View Single Post
Eski 04-07-2011, 16:20   #537
danışman_32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
domateslerdeki sorun

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xenkebikec Mesajı Göster
Merhabalar,
Bahçemizdeki domateslerde aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz bozulmalar ve böceklenmeler oluştu.

Şu anda yaygın değil sadece bir kaç domateste var yaklaşık 100 kök kadar domates var bahçede.

Üç farklı sorun var,
1-Bitlenme
2-Lekelenme
3-Buruşma

Bunlar için ne ya da neler yapmak gerekmetedir. İlaç uygulaması olarak sadece organik ilaçları uygulamayı düşünüyorum. Ya da evde yapabileceğim arap sabunu sirke vb. malzemelerle oluşturulan karışımları kullanmayı düşünüyorum.

Yarın için NeemAzel uygulamayı planlıyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.

1-

2-

3-
sayın xenkebikec çekmiş olduğunuz fotoğrafları dikkatlice inceledim belirttiğiniz gibi 3 sorun var fakat bu gördüğümüz böcekler genelde domatesin düzenli insektisit ilaçlaması yapılmadığında görülen yaprak pireleridir ilk kademede zararları domates bitkisini büyüme uçlarında kıvırcıklanma kıvrılma yaparlar daha sonra yapraklarda beslenmek suretiyle yapraklarda sarı leke yaparlar evet sizin düşüncenize katılıyorum kesinlikle neemazalı alıp kullanın fakat size ona yardımcı olacak 2 ilaç bio-kitin adında bir ilaç (böcek ilacı) bu 2 ilacı alıp kullandığınız takdirde bu canlılar yok olacaktır

not : bio-kitin ilacı şu an çok iyi etki yaptığı için çok zor bulunuyor bu konuda size yardımcı olabilirim

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön