agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni594Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-09-2011, 19:21   #61
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bu kadar az suladığınız halde bu kadar az yanmış şükredebilirsiniz bence.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2011, 16:13   #62
mst
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2010
Siz ikaz ettikten sonra 3 günde bir su verdim. Alt dalındaki yapraklar böyle oldu. Önce kenarları simsiyah oluyor, sonra kahverengi oluyor. Ateş yanıklığı mı?

Name:  ceviz00001.jpg
Views: 47050
Size:  48.4 KB

Name:  ceviz00002.jpg
Views: 14212
Size:  51.8 KB

mst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2011, 12:25   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2011
Selamlar
Bir akrabamız köyde 30 yılı aşkın süredir ceviz yetiştiriciliği yapıyor ancak ticari olarak değil akrabalar arasında paylaşılıyor.Ağaçların hemen hemen hepsi sağlıklı bir şekilde ceviz veriyorlar ancak 2 tane ağaçta sorun var.Birisinin verimi çok düşük, bir poşet kadar ceviz veriyor,diğer ağaç vermiyor.Bu iki ağaç yaklaşık 20 yaşında ve durumları hep aynı,sonradan olmuş değil yani yetiştirildikleri günden beri aynı durumdalar.Gözle görülür bir problemleri yok gibi.Bu sorunun sebebi ne olabilir ?
Bu iki ağaç diğer sağlıklı 15 ağaçtan yaklaşık 20 metre kadar uzakta.Toprakla ilgili bir sorun mu var veya ağaçlarda bir hastalık mı var anlayamadık.Şimdiye kadar kimse ilgilenmedi bu problemle.Yardımınızı bekliyorum.

fatihyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2012, 22:56   #64
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2012

mst nikli olan arkasın cevizlerin de oldugu gibi benim bahcem de bulunan cevizlerim dede yaprak uçları tıpa tıp aynı oluyor yanmış gibi ziratçı arkadaş güneş yanıgı demiş çaresi varmı dır .dokundugum da simsiyah katran gibi oluyor .sürgünlaride aynı oluyor lütfen bu konuda bilgisi olan yardım edebilirmi .

vizyon_78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 14:14   #65
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Merhaba efendim.

Ceviz ve hastalık ve zararlıları ile mücadele konusunda Tarım Bakanlığından bir link.

Saygılarımla lütfen.

Düzenleyen mrduran : 03-03-2012 saat 14:23 Neden: ikinci link ilavesi
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 15:34   #66
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
İlginiz için teşekkür ederim Çamtepe. Acaba yaprak besin tahlili bu tarihte yapılırmı, Çıkıcak sonuçlara göre yaprak gübresi vermek gerekebilir ve bu tarihten sonra uygulamak uygun olurmu karar veremedim.
University of California, yaprak dokuları ancak o zaman stabilize olduğu için yaprak analizi için Temmuz ayını uygun görmüş.

Türkçe bir kaynakta ise şöyle yazıyor:

Alıntı:
Ceviz

Tam çiçeklenmeden 6-8 hafta sonra, tepe sürgünlerdeki orta yaprağın ortasındaki yaprakcık çiftleri alınır. Ağacın dört yönündeki tepe sürgünlerinden olmak üzere 25 ağaçtan 30-35 adet örnek alınmalıdır.
Bizde çiçekler Nisan sonu Mayıs başında açıyor. Demekki Haziran sonu - Temmuz başı güzel bir zaman. Hem de gidip o zamanlarda bir kaolin atmalı

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 15:39   #67
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vizyon_78 Mesajı Göster
mst nikli olan arkasın cevizlerin de oldugu gibi benim bahcem de bulunan cevizlerim dede yaprak uçları tıpa tıp aynı oluyor yanmış gibi ziratçı arkadaş güneş yanıgı demiş çaresi varmı dır .dokundugum da simsiyah katran gibi oluyor .sürgünlaride aynı oluyor lütfen bu konuda bilgisi olan yardım edebilirmi .
Kaolin. 2-3 kere yapacağınız kaolin uygulaması ile hem güneş yanığından kurtulursunuz hem de iç kurdu zararını azaltırsınız.

