiliyor. Hücre zarı ince olan bitkinin pek şansı olmuyor. Patlıcan, domates, biber fidelerinin ön büyüme evresinde çok dikkatli olmam gerekiyor.
Sizin koşullarınızda iki ayrı sorun var. Birisi sıcak hava, ki yeterince engelleyici. Kırmızı örümcek zor zararlı. Yazlık yağ hayli etkilidir. Mekanik etkili olduğu için zararlı direnç geliştiremez. Haftada bir tekrar gerekebilir. Mutlaka serinde uygulama yapılmalı.

üzerlikotu beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2021, 08:39   #770
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sizin koşullarınızda iki ayrı sorun var. Birisi sıcak hava, ki yeterince engelleyici. Kırmızı örümcek zor zararlı. Yazlık yağ hayli etkilidir. Mekanik etkili olduğu için zararlı direnç geliştiremez. Haftada bir tekrar gerekebilir. Mutlaka serinde uygulama yapılmalı.
Yazlık yağ denemedim. Yaprakları mekanik yolla temizlesem de yaprak sapındaki oluklar tam temizlenmiyor. Yaprak sapı ile gövde arasındaki yarıkta bir tane kalsa ki daha fazlası kalıyor. Bir hafta sürmüyor yayılması. Bu nedenle öldüremez isem çözüm yok fikrine vardım.
Birleşme noktasına arap sabunu kapladım. (Sıcakta ne kadar dayandıysa.) Bitkisel yağ damlattım. İçinden çoğaldılar. Elime geçerse parafin deneyeceğim.
Kimyasal ilaçların bir gurubu larvalar üzerinde de etkili. Belki haklılar. Çünkü tam temizliğe öyle de ulaşamadım.
Hava sıcaklığı 25 °C dan başlayarak çok hızlı, 30 °C u aştıktan sonra amip gibi çoğaldıklarını düşünüyorum.

