agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni594Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2012, 00:26   #91
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Bana da Antraknoz gibi geldi. Gnomonia leptostyla mantarının yol açtığı bir hastalıktır.

Organik kontrol yöntemi yok gibidir. Koruyucu/önleyici olarak ağacın azot beslenmesine dikkat edilmesi, kışın dökülen yaprakların toplanarak yakılması, ağaç altında ot mücadelesi hastalığın kontrolünde yardımcıdır. Organik mücadelede ağaç aralarına güz zeytini gibi azot bağlayan bitkilerin ekilmesi önerilmektedir.

Kimyasal mücadele için Amerika'da tek ruhsatlı ilaç Dodine iken, Türkiye'de Maneb ruhsatlıdır. İki ilaç da Türkiye'de bulunmaktadır, ancak tarım müdürlükleri ruhsatlı olduğu için Maneb yazacaktır. Ayrıca ağaçların durgun olduğu dönemde bordo bulamacı, sonrasında da bakır ve çinkolu preperatlar da önerilmektedir.

http://www.gkgm.gov.tr/birim/bitki_k...antraknozu.pdf
http://www.samsuntarim.gov.tr/teknik...erisi/b_29.pdf
CEVZ ANTRAKNOZU HASTALII MCADELES - - Hekimhan Ekspres

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2012, 00:27   #92
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Sayın Çamtepe, bu bakteriyel yanıklıklığa pek benzemiyor, bu ceviz gövde kurdu olmasın? dallarda göz diplerine iyi bak delik varmı yok mu?
Fotoğraftan biraz öyle gözüküyor.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2012, 01:07   #93
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın Çamtepe, bu bakteriyel yanıklıklığa pek benzemiyor, bu ceviz gövde kurdu olmasın? dallarda göz diplerine iyi bak delik varmı yok mu?
Fotoğraftan biraz öyle gözüküyor.
Yok, yanıklık maalesef. Bakın bu linkte benzer bir örnek var, tabi daha ciddi bir enfeksiyon:

Budarken daha rahat anlaşılıyor, Sn. Lilium. Kuru, odunlaşmış ve rengi diğer dal kısımlarından daha koyu bir dal oluyor. Dalı kestiğiniz zaman da zaten siyahlığın bir miktar daha derine gittiğini görebiliyorsunuz. Zaten enfekte olmuş dallar neredeyse rüzgarla bile kırılacak seviyeye gelmişler.

Ayrıca yanıklık olan dalları budadıktan sonra yanınızda taşıdığınız çamaşır suyu çözeltisine budama makaslarınızı daldırıp çıkartırsanız, sağlıklı bir dalı budadığınızda ona da budama yoluyla hastalık bulaştırmamış olursunuz.. Ama ne yalan söyleyeyim, ağaç sayısı çok olunca insan bazen üşeniyor

mrduran beğendi.
Eski 12-04-2012, 10:59   #94
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ataban Mesajı Göster
Arkadaşlar sulamada sıkıntım yok ilk yılda böyle bi olay görülmemişti acaba nedir bu? lütfen bi fikir başka benzer fotolarda gönderebilirim
resimlerin çekiliş tarihi ne?? sanki soğuktan yanmış gibi

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2012, 13:44   #95
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

İki yıl önce gezmiştim antraknoza kaptırılmış 500 dönümlük bir bahçe.

Emin olmanız kafanız karışmaması için resimleri yüklüyorum.

Name:  234t.jpg
Views: 12422
Size:  42.9 KB

Name:  6543gh.jpg
Views: 11463
Size:  54.7 KB

Eski 14-04-2012, 14:04   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Arkadaşlar bilen bir arkadaş yanıt verebilirmi ? Bulunduğum yerde ceviz ağacı yaprakları fare kulağı kadar oldu bende mantara karşı ilk ilaçlama olarak mayneb M-22 ilacını kullandım 21 gün sonra tekrar kullanacağım ancak ben ilacı agaçlara uyguladıktan bir gün sonra yağmur yağdı,yağmurdan dolayı yaptığım ilaçlama boşa gitmiş olabilirmi?

21 gün beklemeden tekrar ilaçlama yapmam gerekiyormu?

Ayreten şimdi ceviz ağaçlarında erkek püsküllerde var,bu mantara karşı yapmış olduğum ilaçlama bu erkek püsküllere meyve oluşumu için zarar vermiş olurmu?