Eski 03-03-2012, 15:53   #68
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fatihyilmaz Mesajı Göster
Selamlar
Bir akrabamız köyde 30 yılı aşkın süredir ceviz yetiştiriciliği yapıyor ancak ticari olarak değil akrabalar arasında paylaşılıyor.Ağaçların hemen hemen hepsi sağlıklı bir şekilde ceviz veriyorlar ancak 2 tane ağaçta sorun var.Birisinin verimi çok düşük, bir poşet kadar ceviz veriyor,diğer ağaç vermiyor.Bu iki ağaç yaklaşık 20 yaşında ve durumları hep aynı,sonradan olmuş değil yani yetiştirildikleri günden beri aynı durumdalar.Gözle görülür bir problemleri yok gibi.Bu sorunun sebebi ne olabilir ?
Bu iki ağaç diğer sağlıklı 15 ağaçtan yaklaşık 20 metre kadar uzakta.Toprakla ilgili bir sorun mu var veya ağaçlarda bir hastalık mı var anlayamadık.Şimdiye kadar kimse ilgilenmedi bu problemle.Yardımınızı bekliyorum.
Çiçek açma zamanlarını gözlemlediniz mi? Çiçek açtığı halde meyve alamıyorsanız, eğer tohumdan ekildiyse, genetik olarak çiçek açma zamanları diğerleri ile uyuşmuyor, bu yüzden tozlaşamıyor olabilir.

Eğer hiç çiçek açmıyorsa o zaman beslenme durumunda bir problem olabilir. Fosfor, Bor mineralleri bildiğim kadarı ile döllenmede rol oynayan makro ve mikro elementler.

Eski 03-03-2012, 15:56   #69
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Bu makalenin de okunmasını tavsiye edeceğim..

http://www.arastirma-yalova.gov.tr/d...1(187-192).pdf

Eski 04-03-2012, 11:08   #70
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-03-2012

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamtepe Mesajı Göster
Kaolin. 2-3 kere yapacağınız kaolin uygulaması ile hem güneş yanığından kurtulursunuz hem de iç kurdu zararını azaltırsınız.
sayın çamtepe ilginizden dolayı çok teşekkür ederim .2-3 kere kaolin uygulaması derken ilaç türü olsa gerek ,cahilligime bağışlayın bilmedigimiz için lütfen bu güneş yanıgı ile ilgili ilaçlama da kaolin ilaçları demek istediniz.nasıl ve hangi ilaçlardan kullanacagım .sırasıyla tarifini yazarsanız çok memnun olurum.

vizyon_78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2012, 21:09   #71
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vizyon_78 Mesajı Göster
sayın çamtepe ilginizden dolayı çok teşekkür ederim .2-3 kere kaolin uygulaması derken ilaç türü olsa gerek ,cahilligime bağışlayın bilmedigimiz için lütfen bu güneş yanıgı ile ilgili ilaçlama da kaolin ilaçları demek istediniz.nasıl ve hangi ilaçlardan kullanacagım .sırasıyla tarifini yazarsanız çok memnun olurum.
Pardon, eksik bilgi vermişim. Verdiğim linkteki ceviz hastalıkları kısmını okursanız Ceviz Yanıklığı'nın "Xanthomonas campestris pv. juglandis" olduğunu ve mücadelesinin bordo bulamacı ve bakırlı preperatlarla yapıldığını okuyabilirsiniz. Maneb, Dodine gibi ilaçların kullanımı için zaten ilçe tarımdan reçete almanız gerektiğinden, ziraat mühendisinin size dozajı tariflemesi sanırım en doğrusu olur.

Benim önerim Kaolin ise güneş yanıklığına karşı kullanılır. Kaolin bir ilaç değildir. Güneş, ceviz iç kurdu gibi çeşitli etmenlere karşı ağacınıza bir koruma sağlar, fotosentez yapılan saatleri arttırır.. Ben ilk defa 2011 sezonunda kullandım ve memnun kaldım.

