agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni713Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-09-2009, 03:21   #271
Ağaç Dostu

sevilla's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lazuribo Mesajı Göster
almira güllerin çok güzel görünüyor
Evettt *******. Bende bir sürü gül varda onların hastalıkları beni bunalttı.Sayın Almira güllerini nasıl koruyorsunuz. Anlatırsanız sevinirim.

sevilla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2009, 15:52   #272
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Ağustos ayında çeliklediğim 6-7 fırça çalısından sadece birini köklendirmeyi başarabildim.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2009, 15:54   #273
Ağaç Dostu

almira's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Galeri: 4
Fırça çalımın şu anki durumu.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
almira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2009, 00:50   #274
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-10-2009
Herkese merhabalar,

Yıllardır evde ağaç yetiştirme hayalim vardı. Şimdi bu hayal aynı zamanda bir ihtiyaç haline de geldi. Tam da bu aralar etrafta birçok budanmış ağaç var. Bazı dallar 2-3 metre boyunda. Ben bunları canlı tutmaya çalışyorum. Bu budanmış dalları çelik olarak kullanabilir miyim? Birkaç gündür su dolu şişelerde tutuyorm ve her gün yapraklarına el fıskiyesiyle sulama yapıyorum. Ama yapraklar ölüyor. Bu dalları köklendirme şansım var mı?

Yakında resimlerini de yüklemeyi düşünüyorum. İyi günler...

umutkara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 16:41   #275
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-09-2009
bu ayda hangi meyve ağaçalrından çelik alınır

faruk5525 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 19:13   #276
Ağaç Dostu

ankara's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2009
Merhaba kasımpatıdan çelik almak istiyorum,ne zaman alınır?neler yapmam gerekir yardımcı olabilirmisiniz?

ankara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 21:41   #277
Ağaç Dostu

Volare's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ankara Mesajı Göster
Merhaba kasımpatıdan çelik almak istiyorum,ne zaman alınır?neler yapmam gerekir yardımcı olabilirmisiniz?

Hocalarımız haziran ayında alınır diyorlar .
Kasımpatı konusunda ayrıntılı tarif edilmiş

Volare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 22:23   #278
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-07-2008
Kasımpatıdan alacağınız çelik otsu yapıda olacağı için gelişme döneminde almak daha doğru olur. yani ilkbahar yaz ayları büyümenin fazla olacağı için daha faydalı olur.
Ancak yeterli köklenme ortamını sağladığınızda otsu çeliklerde köklenmenin hızlı olacağı için mevsimden çok bu ortamın özellikleri ve bunları ne kadar sağlayabileceğiniz önemlidir.

Bu özelliklerde kaba şekilde.
yeterli nem sıcaklık dengesi ve ışıktır.
Kasımpatı da herhangi bir çelikle üretim denemesi yapmamakla birlikte genel kurallara göre. %70 nem ile 20 derece civarında bir sıcaklığı sağladığınızda asgari 3 hafta içerisinde köklendirme sağlayabilirsiniz. Alttan ısıtmayla kesin sonuç almanız mümkün. Mantarlanmaya karşı ilaçlama da önemlidir.

Eğer bu özellikte ortam hazırlamakta zorlanacaksanız. Yaşadığınız yerin iklimsel özelliklerine göre. En erken Kış tan bahara geçiş döneminden yaz başlangıcına kadar olan zaman aralığı uygundur.

Önceden de belirttiğim üzere kasımpatı nın çelikle üretimini yapmadım. Verdiğim bilgiler otsu çelikler için genel niteliktedir. Bildiğim kadarıyla kasımpatı çiçeği için özel bir köklendirme gereksinimi de bulunmuyor.

ozgur0ozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 22:33   #279
Ağaç Dostu

ankara's Avatar

Teşekkürler sn.volare ve sn.ozgur0ozdemir
genel kurallara göre. %70 nem ile 20 derece civarında bir sıcaklığı sağladığınızda asgari 3 hafta içerisinde köklendirme sağlayabilirsiniz. Alttan ısıtmayla kesin sonuç almanız mümkün.
kusura bakmayın cahilim biraz bu konularda ama çok istekliyim bu terimler çok yabancı geldi bana pek anlayamadım

Eski 28-10-2009, 22:48   #280
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Nisan ayı başından, Ağustos sonu arasında kasımpat bitkisinin uç kısımlarını (uç çeliğini) 8-10 cm koparıp, bir fide gibi kum içine dikin. Rüzgarsız ve doğrudan güneş almayan bir yer olsun. Süzgeçle de sık sık sulayın. 15 gün sonra köklenmiş olur.