Tüm yetiştiricilere selam olsun....

cgunerkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2012, 14:15   #97
Yeni Üye

Birde şunu sormak istiyorum,meyveler hasat edildiğinde bazı cevizlerin içi beyaz çıkmıyor,açık kahverengi veya kahverenginin tonlarında renk oluşumu gösteriyor(tadında kötülük yok),bunun tam beyaz olmasını sağlamak için şimdiden hangi tedbirleri almalıyız....

Eski 14-04-2012, 15:09   #98
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cgunerkaya Mesajı Göster
ancak ben ilacı agaçlara uyguladıktan bir gün sonra yağmur yağdı,yağmurdan dolayı yaptığım ilaçlama boşa gitmiş olabilirmi?

Hayır boşa gitmez, bir günlük süre yeter.

21 gün beklemeden tekrar ilaçlama yapmam gerekiyormu?

Ayreten şimdi ceviz ağaçlarında erkek püsküllerde var,bu mantara karşı yapmış olduğum ilaçlama bu erkek püsküllere meyve oluşumu için zarar vermiş olurmu?
Vermez.

Alıntı:
meyveler hasat edildiğinde bazı cevizlerin içi beyaz çıkmıyor
Bu birazda cevizin cinsiyle ilgili bir şey,

Şayet bazıları beyaz çıkıpta bazıları kahve rengi çıkıyorsa Ya yeşil kabuk içinde çok kalıyordur, ya başka bir şey hastalık gibi (antraknoz) bir şey olabilir. Ceviz içinin gerçek renginde olması için hasatı zamanında yapmak gerekir, kav çatlaması görüldükten sonra hasat edilmeli.

zafer37 beğendi.
Eski 15-04-2012, 06:32   #99
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar bilen bir arkadaş yanıt verebilirmi ? Bulunduğum yerde ceviz ağacı yaprakları fare kulağı kadar oldu bende mantara karşı ilk ilaçlama olarak mayneb M-22 ilacını kullandım 21 gün sonra tekrar kullanacağım ancak ben ilacı agaçlara uyguladıktan bir gün sonra yağmur yağdı,yağmurdan dolayı yaptığım ilaçlama boşa gitmiş olabilirmi?
İnternet kaynaklarında ilaçlamadan sonra ilk 4 saat içinde yağmur yağarsa ilacın tamamen yıkandığı belirtilmiş. Eğer yağmur 45kg/m2 aşarsa tekrar uygulayın deniliyor.

Zaten öyle bir yağmur yağdı ki her türlü uygulamanın tekrarı lazım. Zira nem oranları çok arttı.

Eski 15-04-2012, 17:16   #100
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Bir kaç antraknoz resmi de benden. Erken teşhise faydası olur düşüncesi ile yolluyorum.

Yapraklarda noktalar şeklinde başlıyor:
Name:  antraknoz 2.jpg
Views: 11483
Size:  35.3 KB

Sonra kenarlardan kavrulmuş gibi oluyor:
Name:  antraknoz 3.jpg
Views: 11369
Size:  30.9 KB

Bir aşama daha ilerisi:
Name:  antraknoz 1.jpg
Views: 14664
Size:  29.0 KB

Eski 17-04-2012, 13:07   #101
Yeni Üye

ataban's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Öncelikle Sevgili Lilium ve Çamtepeye derin saygılarımla çok teşekkür ederim. Bu yıl ilaçlamalarımı aksatmadan yapıyorum 2 kere maneb uyguladım. Yabancı kaynaklardan yaptığım araştırmalarda özellikle abd Üniversitelerinde Benomyl ve Dodine ismi daha çok ön plana çıkıyor bu haftaki yağmurlardan sonra dodine uygulaması yapıcam ve gözlemlerimi aktarıcam. Gerçekten İlaçlama önemli olmakla birlikte iyi bakım şarlarının ve ilginin kusursuzluğa ulaştıracağından eminim. Olumsuz örenkten sonra birde Enez ilçesinden güzel bi örnekte paylaşmak isterim... fotoraftaki fidan 1 yılı doldurmuş 2. yılının içindedir.

