agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni711Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-01-2009, 23:13   #121
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Köklendirme almadanda dikebilirsiniz. Köklendirme hormonu başarıyı yükseltir. Bu şekilde de köklenebilir. Ama suda kökleneceğini sanmıyorum.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2009, 23:15   #122
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
En başarısız olduğum konu...

Hiç yorum bile yapmayayım, ben mi beceriksizim, Bodrum sıcağından mı ne diktiysem kurudu.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2009, 23:21   #123
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-07-2007
Çeliğin yaprak açması hiç bişey ifade etmez.Köklenmedikten sonra.Hatta tutması için 2-3 yerinde köklenmesi gerekir.Suyun içerinde çok durdurursanızda çürüme olablir.Köklendirme hotmanına batır bir kabın içine bildiğimiz dere kumu koy onun içine çelikleri sok.Ama kabın altında delik aç.

hlcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2009, 23:25   #124
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Hormonum olmadığı için, o hariç diğer uygulamaları yaptım ama olmadı gül, asma,hanımeli, yasemin birkaç yaprak verip sonsuzluğa karıştı...

Eski 16-01-2009, 23:35   #125
Ağaç Dostu

semmasi's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
tekin bey'le umutlandım, hlcuce ile yıkıldım.sanırım ikisinin arasında durmalıyım berduray gibi...
galiba kaderine razı olacak ayvalarım.ama yine de umutluyum.
acaba sera etkisi yapsam diktikten sonra ne dersiniz

semmasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2009, 23:44   #126
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Hormonum olmadığı için, o hariç diğer uygulamaları yaptım ama olmadı gül, asma,hanımeli, yasemin birkaç yaprak verip sonsuzluğa karıştı...
Yasemin hariç diğer saydıklarınızı doğru uyguladığınızdan ve sürekli nemli tutuğunuza eminmisiniz. Birde doğru zamanda yapmalısınız ki yaptığınızda yasemin hariç hepside hormon kullanmadan köklenir.

Eski 17-01-2009, 00:04   #127
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Eminim Sayın Tekin birden öyle sıcaklar bastırdı ki yapraklar 1 günde kuruyup döküldü, sulama da kar etmedi.

Bir daha ki çelikleri klimalı ortama alacağım, dereceyi bahçeye koyduğumda 50 santigratı geçmiş olmalı ki ispirtosunun patlamış olduğunu gördüm.

Eski 17-01-2009, 00:08   #128
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Ozaman siz bir ay daha erken yapın bu işlemleri ve sıcaklar başlayınca gölgeli ortama koyun.
Birde çeliklerinizin üzerine naylon atın sera etkisi yaptırıp su kayıbını önleyin.
Arada havalandırma yapın. başarılı olacağınıza inanıyorum.

Düzenleyen Harun Parlak : 20-04-2009 saat 20:31
Eski 17-01-2009, 00:19   #129
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim, sanırım dediğiniz gibi denemeliyim.

Sitede şöyle basit, anlayacağımız bir tablo olsa , şu çelik şu ayda , şu açıyla alınır, şeklinde.

Daha önce de yazmıştım ben bu konuyu aslında mesela hanımeli, şu ay uygun, şu işlem şeklinde.

Bir de çelik alımından, yapraklanıp, köklenme aşamasına dek fotoğraflansa, hayat bayram olsa...

safran beğendi.
Eski 17-01-2009, 00:22   #130
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Okadar çok tür varki hangi birini yazacaksınız bazıları şubatda sert baharda yumuşak sonbaharda odunsu vs ilgilendiğiniz türü yazarsanız ona göre yazılabilir.
Ayrıca sizin oralar sıcak olduğundan don tehlikesi pek bulunmaz. Şu an denemelere başlayın.

Düzenleyen Harun Parlak : 24-02-2009 saat 17:42
Eski 20-01-2009, 10:45   #131
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Duttan ne zaman ve hangi özelliklerde çelik almak gerekir?

brody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 20:08   #132
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Çelik alarak üretim yapacakların DİKKATİNE şimdi başlayarak şubat sonuna kadar çeliklerinizi alın ve sera ortamınız varsa Torf, Perlit, Orman toprağı na dikerek köklendirebilirsiniz.
Serası olmayanlar. Çelikleri poşetleyip havalar ısınıncaya kadar buzdolabında bekletip
Mart ve Nisan ayında havalar ısınınca açık alanda dikim yapabilirler. Açık alanda dikim yapanlar üzerine çöp poşeti geçirere rüzgar ve güneşde nemini kaybetmemesini sağlarsanız. Arada havalandırma yapark tekrar kapatın köklenme başarısı artacaktır.
Çelikleri keserken keskin ve temiz bir alatle 45 derecelik bir eğimle kesin. Sonra toprağa gelecek kısma 2 cm kadar uzunluğunda iki üç adet diklemesine çizik çekerek dikimi gerçekleştirin.
Kolay gelsin ve başarınız yüksek olsun.

