View Single Post
Eski 04-07-2011, 16:39   #539
üzüm
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
...sizin belirttiğiniz bacillus thuringiensis bir bakteri türüdür fakat bazı yeni danışmanlık hizmeti verdiğim üreticilerim bu tür ilaçları daha önce alarak farklı ürünlerde kullandıklarını bana belirttiler ve bu tür ilaçlar atılmış ürünlerin yenmesi sonucu rahatsızlanan ve hastalanan insanların olduğunu belirttiler yakın zamanda haberleri takip ettiyseniz avrupayı kasıp kavuran 40 üzerinde insanın canına mal olan ehec bakterisinin ortaya çıkmasında bu şekilde kullanılan ilaçların kullanımı sonucu neden olduğu konusunda ciddi şüpheler var size tavsiyem evinizde / bahçenizde profesyonel değilseniz bu tür biyolojik silahları kullanmayın ne kendinizi nede başkasının sağlığını tehlikeye atın bağda / domateste arzu ederseniz size daha iyi sağlıklıklı güvenilir ve tarım bakanlığınca ruhsatlandırılmış ilaçlama programları önerebilirim bu bakteri ilacının ( ballık koruması için tavsiye edildi). diyede bir son cümle yazmışsınız sanırım balık koruması ben bu konuda size bir bilgi veremem konum dışı ben ziraat danışmanıyım fakat size bu öneriyi veren bir veterinerse bu ürünü kullanabilirsiniz
Sayın danışman_32, BT çok uzun yıllardır yurtdışında organik kontrol amaçlı kullanılmaktadır.

Acaba EHEC bakterisinin çıkmasına neden olduğu şüphesine hangi kaynakta rastladınız?

Kimyasal ilaç kullanılan üreticilerin organik ilaçları da eski alışkanlıkları doğrultusunda kullanması sonucu trajikomik olaylara şahit olmuşluğum vardır. Bu nedenle rahatsızlanan ve hastalanan insanların BT yüzünden ('bu tür ilaçlar' diye tabir ettiğiniz nedir bilemiyorum) hastalandığını söylemenin yanıltıcı/yanlış bilgi vermek olduğunu düşünüyorum.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön