agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
(https)

Beğeni Düzeni3922Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-12-2012, 23:32   #2761
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bari Mesajı Göster
Tohumlar meyvenin içinde çok ufak oluyor, toz gibi. Onları kuruttuktan sonra ufalayıp, yüzeye ekmek gerekiyor, fısfısla sulayıp nemli tutup çimlendirmek zahmetli bir iştir. Bu yüzden çelikle üretim en kolayı.
sayın bari ;çelikten kolaylıkla köklenebiliyor,geçen yıl küpeler tamaniyle kurudu ve ilkbaharda yeniden toprak altından çıkıp filizlendiler.
balkona almam için sıra onlara gelmiyor.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2012, 11:48   #2762
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2009
Galeri: 26
Merhaba kupesever arkadaslar,
Benim Kupeli,tomrucuklandi..Zamansiz oldu..Yakinen fotografini yuklerim..Cicek acmasini bekliyorum..
Sayin Pembegul,cok guzel tarif yazmissiniz.Hemde dogal olmus..tohumla hic denemedim,ama en guzeli celik yolu ile onlari cogaltmak.Hemde zahmetsiz..

pembegül beğendi.
sarigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2012, 15:33   #2763
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Tekarardan merhaba arkadaslar.
Kupelim,cicek verdi de..Fotograf cepten cekildigi icin pek de guzel cikmadi,ama idare edin.Iki kare,biri toprucukluyken ve bu sabah da baktigimda bir adet de ciceklisini ekliyorum..
Zamansiz acmasi,beni de sasirtti acikca.O da mevsim degisikligine ugradi galiba

Eklenen Resimler

Eski 17-12-2012, 13:19   #2764
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Bu sabah acan acikpembe kupelim ve diger kupeli .Umarim daha guzel cekmisimdir..Disarsi karli ve hala kar yagiyor,benim kupeli ise cicek tomrucuklari ile dolu..
Hayirlisi bakalim..

Eklenen Resimler

Eski 17-12-2012, 13:58   #2765
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Galeri: 37
Harikalar imrenmemek elde değil. Nazarım değmesin

gokselcetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 14:42   #2766
Ağaç Dostu

bari's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2008
Galeri: 4
Magellenica böyle bir şey, soğuğa dayanıklı.

Eklenen Resimler

bari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 11:45   #2767
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Ve açtı.

Eklenen Resimler

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2012, 14:16   #2768
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Merhabalar ..Demek sadece benim kupelim acmamis..Bu kupeli cicekler cildirmis olmali

Eski 23-12-2012, 14:26   #2769
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
MaşaALLAH sarigoz ve Benol Hazaroğlu darısı benim küpelerin başına inşaALLAH

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2013, 10:31   #2770
Ağaç Dostu

Küpe

Çelikten bir kaç ay önce yetiştirdiğim küpemin resimlerini ekliyorum. İç kısımları oldurması için tepe sürgünü kestim. Böylelikle yanlardan yeni sürgünler gelmeye başladı. En son durumu resimlerdeki gibi.

Sayın september82'ye gönderdiğim küpe fidesi kargo çalışanlarının özenli taşıma hizmeti sonucunda maalesef kırılmış Haliyle kendisi için başka bir küpe daha ayırdım (Resimdeki küpe). Ne zaman isterse kendisine göndereceğim.
Saygılarımla.

Name:  SDC16467.jpg
Views: 2064
Size:  21.3 KB Name:  SDC16468.jpg
Views: 2009
Size:  19.6 KB Name:  SDC16460.JPG
Views: 2020
Size:  68.9 KB Name:  SDC16470.jpg
Views: 2134
Size:  20.4 KB

Eski 07-01-2013, 23:36   #2771
Ağaç Dostu

Sayın september82;
Çok naziksiniz, teşekkür ederim. Yavrularımı sabırsızlıkla bekliyorum Geldiklerinde yeni yuvaları olacak saksılarına hemen alıp fotoğraflarını paylaşacağım.

Kelebek beğendi.
Eski 10-01-2013, 09:25   #2772
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2013
Ortanca, gül ve afrika menekşesi konusunda hem bilgi sahibi hem de gayet iyi bir yetiştiriciyim. Bu ilkbaharda çocukluğumu hatırlatan, en güzel saksı çiçeklerinden biri olan küpe çiçeğini bir arkadaşta görerek üç dalını kırdım ve diktim. ilkbahar ve yazın herhangi bir araştırma yapmama dahi gerek olmadan çiçeklerim çok hızlı ve güzel büyüdü. boyları 50 cmye ulaşırken kasım sonuna kadar çiçek de açtılar. Ben göz kararı kah eski dalları kesip, kah bırakarak devam ettim. Ta ki aralık ayı ortalarına kadar. Ondan beri çiçeklerim hala tomurcuk veriyor ancak tomurcuklar açmadan dökülüyor. Ankara'da yaşıyorum ve balkonum camla kapatılmış durumda. Çiçekleri eve almayı denedim, en nemli mutfak da kar etmedi, buzdolabının üstü de kar etmedi, en nemsiz salonda kar etmedi. Bugün araştırma yapmaya başladığımda ise hayal kırıklığına uğradım çünkü bilgiler tamamen çelişiyor. En samimi ve yardım amaçlı bilgilerin bu sitede paylaşıldığını görerek üye oldum ve sizlerden yardım istiyorum. Lutfen küpe çiçeği hakkında bilgilerimizi netleştirelim. Mesela hem camlı balkon kışı geçirmesi için yeterli diyor hem de kışın asgari 14 derecede kalması lazım diyor. Ankara'da yahut Istanbulda hiç bir camlı balkon kışı 14 derece ortalamayla geçiremez. Mesela keisnlikle içeri almayın, kapalı yerde yaşamaz deniliyor ama resimlerin çoğu iç mekanda, dahası içeri almadan kış nasıl geçirilecek bir bilgi verilmiyor. Rica ediyorum şu bilgileri netleştirelim...

sarigoz, Sevgi ve Kelebek beğendi.
turhal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 09:35   #2773
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turhal Mesajı Göster
Ortanca, gül ve afrika menekşesi konusunda hem bilgi sahibi hem de gayet iyi bir yetiştiriciyim. Bu ilkbaharda çocukluğumu hatırlatan, en güzel saksı çiçeklerinden biri olan küpe çiçeğini bir arkadaşta görerek üç dalını kırdım ve diktim. ilkbahar ve yazın herhangi bir araştırma yapmama dahi gerek olmadan çiçeklerim çok hızlı ve güzel büyüdü. boyları 50 cmye ulaşırken kasım sonuna kadar çiçek de açtılar. Ben göz kararı kah eski dalları kesip, kah bırakarak devam ettim. Ta ki aralık ayı ortalarına kadar. Ondan beri çiçeklerim hala tomurcuk veriyor ancak tomurcuklar açmadan dökülüyor. Ankara'da yaşıyorum ve balkonum camla kapatılmış durumda. Çiçekleri eve almayı denedim, en nemli mutfak da kar etmedi, buzdolabının üstü de kar etmedi, en nemsiz salonda kar etmedi. Bugün araştırma yapmaya başladığımda ise hayal kırıklığına uğradım çünkü bilgiler tamamen çelişiyor. En samimi ve yardım amaçlı bilgilerin bu sitede paylaşıldığını görerek üye oldum ve sizlerden yardım istiyorum. Lutfen küpe çiçeği hakkında bilgilerimizi netleştirelim. Mesela hem camlı balkon kışı geçirmesi için yeterli diyor hem de kışın asgari 14 derecede kalması lazım diyor. Ankara'da yahut Istanbulda hiç bir camlı balkon kışı 14 derece ortalamayla geçiremez. Mesela keisnlikle içeri almayın, kapalı yerde yaşamaz deniliyor ama resimlerin çoğu iç mekanda, dahası içeri almadan kış nasıl geçirilecek bir bilgi verilmiyor. Rica ediyorum şu bilgileri netleştirelim...
Merhaballar sn.Turhal; benim küpe çiçeklerimde kış bahçemde duruyorlar. Ve bu gece -5°C idi. Sitenin havuzu bile donmuş. Sabah kalktığımda ilk işim kış bahçesindeki çiçeklerime bakmak. Bu sabah çiçeklerimin hepsi iyi durumdalardı. Hatta küpelim yeni sürgünler vermeye bile başladı.

