agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni958Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-04-2011, 01:31   #271
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Zeki bey verdiğiniz bilgiler doğrultusunda daha önce tohum yetiştirmeyi denedim,şebboy,japon kavağı ve sabah sefası hariç diğer tohumlar malesef çimlenmedi.
Diğer tohumların bayat olduğu düşüncesindeyim.Bu gün altın çilek ve goji bery ektim, çimlendirme için torf ve dere mili karıştırdım ve fırınladım(başka alternatif yoktu)dere mili çimlendirme için uygunmudur?uygun değilse sadece torfa mı ekmemi önerirsiniz sabah yeniden ekerim.Saygılar, teşekkürler.

Düzenleyen Hatice Tarhan : 28-04-2011 saat 01:32 Neden: büyük harf
Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 02:14   #272
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ergun35 Mesajı Göster
sayın sebnem&mircan
ustamdan izinsiz istemeden konuya girdim ama N P K gübre konusu çok önemli yazınızdan anladığım kadarı ile sııvıyı hiç çözeltmeden kullanıyorsunuz gibi geldi aman dikkat emeklerinizi boşa çıkarmayın kullanma talimatını muhakkat okuyun türkiyedeyi sıvı gübrelerin büyük bir kısmı su ile çözeltilererk kullanılıyor hele hele bebeklik dönemlerinde miktar çok değildir benim granül ve sıvı gübre uygulamam granülde 10 lt suya 5 gr sıvıda 10 lt ye 15 ml dir oranları suyun miktarına göre azaltıp çogaltıyorum.. bilgilerinize
Ilginiz icin cok tesekkur ederim Ergun35. Gubreyi aldigim yerden edilen tarife uyarak iki lt suya bir tatli kasigi karistirarak yapiyorum. Direk topraga uyguluyorum yapraklara hic fisfislamadim. Granulde var ama onu hic kullanmadim nasil yapildigini bilmedigim icin sivi aldim. Eh dil bilmeyince kendi basima anca bu kadar yapabiliyorum Peki bu granul iki litre suya kac gr hazirlanir. Birde mesela hepsini bitiremiyorum gubrenin kalanini iki hafta sonra kullanabilirmiyim yoksa yenimi hazirlayip vermem lazim. Siz yapraklara kullaniyormusunuz ?

sebnem&mircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 03:45   #273
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hatice Tarhan Mesajı Göster
Zeki bey verdiğiniz bilgiler doğrultusunda daha önce tohum yetiştirmeyi denedim,şebboy,japon kavağı ve sabah sefası hariç diğer tohumlar malesef çimlenmedi.
Diğer tohumların bayat olduğu düşüncesindeyim.Bu gün altın çilek ve goji bery ektim, çimlendirme için torf ve dere mili karıştırdım ve fırınladım(başka alternatif yoktu)dere mili çimlendirme için uygunmudur?uygun değilse sadece torfa mı ekmemi önerirsiniz sabah yeniden ekerim.Saygılar, teşekkürler.
Hatice hanım merhaba,

Dere mili şart değil ama fayda sağlar.
Fırınlamakla iyi yapmışsınız.
Bu sefer başarmanızı diliyorum.

Selamlar

Zeki Yağlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 03:53   #274
Yeni Üye

MrŞahin's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2011
Salalmlar. men azerbaycandanam .evvelceden bilgileriniz icin teşekkür ederimş men torfu kullanırkan sterilize etmezdim bu yüzden zaralarını gördümş amma çimlendirme konusunda fikirlerimi paylaşmaq isterim ş ben torfa yarı yarı ya kum ılave edirem tohum serpdikden sonra üzerini kapatmadan spreyle devamli püskürtürümş hatta az maz kurusa bile yeni çıkan çimlere bir şey olmuyor.

MrŞahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 06:46   #275
Ağaçsever

ergun35's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sebnem&mircan Mesajı Göster
Ilginiz icin cok tesekkur ederim Ergun35. Gubreyi aldigim yerden edilen tarife uyarak iki lt suya bir tatli kasigi karistirarak yapiyorum. Direk topraga uyguluyorum yapraklara hic fisfislamadim. Granulde var ama onu hic kullanmadim nasil yapildigini bilmedigim icin sivi aldim. Eh dil bilmeyince kendi basima anca bu kadar yapabiliyorum Peki bu granul iki litre suya kac gr hazirlanir. Birde mesela hepsini bitiremiyorum gubrenin kalanini iki hafta sonra kullanabilirmiyim yoksa yenimi hazirlayip vermem lazim. Siz yapraklara kullaniyormusunuz ?
sayın sebnem&mircan muhtamelen almış olduğunuz sıvı gübre 1 lt lik ambalajlarda satılıyordur.yani bunun içinden 3-5 ml kulanarak herhalde 5 senede biter bu şartlar halinda ben herseferinde yeniden hazırlıyorum miktarıda eczaneden aldığım 5 ml lik şiringa ile yapıyorum yani 1 lt miktara 1,5 ml koyuyorum.gübreler konusunda ve araştırmalarıma göre yapraktan gübre verme dönemi fidelerin biraz büyüyüp çiçeğe dönme dönemindedir. toprağa verdiğiniz miktarın yarı yarıya yani 1 lt ye 0,75 ml gibi olması lazım birde bildiğim kadarı ile çok sık npk gübre kullanmak bitkinin olumsuz büyümesinede sebep olur bu yüzden fasılalı vermek lazım.zeki bey bir yanlışım var ise beni düzeltirmisiniz.zeki bey ayrıca fidelerim büyüdükçe kulaklarınızı çınlatıyorum..teşekkürler..

ergun35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 08:23   #276
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
fotoğraflarını koyun anlamaya çalışalım
Örnek olarak bu resimdeki domates tohumu gönderebilirim. Daha önce bu durumda 4-5 tane tohum olup 1-2 hafta dayanabildiler. sonraki ekimler için bilgilenmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Teşekür ederim.

Eklenen Resimler

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 08:45   #277
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Teşekkürler Zeki Yağlı ,çok haklısınız geceleri fluoresan şart boy uzuyor çünkü.
Kapların altı delik drenaj olayını artık öğrendim hemen diğer tohumlarım için lambayı almam gerekiyor.

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 08:55   #278
Ağaçsever

ergun35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FIRUZAN Mesajı Göster
Teşekkürler Zeki Yağlı ,çok haklısınız geceleri fluoresan şart boy uzuyor çünkü.
Kapların altı delik drenaj olayını artık öğrendim hemen diğer tohumlarım için lambayı almam gerekiyor.
sayın firuzan linkteki fluoresan bu iş için ideal fiatıda makul gibi, gözüküyor

http://www.magicplant.net/651-2x18w-...rolux-set.html

Eski 28-04-2011, 09:18   #279
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
çok teşekkürler ergun35

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2011, 14:58   #280
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Zeki bey iyi günler. Daha önceki deneyimlerimde direk bahceye ekimde basarili olamadigim icin kabak ve salataliklari mecburen önceden cimlendirip sonra bahceye aktariyorum. Kabak fidelerim büyüyor, bu hafta hava burada yagisli simdi bahceye aktarsam yanlis mi yapmis olurum? Kuru havayi beklesem daha mi iyi olur? Ayni tereddütü tohumdan yetistirdigim kosmos, zinnia, kadife gibi mevsimlik ciceklerde de yasiyorum. Hangi hava sartlari topraga aktarmak icin en uygundur sizce? Tesekkürler, saygilar.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 13:22   #281
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2009
Merhaba Zeki Bey,

İlk defa geçen sene tohumdan yetiştirme merakım denemesi yaptım ama pek iyi sonuç alamamıştım. Detaylı tarifinize yakın bir yöntem kullanarak bu sene tekrarladım ve sonuçlar oldukça iyi. Öncelikle bu sebeple çok teşekkür ederim.