Eski 03-05-2021, 13:46   #771
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Alıntı:
Yazlık yağ denemedim. Yaprakları mekanik yolla temizlesem de yaprak sapındaki oluklar tam temizlenmiyor. Yaprak sapı ile gövde arasındaki yarıkta bir tane kalsa ki daha fazlası kalıyor. Bir hafta sürmüyor yayılması. Bu nedenle öldüremez isem çözüm yok fikrine vardım.
Birleşme noktasına arap sabunu kapladım. (Sıcakta ne kadar dayandıysa.) Bitkisel yağ damlattım. İçinden çoğaldılar. Elime geçerse parafin deneyeceğim.
Kimyasal ilaçların bir gurubu larvalar üzerinde de etkili. Belki haklılar. Çünkü tam temizliğe öyle de ulaşamadım.
Hava sıcaklığı 25 °C dan başlayarak çok hızlı, 30 °C u aştıktan sonra amip gibi çoğaldıklarını düşünüyorum.
Kırmızı örümceklerle ilgili sorun yaşıyorsanız bu sorunun sebebi bilin ki bitkinin bir veya birden fazla stres etmeni altında olmasındandır.Böyle bir durumda ilk yapmanınz gereken ilaçlı mücadele değil bu stress etmenlerini ortadan kaldırmanızdır.
Bu stress etmenlerinin en önemlisi kuraklık stresidir veya düzensiz sulama rejimidir.Diğeride havaların sıcak olduğu dönemdeki hızlı transpirasyon,havadaki nem oranı düştüğü zaman transpirasyon artar.
https://blog.meyvelitepe.org/2012/05...iz_alternatif/
https://blog.meyvelitepe.org/2011/06...ntez-ve-gunes/
Sn meyvelitepe'nin verdiğim linkteki kaolinle olan bölümleri okursanız aydınlatıcı bilgiler mevcut.Kaolin uygulaması gelen ışınların bir kısmını yansıtarak bitkinin ısısını düşürüyor bu da su kaybını anladığım kadarıyla transpirasyonu azaltarak düşürüyor.Bunun yanında kaolin kaplaması mekanik olarak birçok zararlıya karşı etkili bir iş çıkarıyor,ben kırmızı örümceklerede bir bariyer oluşturarak beslenmelerini azaltacağını düşünüyorum bu da populasyonu günden güne azaltacaktır.
Tavsiye olarak biraz daha sık sulamalısınız,ilaçlı mücadele olarak
https://www.agrikem.com/rangeking/ bitkisel orjinli bir tür yağ ,
https://www.cropscience.bayer.com.tr..._ec_152.3.html.Zamanında Meyvelitepe buna benzer bir ilaç bulmuştu Bu da bayer firmasının ürettiği etken maddesi d-limonen,a-terpinen ve kekiklerde belli bir oranda bulunan p-cymene olan bir ürün .Bu ikisi örümcekler için normal ilaçlardan daha etkili çözüm sağlıyor.Çiftçiler tabi çok hızlı sonuç almak için bu ikisini veya birini ziraii ilaçlarla karıştırmayı tercih ediyorlar.İlaç kullanmak isterseniz tavsiyem etken maddesi 240 g/l bifenezate içeren orjinali hektaş firmasına ait floromite ile birlikte kullanmanız.floromite+rangeking veya requiem.Tek kullanımda çözecektir.Ancak öncelikle tavsiyem sulama miktarını arttırmanız imkanınız olursa kaolin ve diğer uygulamaları yapmanız.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2021, 10:48   #772
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Kırmızı örümceklerle ilgili sorun yaşıyorsanız bu sorunun sebebi bilin ki bitkinin bir veya birden fazla stres etmeni altında olmasındandır.Böyle bir durumda ilk yapmanınz gereken ilaçlı mücadele değil bu stress etmenlerini ortadan kaldırmanızdır.
Bu stress etmenlerinin en önemlisi kuraklık stresidir veya düzensiz sulama rejimidir.Diğeride havaların sıcak olduğu dönemdeki hızlı transpirasyon,havadaki nem oranı düştüğü zaman transpirasyon artar.
https://blog.meyvelitepe.org/2012/05...iz_alternatif/
https://blog.meyvelitepe.org/2011/06...ntez-ve-gunes/
Sn meyvelitepe'nin verdiğim linkteki kaolinle olan bölümleri okursanız aydınlatıcı bilgiler mevcut.Kaolin uygulaması gelen ışınların bir kısmını yansıtarak bitkinin ısısını düşürüyor bu da su kaybını anladığım kadarıyla transpirasyonu azaltarak düşürüyor.Bunun yanında kaolin kaplaması mekanik olarak birçok zararlıya karşı etkili bir iş çıkarıyor,ben kırmızı örümceklerede bir bariyer oluşturarak beslenmelerini azaltacağını düşünüyorum bu da populasyonu günden güne azaltacaktır.
Tavsiye olarak biraz daha sık sulamalısınız,ilaçlı mücadele olarak
https://www.agrikem.com/rangeking/ bitkisel orjinli bir tür yağ ,
https://www.cropscience.bayer.com.tr..._ec_152.3.html.Zamanında Meyvelitepe buna benzer bir ilaç bulmuştu Bu da bayer firmasının ürettiği etken maddesi d-limonen,a-terpinen ve kekiklerde belli bir oranda bulunan p-cymene olan bir ürün .Bu ikisi örümcekler için normal ilaçlardan daha etkili çözüm sağlıyor.Çiftçiler tabi çok hızlı sonuç almak için bu ikisini veya birini ziraii ilaçlarla karıştırmayı tercih ediyorlar.İlaç kullanmak isterseniz tavsiyem etken maddesi 240 g/l bifenezate içeren orjinali hektaş firmasına ait floromite ile birlikte kullanmanız.floromite+rangeking veya requiem.Tek kullanımda çözecektir.Ancak öncelikle tavsiyem sulama miktarını arttırmanız imkanınız olursa kaolin ve diğer uygulamaları yapmanız.
Sulama sorununu merak edip, nem ölçer ile toprağı kontrol ediyordum. Yapraklardan olan buharlaşmayı engellemek için gölgeleme yapıyorum. (Blogda "kaolin kırmızı örümcekte etkili olamıyor" yazıyor.)
Fideyi toprak seviyesinin birkaç santim üzerinden gövdeden sarmaya başlıyor. Bu aşamada mekanik temizleme 1 hafta işe yarıyor. Sulamayı kesmiyorum. Düşmeyen kotiledonları sarmaya başlıyor. (Demek ki gövdeyi tam temizleyemiyorum.) Yaprakları koparıp uzaklaştırıyorum. (Bu arada ev yapımı ilaçları ki d-limonen dahil olarak deniyorum.) Aynı zamanda diğer gurupta ilaçlama yapıyorum. İlaçlama yaptığım gurup daha uzun süre temiz kalıyor.
Bu şekilde uğraşmamın nedeni salatalık, kabak, fasulye ve patlıcan fidelerini kurtarmak. Fasulye ile kabak dışındakiler, boy attıkça ve gövde rengini değiştirdikçe etkilenmez oluyor. (Bal kabağı hiç etkilenmiyor. Eğer havalar ısınmadan fideler büyürse de sorun olmuyor.) Hücre zarı ince olan bitkilerde etkili olabildiğini düşünüyorum. Bir komşum börülceye benzer ithal fasulye tohumu ekti. Bitki ömrünü tamamlarken örümcekten etkilendi, o zamana kadar verimliydi. Daha kalın ve sert yaprakları vardı. Tadı güzel olsa sürdürürdüm ama değil.
Bu yıl domates fidelerini 20 cm ye boylandırıp diktim ama fide kıran fırtınası nedeni ile çoğunu kaybedince sonucunu göremedim.
Sık sulamayı deneyeceğim. İlaçları da not aldım. 4 yıldır yalnızca bir kez Sn Zekoş'un fasulyesinden bir tencere kaynatabildim. Ona yanarım.

