agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2011, 20:16   #511
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2011
domateslerimiz kurumadan bir çare :(

Merhabalar, 2 sene önce yine aynı hastalıktan tüm domateslerimiz kurumuştu. Ve yine aynı belirtiler. Daha önce ziraatçi ile de görüştük, söyledikleri tüm ilaçlar uygulandı. Sonunda ilaç aldığı yer -abi onun çaresi yok. demişler babama.

Konu içinde baktım biraz, aynı hastalıktan göremedim.

Leke şeklinde dallardan gövdeye doğru ilerleyen siyah lekeler var. Sonra sonuç kurumaya gidiyor Bu konuda bir yardımınız olursa çok sevinirim. Fotoğraflarını ekliyorum.
Ve cevap bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim

y-eliff Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 20:18   #512
Yeni Üye

[IMG][/IMG]

Eski 02-06-2011, 11:08   #513
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Üst resimdeki belirtiler alt yapraklarda bol bol var sanırım. Thrips zararı olması lazım. Alt yaprakları temizlerseniz sorun kalmayacağını düşünüyorum.
Yaprakların altından bir resim koyabilir misiniz.
Alt resimde görülenler ise yaprak bitinin kanatlı erginleri.
izzet bey,
arkadaşın resimlerini gönderdiği, yaprak bitinin kanatlı erginleri diye tanımladığınız problem aynı şekilde benim balkondaki dometeslerde de var.. nasıl bir ilaç **** ne önerirsiniz.
teşekkürler.

celika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2011, 16:57   #514
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
SN y-eliff bitkilerinizdeki sorun şudur: bitkilerinize dokunurken(dallarına/ yapraklarına) velakin başka bir nedenle başka bir cisimle temas ederse bitkinizin yaprak ve gövdesinde sizin gözle göremeyebileceğiniz kesilme sonucu / kırılma sonucu yaralar oluşur sulama ve nemle birlikte uygun ortam sağlandığı takdirde bu yaralardan ise bu funguslar(mantarlar) giriş yapar

BİTKİLERİNİZE NE OLDU?: evet bu soruya gelince resimlerinizi çok dikkatlice inceledim gövdede bazı yara dokuları var yapraklarınızda herhangibi sorun yok trips zararlısı ilk önce yapraklarda zarar yapar yapraklar daha gevrek ve yumuşak olduğu için yapraklarda beslenmeyi tercih eder çünkü trips emerek zarar yapan bir zararlıdır bitkinizin gövdesi sert bir dokuda ve yapıda olduğu için burada beslenmek yerine yaprakta beslenmeyi tercih eder sizin bitkilerinizdeki meydana gelen durum ise resimleri çok iyi gözlemledim gövde kısımlarında kesilmiş / temas edilmiş (elle / başka bir şekilde ) bir yaralanma var bu yara alan dokudan mantarların girmesi sonucu sizinde belirttiğiniz gibi dallardan gövdeye doğru siyah kahverengi lekeler görülür bu ilk dönemlerde bitkilerinizin ana ve yan dallarında sert ve koyu kahverengi siyah tonunda küçük lekeler şeklinde görülür ve zamanla leke sizin bitkilerinizdeki gibi tüm gövdeyi çevreler (yayılır) daha sonra üst aksamlar kurumaya başlar bitki kuruyarak ölür

SİZİN BİTKİLERİNİZDEKİ HASTALIĞIN ADI NEDİR? : Botrytis cinerea (Kurşuni küf) tür.

ÇARESİ VARMI ? EVET

ÇÖZÜM NEDİR? : EVET eğer kesin çözüm istiyorsanız size mükemmel bir tavsiyem var mantar hastalıkları yayılıcı bir etmendir peki ne yapmak gerekir ilk önce bitkiyi dezenfekte etmek gerekir yani oradaki mantarı zararlıyı direkt yok etmek bunun için huwa-san TR adında mükemmel bir dezenfektan var(kendimde kullanıyorum) 100l lt suya 200 cc karıştırın bunu özellikle bu izlerin lekelerin görüldüğü bölgelere yapraktan uygulayın bu şekilde yaptığınız şekilde o bölgede leke yapan ve yayılan mantarı yakmış olursun daha sonra 1-2 gün sonra 100 lit suya 250 gr Captan WP %50 ETKİN maddeli ticari adıda captandır suyla karıştırın ve bunuda yaprağa uygulayın bu şekildede huwa-san TR ile yaktığınız mantarın üstünü Captan Wp %50 etkili CAPTAN isimli mantar ilacı ile kaplamış olursunuz

