agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sebzeler > Domates
(https)

Beğeni Düzeni451Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-09-2010, 12:18   #421
Ağaçsever

baba.monk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-10-2009
Domateslerimde canlanma belirtileri...

Blogumda domateslerimin hastalandığını ya da sıcaktan dolayı yandığını yazmıştım. Sıcaktan yanmış olma ihtimali -bence- daha ağır basıyor. Çünkü önce kurumuş yaprakları budadım. Hatta zayıf düşmüş domates bitkilerini kökünden söktüm. Sonra büyük bir yapı marketten satın almış olduğum ve diğer birkilerde de çok faydasını gördüğüm bir "Tüm Bitkiler için Sıvı Gübre"yi pompa yardımıyla yapraklardan uyguladım.

Bir hafta kadar sonra yeni sürgünler vermeye ve hatta çiçeklenmeye başladılar. Tabi rutin olarak köklerden sulamayı ihmal etmiyorum.

Domateslerde biraz olsun canlanma görünce umutlandım. Sonra aklıma mucizevi EM-1 geldi. Onu da tulumba suyu ile seyrelttikten sonra oğlumun uğurlu elleri vasıtasıyla yapraklara püskürterek uyguladım. Bu işlemi akşam üstü yaptım ki EM1'deki faydalı mikroorganizmalar ölmesin.

Şimdi beklemedeyim. Uygulamanın üzerinden henüz bir kaç gün geçmesine rağmen gözle görülür bir canlanma var. İnşallah sezonu kapatmadan biraz daha mahsul kaldıracağım. Gelişmeleri de burada yazmaya çalışacağım.

Aynı zamanda gelişmeleri blog sayfamdan da takip edebilirsiniz. Adresi vermek konusunda reklama girer mi endişesi taşıyorum ama sonuçta sayfam ticari değil bilgilendirme amaçlı olduğu için buraya yazıyorum. Bir sorun olursa silerim: w w w. babamonk. com

Esen kalın.

baba.monk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 22:55   #422
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Tanımlayamadığımız sorunu olan domateslerde son durum

İzzet Bey,

söz verdiğim gibi domateslerin son halini size gönderiyorum. Ağustos sonunda olgunlaştı. Londra şartlarına göre fena değil. Sorun yok gibi duruyor ama ****** market değeri olmayacak şekilde olgunlaştılar.
kesitini alıp gönderecektim ama hanım menemen yapmış. Kalın kabuklaşma şeklinde görünüyordu dışardan. Favorilerim arasına ekledim bu Brandywine pink domateslerini. Tekrar başıma gelirse kesit üzerinde de çalışırım ve sizi bilgilendiririm.

Eklenen Resimler

hsivakci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2011, 11:46   #423
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lizard Mesajı Göster
Merhaba;
Tohumdan yetiştirdiğim domateslerimin birinde beyaz çizgi halinde lekeye rastladım. Bunun benzeri etraftaki yabani otlarda da çokça görülüyor.

Ayrıca diğer domates fidelerimde de sarı sarı lekeler gördüm. Bunlar gözardı edilebilecek türden birşeyler mi?

Toprak olarak coco peat kullandım. Besin olarak 15-15-15 ufak toparlak gübre ve çok çok az azot gübresi verdim. Ayrıca leonardit uyguladım.
yetiştirdiğiniz domatesin yapraklarına yaprak galeri sineği zarar yapmıştır

danışman_32 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2011, 11:48   #424
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGNOPE Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar,
Domateslerimin bir kısmında, kızardıktan sonra diplerinde kararma oluyor, acaba diğerlerine de bulaşırmı? ,bu fideleri sökmelimiyim? .
Konu ile ilgili tüm yazılanları okumaya çalıştım, bir yerde kalsiyum eksikliği olabilir deniyor, öyle ise nasıl giderebilirim, teşekkürler, sevgiler...
yetiştidiğiniz domateslerin meyvelerinde (çiçek burnu çürüklüğü) diğer adıyla kalsiyum eksikliği bulunmaktadır