Eski 04-05-2021, 12:05   #773
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Burada esas kısıtlayıcı olan iklim koşulları. Kırmızı örümcek stres altındaki bitkileri hedef alır ve kolayca enfekte eder.

Kırmızı örümceğin tam enfekte ettiği bitkilerde zararlı ile mücadele çoğu zaman faydasızdır. Sökülüp yakılması, etraftaki diğer bitkiler için daha iyi olabilir.

Kaolinin kırmızı örümceği azaltma oranı çeşitli araştırmalarda (Puterka) %50 olarak belirlenmiş. Bilimsel istatistik oranlarına göre bu oran dikkate değer (significant) olsa da çiftçi açısından fazla bir şey ifade etmiyor, zira kalan %50 de bitkiyi öldürmeye rahatlıkla yeter.

Mümkün mertebe, bitkiler, bulunulan bölgedeki iklim koşullarına göre yetiştirilmeli. Erken ilkbahar ve sonbahar ekimleri daha uygun olabilir.

Zaten sanırım bu yüzden güney bölgelerinde sebze üretimi çoğunlukla kışın yapılıyor. Haziran-Temmuz-Ağustos üretimin pek olmadığı aylar.

Eski 05-05-2021, 07:02   #774
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Burada esas kısıtlayıcı olan iklim koşulları. Kırmızı örümcek stres altındaki bitkileri hedef alır ve kolayca enfekte eder.

Kırmızı örümceğin tam enfekte ettiği bitkilerde zararlı ile mücadele çoğu zaman faydasızdır. Sökülüp yakılması, etraftaki diğer bitkiler için daha iyi olabilir.

Kaolinin kırmızı örümceği azaltma oranı çeşitli araştırmalarda (Puterka) %50 olarak belirlenmiş. Bilimsel istatistik oranlarına göre bu oran dikkate değer (significant) olsa da çiftçi açısından fazla bir şey ifade etmiyor, zira kalan %50 de bitkiyi öldürmeye rahatlıkla yeter.

Mümkün mertebe, bitkiler, bulunulan bölgedeki iklim koşullarına göre yetiştirilmeli. Erken ilkbahar ve sonbahar ekimleri daha uygun olabilir.

Zaten sanırım bu yüzden güney bölgelerinde sebze üretimi çoğunlukla kışın yapılıyor. Haziran-Temmuz-Ağustos üretimin pek olmadığı aylar.
Haklısınız. Çeşitli türleri denemeye çalışıyorum ki dayanıklı olan türleri yetiştireceğim. Köylülerin yetiştirdiği börülce türü var. (Tür bilgilerine ulaşamadım.) Domates gibi fide durumunda iken etkileniyor. Büyüdükçe etkilenmiyor. Bu yıl etkinlikten farklı börülceler edindim ama deneyecek durumum olmadı. Önümüzdeki yıl onları deneyeceğim. Tüm börülceler aynı tepkiyi mi veriyor ?
Bu yıl soğuk havalardan etkilenen baklalar da büyüyemedi. Mart sonu hava birkaç gün 25 in üzerine çıktı. Fide büyüklüğünde kalan baklaları da sardı. Hava tekrar soğuyunca etkilerini kaybettiler.
Ekim dikim yapanlar fide satın alarak çalışıyor. Kış sonu seralarda fide yetiştiriliyor. Onları kullanıyorlar. (Hibrit olmayan fidelerde de durum aynı.)
Gökova Körfezindeki köylülerden fasulyeyi Şubat sonu gibi ektiklerini öğrenmiştim. Ama bu yıl erken ilkbahar soğuk geçti. Bitkiler çimlenemedi ki büyüsün. Çimlenenler de güdük kaldı. Ne kadar işe yarıyor öğrenemedim.
Temmuz - Ağustos bitkileri canlı tutabilme dönemi. Seracıların çoğunluğu toprağa siyah naylonu serip bekliyorlar.

