agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni1382Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-08-2013, 23:38   #241
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Değerli forum üyeleri,

Aşağıdaki resimler 5 gün önce çekildi....
Bilgi: Resimlerdeki ağaçlar 3 ve 4 yaşında dır. Mevkisi Babadat Köyü/ Sivrihisar/ Eskişehir dir.

Name:  IMG_6319.JPG
Views: 4053
Size:  28.8 KB

Name:  IMG_6287.JPG
Views: 6969
Size:  34.1 KB

Name:  IMG_6284.JPG
Views: 3123
Size:  26.5 KB

Name:  IMG_6434.JPG
Views: 3343
Size:  32.2 KB

önal beğendi.

Düzenleyen Altaycevizi : 21-08-2013 saat 21:23 Neden: Fotoğraflar foruma eklenmelidir.
Altaycevizi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-08-2013, 23:46   #242
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Engin bey,

Bölgeniz rakım olarak uygun bir yer.Ama toprak analizlerini görmek gerekir.
Dikim aralığı olarak 7x5 yerine 7x3,5 **** 6x4 dikmeniz daha uygun olur.
Fidanları açık kök ve tüplü olarak dikebilirsiniz, ikisininde kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Tercih size aittir.
Name:  IMG_6291.JPG
Views: 3594
Size:  47.2 KB

Name:  IMG_6293.JPG
Views: 3450
Size:  45.9 KB

Name:  IMG_6330.JPG
Views: 3320
Size:  26.8 KB

Name:  IMG_6411.JPG
Views: 3997
Size:  43.2 KB

Düzenleyen Altaycevizi : 21-08-2013 saat 21:26 Neden: resim ekleme
Altaycevizi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-08-2013, 01:08   #243
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Arkadaşlar büyük fotoğraflar forumu bozuyor, foruma fotoğraf yüklemeden önce Buraya bir bakınız.

formullaone beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-08-2013, 09:43   #244
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladikli Mesajı Göster
sn.orkide01, sizin eklediğiniz resimdeki ceviz, altay ceviz diye resimleri olan cevize de biraz benziyor. Siz Seferihisar'daki altay ceviz bahçesini görmüştünüz benzerlik var mı?

Bu ceviz ile ilgili nasıl bir çalışma yapıyorsunuz?
Sayın ladikli
Bu cevizin altay ceviziyle hiç bir alakası yoktur.Cevizin görünümü hafif oval şeklindedir.Benim bilhassa yerli ceviz üzerine araştırmalarım var.Aldığım bilgi üzerine gidip baktım hakikaten araştırmaya değer.Tam anlamıyla profesyonel çekimde yapamadım yüklemede yapamadım ama orada canlı olarak baktığımda dalların içi dışı ceviz dolu çok güzel bir görüntü vardı.Bu ceviz ile ilgili çalışmalarım hasat sezonu meyve kalitesiyle (iç rengi,kabuk kalınlığı,meyve ağırlığı,damak tadı ve laboratuar tahlil sonuçları)başlayacak olan çalışmalarım uyanma zamanı yaprak dökümü,erkek ve dişi çiçek açımı .....vb gibi devam ederek olumlu bir sonuç alabilirsem üretime alıp çoğaltmayı düşünüyorum.Evde kimse durmadığı için ne zaman dikildi,çekirdektenmi dikildi(sanmıyorum tahminen 25-30 yaşlarında olan buzamanda aşılı ceviz üretimi yoktu veya çok azdı)Benim en çok merak ettiğim şey bu köyün altı tüm kaya ve kayalara oyularak yapılan mağaralardan oluşmaktadır.Zaten bir ağaç diktiklerinde taşı oyup içine fidanı öyle dikiyorlar.Bütün bu olumsuz koşullara rağmen hiç bir bakım görmeden bu meyveleri bu ağaç nasıl büyütebildi.Şimdilik bunların hepsi cevapsız ama ilerleyen zamanda bir takım gelişmeler sonucu iyi bir netice alınmasını umut ediyorum.saygılarımla.