Piyasada Surround WP, Sunguard WP gibi çeşitli firmalardan tedarik edilebilir. Tüm kaolin firmalarının listesini vermiyorum. Kaolin başlığında binbir türlü tartışma yürüyor zaten. Dolayısı ile en bilinen iki ürünü yazdım. Eğer dilerseniz Kaolin başlığını okuyup alternatifler de bulabilirsiniz.

Uygulama için birinci doz, tam doz olarak %5'lik süspansiyon (5 kg/100 lt) 50 kg/ha; ikinci doz 1/2 doz: %2.5'lik süspansiyon (2,5 kg/100 lt), 25 kg/ha şekinde öneriliyor. Tüm ağaçların iyice yıkanması lazım.

nurdangul beğendi.
Eski 26-03-2012, 14:12   #72
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Merhabalar,

Bakteriyel yanıklar için organik bir ürün olan Regalia SC kullanan site üyemiz var mıdır acaba? Sonuçlarından memnun musunuz? Internette Maneb + bakır karışımı ile benzer performansa sahip olduğu belirtiliyor farklı kaynaklarda. Tecrübesi olan üyelerimiz varsa tecrübelerini paylaşabilirlerse sevinirim.

Teşekkürler

Çamtepe

Eski 31-03-2012, 22:10   #73
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Merhaba,

Cevizde bakteriyel yanıklık hastalığı ile ilaçla mücadele konusunda bir miktar araştırma yaptım. Özetini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Tanımı ve belirtileri ile ilgili bilgiyi bu linkte bulabilirsiniz.

İlaçlı Mücadelesi:
Türkçe kaynaklarda maalesef yeterli bilgi bulunmamaktadır. Genel olarak Bordo Bulamacı ya da Maneb %80 ya da "bakırlı preperatlarla" ilaçlaması önerilmektedir.

Ancak yurt dışındaki kaynaklara baktığımızda pek çok karşılaştırmalı araştırma bulabiliyoruz. Ben de bu yazı ile sizlerle bu araştırmaların bir özetini paylaşmak istiyorum.

Öncelikle "bakır bağışıklığı" diye bir etki var. Nasıl bazı hastalıklar antibiyotiklere karşı direnç kazanabiliyorsa bakteriyel yanıklık bakterisi de bakıra karşı direnç kazanabiliyor. Amerika'da ceviz üretiminin %80'ini yapan California'da bakır direnci artık bilinen bir gerçek.

Bakırlı preperatların en büyük sorunu yağmur ile birlikte yıkanmaları ve/veya etkisini kaybetmeleri. Ayrıca toprakta bakır birikimine de yol açmaları ayrı bir sıkıntı.

Bordo bulamacına metal iyonları (Fe, Mg, Ca, Mn, Zn) katıldığında etkisini arttığı gözlemlenmiş. (%2.5 bordo bulamacı + 10 mikrogram/lt iyonlar). Link

Manzate adı verilen ilaç sanıyorum ülkemizde henüz yok. Aslında Maneb (62%) + Magnesium (%16) + Çinko (%2) karışımından oluşuyor. Yine araştırmalarda Manzate uygulamaları da başarılı bulunuyor.

Manzate, Maneb ya da Mancozeb bakırlı preperatlarla kullanıldığında en güzel sonucu veriyor. Bakır denildiğinde de genel olarak Bakır Oksiklorür (Kocide) ile yapılan deneyler en çok rastlanılanları.

Organik mücadele tarafına doğru kaydığımızda Regalia SC (sanırım Türkiyedeki satış adı değişiyor) karşımıza çıkıyor. Giant knotweed, Reynoutria sachalinensis adındaki bir bitkinin ekstraktı olan bu biopestisit tek başına kullanıldığında genellikle düşük yoğunluklu yanıklık sorunlarında daha çok etkili oluyor.