Eski 06-05-2021, 11:49   #775
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Gülleci bulamacı uygulaması

Meyve ağaçlarında gülleci bulamacı uygulamasının çiçeklenme döneminde ne zaman ve nasıl atılması çok soruluyor. Bu konuya açıklık getirmek için meyve ağaçlarındaki çiçeklenmeden sonra daha yeni oluşmuş kiraz ve elma meyvelerini gösterdikten sonra nasıl bir uygulama yaptığımızı gösterdik. Ülkemizde gülleci bulamacının en çok meyve ağaçlarında kullanıldığı bilinmektedir.

Gülleci Bulamacı Nasıl Hazırlanır :

10 lt su
3 kg kükürt
1,5 kg kireç (Sönmemiş kireç) veya 3 kg sönmüş kireç kullanabilirsiniz.

Eklemek istediğiniz ve hangi bitki ve % kaçlık uygulamalarda tecrübeleriniz oldu ? Olumlu veya olumsuz ne sonuçlar elde ettiniz merak ediyorum .

akçabardak beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2021, 22:12   #776
Yeni Üye

AgacYaskenEgilr's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2021
Ben ne denediysem azalttım ama tamamen kurtulamadım.
Evime dışarıdan minyatür gül aldım. Hiç dikkat etmeden diğer çiçeğimin büyük saksısına diktim.
Dikmez olaydım meğer üzerinde bitler varmış. İlk önce beyaz bitler vardı. Daha sonra youtubedan bazı karışımlar denedim. Bunlar;
1. Arap sabunu+Sıvı yağ
2. Acı biber+sarımsak+arap sabunu
3. Toprağa oksijenli su
4. arap sabunu + tarçın
gibi kombinasyonlar yapıp denedim. Baya başarılı oldum sadece bonsai biraz etkilendi ve baya yaprak döktü. Bunun dışında çiçeklerimden uzaklaştırdım mekanik olarakta ve baya azalttım.
Bu esnada sıvı gübre takviyesi ve aspirin uygulamasıda yapıyorum.
Fakat bunlardan kurtulmak zor, şöyle ki bir begonvilimde bunlar yok diye ilaçlama yapmamıştım. Meğer onunüzerinde gizlenmiş dolu unlu bit varmış.
İlginç birşey dikkatimi çekti ilk beyaz bitler sonra yeşil bitler en son unlu bitler görüldü sırasıyla çiçeklerimde. Bunu anlayamadım neden böyle oldu. Yeşil bitler begonvili sevmiyor çok daha çok güller üzerindeydiler.
Sonuç olarak azalttım ama toprağınıda dezenfekte etmem lazım sıcak su ile ve bu doğal ilaçlara güvenemeyip hepsiburadadan Hekplan 20 Sp etken maddesi %20 Acetamiprid olan ilacı aldım. Fakat kullanmaktan korkuyorum tarım ilacı olduğu için. Sizce bunun bir faydası olur mu tamamen kökünü kurutmak için?

AgacYaskenEgilr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2021, 23:15   #777
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Unlu bitten kurtulman zor. Gördüğün yerde toplaman gerekir. Böylece popülasyonları azalmış olur. Gün geçtikçe kurtulabilirsin. Zırhlı bir yapıda olduklarından ilaç işlemiyor.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2021, 00:28   #778
Yeni Üye

AgacYaskenEgilr's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
Unlu bitten kurtulman zor. Gördüğün yerde toplaman gerekir. Böylece popülasyonları azalmış olur. Gün geçtikçe kurtulabilirsin. Zırhlı bir yapıda olduklarından ilaç işlemiyor.
Peki ne yapmamız gerekiyor çiçeği mi atalım D
Organik ilaçlar azaltıyor, tarım ilaçları işlemiyor, çözüm nedir.
Elimle hepsini topladım attım, sizce yeniden gelir mi?
Toprağını mı değiştirmek gerekir?

