agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2009, 09:46   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2009
domatesteki meyve yarılmaları büyük ihtimal gece gündüz sıcaklık farkından kaynaklanıyor.Yukarıda arkadaşların yazdıkları da yarılmalara etkendir.

simavi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 18:29   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-09-2008
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Domateste görülen hastalık ve zararlıları ile ilgili olarak, çiftçi eğitimi amacıyla, çalışırken hazırladığım gösterileri, ilgilenenlere faydalı olabilmek amacıyla burada vermek istedim.
Yararlı olabilirse çok sevinirim.
Sn. izzeterisen,

Dosyalar silinmiş. Tekrar yüklemeniz mümkün mü?

N.Hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 19:13   #123
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi N.Hel Mesajı Göster
Sn. izzeterisen,

Dosyalar silinmiş. Tekrar yüklemeniz mümkün mü?
Akşam yükleyeyim de önce sorununuzu bilmek isterdim.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 19:15   #124

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enek Mesajı Göster
Fidelerim Gayet güzel boylanırken... Son birkaç günde fotoğraftaki gibi bir problem yaşadım. 3 adet fidem bu şekilde öldü. Açıklamak gerekirse, fidenin toprakla birleştiği yerde gövde inceliyor ve 2-3 gün içinde fideyi tamamen kaybediyorum...
Sorun nedir? Fidelerimi nasıl kurtarabilirim... Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim....
Saygılar....
Fidelerinizi aşırı sulama nedeniyle çökerten hastalığına kaptırmışsınız. Bu şekilde olan fideler şaşırtılmaz, büyütülmez. Bu tür fidelerinizi imha edin.

Eski 17-06-2009, 21:22   #125
Ağaç Dostu

Alıntı:
Akşam yükleyeyim de önce sorununuzu bilmek isterdim.
Sorunu Domates, bamya, kavun yapraklarında buruşma başlığında izah etmeye çalıştım. Ona da yanıt vermişsiniz teşekkür ederim. İlave bilgileri de girdim.

Selamlar

Eski 17-06-2009, 22:32   #126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2008
Teşekkürler İzzet bey;
Fakat bir sorum olacak, Aynı anda aynı viyol grubuna ektiğim ama gayet sağlıklı büyüyen fidelerde bir problem olurmu? Yaklaşık 40 fideden bu şekilde 3-4 adet hastalandı onları da söküp attım. Suyu kestim. Boğazlarını doldurdum..Diğerleri de ileriki günlerde bu çökerten hastalığına yakalanırlar mı?
Saygılar....

enek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2009, 22:37   #127
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2008
Sn.enek;
Çökerten hastalığına yakalanan fidelerinizi söküp atmanız çözüm olmaz . Toprağınızda hastalık mevcut olduğu için dezenfektasyon yapmanız gerekir.Aksi taktirde yerine diktiğiniz veya dikili olanlara bulaşma olasılığı çok yüksektir.Sevgiler

Oğuz Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 11:18   #128
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Galeri: 15
Domates yaprak ve dallarında siyah, minik sinekler var, çok küçük oldukları için net fotoğraf alabileceğimi sanmıyorum.
Ne yapmalıyım?
Teşekkürler.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 15:45   #129
Yeni Üye

Izzet bey dosyaları göremiyorum.silinmiş olabilir.lütfen bir daha yükleyebilirmisiniz?

Eski 18-06-2009, 16:30   #130
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bir gözlem. Bizim sebze adalarında domateslerin arasında bolca fesleğen var. Oturup iyice gözledim. Fesleğenlerin üzerinde ve 1-2 karışa kadar yanlarında o minik sinekler üçmuyor, menzile giren domates yapraklarına konmuyorlar. Bariz bir şekilde izledim.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 16:49   #131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Domateslerde havalar kurak gecince toprak sıcaklığından ve verimszliğinden domateslere mantar hastalığı vurur mantar hastalığı vurmaması icin mantar ve bit ilacı vurmak gerekir iki yıl önce gendi capımda domates ektim ğaliba iyi beceremedim matar hatalığı vurdu domates bahcem yarı yarıya ğiti gecensene yerdegişikliği yaptı tarıma gitim durumu anlatım bana mantar ve bit böcek ilaclarını verdiler ve kulanma şeklini ögrettiler aynı tarifi uyguladım çok güzel domates elde ettim

