agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni715Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2009, 09:50   #181
Ağaç Dostu

merakli's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 3
Değerli arkadaşlar;
Uzun süreden beri tohumdan manolya yetiştirmeye çalışıyorum. Bu seneki tohumlarımın öncekilerin akibetine uğrayacağı artık az çok belli olunca yöntemimi değiştirmeye karar verdim. Bu kez çelikle bu işi çözeceğim dedim ve geçen cumartesi günü manolya ağacından yarı odunsu ve odunsu dallarından 4 tane çelik hazırlayarak diktim.

Çeliklerimin ikisi mini saksı serada, ikisi de dış mekanda açıkta. Hepsinin şu an için yaprakları sağlıklı görülüyor. Ancak elimde köklendiriciler olmadığı için geleneksel yöntemle doğrudan toprağa diktim. Henüz çok erken ama umarım bu sefer manolyam olacak, umutluyum...

merakli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 09:33   #182
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-01-2008
@tekin bey size bir-iki sorum olacaktı:

malumunuz vişne çeliklerim salonda saksının içerisinde köklenmeyi bekliyorlar !

Çelikler ne zaman kök salar ve kök saldıklarını nasıl anlarım ?

Kök saldıktan sonra negibi süre içerisinde büyük saksısından alıp bireysel küçük saksıya aktarmam lazım ?

Ve nezman bu küçük kök salmış çeliği bahceye ekebilirm ?

santos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 04:16   #183
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi angel_emel24 Mesajı Göster
bir hafta önce diktiğim gül çeliklerine baktım bu sabah hepsi göz olan yerlerden yaprak patlatmışlar.umarım tutarlar.bugün işyerinden bir okadar daha çelik aldım onlarıda bu haftasonu dikeceğim fide torbalarına bu yıl güllerin elimden kurtuluşu yok ya tutacak ya tutacaklar )))
Sayın angel_emel24,

Diktiğiniz gül çeliklerinden çıkan filizler için "Bir Bilene Soralım" bölümünde benim sorumu ve Sayın Mine Pakkaner'in bana cevabını okumanızı tavsiye ederim.

oruc-xuraman beğendi.
indomie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 08:19   #184
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2009
beyaz yaz sonları çiçek açan bir kök melisam var bir kök olduğu için cılız duruyor üzerinde tohum falanda yapmıyor nasıl çoğaltabilirim hangi mevsim çelikleme yapılır alt dallardanmı üst dallardan mı bilenler yardımcı olsun lütfen

çuha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 15:37   #185
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cuha Mesajı Göster
beyaz yaz sonları çiçek açan bir kök melisam var bir kök olduğu için cılız duruyor üzerinde tohum falanda yapmıyor nasıl çoğaltabilirim hangi mevsim çelikleme yapılır alt dallardanmı üst dallardan mı bilenler yardımcı olsun lütfen
Sevgili çuha, 165 nolu mesajımdaki 1. fotograf parfüm çalısı çeliği zaten. Ona göre yapabilirsiniz. Şu anda çelik yapmaya uygun bir zaman. Yaz çeliğide yapabilirsiniz ancak çiçeklerden vazgeçmeniz gerekebilir.)

Biraz sertleşmiş tüm dallardan yapabilirsiniz çeliğinizi.

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 15:42   #186
Ağaçsever

Sayın @tekin bey acaba tatilemi çıktı yoksa benim kendilerine sorduğum soruyu henüz göremedimi ?

Eski 24-02-2009, 15:56   #187
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi santos Mesajı Göster
@tekin bey size bir-iki sorum olacaktı:

malumunuz vişne çeliklerim salonda saksının içerisinde köklenmeyi bekliyorlar !

Çelikler ne zaman kök salar ve kök saldıklarını nasıl anlarım ?

Kök saldıktan sonra negibi süre içerisinde büyük saksısından alıp bireysel küçük saksıya aktarmam lazım ?

Ve nezman bu küçük kök salmış çeliği bahceye ekebilirm ?
Çelikleri bekletmenize gerek yok direk dikeceğiniz ortama dikebilirsiniz. Eğer bekletme mecburiyetiniz varsa. Bozulma riski olan yiyeceklerinizi buz dolabında **** soğuk hava depsunda nasıl bekletiyorsanız. Çeliklerinizi de aynı şekilde bekletebilirsiniz.
Köklemiş mi köklenmemişmi merak etmeyin ve kurcalamayın yaz ortasına kadar yaşarsa köklenmiş demektir. Çeliklerinizi toplu dikim yapıp tek saksıda köklendiriyorsanız. Benim tavsiyem kışıda orda geçirdikden sonra Şubat Mart a geldiğinizde istediğiniz gibi kaplarını değiştirebilirsiniz.
Küçük kaplarda tek tek köklendirme yaparsanız. Onları köklendiği malzeme ile birlikde kaldıracağınız için. Rahtsız etmeden istediğiniz zaman saksı değişimi yapabilirsiniz.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2009, 08:22   #188
Ağaçsever

maazallah tekin bey öyle bir yorum yapmışsınızki anlayana sivri sinek saz...???!!!

benim sorularım gayet basit ve açık seçikti !

diyorsunuzki ''Benim tavsiyem kışıda orda geçirdikden sonra Şubat Mart a geldiğinizde istedi kaba değiştirebilirsiniz''...????

kardeş ben çelikleri daha 1 1/2 hafta önce saksıya diktim zaten ve bu hususta sizinlede istişaare yapmıştık felan filan,herhalde karıştırdınız ?

neyse ben en iyisi hislerime göre hareket edeyim yinede saol !