Eski 04-02-2011, 11:54   #425
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hsivakci Mesajı Göster
İzzet Bey,

söz verdiğim gibi domateslerin son halini size gönderiyorum. Ağustos sonunda olgunlaştı. Londra şartlarına göre fena değil. Sorun yok gibi duruyor ama ****** market değeri olmayacak şekilde olgunlaştılar.
kesitini alıp gönderecektim ama hanım menemen yapmış. Kalın kabuklaşma şeklinde görünüyordu dışardan. Favorilerim arasına ekledim bu Brandywine pink domateslerini. Tekrar başıma gelirse kesit üzerinde de çalışırım ve sizi bilgilendiririm.
yetiştirdiğiniz domatesler meyve bağlama döneminde stres koşullarına maruz kaldıysa örneğin aşırı sıcak aşırı nem **** susuzluk bitki kendini güvende hissetmeyip mevcut bün yesindeki suyu kullanır buda kalın kabuklaşma denilen durumun ortaya çıkmasına neden olur

Eski 05-02-2011, 22:01   #426
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın danışman 32, bu mesajımdaki sorun ne olabilir sizce?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2011, 20:51   #427
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sayın danışman 32, bu mesajımdaki sorun ne olabilir sizce?
külleme dediğimiz mantari bir hastalık gibi görünüyor.

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2011, 21:28   #428
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
siyah domatesim filizlendi ,hastalanacak diye korkuyorum.

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2011, 10:59   #429
Ağaç Dostu

sayın adalet yağcı siteye koyduğunuz fotolarınızı dikkatle inceledim sizin yetiştirdiğiniz domateslerin yapraklarında büyük tahribat var külleme belirttiğiniz gibi sıcak aylarda olur vede külleme hastalığı genelde örtü altında sıkça görülür sıkça görülmesinin nedeni seraların yeterince havalandırılamamasıdır fakat burada çok önemli bir ayrıntı var bitkilerinize daha dikkatlice bakıldığında domates bitkileriniz meyvelerinde fazla bir tahribat görmedim sizin domatesteki bu kurumamın en büyük nedeni bitkilerinizin duvar kenarında yetiştirmeniz ve gözlemlediğim kadarıyla bitki ile duvar arasında 30 cm den az mesafe var buda hastalığın gelişmesine 1-duvar kenerında olduğu için sulama yaptığınızda beton yapılar nemi tutar duvar dibleri nemli olır ve hastalık için uygun ortam sağlanır 2-bitkileriniz yine duvar ile mesafe koyulmadığında beton duvar gün içinde sıcağı kendisine çeker ve bunu akşam saatlerinde bitkilerinize yansıtır kısacası sizin bitkilerinizde sulama yaptığınızda beton duvar sebebiyle duvar dibinde nem tutuluyor beton duvara yakın olmasından dolayı akşam saatlerinde ısıyı bitkilerinize iletiyor sizin bitkilerinizde akşam geç saatlerde nem ve sıcaklık birleşince hastalığa uygun ortam sağlanıyor bu hastalığın adı mildiyödür size ilaçlama tavsiyem Tri-Miltox Forte ilacını uygulamanız kültürel mücadele olarakta duvar ile bitkileriniz arasında 30 cm den daha fazla mesafe bırakmaktır sağlıklı bitkiler yetiştirmeniz dileğiyle

Eski 08-02-2011, 11:00   #430
Ağaç Dostu

Sn adalet yağcı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dermana Mesajı Göster
külleme dediğimiz mantari bir hastalık gibi görünüyor.
CEVAP : sayın adalet yağcı siteye koyduğunuz fotolarınızı dikkatle inceledim sizin yetiştirdiğiniz domateslerin yapraklarında büyük tahribat var külleme belirttiğiniz gibi sıcak aylarda olur vede külleme hastalığı genelde örtü altında sıkça görülür sıkça görülmesinin nedeni seraların yeterince havalandırılamamasıdır fakat burada çok önemli bir ayrıntı var bitkilerinize daha dikkatlice bakıldığında domates bitkileriniz meyvelerinde fazla bir tahribat görmedim sizin domatesteki bu kurumamın en büyük nedeni bitkilerinizin duvar kenarında yetiştirmeniz ve gözlemlediğim kadarıyla bitki ile duvar arasında 30 cm den az mesafe var buda hastalığın gelişmesine 1-duvar kenerında olduğu için sulama yaptığınızda beton yapılar nemi tutar duvar dibleri nemli olır ve hastalık için uygun ortam sağlanır 2-bitkileriniz yine duvar ile mesafe koyulmadığında beton duvar gün içinde sıcağı kendisine çeker ve bunu akşam saatlerinde bitkilerinize yansıtır kısacası sizin bitkilerinizde sulama yaptığınızda beton duvar sebebiyle duvar dibinde nem tutuluyor beton duvara yakın olmasından dolayı akşam saatlerinde ısıyı bitkilerinize iletiyor sizin bitkilerinizde akşam geç saatlerde nem ve sıcaklık birleşince hastalığa uygun ortam sağlanıyor bu hastalığın adı mildiyödür size ilaçlama tavsiyem Tri-Miltox Forte ilacını uygulamanız kültürel mücadele olarakta duvar ile bitkileriniz arasında 30 cm den daha fazla mesafe bırakmaktır sağlıklı bitkiler yetiştirmeniz dileğiyle

Eski 08-02-2011, 11:01   #431
Ağaç Dostu

Sn: Adalet yağcı

CEVAP : sayın adalet yağcı siteye koyduğunuz fotolarınızı dikkatle inceledim sizin yetiştirdiğiniz domateslerin yapraklarında büyük tahribat var külleme belirttiğiniz gibi sıcak aylarda olur vede külleme hastalığı genelde örtü altında sıkça görülür sıkça görülmesinin nedeni seraların yeterince havalandırılamamasıdır fakat burada çok önemli bir ayrıntı var bitkilerinize daha dikkatlice bakıldığında domates bitkileriniz meyvelerinde fazla bir tahribat görmedim sizin domatesteki bu kurumamın en büyük nedeni bitkilerinizin duvar kenarında yetiştirmeniz ve gözlemlediğim kadarıyla bitki ile duvar arasında 30 cm den az mesafe var buda hastalığın gelişmesine 1-duvar kenerında olduğu için sulama yaptığınızda beton yapılar nemi tutar duvar dibleri nemli olır ve hastalık için uygun ortam sağlanır 2-bitkileriniz yine duvar ile mesafe koyulmadığında beton duvar gün içinde sıcağı kendisine çeker ve bunu akşam saatlerinde bitkilerinize yansıtır kısacası sizin bitkilerinizde sulama yaptığınızda beton duvar sebebiyle duvar dibinde nem tutuluyor beton duvara yakın olmasından dolayı akşam saatlerinde ısıyı bitkilerinize iletiyor sizin bitkilerinizde akşam geç saatlerde nem ve sıcaklık birleşince hastalığa uygun ortam sağlanıyor bu hastalığın adı mildiyödür size ilaçlama tavsiyem Tri-Miltox Forte ilacını uygulamanız kültürel mücadele olarakta duvar ile bitkileriniz arasında 30 cm den daha fazla mesafe bırakmaktır sağlıklı bitkiler yetiştirmeniz dileğiyle

Eski 08-02-2011, 13:06   #432
Ağaç Dostu

sn. dünyam1 bitkilerinizin yetişme ortamı nedir topraktamı yoksa torfmu başka bir topraksız yetiştirme kültüründemi eğer bitkilerinizin hastalanacağını düşünüyorsanız bitkinizi veya bitkilerinizi torfa alınız sağlıklı bitkiler yetitimeniz dileğiyle

Düzenleyen danışman_32 : 25-02-2011 saat 13:55
Eski 08-02-2011, 13:10   #433
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sibelbozo Mesajı Göster
aşağıdaki resimler ildı cinsi sarı salkım domateslerimin resmi üzerinde bir sürü çiçek olmasına rağmen meyve tutmuyor
nedenini sizlere sormak istiyorum . fideleri interneten aldığım tohumlardan çimlendirmiştim. iki kök var biri daha küçük onun üzerinde 2 adet meyve var büyük olanda 1 adet ben çiçekleri ilk gördüğümde nasılda sevinmiştim üzüm salkımı gibi domateslerim olacak diye ama dahalık pek sebze gibi değilde mevsimlik çiçek gibi duruyor.
diğer cins domateslerimde az meyve tutuyor