Kelebek beğendi.
Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 09:40   #2774
Ağaçsever

hem hala tomurcuk vermeleri hem de açmadan dökmeleri bir sorun olduğuna işaret ediyor. Kışın çiçek almaktan vazgeçmek elbette kolay ama bu durumda çiçeğin tomurcuklanmaması gerekmez miydi...

Sevgi ve Kelebek beğendi.
Eski 10-01-2013, 09:42   #2775
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

küpeli

Bu görüntülerde şimdiki halleri

Name:  IMG_20130110_103645-1.jpg
Views: 1886
Size:  52.6 KB

Name:  IMG_20130110_103705-1.jpg
Views: 1868
Size:  58.0 KB

Eski 10-01-2013, 09:52   #2776
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Alıntı:
hem hala tomurcuk vermeleri hem de açmadan dökmeleri bir sorun olduğuna işaret ediyor. Kışın çiçek almaktan vazgeçmek elbette kolay ama bu durumda çiçeğin tomurcuklanmaması gerekmez miydi...
Sn. Turhal; benim gözlemlediğim kadarıyla küpe çiçekleri serin yerlerde daha güzel yetişiyorlar. Ama kış şartları tomurcuklanma ve çiçeklenme sürecini olumsuz etkiliyor. Bundan sanırım 1 ay önceydi (yukarı sayfalarda resim yüklemiştim) benim küpelimde çiçek açtı. Ama açmak için geç kalan diğer bir tomurcuk geçen hafta açmadan düştü.

Sizin küpelinizde nerede daha mutlu ise orda bırakın. Çünkü her küpe çeşidi aynı mumaleyi kabul etmeyebiliyor. Reimlerini yüklerseniz daha bilgili olan arkadaşlar mutlaka yardımcı olacaklardır.

Kelebek beğendi.

Düzenleyen Sevgi : 10-01-2013 saat 09:53 Neden: ek
Eski 10-01-2013, 09:53   #2777
Ağaçsever

gayet sağlıklı görünüyorlar ama tomurcukları yok. Benim çiçek hala tomurcuklarla dolu ama tomurcuklar büyüyük iyice kırmızılaştıktan sonra döküyor. bir tanesinin de en tepe filizleri kurudu ama yan dallardan çıkan tomurcuklar hala duruyor. keşke bilgilerini kesinleştirebilsek. Konuyla alakalı diğer sitelerdeki bilgilerde tamamen çelişiyor. kimi asla rüzgarsız olmaz derken kimi ancak rüzgarlı yerde yetişir diyor. Kimi evde yetiştirdim diyene inanmayın kapalı alanda olmaz diyor, kimi ev çiçeğidir diyor. hatta aynı yazı da hem 14 derecenin altına düşmeyin diyor hem soğuğa dayanıklıdır diyor.