Resim çekecektim ama makinada sorun çıktı. Halledip resimleri yükleyeceğim. Resimsiz tarif edebilir miyim bilmiyorum ama bir sorum olacak. Bazı tohumlarda çimlendikten sonra kök kısmında beyaz beyaz tüylenme oluyor, bu normal bir durum mudur yoksa eksik yaptığımız birşeyler mi vardır?

ozgurbilgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 13:58   #282
Ağaçsever

ergun35's Avatar

zeki bey işte ısı+ışık+nem 'in doğru kullanıldığı zaman çıkan sonuçlar 2.ayda çimlendirdiğim tohumlarıma bakıyorumda sizden öğrendiklerimi uyguladıktan sonra çıkanlara bakıyorum arada dağlar kadar fark var.arkadaşlara örnek olsun diye yayınladım bu kaliteyi yakalıyacağımı bende zan etmiyordum inşallah seneye daha güzel çimlendirmelerim olacak hayırlı günler teşekkürler..
Name:  patlıcan 1_1.jpg
Views: 2361
Size:  34.3 KB
Name:  patlıcan 4_1.jpg
Views: 2056
Size:  39.9 KB
Name:  patlıcan 6_1.jpg
Views: 2165
Size:  40.8 KB
Name:  dol biber 2_1.jpg
Views: 10070
Size:  59.8 KB
Name:  dol biber 1_1.jpg
Views: 2107
Size:  48.9 KB

sevda271 beğendi.
Eski 29-04-2011, 14:16   #283
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Zeki Bey merhaba...

Benimde biber tohumlarım Sn.Ergun35 in ki kadar oldular...ufak viyollerdeler...resimde görüldüğü gibi aynen ilk yapraklarını çıkardılar ve toprağa paralel hale geldiler...tam biberin ilk şaşırtma zamanı doğrumudur?...

Bir diğer sorumda şimdi ben bunları plastik bardaklara şaşırtacağım...bardakların harcını sadece torftan ibaret mi yapalım yoksa...biraz toprak koysak olurmu? kumda var

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2011, 21:20   #284
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Örnek olarak bu resimdeki domates tohumu gönderebilirim. Daha önce bu durumda 4-5 tane tohum olup 1-2 hafta dayanabildiler. sonraki ekimler için bilgilenmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Teşekür ederim.
Merhaba, Acaba 325. mesajdaki yarım çıkmış, kabuğunu atamamış tohumun üstüne torf ekleyerek tamamen torf-toprak altında bıraksam nasıl olur?
Yoksa herhangi bir işlem yapmayayım kendi halinde kalsın mı?

Not : Yarın torfun üstüne çıkışlarının üçüncü haftaları dolmuş olacak.

Eski 29-04-2011, 21:22   #285
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Bu arada ergun35, maşallah diyorum. çok güzeller, nazar değmesin.

Eski 29-04-2011, 21:33   #286
Ağaç Dostu

sebnem&mircan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2011
Ergun35 meyvelerinide yersiniz insallah. Muhtesem gorunuyorlar

sebnem&mircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 13:55   #287
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
İşte benim de tohumdan yetiştirdiklerim birçoguda sizden gelmiş olan tohumlar Zeki bey

Aubrieta

Name:  30042011(003).jpg
Views: 2322
Size:  40.2 KB

Physostegia
Name:  30042011(004).jpg
Views: 2152
Size:  41.3 KB

Alstromeria ligtu
Name:  30042011(005).jpg
Views: 2158
Size:  30.2 KB

Tütün çiçeği
Name:  30042011(006).jpg
Views: 2210
Size:  43.4 KB

Salvia
Name:  30042011(007).jpg
Views: 2118
Size:  37.4 KB

Düzenleyen günebakan : 30-04-2011 saat 21:37
günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 13:56   #288
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Ve devamı

Vinca
Name:  30042011(008).jpg
Views: 2244
Size:  48.3 KB

Şebboy
Name:  30042011(009).jpg
Views: 1826
Size:  36.4 KB

Careopsis
Name:  30042011(011).jpg
Views: 1821
Size:  48.2 KB

Rudberica
Name:  30042011(012).jpg
Views: 2118
Size:  45.6 KB

Hüsnü yusuf
Name:  30042011(014).jpg
Views: 2454
Size:  51.3 KB

Düzenleyen günebakan : 30-04-2011 saat 21:43
Eski 30-04-2011, 20:41   #289
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

sayın günebakan, keşke (biliyorsanız) resimlerin ne resmi olduklarını da yanlarına yazsaydınız. Malesef hiçbir bitkiyi tanıyamadım.

