agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-07-2013, 03:29   #811
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Murat2001 Mesajı Göster
Teşekkürler, ilaç tavsiyeniz var mı ? Buradaki ilgili sayfalarda çeşitli ilaçlar tavsiye edilmiş ama hangisini kullanayım bilemedim.
bu mesajima bakin

antihistaminik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2013, 17:11   #812
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
gece gündüz sıcaklığı arasındaki fark

Alıntı:
2 resim ekleyemedim tek mesaja, bir de bu var
sn murat2001 yukarıdaki resim ilk önce tamamen kalsiyum çürüklüğüne işaret etsede fakat yollamış olduğunuz 2 resim sorunun hemen ne olduğu konusunda bize bilgi veriyor sorun gece ve gündüz sıcaklığı arasında sıcaklık farkı 2 resimde mevye üzerinde herhangibi bir delik ibaresi yok **** tuta larvasının beslenmiş olduğunu düşünseydik ki tuta absoluta (domates güvesinin) larvası genelde domatesin bıyık yani sap kısmının altından meyveye delik açarak meyveye girer domatesin mevyesinin sap kısmının etrafında siyah dışkı bırakır fakat burada diğer bir şüphe çeken durum yeşilkurttur yeşilkurtta genelde domates meyvesinin her tarafından delik açar ama sizin bitkinizin meyvasında eğer yeşilkurt zararı olsaydı girmiş olduğu meyvenin dış duvarının etrafında bir çürüme olurdu fakat genelde gece gündüz sıcaklıkları farkında meyvenin yan tarafında çiçek ucu kısımlarında kemre bağlamış kurumuş gibi bir belirti olur örneğin istanbulda pazartesi gündüz sıcaklık 32 derece gece sıcaklık ise 21 derecedir aradaki sıcaklık farkı ise 11 derecedir bitki için 11 derece fark önemlidir bitki çeşitli kısımlarında çiçek meyve gövde kökte sıkıntı yaşar meyvedeki sıkıntı bir bakımdanda meyve duvarının zayıf olması gündüz ısınan meyvenin gece aniden soğuması nedeniyle çatlaması(bitkinizde çatlama var mevye sapına bakın) çökmesi sonucu bu tür yapılar oluşur çözüm bitkinizin meyvesinin kabuğunu güçlendirmek için kalsiyum bor içeren KALBOR şeklinde bir gübre temin ederek hem yaprağına hemde toprağına uygulamak gece gündüz sıcaklığının meydana getirdiği steresi çözmek bitkinin tansiyonunu düşürmek için bitkiyi rahatlatmak şeklinde deniz yosunu içeren herhangibi bir gübreyi hem yaprağa hemde toprağa uygulamak kalsiyum ve bor içerikli gübrenin içine deniz yosunu içeren gübreyi karıştırabilirsiniz böylece hem yaprağa hemde toprağa uygularsanız

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2013, 20:13   #813
Ağaç Dostu

sorun

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vek66 Mesajı Göster
Buna benzer bir durum benim domateslerde de var. Domatesler yeşilken hiçbir sorun yok kızarmaya başlayınca altı öyle bir hâl almaya başlıyor Eklenti 429931
Anlayan bir arkadaş çinko eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. Kendisi yaprak gübresi demir ve çinko karışımı yapıp bugün uyguladım bakalım düzeleceklermi..

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
sn vek66 göz ucuyla bakılınca kalsiyum eksikliğine benziyor fakat resimi büyütüp daha dikkatlice bakınca domatesin çiçek kısmına yakın bir yerde halka halka içine geçmiş halde çürüme mevcut bu durum domates bitkisinin meyvesinde alternaria solani (erken yaprak yanıklığı) zararına işaret ediyor bu yaprakta olacağı gibi meyvedede ilerki dönemde zarar verebilir size tavsiyem antracol ilacını temin edip yapraklara ve meyveye gelecek şekilde püskürtmeniz

Eski 28-07-2013, 20:35   #814
Ağaç Dostu

Alıntı:
2 resim ekleyemedim tek mesaja, bir de bu var
uzmanları bekleyin demistim..

sn (danışman) Fatih bey;
murat bey'in verdigi 2. resim (yani delik olan) gercekten ısı farkliliğindan ve/veya kalsiyum eksikliginden olabiliyor mu? kafam karıştı şimdi..

