agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2009, 21:39   #151
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Şimdi acaba bir sorun mu var diye kök ur nematodları sunusunu indirdim baktım, hiç bir sorun yok. Açan proğramın adı powerpoint.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 22:51   #152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-02-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Çiçek burnu çürüklüğüne benzettim ama başka arkadaşlar ne der bilmem?
Cevabınız için teşekkür ederim. Evet benziyor ama bu durum biraz daha farklı. Çünkü çiçek burnu çürüğünde siyahlaşma ve meyvenin etli bölümünde deformasyon oluyor. Fakat benimkilerde sorun sadece kabuklarındaki kahverengi lekeler. Besin eksikliği olduğunu düşünüyorum fakat bu bitkiler alemi gerçekten bir muamma imiş.

Bu arada tüm çiftçilerin ellerinden hürmetle öpmek istiyorum. Meğer ne zor işmiş ziraatçılık.

aslipilin beğendi.
fizikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 02:03   #153

izzeterisen's Avatar

O lekeli meyeleri koparmadan birkaç tanesini bekletir misiniz. O zaman ne olduğu iyice anlaşılır.

Eski 21-06-2009, 09:22   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-02-2009
Galeri: 9
Alıntı:
O lekeli meyeleri koparmadan birkaç tanesini bekletir misiniz. O zaman ne olduğu iyice anlaşılır.

Ben de merak ettiğim için inanın bekletiyorum. Tecrübemi de mutlaka paylaşacağım. Teşekkür ederim...

fizikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2009, 23:38   #155
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2008
Yaklaşık 10 gün önce hasta fidemin fotosunu çekip bu başlığa gönderdiğimde. Fidelerimde "çökerten" hastalığı olduğu ve sırayla diğerlerine de bulaşabileceği ve bu fideleri toprağa şaşırtmamam gerektiği söylenmişti.
Ben sayın meyveli tepe'nin söylediği gibi fidelerin diplerini doldurup su vermeyi kestim. (sadece gece yaprakları buruştuğunda su veriyorum)O gün bugündür hastalanan başka fidem olmadı. İyi durumdalar gayet güzel gelişiyorlar.
Bu bilgiler ışığında, fidelerimin aslında fazla sulamadan bu şekilde hasta olduğu ve aslında "çökerten" hastalığına yakalanmadıkları söylenebilir mi?
Fidelerimi toprağa şaşırtayımmı? Ne dersiniz...

Saygılar....

Düzenleyen enek : 27-06-2009 saat 23:39 Neden: ekleme
enek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 08:59   #156
Yeni Üye

akopliman's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2008
Merhabalar, balkonumda yetiştirmeye çalıştığım domateslerin toprağa yakın olan yapraklarında sorun var. İnanın buna benzer sorunları ve cevaplarını iyice araştırdım. Benzer bazı konular site içinde var fakat ne yapabileceğimi bilemiyorum. Ayrıca çiçekleride dökülüyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

Eklenen Resimler

Düzenleyen akopliman : 28-06-2009 saat 09:05 Neden: imla
akopliman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2009, 09:03   #157
Yeni Üye

akopliman's Avatar

Çiçek dökümü ve genel görünüm.

Eklenen Resimler

Eski 28-06-2009, 23:13   #158

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akopliman Mesajı Göster
Çiçek dökümü ve genel görünüm.
Sn akolpliman, bitkilerinizde görebildiğim şunlar :
1-Bitkileriniz çok zayıf, iyi beslenmemişler.
2-Yapraklarda karaleke (alternaris) hastalığı ve Thrips sp. zararı var.
3- Ayrıca yapraklarınızda kahveregilik görüyorum. sebebi anlaşılmıyor. Kahverengilik artarsa bildirseniz sebebini söyleyebiliriz.
5- çiçek dökme nedeni iyi beslenmemesi ve sıcaklar nedeniyle meyve bağlamamasıdır sanıyorum.
Bu bölümün ilk sayfasındaki zararlılar ile hastalıklar gösterilerini çeker izlerseniz hastalık ve zararlılar hakkında oldukça bilgi sahibi olursunuz.

Eski 28-06-2009, 23:16   #159

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enek Mesajı Göster
Yaklaşık 10 gün önce hasta fidemin fotosunu çekip bu başlığa gönderdiğimde. Fidelerimde "çökerten" hastalığı olduğu ve sırayla diğerlerine de bulaşabileceği ve bu fideleri toprağa şaşırtmamam gerektiği söylenmişti.
Ben sayın meyveli tepe'nin söylediği gibi fidelerin diplerini doldurup su vermeyi kestim. (sadece gece yaprakları buruştuğunda su veriyorum)O gün bugündür hastalanan başka fidem olmadı. İyi durumdalar gayet güzel gelişiyorlar.
Bu bilgiler ışığında, fidelerimin aslında fazla sulamadan bu şekilde hasta olduğu ve aslında "çökerten" hastalığına yakalanmadıkları söylenebilir mi?

Saygılar....
Kökboğazından bitki kök atmış kendini kurtarmıştır. bitkilerinizi 40-50 cm boylanınca da görmek isteriz

Eski 28-06-2009, 23:17   #160

izzeterisen's Avatar

Burada bana kimse yardımcı olmayacak mı?
Sn.envor lafım size.

Eski 29-06-2009, 00:32   #161
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi enek Mesajı Göster

Saygılar....
Sn.Enek,
Su verdiğinizde de direk köke değil, ilk başta 10 santim, bitki büyüdükçe daha açığından daire şeklinde su verin. Yeni oluşan kılcal kökler neme doğru gitmek için kendilerini geliştirsinler.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2009, 23:57   #162
Yeni Üye

akopliman's Avatar

Sayın izzeterisen, kulandığım toprak %40 torf, %60 ise daha önce herhangi bir ekim yapılmamış, üzerinde doğal çalılar olan bir tepeden alınmıştır.Gübre olarak iyi yanmış keçi gübresini, şerbet şeklinde her fideye bir defada, yaklaşık 200ml olacak şekilde iyice sulandırarak verdim. Sadece toplam 2 sefer bir hafta ara ile. Sulamayı ise her iki günde bir, toprak orta nemli olacak kadar akşam serinde yapıyorum.

Karaleke için alt yaprakları hemen imha ettim. Gövdelerinde sorun yok gibi. Devam ederse yukarıdaki sunularda tavsiye ettiğniz ilaçlardan kulanacağım. İyi beslemek için başka ne yapmalıyım?Verdiğiniz bilgi ve tavsiyeler için teşekkür ederim. Saygılar.

Eski 30-06-2009, 21:08   #163

izzeterisen's Avatar

Şerbete biraz % 33 Amonyum nitrat gübresi eklerseniz daha iyi olacak gibi görünüyor. Yapraklardaki kahverengilik dikkat çekici. İyi gözlemleyin durumu artış olursa pas akarı olabilr dikkat edin.
Hiç 15.15.15. kompoze gübresi ekledinizmi karışımına?

Eski 06-07-2009, 01:07   #164
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2009
merhabalar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.
bahçemdeki bazı domates ocaklarında köklrin güçlü olmasına rağmen mahsül yok.bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.saygılar

ganikara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2009, 01:16   #165
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
Bu sorunun birçok nedeni olabilir.Ancak benim aklıma ilk gelen koltuk alma işleminin yapılmamış olması geldi. Domateslerinize koltuk alma işlemi yaptınız mı? Koltuk alınmayan domatesler de verimin düşük olduğunu okumuştum.