Bilge Kerem beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2009, 23:11   #281
Ağaç Dostu

ankara's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Nisan ayı başından, Ağustos sonu arasında kasımpat bitkisinin uç kısımlarını (uç çeliğini) 8-10 cm koparıp, bir fide gibi kum içine dikin. Rüzgarsız ve doğrudan güneş almayan bir yer olsun. Süzgeçle de sık sık sulayın. 15 gün sonra köklenmiş olur.
Teşekkür ederim kgursan, direk toprağa dikmeye korkuyorum.Nedense tutmayacakmış gibi düşünüyorum hep,bunu da deneyeceğim

Eski 08-11-2009, 21:36   #282
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-01-2009
Galeri: 17
Bu sene gold Raider servisinden aldığım çeliklerin köklenmelerine ait fotoğraflar aşağıdaki gibidir. Alttan ısıtma sistemi ile çok güzel sonuçlar alınmaktadır. Bu konuda alttan ısıtmayı tavsiye ederim.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
doğalbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2009, 21:43   #283
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler sn.volare ve sn.ozgur0ozdemir
genel kurallara göre. %70 nem ile 20 derece civarında bir sıcaklığı sağladığınızda asgari 3 hafta içerisinde köklendirme sağlayabilirsiniz. Alttan ısıtmayla kesin sonuç almanız mümkün.
kusura bakmayın cahilim biraz bu konularda ama çok istekliyim bu terimler çok yabancı geldi bana pek anlayamadım
Lütfen Sn. ankara kimse usta değil, hiç kimse %100 her şeyi biliyor da değil bu konuda kendinize acımasız olmayın, insan bilgi adına her zaman için kendini yenilemeye ihtiyacı vardır. Cahillik değil deneyiminiz henüz yeni zaman içerisinde sizde kendinizi konular üzerinde yetiştirecek ve zaman gelecek başkalarına deneyimlerinizi herkesin anlayacağı şekilde yapacaksınız. Saygılarımla.

Eski 08-11-2009, 21:45   #284
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Çelik ve tohumlarınızın köklendirilme ve çimlendirilme aşamalarında kullanabileceğiniz alttan ısıtma için yardımcı olabilirim.

Eski 08-11-2009, 22:17   #285
Ağaç Dostu

SerDag's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Galeri: 7
Merhaba, fuchsia (küpe çiçeğimden aldığım çelikler) daldırma yöntemiyle 2-3 gün içinde ölecek gibi oldular, çıkartıp suya koydum ve dirildiler. Birer küçük çay bardağındaki suda yaprakları dik ve yeşil duruyorlar. Çelik alalı sadece 1 hafta oldu. Bitki direkt günışığını sevmiyor, asıl saksısının yanındalar genelde %50-65 arası nem ve 20-25 C arası sıcaklıkta oda. Ne kadar sürede köklenir? Suyunu değiştirmem gerekir mi? Yoksa hep aynı suda mı bekletilirler? Kalorifere oturtmak gibi alttan sıcaklık sağlayan (sanki yaprakları da haşlar gibi gelen) yöntemlere başvurmalı mıyım?

SerDag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2009, 19:32   #286
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SerDag Mesajı Göster
Merhaba, fuchsia (küpe çiçeğimden aldığım çelikler) daldırma yöntemiyle 2-3 gün içinde ölecek gibi oldular, çıkartıp suya koydum ve dirildiler. Birer küçük çay bardağındaki suda yaprakları dik ve yeşil duruyorlar. Çelik alalı sadece 1 hafta oldu. Bitki direkt günışığını sevmiyor, asıl saksısının yanındalar genelde %50-65 arası nem ve 20-25 C arası sıcaklıkta oda. Ne kadar sürede köklenir? Suyunu değiştirmem gerekir mi? Yoksa hep aynı suda mı bekletilirler? Kalorifere oturtmak gibi alttan sıcaklık sağlayan (sanki yaprakları da haşlar gibi gelen) yöntemlere başvurmalı mıyım?
Kalorifer üzerinde toprak ısısını kontrol edemezsiniz, kısa sürede bozulabilirler. Alttan ısıtma sistemlerinde ise toprak ısısı belirli bir seviyeye, istenilen sıcaklığa ulaştığında termostat devreye girerek ısının yükselmesi engellenmiş olunur.

