agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni715Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-03-2009, 22:43   #211
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Tabi ki olur tutar çelikleriniz.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2009, 23:01   #212
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Gül çeliklerini çelik olarak kullanabilirsin. Mavi ile işaretlediğim yerlerden üç adet 2 cm kadar kabuk kısmına pıçakla çizik atın. Çatallı olan ikisini kalın gövdeyi toprağa gömün diğerinide dik gömün. Sonra hiç kımıldatmayacağınız bir yerde sürekl nemli kalacak şekilde arada sulayın.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2009, 23:19   #213
Ağaç Dostu

adincer's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 4
Sayin Hasan Tahsin Tesekkur ederim onay almak guven veriyor.
Sayin Tekin, Soylediklerini yapip hemen yarin isten donunce dikecegimins. yesillensin yine eklicem fotlari. Tesekkurler

adincer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 21:52   #214
Ağaçsever

haki197's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
çınar çelikleme

Çınar çelikleri almayı düşünüyorum, hormon kullanmadan (IBA vs..) yüzde kaç başarılı olurum ? Saygılarımı sunarım.

haki197 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2009, 14:35   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-03-2009
merhabe ben esen sıtkı son birhaftadır yazılarınızı okuyorum azda olsa bilgilendim ***. şimdi sorum şü ben nevşehirliyim bölgede elma armut kayıs kiraz ceviz badem meyveli ağırlıkı bulunmakta ben bu saydıklarımı ÇELİK TEN köklendirmek isterimbukonuda nezam çelik alını vehangileri ni köklendire bilirim yardımcı olursanız sevinirim .

ürgüplü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 16:28   #216
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Çelikten köklenmesi çok zor olan Begonvil çeliklerini IBA kullanarak, torf ve perlit karışımı içerisinde köklendirmeyi başardım. Geriye bunları yaşatmak kalıyor artık.

Nektarin şeftali çeliğinden hiç umudum yoktu ama en güzel kök onda oluşmuş. Melissa çeliklerinde aynı başarıyı yakalayamadım, sanırım hata bendeydi. Çelikleri çok sığ dikmiştim. Begonvil çelikleri boğazlarına kadar gömülüydü. Böyle olunca, çeliklerdeki nem kaybı da asgariye inmiş oldu ve köklenme yüzdesini artırdığını düşünüyorum.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 16:36   #217
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Melissa çeliklerinde aynı başarıyı yakalayamadım, sanırım hata bendeydi. Çelikleri çok sığ dikmiştim. Begonvil çelikleri boğazlarına kadar gömülüydü. Böyle olunca, çeliklerdeki nem kaybı da asgariye inmiş oldu ve köklenme yüzdesini artırdığını düşünüyorum.
Sn.Lonicera,

Melisa çelikleri bende de nazlanıyor. IBA'lı dikmiştim.

Tohum alma derdinden çelikleme'de biraz geç kalmıştım ve gözler uyanmıştı. Şimdi kuruyan eski gözlerin yanından yeni göz vermek için zorluyorlar.

Çelikleriniz hiç mi tutmadı. Ne zaman çelikleme yapmıştınız.
Konuyu biraz daha açar mısınız , lütfen...

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 17:47   #218
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn Zeytinci, Melissalardan yaklaşık 30 çelik dikmiştim Şubat ayının sonunda. Yarı odun ve odunsu olarak kestim çelikleri. Boyları 15-20 cm olacak şekilde tümünü IBA hormona batırım diktim. Ama yukarıda da dediğim gibi cocopeat ve perlit karışımı harç içine en fazla 7-8 cm dikmişim. O an üşengençlik edip yakınımdaki sığ kaba koyacağıma daha derin bir kap içine koysaymışım başarı daha yüksek olurdu herhalde.

Şu an için 17 adet çelik küçük kökcükler oluşturmuş durumda. Köklenmemiş olanları yaklaşık bir cm gerisinden 45 derecelik açı ile yeniden kesip, yanlarına da çizikler atarak tekrar diktim. Onlardan hala umudum var, herhangi bir kuruma belirtisi olmamış daha.

Şubat ayında dikmiş olduğum çelikleri hep bahçemde tuttum. Yağmurun altında öylece beklediler. Aslında kapların altını sıcak tutsaydım( kalorifer petek üstü gibi) tamamı köklenirdi diye düşünüyorum. Ama bu evde büyük bir fırtına demekti, göze alamadım.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 19:33   #219
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn Lonicera,

Melissa çeliklerini ,25 adeti bu akşam tekrar kontrol ettim. Ümitli görünüyorlar. Yeşiller ve sürgün zorlaması bir kaçında görünüyor. Sabır gerekiyor ama bence önemli fire olmayacak gibi.

