agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Ceviz (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=423)
-   -   Ceviz Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=8634)

yunusx 27-04-2008 12:27

Ceviz Hastalıkları

2 Eklenti(ler)
Bahçemde bulunan resimdeki cevizin gövdesi sanki hastalık varmış gibi inceliyo bir ceviz daha var oda aynen böyle oldu ikisininde böyle olması çok ilginç geldi sebebi ne olabilir acaba

hosseda 24-07-2008 22:32

Merhabalar,
Bahçemdeki tek ağacım ceviz. Daha önceki sahipleri harım dedikleri bu yerde bakla, soğan vb. gibi sebze tarımı yapmışlar. Komşu arsa ile olan sınırımda da bir kaç aşısız incir ve hayıt ağacım var. Cevizin dibini kış sonunda taş ile ördürmüş ve toprak ilavesi yaptırmış idim. Genç bir ağaç ancak son iki yılda çok iyi ürün vermiş. Bahçe meyilli ( köyde düz arazi çok az zaten her taraf yamaç desem olacak). Ağacın üst tarafına bir toprak havuz açtım ve hafta sonları gittiğimde havuzu su ile doldurararak cevizin sulanmasını sağladım ( bunu bana köylüler tavsiye etmiş idi). Ağaç sanki çoştu. Üzeri ceviz dolu, hatta bazı dallara destek yaptım. Ancak bir ay kadar önce alt taraftaki yapraklarda kara lekeler oluşmaya başladı (lekeler siyah renkte ve mercimek tanesi büyüklüğündeler). Hatta bir kaç yaprak kurudu da. Ve maalesef son gidişimde lekeli yaprak sayısında büyük artma olduğunu gördüm. Ama bu arada ağaçtaki keyf aynen sürmekte. Göğe doğru filizler fışkırıyor desem olacak. Meyvelerde hiç leke görünmüyor ve dökülmede yok. Bu hastalık hakkında bana bilgi verebilirmisiniz acaba. Nasıl bir ilaç kullanmam lazım. Köylülere soruyorum ama pek üzerinde durdukları yok. Ama ben endişe etmeye başladım. Almam gereken bir önlem varsa geç kalmaktan korkuyorum.
Hoşçakalın.

fmt79 25-07-2008 08:12

Endişelenmenize gerek yok. Ceviz Antraknoz hastalığı ülkemizde yaygın bir ceviz hastalığıdır. Şiddetli olduğunda meyvelerde de kahverengi-siyah lekeler oluşur ve dökülür. Hatta bazen ağaçta tüm yapraklar kuruyabilir :) ama telaşa gerek yok, en nihayetinde ceviz ağacınız ölmeyecek... Emin olabilmek için bir foto yükleyebilir misiniz?

hosseda 25-07-2008 09:17

Sayın fmt79,
Yarın bahçeye gideceğim nasipse. Ağacın hastalıklı yapraklarını gösteren fotoğraf çekerim ve buraya aktarırım. İlginiz için teşekkür ediyorum. Ama anladığım kadarı ile telaşlanmama sebep olacak bir durum yok.
Hoşçakalın.

hosseda 27-07-2008 20:38

5 Eklenti(ler)
Sayın fmt79,
Cevizime ait çektiğim fotoğrafları aşağıya ekleyeceğim. Çok güneşli saate denk geldi fotoğrafları çekmem,o sebepten çok net olmamış, ama kuruyan yapraklar görülmekte. Bu defaki kontrolumda bazı meyvelerde de lekeleri gördüm maalesef.
Hoşçakalın.

fmt79 28-07-2008 08:25

Evet, fotoğraflar net olmamış ama, yine de Ceviz Antraknoz Hastalığı olduğunu düşünüyorum. Her yıl şiddetli enfeksiyonlar meydana gelirse fungusit kullanmanız gerekebilir. Şu mevsimde zaten iş işten geçti. Cevizde ilaçlama yapmak biraz zor oluyor ama yine de yapabilecek altyapınız varsa, seneye fungusit uygulaması yapabilirsiniz.

samisali 31-07-2008 13:10

merhaba

arkadaşım benimde bir cevizliğim var 8 yıllık benim problemimde kasım ayında soğuk vuruyor yaklaşık 1,5 metre uzuyor mayısta uyanmıyor atllardan yeni şıvgınlar çıkıyor
bana bir öneriniz varmı
şimdiden ilginize teşekkürler

erasmus 31-07-2008 14:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi samisali (Mesaj 263893)
arkadaşım benimde bir cevizliğim var 8 yıllık benim problemimde kasım ayında soğuk vuruyor yaklaşık 1,5 metre uzuyor mayısta uyanmıyor atllardan yeni şıvgınlar çıkıyor
bana bir öneriniz varmı

