agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni958Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2011, 02:38   #391
Ağaçsever

aslı1's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
Durum fena görünmüyor Aslı hanım

Kolay gelsin
sağolun sizlerin bilgilerinizin çok yararı oldu,şimdi daha da güzeller

aslı1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2011, 10:34   #392
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2010
Alıntı:
Mustafa Bey,

Sorularınızı aşağıda cevapladım:

1-Resimde saksıların ağızlarını streçliyorsunuz ve streçlenmiş bu saksıları cam kapaklı seranın içine koyuyorsunuz, peki tohum çimlenmek için oksijene ihtiyaç duymazmı? Tohum gerekli oksijeni nasıl sağlıyor?

Çimlenmek tohumların oksijene ihtiyacı yok.
Gerçek yapraklar çıktıktan sonra fotosentez, yani ışık yardımı ile hücre üretmek için karbon diokside ihtiyacı var.

2-Torfu 80 derecede fırınladığınızı söylüyorsunuz, bu fırınlama esnasında toprak, minerallerinden kayba uğramıyormu?

80 derecede minerallere bir şey olmaz:
Ayrıca çimlenme için minerale de ihtiyaç yok

3-Tohum çimlendirmek için üstten sulama yönteminin yanlış olduğunu, saksıların suya oturtulması durumunda kendiliğinden nemleneceğini yazmışsınız, Tohum hemen hemen en üstte bulunuyor saksıların boyuna göre değişkenlik göstermekle beraber ortalama 7-10 cm bir yüksekliğe kadar yeterli nemlenme olabiliyormu? Saksıyı ortalama kaç cm suya oturtmalıyız? Her tohumu çimlendirirken aynı yöntem uygulanabilirmi?

Tepsinin içine 1 cm derinliğinde su koyun kabınızı da onun içine. Nem yavaş yavaş torfun üst katmanlarına çıkar. Nem en üste çıkınca altındaki su kabını hemen alın. Eğer en üst kata nem çıkmadan altta su biterse ilave edin.

Ağaç tohumları büyük olur. Tohum mercimekten büyükse üstten çay kaşığı ile de sulayabilirsiniz

4-Son olarak, elimde salon çamı (araucaria excelsa) tohumları var ve bunları çimlendirmeyi düşünüyorum, bu tür hakkında çimlendirme konusunda bilginiz varmı?

Hayır yok. Hiç denemedim.
İlginiz için çok teşekkür ederim Zeki Bey. Kolay gelsin

trapezus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2011, 10:37   #393
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Zeki Bey Bir soru daha sormak istiyorum, internetten baktığım kadarıyla vermikülit ve perlit'in çimlenme konusunda yardımcı elementler olabileceği söyleniyor. Siz torfa belli oranlarda vermikülit ya da perlit katmayı önerirmisiniz. Teşekkürler

Eski 20-05-2011, 20:15   #394
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izgi Mesajı Göster
İlk tohum denemem için petunya tohumu almıştım. Hepsini ektim hepsi çimlendi ve çok mutlu oldum sonra hani akla hizmet bilmiyorum ama asprinli su ile suladım ertesi sabah bütün minikler yana yatmıştı. Belki de onlarca tohumdan sadece bir tane kurtarabildim o da benim çabamla değil ben ümidi kesmiştim ama o kendini kurtardı. Onu karton bardağa aldım ufak ufak suluyorum gerçek yapraklarını çıkarttı. Bu talihsizliğe rağmen yılmadım denemeye devam ediyorum. Şimdi hüsnü yusuf tohumlarım çimleniyor. Fakat sorunum şu toprağın üzeri zaman zaman pamukcuk gibi beyazlıyor nedeni ne olabilir ne yapmam gerekiyor?
Sevgili izgi,

Aspirinli su fikri nereden çıktı böyle.Bence kaza değil. Güvenmeyecek yerlerden duyduklarını uygulama. Emeklerin heba olur.

Bahsettiğin pamukçuklar ben de de oluyor. Genellikle eski ve kabuklarından iyi ayrıştırılmamış tohumlarda. Tam sebebini bilmiyorum.
Bulursam buraya yazarım.

Selamlar

Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2011, 20:18   #395
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebnem&mircan Mesajı Göster
Gozumuz yollarda kalmisti Zeki bey hos geldiniz sefalar getirdiniz.
Henuz yagmurlar tam anlamiyla bitmedi burda ama gece don olmuyor artik. Sabah sefasi suyu, gunesi severmi bu konuda hic bilgim yok tavsiyelerinize ihtiyacim var. Sebzeden sonra cicek merakida nuksetti buna istinaden bir kac cicek tohumu ektim. Melissa hic cimlenmedi ama sabah sefasi cimlendi simdide gercek yapraklar yuzunu gosterdi Asil sorum bu fidelere asma saksi dusunuyorum sizce uygunmudur? Birde orta boy bir saksiya bir fide mi iki fidemi diksem uygun olur bilemedim.
Hosbulduk sebmen&mircan,

Çiçek sebzeden daha çok çeşitli ve zengindir.
Bence fidelerini toprağa dik.

Tohum zarfları üzerindeki bilgileri oku ve onları uygulamaya çalış.

Selamlar

Eski 20-05-2011, 20:25   #396
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi trapezus Mesajı Göster
Zeki Bey Bir soru daha sormak istiyorum, internetten baktığım kadarıyla vermikülit ve perlit'in çimlenme konusunda yardımcı elementler olabileceği söyleniyor. Siz torfa belli oranlarda vermikülit ya da perlit katmayı önerirmisiniz. Teşekkürler
Sayın trapezus,

Vermikülit ve perlitin su tutma kapasitesi yüksektir.

Torfa karıştırmak yerine tohumları ekip üzerleri örtülecekleri torf ile örttükten sonra ince bir kat vermikülit nemi yüzeyde tutmaya yarar ve tohumun daha iyi nemlenmesini sağlar.

Ama iyi bir çimlendirme torfu kullanıyorsanız vermikülit ve perlite ihtiyaç olmaz.

Bunlar daha çok şaşırtma harcında ve çeliktem üretim harcında kullanılırlar.

Selamlar

Eski 20-05-2011, 20:47   #397
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Alıntı:
Sayın trapezus,

Vermikülit ve perlitin su tutma kapasitesi yüksektir.

Torfa karıştırmak yerine tohumları ekip üzerleri örtülecekleri torf ile örttükten sonra ince bir kat vermikülit nemi yüzeyde tutmaya yarar ve tohumun daha iyi nemlenmesini sağlar.

Ama iyi bir çimlendirme torfu kullanıyorsanız vermikülit ve perlite ihtiyaç olmaz.

Bunlar daha çok şaşırtma harcında ve çeliktem üretim harcında kullanılırlar.

Selamlar
Teşekkürler, saygılar

Eski 21-05-2011, 08:21   #398
Ağaçsever

izgi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Alıntı:
Sevgili izgi,

Aspirinli su fikri nereden çıktı böyle.Bence kaza değil. Güvenmeyecek yerlerden duyduklarını uygulama. Emeklerin heba olur.

Bahsettiğin pamukçuklar ben de de oluyor. Genellikle eski ve kabuklarından iyi ayrıştırılmamış tohumlarda. Tam sebebini bilmiyorum.
Bulursam buraya yazarım.