ladikli ve ibas06 beğendi.
orkide01 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-08-2013, 12:13   #245
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkide01 Mesajı Göster
sayın chandler
sizin şu anda altay ceviz çeşiti ile ilgili görüşlerinizi eleştirilerinizi anlıyoruz.Ben kısaca bu konuyla ilgili bir tesbitte bulundum onu arz etmek istiyorum.Siz gittinizmi bilmiyorum ama ben gittim.Hakikaten sizde görmüş olsanız etkilenirdiniz.Bir araştırmacı gözüyle ben çok etkilendim zaten yayınladıkları videolarda verim tüm açıklığıyla bu ortadadır.****** yüzlerce ağacın içinden en verimli olan 8-10 ağacı seçip yayınlayıpta diğerlerini verimsiz olduğu için üstündeki çiçeklerini koparıp biz bunların daha iyi gelişmelerini sağlamak için yaptık demeleri doğru ise.Orada 3 çeşit ceviz var birisiyle ilgili yorumunuz doğru olabilir(meyvenin küçük olması)ama 2 çeşit daha var.Yaklaşık bir ay içinde bu 3 çeşit hakkındaki bir çok soru cevap bulacaktır.Çünki hasat tarihi yaklaştı verim konusu hakkında hiç bir şüphe yok verimli ağaç başına kaç kg olur bilemem ama meyve kalitesi görüntü ve laboratuar tetkik sonucu mutlaka açıklanması gerekmektedir.bu sonuçlar açıklanmadığı taktirde bu ceviz ile ilgili düşünceler tamamen olumsuz olur.
Sizi tanımıyorum ama çokta önemli değil aktif olarak ceviz ile iç içe olduğunuzu var sayarak kamu oyunun aydınlatılması gereken bir husus var chandlerin gerçek tozlayıcısı hangisidir?siz bahçelerinizde hangisini kullandınız?bütün fidancılar malumunuz franguette yi tozlayıcı olarak vermektedir.Franguette çeşitinin 7. yıldan sonra erkek çiçek çıkardığı için tozlama sorunu oluşmaktadır . chandler ceviz ekipte busorun ile karşı karşıya kalanlara ne önerirsiniz.yoksa ilk7 yıl boşmu geçecek.ben iki gün önce 10 yıllık chandler ceviz bahçesini gezdim üstünde iki veya üç kg ağaç başına ancak ceviz çıkar.sonuçta baktımki tozlayıcıları yok.buda demektirki şimdi ekilen ve önceden ekilenler dahil koca koca ilk yılları verimsiz geçen ceviz bahçeleri.Belki chandler kısmen kendine verimli olduğu için tek tük ceviz verecektir ama o zaman bizim yerli cevizlerden farkı ne olacaktır.bu konuyla ilgili sizden öneri beklemekteyiz.Saygılarımla.
Öncelikle 10 yaşında Chandler bahçesinde hiç dölleyici olmasa bile 10-15 kg/ağaç ürün olur. Orda bir sorun var?? ya çeşit yanlış? **** bakteriyel yanıklık gibi bir nedenle ürün dökümü olmuş. Chandler ın tozlayıcısına gelince evet Franquette yeterlidir ve yine evet erkek çiçeği geç verir. Bu aslında olumsuz gibi görünse de olumlu bir özelliktir. İlk 5-6 sene ağaçların ağaçların ürünü az vermesi ve ağacın büyümesi daha iyidir. Eğer farklı bir tozlayıcı isterseniz Fernette dikebilirsiniz. Cisco da Chandler ı tam olarak döllemektedir ancak Türkiye de çok az sayıda var.
Diğer ceviz ile ilgili konuya gelince orada verimli 3-5 ağaç var bu ağaçları araştırıp, uyanma zamanını muhtelif bölgelerde tespit ederlerse, meyve özelliklerini ortaya koyarlarsa, aşı ile çoğaltırlarsa önümüze bir ürün olarak çıkar. Ama tohumdan dikerek çoğaltırlarsa bu dolandırıcılıktır.
Diyelimki ağaç çok verimli ama erken uyanıyor? o zaman ne olacak?
Birde çiçeklerini kopardık olayı da biraz şüpheli çünkü oradan fidan alınan bir yerde 40 ağacın sadece 3 ü verimli. yani tohumdan açılım gösteriyor.

chandler Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-08-2013, 16:37   #246
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Foruma yüklenmeden dışarıdan link verilen fotoğrafları sildim.

Mesajlarındaki fotoğrafları silinen üyeler, düzelt bölümünden fotoğraflarını yüklerlerse sevinirim.

Alıntı:
Fotoğrafları foruma yükleyin

Forumdaki yazıları destekleyen fotoğraflar, mutlaka foruma yüklenmelidir. (70 k sınırı var) Dışarıdan verilen bağlantılarla gösterilen fotoğraflar, zaman içinde sorun yaratabilir. Bağlantılar bozulması nedeniyle fotoğraflar görünmez ve bu nedenle yazı anlamsızlaşırsa, yazının tümü silinebilir. Üzerinde yazı yazan fotoğraflar, animasyon özelliği olan gifler mesaj alanına eklenmemelidir.

Fotoğraf küçültme için bilgiler:
Web üzerinden fotoğraf küçültme
Ayrıca farklı programlar için bilgi:
http://www.agaclar.net/forum/fotograf/

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-08-2013, 00:09   #247
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chandler Mesajı Göster
Cisco da Chandler ı tam olarak döllemektedir ancak Türkiye de çok az sayıda var.
Cisko türkiyede yeni yeni üretilmeye başlandı, hatta 200 tl ye kıyıp iki tane bizde aldık,
Anlamadığım konu cisko chandlerin gerçek dozlayıcısıysa ki, öyle, neden chandler ile birlikte gelmedi üretilmedi.

Konu hakkında bilgisi olan var mı?

arif göçmen beğendi.
Eski 22-08-2013, 08:17   #248
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Cisko türkiyede yeni yeni üretilmeye başlandı, hatta 200 tl ye kıyıp iki tane bizde aldık,
Anlamadığım konu cisko chandlerin gerçek dozlayıcısıysa ki, öyle, neden chandler ile birlikte gelmedi üretilmedi.

Sn Lilium Cisco bizde de var, siz nereden aldınız? Aldığınız yer çok acımasızmış..

Lilium ve formullaone beğendi.
Eski 24-08-2013, 09:11   #249
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Exclamation

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster

Değerli dostum cisko çeşidi o zaman gelse idi 200 tl satılırmıydı bakın franguatte tozlayıcı dendi satıldı çhantlera fernette tozlar denildi fidan olarak satıldı şimdide cisko satılacak hemde korkunç bir bedelle ben diger sayfamda yazmıştım frangutteler 8 yaşında erkek çiçek açmadı diye şimdi bahçe yapanlar içlerinne bir endişe olacak cisko almazsam meyve tutmaz diye düşünecek umut işte gidip alacak bu işlerde hep rant hesabı var bir hoca gidiyor 3-5 kalem alıp kendi fidancısna veriyor çogaltıp cisko gibi bundan önceki tozlayıcılar icat ettikleri gibi,bu zihniyetle cevizin anavatanı oldugu söylenen ülkemiz de ben 20 yıldan uzun bir süre cevizle ilgileniyorum bu ülkeye her yıl en az 1000000 milyon ceviz fidan dikiliyor birde bunun öncesi var 25000000 milon yetişmiş ağacımızın olması gerekirken biz dışarıdan şiliden ceviz ithal ediyoruz ben bazen kendimden utanıyorum ABD,ŞİLİ DEN ceviz geliyor diye ama herkes rant peşinde bu çarkın böyle dönmesi gerekiyor çhantlerede fazla dalmayalım 3-5 yıl sonra yeni bir yabancı çeşidin ülkemize girecegi söyleniyor,biz bu kafa ile çok daha ceviz ital ederiz.Dogrusu yapılsa bu hocalarımızın üniversitede her türlü laboratuvar imkanları var ama o yöntemleri kullanıp neden çeşit geliştirsinler o zaman fidandan para kazanamazlar kimse üzerine alınmasın ben bu sözlerimi ortaya yazıyorum herkes kısadan hissesini alsın, kimsede çhantlere tozlayıcı aramasın pedro veya kaman 1 diksin tozlayıp tozlamadıgını herkes görecek ama bizim akademik kariyerimiz olmadıgı için kimse dinlemeyecek.

arif göçmen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-08-2013, 11:49   #250
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Değerli dostum cisko çeşidi o zaman gelse idi 200 tl satılırmıydı
Sevgili dostum tabi ki 200 tl ye satılamazdı ve satılamaz alınamaz da buna kimin gücü yeter, bizim aldığımız fidancı yüz tane kadar kendisine anaçlık olarak dışarıdan getirtmiş hatta vermek istemedi biz alacağız deyince almayalım diye tanesine 100 lira dedi tamam deyince ona da başka söz kalmadı.