Merhaba. ceviz ağaçları normalde - 25 dereceye kadar soğuklara dayanabilir. +7 derecede de soğuklama uykusuna girer. Ancak günümüzde kültüre alınmış ve aşılı tabir edilen çeşitlerde soğuğa dayanıklılık ırklara göre farklılıklar gösterebilir. Bu ırklardan yalova denen tür kaman ve şebin türlerine göre soğuk zararına daha hassastır. Bir bölgede ceviz dikimi yapılacaksa ilk önce o yöreye uygun türün seçilmesi gerekir. Yazınızdan anladığım kadarıyla, don zararının sürekli olarak tekrarlandığı düşünülürse, yöreye uygun olmayan bir ırk seçmiş olma ihtimaliniz yüksek görünüyor. Dondan korunma için uygulanan standart yöntemleri uygulasanız bile eğer yanlış ırk seçilmişse başarı şansı pek de fazla olmayacaktır maalesef:(

hosseda 31-07-2008 21:15

4 Eklenti(ler)
Sayın fmt79,
Bu fotoğraflar biraz daha iyi galiba. İlginize teşekkür ediyorum.
Hoşçakalın.

Antaios 01-01-2009 17:59

Hocam cevizdeki bu problemin sebebi ne olabilir? Yapraklara bir bakar mısınız??

http://i42.tinypic.com/iz9jmd.jpg

Sebahattin 27-04-2009 20:13

White latex boya

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi samisali (Mesaj 263893)
bana bir öneriniz varmı

Sonbaharda ilk don gerçekleştikten sonra fidanı baştan aşağı (tamamını) beyaz plastik boya (Silikonluların daha iyi olduğunu tecrübe edenler var) ile boyayın. Yüzde 40 oranında zararlanmayı azaltırsınız. Gövde kalınlaştıktan sonra bu zarar daha az olacaktır. Bu sorun ülkemizin bir çok yerinde görülmekte ve fidanların ilk yıllardaki yaşamlarını sınırlamaktadır.

Sebahattin 27-04-2009 20:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Antaios (Mesaj 338971)
Hocam cevizdeki bu problemin sebebi ne olabilir? Yapraklara bir bakar mısınız??

http://i42.tinypic.com/iz9jmd.jpg

Cevizler sıcak bir periyot sonrası sulanmadığından susuz kalmış, yapraklar kurumuş :)

Sebahattin 27-04-2009 20:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi makinateknisyeni (Mesaj 229422)
Bahçemde bulunan resimdeki cevizin gövdesi sanki hastalık varmış gibi inceliyo bir ceviz daha var oda aynen böyle oldu ikisininde böyle olması çok ilginç geldi sebebi ne olabilir acaba

Benim aklıma iki ihtimal geliyor,
Birincisi Phytophthora,
ikincisi de su stresine bağlı olarak gövde de mantari enfeksiyon (bu durum cevize özgüdür).

Eğer ağaç gövdesinde kabuk soyularak sızıntı yaptı ise ikinci durumdur,
yok eğer ağaçta geriye doğru kurumalar ve zayıflama var ise büyük ihtimalle Phytopthora dır.

kandıralı 08-05-2009 23:24

Kandırada bende 50 adet ceviz var tabi biraz bakımsız bu sene bakmaya başladım budamalarını yaptım bodur şebin ve bilecik karışık gövdelerde sarı sarı mantarmı desem ye yer böyle boyada kaçmıyor neler yapmam gerekiyor 7 yıllıklar ama daha küçük fidanlar gibiteşekkürler

eskifoçalı 08-06-2009 20:30

Nar ve Ceviz ağacında Yaprak Biti ile Mücadele Nasıl Yapabilirim?

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar;

Bahçemde 3 adet nar ağacı ile 5 adet ceviz ağacı var. Nar ağacının zararlısının resimlerini gönderiyorum. Resimler çok net olmadı fakat cevizdekiler de aynı türden. Yeşil renkli ve sayıca fazla oldukça küçük bu zararlılar ile nasıl mücadele edebilirim? Hangi ilacı ne miktarda kallanmam gerek? Yardımlarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla.

Halil Önen 08-06-2009 21:48

Sn. kandıralı,

seni de benim gibi kandırmış olmasınlar.

Ben 15 kadar ceviz diktim, bodur diye. 4 yıl önçe.

Sonra bodur ceviz diye bir şey olmadığını duydum.