Eski 30-04-2011, 21:12   #290
Ağaçsever

aslı1's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2011
zeki bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler..benim de ektiğim biber,domates,salatalık,marul vs vs bi çok tohum çimlenmeye başladı yalnız şimdi aklıma takılan bir şey var bu çimlenenleri sprey yöntemiyle mi sulamaya devam edeceğiz,su yapraklara değince zarar vermez mi,yoksa dipten mi su vereceğiz..bilgilendiren bir arkadaş olursa çok sevinirim

aslı1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2011, 21:35   #291
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Kusura bakmayın hemen yazdım

Eski 30-04-2011, 21:39   #292
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

estağfurullah, ne kusuru. bilmediğimden, tabiri caizse hiçbir bitkiyi tanıyamadığımdan dolayı istemiştim.

Eski 01-05-2011, 18:13   #293
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MrŞahin Mesajı Göster
Salalmlar. men azerbaycandanam .evvelceden bilgileriniz icin teşekkür ederimş men torfu kullanırkan sterilize etmezdim bu yüzden zaralarını gördümş amma çimlendirme konusunda fikirlerimi paylaşmaq isterim ş ben torfa yarı yarı ya kum ılave edirem tohum serpdikden sonra üzerini kapatmadan spreyle devamli püskürtürümş hatta az maz kurusa bile yeni çıkan çimlere bir şey olmuyor.
Merhaba Şahin Bey,

Bakuya selam olsun.
Torfun kalitesinden emin değilseniz kum ilave etmek drenajı artırmak için faydalıdır.
Tohumları ektikten sonra üzerini fısfıslamak tohumların ıslanmasına yardımcı olabilir.

Ama siz dene de daha sonra torfu kurutmayıın.

Selamlar

Eski 01-05-2011, 18:25   #294
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster

Teşekür ederim.
Sayın h.ışık,

Tohumların kabuklarını atmalarına takmayın kafanızı. Bitki gelişip büyüdükçe onlar dökülüp gideceklerdir.

Bazı tohumlarda bu uzun zaman alabilir.

Siz bitkiniz büyüyor mu onu izleyin.

Eğer büyümüyorsa sorun var demektir.

Bunun sebebi de burada anlattıklarımı tam olarak uygulamadığınız olduğunu sanıyorum.
Biraz acaleci olduğunuzu ve daha iyi olacak diye yapılan işlerin sebep sonuç ilişkilerini iyice anlamadan başka şeyler denediğinizi zannediyorum.

Önce burada anlattıklarımı uygulayarak başarıya ulaşın ondan sonra hala ihtiyaç duyarsanız farklı yollar denersiniz.

Selamlar

Bence burada anlattıklarımı, tam olarak, hiç değiştirmeden uygularsanız. Başarırsınız

Eski 01-05-2011, 18:34   #295
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2011
zeki bey meraba öncelikli olarak ellerinize saglık.elinizde bulunan tohumlar nelerdir acaba bilgi verebilirmisiniz.

krgz1905 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 18:37   #296
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Zeki bey iyi günler. Daha önceki deneyimlerimde direk bahceye ekimde basarili olamadigim icin kabak ve salataliklari mecburen önceden cimlendirip sonra bahceye aktariyorum. Kabak fidelerim büyüyor, bu hafta hava burada yagisli simdi bahceye aktarsam yanlis mi yapmis olurum? Kuru havayi beklesem daha mi iyi olur? Ayni tereddütü tohumdan yetistirdigim kosmos, zinnia, kadife gibi mevsimlik ciceklerde de yasiyorum. Hangi hava sartlari topraga aktarmak icin en uygundur sizce? Tesekkürler, saygilar.
Sevgili ciceksever70,

Fideleri dışarı aktarmak için havanın kuru veya yağışlı olmasının bence çok önemi yok.