Benim asıl öğrenmek istediğim neden chandler ile birlikte türkiyeye gelmedi, Chandlerle gelen franguette, fanguettenin yerine neden cisko değil ben bunu anlamaya çalışıyorum.

Sizin ifadelerinizden anladığım kadarıyla rant olduğu düşüncesindesin,

Bir şeyler yapılırken tabi ki, maddi tarafı olacak ama uygun kar payıyla. Benim bir fidana 100 tl vermem bir fidanın 100 liraya satıldığı satılacağı anlamı çıkmamalı, Bu ölçü olmamalı olamazda, bu anaçlık olan bir şey, eker yetiştirirsin ve bundan kalem alıp fidan üretirsin ürettiğini uygun fiatlarla satarsın.

Şimdi şöylede bir şey akla gelebilir, senden anaçlık isteyene 100 lirayamı satacaksın, hayır böyle bir şey olamaz olmamalıda, bakınız benim aldığım kişide üretip satan değil, böyle bir şey olsa ben zaten almam.

Bizimki şuna benziyor adam 1000 lira sermayeyle bir işe başlıyor biz semayesinin bir bölümünü alıyoruz, hepsi bu.
Siz olsanız kısıtlı imkanlarla edindiğiniz sermayenizin bir bölümünü vermek istermisiniz.

Bizde elimizde adına doğru bir cins bulunsun diye 100 liraya kıyıp aldık.

Bu şekilde bile pahalı olduğunu düşünsek bile, en azında ne olduğu belli kanıtlanmış olana verdiğim bir ücret. Ya ne olduğu belli olmayan kanıtlanmayan tohumdan yetiştirilip aşı dahi yapılmadan emek harcanmadan 25 tl den satılan fidanlara ne demeli bu konudaki görüşlerinizi de merak ediyorum doğrusu, bunun adını ne koyacağız, rantmı? Değilse, NE?

Eski 24-08-2013, 13:03   #251
Ağaçsever

Bunlar 3-5 senede köşe olacaklar. Bunun adı köşeyi dönme arzusu. 1 TL lik çöğürü 25 TL ye satınca öyle oluyor. Ancak çok sürmez 3-5 sene sonra foya ortaya çıkar ve giderler. Ha şunu söyleyeyim ben genetik analiz yaptıracağım ve o tohumdan çıkan şeylerin herbirinin ayrı birey olduğunu da göstereceğim. Bunun için 2-2,5 ay süre lazımmış.
Cisco ile ilgili Bakteriyel Yanıklığa çok hassas diye duydum. Belki kullanılmama sebebi budur.

Eski 24-08-2013, 13:35   #252
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
kimsede çhantlere tozlayıcı aramasın pedro veya kaman 1 diksin tozlayıp tozlamadıgını herkes görecek ama bizim akademik kariyerimiz olmadıgı için kimse dinlemeyecek.

ben arif beyin damızlık bahçesinde gözlerimle gördüm chandler de bırakılan ( kalem alınmayan) dal meyvayı taşıyamıyordu altında destek vardı bahçedeki damızlıkların cinsini, arif bey en iyi bilendir erkek ve dişi çiçek açma zamanlarınıda mutlaka gözlemlemiştir.

ksü de yapılan bir çalışmadada zaten chandlerin dişi çiçekleri ile kaman 1 in erkek püskülleri en çok çakışan olarak görünüyordu o çalışmayı formdada paylaşmıştık.

kısaca chandlere tozlayıcı kaman1 ve pedro olarak görünüyor

ncp1963 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-08-2013, 12:16   #253
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2012
Arif bey kaman 1 kaç yaşında erkek çiçek çıkarıyor.Bu bilgilere rastlayamadık hiç biryerde sizin sitede dahil.

okur60 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-08-2013, 16:09   #254
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2013
merhaba, chandlera tozlayıcı olarak franguetta getirttik bandırma tarafında fidancıdan 3 yıl önce. franquetta hakkında bilgi alabilir miyim biz tozlayıcı olarak aldık o zaman tek bu tozluyo demişlerdi araştırdım bir kaç yerde de aynı durum var.Chandlerı tozlama durumu nedir bu konuda gözlem yapan, franquetta hakkında bilgisi olup paylaşmak isteyen olursa çok sevinirim.

sergunbasturk Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-08-2013, 00:05   #255
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Üç yıl önce bandırmadan kimden aldınız franguetteyi. franguette olduğundan eminmisiniz.