Selamlar

İlgilendiğiniz için teşekkürler. Aspirinli suyu nerden okuduğumu hatırlamıyorum tabi ki kaza değil ama doğru bilgi olmadığını malesef yaşayarak öğrendim.
İnşallah hüsnü yusufların büyüdüğün görürüm.
Sizden ricam, kolaylıkla çimlendirip büyütebileceğim sonrasında çiçek açtığını görebileceğim çiçek tohumları hangileri söyler misiniz? Ben bu işi yapabiliyorum hissinin gelmesi lazım da Yoksa mutfakta oluşturduğum ve sonuç alamadığım çimlendirme alanımla eşim dalga geçmeye devam edicek Lütfen yardım edin

izgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2011, 21:28   #399
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izgi Mesajı Göster
İlgilendiğiniz için teşekkürler. Aspirinli suyu nerden okuduğumu hatırlamıyorum tabi ki kaza değil ama doğru bilgi olmadığını malesef yaşayarak öğrendim.
İnşallah hüsnü yusufların büyüdüğün görürüm.
Sizden ricam, kolaylıkla çimlendirip büyütebileceğim sonrasında çiçek açtığını görebileceğim çiçek tohumları hangileri söyler misiniz? Ben bu işi yapabiliyorum hissinin gelmesi lazım da Yoksa mutfakta oluşturduğum ve sonuç alamadığım çimlendirme alanımla eşim dalga geçmeye devam edicek Lütfen yardım edin
Sevgili izgi,
bu işte moral bozmak yok. Kuralları sadaketle uygulamak gerek.
Bu mevsim ekim için çok geç değil.

Kolay çimlenecek tohumlar şunlar olabilir: helianthus(gündöndü) çeşitleri, cosmos, coleus, bodur dahlia, kokulu bezelye, akşam sefası, sabah sefası, ateş çiçeği,...daha birçok.

Ama kurallara sadık kalın.

Kolay gelsin.

Eski 23-05-2011, 10:47   #400
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Çok soru soruyorum kusura bakmayın ama güçlükle elde ettiğim tohumların zayi olmaması için yardıma ihtiyacım var. İki sorum daha olacaktı Zeki Bey,

1- çimlendirme için torf kullanıyoruz fakat sizin de söylediğiniz üzere torfun mineral değeri yoktur dediniz. Tohum çimlenip fide haline geldiğinde saksı büyütürken **** yerini değiştirirken yine torf kullanılması doğrumudur. Yoksa fide gelişimini topraklamı devam ettirmeliyiz.

2- #6 no'lu başlıkta bahsetmiş olduğunuz torftan 100 lt'nin altında satışları olmadığı için edinemedim. en kolay ulaşabileceğim Koçtaşta satılan Anadolu marka torf, bu Torf hakkında bilginiz varmı? önerirmisizin?

Saygılarla, Teşekkürler

Eski 23-05-2011, 11:20   #401
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Çok soru soruyorum kusura bakmayın ama güçlükle elde ettiğim tohumların zayi olmaması için yardıma ihtiyacım var. İki sorum daha olacaktı Zeki Bey,

Saygılarla, Teşekkürler
Sayın trapezus,

Sorularınıza cevaplarım aşağıda:

1- çimlendirme için torf kullanıyoruz fakat sizin de söylediğiniz üzere torfun mineral değeri yoktur dediniz. Tohum çimlenip fide haline geldiğinde saksı büyütürken **** yerini değiştirirken yine torf kullanılması doğrumudur. Yoksa fide gelişimini topraklamı devam ettirmeliyiz.

Fideleri şaşırtırken kullanılacak harcın, drenajının iyi olması, iyi su tutması ve içinde yeterince hava hapsecek kadar gözenekli olması lazım.

Ben aşağıdaki gibi bir harç öneriyorum:

- 1/3 toprak
- 1/3 torf
- 1/3 perlit

İmkanı olanlar bu harca toplamının % 20 kadar dere kumu da ekleyebilirler.

2- #6 no'lu başlıkta bahsetmiş olduğunuz torftan 100 lt'nin altında satışları olmadığı için edinemedim. en kolay ulaşabileceğim Koçtaşta satılan Anadolu marka torf, bu Torf hakkında bilginiz varmı? önerirmisizin?

Anadolu torfu bilmiyorum.

Ama yeterince ince taneli ve su tutma kapasitesi iyi ise çimlendirmede kullanılabilir.

Bence deneyin. Ama mutlaka strerilize edin.

Kolay gelsin.