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 11:14   #166
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Uzman arkadaşlara bir sorum olacak;
Bahçemde sırık domates var 50 adet.
Ancak çok fazla uzadılar 2 metre oldular ve koltuk alma işlemini yaptığım halde(gerek alt dalalrda gerekse üst dallarda)tek tük domates çiçeği çıkıyor onlarda bir süre sonra sanki özellikle kesilmiş gibi dökülüyorlar.
Çözüm ne olabilir?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2009, 11:17   #167

izzeterisen's Avatar

Bir bitki çok aşırı azotla besleniyorsa çok fazla yaprak, dal yapar. Domatesi böyle yetiştirmiş iseniz, bir de güneş az ise salkım zayıf gelişir. çiçeklar anormal olur. Üstüne bir de sıcaklar geldi. İçinde bulunduğumuz günler domatesin normal döllenmesi için uygun sıcaklıklar değil. Çiçek dökümünün belki şimdiki asıl sebebi sıcaklardır. Durumunuzu bu açıdan yazarsanız sanırım sorun ortaya çıkar.

Eski 08-07-2009, 17:26   #168
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Sayın İzzeterisen,
Öncelikle ilginiz için minettarım...bahçem 25 metrekare ve güney cephesinde güneşi iyi görüyor,3 Ay önce torf ve keçi gübresi karıştırmıştım toprağa sonra da domatesleri nisan gibi diktim fide olarak düzenli olarak suladım ve geçen ayda organik gübre attım..fotoğrafını da ekiliyorum.pek çiçek yok gövdesinde birkaç çiçek var her domatesin..bol çiçeklenmesi ve çiçeklerin dökülmemesi için ne yapmalıyım?
2.sorum da çiçekler dökülürse yenisi çıkar mı?

Eklenen Resimler

Eski 08-07-2009, 22:11   #169

izzeterisen's Avatar

Domatesleriniz çok azman gelişmiş. meyve almak istiyorsanız hormon vermeniz gerekir. Sıcakta buna mecbursunuz. 2,4 CPA etkili maddeli hormondan 7 gr/litre içeriği olanlardan (Meta-Polen, Masspatone, Fruitomat, Kemitron, Polytomat, Polar Pol-tomat, Güpaş Meytut, Meyvetut, Arıtomatone, Masstomatones, Tonitom) , 3-4 ml/1 litre su dozunda, 14,53 gr/litre içeriği olanlardan (Tomatöz,Metomat 14,53, Tomatüz 14,53, Padomin, Meytut, Aktomatik, ) 1,5 ml/1 litre su dozunda olacak şekilde hormonlu suyu hazırlayarak tam açmış çiçeğe bir uygulama olarak püskürtmelisiniz. Bu sıcakta başka türlü meyve elde edemezsiniz.

Eski 08-07-2009, 22:16   #170
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Sayın İzzet Bey,
B

Eski 08-07-2009, 22:18   #171
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Ben İstanbul'da yaşıyorum bu arada,Profilde yazdıgım gibi İzmir değilGerçi havalar sıcak ama hormon vermekte istemiyorumtüh ozaman domatesi unutucaz

Eski 08-07-2009, 22:21   #172

izzeterisen's Avatar

İzmir yazıncae öyle yazdım izmir de bizim gibi sıcaktır. benim domateslerimde de hiç meyve yok . Aslında horman vermek kötü değil. En az normailn 10 kat fazlası hormon verilen domatesleri pazardan sadece rengine aldanarak alıyoruz. Bu durumda sadece normal dozlarda hormonun bence sakıncası yok.

Eski 08-07-2009, 22:43   #173
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Peki hiç hormon vermesem beklesem hiç domates alamaz mıyım sonbaharda mesela?

Eski 09-07-2009, 12:19   #174

izzeterisen's Avatar

Aslında İstanbulda sürekli meyve vermesi lazım domateslerinizin yaz sonuna kadar. İstanbul yazın ne kadar sıcak ki? Veya 33 derecenin üzerinde ne kadar sıcaklık yaşıyorsunuz?. Domateslerinizi 25-30 derece sıcaklıklarda tutabiliyorsanız sorun olmaması gerekir. Burada 15 ağustostan sonra yavaş yavaş domatesler meyve bağlamaya başlar. Sizde daha erken olması gerekir.