SİZİN BİTKİLERİNİZLE AYNI RAHATSIZLIĞI YAŞAYAN DOMATES BİTKİLERİNİN FOTOSUNU GÖRMENİZ AÇISINDAN ARŞİVİMDEN ÇIKARIP YAYINLIYORUM

Eklenen Resimler

sinbas beğendi.
danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 22:47   #515
Yeni Üye

simurg221147's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Sayın Danışman32,
Öncelikle selam ve sevgilerimi sunuyorum. Yararlı bilgilerinizden dolayı da teşekkür ediyorum. Bahçemde tohumlarından kendim fide olarak yetiştirdiğim 5 pembe domates, 9 Gaziantep Soft Dağı köylerinden getirilmiş domates, 10 21/20 çeşidi domates, 3 cherry domates bulunmakta. Sağlıkları gayet iyi. Bol miktarda çicek ve domates var.
Yaptığım araştırmalara göre domateste koltuk alımı sadece sırık domateste yapılmaktadır. Ancak benim gibi amatör domates yetiştiricisi arkadaşım tüm cinslerde koltuk alımı yapmaktadırlar.
Bu konuda bilgi verirseniz mutlu olurum.

simurg221147 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2011, 22:51   #516
Yeni Üye

simurg221147's Avatar

Sayın İzzeterisen,
Domatesle ilgili çalışmalarınız için birinci sayfada vermiş olduğunuz linkler çalışmalarınıza ulaşmayı engelliyor. Bu konuda yeni bir çalışma yapma fedakarlığını gösterir misiniz, lütfen?

Eski 06-06-2011, 20:13   #517
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Galeri: 112
Yaklaşık 6 yıldır amatör olarak bahçemizde domates, salatalık biber vb sebzeler yetiştirmeye çalışıyoruz. İlk defa bu yıl aşağıdaki hastalık ve/veya hastalıklarla karşılaştık.

Bu sene çimleri yeniledik çimler tam oturmadığından sulama suyunu tam olarak çekemeyip bir kısmını direk alt bahçeye veriyor. bu nedenle de sebze bahçesinin bir kısmında su toplanıyor bu su da sanırım nem yapıyor. Ayrıca Sapancada hala gece ve gündüz sıcaklık farkları hala yüksek bu nedenle de nem oluşuyor.

Kahverengi yerleri elleyince kırılıp elimde kaldı.

Ayrıca biberlerin bir kısmında şekil bozukluğu oluştu.

Elimde bulunan Power Sulpurh 80 WG ve Antracol WP 70'i karıştırarak kullandım. İyimi yaptım kötümü bilmiyorum.

Bu konuda sizlerin yardımını ve desteğini bekliyorum ne yapmalıyım nasıl yapmalıyım lütfen beni bilgilendirin.

Name:  100_2664.jpg
Views: 43249
Size:  33.2 KB

Name:  100_2669.jpg
Views: 43915
Size:  60.9 KB

Name:  100_2671.jpg
Views: 46196
Size:  74.8 KB

Name:  100_2667.jpg
Views: 43121
Size:  66.1 KB

Name:  100_2674.jpg
Views: 43338
Size:  42.4 KB

tturt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 15:10   #518
Ağaç Dostu

domateslerde koltuk alımı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simurg221147 Mesajı Göster
Sayın Danışman32,
Öncelikle selam ve sevgilerimi sunuyorum. Yararlı bilgilerinizden dolayı da teşekkür ediyorum. Bahçemde tohumlarından kendim fide olarak yetiştirdiğim 5 pembe domates, 9 Gaziantep Soft Dağı köylerinden getirilmiş domates, 10 21/20 çeşidi domates, 3 cherry domates bulunmakta. Sağlıkları gayet iyi. Bol miktarda çicek ve domates var.
Yaptığım araştırmalara göre domateste koltuk alımı sadece sırık domateste yapılmaktadır. Ancak benim gibi amatör domates yetiştiricisi arkadaşım tüm cinslerde koltuk alımı yapmaktadırlar.
Bu konuda bilgi verirseniz mutlu olurum.
sayın simurg221147 öncelikle size şu yararlı bilgiyi vererek sizi bilgilendirmeye başlayacağım domatesin bazı türleri hariç genelde hepsinde koltuk alımı yapılabilmektedir benim size tavsiyem sahip olduğunuz pembe domatesler dahil koltuk alımı yapmanız pembe domatesler 2 li olarak gider 2 bitki böylece daha çok meyve verir bundaki koltuklarıda filizleride almanız verimi ve kaliteyi arttırır

KOLTUK ALIMININ AVANTAJLARI NEDİR?