Eski 23-05-2011, 14:21   #402
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Alıntı:
Sayın trapezus,

Sorularınıza cevaplarım aşağıda:

Fideleri şaşırtırken kullanılacak harcın, drenajının iyi olması, iyi su tutması ve içinde yeterince hava hapsecek kadar gözenekli olması lazım.

Ben aşağıdaki gibi bir harç öneriyorum:

- 1/3 toprak
- 1/3 torf
- 1/3 perlit

İmkanı olanlar bu harca toplamının % 20 kadar dere kumu da ekleyebilirler.

Anadolu torfu bilmiyorum.

Ama yeterince ince taneli ve su tutma kapasitesi iyi ise çimlendirmede kullanılabilir.

Bence deneyin. Ama mutlaka strerilize edin.

Kolay gelsin.
İlginiz için tekrardan çok teşekkürler. İyi çalışmalar

Eski 26-05-2011, 14:15   #403
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Unhappy

Yüksek müsadenizle son bir soru sormak istiyorum. Tohum ekilecek pet bardakları çamaşır suyuyla sterilize ettim, torfu fırınladım, bi ev serası ürettim (balık kasası ve üzerine göre kesilmiş bir camla) kafamdaki tek soru işareti şu: tohumlarım bir kibrit kutusunun 5'te 1'i genişliğinde, tohumları ektikten sonra tarif ettiğiniz gibi 1 cm su dolu tepsiye oturtacam ve tohumlar mercimekten büyük oldukları için üstten spreyle nemlendirmeyi düşünüyorum. daha sonra ise pet bardakların ağzını buzdolabı streçiyle kapatacam ve seraya yerleştirecem. nemlenen torfu bu şekilde ne kadar süreç bırakmalıyım, nemini ne kadar zamanda kaybeder, ortalama ne sıklıkla ıslatmalıyım.
Not: torfun üzerine kapak olarak vermikülit kullacağım

Bu konudaki tedirginliğimin sebebi: bu yılki kahve tohumlarımı aşırı sulama sebebiyle bi çoğunu çürütmüş olmam.

İkinci sorum ise: kullanacağım tohum hakkında bazı kaynaklarda tohumların 1 gün suda bekletilmesi öneriliyor, bazı kaynaklarda ise suda bekletme hakkında bir öneri yok.
Suda beklemesi gereken bir tohumun bekletilmemesi ya da tam tersi bir durumda tohumun çimlenme oranında bir düşüş meydana gelir mi?

Saygılarla

Düzenleyen trapezus : 26-05-2011 saat 15:26 Neden: eksik bilgi
Eski 26-05-2011, 20:43   #404
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Yüksek müsadenizle son bir soru sormak istiyorum. Tohum ekilecek pet bardakları çamaşır suyuyla sterilize ettim, torfu fırınladım, bi ev serası ürettim (balık kasası ve üzerine göre kesilmiş bir camla) kafamdaki tek soru işareti şu: tohumlarım bir kibrit kutusunun 5'te 1'i genişliğinde, tohumları ektikten sonra tarif ettiğiniz gibi 1 cm su dolu tepsiye oturtacam ve tohumlar mercimekten büyük oldukları için üstten spreyle nemlendirmeyi düşünüyorum. daha sonra ise pet bardakların ağzını buzdolabı streçiyle kapatacam ve seraya yerleştirecem. nemlenen torfu bu şekilde ne kadar süreç bırakmalıyım, nemini ne kadar zamanda kaybeder, ortalama ne sıklıkla ıslatmalıyım.
Not: torfun üzerine kapak olarak vermikülit kullacağım

Bu konudaki tedirginliğimin sebebi: bu yılki kahve tohumlarımı aşırı sulama sebebiyle bi çoğunu çürütmüş olmam.

İkinci sorum ise: kullanacağım tohum hakkında bazı kaynaklarda tohumların 1 gün suda bekletilmesi öneriliyor, bazı kaynaklarda ise suda bekletme hakkında bir öneri yok.
Suda beklemesi gereken bir tohumun bekletilmemesi ya da tam tersi bir durumda tohumun çimlenme oranında bir düşüş meydana gelir mi?