Eski 28-07-2013, 21:02   #815
Ağaç Dostu

cevap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antihistaminik Mesajı Göster
uzmanları bekleyin demistim..

sn (danışman) Fatih bey;
murat bey'in verdigi 2. resim (yani delik olan) gercekten ısı farkliliğindan ve/veya kalsiyum eksikliginden olabiliyor mu? kafam karıştı şimdi..
el cevap sn antihistaminik domateste özellikle bu tür kemreksi yapı kurumuş gibi yapı oluşuyorsa bu daha çok kalsiyumca ve bor eksikliğinden kaynaklanıyor yani meyve bu 2 elementçe fakir olursa oluşan meyvenin kabuğu her türlü istenmeyen duruma maruz kalabiliyor gece gündüz sıcaklık farkının meydana getirdiği ısı farkı ise meyve kabuğunun tam istenen düzeyde gevşek ve esnek yapıda olmaması sonucu buda kalsiyum ve borla sağlanır meyve sert ve kırılgan yapıda oluyor gündüz 31 gece 21 dereceyi gören meyve gündüz ısınıp gece soğuyunca meyve esnek ve gevşek yapıda olmadığı için meyvede çatlama ve çökme oluyor

Eski 28-07-2013, 21:58   #816
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Domates Hastalık ve Zararlıları

Selamlar

Domateslerimi sarı ip gibi bir sarmaşık sardı ve kuruttu. Ne yapmam gerekir bu sarmaşıktan kurtulmam için

borakiris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2013, 22:04   #817
Ağaç Dostu

el soru fatih bey gercekten emin olmak için soruyorum, ısı farkı ve/veya kalsiyum eksikliği derken bu resim den mi bahsediyoruz?

demir06 beğendi.
Eski 28-07-2013, 22:06   #818
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi borakiris Mesajı Göster
Selamlar

Domateslerimi sarı ip gibi bir sarmaşık sardı ve kuruttu. Ne yapmam gerekir bu sarmaşıktan kurtulmam için
Elinizle toplayın. Bir tek kıl tanesi bile bırakmayın. Çok yayılıcı bir zararlı.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2013, 22:11   #819
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Saksıdaki cherry tipi domateste gövde kabartıları mantarsal bir hastalık mıdır? Üzeri meyve dolu ama meyveler küçük normalden genel durum iyi gibi.

Eklenen Resimler

Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 01:25   #820
Ağaç Dostu

evet

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi antihistaminik Mesajı Göster
el soru fatih bey gercekten emin olmak için soruyorum, ısı farkı ve/veya kalsiyum eksikliği derken bu resim den mi bahsediyoruz?

evet doğrudur eğer bir larva zararı kurt zararı olsaydı girdiği yerde dışkısı **** girdiği yerde çürümeye neden olurdu bu resimde hilal şeklindeki kuruluk kalsiyum ve bor eksikliğinin tetiklemiş olduğu gece gündüz sıcaklık farkı zararlanmasıdır

Eski 30-07-2013, 01:27   #821
Ağaç Dostu

kültürel yöntem

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi borakiris Mesajı Göster
Selamlar

sn borakis kültürel yöntem uygulayın yani sarmaşıkı sarıldığı en üst tepe noktasından koparmak suretiyle bitkinizden uzaklaştırın

Eski 30-07-2013, 01:32   #822
Ağaç Dostu

stres faktörü

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Saksıdaki cherry tipi domateste gövde kabartıları mantarsal bir hastalık mıdır? Üzeri meyve dolu ama meyveler küçük normalden genel durum iyi gibi.
sn özlem bitkinizin gövdesinde kabarcıklar şeklinde oluşumlar stres faktörü sonucu oluşur kökte meydana gelen bir sıkıntı nedeniyle **** kökte bulunan bir canlı tel kurdu kıl kurdu gibi bir canlının kökte zarar yapması üzerine bitkinin üst gövde kısmından kök atma çabasıdır fakat bitkinizi daha dikkatli incelediğimde bu dışardan bir zararlılının gövdede dolaşması sonucu bitki buna reaksiyon savunmaya geçerek kabarcıklar çıkardığını düşündüm öncelikle bitkinizi daha serin bir yere alarak hem yapraktan hem topraktan insektisit (böcek ilacı) uygulaması yapınız

Eski 30-07-2013, 03:09   #823
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Cicek burnu curuklugune benziyor ama bu hastalik, toprakta yeteri kadar kalsiyum bulunsa bile cesitli fizyolojik nedenlerden (or. asiri sulamak, az sulamak, sicakliktaki ani degisimler) dolayi bitkinin kalsiyumu bunyesine katamamasindan (meyvelerin hucre duvarlari bu mineralden mahrum kaliyor) da kaynaklanmaktadir.

Diger bir ifadeyle, topraginiza mineral takviyesi yapsaniz bile bazi mevsimlerde kontrol etmekte gec veya yetersiz kaldiginiz bir nedenden dolayi meyve curukluguyle karsilasmaniz mumkun ve dolayisiyla sorun, topraktaki kalsiyum yetersizligi olmayabilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vek66 Mesajı Göster
Buna benzer bir durum benim domateslerde de var. Domatesler yeşilken hiçbir sorun yok kızarmaya başlayınca altı öyle bir hâl almaya başlıyor Eklenti 429931
Anlayan bir arkadaş çinko eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. Kendisi yaprak gübresi demir ve çinko karışımı yapıp bugün uyguladım bakalım düzeleceklermi..

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 03:35   #824
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2013
Ynt: Domates Hastalık ve Zararlıları

Teşekkürler tavsiyenize uyacağım bu hafta sonu.

vek66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 10:23   #825
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2013
Merhaba,
Balkonda 3 tane sırık çeri domates fidemiz var. Önce yapraklarda sararma ve kurumalar gürdük, besin eksiklği diye düşündük. Composit'in bir yaprak gübresini uyguladık ama düzelme olmadı. Sonra bir kaç yerde örümcek ağları görünce eyvah dedik örümcekler bastı balkonu, insektisit kullandık. Yine fayda etmedi, yapraklar burulmaya / buruşmaya / kıvrılmaya başladı, bir de üstüne üstlük çiçekler döküldü (kükürt kullanmadığıma bin pişmanım, hep telaşecilikten oluyor bunlar). Şimdi Yeni çıkan yapraklar bile şekil bozukluğu ile çıkıyor. İşin en kötüsü bu yaprak üzeri buruşmalar / burulmalar biberimde ve dalyalarda da başladı.

Fotoğraf ekliyorum aşağıya durumu daha iyi anlatmak için. Daha isterseniz başka fotoğraflarda koyabilirim. Resimler dev gibi farkındayım ama mümkün olduğunca net göstermek istedim durumu. İnternetten hastalık resimlerini inceledim, virütik bir hastalık olduğunu düşünmeye başladım artık, domates sarı yaprak kıvırcık virüsü resimlerine benziyor, bir de patates y virüsü resimlerine benziyor durumum. Bu patates y virüsü diğer sebzelerde ve dalyalarda da görülüyormuş.

Sebzelere her hafta gentanın sıvı besininden üstünde verilen oranda hazırlayıp sulama suyu ile veriyorum. Acaba gübre uygulamam mı hatalı diye de düşündüm. Domatesleri bidona ekmiştim altında drenajı yok, hiç kök yıkaması yapmadım acaba bu sebeplerden olabilir mi?