ay-ışığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 16:58   #132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Bu senede daha faklı bir yere gecen senedenki domateslerin çok iyilerinden tohumluk ayırmıştım bu sene onları fideledim çok daha verimli ollacağını şimdiden hissediyorum kaliteli domates almak icin çok güzel hizmet vermek ve verimine çok dikkat etmek grekir diye düşünüyorum.

ay-ışığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 17:14   #133
Yeni Üye

nimbus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2009
mantar ve bit ilaçları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ay-ışığı Mesajı Göster
Domateslerde havalar kurak gecince toprak sıcaklığından ve verimszliğinden domateslere mantar hastalığı vurur mantar hastalığı vurmaması icin mantar ve bit ilacı vurmak gerekir iki yıl önce gendi capımda domates ektim ğaliba iyi beceremedim matar hatalığı vurdu domates bahcem yarı yarıya ğiti gecensene yerdegişikliği yaptı tarıma gitim durumu anlatım bana mantar ve bit böcek ilaclarını verdiler ve kulanma şeklini ögrettiler aynı tarifi uyguladım çok güzel domates elde ettim
sn.ayışığı,

size verdikleri ilaçlar kimyasal ilaçlar mıydı ?

nimbus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 21:41   #134
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bir gözlem. Bizim sebze adalarında domateslerin arasında bolca fesleğen var. Oturup iyice gözledim. Fesleğenlerin üzerinde ve 1-2 karışa kadar yanlarında o minik sinekler üçmuyor, menzile giren domates yapraklarına konmuyorlar. Bariz bir şekilde izledim.
Bu tespitiniz aklımı karıştırdı. Fesleğenleri yaprak bitine karşı savunma amaçlı dikmiştik ancak eğer etkili mesafesi bir, iki karış ise sırık domateslerimizde pek işe yarayamayacaklar.

Birol Ketenci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2009, 22:36   #135
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bir-iki karış, etrafındaki alan. Üst tarafında sanırım fazla bir hacim söz konusu. Burada elbette fesleğenin ne kadar büyümüş olduğu da önemli bir parametre. İlginç olan, etrafta uçuşan yüzlerce küçük sinek fesleğenin alanına asla girmeyip yön değiştiriyorlar.

Her yastığa üçer fesleğen dikmiştim. Sanırım fesleğenin gücünden daha çok yararlanabilmek için domateslerin etrafına, hatta domates dallarının gölgesinde sağlı sollu daha fazla dikmek gerekecek.

Eski 19-06-2009, 10:53   #136
Yeni Üye

nimbus's Avatar

Alıntı:
Bir-iki karış, etrafındaki alan. Üst tarafında sanırım fazla bir hacim söz konusu. Burada elbette fesleğenin ne kadar büyümüş olduğu da önemli bir parametre. İlginç olan, etrafta uçuşan yüzlerce küçük sinek fesleğenin alanına asla girmeyip yön değiştiriyorlar.

Her yastığa üçer fesleğen dikmiştim. Sanırım fesleğenin gücünden daha çok yararlanabilmek için domateslerin etrafına, hatta domates dallarının gölgesinde sağlı sollu daha fazla dikmek gerekecek.
sevgili MeyveliTepe,

ben de aynen dediğiniz gibi neredeyse gölgesinde kalacak şekilde fesleğenleri pembelerin altına konuşlandırdım. sizin tavsiyenizle denedi, sonuçlar çapalama için köye gidildikçe iletilecek.

aynı yöntem - birbirine yardımcı bitkiler yöntemi - acaba fasulyeler için de işe yarar mı? fidelerin hemen tamamına yakınını siyah yaratıklar sarmış. gittiğimde çoğunu elle temizlemeye çalıştım. sis şeklinde püskürtme yapamadım ama yine de arap sabunu ve su uygulamaya çalıştım.