Ancak yine de bakırlı preperatlarla (Kocide) karıştırıldığında en iyi sonucun alındığı söyleniyor, ancak Maneb-Mancozeb-Manzate ile karıştırmak da mümkün. Regalia'nın en büyük avantajlarından birisi 1 saat içinde bitki tarafından alınarak yağmurdan etkilenmemesi.

Biopestisit cephesinde son ürünümüz Bacilus Subtilis. Ülkemizde Serenade adıyla satılan bu ürün de organik ceviz yetiştirenlerin tercihi olabilir.

Regalia 1 lt fiyatı 155TL + KDV, Serenade 4 lt fiyatı 120TL + KDV şeklinde alındı. Görüldüğü üzere maliyetleri gerçekten yüksek. Zaten biopestisidler kalıntı oranı sıfır olduğu için en çok meyve tutumu sonrası 2.-3. ve daha sonraki ilaçlamalarda kullanılıyor.

Ben bu sene Mancozeb + Kocide olarak başlayacağım, 3. ilaçlamayı Bacilus Subtilis yapabilirim.

Bu bilgilere ihtiyacınız olmaması dileklerimle

Kaynakça:
http://marronebioinnovations.com/pdf...nut_blight.pdf
http://walnutresearch.ucdavis.edu/2009/2009_241.pdf
http://walnutresearch.ucdavis.edu/2010/2010_195.pdf

Düzenleyen Çamtepe : 31-03-2012 saat 22:12 Neden: kaynakça eklendi
Eski 03-04-2012, 19:18   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Wink Ceviz fidanlarım

Ceviz ağaçlarında görülen bu oluşumlar acaba nedir ?

Name:  cep resim 320.jpg
Views: 10933
Size:  49.5 KB

Name:  cep resim 321.jpg
Views: 11042
Size:  44.2 KB

Name:  cep resim 322.jpg
Views: 10927
Size:  49.1 KB

Name:  cep resim 323.jpg
Views: 10994
Size:  46.9 KB

Name:  cep resim 324.jpg
Views: 10879
Size:  36.8 KB

orion1988 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 19:22   #75
Ağaç Dostu