Deneyimli arkadaşlardan görüşlerini rica ediyorum. Şimdiden çok çok teşekkür ederim.

Düzenleyen malina : 31-07-2013 saat 13:14 Neden: Fotoğraflar foruma yüklenmeli
Anti-Social Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2013, 07:41   #826
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi danışman_32 Mesajı Göster
evet doğrudur eğer bir larva zararı kurt zararı olsaydı girdiği yerde dışkısı **** girdiği yerde çürümeye neden olurdu bu resimde hilal şeklindeki kuruluk kalsiyum ve bor eksikliğinin tetiklemiş olduğu gece gündüz sıcaklık farkı zararlanmasıdır
Sayın Danışman32

Dün gece yarısı ekteki resimde gördüğünüz yeşil tırtılı yakaladım, ayrıca bulduğum yerin yakınındaki bir domateste yine Cumartesi günü gönderdiğim resimdeki gibi delinmiş buldum, domatesin yapraklarından bir kısmı ama özellikle biber'in yapraklarında büyük delikler var, bir türlü böcek yakalayamamıştım ve onlar için de bu yeşil tırtıldan şüpheleniyorum, domateslerimin bir kısmı kırmızıya döndü, çoğunluğu yeşil, domatesleri kontrol ettim zarar gören şimdilik pek yok gibi, resmini koyacağım zarar görmüş olarak bulduğum 3.domates, mücadele için tavsiyeniz nedir ? Yardımcı olabilecek herkese teşekkürler.

Eklenen Resimler

Murat2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2013, 07:44   #827
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2013
Bu da zarar görmüş domates

Eklenen Resimler

Murat2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2013, 15:33   #828
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2013
merhaba ben daha yeni üye oldum açıkçası burada yazılanlardan çok etkilendim ve domates yetiştimeye başladım herşey çok iyi gidiyordu ancak son günlerde domates yapraklarımda yanık gibi lekelenmeler meydana geldi neden olabilir acaba? yardımcı olursanız çok sevinirim

eeezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2013, 20:11   #829
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Hasar gerceklestikten sonra meyve kendisini onaracak kadar zaman gecmisse ve Sn Murat2001, bu asamadan sonra meyveyi hasat etmisse zararlinin diskisini nasil gorebilir? Zararli, uzun zaman once zarar verip baska bir yere yonelmis olamaz mi?

Bana pek mineral eksikliginden kaynakli bir hastalik gibi gelmedi. Meyve, isirildiktan sonra, hucre duvarlarini onarmaya yetecek kalsiyumu bunyesine katmis gibi duruyor.

Alıntı:

Düzenleyen birnefestoprak : 31-07-2013 saat 22:03
Eski 31-07-2013, 20:31   #830
Ağaç Dostu

sorun

Alıntı:
sn murat en son göndermiş olduğunuz fotoda zararlının yeşilkurt olduğuna kanaat getirdim daha önceden az sayıda fotograf paylaştığınız ve bitkiyi incelemediğiniz için yeterli derecede bilgilendirme yapamamıştık fakat en son paylaştığınız fotolarda zararlının teşhisini yapmış bulunuyoruz biraz eleştiri yapmak gerekirse bu işe senelerce gönül vermeyen yaptırdığı ve tavsiye ettiği ilaçlamaları ve gübreleme programları büyük tarım alanlarında senelerce denenmeyen ve başarıya ulaşmayan bu uğurda çalışmayan ve mesai harcamayan bu işin çıraklığını yapmadan ustalığına kalkışan tarım bilgileri ve tecrübeleri sadece internete yeşilkurt yazıp bu forumda kafasına göre yorum yapan herhangibi bir sıfatı bulunmayan tekniker uzman teknisyen mühendis gibi forum sakinlerinden ben ziraai danışman fatih solak ve diğer uzman arkadaşlarım adına çok şikayetçiyim

gelelim ilaç tavsiyesine decis adlı ilacı 1 lt suya 5 cc gelecek şekilde karıştırarak bitkinizin yapraklarına püskürtünüz