Kelebek beğendi.
Eski 10-01-2013, 10:01   #2778
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Alıntı:
gayet sağlıklı görünüyorlar ama tomurcukları yok. Benim çiçek hala tomurcuklarla dolu ama tomurcuklar büyüyük iyice kırmızılaştıktan sonra döküyor. bir tanesinin de en tepe filizleri kurudu ama yan dallardan çıkan tomurcuklar hala duruyor. keşke bilgilerini kesinleştirebilsek. Konuyla alakalı diğer sitelerdeki bilgilerde tamamen çelişiyor. kimi asla rüzgarsız olmaz derken kimi ancak rüzgarlı yerde yetişir diyor. Kimi evde yetiştirdim diyene inanmayın kapalı alanda olmaz diyor, kimi ev çiçeğidir diyor. hatta aynı yazı da hem 14 derecenin altına düşmeyin diyor hem soğuğa dayanıklıdır diyor.
63 nolu mesajımda küpelimin fotoğrafları var

Eski 10-01-2013, 10:02   #2779
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi Mesajı Göster
Sn. Turhal; benim gözlemlediğim kadarıyla küpe çiçekleri serin yerlerde daha güzel yetişiyorlar. Ama kış şartları tomurcuklanma ve çiçeklenme sürecini olumsuz etkiliyor. Bundan sanırım 1 ay önceydi (yukarı sayfalarda resim yüklemiştim) benim küpelimde çiçek açtı. Ama açmak için geç kalan diğer bir tomurcuk geçen hafta açmadan düştü.

Sizin küpelinizde nerede daha mutlu ise orda bırakın. Çünkü her küpe çeşidi aynı mumaleyi kabul etmeyebiliyor. Reimlerini yüklerseniz daha bilgili olan arkadaşlar mutlaka yardımcı olacaklardır.
Ama ben henüz nerede mutlu olduklarını bulabilmiş değilim. dahası anladığım kadarıyla yer değişimini de sevmeyen bir çiçek. Şu mevsimde hala sürekli tomurcuk verecek kadar azimli çiçeklerin çiçek açamadan tomurcuk dökmesi beni üzüyor. Soğukla alakalarını bir çözebilsem bir anlayabilsem( Çiçekleri feda etmeden) muhakkak uygun yeri bulacak yahut hazırlayacağım ama edindiğim ve öğrendiğim bilgiler fikir vermekten uzak ve hatta kafa karıştırıcı

Kelebek beğendi.
Eski 10-01-2013, 10:14   #2780
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Alıntı:
Ama ben henüz nerede mutlu olduklarını bulabilmiş değilim. dahası anladığım kadarıyla yer değişimini de sevmeyen bir çiçek. Şu mevsimde hala sürekli tomurcuk verecek kadar azimli çiçeklerin çiçek açamadan tomurcuk dökmesi beni üzüyor. Soğukla alakalarını bir çözebilsem bir anlayabilsem( Çiçekleri feda etmeden) muhakkak uygun yeri bulacak yahut hazırlayacağım ama edindiğim ve öğrendiğim bilgiler fikir vermekten uzak ve hatta kafa karıştırıcı
Doğru diyorsunuz fazla yer değişiminide sevmiyor. Koşumun annesi bahçedeki küpelerinin üzerini büyüklüklerine göre pet su şişelerini kesip kapatıyormuş donmasınlar diye. Baharda yeni sürgünlerle hayata devam ediyorlarmış. 2 sene önce duymuştum. Hatta bende çelik istemiştim.

Kelebek beğendi.
Eski 10-01-2013, 11:06   #2781
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Merhaba turhal hoş geldiniz , Küpenizin derdi soğuk değil gibi öyle olsaysı yaprakları solardı küpenizin belki vitamine ihtiyacı var birde toprağına bakın yaprak altlarına bakın haşare olabilir haşere yoksa biraz demir vitamini verin çiçeğiniz vitaminsiz kaldığı için çiçeklerini döküyor olabilir kolay gelsin..