Ceviz fidanlarım

Name:  cep resim 325.jpg
Views: 10864
Size:  42.4 KB

Name:  cep resim 326.jpg
Views: 10841
Size:  32.4 KB

Name:  cep resim 329.jpg
Views: 10776
Size:  66.2 KB

Name:  cep resim 330.jpg
Views: 10854
Size:  64.1 KB

Name:  cep resim 331.jpg
Views: 10772
Size:  58.4 KB

Eski 03-04-2012, 19:25   #76
Ağaç Dostu

Ceviz fidanlarım

Name:  cep resim 332.jpg
Views: 13164
Size:  60.6 KB

Name:  cep resim 333.jpg
Views: 11273
Size:  63.2 KB

Eski 03-04-2012, 20:12   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Kabuklubit ve Koşniller
Cevizlerde zararlı olan kabuklubit ve koşnil türleri, San jose kabuklubiti (Quadraspidiotus perniciosus) ve Kahverengi koşnil (Parthenolecanium corni)’dir.
San jose kabuklubitinin ergin dişilerinin kabukları esmer renkli ve 1.7- 2.0 mm çapındadır. Zararlının bulunduğu dalın kabuğundan boyuna bir kesit alındığında kan kırmızısı emgi lekeleri ortaya çıkar. Kışı birinci dönem larva halinde geçirir ve yılda üç döl verir. Ağaçların gövde, dal, yaprakçık, sürgün, tomurcuk ve meyvelerinde bitki özsuyunu emmek suretiyle zararlı olur. Emgi esnasında toksik madde salgılar ve ağacın zayıflamasına neden olur. Mücadelesinde, budama esnasında zararlı ile bulaşık olan dallar kesilerek bahçeden uzaklaştırılmalı, bahçe kurulurken temiz fidan kullanılmalıdır. Zararlıya karşı gerekmesi durumunda kış mücadelesi yapılabileceği gibi, erken ilkbaharda ve yaz aylarında da larva döneminde ilaçlamalar yapılabilir.
Kahverengi koşnil ergin dişilerinin kabuk çapı 3.5 mm kadardır ve kahve renklidir. Kışı ağaçların genç dal ve sürgünlerinde ikinci dönem larva halinde geçirir. Yılda bir döl veren zararlı yaprakçık, dal ve sürgünlerde bitki özsuyunu emmek suretiyle zararlı olur. Aynı zamanda salgıladığı tatlımsı madde nedeniyle fumajin oluşumuna neden olur. Gerek bitki özsuyunu emmesi gerekse fumajin oluşturması nedeniyle ağaçların sürgün ve dalları gelişemez, yapraklar dökülür ve ağacı zayıflatarak verimi olumsuz yönde etkiler. Mücadelesinde koşnil ile bulaşık dallar budama esnasında bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Yoğun olarak bulunan bahçelerde yumurtalarının yarıdan fazlasının açıldığı dönemde larvalarına karşı ilaç uygulaması yapılmalıdır

alıntı ksu.edu.tr

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2012, 20:31   #78
Ağaç Dostu

teşekkürler sayın ncp1963 .selam ve sevgiler

Eski 04-04-2012, 16:36   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orion1988 Mesajı Göster
teşekkürler sayın ncp1963 .selam ve sevgiler
rica ederim birde şu linki inceleyin sanırım daha çok yardımcı olacak size

http://www.tarim.gov.tr/Files/uretim...ikmucadele.pdf

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 08:08   #80
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2008
Sn.orion1988,
Ben yosun ve likenler olduğunu düşünüyorum. sanırım çok nemli bir bölge. diğer ağaçlarda da olması lazım. isterseniz onlarıda bir inceleyin derim. bu nemli ortamda da mantari hastalıkların çoğalması hep kolay olmaktadır.

ferba266 beğendi.

Düzenleyen çaça : 05-04-2012 saat 08:12 Neden: yazı hatası
çaça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2012, 08:21   #81
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
rica ederim birde şu linki inceleyin sanırım daha çok yardımcı olacak size

http://www.tarim.gov.tr/Files/uretim...ikmucadele.pdf
Ne acıdır ki Tarım Bakanlığı'mızın bu yayınında Bakteriyel Yanıklık (Xanthomonas axonopodis pv. juglandis ) ile ilgili tek bir cümle yok Halbuki benim bahçem kırılıyor bu hastalıktan..

Eski 05-04-2012, 21:50   #82
Ağaç Dostu

sayın çaça başka ağaçlarda da var haklısınız.cevize zarar verir mi çaresi var mı ?

Eski 05-04-2012, 21:53   #83
Ağaç Dostu

sayın çamtepe nasıl mücadele ediyorsunuz ? resimleyebilir misiniz ?

Eski 06-04-2012, 16:26   #84
Ağaçsever

ferba266's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2012
Alıntı:

Eklenti 279514

Eklenti 279515

görülen sarımtrak oluşumlar, yosunlardır. yaşlı bakımsız ağaçlarda çokça çıkar. birkiye elbet zararlıdır. fakat hastalık veya zararlılara oranla daha az zararlıdır.

ferba266 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2012, 11:54   #85
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Alıntı:
sayın çamtepe nasıl mücadele ediyorsunuz ? resimleyebilir misiniz ?
Yoğun mücadeleye ilk defa bu sene başlayacağız. Daha önce bordo bulamacı yeterli olur sanıyorduk. Ancak California'da yapılan araştırmalarda bu bakterilerin zamanla bakır direnci oluşturduğu gözlenmiş.

Bu mesajımda internette yaptığım araştırmaların kısa bir özetini aktarmıştım.

Bu araştırmaya göre ilk uygulamayı Mancozeb + Kocide 2000 + İz Elementler olarak dün yaptık. İkinci uygulamayı da yine bu şekilde 10 gün içerisinde yapacağız.