Eski 31-07-2013, 20:41   #831
Ağaç Dostu

yorum

Alıntı:
sn murat2001 size uzun göndermiş olduğum uzun yorumda şu bilgi yer alıyor yeşilkurt zararı olsaydı girmiş olduğu meyvenin dış duvarının etrafında bir çürüme olurdu bu fotoda siyah çürüme var konuda uzman olmayan forum sakinlerimiz özellikle tuta ve yeşilkurt zararının nasıl olduğu farkları konusunda okuyarak bilgilenebilirler

Eski 31-07-2013, 20:51   #832
Ağaç Dostu

çözüm

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Anti-Social Mesajı Göster
Merhaba,
Balkonda 3 tane sırık çeri domates fidemiz var. Önce yapraklarda sararma ve kurumalar gürdük, besin eksiklği diye düşündük. Composit'in bir yaprak gübresini uyguladık ama düzelme olmadı. Sonra bir kaç yerde örümcek ağları görünce eyvah dedik örümcekler bastı balkonu, insektisit kullandık. Yine fayda etmedi, yapraklar burulmaya / buruşmaya / kıvrılmaya başladı, bir de üstüne üstlük çiçekler döküldü (kükürt kullanmadığıma bin pişmanım, hep telaşecilikten oluyor bunlar). Şimdi Yeni çıkan yapraklar bile şekil bozukluğu ile çıkıyor. İşin en kötüsü bu yaprak üzeri buruşmalar / burulmalar biberimde ve dalyalarda da başladı.

Fotoğraf ekliyorum aşağıya durumu daha iyi anlatmak için. Daha isterseniz başka fotoğraflarda koyabilirim. Resimler dev gibi farkındayım ama mümkün olduğunca net göstermek istedim durumu. İnternetten hastalık resimlerini inceledim, virütik bir hastalık olduğunu düşünmeye başladım artık, domates sarı yaprak kıvırcık virüsü resimlerine benziyor, bir de patates y virüsü resimlerine benziyor durumum. Bu patates y virüsü diğer sebzelerde ve dalyalarda da görülüyormuş.

Sebzelere her hafta gentanın sıvı besininden üstünde verilen oranda hazırlayıp sulama suyu ile veriyorum. Acaba gübre uygulamam mı hatalı diye de düşündüm. Domatesleri bidona ekmiştim altında drenajı yok, hiç kök yıkaması yapmadım acaba bu sebeplerden olabilir mi?

Deneyimli arkadaşlardan görüşlerini rica ediyorum. Şimdiden çok çok teşekkür ederim.
Anti-Social endişe etmenize gerek yok sadece bitkinize kırmızı örümcek gelmiş kırmızı örümceğin en çok sevdiği bitkiler arasında 1.hıyar 2.domates gelir kırmızı örümcek bitkinin alt yapraklarında gezinir burada emgeç emme şeklinde yaprakların iletim demetlerinden beslenerek bitkinin yapraklarının sararmasına daha sonra bu yaprakların kuruyarak dökülmesine neden olur biraz dikkatlice baktığınızda yaprakların üst taraflarında ağ attıklarını hatta yaprakların üst kısmınıda ince bir ağ attıklarını görürsünüz çok küçük koloni şeklinde beslenmeye başlar zarar yaptıkları yaprakta genelde zarar yaptıkları yapraklar ilk kademede külleme ile karıştılır daha sonraları sararma olduğu için demir eksikliğinden kaynaklanan kloroz (sararma) demir eksikliği ile karıştırılır elinizde kükürt varsa hala uygulayabilirsiniz ama benim tavsiyem internete buradaki bazı yorum yapan forum kullanıcılarının internete kırmızı örümcek zararlısı ilacı diye yazıp bulup tavsiye ettirmediğim uzun süreli büyük alanlarda uygulamasını önerdiğim başarı sağlanan agrimec ilacı veya muadili (ucuz etken maddesi aynı olan başka bir marka ilaç) tavsiye ederim

