agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni594Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-07-2009, 10:09   #31
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2006
Bir zirai ilaç bayisine ya da il, ilçe tarım müdürlüklerine gidiniz. Orada size bunlar için ilaç isimlerini ve etkili maddeleri içeren bir reçeteyi rahatlıkla vereceklerdir. Kolay gelsin. Yok bulamaz iseniz sonra bir arkdaş size buradan yardımcı olur.

Sebahattin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2009, 12:51   #32
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Merhaba,
Bahçemizdeki ceviz ağacı 2 senedir resimlerdeki gibi gövdesi yarılıyor.Bu bir hastalık mıdır ? Yapmam gereken bir önlem var mı ? Meyveleri düşüyor bundan dolayı mı ? Yaprakları gördüğüm kadarı ile sağlıklı.
Teşekkürler

Eklenen Resimler

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2009, 09:45   #33
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Büyük bir ihtimalle , geçmiş birkaç yıl içinde ağaç yaz döneminde susuzluk yaşamış. Bunu, bu dönemi en iyi siz bilirsiniz. Normal sulama rejimine döndüğünde ağaç kendini toplayacaktır.

Eski 19-07-2009, 00:49   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2009
yardım

arkadaslar bahcemdekı cevızlerde hastalık olustu agacın kokune dogru sıyah delıkler olustu ben adapazarı ovasında oturuyorum cevızler 12 yıllık falan hastalık 2 senedır goruluyor.
yorumlara baktım ve anlayabılecek arkadasların olduguna ınanıyorum fotoları yukleyemedım lınk i veriyorum ve msn adresımı ilgilenmenizi rica ediyorum
linj :http://rapidshare.com/files/257366191/ceviz.rar
msn: sefakose54@hotm..

yalanesinti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2009, 09:13   #35
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalanesinti Mesajı Göster
arkadaslar bahcemdekı cevızlerde hastalık olustu agacın kokune dogru sıyah delıkler olustu ben adapazarı ovasında oturuyorum cevızler 12 yıllık falan hastalık 2 senedır goruluyor.
yorumlara baktım ve anlayabılecek arkadasların olduguna ınanıyorum fotoları yukleyemedım lınk i veriyorum ve msn adresımı ilgilenmenizi rica ediyorum
linj :http://rapidshare.com/files/257366191/ceviz.rar
msn: sefakose54@hotm..
Sanıyorum taban suyu yüksek, ağaçlar sızıntı yapmaya başlamış. Biraz drenaj gerekebilir. Cevizler kök bölgesindeki oksijene oldukça hassastır. Suyun fazla olması kök boğulmasına ve ağaçların gerilemesine hatta ölümüne sebep olabilir.

Eski 20-07-2009, 15:17   #36
Yeni Üye

sebahattın arkadasım verdiğin bilgiler için çok teşekkur edıyorum, bizim buralarda rakım biraz düşük ve birde biz toplama zamanı yaklastıgından devamlı sulama yapıyoruz. Bizim sulama yapmamızın etkısı olmus olabilirmi ve agaclar için yapabilecegimiz ne var acab.
Diğer arkadaslarda bilgilerini paylasırsa memnun olurum

Eski 22-07-2009, 07:24   #37
Ağaç Dostu

Sebahattin's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalanesinti Mesajı Göster
sebahattın arkadasım verdiğin bilgiler için çok teşekkur edıyorum, bizim buralarda rakım biraz düşük ve birde biz toplama zamanı yaklastıgından devamlı sulama yapıyoruz. Bizim sulama yapmamızın etkısı olmus olabilirmi ve agaclar için yapabilecegimiz ne var acab.
Diğer arkadaslarda bilgilerini paylasırsa memnun olurum
Sulamayı iraz azaltabilirsin. Drenaj şartlarını kontrol et gerekirse kanal ya da çukur şeklinde drenaj oluşturabilirsin.

Eski 08-08-2009, 20:19   #38
Yeni Üye

*** ederim sebahattin yardımların için

Eski 12-08-2009, 15:44   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Siyah lekerler olmaya başladı.

Arkadaşlar 6 yaşındaki ceviz ağaçlarında bu sene ye kadar hic görmediğim siyah lekeler oluşmaya başladı.
Sakarya bölgesinde bulunuyorum.Ceviz fidanları yalova3 fidanı kullandım,ilaçlamalarımı yaptım sulamayı dinlenmişsu damla olarak yapıtım.
1 adet ceviz ağacı kurudu kökü ile birlikte çıkardım gökleri daha çok yanlara doğru yönelmişti kökün bulunduğu zemin yağlı toprak mille benzer bir kıvamda 7-8 tane sinde siyahlekeler oluşmaya başladı.
resimledim neden olduğu kunusunda bir cevap bulamadım.fidancı bu tarz topraklarda yetiştiğini söylemişti yalova3 cinsi fidanların.

Eklenen Resimler

sakarya54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 14:28   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2009
sayın sebahattin ceviz konusunda bilgilisiniz sanırım .oğlumun Edirne de ormanlık alan yakınında dörtyüz adetlik ceviz bahçesi var.Boyları henüz birbuçuk metre civarında.BU sonbahar bordo bulamacı yapması gerekirmi?Sanırım köy soğuk bir iklimde.

albi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2009, 05:30   #41
Ağaç Dostu

dremre's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2009
Merhabalar
Ufak ceviz fidanlarım var. Ancak yapraklarda yer yer kararma ve neredeyse tüm yaprakların alt yüzlerinde 1 mm'lik parazit yumurtası ve larva görünümlü şeyler var. Ayrıca tüm yapraklar yapış yapış olmuş. Ne yapmalıyım.

dremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2010, 03:28   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2009
ceviz bahçesinde hastalık

Arkadaslar,Gelibolu'da bir arkadasin ceviz bahcesini gezdim yaklasik 40 agac var ve 11 yasinda agaclar ama bir problemi var bu agaclarin hepsi meyve veriyor ama hepsinin icleri bos cikiyor ben bunun sebebini merak ettim ne yapilmasi gerekir acaba bu konuda yardimci olabilirseniz sevinirim

Dolcel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2010, 22:11   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2010
ceviz hastalığı

arkadaşım.o bahsettiğin hastalık değildir.cevizler içlerini dolduramıyor.bol bol su ve gübre verin.ayrıca ceviz cinsi ne.o yöreye uygunmu.

bursaranger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 13:52   #44
Ağaçsever

clioGT's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2010
akşam resimleri eklemekle birlikte benim de bu konuda bir sorum var.

evin balkonunda ektiğim ceviz fidan verdi yaz evveli, yazın da gayet gür gür dallanıp yapraklanmaya başlamışken, yaz sonuna doğru neredeyse bütün yaprakları kurudu ve döküldü. 1 metre uzunluğunda fidanın gövdesi kaldı sadece. 2 3 yaprak kaldı en tepede sadece. sebebi ne olabilir bunun?

iyi günler dilerim

clioGT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 22:56   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Hastalık...

Afyonda 20 yaşında olup ama neredeyse hiç meyvesini yiyemediğimiz bir cevize babam aşı yaptı.Fakat bu aylarda ağacın yaprakları aşırı soldu ve yaprak arkalarında resimdeki sarı canlılar üremeye başladı ne yapmalıyız.İkinci sorum u yapraklardan kompost yapmam problem yaratırmı? Yardımlarınız için teşekkürler.

Eklenen Resimler

qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 10:27   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2011
ceviz hastalıgı yardım lütfen

http://img9.imageshack.us/i/01022011993.jpg/
http://img854.imageshack.us/i/01022011993.jpg/

http://img215.imageshack.us/i/01022011994.jpg/
ceviz agacımda ki %90 ceviz in hepsi böyle bi tarafı kuru bi tarafı saglam sizce neden lütfen yardım edermisiniz.

freearas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2011, 10:46   #47
Ağaçsever

clioGT's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi clioGT Mesajı Göster
akşam resimleri eklemekle birlikte benim de bu konuda bir sorum var.

evin balkonunda ektiğim ceviz fidan verdi yaz evveli, yazın da gayet gür gür dallanıp yapraklanmaya başlamışken, yaz sonuna doğru neredeyse bütün yaprakları kurudu ve döküldü. 1 metre uzunluğunda fidanın gövdesi kaldı sadece. 2 3 yaprak kaldı en tepede sadece. sebebi ne olabilir bunun?

iyi günler dilerim
biraz geç oldu ama

resimler:

şuanda ise hiç yaprak kalmadı

clioGT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2011, 19:10   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
cevizler ölüyor

Benim 15 yaşında cevizlerimden biri tamamen öldü diğeri ise zar zor tekrar dirildi. gövdesinde liken gibi sararma oluyor fotolarda var, dallarında da oluyor sonra ölüyor ya da ölürken sararıyor anlamadık. köyde büyük cevizler bile bu şekilde öldü ve ölüyor. bu bir hastalık mı. ölünün de dirilenin fotolarını da yolluyorum. onu tekrar tam sağlıklı yapmak için ne yapmak lazım. hafif eğim var. üst kısıma bir havuz kazıp içini suyla doldursam şu sıcak günlerde canlanmasına yardımcı olur mu. bunlar da fotoları.

bu ağaca su, kimyevi veya benzeri takviyesi yapsam dirilir mi. ya da alttan kessem tekrar sürer mi. çok yazık 20 yıllık ceviz gidiyor göz göre göre

bu ağacın altına birşey dökmüşlerse ve ondan dolayı ölmüşse bundan emin olmak için tahlil yaptırabileceğim bir yer var mı. ya da yine başka bir sebepten ölmüşse tahlil ile anlaşılır mı. açıkçası diğer cevizlerde de bu risk var. kesin bir şekilde çözüm için tahlil yaptırılabilir mi ya da böyle bir metod var mı, ne derece geçerli.

Eklenen Resimler

Düzenleyen junior : 12-06-2011 saat 01:13
junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2011, 09:27   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-03-2010
Ceviz ile ilgili bende oluşan fikrim: Yakın çevre bitki florasında var olan cevizlerin gelişim durumlarına bakalım onlardada aynı sorunlar gözüküyorsa; çevrenin ceviz yetiştirmeye görünüşteki oranda müsait olduğu sonucuna varılmalıdır. Her bitki her toprakta uzun yıllar yaşama performasyonunu gösteremez.

Diyelim ki toprağınızın iki metre altında geçirgenliği çok güç bir sert tabaka var;
Bitki kökleri bu seviyeye gelinceya kadar, mutlu mesut yemyeşil 5-10-15 yıl yaşarken;
birden yavaş yavaş dallarında kurumalar başlar, her sene yeşilliğinde küçülmeler ilerler,
gövdesinden veya köklerinden yeni taze fışkınlar verip, kendini yenilemeye yönelir.
Bu yeni filiz sürgünlere yaşam şansı verilirse; onlarda bir 5-10 sene yeni ağaç olarak devam edebilirler. Sonuç olarak ; her yerde asırlık ağaç yaşatma durumumuz yok, kanaatindeyim.
Sağlıklı günler dilerim.

ligustrum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2011, 15:02   #50
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Sevgili Junior, sizdeki problemin aynısını biz de yaşıyoruz. Babamın uzun yıllardır baktığı, cevizlerinde de aynı şey oldu. ceviz hastalıları ile yazılan hiç bir şeyde sizde gördğüm şeyi görmedim o yüzden başımıza gelen şeyin bir hastalık olamayacağını düşünüyorum.

Amcam da babam da bahçelerinde ceviz yetiştirdi bizim bahçenin karşı taraflarındaki komşularda ceviz yetiştiriyorlar Böyle düşünmemin bir neeni de şu: amcam ile babam 14 dönüme yakın bahçeyi beraber kullanıyorlar, kendi taraflarını da çitle değil de aradan bir ırmak kazarak ayırmışlar,aynı bahçede bu ırmak sayesinde herkes kendi tarafını biliyor vebu 14 dönümlük bahçe 3 parçalı. Yani bahçenin 3 te 1'i köyün aşağısında, 3'te 1'i evin üstünde kalan kısmı da ortabahçenin çapraz yukarısında.

Bu kadar ayrıntılı anlatmamın nedeni ise bizim ağaçlardaki kuruma önce alt kısımdaki cevizbahçesinin sadece bizim tarafında oldu, ilk sene aşılı cevizler misket kadar küçük ürün verdi, sonraki yıl tamamen kurudu.Ama ne amcamın tarafındakilere ne de yan komşunun bahçesine hiç bir şey olmadı.
Geçen sene de evin üstündeki ortadaki bahçede aynı şey oldu. İşin garip kısmı bu kez kurumanın olduğu geçen yıldan önceki yılda o bahçeden çok iyi ürün almıştık yani hiç bir astalık belirtisi olmadan.

Daha da ilginç ola geçen sene bahçemizde ağaçlar ürün vermiş,minik cevizler dallarında ama ne olmuşsa ağaç meyvesini verdikten sonra bir anda olmuş, ağaçta yaprak namına birşey kalmamış,, zavallı minik meyveler haricinde sizinkiler gibi kupkuru. Garip olan bu bahçede de hastalığın veya sayın Ligistrumm'un dediği gibi geçirimsiz tabakanın yanlızca bizim ağaçlara denk gelmesi. 1 metre ötedeki amcamın veya yan komşunun cevizlerinin başına böyle bir şey gelmemesi. Hal böyle olunca babam 3.üstteki bahçenin başına daha bir şey gelmeden satmaya karar verdi.
Kimse anlamadı bu nedir. Ben foruma resim yükleyemiyorum ama sizinle aynı dertten muzdaribim aynı soruyu Bir Bilene Soralım kısmında Mine Pakaner'e de sorabilirmisiniz onun vereceği cevabı merak ediyorum

Emine Akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2011, 16:46   #51
Ağaçsever

Antaios's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2006
Kurt yemiş olabilir.

Antaios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 00:09   #52
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Cevap vermiştim sildim.

Bence başlıkta silinmeli.

Düzenleyen Lilium : 18-07-2011 saat 23:48
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 09:18   #53
Ağaçsever

Antaios's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Kaplan cinsiyse boş çıkması normal, kaplan yeşil tüketilen bir ceviz çeşidi kurumaya bırakılırsa içleri boş olur.
Çeşidi kaplan mıymış?

Antaios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2011, 21:15   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2009
Cevizimdeki beyaz hastalık

Resimlerdeki hastalık nedir ne değildir, yardımcı olursanız sevinirim..

jasoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2011, 14:46   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2011
Sayın yetkililer ve arkadaşlar;

Forumu uzun süredir takip etmeme rağmen henüz bugün üye oldum. İlk mesajım olmasına rağmen benim için büyük sıkıntı olan ceviz ağaçlarım için yardım talep ediyorum.
Kısaca söz etmek gerekirse; yaklaşık 25 adet ceviz ağacım var. İçerisinde 3 adedi birhayli büyük ve asıl derdim onların hastalıkları.
Her üç ağacın da çetişleri farklı ama içlerinden ikisinin durumunu yaklaşık 7 yıldır düzeltemedim. Ağaçlarımın üçü de bir çayın yakınında olduğu için Karaleke ile direkt mücadele ediyorum. Bu sene düzenli ilaçlayarak bu problemi çözdüm gibi AMA her iki ağacımda meyve elde etmişken, hatta meyveler birhayli büyümesine rağmen şu anda üçer-beşer dökülüyor. Bu sene Bordo Bulamacı, Mankozep fungusit ve son iki seferde de ceviz iç kurdu için yoğun bakım yapmıştım. Çıldırmak üzereyim ve seyretmekten başka birşey yapamıyorum. Dökülen ceviz örneklerini bu hafta sonu bahçeye gidip fotolarını yayınlayacağım ama öncesinde fikirlerinizi almak istiyorum. Teşekkürlerimle.

tugrul.unlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2011, 21:02   #56
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jasoman Mesajı Göster
Resimlerdeki hastalık nedir ne değildir, yardımcı olursanız sevinirim..
Name:  GvaGV.jpg
Views: 9651
Size:  66.7 KB

Name:  IwjBZ.jpg
Views: 9615
Size:  42.9 KB
Resimlerin boyutları çok büyüktü önce onları küçülttüm. Sizler de resim yüklerken buna özen gösterirseniz forumun sayfa düzenini bozmamış olursunuz.

Resimlerdeki hastalık değildir, kapuklu bit'tir,

Yoğun olduğun da ağaçları kurumaya kadar götürür.

Yaz ilaçlamalarıyla Dursban 4 le mücadelede iyi sonuçlar gösterse de en iyi sonucu sarı ilaç dediğimiz kışlık yağlarla alırsınız.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2011, 12:34   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Ceviz meyve ve yapraklardaki sıkıntı....

Kaman1, pedro, bilecik, şebin aşılı 4 yaşlı kapama ceviz bahçemde bazı ağaçlarda fotograflarda görüldüğü üzere bazı sıkıntılar mevcut. Bu sıkıntıların nedeni ne olabilir ? Saygılar...

Name:  fotoğraf.JPG
Views: 9521
Size:  35.2 KB

Name:  fotoğraf2.JPG
Views: 9405
Size:  20.9 KB

Name:  fotoğraf3.JPG
Views: 9403
Size:  34.3 KB

Name:  fotoğraf4.JPG
Views: 9413
Size:  20.8 KB

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2011, 15:23   #58
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Merhaba,

Uzmanı değilim ama 2. resimdeki yaprak biraz antraknoz'a benziyor. ancak çok ciddi değil gibi duruyor.
http://www.samsuntarim.gov.tr/teknik...erisi/b_29.pdf

1. ve 3. resimdeki de bakteriyel yanıklık gibi duruyor.
http://www.tarimtr.net/zirai_muc/cev...yanikligi.html

Ayrıca bir yaprak besin tahlili yaptırmanızı öneririm.

Çamtepe

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2011, 09:49   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
İlginiz için teşekkür ederim Çamtepe. Acaba yaprak besin tahlili bu tarihte yapılırmı, Çıkıcak sonuçlara göre yaprak gübresi vermek gerekebilir ve bu tarihten sonra uygulamak uygun olurmu karar veremedim.

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2011, 19:17   #60
mst
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2010
Ceviz fidanımın yaprakları

Baharda yeni diktiğim ceviz fidanımın yaprakları bu hale geldi. Diktikten sonra keçi gübresi (bir kürek kadar) vermiştim, her 15 günde bir sulama yapıyorum ama kâr etmiyor. Ne dersiniz?

Name:  ceviz00011.jpg
Views: 11017
Size:  62.4 KB

Name:  ceviz00012.jpg
Views: 12184
Size:  46.6 KB

Name:  ceviz00013.jpg
Views: 12608
Size:  53.5 KB

mst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
antraktoz, bordo bulamacı, ceviz hastalıkları

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024