Daha sonra durumu gözlemlemek istiyorum. Zira en önemli ilaçlamalar bud break denilen aşama (ceviz yapraklarının "dua eder gibi olduğu", aşağıdaki resimde görülen aşama) ve çiçeklenme sonrası.
Name:  bud break.jpg
Views: 11407
Size:  17.6 KB

Bu dönemden sonra bakteriyel yanıklık kendini ya yeni sürgünlerde siyah lezyonlar olarak, ya da yaprak yüzeylerinde siyah noktalar olarak gösterecek. Durumun ciddiyetine göre ya (istemeden de olsa) kimyasalla devam edeceğim, ya da biyofungisitlerle idare etmeye çalışacağım.

Öte yandan, bilimsel literatürde ceviz ile ilgili bir denemesi olmamasına rağmen sarımsağı da test etmek istiyorum. Bunun için evde kendim sarımsak tinktürü hazırlamaya başladım. Bunu da seçtiğim bazı ağaçlarda kaolin ile karıştırıp sırt pompası ile ağaçlara atacağım. Ceviz üzerine olmasa da internette sarımsağın hem böcek kovucu hem de anti fungal ve bakteriyel özelliğini anlatan pek çok kaynak mevcut. Bu "efsaneyi" de bu sene test etmeye çalışacağım.

Tüm uygulamaların sonucunu sene sonunda umarım buradan paylaşma şansım olur.

orion1988 beğendi.

Düzenleyen Çamtepe : 08-04-2012 saat 11:55 Neden: Görsel olarak düzenlendi.
Eski 08-04-2012, 18:44   #86
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Bir örnek daha veriyorum. Resim çekiliş tarihi 3 Temmuz 2011. Resimde gördüğünüz yeni bir sürgün.
Name:  bakteriyel_yaniklik2.jpg
Views: 13541
Size:  46.8 KB
Sol tarafta kaolinle kaplı yaprakları görebiliyorsunuz. Yeni sürgünün tam ortasındaki siyah kısım bizim bakteriyel yanıklık. Oradaki bu enfeksiyon dalı tamamen kurutup o noktadan kırılmasına yetiyor bile. Geçtiğimiz sene Mart ayında bordo bulamacı yapılmıştı ve antraknoza karşı da dodine kullanmıştık. Esas derdimizin antraknoz olduğunu sanırken bakteriyel yanıklığın farkına varamamışız.

Gördüğümüz kadarı ile kaolin'in önleyici ya da durumun daha kötüye gitmesini önleyici bir etkisi olmuş, ama tedavi edici anlamda bir etkisini göremedik.

orion1988 ve nurdangul beğendi.
Eski 09-04-2012, 08:34   #87
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2008
Alıntı:
sayın çaça başka ağaçlarda da var haklısınız.cevize zarar verir mi çaresi var mı ?
Pek zararı olduğunu sanmıyorum. Başka hastalıklara dikkat etmelisin bence.

çaça Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2012, 09:56   #88
Ağaç Dostu

teşekkürler sayın çaça selamlar

Eski 11-04-2012, 23:47   #89
Yeni Üye

ataban's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Ateş yanıklığı mı yoksa Antraknoz mu? ya da başka bi şey

Arkadaşlar sulamada sıkıntım yok ilk yılda böyle bi olay görülmemişti acaba nedir bu? lütfen bi fikir başka benzer fotolarda gönderebilirim

Eklenen Resimler

ataban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2012, 00:10   #90
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Bu Antraknoz, sıcak havalarda bilhassa hava sıcaklığının 35 dereceler üzerindeki sıcaklıklarda ağaçlarınıza (bilhassa salma) su vermeyin.

İllada su vermenize ağaçlarınızın gereksinimi varsa gerekiyorsa gece toprağın biraz soğumasından sonra sulayınız.

BURGAZ73 beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
antraktoz, bordo bulamacı, ceviz hastalıkları

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024