Diğer taraftan pazartesi diktiğim Mine çalı çeliği sürgüne başladı bile. Sulama etkisi mi yoksa arsız olduğundan mıdır durumu iyi gidiyor.

Bazıları nazlı oluyor demek ki.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2009, 21:21   #220
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-01-2008
benim 10 adet vişne çeliklerim galiba tutmadı,saksıya torf+perlit karışımı dikmiştim.

anlaşılan çelik köklendirme zor bir işmiş !!!!!!!!!!!

santos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2009, 20:48   #221
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2007
çelikleme ile ilgili verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. çeliği toprağa diktikten sonra nemli tutmamız gerek tamam ama şunu merak ediyorum,

çelik ne kadar güneş görmeli?
çok güneş isteyen bitkiler için çok güneş, güneş sevmeyen bitkiler gölgede mi olmalı?
yoksa çelik suyunu kaybetmemesi için direkt güneş ışığına maruz kalmamalı mı? bu durumda fotosentez yapma şansı azalıyor.

trante Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2009, 15:47   #222
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Merhaba arkadaşlar.bu gün çok mutluyum.sonunda begonvil çeliklerimde ufak kıpırdamalar başlamış.yaklaşık 2 ay önce diktiğim çeliklerde hiç bir gelişme yoktu.çok üzülüyordum.bu gün ufacık kırmızı gözcükler gördüm.onlarla beraber diktiğim incir,nar,dut,biberiye ,acemborusu,oya çalısı,gül ve mor salkımda çoktan filizler oluştu.şimdi bir sorunum var.oya çalıs,morsalkım,begonvil ve dutu bir kasa içindeki torfa 180 derece yatık olarak hep beraber çeliklemiştim.gelişen filizlerin birbirini etkilemesinden korkuyorum.onları nasıl ve ne zaman ayırmalıyım.

almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2009, 14:06   #223
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben öncelikle Sayın Tekin'e teşekkürü borç bilirim, bilgilerini aktarmasaydı benim çelikleme her sene olduğu gibi boşa gidecekti.

Asma çeliklerim şu an gayet iyi ama ben bunları ne zaman ve nasıl bir yöntemle bahçeye geçirmeliyim?

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 01:15   #224
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2008
ayva ağacından 7 nisanda dal aldım 25 cm torflu yarı geçirgen bir topraga dikim yaptım dalın dip kısmına da deniz yosununu yıkayıp sardım dalım çiçekler içindeydi ama şimdi ölüyor galiba köklendirici bir madde sürmemek midir benim hatam acaba?

erkan_bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 21:09   #225
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Sayın berduray çeliklerinizin köklenmesine sevindim. Onları ayran kutularına benzer kablara tek tek dikerek köklendirseydiniz. Bahceye bu yıl rahat geçirebilirdiniz. Bu durumda seneyi beklemek zorundasınız. Seneye ayırarak bahceye dikebilirsiniz Şubat Mart gibi.

Sayın erkan_bey Sizin çelikleriniz büyük bir ihtimak toprağa giren kısım kararmış ve çürümüş olmalı. Canlı kalmamasının büyük sebebi budur. Bu gibi durumlarda köklenme hormonu dan ziyade mantari kaynaklı ilaçlardan kullanırsanız etkili olacaktır.
Hormon olması şart değil ama hızlanma açısından faydalı olur.

Eski 16-04-2009, 21:44   #226
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
arkadaşlar buraya genelde uyguladığım ve olumlu sonuç aldığım bilgileri yazıyorum köklendirme konusun da en iyi deneyim söğüt suyunda bekleterek köklendirme parmek kalınlığındaki söğüt dalları kovadaki suda 10 ila 15 gün bekledikten sonra içne kesim yaptığınız daldan çelikler koyun çok çacuk kökleniyor bir yöntemde sürekli su tutan bir yere duvar dibi gibi çelikleri batırın bu yöntemde hiç şaşmıyor şu anda 20 kadar iğde dalı ve asma dalı gül ve söğüt köklendi bir yöntemde perlit ecza depolarının kullandığı köpükten kutular var içine doldurun perliti elinize geçen dalı içine batırın tabi her gün az sulayın bu yöntemde hiç fire vermiyor

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 22:05   #227
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Sayın cennetbahçesi bu sıraladığınız türler zaten çok kolay köklenen türler. O türleri bahce kenarını çit kazığı olarak bile çaksanız seneye canlanırlar.

Eski 19-04-2009, 16:19   #228
Ağaçsever

ufuk1255's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2009
mart ayında gül çeliklerini topraga diktim fidanlıktan çüpe atmışlardı 1 tanesi fizilendi yaprak actı kahverengi ve mor renk gibi acaba hangi renk gül verir?????

ufuk1255 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 21:25   #229
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Bu sene köklendirmeye çalıştığım çeliklerin bir kısmı.