Eski 25-02-2009, 09:38   #189
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi santos Mesajı Göster
maazallah tekin bey öyle bir yorum yapmışsınızki anlayana sivri sinek saz...???!!!

benim sorularım gayet basit ve açık seçikti !

diyorsunuzki ''Benim tavsiyem kışıda orda geçirdikden sonra Şubat Mart a geldiğinizde istedi kaba değiştirebilirsiniz''...????

kardeş ben çelikleri daha 1 1/2 hafta önce saksıya diktim zaten ve bu hususta sizinlede istişaare yapmıştık felan filan,herhalde karıştırdınız ?

neyse ben en iyisi hislerime göre hareket edeyim yinede saol !
Benin anlatabelme kapasitem bukadar arkadaş. Siz genede hissinize değil. Ya iyi anlatan bir arkadaşımızı bul **** Fidan yetiştirme ile ilgili bir kitap al oku. Böylece öğrenmiş olduklarını buradaki arkadaşlar la paylaşmış olursun.
Daha önceki konuşmamız AŞI kalemleri ile ilgiliydi sanırım.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...FDlama&page=10

Düzenleyen Harun Parlak : 25-02-2009 saat 10:37
Eski 25-02-2009, 13:15   #190
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Ve nezman bu küçük kök salmış çeliği bahceye ekebilirm ?[/QUOTE]

Değerli arkadaşım çelikler ekilmez dikilir.Ayrıca zaman olarak da sonbaharda yapraklar döküldükten sonra veya dilerseniz şubat mart gibi, çelikleri kökleriyle birlikte ayırıp kök budaması yapıp ayrı ayrı bireyler olarak dikim yapabilirsiniz.

neyse ben en iyisi hislerime göre hareket edeyim yinede saol ![/QUOTE]

Eğer dilerseniz yine de hislerinize göre hareket edebilirsiniz.

Düzenleyen aydın : 25-02-2009 saat 16:38 Neden: düzeltme
aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2009, 14:17   #191
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Cılız ve tohum yapmayan melisa

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cuha Mesajı Göster
Sn. Cuha,

Cılız olması ve tohum yapmaması toprağını sevmemesinden olabilir. Melisa hafif, su geçirgenliği iyi olan toprağı seviyor. Toprağını kontrol et. Melisa başlığında tepe çeliğinden çoğaltılıyor bilgisi var. Üst dallardan çelik al. Alt yan dallardan da çelik deneyebilirsin. Ana gövdeyi kesme derim.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2009, 15:10   #192
Ağaçsever

Bakın arkadaşlar galiba bir yanlış anlama ve anlaşılma var,@tekin bey sakin olun hiddete gerek yok ve sayın @Hasan Tahsin arkadaşım kendince dalganı geçme lütfen !

benim son ikidir sorduğum soru şuydu:
ağaçdan çelik aldım ve bir büyükce saksıda boyları 12-14cm ayarlarak hepsini torf perlit karışımı saksıya diktim vs...

tekin bey bunları biliyor ama kanaatim bi önceki sohbette ağaca kalem aşısı nasıl yaparım idi kendilerinin galiba o sorularım aklında kalmış olmalı !

neyse sağlık olsun..............

Eski 25-02-2009, 16:17   #193
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

#184 nolu mesajınızdaki sorunuza verdiğim cevabı illada doğru kabul etmeniz gerekmez.
Soruları sorarken ortaya sorarsanız. Biligi sahibi olan bir çok arkadaşomız cevaplayacaktır.
Tek kişiye yöneltilen soruları genelde başka arkadaşlar cevap vermekden kaçınıyor.
Burası bilgi paylaşım forumu herkez de bildiğince cevaplar. Siz hem direk soru soruyorsunuz beğenmeyincede Alay ediyorsunuz. Lütven sorularınızı ortaya sorun.

Eski 01-03-2009, 17:36   #194
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2009
patatese üzüm çeliklerini soksam köklenirmi?

ufuk22 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2009, 13:46   #195
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Asma

Geçen sene ektiğim asma çelikleri yaprak verdi.Daha sonra hiç hareket olmadı.Şimdi kurumuş gibi duruyor.Yaprak verdiği için tuttuğunu zannetmiştim.Birisi yalancı yaprak diyor.Hafta sonu asmayı budayacağım.Çelik almak istiyorum.Bunların tutması için ne yapmam lazım.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2009, 15:56   #196
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2009
benimde yaklaşık bir ay kadar önce diktiğim gül çeliklerim hepsi yapraklandı şimdilik hepsi çok sağlıklı görünüyor. ben çeliklerimi dikerken hormon kullanmadım aceba bu şekilde dikilen çelikler kaç günde köklenir? güllerim tutmuşmudur aceba ?