öncelikle koltuk (filiz alımı ) domates bitkileri için bitkiyi çok ferahlatan ve büyümeyi dengeleyen ve kalite ve sağlıklı bitki üretmek için gerekli bir kültürel işlemdir koltuk alımı sayesinde bitkinin topraktan aldığı besinler ve gıdalar direkt olarak koltuk alımı yaptığımız takdirde bitkiye gidecektir biz ziraai tarımsal danışmanlar koltukları bitkilerdeki filizleri bir tabirle otlakçı (fırsatçı) olarak tanımlarız çünkü sizin verdiğiniz gübre ilaç su bitki gelişim düzenleyicileri bu koltukları (filizleri) almadığınız takdirde bu filizler 2. bir bitki gibi kullanacak bitkinin zayıf ve kalitesiz olmasına neden olacaktır bu almadığınız filizler 2. bir bitki gibi bu besinleri ve gıdalar alarak üremek isteyecektir ve ilerki dönemlerde döl vermek suretiyle bitkinizi meyve açısındanda fakirleştirecektir

KOLTUK ALMANIN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

koltuk alımı yaparken bitkide koltuğu kırmak suretiyle yara dokusu meydana geldiği için bu yaralı yüzeylere mantari hastalıklar yerleşerek bitkiyi hastalandırabilir bu nedenle koltuk alımı yapıldıktan sonra kesinlikle küçük çaplı üreticlerden tutunda büyük çaplı üreticilere hatta hobi amaçlı yetiştirme yapan arkadaşlara koltuk alımı yapıldıktan sonra hemen bitkinin üst aksamına yaprak ve gövdeye mantar ilacı uygulamasını öneriyorum

NETİCEDE:

gönül rahatlıyla bitkilerinizi sırık / oturak ayrımı yapmadan koltuk alımı yapabilirsiniz kaliteli ve sağlıklı bitki ve meyveler isteniyorsa özellikle domates bitkisinde koltuk alımını öneriyorum

Eski 07-06-2011, 15:56   #519
Ağaç Dostu

Domates ve biberdeki rahatsızlıklar

SAYIN TTURT DOMATES BİTKİLERİNİZDE 2 HASTALIK ETMENİ BİBERDE İSE 1 ZARARLI ETMENİ BİTKİLERİNİZ RAHATSIZLANDIRMIŞ

DOMATESTEKİ 1- HASTALIK ETMENİ

SİZİN BİTKİLERİNİZDEKİ HASTALIĞIN ADI NEDİR? : Botrytis cinerea (Kurşuni küf) tür.

ÇARESİ VARMI ? EVET

ÇÖZÜM NEDİR? : EVET eğer kesin çözüm istiyorsanız size mükemmel bir tavsiyem var mantar hastalıkları yayılıcı bir etmendir peki ne yapmak gerekir ilk önce bitkiyi dezenfekte etmek gerekir yani oradaki mantarı zararlıyı direkt yok etmek bunun için huwa-san TR adında mükemmel bir dezenfektan var(kendimde kullanıyorum) 100l lt suya 200 cc karıştırın bunu özellikle bu izlerin lekelerin görüldüğü bölgelere yapraktan uygulayın bu şekilde yaptığınız şekilde o bölgede leke yapan ve yayılan mantarı yakmış olursun daha sonra 1-2 gün sonra 100 lit suya 250 gr Captan WP %50 ETKİN maddeli ticari adıda captandır suyla karıştırın ve bunuda yaprağa uygulayın bu şekildede huwa-san TR ile yaktığınız mantarın üstünü Captan Wp %50 etkili CAPTAN isimli mantar ilacı ile kaplamış olursunuz

SİZİN BİTKİLERİNİZLE AYNI RAHATSIZLIĞI YAŞAYAN DOMATES BİTKİLERİNİN FOTOSUNU GÖRMENİZ AÇISINDAN SİZİNDE BİTKİNİZİN FOTOSUNU KOYARAK YAYINLIYORUM

NOT: BİTKİLERİNİZDEKİ BU RAHATSIZLIK YAPRAKLARADA İLERLEMİŞ HEMEN YUKARIDA TAVSİYE ETTİĞİM İLAÇLI MÜCADELEYİ UYGULAYIN

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2011, 16:16   #520
Ağaç Dostu

Domateslerinizdeki 2. hastalık etmeni

SAYIN TTURT DOMATES BİTKİNİZDE 2- HASTALIK ETMENİ

bitkinizde çekmiş olduğunuz fotodaki yer alan bitki kökünü çıkardığınız bitkide köklerde ortada kısımda bitkinin kökleri arasında bir boşluk var bitkinin içindeki iletim demetleri tıkandığı için üst kısımlardan kök atmaya başlamış bu bitkinizi bir bıçak yardımıyla kök bölgesinin en aşağı kısmından yapraklara doğru boyuna doğru kesmiş olsaydınız bitkinizin kökünün iç kısmında siyah bir lekenin olduğunu ve bir bölgeyi tıkadığını görürsünüz