Eklenti 163414
Eklenti 163415
Eklenti 163416
Eklenti 163417
sn. sibelbozo bitkilerinizi dikkatlice inceledim sizin bitkilerinizde meydana gelen sorun tozlanmama yani döllenmeme problemi size tavsiyem reflex isimli bir ilaç olacaktır (bgd) bitki gelişim düzenleyici bu sizin bitkilerinize uyguladığınız takdirde döllenmeyi uyaracak bitkinin meyve bağlamasını teşvik edecektik sağlıklı bitkiler yetiştimeniz dileğiyle

Eski 08-02-2011, 13:15   #434
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonzai_32 Mesajı Göster
benim örtü altı domates seram var seramda gövdenin kökle birleştiği yerde çürüme var ben Domates öz nekrozundan şüpheleniyorum çünkü daha yeni yaprak budaması yaptım fakat kurşuni küftende şüpheleniyorum kurşuni küf için %50 captan uyguladım var resimini yolluyorum 2 hastalık arasında kararsız kaldım bitkilerin resimlerini yolluyorum forum dostları yorumlarınızı bekliyorum
sn. bonzai bitkilerinizi dikkatlice inceledim bitkilerinizde herhangibi bir bakteriyel vb rahatsızlık bulunmamaktadır eğer herhangibi bir rahatsızlık olsaydı bu fotolardaki çürüme bitkinin kök **** gövde tarafına ilerleme yapardı bunu sera koşullarında üretim yapıyorsanız tahminen tarla faresi vb zararlı buraları kemirmiş olabilir sağlıklı bitkiler yetiştirmeniz dileğiyle

Eski 08-02-2011, 15:48   #435
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın dermana, Sayın danışman 32;
İlginiz için teşekkür ederim.
Şimdiye kadar duvar dibi ile ilgili hiç düşünmemiştim, haklısınız.
Bundan sonra duvar diplerine domates dikmeyeceğim.

Ayrıca ismini verdiğiniz ilacı da elimin altında bulunduracağım.

Eski 08-02-2011, 15:53   #436
Ağaçsever

Alıntı:
.

Ayrıca ismini verdiğiniz ilacı da elimin altında bulunduracağım.
Sayın Adalet Yağcı o preparat ilaç değil hormondur.Diğer tabirle bitki gelişim düzenleyicisi.

ocean07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 10:42   #437
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ocean07 Mesajı Göster
Sayın Adalet Yağcı o preparat ilaç değil hormondur.Diğer tabirle bitki gelişim düzenleyicisi.
Sayın ocean07;
Bu preparatın bitki üzerinde etkisi nasıldır, uygulama zamanı ve şekli üzerinde açıklama yapabilir misiniz?

Eski 09-02-2011, 17:22   #438
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın ocean07;
Bu preparatın bitki üzerinde etkisi nasıldır, uygulama zamanı ve şekli üzerinde açıklama yapabilir misiniz?
Uygulama zamanı çiçek açım dönemidir. Domateste salkımdaki çiçekler açtığında uygulanır.Uygulama zamanını siz kendiniz belirlersiniz çiçek açma dönemine göre.Ortalama 1 hafta 10 gündür.
Fazla uygulamanız durumunda bitki yapraklarında kendirleşme dediğimiz belirtiler olur.
Üzerindeki doza göre uyguladıktan sonra bir problem olmaz,sadece hormonlu domates yemiş olursunuz

Eski 09-02-2011, 22:13   #439
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Üzerindeki doza göre uyguladıktan sonra bir problem olmaz,sadece hormonlu domates yemiş olursunuz
Ben vaz geçtim bu ürünü kullanmaktan, başka bir çözüm bulmalıyım, hormonlu sebze istemem çünkü.
Açıklama için teşekkür ederim.

Eski 10-02-2011, 02:09   #440
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Ben vaz geçtim bu ürünü kullanmaktan, başka bir çözüm bulmalıyım, hormonlu sebze istemem çünkü.
Domateste de külleme için kükürt ideal bir çözümdür.
Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 17:58   #441
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sayın Halil Önen;
Kükürtü köy halkı da tavsiye etmişti, bitkinin fazla uzamasını da engellediğini söylemişlerdi.
Bence de kükürt denemek daha doğru.