Eski 26-08-2013, 09:46   #256
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
nedir bu tozlayıcıdan çektiğimiz ya ? franguette ektim fernor ektim üstüne fernette ektim şimdi bir de kaman1 cisco pedro ekelim tam olsun elbet biri denk gelir artık...

aviator34 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-08-2013, 10:32   #257
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Tozlayıcı konusu bitmez,
fernor cevizle ilgili fransız sayfalarında oylesine gezerken chandler"e tozlayıcı " SERR" , "Ronde de Montignac" ve "Meylannaise" önerdiklerini gördüm...
kafa iyce oldu bulaşık teli

karabuz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-08-2013, 11:12   #258
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
E sizde altay cevizi ekin işte tozlayıcı derdi yok, sulama, don, verim, erken uyanma, geç uyuma vs derdi yok deniyor

tiryaki Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-08-2013, 16:03   #259
-

Giriş Tarihi: 12-09-2012
sitelerinden alıntı yapmak ve bir soru sormak istiyorum

Asıl vatanı Sibirya olan Altay Bosfor Ceviz, başka ağaçlarla aşılanarak (melezleme yöntemi ile) elde edilmiş ceviz ağacının meyvesinden üretilmiştir.

yani aşılı ağaçtan alınan meyveler tohum olarak kullanılıp çoğaltılmış, torbalara dikilmiş binlerce fidan resmindende bu açıkca görülüyor zaten hiçbirisi aşılı değil sipariş versen direk getirip bahçeye dikilecekler modundalar...

diyelimki 1000 tane aldım diktim bildiğime göre 1000 adet farklı çeşit cevizim olmuş oldu.

Siz bu 1000 adet cevizin aşılı cevizlerde olduğu gibi ismine doğru tek tip ve aynı kalitede verimli ceviz olduğunu nasıl garanti ediyorsunuz bunu cidden soruyorum çünkü cevizleriniz kendisini ispatlamış en iyi yabancı ceviz çeşitinden daha pahalı,
bunu fidanlarınıza sınırsız güvendiğinize yoruyorum.

2 tane el kadar kızımdan ayrı çok zor şartlarda para biriktiriyorum şuanda gurbette, (Lilium bilir sürekli onu sıkboğaz ederim özelden sağolsun hala sabırla cevap veriyor bana ) zor şartlarda zor para kazanıyorum ve almak istediğim ürünün ne olduğunu bilmek istemek hakkımdır diye düşünüyorum.

Ancak bu başlıkta gördüğüm kadarıyla saygı duyduğumuz bir büyüğümüzün bile güvendiği bir fidancının farklı resim adı altında farklı fidan sattığına şahit olduk.

Bilgilendirmenizi bekliyorum.

cihan.cakirca Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-08-2013, 18:55   #260
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
nedir bu tozlayıcıdan çektiğimiz ya ? franguette ektim fernor ektim üstüne fernette ektim şimdi bir de kaman1 cisco pedro ekelim tam olsun elbet biri denk gelir artık...
Şimdi Iverto diye yeni bir Arjantin çeşidi daha geldi.
Ama Çok da takmayın kafanıza zaten gerekli herşey var bahçenizde. %5 dölleyici dahi yeterlidir Şu anda Franquette ve Fernette gibi 2 dölleyici ile bahçe kurmak yeterlidir. Gerisi detaydır. Zaten Chandler kendi çiçeklerinin bir kısmını kendi döller.