SİZİN BİTKİLERİNİZDEKİ HASTALIĞIN ADI NEDİR? : Sebzelerde kök çürüklüğü çökerten

ÇARESİ VARMI ? evet var fakat kökleri tıkanmış bitkiler susuz kalmış gibi kendini bırakır bu bitkiler için artık çok geçtir söküp kökleri toprakta kalmayacak şekilde temizlemek gerekiyor
diğer fideler için aynı toprakta yetişmiyorsa yanyana korkacak bir durum yok söktüğünüz bitkinin yerine yine aynı bitkiyi dikmeyin farklı bir bitki dikin örnek kavun gibi

ÇÖZÜM NEDİR? : size mükemmel bir tavsiyem var mantar hastalıkları yayılıcı bir etmendir peki ne yapmak gerekir ilk önce bitkiyi dezenfekte etmek gerekir yani oradaki mantarı zararlıyı direkt yok etmek bunun için huwa-san TR adında mükemmel bir dezenfektan var(kendimde kullanıyorum) 100l lt suya 200 cc karıştırın ve bu boynunu büken bitkilere ve diğer bitkilerin köklerine dökün daha sonra 1-2 gün sonra %80 fosetyl al içeren bir ilaçla aliette olabilir 100 lt suya 1 kutu aliette dökerek yine aynı şekilde bitkinizin toprağına dökün böylece huwa-san uygulayarak topraktaki zararlı mantarları öldürmüş olursunuz daha sonra %80 fosetly al içeren aliette ilacını dökerekte bu ölmüş mantarların ürememesi için üstlerini kaplamış olursunuz

SİZLE AYNI SORUNU YAŞAYAN BİTKİNİN VE SİZİN BİTKİNİZİN FOTOĞRAFLARINI YAYINLIYORUM

Eklenen Resimler

Eski 07-06-2011, 16:24   #521
Ağaç Dostu

SAYIN TTURT BİBERLERİNİZDEKİ ZARARLI

genelde biberde bu tarz üst yapraklarda kıvrılmış gibi bir bükülme ve şekil bozukluğu olduğunda trips zararlısının olduğu anlaşılır

ÇARESİ VARMI ? evet ilaçlı mücadelesi var

ÇÖZÜM NEDİR? : 100 lt suya deltametrin etkili decis ilacından 20 cc karıştırarak bitkilerinizin yapraklarına püskürterek uygulayın

NOT: ilaçların dozajları m2 ve bitki sayısına göre değişebilmektedir

kullandığınız ilaçlar kötü ilaçlar değil fakat power sulphur ü size tavsiye etmem birde size önerim ilaç atarken yayıcı yapıştıcı kullanmanız

Eski 07-06-2011, 17:08   #522
Ağaç Dostu

tturt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2008
Galeri: 112
Sayın Danışman 32,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

tturt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 22:10   #523
Yeni Üye

simurg221147's Avatar

Sevgili Dostum Danışman 32
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Toz kükürt mantar hastalıkları için çare olabilir mi? Saygılarımla.

Eski 10-06-2011, 14:40   #524
Ağaç Dostu

geriğ dönüş

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tturt Mesajı Göster
sayın danışman 32,

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

daha iyi sağlıklı ve kaliteli bitkiler yetiştirmeniz dileğiyle

Eski 10-06-2011, 14:49   #525
Ağaç Dostu

Toz kükürt

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi simurg221147 Mesajı Göster
Sevgili Dostum Danışman 32
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Toz kükürt mantar hastalıkları için çare olabilir mi? Saygılarımla.
SAYIN simurg221147 evet toz kükürt sulandırılarak ki bende üreticilerimize genelde %80 mikronize kükürt tavsiye ederim fakat takdir ederseniz insan hastalandığında sadece 1 ilaçla şifa bulmuyorsa bitkiler içinde bu geçerli sadece kükürt tek başına sürekli mantar hastalığı için gerekli çözüm değil peki ne yapmak gerekiyor dönüşümlü olarak başka mantar ilacları vermek genelde örneğin domateste bitkinin baş belası mildiyö mantarıdır sadece 1 ilaçla bu hastalık geçmez dönüşümlü olarak örneğin sulandırılmış kükürt uygulamasını yaptıysanız arkasından 5-6 gün sonra %50 captan maddesi içerikli velakin %80 maneb etken maddesi etkili mantar ilaçları atarsınız farklı 2-3 etken maddeli mantar ilaçlarını dönüşümlü olarak 4-5 defa yapraktan bitkilere uyguladığınız takdirde hangi mantar hastalığı olursa olsun bitkideki zararlı faaliyeti son bulacaktır fakat bu mantarlar bitkide aşırı derecede ilerlemiş ise bir dezenfektan maddesi temin edip bitkiyi bu dezenfektan maddesi ile mantar ile bulaşık bölgeye uygulayarak arksaından yukarıda belirttiğim şekilde fraklı etekn maddesi içerikli ilaçlar ile bitkinizi kurtarabilirsiniz