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2009, 19:06   #230
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-01-2008
ooo tekin bey sen bu işleri asmışsın üstad,saygılar !

santos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 22:39   #231
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Sonbaharda diktiğim Solanum rantonnettii çeliği küçücük boyuna bakamadan çiçek vermiş

Name:  24042009.jpg
Views: 13954
Size:  42.3 KB

Bilge Kerem beğendi.
günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 23:50   #232
Yeni Üye

zdemir's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Bugün arkadaşımla yürüyüş yaparken mor salkımların ve leylakların dans ettiği bir site bahçesi gördüm..Hemen güvenlikteki beyle konuşup izin alarak çelikler aldım ( ya da aldığımı sanıyorum ) şimdi gazeteye sarılı eviye içinde mutfakta duruyorlar,suda...saatlerdir ne yapmam gerektiğini okumaya çalışıyorum buradan...

Birşeyler anladım ve yarın sabah uygulayacağım..Umarım tutarlar ben de sizlerle paylaşırım...

zdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 01:07   #233
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Çelikleri köklendirmeye başladıkdan sonra Tek yapmanız gereken Bir bebeğe ninni söylergibi sulamak ve nemli tutmak. Birde uydudunmu bebeğim deyipede bebeği sallayarak kontrol etmemek gibi. Köklenmiş mi diye Kontrol edip bakmamak.

Eski 07-05-2009, 11:57   #234
Yeni Üye

Oguzali's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2009
Gül çeliklerim köklenmeye başlamış mı ?

İyi günler arkadaşlar,

İki ay kadar önce bir meyve suyu kutusu içine torfa diktiğim gül çeliklerimi dün teyzemin köklenmiş bir gül fidesi getirmesinden aldığım cesaretle merak edip dikkatlice yerinden söktüm. Dört çelikten üçünde resimlerdeki gibi tomurcuklanmalar gördüm. Ama kök gelişiminden çok yaprağa benziyor. En iyisi bir bilene danışayım dedim. Resimleri ekledim. Bunlar kök oluşumu mu yoksa toprağın altında yeşermeye çalışan yaprak tomurcukları mı?

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Oguzali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 11:59   #235
Yeni Üye

Oguzali's Avatar

Gerçi Tekin Bey'in 235 no.lu mesajına tam ters bir durum farkındayım ama merak işte ne yaparsınız

Eski 07-05-2009, 20:55   #236
Yeni Üye

Oguzali's Avatar

Geriye dikerken bir tanesinin tomurcuğunu kırdım

Eski 07-05-2009, 22:24   #237
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Tahmin ediyorum ki köklendirmeye aldığımız çeliğin kökleri oluşmuşmudur acaba diyerek, merakımızdan çelikleri köklendirme ortamından alıp bakma ihtiyacı hissediyoruz zaman zaman. Sonrasında ya çeliğinizde köklenme meydana gelmiş ya da hiçbir faaliyet olmamış.

Çelikleme konusundaki edindiğim tecrübelerim ile şunu söyleyebilirim ki,
bir çeliğin köklenmiş olduğunu anlamak için toprak üstündeki gözlerden 10 cm civarı sürgünler oluşmasına bakılmalıdır eğer öyle ise o zaman içiniz rahat olsun.
Merakımız için köklenme ihtimali olan çeliklerimizi kaybetmemiş oluruz böylece.

alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 23:52   #238
Yeni Üye

Oguzali's Avatar

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim sevgili Alicee. Fakat resimlere baktıysan benim çeliklerde herhangi bir gelişme yok. Toprak altında kalan kısımda oluşan tomurcuktan başka.

Eski 12-05-2009, 09:44   #239
Ağaç Dostu

İlknur's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2007
Galeri: 8
Sabır

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oguzali Mesajı Göster
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim sevgili Alicee. Fakat resimlere baktıysan benim çeliklerde herhangi bir gelişme yok. Toprak altında kalan kısımda oluşan tomurcuktan başka.
Arkadaşım, çiçek sevgimiz bazen sabırsızlığımız yüzünden hayal kırıklığı yaşatıyor bize...
Bence sabret bekle, eğer çıkarmasaydın o oluşum, çeliği daha hızlı büyümesi için teşvik edecek ve yapraklandıracaktı..b
Şimdiki durum ne bilmiyorum ama bence uzunca bir müddet elleme, sen yine sula, yapıyorsan besin takviyesi yap, inşallah kırılan o tomurcuk gibi bir sürü sürgün verir...

İlknur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 11:01   #240
Ağaç Dostu

derin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Mantari hastalıklar için ne kullanabiliriz çelikle üretim için tam olarak prosedür nedir.Kısaca açıklarsanız çok memnun olurum teşekkürler. Hoşçakalın

derin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024