Kelebek beğendi.
Eski 10-01-2013, 12:17   #2782
Ağaç Dostu

sevoş's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2012
küpe çiçeğini rahmetli annem çok severdi.annem ölünce çiçekte sevgisizlikten kurudu.artk ben küpeye anne çiçeği diyorum.nerde görsem annemi hatırlarım.Allah rahmet etsin.

sevoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2013, 12:32   #2783
Ağaç Dostu

Anneniz nur içinde yatsın sayın sevoş.

sarigoz, Kelebek ve sevoş beğendi.
Eski 10-01-2013, 12:52   #2784
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pembegül Mesajı Göster
Merhaba turhal hoş geldiniz , Küpenizin derdi soğuk değil gibi öyle olsaysı yaprakları solardı küpenizin belki vitamine ihtiyacı var birde toprağına bakın yaprak altlarına bakın haşare olabilir haşere yoksa biraz demir vitamini verin çiçeğiniz vitaminsiz kaldığı için çiçeklerini döküyor olabilir kolay gelsin..
sağolun, tavsiyenizi tutacağım ama şu soğuk konusunu da bir netleştirebilsek... camla kapanmış balkon elbette dışarısı gibi olmaz ama özellikle bu günlerde geceleri sıfır dereceye hatta bir iki derece de altına düşebilir. Bu küpe çiçekleri için ve üzerlerindeki tomurcuklar için bir sorun teşkil eder mi? kışın küpe çiçeklerini odalarda mı tutmalıyız kapalı balkonlarda mı? odalarda az güneş alan yerlerde mi cam önlerinde mi?

Eski 10-01-2013, 15:05   #2785
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

fuchsia
Küpe çiçeği, iç mekanlarda doğu- batı ve güney pencere önüne direk güneş ışığı almayan ışıklı bir yere yerleştirilmelidir. Dış mekanlarda ise ayrıca sıcak öğle ve sonrası kızgınlığından korumak için kesinlikle gölge bir yere konulmalıdır.
Küpe çiçeği gündüzleri 15-21 C serinlik isterken geceleri soğuğu sever. İlk bahar da yeni sürgün ve çiçek tomurcuklanması için bu gece soğukları gereklidir. Ortalama gün sıcaklığı 25 C nin uzerine çıktığında çiçeklenme sona ermektedir.

Sulama büyüme gelişme döneminde toprak yüzeyi kuru hissedildiğinde sulanmalıdır. Sonbaharda sulama kademeli olarak azaltılmalı ve sulama peryot aralığı uzatılarak bitki kış dinlenmesine hazırlanmalıdır. kış dinlenme döneminde aşırı kurumayı önleyecek, toprağı nemli tutacak kadar su verimelidir.
Gübreleme ilk bahar döneminde 2-4 haftada bir kompoze gübre verilmelidir.Eğer bitki içeri alınacaksa en az 2 hafta öncesinden gübreleme kesilmelidir.
Toprak, eşit ölçülerde torf, vermikülit veya perlit, toprak ve kum karışımı kullanılır. Kış dinlenme dönemi bitimi, ilk bahar başlangıcında kök bakımı yapılarak taze toprak harcı ile ya aynı **** bir boy büyük saksıya alınmalıdır.
Baharla büyüyen sürgün uçları 2 çift yaprak sonrası uçları çimdikleme ile alınır, bitki dalanmaya maruz bırakılarak dolgun bol çiçekli bir şekil alması sağlanır.
Sıcak ve kuru koşullar, çiçek dökümesi ve tomurcukların açmadan düşmesine sebep olur. En büyük düşmanı beyaz sinektir.

ALINTI

Biraz araştırdım bunu buldum bence doğru bir tespit bence içeri almayın yeri aydınlık olmalı direk güneşten koruyun donar diye endişe ediyorsanız saksının etrafını şu inşaatlarda yalıtım olarak kullanılan köpüklerle saksıyı alt ve yanlardan birde saksının üstünü biraz hava alacak kadar bırakın saksının üstünüde kaplayın aşırı su vermeyin susuzda bırakmayın yani toprağın içine parmağınızı derince batırın ordaki neme göre su
verin.Şimdi içeri alırsanız soğuğa alışmış çiçek hemen ölür illede alayımderseniz iklimlendirin ilk gün bir saat evde tutun sonra yerine alın ikinci gün iki saat evde tutun sonra yerine alın bu şekilde gece gündüz birer saat artırarak yavaş yavaş sıcağa alıştırın ancak yinede evin en serin ve yarı aydınlık yerini tercih edin en serin yer pencere önü ise o zaman önüne bir gazete kağıdı ile gölge yapın kolay gelsin ..