Eski 14-06-2011, 20:58   #526
Ağaçsever

Aydın Demirkaya's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2011
Selam Arkadaşlar,

Bu resimlerdeki görülen böcek hakkında fikri olan varsa lütfen yardımcı olabilir mi? Ayrıca domatesin alt tarafındaki bu lekelerin anlamı ne olabilir...

Eklenen Resimler

Aydın Demirkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2011, 21:30   #527
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Sanırım kokar böcek (Stink bugs)

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2011, 20:14   #528
Ağaç Dostu

böcekler ve domatesteki damgalanma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aydın Demirkaya Mesajı Göster
Selam Arkadaşlar,

Bu resimlerdeki görülen böcek hakkında fikri olan varsa lütfen yardımcı olabilir mi? Ayrıca domatesin alt tarafındaki bu lekelerin anlamı ne olabilir...
sayın aydın demirkaya resimde görülen böcek kokar böcek (Stink bugs)
tur fakat çekmiş olduğunuz fotodan anladığım kadarıyla domatesinizin meyvesinde strese bağlı bir faktör sebebiyle ( ani sıcaklık değişimi , gece gündüz sıcaklığı arasındaki fark , aşırı sıcak, bitki suyunu geciktirme, ani vakitsiz su verme) gibi faktörler sebebiyle lekelenme damgalanma meydana gelmiş bunu size önerim deniz yosunu,çinko sülfat,bor,magnezyum karışımı hazırlayıp yapraktan bitkinize verdiğiniz ve 2 uygulamada bu karışımın içine humik fulvik asit karışımı bir ürün eklerseniz ve bu karışımıda bitkileriniz kök bölgesine dökerseniz bir daha bu lekelenmeleri görmeyeceksinizdir

Eski 17-06-2011, 07:43   #529
Ağaçsever

marnalı61's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
sn danışman amatör seramda 36 kök domatesimde mildiyö hastalığı başladı. hangi ilacı ne ölçüde tavsiye edrsiniz.organik ilaçlarla kurtarabilirmiyim.teşekkürler

marnalı61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2011, 18:26   #530
Ağaç Dostu

sn marnalı61 normal olarak ilaçlama önerim 100 litre suya 300 gr captan %50 etken maddesi içerikli ticari ismi captanda olabilir bitkilerinize uygulayınız şayet organik bir ilaç olarak size tavsiyem bio-kitin isimli ilaç bio-nemle aynı firmanın ilacıdır. 200 litre suya 500 ml karıştırıp yapraklardan uygulayınız

Eski 29-06-2011, 15:51   #531
Ağaçsever

marnalı61's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2011
sn danışman
üzerinde meyve olan domatese ilaçlama yapılırmı. ve mildiyö için ilaçlama sıklıkları ne olamalıdır. teşekkürler

marnalı61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 16:22   #532
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın danışman 32,
Aşağıya yazacağım ilaç organik bir ilaçmıdır ve tek başına domates ve bağlarda koruma sağlarmı ( ballık koruması için tavsiye edildi).

AGREE 50 WG ( Etken maddesi bacillus thuringiensis miş.)

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2011, 21:03   #533
Ağaç Dostu

xenkebikec's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2010
Merhabalar,
Bahçemizdeki domateslerde aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz bozulmalar ve böceklenmeler oluştu.

Şu anda yaygın değil sadece bir kaç domateste var yaklaşık 100 kök kadar domates var bahçede.

Üç farklı sorun var,
1-Bitlenme
2-Lekelenme
3-Buruşma

Bunlar için ne ya da neler yapmak gerekmetedir. İlaç uygulaması olarak sadece organik ilaçları uygulamayı düşünüyorum. Ya da evde yapabileceğim arap sabunu sirke vb. malzemelerle oluşturulan karışımları kullanmayı düşünüyorum.

Yarın için NeemAzel uygulamayı planlıyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.