Sayın Danışman 32 nin duvar dibi uyarısı çok mantıklı geldi bana, bu sene kükürtle birlikte bunu da dikkate alacağım.
Teşekkürler.

Eski 10-02-2011, 19:32   #442
Ağaçsever

Kükürtün aynı zamanda kırmızı örümceğede etkisi vardır. Sulu kükürt(sulandıralabilen) diye tabir edilen kükürtten kullanmalısınız.

Eski 10-02-2011, 19:47   #443
Ağaç Dostu

dermana's Avatar

Galeri: 21
kükürt kabakkillerde külleme ve k. örümceğe iyi gelse de domateste pek önerilmez. domatesin gözenekleri yaprağın üst yüzeyinde olduğu için kükürt partikülleri tarafından tıkanma ve buna bağlı solunum sorunu olmaktadır.

dermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 23:28   #444
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dermana Mesajı Göster
kükürt kabakkillerde külleme ve k. örümceğe iyi gelse de domateste pek önerilmez. domatesin gözenekleri yaprağın üst yüzeyinde olduğu için kükürt partikülleri tarafından tıkanma ve buna bağlı solunum sorunu olmaktadır.
Külleme domates yapraklarının üstünde asma yapraklarının altında olur. Külleme de yaprağın gözeneklerini tıkar buna bağlı solunum sorunu olur ve yaprak ölür, sonra domates ölür.

Kükürt bitkiyi özellikle genç sürgün ve yaprakları biraz yavaşlatır ama öldürmez.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2011, 19:54   #445
Ağaç Dostu

domateste tozlanma

Adalet Yağcı;Ben vaz geçtim bu ürünü kullanmaktan, başka bir çözüm bulmalıyım, hormonlu sebze istemem çünkü.
CEVAP : SN Adalet YAĞCI hormon kullanımı genel anlamda pek tavsiye edilmez bitki bünyesinde büyüme hormonu renk hormonu gibi hormonları bulundurur eğer örtü altı yetiştiriliği yapıyor olsaydınız size tozlamada en doğal olan bambus tozlama arılarını tavsiye ederdim fakat açıkta hobi olarak yetiştiricilik yapıyorsanız size en iyi tavsiyem bitkinin yaprak altlarından hafifce elinizle kavrayarak bitkiyi sarsmanız veya bu bitkiler bir tele **** ipe bağlı ise bu ipe bir sopa ile hafifce 7-8 kere vurmanız tozlamaya kesinlikle etkisi olacaktır hormonda kullanmaya gerek kalmayacaktır sağlıklı bitkiler yetiştirmeniz dileğiyle

Düzenleyen danışman_32 : 25-02-2011 saat 13:56
Eski 24-02-2011, 20:02   #446
Ağaç Dostu

domateste külleme hastalığında %80 mikronize kükürtle (kumulus) önerdiğim üreticilerde olumlu neticeler aldık bu ilacı tavsiye ederim

Düzenleyen danışman_32 : 25-02-2011 saat 13:51
Eski 03-03-2011, 15:19   #447
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Sayin danışman_32,
Domateste belirttigim soruna kattiginiz yorumlar icin tesekkur ederim.
Dediginiz gibi sulama ile ilgili bir durum olabilir. Zira meyveler olusuncaya kadar domateslere su vermiyorum ben. Sicaklikta gece-gunduz arasi farklar Londra'da asiri degildir. Gunduz 25 C gece 15 C civari seyreder. Nem konusuna yorum getiremiyorum pek takip etmedigim icin. Anlayamadigim taraf ise neden sadece bu sorunu Brandywine Pink turunde gordugum. Bu sene bu ture digerlerinden biraz daha fazla su uygulamasi yapacagim. Diger Beafsteak domateslerimde bu sorun olusmadi. Ayni miktarda sulama yapmistim. Sorun tekrar ederse bilgilendiririm.