Oztan beğendi.
Eski 06-02-2009, 20:32   #133
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Tekin Bey, aldığım çeliklerin üzerine sera etkisi yaratması için, büyükçe bir pet şişenin kapağını da çıkararak üst kısmını koyuyorum (çadır gibi). İçindeki bitki çok uzun süre gayet iyi büyüyor ama açtığımda kaybedebiliyorum. Kapalıyken yalancı bir büyüme mi oluyor ya da açınca (aniden değişik ortama koymuyorum) ortam farkından mı ölüyor.

Geçen sene haziran ayında aldığım clematis çeliği bir ay kadar çok iyi durumdayken, açınca iki günde gitti.

İki ay önce aldığım açelya çelikleri iyi durumda ama koruyucuyu açmaya korkuyorum.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2009, 20:41   #134
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Havalandırmayı öğleden önce yapın öğleden sonra kapatınki akşama kadar ısınan hava gece idare etsin.
Ayrıca toprağa direk dikerseniz toprak geç ısınmaya başladığından gece sıcaklığı düşünce aniden soğuma yapar.
Çelikleriniz var olan eski gücü ile yaprak açıyordur. sonrada kuruyor olabilir.

Birde en önemlisi pet şişe yi açarken çelik sallanıyorsa kesin ölür. Asla sallanmaması gerekiri
Çeliklemelerinizi bir kasaya koyacağınız torf veya perlite dikerseniz kasa üzerini kolayca çöp poşeti ile kapatıp küçük bir sera yapmış olursunuz.

Oztan beğendi.
Eski 06-02-2009, 20:42   #135
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Teşekkür ederim Tekin Bey.

Eski 06-02-2009, 22:18   #136
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Demek kıpırdatmamak gerekiyor, belki buradan kaybettim Tekin Bey, ben güneşli yerlere götürüp, gezdirirken olanlar olmuş demek...

Eski 06-02-2009, 22:33   #137
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Çeliklerinizi diktikden sonra Uyuyan 40 günlük bebek gibi görmelisiniz. Aksi halde rahatsız olursa sizide rahatsız eder.

Eski 06-02-2009, 22:40   #138
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

1daha parmak ucunda gezip, sesimi de çıkarmayacağım

Eski 07-02-2009, 11:06   #139
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Tekin Bey, kıpırdatma konusunda çeliklerin bu kadar hassas olduklarını bilmiyordum. Bu durumda, köklendirilmek üzere toprağa daldırılan çelikler, kökler oluşmadan çıkarılıp başka yere nakledilirse şansları sıfır mı? Kurtarmak için uçlarını biraz kesip tekrar daldırmak işe yarar mı?

Eski 07-02-2009, 12:03   #140
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Sevgili Nurbahar, tecrübeme dayanarak söylüyorum. Çelikleri oynatmamak gerekir. Kökleninceye kadar sabırla beklemelisiniz. Şu an yüzlerce gül çeliğim var, bir yıl bekleyeceğim. Kolay gelsin.

gül01 beğendi.
sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 12:06   #141
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Teşekkürler Sezgin 53.

Eski 07-02-2009, 14:23   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2009
şuan elimde 30-35 tane kadar işyerinden aldığım gül dalı var bir haftadır suda ısladım bekliyorlar. il zamanlar hareketlenme yoktu ama şuan yaprak gözleri belirginleşti ve bazı yerlerden patladı.bunları diktiğimde tutmasını çok istiyorum nasıl bir yol izlersem başarılı olabilirim.yardımcı olursanız sevinirim....

angel_emel24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 14:37   #143
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-11-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi angel_emel24 Mesajı Göster
şuan elimde 30-35 tane kadar işyerinden aldığım gül dalı var bir haftadır suda ısladım bekliyorlar. il zamanlar hareketlenme yoktu ama şuan yaprak gözleri belirginleşti ve bazı yerlerden patladı.bunları diktiğimde tutmasını çok istiyorum nasıl bir yol izlersem başarılı olabilirim.yardımcı olursanız sevinirim....
Suda bekletmeden bahçeye dikseydiniz. **** saksılara torflu toprağa, o da yoksa kuma dikin . Biran önce toprakla buluşturun. Kolay gelsin.

candem beğendi.
sezgin53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 15:59   #144
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Çelikler ilk yıl dikildiği yerde kalmalı. Eğer saksılara diktinizse saksıyla beraber yerini değiştirebilirsiniz.
İlk yıl dikildiği yatakdan ayrılmamalı. Aynı zamanda rahatsız edilmemeli.
Diyelimki siz kanepeye uzandınız güzel bir uyku çekiyorsunuz. Biri geldi burdan kalka **** sizi sürükleyerek başka yatağa götürdü orada biraz zor uyursunuz.
Hele birde kalk elbiseni soyun picamanı giy şuraya yat dediler hadi uyuda senin olsun.
Ama sizi kanepeyle beraber sarsmadan götürecek babayiğt varsa bir güzel uykunuza devam ederseiniz.)

ocak ve Oztan beğendi.
Eski 07-02-2009, 20:12   #145
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Çelikler ilk yıl dikildiği yerde kalmalı.
Arkadaşlar bende kış dönemi haricinde çıplak köklü çelik ve fide şaşırtılması ile ilgili tecrübemden bahsetmek istiyorum.