1-

2-

3-

xenkebikec Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2011, 22:54   #534
Yeni Üye

Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
SN y-eliff bitkilerinizdeki sorun şudur: bitkilerinize dokunurken(dallarına/ yapraklarına) velakin başka bir nedenle başka bir cisimle temas ederse bitkinizin yaprak ve gövdesinde sizin gözle göremeyebileceğiniz kesilme sonucu / kırılma sonucu yaralar oluşur sulama ve nemle birlikte uygun ortam sağlandığı takdirde bu yaralardan ise bu funguslar(mantarlar) giriş yapar

BİTKİLERİNİZE NE OLDU?: evet bu soruya gelince resimlerinizi çok dikkatlice inceledim gövdede bazı yara dokuları var yapraklarınızda herhangibi sorun yok trips zararlısı ilk önce yapraklarda zarar yapar yapraklar daha gevrek ve yumuşak olduğu için yapraklarda beslenmeyi tercih eder çünkü trips emerek zarar yapan bir zararlıdır bitkinizin gövdesi sert bir dokuda ve yapıda olduğu için burada beslenmek yerine yaprakta beslenmeyi tercih eder sizin bitkilerinizdeki meydana gelen durum ise resimleri çok iyi gözlemledim gövde kısımlarında kesilmiş / temas edilmiş (elle / başka bir şekilde ) bir yaralanma var bu yara alan dokudan mantarların girmesi sonucu sizinde belirttiğiniz gibi dallardan gövdeye doğru siyah kahverengi lekeler görülür bu ilk dönemlerde bitkilerinizin ana ve yan dallarında sert ve koyu kahverengi siyah tonunda küçük lekeler şeklinde görülür ve zamanla leke sizin bitkilerinizdeki gibi tüm gövdeyi çevreler (yayılır) daha sonra üst aksamlar kurumaya başlar bitki kuruyarak ölür

ÇARESİ VARMI ? EVET

SİZİN BİTKİLERİNİZLE AYNI RAHATSIZLIĞI YAŞAYAN DOMATES BİTKİLERİNİN FOTOSUNU GÖRMENİZ AÇISINDAN ARŞİVİMDEN ÇIKARIP YAYINLIYORUM
teşekkürler bilgiler için. domateslerimizin hepsi kurumadı bu iyi haber hastalıklı olanları kökledik. arada hasta olanlar var hala.. yerlerine yenileri dikildi. ama dediğiniz ilaç ve teşhisi yarın babama ileteceğim. peki bişi daha sorsam kestane kabağı ve sakız kabağı diktik. kestane kabağı çok büyüdü, uzadı dalları, birsürü çiçek ve ardından ceviz büyüklüğünde sebzesi oldu. sonra hepsiii de döküldü. nedendir? sakız kabağı da hep çiçek var ama sebzesi yok. bu yıl pek şansızız. tekrar teşekkürler...

Eski 04-07-2011, 15:41   #535
Ağaç Dostu

domateste ilaçlama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi marnalı61 Mesajı Göster
sn danışman
üzerinde meyve olan domatese ilaçlama yapılırmı. ve mildiyö için ilaçlama sıklıkları ne olamalıdır. teşekkürler
sn marnalı61 üzerinde meyve olan domatese çok etkili (ağır etken madde içeren ziraai ilaçlar) kesinlikle atılmaz çünkü kalıntı bırakır fakat tarım bakanlığı tarafından özellikle domates için ruhsatlandırılan bütün ilaçları üzerinde meyve olan domatese atabilirsiniz size tavsiyem genelde ilacın atıldığı andan itibaren hasada (toplanabileceği gün) 1 gün ile 3 gün arası ilaçları alıp kullanmanız böylece gönül rahatlıyla endişe etmeden bu meyveleri tüketebilirsiniz

2. sorunuz ise mildiyö için ilaçlama sıklıkları nedir?

sezon boyunca saksıda / açıkta yetiştiricilik yapıyorsanız mildiyö ve alterneria solani erken yaprak yanıklığı özellikle domates bitkisinde her dönem erken dönemden fide evresinden hasata kadar görülebilen hastalıklardır size bu 2 hastalık için ilaçlama sıklığı her 7 güne bir 1 haftadır eğer çok şiddetli bu 2 hastalık seyir ederse ilaçlama gününü 5 güne düşürebilirsiniz size diğer bir önerim tek tek ilaçlar alıp bu hastalıklar için uygulamak yerine 2 hastalık için iyi gelen ziraii ilaç almanız (cebinizi yakmaması için) örneğin % 70 pronieb içeren antracol hem mildiyö hastalığının tedavisinde hemde erken yaprak yanıklığı tedavisinde kullanılır bu 2 rahatsızlık için çok mecbur kaldığınızda sadece o hastalığa iyi gelecek 1-2 ilaç alabilirsiniz

Eski 04-07-2011, 16:04   #536
Ağaç Dostu

bakteri

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Sayın danışman 32,
Aşağıya yazacağım ilaç organik bir ilaçmıdır ve tek başına domates ve bağlarda koruma sağlarmı ( ballık koruması için tavsiye edildi).