Eski 19-06-2009, 11:17   #137
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Fesleğen her tür sebze ile uyumlu. Uçan sinekleri yaklaştırmamak gibi bir özelliği var. Fasulyelerdeki siyah bitlere etkisini tam olarak bilmiyorum. bitlerin hoşlanmayacağı muhakkak olmakla birlikte engelleyebilir mi denemek lazım. Fasulyede değil ama baklalardaki siyah bitleri neemazal ile savuşturmuştum (birden fazla kez uygulama gerekli). Fesleğenlerin siyah bitlere olan etkisini deneyebilirseniz sizden öğreniriz.

Eski 19-06-2009, 11:23   #138
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Galeri: 15
Desenize fesleğen tarlasında domates yetiştireceğiz.
Bunu daha önce okumuştum ama unutmuşum.
Teşekkürler.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2009, 11:28   #139
Yeni Üye

nimbus's Avatar

Alıntı:
Fesleğen her tür sebze ile uyumlu. Uçan sinekleri yaklaştırmamak gibi bir özelliği var. Fasulyelerdeki siyah bitlere etkisini tam olarak bilmiyorum. bitlerin hoşlanmayacağı muhakkak olmakla birlikte engelleyebilir mi denemek lazım. Fasulyede değil ama baklalardaki siyah bitleri neemazal ile savuşturmuştum (birden fazla kez uygulama gerekli). Fesleğenlerin siyah bitlere olan etkisini deneyebilirseniz sizden öğreniriz.
keşke daha fazla fesleğene el koyabilseydim. köyde bahçeye pembe domates fidelerini dikerken çaktırmadan İstanbul'a getirmek için köyden aldıkları fesleğenleri ektim domateslerin diplerine. ben ektikten sonra da çıkartamadılar bir dahaki gidişimde hazırlıklı olarak hem fesleğen götürmeli hem de sis halinde püskürtme yapan zımbırtılardan.

Eski 19-06-2009, 11:31   #140
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balıkcı Mesajı Göster
Desenize fesleğen tarlasında domates yetiştireceğiz.
Bunu daha önce okumuştum ama unutmuşum.
Teşekkürler.
sebze bahçesinde toprağın altı kadife çiçeklerine, üstü de fesleğenlere emanet. Üstelik de çok keyifli oluyor.

Eski 19-06-2009, 12:29   #141
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Fesleğenlerin türü nedir?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2009, 13:41   #142
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Açıkçası bilmiyorum. Fide olarak tanesi 20 kuruşa almıştım. Küçük yapraklı, büyüdüğünde top gibi olanlardan. Kokuları çok keskin, yakınından geçerken bile alınıyor.

Eski 19-06-2009, 14:37   #143

izzeterisen's Avatar

Tüm sunuları yeniden yükledim. İsteyen arkadaşlara duyurulur.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=8767

Eski 19-06-2009, 16:34   #144
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-02-2009
Galeri: 9
Herkese Merhaba,

Şubat ayından beri tohumdan sebzeler yetiştirme gayreti içindeyim. Acı tatlı epey deneyimim oldu Site içeriklerini incelemeden sorular sormamaya gayret ediyorum. Fakat malum bilgiler ve yazışmalar çok geniş ola ki atlamış olabilirim. Resimlerini eklediğim domateslerimin meyvelerinin uç kısımlarında kahverengi lekeler oluştu. Meyvenin dış kabuğunda meydana gelen lekeler tırnakladığımda çıkıyor. Etli bölüme işlemiş bir oluşum tespit etmedim.

Sorunumun ne olduğunu öğrenebilirsem çok mutlu olacağım. Yeni çıkan miniklerde de aynı durum söz konusu.

Işığımız eksilmesin...