angel_emel24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2009, 16:47   #197
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi angel_emel24 Mesajı Göster
benimde yaklaşık bir ay kadar önce diktiğim gül çeliklerim hepsi yapraklandı şimdilik hepsi çok sağlıklı görünüyor. ben çeliklerimi dikerken hormon kullanmadım aceba bu şekilde dikilen çelikler kaç günde köklenir? güllerim tutmuşmudur aceba ?
Büyük ihtimalle yalancı kök yapmıştır.Benim gül çelikleri de yapraklanmıştı fakat şimdi yeniden döktü yapraklarını.Siz suyunu eksik etmeyin.Umarım tutar gülleriniz.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2009, 20:34   #198
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
sn. çiçeksever geçen yıl 50 kadar asma çeliği dikmiştim hepsi tuttu,şöyle yaptım toprağa girecek kısmı sivri kesim toprak üstüne gelecek kısmı düz kestim 2 göz toprağa 1 göz dışarıya bıraktım
püf noktası suyunu hiç eksik etmemeniz gerekiyor.

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2009, 19:08   #199
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2007
Selamlar ,bir arkadaş ökçeli yani dipçikli çelik tabir edilen bağ çubukları verdi ve bunların akıllı olduklarını ima etti ,akıllı bağlardan kesilen çubuklar aşıya ihtiyaç duymuyorlar değil mi ? Yani biz bunları aşılamıyacağız .Saygılarımla..

celalahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2009, 19:28   #200
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Aşılı her hangi bir bitkiden çelikle üretim de Kesinlikle aşıya gerek yoktur. Zaten aşılı kısmından çelik alındığı için aynen devam edecektir.

Eski 07-03-2009, 00:07   #201
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
merhaba ben yeni üye verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 00:19   #202
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
siteye yeni üye oldum.VERDİĞİNİZ BİLGİLERDEN ÇOK YARARLANDIM .EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKÜR EDERİM. BAHÇEMİZDE KENDİLİĞİNDEN ÇIKMIŞ BİR DUT ÜZERİNDE 10 GÜN ÖNCE HAVAİ KÖKLENDİRME DENEDİM.AYNI DUTA EKŞİ KARADUTTAN BİNDİRME AŞI UYGULADIM.AYRICA MOR VE EKŞİ KARADUTTA NAA-NAD HORMONU İLE ÇELİKLEME YAPTIM.SONUCU MERAKLA BEKLİYORUM.BAŞARILI OLURSAM 35 GÜN SONRA SİZLERLE PAYLAŞMAK İSTERİM.BAŞKA ÇELİKLE KÖKLENDİRME DENEMELERİMDE VAR.GÜL,MORSALKIM,BEGONVİL,ORTANCA,YASEMİN,İNCİR,S ÖĞÜT,BİBERİYE,OYA AĞACI ÇELİKLERİ DİKTİM.İNŞALLAH ONLARDA TUTAR.TEŞEKKÜRLER.

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 10:23   #203
Ağaçsever

teşekkürler..

Eski 12-03-2009, 10:49   #204
Ağaçsever

Balkonda açıkta perlit torf karışımına köklendirmek üzere 16 Şubat ta diktiğim incir çelikleri 26.gününde ve tepe gözleri kurumaya başladı bu çelikler kuruyor anlamına mı geliyor ,gözlere su püskürtrek kurtarabilirmiyiz veya bir önerisi olan varmı ? saygılar.

Eski 12-03-2009, 17:22   #205
Ağaçsever

ufuk1255's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2009
bahçemizin kenarındaki kuşburnu agacını sökmem gerek ev yapıyorlar bu günlerde söksem başka biryere diksem tutarmı cevabınızı bekliyom saygılarım

ufuk1255 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 17:30   #206
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Bu günlerde dallarını bile kesip dikerseniz tutar. Köklü kesinlikle tutar.

Eski 12-03-2009, 17:33   #207
Ağaçsever

ufuk1255's Avatar

yarın sökücem köklü satan başka arsaya dikicem teşekkürler tekin bey

Eski 16-03-2009, 12:17   #208
Ağaçsever

ufuk1255's Avatar

bugünlerde gül çeligi alıp diksem tutarmı?

Eski 16-03-2009, 16:18   #209
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

%80 Tutar. Ne kaybedersinizki zaten Güller budanıp çöpe atılıyor. Çöpe gideceğine dikin Köklensin.

Eski 19-03-2009, 22:31   #210
Ağaç Dostu

adincer's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
gul celikleme

Merhaba asagida ekledigim resimde bulunan gul dallari celik kabul edilebilirmi. Acili kesmeye calistim bitkiden alirken ama olmadi. Sonrasinda Kesmeyi dusunuyorum. Iki gundur suda duruyorlar. Hemen ekmelimiyim? Onerileriniz nedir. Konuyu okudum ama ortak bir yonteme varamadim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen adincer : 25-03-2009 saat 09:45
adincer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024