Eski 31-07-2013, 21:20   #833
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
... bu işe senelerce gönül vermeyen yaptırdığı ve tavsiye ettiği ilaçlamaları ve gübreleme programları büyük tarım alanlarında senelerce denenmeyen ve başarıya ulaşmayan bu uğurda çalışmayan ve mesai harcamayan bu işin çıraklığını yapmadan ustalığına kalkışan tarım bilgileri ve tecrübeleri sadece internete yeşilkurt yazıp bu forumda kafasına göre yorum yapan herhangibi bir sıfatı bulunmayan tekniker uzman teknisyen mühendis gibi forum sakinlerinden ben ziraai danışman fatih solak ve diğer uzman arkadaşlarım adına çok şikayetçiyim
Kimden şikayetçisiniz? Şikayetçi olan diğer uzman arkadaşlar kimler? Yanlış yönlendirenler mi var?

Vesile ile söylemek istediğim bir şey var. Yetiştirilen sebzelerdeki zararlı veya hastalıkları teşhis etmeye çalışmak, bu yöndeki deneyimleri paylaşmak çok güzel bir şey.

Ancak tedavi önerirken azami dikkati göstermekte fayda var.

Teşhis doğru ise, kültürel ve organik bir tedavi şekli önermek ile sentetik toksin içeren bir zirai pestisit önermek arasında çok fark var.

Özellikle bu forumda yazan, okuyan, paylaşımda bulunmaya çalışanların çoğunun kendi aileleri için sebze yetiştirdiklerini düşünürsek daha da bir önem kazanıyor, zira bu üyeler ve üye olmadan forumdaki bu başlıkları takip edenlerin büyük bir çoğunluğu tavsiye edilen zirai pestisitlerin içeriğini bilmezler.

Söz gelimi genel amaçlı bir toksik insektisit olarak sık sık önerdiğiniz decis, bir neuro-toxin olan deltamethrin içerir.

Ambalajda yazılı doza tam riayet edilse bile en az 3 gün uygulama-hasat süresi koyulmuştur ki bu, kalıntının sıfırlanacağı anlamına gelmez, sadece kalıntının akut zehirlenmeleri önlemek için kimin nasıl tesbit ettiği çok tartışılır limitlerin altında kalması içindir. Anne sütüne bile geçtiği tesbit edilen bu toksik maddenin forumlarda tavsiye edilebilmesinde, özellikle de içerik, kalıntı riski vb. konularda bilgi verilmeden tavsiyesinde çekincem var.

Yanlış hatırlamıyorsam bu gibi zirai pestisit tavsiyeleri mevzuat bakımından da uygun değildi.

Bu yüzden ricam, problemleri teşhis etme, kültürel ve organik tedavi şekilleri önermeye yoğunlaşıp, toksik pestisit için de mevzuattaki yolları takip edelim.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2013, 22:01   #834
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn Murat2001, sentetik bir ilac yerine Bacillus thuringiensis icerikli organik bir solusyonu puskurtme yoluyla bitkiye vermenizi tavsiye ederim. Denenmis ve oldukca etkili bir cozumdur.

Alıntı:

Eski 31-07-2013, 22:10   #835
Ağaç Dostu

önerme

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Kimden şikayetçisiniz? Şikayetçi olan diğer uzman arkadaşlar kimler? Yanlış yönlendirenler mi var?

Vesile ile söylemek istediğim bir şey var. Yetiştirilen sebzelerdeki zararlı veya hastalıkları teşhis etmeye çalışmak, bu yöndeki deneyimleri paylaşmak çok güzel bir şey.

Ancak tedavi önerirken azami dikkati göstermekte fayda var.

Teşhis doğru ise, kültürel ve organik bir tedavi şekli önermek ile sentetik toksin içeren bir zirai pestisit önermek arasında çok fark var.