AgacYaskenEgilr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2021, 01:22   #779
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

En basitinden mineral yağlar unlu bite karşı etkilidir. Hazır olanlar su ile karışmak üzere formüle edilmiştir. Bitkisel rafine sabit yağlar veya uçucu yağlardan evde hazırlamak mümkün olsa da, emülgatör malzeme ve bilgisine sahip olmak, fitotoksite yapmayacak dozu ayarlamak gerekir.

Potasyum sabunları ile hazırlanacak preperatlar da unlu bitlere karşı etkilidir.

Eski 08-05-2021, 09:37   #780
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AgacYaskenEgilr Mesajı Göster
Ben ne denediysem azalttım ama tamamen kurtulamadım.
Evime dışarıdan minyatür gül aldım. Hiç dikkat etmeden diğer çiçeğimin büyük saksısına diktim.
Dikmez olaydım meğer üzerinde bitler varmış. İlk önce beyaz bitler vardı. Daha sonra youtubedan bazı karışımlar denedim. Bunlar;
1. Arap sabunu+Sıvı yağ
2. Acı biber+sarımsak+arap sabunu
3. Toprağa oksijenli su
4. arap sabunu + tarçın
gibi kombinasyonlar yapıp denedim. Baya başarılı oldum sadece bonsai biraz etkilendi ve baya yaprak döktü. Bunun dışında çiçeklerimden uzaklaştırdım mekanik olarakta ve baya azalttım.
Bu esnada sıvı gübre takviyesi ve aspirin uygulamasıda yapıyorum.
Fakat bunlardan kurtulmak zor, şöyle ki bir begonvilimde bunlar yok diye ilaçlama yapmamıştım. Meğer onunüzerinde gizlenmiş dolu unlu bit varmış.
İlginç birşey dikkatimi çekti ilk beyaz bitler sonra yeşil bitler en son unlu bitler görüldü sırasıyla çiçeklerimde. Bunu anlayamadım neden böyle oldu. Yeşil bitler begonvili sevmiyor çok daha çok güller üzerindeydiler.
Sonuç olarak azalttım ama toprağınıda dezenfekte etmem lazım sıcak su ile ve bu doğal ilaçlara güvenemeyip hepsiburadadan Hekplan 20 Sp etken maddesi %20 Acetamiprid olan ilacı aldım. Fakat kullanmaktan korkuyorum tarım ilacı olduğu için. Sizce bunun bir faydası olur mu tamamen kökünü kurutmak için?
Bitler üzerinde ev yapımı ilaçlar başarılı oluyor. Her yıl nar ve erik ağaçlarımda görülür. Nisan sonu Mayıs başı savaş dönemim. Siz de sıcak bölgedesiniz. Bu nedenle, çeşitli börtü böcek ile ve düzenli olarak başınız belada olacak.
Uzun erimli olarak uğraşmak gerekiyor. Birkaç kez ev yapımı ilaçlama yapıyorum. İlaçlamadan iki gün sonra hortumla yaprakları yıkamaya başlıyorum. (Akşam üstleri) Haftada bir ilaçlama yapıyorum. Bitki bahar stresini atıp, güçlendikçe bitlere karşı direniyor.
Bitkinin zayıf olduğu dönemlerde zararlı yayılımı çok oluyor. Sulama eksikliği, beslenme eksikliği gibi. Yapraklanma döneminde de benzer durumda. Hücre zarları ince, yaprak yapıları narin. Bu dönemi atlatınca zararlıya direniyor. Zamanla yok ediyorsunuz.
Bitkileri kaybedebilirim düşüncesinde iseniz, tarımsal ilacı kullanabilirsiniz. (Doktora gittiğiniz zaman size verdiği ilaç gibi düşünerek.) Bitkiyi kaybetmekten daha zararlı değil düşüncesindeyim. (Genelleştirmek iyi değil.) Bir komşum benimle aynı dönemi sorunsuz geçiriyor. Mevsim başında tarımsal ilaç kullanıyor, bir yıl dönüp bakmıyor.
Seçim sizin.

Ahu_E beğendi.

Etiketler
afit, aphid, gül biti, yaprak biti, yeşil yaprak biti

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024