Eklenen Resimler

ataban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2012, 13:10   #102
Yeni Üye

ataban's Avatar

sayın ncp1963 fotolar temmuz ayı içerisinde

Eski 22-04-2012, 15:08   #103
Yeni Üye

Sayın Lilium,
Öncelikle burada verdiğiniz teknik bilgiler için teşekkür ederim,çok faydalı bilgiler;
Ben ceviz agaçları için yaptığım uygulama ile yapacağım uygulamaların doğruluğunu test etmek adına yazıyorum;

Nisan ayının ilk haftasında yapraklar fare kulağı kadar olduğunda,ilerde oluşabilecek mantari hastalıkları önlemek adına içerisinde etken maddesi (maneb % 80) olan ilacı 14 lt suya bir çay bardağından ,dudak payı kadar eksik olacak şekilde karıştırarak uyguladım....

bu uygulamadan 20 gün sonra etkin maddesi (MANEB % 80) olan ilaç ile CONFİDOR SC 350 (ETKİN MADDESİ İMİDACLOPRİD ) 'i karıştırıp tekrar vereceğim...
birinci ilaç yine ilerde oluşabilecek mantar hastalıklarını önlemek için,diğeride ilerde oluşabilecek yaprak bitlerinin oluşumunu engellemek için....
Bu işlem hedeflediğim amaca ulaşmak için doğrumudur....yoksa ikinci ilacı (confidor) hastalık
oluştuktan sonramı uygulamam gerekiyor...
Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim

aviator34 beğendi.
Eski 22-04-2012, 18:18   #104
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
birinci ilaç yine ilerde oluşabilecek mantar hastalıklarını önlemek için,diğeride ilerde oluşabilecek yaprak bitlerinin oluşumunu engellemek için....
Uygulamalarınız doğrudur, yalnız ilaçlar ne kadar da karıştırılabilir dense de en iyisi ayrı ayrı atmak. CONFİDOR bilhassa şeftali bitinde oldukça başarılı, cevizde herhangi bir deneyimim yok.

Zararlı görülmediği sürece atılmasını da önermem.

cgunerkaya ve aviator34 beğendi.
Eski 23-04-2012, 14:53   #105
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ataban Mesajı Göster
Yabancı kaynaklardan yaptığım araştırmalarda özellikle abd Üniversitelerinde Benomyl ve Dodine ismi daha çok ön plana çıkıyor
Benomyl'i iyi araştırmanızı tavsiye ederim. Mantari hastalıklar artık Benomyl'e direnç kazandığından, patentini alan DuPont firması artık üretmiyormuş.

Alıntı:
Due to the resistance of parasitic fungi to benomyl which had developed and is now prevalent worldwide benomyl and similar pesticide compounds became largely ineffective. Because of high legal costs associated with it in 2001 DuPont ceased production of benomyl after 33 years on the market and voluntarily requested cancellation for its registration.[1][2] However, as DuPont's patents expired long ago and in some countries benomyl's registration has not been revoked, other manufacturers still produce it.
Dodine, antraknoz'a karşı ABD'de çok kullanılıyor. Ben de geçen sene kullandım, ve antraknozu epeyce baskıladık. Ancak görebildiğim kadarı ile bakteriyel yanıklığa karşı bir etkisi olmamış.

Alıntı:
bu haftaki yağmurlardan sonra dodine uygulaması yapıcam ve gözlemlerimi aktarıcam.
Peki bahçenizde antraknoz teşhis ettikten sonra mı bu uygulamalara karar verdiniz, yoksa etmeden mi?

Lütfen, hastalığı teşhis ettikten sonra ilaç uygulamasına karar veriniz. Daha önceki mesajlarımı okuyabildiyseniz, benim bahçemde bu hastalıklardan fotoğraflarla belgeselini çekecek kadar mevcut.

Eğer hastalığın varlığını görmeden ilaç atıyorsanız, bence hem doğamıza hem de cebinize zarar veriyorsunuz demektir.

Örneğin, bende bakteriyel yanıklık çok yaygın durumda, ama ikinci ilaçlamanın sonucunu görmeden üçüncüyü atmayacağım, ya da hastalık hafiflemişse biyofungisitlerle idare edeceğim.

Eski 23-04-2012, 19:48   #106
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:

Örneğin, bende bakteriyel yanıklık çok yaygın durumda, ama ikinci ilaçlamanın sonucunu görmeden üçüncüyü atmayacağım, ya da hastalık hafiflemişse biyofungisitlerle idare edeceğim.
Sayın Çamtepe, bakteriyel yanıklıklağa ne ilacı kullandınız, ve kaç uygulama önerdiler.