Bilge Kerem beğendi.
Eski 08-12-2009, 00:29   #287
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2009
çelik hormonu hakkında

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
1. Çeliği mümkün olan en kısa sürede dikmeniz gerekir. Kurumaması, suyunun kaçmaması esastır.
2.Çelik almada IBA, NAA veya IBA + NAA kullanılır.
IBA(Indol Butirik Asit) ile ağaçlardan çelik alma başlığında pek çok bilgi bulursunuz.
mine hanım ve diğer arkadaşlar çelik dikiminde kullanılan İBA hormonunu istanbulda tercihen anadolu yakasında nerede bulabilirim.Bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum. davutkaytaran@hotmail.com

dkaytaran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 00:31   #288
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2009
sayın mtuncer bey saksılarım geldi.Teşekkür ederim.

dkaytaran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2009, 07:58   #289
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2009
Selamun aleyküm arkadaşlar bende pepino fidanları var bunları budadım ve çelik aldım
Çelikleri serada yetiştirmeyi düşünüyorum . Fakat kafama takılan birşey var yardımcı olursanız sevinirim. Çeliklerin sağlıklı yetişmesi için seram nasıl olmalı? Güneş gören biryer mi yoksa güneş görmeyen bir yer mi olmalı, lütfen yardımcı olursanız sevinirim

sancaktarizmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2009, 08:14   #290
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtuncer54 Mesajı Göster
Çelik ve tohumlarınızın köklendirilme ve çimlendirilme aşamalarında kullanabileceğiniz alttan ısıtma için yardımcı olabilirim.
Sevgili Mtuncer54; Bu konuyu biraz açarsanız sevinirim.Bende özellikle çelik yöntemiyle fidan üretmeye çalışıyorum.Ticari amaçla değil hobi amaçlı balkon seramda. Elimde perlit,torf karışımı toprak ve köklendirici hormon(toz halinde) bulunuyor.Alttan ısıtma sistemi hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
saygılar

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2009, 09:53   #291
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
İstanbul' da İBA arayanlara!

Name:  SDC11376.jpg
Views: 5886
Size:  24.7 KB

Yer: Eminönü- Mısır Çarsısı arkası Sirkeci yönü(Bahçekapı) çıkış kapısından çıkıldığında, sol karşı köşede Vakıf Han karşımıza çıkıyor. O hanın arkasındaki dar sokak (Rahvancı Sok), tamamen kimyasal ürün satıcılarının bulunduğu bir sokak.
Ben dün gidip aldım. Ancak benim aldığım 5 gramlık şişe ambalaj (en küçük ambalaj imiş) her an ellerinde olmuyor. Çünkü genelde toptan alıcılara hitabediyorlar. Ben iki saat bekledim. Kurye ile getirttiler.
Fiyatlar Euro bazında. Hepsinde üç aşağı beş yukarı aynı! 5gramlık şişe(Bu arada toz olduğunu belirteyim!)pazarlıklı, kdv dahil 80 tl.

Dilerim, ihtiyacı olan arkadaşlarımıza bir katkım olur.
Herkese iyi seneler!

Not: İsteyen arkadaşlara, benim satın aldığım firmanın adres ve telefonlarını özel mesajla verebilirim.

Düzenleyen Orhan Özbilgiç : 30-12-2009 saat 19:50
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2009, 19:38   #292
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Sevgili Mtuncer54; Bu konuyu biraz açarsanız sevinirim.Bende özellikle çelik yöntemiyle fidan üretmeye çalışıyorum.Ticari amaçla değil hobi amaçlı balkon seramda. Elimde perlit,torf karışımı toprak ve köklendirici hormon(toz halinde) bulunuyor.Alttan ısıtma sistemi hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
saygılar
Sn. Bahtiyar02,

Dilerseniz konu bütünlüğünün dağılmamasına özen göstermek adına ilgili başlıkta sorularınıza daha kolay bir şekilde cevaplayabilirim.