AGREE 50 WG ( Etken maddesi bacillus thuringiensis miş.)
sn hosseda bu ilaç aynı etken madde başlığı altında bir çok firma bu ilacı üretir ilacın Kullanim yeri (% 50):Bağda Salkım güvesidir yani bu demektirki bağlarda kullanılıyor sizin belirttiğiniz bacillus thuringiensis bir bakteri türüdür fakat bazı yeni danışmanlık hizmeti verdiğim üreticilerim bu tür ilaçları daha önce alarak farklı ürünlerde kullandıklarını bana belirttiler ve bu tür ilaçlar atılmış ürünlerin yenmesi sonucu rahatsızlanan ve hastalanan insanların olduğunu belirttiler yakın zamanda haberleri takip ettiyseniz avrupayı kasıp kavuran 40 üzerinde insanın canına mal olan ehec bakterisinin ortaya çıkmasında bu şekilde kullanılan ilaçların kullanımı sonucu neden olduğu konusunda ciddi şüpheler var size tavsiyem evinizde / bahçenizde profesyonel değilseniz bu tür biyolojik silahları kullanmayın ne kendinizi nede başkasının sağlığını tehlikeye atın bağda / domateste arzu ederseniz size daha iyi sağlıklıklı güvenilir ve tarım bakanlığınca ruhsatlandırılmış ilaçlama programları önerebilirim bu bakteri ilacının ( ballık koruması için tavsiye edildi). diyede bir son cümle yazmışsınız sanırım balık koruması ben bu konuda size bir bilgi veremem konum dışı ben ziraat danışmanıyım fakat size bu öneriyi veren bir veterinerse bu ürünü kullanabilirsiniz

Eski 04-07-2011, 16:20   #537
Ağaç Dostu

domateslerdeki sorun

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xenkebikec Mesajı Göster
Merhabalar,
Bahçemizdeki domateslerde aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz bozulmalar ve böceklenmeler oluştu.

Şu anda yaygın değil sadece bir kaç domateste var yaklaşık 100 kök kadar domates var bahçede.

Üç farklı sorun var,
1-Bitlenme
2-Lekelenme
3-Buruşma

Bunlar için ne ya da neler yapmak gerekmetedir. İlaç uygulaması olarak sadece organik ilaçları uygulamayı düşünüyorum. Ya da evde yapabileceğim arap sabunu sirke vb. malzemelerle oluşturulan karışımları kullanmayı düşünüyorum.

Yarın için NeemAzel uygulamayı planlıyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.

1-

2-

3-
sayın xenkebikec çekmiş olduğunuz fotoğrafları dikkatlice inceledim belirttiğiniz gibi 3 sorun var fakat bu gördüğümüz böcekler genelde domatesin düzenli insektisit ilaçlaması yapılmadığında görülen yaprak pireleridir ilk kademede zararları domates bitkisini büyüme uçlarında kıvırcıklanma kıvrılma yaparlar daha sonra yapraklarda beslenmek suretiyle yapraklarda sarı leke yaparlar evet sizin düşüncenize katılıyorum kesinlikle neemazalı alıp kullanın fakat size ona yardımcı olacak 2 ilaç bio-kitin adında bir ilaç (böcek ilacı) bu 2 ilacı alıp kullandığınız takdirde bu canlılar yok olacaktır

not : bio-kitin ilacı şu an çok iyi etki yaptığı için çok zor bulunuyor bu konuda size yardımcı olabilirim

Eski 04-07-2011, 16:34   #538
Ağaç Dostu

DUYURU !!!! SAYIN ARKADAŞLAR UZUN SÜRE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİP ARAZİDE BULUNDUĞUMDAN FORUMA HER ZAMAN GİREMİYORUM SİZE DAHA İYİ YARDIMCI OLMAK VE SORUNLARINIZA ÇÖZÜM OLMAK İÇİN MAİL ADRESİMİ VE İRTİBAT NOMU FORUMA BIRAKIYORUM HİÇBİR FİRMANIN BÜNYESİ ALTINDA DEĞİLİM HİÇBİR ÜRÜNÜ ALIP SATMIYORUM HİÇ BİR KİMSENİN ŞAHSIN / ÜRÜNÜN KENDİMİN REKLAMINI YAPMIYORUM ÜCRETSİZ OLARAK DANIŞMANLIK HİZMETİNİ ZİRAAT MESLEĞİNİ ÇOK SEVDİĞİM İÇİN FORUMDAKİ ARKADAŞLARA ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ VERECEĞİM 24 SAAT ARAYABİLİR VEDE MAİL ADRESİMDEN BANA ULAŞABİLİRSİNİZ