Eski 23-04-2012, 21:27   #107
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın Çamtepe, bakteriyel yanıklıklağa ne ilacı kullandınız, ve kaç uygulama önerdiler.
Niyetim biyofungisit (Regalia ya da Bacilus Subtilis) kullanmaktı, ama fiyatları çok fazla olunca Mancozeb + Bakır Oksiklorür kullandım. Alternatifi Maneb + Bakır Oksiklorür kullanabilirdim ama nedense içimden Mancozeb geçti..

10 gün arayla en az iki uygulama yapmam gerekiyor. En önemli ve birinci uygulama tomurcuklar patlarken (fare kulağı aşamasında), ikinci uygulamayı da 10 gün sonra yapmak lazım.

Ancak yoğun yağmurlar nedeniyle ben 10 günlük süreyi maalesef geçirmek zorunda kaldık. Hem muhtemelen ilk yaptığımız uygulama yıkandı, hem nem oranı çok artttı, hem de yağmurun çok yağmasından ötürü arazi çamur olduğundan (bakınız ceviz çiftçisinin killi toprakla imtihanı ) traktör giremiyor. İşimiz zorlaştı anlayacağınız. İki üç gün içerisinde traktör girebilir olunca ikinci uygulamayı yapacağız. Hafta sonu bahçeye gidip durumu göreceğiz.

Eski 29-04-2012, 19:51   #108
Ağaçsever

leonfather41's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2012
Selamlar;

Resimdeki yaprakların buruşmasının nedeni nedir.Ne yapmam gerekiyor.

saygılarımla

Eklenen Resimler

leonfather41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2012, 20:53   #109
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Rüzgar yanıklığı olmuş gibi geliyor bana. Resimler yanıltabilir, çıplak gözle gördüklerinizi aşağıdaki linkteki resimle karşılaştırabilir misiniz?

Managing Pests in Gardens: Fruit: Environmental Disorders: Wind injury—UC IPM

Eski 29-04-2012, 22:14   #110
Ağaçsever

leonfather41's Avatar

Alıntı:
Rüzgar yanıklığı olmuş gibi geliyor bana. Resimler yanıltabilir, çıplak gözle gördüklerinizi aşağıdaki linkteki resimle karşılaştırabilir misiniz?

Managing Pests in Gardens: Fruit: Environmental Disorders: Wind injury—UC IPM
evet aynısı.nasıl önlenir.ilaçla yahut başka bişi;Bazı ağaçlarda gördüm bugün

Eski 29-04-2012, 22:39   #111
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Önlemek zor, doğal bir olay. Sıcak ve kuru bir rüzgar esmiş, yeni tazecik yaprakları kurutup kavurmuş.

Bağlantısını verdiğim sitede sulama ve gübre programına düzenli devam edilmesi önerilmiş.

Bakteriyel ya da mantari bir hastalık olmadığı için şanslısınız. Ağaçlarınıza dolu vurmuş gibi düşünün, üzülmeyin. Yola devam..

Eski 30-04-2012, 16:41   #112
Ağaçsever

leonfather41's Avatar

Alıntı:
Önlemek zor, doğal bir olay. Sıcak ve kuru bir rüzgar esmiş, yeni tazecik yaprakları kurutup kavurmuş.

Bağlantısını verdiğim sitede sulama ve gübre programına düzenli devam edilmesi önerilmiş.

Bakteriyel ya da mantari bir hastalık olmadığı için şanslısınız. Ağaçlarınıza dolu vurmuş gibi düşünün, üzülmeyin. Yola devam..
Sn Çamtepe bilgileriniz için teşekkürler.Biz profosyonel değiliz buradan aldığımız bilgiler doğrultusunda birşeyler yapmaya çalışıyoruz.Siteye bakıyorumda 300 500 1500 fidandan bahsediliyor.

kolay gelsin

Eski 02-05-2012, 23:13   #113
Yeni Üye

ataban's Avatar

Alıntı:
B

Dodine, antraknoz'a karşı ABD'de çok kullanılıyor. Ben de geçen sene kullandım, ve antraknozu epeyce baskıladık. Ancak görebildiğim kadarı ile bakteriyel yanıklığa karşı bir etkisi olmamış.

Peki bahçenizde antraknoz teşhis ettikten sonra mı bu uygulamalara karar verdiniz, yoksa etmeden mi?