Gelecek yıl son baharda içeri alın evde kalorifer yanmadan ev ortamına alışsın kalorifer yanıncada evin en serin odasına pencere önüne koyun sobalı ev ise mutfak ve soba olamayan odaların cam önünü tercih edin..

Sevgi ve turhal beğendi.

Düzenleyen pembegül : 11-01-2013 saat 19:12
Eski 23-01-2013, 09:34   #2786
Ağaçsever

Sevgi ve pembegül isimli üyelerin emeğine çok teşekkür ediyorum. Ancak gördüğüm kadarıyla hala küpe çiçeği hakkında birbiriyle çok çelişen bilgileri sentezleyemedik ve soğuk konusunu netleştiremedik. Çocukluğumun en çok özlenen çiçeklerinden biri olan küpe çiçeğini bu bahar üç çelikle denedim(Mart 2012) ve üçünde de başarılı oldum, hazirandan aralık ayına kadar da çiçek aldım. O süreçlerde araştırma yapmaktan çok genel bilgilerime ve mantığıma dayanarak hareket ettim ancak soğuklar bastırınca içeri aldığım çiçeklerim tomurcuk vermeye devaqm ettiği halde çiçek tutturamayınca araştırmaya başladım. O sayede de bu siteyle tanıştım. Ancak belirtmek isterim ki biraz bu sitede, daha çok diğer sitelerde, küpe çiçeği hakkındaki bilgiler çok çelişkili. Her ne kadar henüz soğukla ilişkilerini çözemesem de, bir yıllık tecrübeden edindiğim bilgileri paylaşarak daha net bir tablo ortaya koymak istiyorum.
1- Küpe çiçeği için bir çok sitede rüzgarlı yer şartı öne sürülmüş. Muhtemelen iİngilizcesi kötü olan birinin yabancı bir siteden tercümesi sonucu oluşmuş bu hava, hava sirkulasyonu olan bir yer ifadesini rüzgarlı diye çevirmeyi başarmışlar. Benim gördüğüm kadarıyla havalandırılan, hava sirkülasyonu olan, mükünse balkonların gölgelik bölgelerinde yetişmesi gereken Küpeli, rüzgarı kesinlikle sevmiyor, yani rüzgarlı yer bilgisi kesinlikle yanlış. Bu tomurcuklarınızın kaybına, yaprakların şekil bozukluğuna yol açar.
2- Küpe çiçekleri için siyah saksıyı asla kullanmayın tavsiyesi verilmiş. Bu bilgi de kesinlikle yanlış. Gezdiğim iki serada da bütün küpelilerin siyah saksıda olması bir yana; çiçeğin yukardaki dallarının dahi kurumaya meyli olduğunu düşünülürse, kökleri ışıktan en hazzetmeyen çiçeklerden olan küpeliyi mümkünse siyah saksılarda yetiştirmek gerekiyor.
3- Çelikten en kolay üretilen çiçeklerden biri olan küpeli suya karşı çok hassas. Kararında verilmeyen en iyi ihtimalle tomurcukların dökülmesine yol açarken çiçeğin ölümüne de yol açabilmekte. Küpeliyi sık sık ve az miktarlarda sulamak en iyisi. Benim ölçüm alta sızdırmayacak, daha doğrusu altta su birikimine yol açmayacak miktarda su vermek ve bunu sık sık tekrarlamak.
4- Orjini kırmızı açan her çiçekte olduğu gibi küpede demir seviyor. Saksısına bir iki adet paslı çivi saplamak bu ihtiyacını giderecektir.
5- Küpenin sıcak havayla bir derdi yoktur, nem oranı ve gölge sağlandıkça sıcak hava yazılanların aksine zarar değil yararlı olmaktadır. Ancak nemli hava asla unutulmamalı, yaratılamıyorsa sık sık yapraklarına su püskürtmelidir.