Fidelerinizin kökleri iyi gelişmişse dışarıya dikmek için önce dışa ortamın güneşine ve rüzgarına alıştırmak lazım.

İçerde yetişen fideler dışarı çıkınca rüzgardan ve güneşten dolayı yapraklarından çok su kaybederler. Eğer kökler yeterli gelişmemişse köklerden kaybolan suyu telafi edecek kadar su gelmez ve bitkiler ölür.

Ayrıca güneşe alışmamış körpe yapraklar güneşte kavrulur.

Bunun için yaklaşık iki hafta süre ile, tam güneş ve tam rüzgar almayan bir yerde kendi şaşırtma kapları içinde dışarıya alıştırmaya çalışmak lazım.

Hergün güneşte kalış sürelerini ve kaldıkları yeri değiştirerek güneişin şiddetini ve aldıkları rüzgarı artırın.

Böylece yaprakların yüzeyi yavaş kalınlaşır ve güneşten kavrulmaz olur ve yapraktan su kaybı azalır ve yerlerine diktiğiniz zaman ölmezler..

Dış koşullara alıştırma işini mutlaka yapın. Yoksa emekleriniz boşa gider.

Kolay gelsin.

Selamlar

Eski 01-05-2011, 18:41   #297
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozgurbilgin Mesajı Göster
Merhaba Zeki Bey,

İlk defa geçen sene tohumdan yetiştirme merakım denemesi yaptım ama pek iyi sonuç alamamıştım. Detaylı tarifinize yakın bir yöntem kullanarak bu sene tekrarladım ve sonuçlar oldukça iyi. Öncelikle bu sebeple çok teşekkür ederim.

Resim çekecektim ama makinada sorun çıktı. Halledip resimleri yükleyeceğim. Resimsiz tarif edebilir miyim bilmiyorum ama bir sorum olacak. Bazı tohumlarda çimlendikten sonra kök kısmında beyaz beyaz tüylenme oluyor, bu normal bir durum mudur yoksa eksik yaptığımız birşeyler mi vardır?
Özgür Bey,

Resimleri görmeden bir yorum yapmak istemiyorum.
Resimleri görelim sonra fikir yürütelim.

Selamlar

Eski 01-05-2011, 18:50   #298
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeki Yağlı Mesajı Göster
Sevgili ciceksever70,

Fideleri dışarı aktarmak için havanın kuru veya yağışlı olmasının bence çok önemi yok.

Fidelerinizin kökleri iyi gelişmişse dışarıya dikmek için önce dışa ortamın güneşine ve rüzgarına alıştırmak lazım.

İçerde yetişen fideler dışarı çıkınca rüzgardan ve güneşten dolayı yapraklarından çok su kaybederler. Eğer kökler yeterli gelişmemişse köklerden kaybolan suyu telafi edecek kadar su gelmez ve bitkiler ölür.

Ayrıca güneşe alışmamış körpe yapraklar güneşte kavrulur.

Bunun için yaklaşık iki hafta süre ile, tam güneş ve tam rüzgar almayan bir yerde kendi şaşırtma kapları içinde dışarıya alıştırmaya çalışmak lazım.

Hergün güneşte kalış sürelerini ve kaldıkları yeri değiştirerek güneişin şiddetini ve aldıkları rüzgarı artırın.

Böylece yaprakların yüzeyi yavaş kalınlaşır ve güneşten kavrulmaz olur ve yapraktan su kaybı azalır ve yerlerine diktiğiniz zaman ölmezler..

Dış koşullara alıştırma işini mutlaka yapın. Yoksa emekleriniz boşa gider.

Kolay gelsin.