Lütfen, hastalığı teşhis ettikten sonra ilaç uygulamasına karar veriniz. Daha önceki mesajlarımı okuyabildiyseniz, benim bahçemde bu hastalıklardan fotoğraflarla belgeselini çekecek kadar mevcut.

Eğer hastalığın varlığını görmeden ilaç atıyorsanız, bence hem doğamıza hem de cebinize zarar veriyorsunuz demektir.

.
Pestisit kullanımında doğaya verdiğimiz zarar konusunda söylediklerinize sonuna kadar katılıyorum. Önceki yıl bir çok fidanımın kurumasına sebeb olacak kadar yoğun bi enfeksiyon gördüğüm için daha çok ilaçlama yapmak zorunda kaldım.
Bu yıl mart ve nisan ayı içinde birer kez maneb ve en son dodine uygulamama rağmen bu gün bahçeme gittiğimde halen bazı fidanlarımda enfeksiyonun başlangıç etkilerini gördüm. Söylemek istediğim bulunduğum bögeye has bi durum olabilir çünkü Enez ilçesi etrafı akarsu,deniz ve lagün gölleri ile dolu. Bu ortam nem oranlarını korkunç seviyelere çıkarabiliyor. Ve tabi Mantari hastalık riskini.

Eski 02-05-2012, 23:17   #114
Yeni Üye

ataban's Avatar

Alıntı:
Benomyl'i iyi araştırmanızı tavsiye ederim. Mantari hastalıklar artık Benomyl'e direnç kazandığından, patentini alan DuPont firması artık üretmiyormuş.

Benomyl Sistemik bir ilaç diye daha etkili olabilir diye düşünmüştüm ama yazdıklarınıza göre haklsınız biraz daha araştırmam gerekicek.

Eski 02-05-2012, 23:21   #115
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Evet, nem durumunuzu çok zorlaştırır.

Siz de bir kaç ağacınıza benim yeni kullanacağım "sarımsak kürü" yapmak ister misiniz? Sonuçları karşılaştırmış oluruz.

orion1988 beğendi.
Eski 02-05-2012, 23:33   #116
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Benomyl için ürün bilgisinde yapılan şu uyarı tüyler ürpertici. Eminim diğer pestisitler için de benzer uyarılar vardır, ama tüm çiftçi arkadaşları uyarmakta fayda görüyorum:

Benomyl
EFFECTS OF LONG-TERM OR REPEATED EXPOSURE:
Repeated or prolonged contact may cause skin sensitization. Animal tests show that this substance possibly causes toxic effects upon human reproduction. Animal tests show that this substance possibly causes malformations in human babies.

UZUN VADELİ VEYA TEKRARLANAN MARUZ KALMA ETKİLERİ:
Tekrarlanan veya uzun süreli deri teması hassasiyete neden olabilir. Hayvan deneyleri bu maddenin muhtemelen insan üreme mekanizması üzerine toksik etkilere yol açtığını göstermiştir. Hayvan deneyleri bu maddenin muhtemelen insan bebeklerinde anomaliye neden olduğunu göstermektedir.

Eski 03-05-2012, 07:19   #117
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2012
Bu kadar umutsuz bir vakamı yani

ahanda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 21:07   #118
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Internet Benomyl üzerine yazıyla dolu, bir zararlı demişler bir de (limitler dahilinde kullanılırsa) zararsız..

Neyse, uzun lafın kısası mecbur olmadıkça hiç bir fungusit kullanmamak lazım.

Eski 03-05-2012, 21:17   #119
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Herkese iyi geceler dilerim. Bahçemizde bulunan ceviz ağaçlarında (özellikle geç uyananlarda) yapraklarda siyah noktalar oluşmaya başladı ve olmaması gereken bir şekilde yapraklar dökülüyor. Resim çekemedim haftasonu ekleyebilirim ancak. Forumu incelediğimde ilk sayfada bir arkadaşın eklediği resimler var ama bizdeki lekeler o kadar geniş ölçüde değil, küçük noktalar halinde. Bilgisi olan arkadaşların tavsiyelerini dinlemek isterim. Şimdiden teşekkürler, saygılar.

Blacksoul1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2012, 21:24   #120
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Bu mesajdaki gibi mi?

Etiketler
antraktoz, bordo bulamacı, ceviz hastalıkları

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024