Saygılarla
Sayın trapezus,

Aslında bu başlıkta yazdıklarımı dikkatlice okusanız bu kadar endişelenmezsiniz.

Torf normal olarak nemli olur: sıkılmış sünger kıvamında.

Eğer strelize ederken torbanın ağzını kapattıysanız nemi uçmaz, kurumaz.

Yoksa siz açık kapta mı fırınladınız torfu?

Eğer öyle ise iyice kurumuş torfu ıslatmak çok zordur.

Onun için ekim yapmadan önce torfu alttan üstten ıslatarak nemlendirin odan sonra ekin.

Ayrıca ben tohumlar mercimekten büyükse üstten spreyle ıslatmaya gerek yok dedim.

Siz tam tersini yapmaya çalışıyorsunuz.

Yanlış mı anlıyorum?

Biraz acemilik var galiba; kahve tohumu çimlendirme ile başlamaya çalışacağınıza daha kolay tohumlarla başlayın.

Başardıkça daha zorlarına geçersiniz.

Kolay gelsin.

Eski 26-05-2011, 21:40   #405
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Zeki bey merhabalar Daha önce size endişelerimi belirttiğim Quisqualis indica tohumlarımdan biri yaklaşık 2,5 ay sonra çimlendi Diğerinden de ümitliyim. Sanıyorum çürütme korkusuyla tohumları çok az sulamışım. Selamlar.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 23:35   #406
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2011
Ah bu korkular, endiseler yokmu ne yanlislar yaptiriyor bize. Bende uc gun cimlenmeyen red robin domateslerin topragini tohumlar kotu diye bi kapta toplamistim baska bir gun biseyler ekmek icin ayni topragi kullanayim dedimde icinden iki tane cimlenmis domates fidesi cikmisti ) Zeki bey'in dedigi gibi en basta sabir...

sebnem&mircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2011, 08:36   #407
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Alıntı:
Sayın trapezus,

Aslında bu başlıkta yazdıklarımı dikkatlice okusanız bu kadar endişelenmezsiniz.

Torf normal olarak nemli olur: sıkılmış sünger kıvamında.

Eğer strelize ederken torbanın ağzını kapattıysanız nemi uçmaz, kurumaz.

Yoksa siz açık kapta mı fırınladınız torfu?

Eğer öyle ise iyice kurumuş torfu ıslatmak çok zordur.

Onun için ekim yapmadan önce torfu alttan üstten ıslatarak nemlendirin odan sonra ekin.

Ayrıca ben tohumlar mercimekten büyükse üstten spreyle ıslatmaya gerek yok dedim.

Siz tam tersini yapmaya çalışıyorsunuz.

Yanlış mı anlıyorum?

Biraz acemilik var galiba; kahve tohumu çimlendirme ile başlamaya çalışacağınıza daha kolay tohumlarla başlayın.

Başardıkça daha zorlarına geçersiniz.

Kolay gelsin.
Torfu, tavuk pişirmek için kullanılan fırın poşetine koyup ağzını kapatarak sterilize ettim ve henüz kullanmadığım için ağzını açmadım, poşetin kenarlarında su damlacıklarını görebiliyorum. zannersem nemini kaybetmedim.

Aslında geçen yıl kahve tohumu çimlendirdim 20 civarında fidanım var şu anda fakat geçen yılki başarı oranım %20 civarındaydı, bu sene bu oran düşecek gibi görülüyor.

İlginiz için tekrar teşekkürler Zeki Bey, yeni ektiğim kahvelerin ve salon çamı tohumlarının akıbetinden haberdar edeceğim sizi

Eski 28-05-2011, 07:46   #408
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Alıntı:

....X/N

dir.

Bizim örneğimizde 250/20=12,5 20-20-20 gübre.

Şimdi 15-7-27 gübreden 10 litre 150 ppm çözelti için 150/15=10 gram kullanmak yeterlidr.