Şimdi budama tekniği geliştirerek bodurlaştırmaya çalışıyorum. Sanırım verimi de bodurlaştırmış olacağım.

Halil Önen 08-06-2009 21:57

Sn. Sebahattin bey,

bir ceviz ağacıda, ceviz iç kurdu başladı.

Kimyasal ilaç kullanacağım.

Kimyasallar dışında kullanacağım ilaç var mıdır? Ya da başka bir müçadele biçimi...

yolac 08-06-2009 22:35

Arkadaşlar,
Benim 7 adet 3ve4 yaşındaki ceviz ağaçlarımdan bir tanesinin bazı yapraklarında sanki üzüm asma yapraklarında gürülen adeta yaprağın üzerinde 3-5 mm çapında (sanki işret parmağınızla yaprağın üzerine bastırdınız ;oralar çökük kalmış gibi) yuvarlak çöküntüler oluştu.
Bu bir hastalıkmıdır.
Şayet hastalıksa nasıl tedavi edilebilir.
Bilen arkadaşların ilgisine,,,

Halil Önen 08-06-2009 23:50

Sn. yolaç,

asmada görülen yaprak kabarçığı, mantari bir hastalık. Asmanın temel zararlılarından değil.
3_5 yaprakta görülmesinin hiç bir tehlikesi yok. Üzüme zararı olmuyor. Aşırı bulaşıklık hariç.

Benzer hastalık cevizde 3_5 yaprakta görülebiliyor.

Gözler uyanmadan bordo bulamacı atılırsa bir daha pek görülmüyor. Çok bulaşık değilse sürgüne ve meyveye de zararı olmuyor.

saygılar

pusat0015 11-06-2009 15:58

tavsiyem sonbaharda dökülen yaprakları imha etmeniz eğer hastalık şiddetli ise hasta olan dalı kuratabiliyor ayrıca meyvelerdede lekeler ve yarılmalar oluşuyor yapraklar sarı oluyor kuruyan dalları budama zamanı budayıp imha etmeniz gerekiyor genellikle ateşte imha tercihtir.Bordo bulamacı sorunu halledebilir sanırım

Arkadaşlar cevizin boduru yok ancak budama terbiye yoluyla bodur görünüm kazandırıyorsunuz

drnyksl 26-06-2009 20:42

acil yardım...

3 Eklenti(ler)
bi arkadaşımın ceviz ağacından aldığım yaprak ve meyve resimlerini gönderiyorum.
meyvede ve yaprakta siğil gibi çıkıntılar var.
neredeyse bütün yaprak ve meyvelerde var bu marazlar.
hastalığın ne olduğunu ve ilaçlama ile hastalıktan kurtarabilirmiyiz?
sizden yardım bekliyorum.

Halil Önen 26-06-2009 22:19

Sn.drnyksl, hoşgeldiniz.
(isminizi zor yazdım)

Ben bilemiyeceğim.
Hiç böyle bir şey görmedim. Kötü bir duruma benziyor.

Sebahattin Hoca, bu durumu çözebilir. Ben de merak ediyorum.

Saygılar

yolac 30-06-2009 11:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen (Mesaj 440796)
Sn. yolaç,

asmada görülen yaprak kabarçığı, mantari bir hastalık. Asmanın temel zararlılarından değil.
3_5 yaprakta görülmesinin hiç bir tehlikesi yok. Üzüme zararı olmuyor. Aşırı bulaşıklık hariç.

Benzer hastalık cevizde 3_5 yaprakta görülebiliyor.

Gözler uyanmadan bordo bulamacı atılırsa bir daha pek görülmüyor. Çok bulaşık değilse sürgüne ve meyveye de zararı olmuyor.

saygılar

Sayın Önen,

İlginize çok teşekkürler.

Sebahattin 30-06-2009 12:25

Malesef kimyasal haricinde ciddi bir seçeneğiniz yok. Yalnız IPM (Integrated Pest Management=Entegre Zirai Mücadele) gereği zarar %3 ün altında ise kimyasal mücadeleye gerek yok. Eğer zarar çok şiddetli ise kimyasal mücadeleyi düşlenebilrisiniz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi Fmt79 verirse daha iyi olur.
Benim bir başka önerim de eğer çeşidiniz ya da ağacınız iç kurduna hassas ise değiştirmenizdir.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen (Mesaj 440704)
Sn. Sebahattin bey,

bir ceviz ağacıda, ceviz iç kurdu başladı.

Kimyasal ilaç kullanacağım.

Kimyasallar dışında kullanacağım ilaç var mıdır? Ya da başka bir müçadele biçimi...