6- Küpe hafif ve geçirgen toprağı sever. Saksısındaki ağaç kabuğu sağlıklı yetişebilmesi için olmazsa olmazdır , hayvan gübresi ve kumda da saksı harcında ihmal edilmemesi gereken diğer şeyler.
7- Küpeliyi mutlaka yanlara yayarak çok çiçek alacaksınız diye bir şart yoktur. Uygun koşullarda çok hızlı boy atabilen bu bitki üst dallarda her yaprağının altından göz vermekte ve bu gözlerden çiçek açmaktadır. Benim yan dallarına izin vermediğim bir küpeli bir sene dolmadan 10 cm lik çelikten 1 metre boya ulaştı 4 dalıyla birlikte. Ancak yanlara yayılmasını istediğinizde 3-4 sürgünün üzerinizden budamanız gerekiyor. Budadığınız kısımları atmayıp varsa tomurcuklarını ve fazla yaprakları temizleyip hemen uygun toprağa dikerseniz arkadaşlarınıza verebileceğiniz çok güzel hediyeler elde edersiniz.
8- Küpe çiçeğini boyuna sürdürmek istiyorsanız aydınlık ama tamamen gölge bir yerde, mümkünse pencere önünde yerde, balkon duvarı dibinde yetiştirmelisiniz. Çiçekler ışığın yerini tesbitte hiç zorlanmaz, ona yönelirler. Işık alan yer yukarıda kalırsa Küpe hızla boy atacaktır.
9- Yer değişimihiç sevmeyen bir bitkidir, olabildiğince az ve çok dikkatli olmalısınız taşırken.
10- Evden uzun süreli uzaklaşmak ve bu sürelerde çiçeğini komşuya emanet edemeyecekler için bir öneri. Küpe saksısına olabildiğince küçük ağzı kapatılabilen plastik kutular gömebilirsiniz. Bu kutulara toplu iğneyle delikler açar su ile doldurursanız, kısa sürede kökler ulaşacak gerekli su ihtiyacını karşılıyacaktır. Burada kutunun kesinlikle güneş görmemesi ve ağzının kapatılabilir olması çok önemlidir. Yine de eklemek de fayda var. Bu benim bulduğum bir yol. Üç küpeli ve 5 adet saksıda gül de işe yaradı. Benim olmadığım 15 günlük 3 süreçte susuz kalmadılar. Daha profosyoneller buna ne der bilemiyorum. Benim bulduğum bir yol diyorum ancak bir dayanağım var. Eskiler tulumbalardan yer sularının o sene çok alçakta kaldığını anladıklarında, nadide ağaç ve güllerinin dibine küpler gömer suyla doldururlardı. O küpün normalde insanın algılayamayacağı oranda sızdırdığı suyu bitki algılar kökleriyle ona tutunur, yaz mevsimini yer suyu olmadan da atlatırdı. Küpün tamamı toprağın altında kaldığı ve ağzı iyi kapatıldığı için içindeki su ısınmaz, su azaldıkça havada almazdı. Ben önce tarlada bir gül ve leylağa denedim 5 litrelik pet şişelerle. Kısa zamanda köklerin şişeye tutunduğunu görünce saksılarda da denedim ve iyi sonuç aldım. Ancak dediğim gibi benimkisi el yordamıyla hareket etmek. Daha profosyonel olanların fikrini almak lazım, kimsenin çiçeğinin kaybına yol açmak istemem.
11- Son olarak küpelinin kışa ve soğuğa direncini ben henüz bulamadım. Şahsi tecrübesiyle net bilgi sahibi olana da rastlamadım. Ticaretini yapan insanlar küpelileri kışın ısıtılan nem oranı yüksek seralarda tuttuklarını söylediler. Şu kışı selametle atlatabilirsek soğuk karşısındaki davranışlarını da öğrenmiş olur, paylaşırım.