Eklenen Resimler

fizikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2009, 22:15   #145
Ağaç Dostu

ialp32's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Galeri: 8
Alıntı:
sebze bahçesinde toprağın altı kadife çiçeklerine, üstü de fesleğenlere emanet. Üstelik de çok keyifli oluyor.
Fesleğen aldım hemen bugün pazardan 6 tane,ve domateslerin aralarına diktim 1 tanesinide fasulye ye yakın diktik ,kadifenin faydasıda var mı hemen bahçenin diğer köşesinden söküp domateslerin arasına dikelim. Gerçi bu önerinizin benzerini forumun başka bir yerinde okumuştum galiba ama orda kadife,aynısefa ve civanperçemi yazıyordu ama ben o iki bitkiyi ne tanıyorumne de tohumlarını bulabildim bulsam hemen konuşlandıracam domateslerin yanına

ialp32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 12:54   #146
Ağaç Dostu

Acarextt03's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
Galeri: 7
Daha önce bahsi geçen domatese yapışan ve uçamadan öldürebilen siyeh böcek fotoğrafı bende var.. Hemde bahçemde bolca var... Artı olarak nft sistemimde beyaz uçuşan hele hele akşam saatlerinde direkt insanın yüzüne saldıran gıcık sinekler var.. Ayrıca nft de domates yapraklarımız beyaz lekeler, bahçalerdekinde ise hafif sarıya kaçan renklerde alt yapraklarda bolca leke var... SİZDEN RİCAM NASIL MÜCADELE EDEBİLECEĞİM...
TEŞEKKÜRLER...

Eklenen Resimler

Acarextt03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 13:14   #147

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Acarextt03 Mesajı Göster
Daha önce bahsi geçen domatese yapışan ve uçamadan öldürebilen siyeh böcek fotoğrafı bende var.. Hemde bahçemde bolca var... Artı olarak nft sistemimde beyaz uçuşan hele hele akşam saatlerinde direkt insanın yüzüne saldıran gıcık sinekler var.. Ayrıca nft de domates yapraklarımız beyaz lekeler, bahçalerdekinde ise hafif sarıya kaçan renklerde alt yapraklarda bolca leke var... SİZDEN RİCAM NASIL MÜCADELE EDEBİLECEĞİM...
TEŞEKKÜRLER...
Üst resimdeki belirtiler alt yapraklarda bol bol var sanırım. Thrips zararı olması lazım. Alt yaprakları temizlerseniz sorun kalmayacağını düşünüyorum.
Yaprakların altından bir resim koyabilir misiniz.
Alt resimde görülenler ise yaprak bitinin kanatlı erginleri.

Eski 20-06-2009, 13:18   #148

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fizikçi Mesajı Göster
Herkese Merhaba,

Şubat ayından beri tohumdan sebzeler yetiştirme gayreti içindeyim. Acı tatlı epey deneyimim oldu Site içeriklerini incelemeden sorular sormamaya gayret ediyorum. Fakat malum bilgiler ve yazışmalar çok geniş ola ki atlamış olabilirim. Resimlerini eklediğim domateslerimin meyvelerinin uç kısımlarında kahverengi lekeler oluştu. Meyvenin dış kabuğunda meydana gelen lekeler tırnakladığımda çıkıyor. Etli bölüme işlemiş bir oluşum tespit etmedim.

Sorunumun ne olduğunu öğrenebilirsem çok mutlu olacağım. Yeni çıkan miniklerde de aynı durum söz konusu.

Işığımız eksilmesin...
Çiçek burnu çürüklüğüne benzettim ama başka arkadaşlar ne der bilmem?

Eski 20-06-2009, 14:09   #149
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tüm sunuları yeniden yükledim. İsteyen arkadaşlara duyurulur.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=8767

Sn izzeterisen,

Dosyaları indirdim. Teşekkür ederim.

Hepsini dikkatlice kontrol ettim ama sebzelerimdeki sorunu dosyalardaki hiç bir hastalığa benzetmedim. Domates, bamya, kavun yapraklarında buruşma başlığındaki resimlere ve girdiğim bilgilere tekrar bakabilirseniz çok memnun olurum

Eski 20-06-2009, 14:55   #150
Yeni Üye

Ben izzet beyin dosyalarını bir türlü açamadım.

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024