Baska bir soru daha eklemek istiyorum. Beefsteak grubunda olan domates turlerinde olusan meyveler cok agir oluyor. Salkimin agisligi bazen 2 kiloya yaklasabiliyor. Bu durumda salkim kirilik bukulebiliyor. Bu sorun ile mucadele etmenin yolu nedir? Domatesler kizarmaya baslar baslamaz alip disarda kizarmaya birakiyorum. Fazla meyve baglamasi durumunda salkimi seyreltme ya da baska bir uygulanan yontem tavsiye eder misiniz?

Tesekkurler

hsivakci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 02:50   #448
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2011
arkadaşlar merhaba Tuta Absoluta zararlısının mücadele yöntemi hakkında bilgisi olan varmı acaba?

seawindxxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2011, 17:46   #449
Ağaçsever

İlaçla mücadele, seraya tül çekme veya feromon horman kullanma gibi önlemler var. Fakat açık tarlada yetiştiricilik yapıyorsanız fazla bir önlemi yok ilaçtan başka o da çok etkili bir yöntem değil.

Eski 16-03-2011, 20:43   #450
Ağaç Dostu

sayın hsivakci ilk sorunuza cevabım (Anlayamadigim taraf ise neden sadece bu sorunu Brandywine Pink turunde gordugum.?) bu sorunuza cevabım domates bitkisinin hangi türü olursa olsun suyu hava vb. doğa faktörlerine ihtiyaç duyar bunlardan 1 veya 1 kaçı eksik olursa bitki sterese girer ya bunu size çiçek tutmayarak ürünün azlığıyla size işaret eder,veya domates bitkinizin meyveleri küçük olur,sizin sorununuza parmak basarak kendine yönelik yani bünyesindeki suyu kullanmaya başlar su ihtiyacını bu şekilde karşılar buda koflaşma dediğimiz sorun ortaya çıkar (kalın kabuklaşma) durumu meyvede görülür
2.sorunuza gelecek olursak sizin sorunuz (Beefsteak grubunda olan domates turlerinde olusan meyveler cok agir oluyor. Salkimin agisligi bazen 2 kiloya yaklasabiliyor. Bu durumda salkim kirilik bukulebiliyor. Bu sorun ile mucadele etmenin yolu nedir? cevabım beef grubu domates bitkileri çeşit özelliği itibarıyla normal domateslerden daha fazla ağırlık kazanır buda şu soruna neden olur salkımlar bu domatesleri taşıyamaz ve kırılır dikkat ediniz size vereceğim bilgiler çok önemli ve teknik konulardır bu sebeple not ediniz salkımınız beef domateste salkımın kırılmasına neden oluyorsa bitkiniz topraktaki kalsiyumdan yeterince yararlanamadığını gösterir bunun için size tavsiyem kalsiyum nitrat gübresini temin ediniz suyun içinde eriterek bitkileriniz 1-erken fide döneminde (gerçek yapraklar çıktığı zaman) 2- çiçek dönemindeyken 3-meyveler büyüme başladığında 4- meyveler kızarmaya başladığında bu gübreli çözeltiyi uygulamanızı tavsiye ederim sapların kuvvetini arttırmak için çok önemli bir tavsiyemdir sizin 3 sorunuza gelecek olursak (Fazla meyve baglamasi durumunda salkimi seyreltme ya da baska bir uygulanan yontem tavsiye eder misiniz?
size cevabım fazla salkim göz çıkarmaz tabi işin espirisi bu bu konudada size altın gibi bir tavsiyem var eğer tam homojen bir bitki vede kaliteli bir salkım almak istiyorsanız bitkinin çiçek döneminde örnek 6 tane çiçek salkımda bulunuyorsa en uçtaki çiçeği alırsanız 5 adet çiçeğe düşer böylece hem kalite yaparsınız hemde bitkinin çiçekler için ayırdığı büyüme enerjisini en uçtaki çiçeğe daha geç ulaştırdığı için bu çiçeği almanız durumunda bu enerjiyi diğer çiçeklere göndermesinde vesile olursunuz TOPRAĞA KÜSMEMENİZ TOPRAĞI KÜSTÜRMEMENİZ DİLEĞİYLE

Düzenleyen danışman_32 : 21-03-2011 saat 13:29

Etiketler
balkon, balkon bahceciligi, domates, domates hastalığı, kuruma, yaprak biti, yaprak kıvrılması, zararlı, zararlılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024