Eski 23-01-2013, 10:40   #2787
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi september82 Mesajı Göster
Sayın turhal,
Bilgileri toparlayıp tek konu olarak sunduğunuz için teşekkürler.
Ben de küpe fidesi alıyorum, diktikten 2-3 gün sonra yapraklarını dökmeye başlıyor ve onları kaybediyorum. Bu durum beni oldukça üzüyor. Küpe sever birkaç kişinin önerisini aldım, şu an onları uygulamaya başladım. Umarım hayatta kalır fideler..
Saygılar.
Zaman ayırt etmeksizin kendi üç küpe çiçeğimden budadığım dalları ve yanlışlıkla kırılanları neredeyse boyutuna bakmaksızın toprakla buluşturdum. Boylu kestiklerimi tek yahut iki göz bırakarak diktim. Doğrudan saksıya diktiklerimde de tutma oranı çok yüksekti ama ama pet şişe içinde, sanırım seralama denen yolla(kusura bakmayın, literatüre çok hakim değilim, bir de amatör kalmak adına terim kullanmayı pek tercih etmiyorum) diktiklerimde 12'de 11 başarı sağladım. Muhtemelen yolu bildiğiniz için uzun anlatmayayım. Bir ufak pet şişeyi boğazına yakın yerden kesip içine gübreli toprak ve kuru ağaç kabukları koyuyor, çeliği saplıyor, daha sonra kesilen yeri bantla geri yapıştırıyor, sulayıp ağzını hava almayacak şekilde kapatıyor ve ılık hatta sıcak denebilecek güneş görmeyen bir yere koyuyorsunuz.

İremsıla ve Kelebek beğendi.
Eski 23-01-2013, 14:33   #2788
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2011
Küpe çiçeklerimi terasta kuytu bir yere koydum, aşırı rüzgar ve soğuktan korumak için. Şimdilik iyiler ki İstanbul geçenlerde oldukça soğuktu. Benim sorunum beyaz sinek. Beyaz sinekten kurtuldum derken birinin yapraklarına yine yapışmışlar. Ev yapımı ilaç kullanmıştım daha önce, o da ( benim yanlış kullanımımdan belki) yapraklarını çok kötü yaptı. Küpelide beyaz sinekle nasıl savaşırım.

Kelebek beğendi.
Dansel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2013, 23:44   #2789
Ağaç Dostu

Sayın september82;
Küpeye iyi bakmışsınız, çok sağlıklı görünüyor. Elinize emeğinize sağlık. İnşallah büyüyüp bol bol güzel çiçeklerle donanır.
Saygılarımla.

Kelebek beğendi.
Eski 25-01-2013, 10:29   #2790
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Alıntı:
Zaman ayırt etmeksizin kendi üç küpe çiçeğimden budadığım dalları ve yanlışlıkla kırılanları neredeyse boyutuna bakmaksızın toprakla buluşturdum. Boylu kestiklerimi tek yahut iki göz bırakarak diktim. Doğrudan saksıya diktiklerimde de tutma oranı çok yüksekti ama ama pet şişe içinde, sanırım seralama denen yolla(kusura bakmayın, literatüre çok hakim değilim, bir de amatör kalmak adına terim kullanmayı pek tercih etmiyorum) diktiklerimde 12'de 11 başarı sağladım. Muhtemelen yolu bildiğiniz için uzun anlatmayayım. Bir ufak pet şişeyi boğazına yakın yerden kesip içine gübreli toprak ve kuru ağaç kabukları koyuyor, çeliği saplıyor, daha sonra kesilen yeri bantla geri yapıştırıyor, sulayıp ağzını hava almayacak şekilde kapatıyor ve ılık hatta sıcak denebilecek güneş görmeyen bir yere koyuyorsunuz.
Sayın turhal; seralama yöntemini hangi ayda uyguluyorsunuz ve çelikler ne kadar zaman da kökleniyor?

Şimdiden teşekkürler.

Kelebek beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024