Eski 10-07-2009, 10:01   #175
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Evet haklısınız ozaman sırık domateslerimin çiçeklerinin açtıktan sonra kırılıp düşmesinin başka nedeni ne olabilir ki?domateslerimin boyu 1,90 cm. oldu epey gelişti herkes şaşırıyor bu domates değil ağaç diyorlar

Eski 11-07-2009, 10:41   #176

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Domatesleriniz çok azman gelişmiş.
Potasyum ağırlıklı gübreleme yapın, bitkilerinizi daha çok güneş alan bir yere taşıyın. Gelişmeleri paylaşalım.

Eski 11-07-2009, 11:33   #177
Ağaçsever

gorkicagi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2008
Galeri: 44
yapraklar neden kuruyor?

merhabalar;
terasımda iki tür domates yetiştiriyorum. bir tanesi pembe domates, bir diğeri de karınca25'ten tohumunu aldığım sarı ampül şeklinde cherry domates. her ikisinde de som günlerde hızla yayılan bir hastalık var. forumda konuyla ilgili tüm açıklamalara baktım ama net bilgi bulamadım. önce mantardan şüphelendim. fakat bazılarının toprağı farklı, kullandığım gübreler farklı, yerleri farklı olduğu halde hastalık belirtileri aynı. problem sadece yapraklarda. önce kuruyup sararıyor, sonra iyice kahverengi hal alıyor. ilgiç tarafı ise kurumaya yüz tutmuş dallara dokunduğum anda hemen dallar gövdeden düşüyor. bir ilgiç taraf ise resimlerde de göreceğiniz gibi meyveler çok sağlıklı durumda. hatta bu hafta bir kaç tanesini toplayıp yedik. sayın izzetirsen özellikle yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

gorkicagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2009, 11:34   #178
Ağaçsever

gorkicagi's Avatar

resimlerin devamı

bahçemde domates harici bir çok bitki var ama onlarda benzer problem yok

Eklenen Resimler

Eski 11-07-2009, 12:15   #179

izzeterisen's Avatar

Aynı bitkide bitkinin biryana bakan dalları sağlam, öbür yana bakan dalları yeşil mi)
Veya aynı dalda bir yandaki yaprak hasta, öbür yana bakan yaprak sağlam mı?
Veyaı yaprağın bir tarafı soluk veya kuru, öbür yanı yeşil mi?
Bu belirtileri inceler yazar mısınız?
Resimler çok iyi ama bu konuda kesin bir şey anlayamadım.
Eğer tahmin ettiğim şey ise, (domates bakteriyel solgunluk ve kanser hastalığı) bitkilerinizi toprağıyla atın, bu bitkilerden tohum almayın, saksılarınızı dezenfekte edin.
Ayrıca ilk mesajınızdaki 5. resimdeki bitkinin pas akarı olma ihtimali çok yüsek.
Cevabınızı bekliyorum.

Eski 11-07-2009, 12:55   #180
Ağaçsever

gorkicagi's Avatar

sayın izzetirsen ilginize teşekkür ederim. bitkilerde sorun genelde önce alt dallarda başlıyor. sararıyor ve sonra dalın tümü kuruyor. yani yaprağın biri kuru biri yeşil kalmıyor. alttan başlayan problem yukarı dallara doğru çıkıyor, sırayla hepsi kuruyor. kullandığım toprak; %60 hazır torf, %20 kum, %20 ekoflora organik gübre. fakat daha sonra sadece cherry domateslere üstten kırmızı toprak ile takviye yaptım. bahçemdeki tüm saksıların toprağı aynı. patlıcan,biber, salatalık, çilek, v.s hiçbirinde benzer sorun yok.

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024