Selamlar
Tesekkür ederim Zeki bey. Fidelerimi evde degil balkonda cimlendirmistim. Mevsimlik cicekleri zaten dogrudan bahcede, ancak saksilarda cimlendirdim. Bugün kabak saksilarimi ekmeyi düsündügüm yere koydum biraz oraya alissinlar diye. Önümüzdeki hafta ekmek istiyorum.
Denemek icin birkac cosmos fidesini bahceye aktardim. Olumlu olursa geri kalanlari da aktaracagim. Verdiginiz bilgiler icin tekrar tesekkür ederim. Bu yil ilk kez bu kadar yüksek bir cimlenme orani yasadim. Simdiye kadar sadece ektigim iki gaura tohumu cimlenmedi ancak tohumdan yetisebilecegi konusunda cok da emin degildim. Saygilar.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2011, 18:51   #299
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ergun35 Mesajı Göster
zeki bey işte ısı+ışık+nem 'in doğru kullanıldığı zaman çıkan sonuçlar 2.ayda çimlendirdiğim tohumlarıma bakıyorumda sizden öğrendiklerimi uyguladıktan sonra çıkanlara bakıyorum arada dağlar kadar fark var.arkadaşlara örnek olsun diye yayınladım bu kaliteyi yakalıyacağımı bende zan etmiyordum inşallah seneye daha güzel çimlendirmelerim olacak hayırlı günler teşekkürler..
Eklenti 207196
Eklenti 207197
Eklenti 207198
Eklenti 207195
Eklenti 207194
sevgili ergun35,

Mükemmel! Elinize sağlık bravo.

Ama tüm dostlarımıza duyuralım bu çıkanlar daha gerçek yaprak değil.
Gerçek yapraklar her bitki için iki cotyledonun ortasından çıkacak.

Tüm dostlarımıza bir de şunu hatırlatım.

Şu anda başarılan iş tohum çimlendirme.

Bundan sonra
  • iki-üç takım gerçek yaprakları çıkartma
  • şaşırtma
  • büyütme
  • dış koşullara alıştırma
adımları var.

Bu adımları tamamlamadan fideler dışarı dikilmez.

Dikilirse güzelim fidecikler ölürler, harcanan tüm emeklere yazık olur.

Sevgili ergun35,

Şimdi sizden bu adımları da peyderpey resimleyip buraya koymanızı bekliyoruz.

Böylece dostlarımız bu adımları bir de sizin fotoğraflarınızla izlerler.

Kolay gelsin.

Selamlar, sevgiler

Eski 01-05-2011, 18:58   #300
Ağaç Dostu

Zeki Yağlı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
Zeki Bey merhaba...

Benimde biber tohumlarım Sn.Ergun35 in ki kadar oldular...ufak viyollerdeler...resimde görüldüğü gibi aynen ilk yapraklarını çıkardılar ve toprağa paralel hale geldiler...tam biberin ilk şaşırtma zamanı doğrumudur?...

Bir diğer sorumda şimdi ben bunları plastik bardaklara şaşırtacağım...bardakların harcını sadece torftan ibaret mi yapalım yoksa...biraz toprak koysak olurmu? kumda var
Sevgili seyyah53,

Resim üzerinden yorum yapmak daha doğru olurdu. Hem de herkese faydası olurdu.

ergun35 in fidelerinin daha şaşırtma vakti gelmemiş. En az bir çift gerçek yaprak çıkmadan şaşırtma yapılmaz.

Acele etmeye gerek yok. Bırakın gerçek yapraklar çıksın. Yeterki siz ışık ve besleme şartlarını sağlamaya devam edin.

Harç olarak eşit miktarlara yakın torf, toprak, kum ve perlit uygun olur.

Bardakların dibini delmeyi unutmayın.

Kolay gelsin.

Selamlar

Etiketler
casuarina cunninghamiana, cotyledon, çam, çimlendirme, fıstık, ficus macrophylla, kestane, kotiledon, köklendirme, moreton bay fig, river sheoak, sera, şaşırtma, tohum, tohum ekme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024