Ziraat Mühendisi / Danışman

Fatih Solak

Mail Adresim danisman_32@hotmail.com

irtibat nom : 05445281420

Eski 04-07-2011, 16:39   #539
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
...sizin belirttiğiniz bacillus thuringiensis bir bakteri türüdür fakat bazı yeni danışmanlık hizmeti verdiğim üreticilerim bu tür ilaçları daha önce alarak farklı ürünlerde kullandıklarını bana belirttiler ve bu tür ilaçlar atılmış ürünlerin yenmesi sonucu rahatsızlanan ve hastalanan insanların olduğunu belirttiler yakın zamanda haberleri takip ettiyseniz avrupayı kasıp kavuran 40 üzerinde insanın canına mal olan ehec bakterisinin ortaya çıkmasında bu şekilde kullanılan ilaçların kullanımı sonucu neden olduğu konusunda ciddi şüpheler var size tavsiyem evinizde / bahçenizde profesyonel değilseniz bu tür biyolojik silahları kullanmayın ne kendinizi nede başkasının sağlığını tehlikeye atın bağda / domateste arzu ederseniz size daha iyi sağlıklıklı güvenilir ve tarım bakanlığınca ruhsatlandırılmış ilaçlama programları önerebilirim bu bakteri ilacının ( ballık koruması için tavsiye edildi). diyede bir son cümle yazmışsınız sanırım balık koruması ben bu konuda size bir bilgi veremem konum dışı ben ziraat danışmanıyım fakat size bu öneriyi veren bir veterinerse bu ürünü kullanabilirsiniz
Sayın danışman_32, BT çok uzun yıllardır yurtdışında organik kontrol amaçlı kullanılmaktadır.

Acaba EHEC bakterisinin çıkmasına neden olduğu şüphesine hangi kaynakta rastladınız?

Kimyasal ilaç kullanılan üreticilerin organik ilaçları da eski alışkanlıkları doğrultusunda kullanması sonucu trajikomik olaylara şahit olmuşluğum vardır. Bu nedenle rahatsızlanan ve hastalanan insanların BT yüzünden ('bu tür ilaçlar' diye tabir ettiğiniz nedir bilemiyorum) hastalandığını söylemenin yanıltıcı/yanlış bilgi vermek olduğunu düşünüyorum.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2011, 16:53   #540
Ağaç Dostu

meyve tutmayan kabaklar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi y-eliff Mesajı Göster
teşekkürler bilgiler için. domateslerimizin hepsi kurumadı bu iyi haber hastalıklı olanları kökledik. arada hasta olanlar var hala.. yerlerine yenileri dikildi. ama dediğiniz ilaç ve teşhisi yarın babama ileteceğim. peki bişi daha sorsam kestane kabağı ve sakız kabağı diktik. kestane kabağı çok büyüdü, uzadı dalları, birsürü çiçek ve ardından ceviz büyüklüğünde sebzesi oldu. sonra hepsiii de döküldü. nedendir? sakız kabağı da hep çiçek var ama sebzesi yok. bu yıl pek şansızız. tekrar teşekkürler...
sayın elif anladığım kadarıyla kabaklarınız aşırı sıcaktan ani su vermekten **** susuzluktan sterese giriyor vede çiçek açıyor fakat meyve tutmuyor yani meyve bağlamıyor şimdi şu altın niteliğinde tavsiyelerimi not alın

kabaklar için sulama

sulamayı 3-4 günde bir yapın

sulamada humik fulvik asit karışımı bir köklendirici verin (damlamanız varsa)

yoksa sulamada humik fulvik asit karışımını yapraklara atabilirsiniz

kabakta gübreleme

1 tank
500 m2 için 2 kg 18.18.18 dengeli gübresi

1.5 kg map gübresi

1.5 magnezyum nitrat gübresi

50 gr bor

2 tank

1.5 kg kalsiyum nitrat
100 gr deniz yosunu

KABAĞIN MEYVE BAĞLAMASI İÇİN

1 UYGULAMA

100 lt suya

60 gr deniz yosunu

200 gr çinko sülfat

50 gr bor

30 cc yayıcı yapıştıcı

karıştırıp kabağın yapraklarına atınız

2. UYGULAMA

100 litre suya

20.20.20 dengeli gübre 500 gr

izlement combi gübre 100 gr

30 cc yayıcı yapışıtırıcı

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024