Çelik üretiminde toprak ısısını kontrol altında veya belirli seviyede tutmamız gerekmektedir. Çelik köklendirilmesinde veya tohumların çimlendirilme aşamalarında belli başlı saç ayaklar bulunmaktadır, bunlardan çelikler için toprak ısısı, belirli oranlarda otsu veya odunsu çeliklerinizde kullanılmak üzere hazırlayacağımız IBA(İndol Bütirik Asit) - alkol çözeltisi ve perlit/tatlı su kumu(tercihim kumdan yanadır)- Cocopeat (Hindistan Cevizi Torfu) belirli oranlarda karıştırılmak üzere metaryeller hazırlanmış bir şekilde çeliklerimizi dikmekteyiz.
Kış şartlarının olumsuzluklarını soğuk havanın köklendirilmeye yönelik dezavantajını en aza indirgememiz gerekmektedir. Bu amaçlı ısı kaynakları oluşturmamız gerekmektedir, bu çeşitli şekillerde olabilir.
Toprak ısısını 18 C ile 22 C derece arasında tutmamız yeterli olacaktır.

Eski 30-12-2009, 19:45   #293
Ağaç Dostu.

doğalbahçe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sancaktarizmir Mesajı Göster
Selamun aleyküm arkadaşlar bende pepino fidanları var bunları budadım ve çelik aldım
Çelikleri serada yetiştirmeyi düşünüyorum . Fakat kafama takılan birşey var yardımcı olursanız sevinirim. Çeliklerin sağlıklı yetişmesi için seram nasıl olmalı? Güneş gören biryer mi yoksa güneş görmeyen bir yer mi olmalı, lütfen yardımcı olursanız sevinirim

Aleyküm Selam Sn. sancaktarizmir,

Seranızın güneş görmesi gün içerisinde ortamın ısınmasını sağlayacaktır,seranızın yerini sadece pepino çelikleriniz için düşünmeyin, ileride başka çelikler üretmek amacıyla kullanabileceğiniz bir sera oluşturabilmelisiniz. Pepino çelikleriniz için güneş gören, ılık bir yer olması yeterlidir.

Eski 08-01-2010, 23:22   #294
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Thevetia peruviana ya da peru zakkumu, çelikle üretilebilir mi?

En uygun çelikleme ayı hangisidir?

Teşekkürler.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2010, 22:51   #295
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Karadut çeliklerini hangi ayda dikersem köklendirebilirim?

hatipali74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 19:04   #296
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Thevetia peruviana ya da peru zakkumu, çelikle üretilebilir mi?

En uygun çelikleme ayı hangisidir?

Teşekkürler.
Sevgili berduray,

yerli zakkumu çelikle çoğaltmıştım.Beyaz çiçek açanı da tuttu ve büyüdü.
Nisan,mayıs ayı gibiydi.

Ancak peru zakkumunu bilmiyorum, nasıl çiçek açıyor.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2010, 19:13   #297
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatipali74 Mesajı Göster
Karadut çeliklerini hangi ayda dikersem köklendirebilirim?
Sn. hatipali Mayıs ayı gibi olur.

Ancak gözler uyanmadan, yani kabarmaya başlayınca çelik kesilir 2 ya da 3 gün, yarısından fazla gelecek kadar suya konur bekletilirse, çelik suya doyduğu
için daha iyi tutuyor. Geçen yıl denemiştim.

Bazı siyah dutlar erkenci, bazıları geç uyanıyor.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 19:32   #298
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Adını bilmediğim çiçekten almış olduğum çeliği suda köklendirdim. Bu çeliğin hangi çiçeğe ait olduğunu öğrenmek ve bakımını ona göre yapmak istiyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 19:49   #299
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Sayın SDurul;
Bu soruyu ''Bu bitkinin adı nedir?'' başlığında sorsaydınız daha güvenli bir cevap alırdınız. Zira burada fazla dikkati çekmez.
Ama ben tahminimi söyleyeyim.
Spathiphyllum-Barış Çiçeği' ne çok benziyor!
Saygılar.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2010, 20:01   #300
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sayın orijin teşekkür ederim. Fakat benim barış çiçeğim var, onun yaprağı daha farklı.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çelik, kök, yaprak

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024