1 litre çözelti için ise yukarıdaki miktardan10 defa daha az kullanmak gerekir.

Fidelere gerçek yapraklar çıkmadan hiç gübre vermeyin.

Gerçek yapraklar çıktıktan sonra haftada 1 kere 100-150 ppm,

Şaşırttıktan sonra haftada 1 kere 200-250 ppm.

Yerine diktikten sonra 10-15 günde 1 kere maksimum 400 ppm
gübre verebilirsiniz.

Aman daha fazla vermeyin.

Kolay gelsin.
Merhabalar:
Ben bu gün gidip gübreyi alıp 300ppm 10 litrelik çözelti hazırlayacağım 10-15 günde bir veremem gerektiği yazıyor onu anladım ama ne kadar vermeliyim mesela 1 bardak mı 2 bardakmı şeklinde.
Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.
Saygılarımla.

Domatesci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2011, 08:49   #409
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Domatesci Mesajı Göster
Merhabalar:
Ben bu gün gidip gübreyi alıp 300ppm 10 litrelik çözelti hazırlayacağım 10-15 günde bir veremem gerektiği yazıyor onu anladım ama ne kadar vermeliyim mesela 1 bardak mı 2 bardakmı şeklinde.
Cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.
Saygılarımla.
Sevgili domatesci,

Hazırladığınız çözeltiyi normal sulama suyu yerine, su ihtiyacı kadar kullanın.

Kolay gelsin.

Eski 28-05-2011, 12:01   #410
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Zeki bey bende çok yavaş gelişen çok zor şartlarda yaşayan bir çam türüne ait (pinus aristata) 16 adet çimlendirdiğim fide var yaklaşık 2 aylığı geçkinler gerçek ibreleri 3, 4 mm. çıkmış durumda kapları derin değil bu fidelere ne zaman derin bir kaba almalıyım? Kazık kök yaptıkları için derin kaba ihtiyaçları var.

Eklenen Resimler

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 20:58   #411
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kalyon Mesajı Göster
Zeki bey bende çok yavaş gelişen çok zor şartlarda yaşayan bir çam türüne ait (pinus aristata) 16 adet çimlendirdiğim fide var yaklaşık 2 aylığı geçkinler gerçek ibreleri 3, 4 mm. çıkmış durumda kapları derin değil bu fidelere ne zaman derin bir kaba almalıyım? Kazık kök yaptıkları için derin kaba ihtiyaçları var.
Sevgili kalyon,

Bu halleri gayet iyi görünüyor.

Bence bırakın sürgün versin ondan sonra şaşırtın.

Kolay gelsin

Eski 29-05-2011, 22:45   #412
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Teşekkürler zeki bey. İyi günler.

Eski 29-05-2011, 23:11   #413
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Zeki bey araucaria excelsa tohumlarımı ektim ve 1 cm su dolu kaba oturttum saksıları sabah kalktığımda bir damla su kalmamıştı kapta. Sulamaya ne sıklıkla devam etmeliyim?

Eski 30-05-2011, 20:17   #414
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Zeki bey araucaria excelsa tohumlarımı ektim ve 1 cm su dolu kaba oturttum saksıları sabah kalktığımda bir damla su kalmamıştı kapta. Sulamaya ne sıklıkla devam etmeliyim?
Sayın trapezus,

Eğer torfunuz daha önce kuru değil idiyse ve siz de onu, yazdığınız gibi, ağzı kapalı torba içinde strelize ettiyseniz, torf hala kurumamış olmalı.
Niye tekrar alltan su verdiniz anlamadım.

Sulamanın tek kuralı vardır olduğunu anlatayım: Sıkılmış sünger gibi.

Torfunuz sıkılmış sünger kadar nemli olmalıdır.

Daha fazlası tohumu bitkiyi çürütür, daha azı çimlendirmeye yetmez.