Şubat-mart aylarında yastığa ektiğim errguvan tohumlarını, çıblak köklü olarak haziran ayında poşetlere şaşırttığımda daha iyi sonuç alıyorum. Şöyle ki yastıkta kış ayına kadar beklettiğim fideler çok fazla büyümüyor. Ayrıca yaz çeliği yapmak için yer kalmıyor (tabi bu benim için geçerli şaşırttığım fideler ise ekildiği yıl içinde 30-50 cm kadar boylanıyor.

Ayrıca yasemin, hanımeli, hedera gibi çelikleme ile ürettiğim bitkileri de yaz ayında şaşırtıyorum.

Tabi yaz ayında şaşırtma çok riskli oluyor. Şaşırtılan bitkiler direkt güneşe maruz kalmamalı. Sera gibi sıcak ortamdan çıkarılıp açık alana dikliyorsa mutlaka üzerine gölegeleme jutu çekilmeli. Ayrıca yastıktan sökülen bitki çıblak köklü olarak bekletilmeyip hemen dikilmeli ve sulanmalı.

Düzenleyen Kudret : 07-02-2009 saat 21:30
Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2009, 20:43   #146
Ağaçsever

milyonstar's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2009
asped dikeli kac gün oldu hemen kök atmazlar alttan su aldıkları için yesere bilirler havalar sovuk 30.. veya 45 günden önce yök atmazlar

milyonstar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2009, 08:56   #147
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Bugün kısmetse çelikleri alacağım, arka bahçem kuytu, orada az güneş alan bir yerde tenekede bekletirim, teşekkürler Milyonstar.

Eski 09-02-2009, 14:36   #148
Yeni Üye

çok teşekkür ederim sezgin53. ben şuan çelik dikme konusunda acemiyim biraz.geçen yılda aynı güllerden diktim.bu yıl fide torbalarına torf , yaprak çürüntüsü biraz kum,kırmızı toprak ve çiftlik gübresini iyice karıştırıp koydum.bahçede güneş gören biryere hepsini sıraladım.can suyu verdim. size yeni sorum şu; ne kadar aralıklarla bu fideleri sulamam gerekiyor.ben adanadayım buranın havası ılıman olduğu için burada ağaçlar çiçek açmak üzere neredeyse.bu gül fidelerinin üzerini aceba sera etkisi yapsın diye naylon torbalarla kapatmam gerekiyor mu?

Eski 09-02-2009, 23:10   #149
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi angel_emel24 Mesajı Göster
çok teşekkür ederim sezgin53. ben şuan çelik dikme konusunda acemiyim biraz.geçen yılda aynı güllerden diktim.bu yıl fide torbalarına torf , yaprak çürüntüsü biraz kum,kırmızı toprak ve çiftlik gübresini iyice karıştırıp koydum.bahçede güneş gören biryere hepsini sıraladım.can suyu verdim. size yeni sorum şu; ne kadar aralıklarla bu fideleri sulamam gerekiyor.ben adanadayım buranın havası ılıman olduğu için burada ağaçlar çiçek açmak üzere neredeyse.bu gül fidelerinin üzerini aceba sera etkisi yapsın diye naylon torbalarla kapatmam gerekiyor mu?
Merhabalar!
Sezgin beye sormuşsunuz ancak bende bir üretici olarak görüşlerimi yazmak istedim.

Diktiğiniz çeliklerinizi yarı gölge bir yere alın. Yanlardandan çıtalarla yükselti oluşturun ve kendinize mini bir sera kurun. Çevrenize bir bakın isterseniz eminim bu tür çalışmalar yapanlar vardır. Bir sonraki çalışmanızda bulabilirseniz köklendirmeyi artırıcı hormon kullanın derim. Fazla sulamayın toprak her zaman nemli olsun yeter. Çeliklrinizin boyunu 15 sm den uzun tutmayın.

Sayfayı baştan itibaren okuyun ve küçük notlar alın. Böylece işinize yarayanları almış olursunuz benim nacizhane fikrim tabii siz bilirsiniz.

Umarım faydalı olmuşumdur.

Başarılar.

Kendimizi küçük bilgilerle tanıttığımız bir sayfamız var bir uğrayın isterseniz.

candem beğendi.
cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 09:15   #150
Yeni Üye

verdiğiniz bilgiler için sizede teşekkür ederim cemal.s önerilerinizi dikkate alacağımdan emin olabilirsiniz. ben öğrenmeye açığım her bilgi benim için kıymetli çünkü sizler benden daha tecrübelisiniz.daha önceki evimizde bahçe yoktu.yeni evimizin kocaman bir bahçesi var üstelik yeni olduğu için bahçe boş. bende bugüne kadar içimde kalanları yerine getirecem zamanla.düzenli hoş bir bahçe olsun istiyorum.

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024