Sebahattin 30-06-2009 12:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi drnyksl (Mesaj 452788)
bi arkadaşımın ceviz ağacından aldığım yaprak ve meyve resimlerini gönderiyorum.
meyvede ve yaprakta siğil gibi çıkıntılar var.
neredeyse bütün yaprak ve meyvelerde var bu marazlar.
hastalığın ne olduğunu ve ilaçlama ile hastalıktan kurtarabilirmiyiz?
sizden yardım bekliyorum.

Şu an hastalık ilaçlaması için geç kalınmış.Ağaçlar nemli bir bölgede sanıyorum. Kışa girerken % 2lik ,kıştan çıkarken de (muhtemelen Şubat ayı) %1,5-2 'lik bir bordo bulamacı ve ilkbahar döneminde genel etkili bir fungusit koruyucu olabilir. Geç uyanan bir çeşide değişim mantari hastalık enfeksiyonlarını azaltır.

Not 1: Sorularınızı ağaçların yetiştiği bölge özellikleri ile birlikte sorarsanız sanırım daha iyi oalca (rakım, yer, yöney ya da iklim özellikleri gibi)
Not 2: Fmt79 baksın :))

Sebahattin 30-06-2009 12:32

Başlığın taşınması

Hastalık ve yetiştiricilik bilgileri, soruları, sorunları iç içe geçiyor.
Bu başlığı Ceviz Yetiştiriciliği başlığına taşıyabilirmiyiz sayın yöneticilerim.

teknis67 30-06-2009 23:33

ceviz yaprağında hastalık

1 Eklenti(ler)
***.cevizin yapraklarında resimde görülen belirtiler var.nedir acaba.az.

drnyksl 04-07-2009 01:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin (Mesaj 454519)
Şu an hastalık ilaçlaması için geç kalınmış.Ağaçlar nemli bir bölgede sanıyorum. Kışa girerken % 2lik ,kıştan çıkarken de (muhtemelen Şubat ayı) %1,5-2 'lik bir bordo bulamacı ve ilkbahar döneminde genel etkili bir fungusit koruyucu olabilir. Geç uyanan bir çeşide değişim mantari hastalık enfeksiyonlarını azaltır.

Not 1: Sorularınızı ağaçların yetiştiği bölge özellikleri ile birlikte sorarsanız sanırım daha iyi oalca (rakım, yer, yöney ya da iklim özellikleri gibi)
Not 2: Fmt79 baksın :))

merhabalar hocam...
resimdeki ceviz ağaçları nemli bir bölgeden değil. yozgat tan. ortalam yağışı 450 mm ve rakım da 1100. ancak bu bahar normale göre çok yüksek yağış görülmesi bu mantarın gelişimi için gereken nemli iklimlerdeki ortamı sağlamıştır sanırım. verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. ayrıca... bu hastalığın bir ismi varmı?

Sebahattin 08-07-2009 09:59

Bu konuyu daha önce yanıtlamıştım

Bu hastalıkla ilgili yaklaşık 2 yıl önce bir şeyler yazmıştım. Ben bu başlık altında diye biliyordum ama değilmiş. Ağaç yardım hattı başlığında imiş. Onu tekrar buldum. Link vereyim oradan okuyabilirsiniz.

Tek mesaja link vermeyi bilmiyorum, ama sayfa linki aşağıda.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...6979#post26979

Sebahattin 08-07-2009 10:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi drnyksl (Mesaj 456299)
merhabalar hocam...
resimdeki ceviz ağaçları nemli bir bölgeden değil. yozgat tan. ortalam yağışı 450 mm ve rakım da 1100. ancak bu bahar normale göre çok yüksek yağış görülmesi bu mantarın gelişimi için gereken nemli iklimlerdeki ortamı sağlamıştır sanırım. verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. ayrıca... bu hastalığın bir ismi varmı?

Burada

http://www.agaclar.net/forum/showthr...6979#post26979

Gösterdiğn yaprakta tek bir enfeksiyon yok sanırım. Antraknoz vd. birlikte. yaygın mantari enfeksiyonların en az ikisi birlikte gibi gözüküyor. Hangileri olduğundan çok ağacın mantari enfeksiyonlara hassas olduğu ya da mantar enfeksiyonuna yatkın bir ortamda bulunduğu ve korunma için genel koruyucu mantari ilaçlamaya ihtiyaç duyduğu çok açık. Linkteki başlığı okursan biraz daha sorunun farkına varırısın. Sanırım ağaçlar eski meieşelik bir alanda ya da meşe koruluklarına yakın.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024