Özellikle bu forumda yazan, okuyan, paylaşımda bulunmaya çalışanların çoğunun kendi aileleri için sebze yetiştirdiklerini düşünürsek daha da bir önem kazanıyor, zira bu üyeler ve üye olmadan forumdaki bu başlıkları takip edenlerin büyük bir çoğunluğu tavsiye edilen zirai pestisitlerin içeriğini bilmezler.

Söz gelimi genel amaçlı bir toksik insektisit olarak sık sık önerdiğiniz decis, bir neuro-toxin olan deltamethrin içerir.

Ambalajda yazılı doza tam riayet edilse bile en az 3 gün uygulama-hasat süresi koyulmuştur ki bu, kalıntının sıfırlanacağı anlamına gelmez, sadece kalıntının akut zehirlenmeleri önlemek için kimin nasıl tesbit ettiği çok tartışılır limitlerin altında kalması içindir. Anne sütüne bile geçtiği tesbit edilen bu toksik maddenin forumlarda tavsiye edilebilmesinde, özellikle de içerik, kalıntı riski vb. konularda bilgi verilmeden tavsiyesinde çekincem var.

Yanlış hatırlamıyorsam bu gibi zirai pestisit tavsiyeleri mevzuat bakımından da uygun değildi.

Bu yüzden ricam, problemleri teşhis etme, kültürel ve organik tedavi şekilleri önermeye yoğunlaşıp, toksik pestisit için de mevzuattaki yolları takip edelim.
meyvelitepe ilgi ve alakanız teşekkür ederim gerekli istek ve önermeleri forum yetkililerine ilettim

Eski 01-08-2013, 10:26   #836
Yeni Üye

domateslerim ölüyor

Merhaba balkonda yetiştirdiğim domateslerim geçen haftaya kadar çok iyi durumdaydı ancak bu hafta yapraklarında yanık gibi lekelenmeler oluştu ve hergün daha da kuruyorlar bunun nedeni ne bilmiyorum nu konu hakkında bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Eklenen Resimler

Eski 01-08-2013, 10:58   #837
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili eeezgi, bitkinize potasyum noksanlığı gibi duran besin maddesi noksanlığı belirtisi var.

Organik bir çözüm olarak:

Bir su bardağı suya iki çorba kaşığı odun külü karıştırınız ve bunu üç gün bekletiniz ve sonrasında iki litre suya tamamlayıp bitkilerinize sulama suyu olarak uygulayınız yeni yapraklarınız daha koyu ve sağlıklı olacaktır ancak eski yaprakları bitki artık onaramaz. Aynı toprağı kullandıysanız diğer saksılarınızda da benzer sorunlar olabileceğinden onlara da uygulama yapmanızı tavsiye ederim.

demir06 beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2013, 16:19   #838
Yeni Üye

selahattin bey yardımınız için çok teşekkür ederim verdiğiniz tavsiyeyi hemen uygulamaya koyulacağım. inşallah düzelirler

Eski 01-08-2013, 22:45   #839
Ağaç Dostu

potasyum eksikliği

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eeezgi Mesajı Göster
Merhaba balkonda yetiştirdiğim domateslerim geçen haftaya kadar çok iyi durumdaydı ancak bu hafta yapraklarında yanık gibi lekelenmeler oluştu ve hergün daha da kuruyorlar bunun nedeni ne bilmiyorum nu konu hakkında bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
potasyum eksikliği genelde bitkinin yaprak uçlarında çevresinde bir çizgi şeklinde kendini gösterir bu genelde beyaz ve açık sarı renktedir herhangibi potasyum içeren özellikle nitrat içeren potasyum nitrat gübresini alın bitkiye hem yapraktan hem topraktan verin

Eski 02-08-2013, 21:13   #840
Ağaç Dostu

zebra's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Cool Tort-mort domates

Bu bir hastalik degil gibime geliyor, acaba organik uretim oldugu icin boyle tort mort olmus olabilir mi?

zebra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024