Düzenleyen Zeki Yağlı : 31-05-2011 saat 00:55
Eski 30-05-2011, 21:57   #415
Ağaçsever

trapezus's Avatar

Alıntı:
Sayın trapezus,

Eğer torfunuz daha önce kuru değil idiyse ve siz de onu, yazdığınız gibi, ağzı kapalı torba içinde strelize ettiyseniz, torf hala kurumamış olmalı.
Niye tekrar alltan su verdiniz anlamadım.

Sulamanın tek kuralı vardır olduğunu anlatayım: Sıkılmış sünger gibi.

Torfunuz sıskılmış sünger kadar nemli olmalıdır.

Daha fazlası tohumu bitkiyi çürütür, daha azı çimlendirmeye yetmez.
O zaman ben tohumlar çimlene kadar fidanların yanına su yanaştırmayayım. inşallah çürütmemişimdir tohumlarımı

Eski 31-05-2011, 15:53   #416
Ağaç Dostu

sevgice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2010
Merhaba. Tohum ekme zamanı geçmiş olabilir ama yinede denemk istiyorum. Bahar dalı tohumunu nasıl çimlendirmeliyim . Bir iki yerde soguk katlama yapmak gerekli diye yazıyor.Eger öyle ise nasıl yapmalıyım.Tohumları 12 saat suda bekletip mi ekmeli . Yardımlarınız gerekli
Teşekkurler...

Düzenleyen sevgice : 31-05-2011 saat 16:00 Neden: icerik duzeltildi
sevgice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 17:18   #417
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Soğuk Katlama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgice Mesajı Göster
Merhaba. Tohum ekme zamanı geçmiş olabilir ama yinede denemk istiyorum. Bahar dalı tohumunu nasıl çimlendirmeliyim . Bir iki yerde soguk katlama yapmak gerekli diye yazıyor.Eger öyle ise nasıl yapmalıyım.Tohumları 12 saat suda bekletip mi ekmeli . Yardımlarınız gerekli
Teşekkurler...
Sayın sevgice,

Soğuk katlama torfa ekilmiş tohumları yaklaşık üçer aylık sürelerde önce 4-5 derecede (kış soğuğu) ve 20-22 derecede (bahar-yaz sıcağı) bekletmekle olur.

Bunun için tohumları 12 saat suda bekletebilirsiniz,sonra torfa ekin, kabın ağzını streçle kapatın ve buzdolabına (derin dondurucu kısmına değil) koyun.

Haftada, onbeş günde bir kontrol edin. Bazen çimlenme buzdolabında bile başlayabilir.

3 aylık döenmin sonunda çıkarın nu sefer 20-22 derecede, torfu kurutmadan, kurursa ıslatarak,çimlenmesini bekleyin.

Bahar dalı = Japon Ayvası = Chaenomeles japonica'da değil ama bazı tohumlarda soğuk katlamayı iki, hatta üç kere de tekrar etmek gerekebilir.

Soğuk katlama için, tohumları torfa ekmek yerine, 12 saat ıslatıp, ıslak ince kuma karıştırıp bir naylon torba içinde buzdolabına koymak da mümkün.

Kolay gelsin

Eski 09-06-2011, 22:02   #418
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Merhaba,
nette gördüğüm bu sulama aparatı çok hoşuma gitti. Paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

metinsima beğendi.
jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 23:34   #419
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Evet narin ve bir kaç tohum için güzel. Ben 3 ltlik şişenin kapağına uygun çivi delikleri açıp tohum sulamasını yapıyorum gayet uygun oluyor. ve bu şekilde bütün 20 30 adet saksı ve aşağı yukarı bu rakamdaki tohum saksılarına yetiyor. Genelde ibreli bitkilerim olduğu için az su.

Eski 10-06-2011, 08:26   #420
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Bu iki modeli modifiye etmek lazım

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
casuarina cunninghamiana, cotyledon, çam, çimlendirme, fıstık, ficus macrophylla, kestane, kotiledon, köklendirme, moreton bay fig, river sheoak, sera, şaşırtma, tohum, tohum ekme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024