Eski 26-08-2013, 19:28   #261
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Şimdi Iverto diye yeni bir Arjantin çeşidi daha geldi.
Ama Çok da takmayın kafanıza zaten gerekli herşey var bahçenizde. %5 dölleyici dahi yeterlidir Şu anda Franquette ve Fernette gibi 2 dölleyici ile bahçe kurmak yeterlidir. Gerisi detaydır. Zaten Chandler kendi çiçeklerinin bir kısmını kendi döller.
Yüreğimize su serptiniz,sağolun.

formullaone Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-08-2013, 22:53   #262
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-06-2013
Altay gibi bütün çeşitlerden 3-4 yaşında fidanların resimlerini koysanızda çeşitler hakkında karşılaştırma yapsak bir atasözü var adam olacak kişi çocukluktan belli olur derler.

Düzenleyen atmel : 27-08-2013 saat 00:10
atmel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-08-2013, 10:07   #263
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
selamlar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan.cakirca Mesajı Göster
sitelerinden alıntı yapmak ve bir soru sormak istiyorum

Asıl vatanı Sibirya olan Altay Bosfor Ceviz, başka ağaçlarla aşılanarak (melezleme yöntemi ile) elde edilmiş ceviz ağacının meyvesinden üretilmiştir.

yani aşılı ağaçtan alınan meyveler tohum olarak kullanılıp çoğaltılmış, torbalara dikilmiş binlerce fidan resmindende bu açıkca görülüyor zaten hiçbirisi aşılı değil sipariş versen direk getirip bahçeye dikilecekler modundalar...

diyelimki 1000 tane aldım diktim bildiğime göre 1000 adet farklı çeşit cevizim olmuş oldu.

Siz bu 1000 adet cevizin aşılı cevizlerde olduğu gibi ismine doğru tek tip ve aynı kalitede verimli ceviz olduğunu nasıl garanti ediyorsunuz bunu cidden soruyorum çünkü cevizleriniz kendisini ispatlamış en iyi yabancı ceviz çeşitinden daha pahalı,
bunu fidanlarınıza sınırsız güvendiğinize yoruyorum.

2 tane el kadar kızımdan ayrı çok zor şartlarda para biriktiriyorum şuanda gurbette, (Lilium bilir sürekli onu sıkboğaz ederim özelden sağolsun hala sabırla cevap veriyor bana ) zor şartlarda zor para kazanıyorum ve almak istediğim ürünün ne olduğunu bilmek istemek hakkımdır diye düşünüyorum.

Ancak bu başlıkta gördüğüm kadarıyla saygı duyduğumuz bir büyüğümüzün bile güvendiği bir fidancının farklı resim adı altında farklı fidan sattığına şahit olduk.

Bilgilendirmenizi bekliyorum.

değerli dostum

ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorsanız kendini kanıtlamış ve adına doğru fidan olmak kaydıyla rakıma göre uygun olan çeşitlerden dikiniz. chandler rakım olarak sanırım 1400 mt ye kadar dikiliyor ve geç uyanıyor.

4 yaşında şu kadar 8 yaşında şu kadar ürün veriyor laflarına inanma. ben şuan bahçe kursam chandler ve pedro yaparım. 6 ve 7 yaşındaki chandler ve pedroları gördüm verimi güzel.

altay cevizinide tercih ederdim ama fidanları çöğür. aşılanmamış çöğürle bahçe kurup riske girmem.

denemek içinde bir kaç ağaç altay cevizi yaparım. dedikleri gibiyse zaten aşılayarak çoğaltırım.

iyi günler.

aksazli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-08-2013, 10:59   #264
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Bu iş karışık yıllardır çeviz le uğraşıyorum çekirdek ten yetişme çüğürlerin 4-5 yıldan önce meyve verdiğini görmedim. Verse bile 1-2 tane ancak ürün bağlar. Eğer denildiği gibi 1 yıllık çöğürler ürün bağlıyorsa bunu söyleyen kişinin neden yetiştirme büyüme evrelerinin resimleri yok?

serdar1 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-08-2013, 13:12   #265
Ağaçsever

Gidildi meşhur ceviz yerinde görüldü. aynen tahmin edildiği gibi 5-6 ağaçta meyve var. Olanların hepsinin meyvesi farklı !! çeşitlerin %90 ı küçük meyve yapıyor. Sadece araştırma ürünü olur. Başkada bişey olmaz !!

Eski 27-08-2013, 13:16   #266
-

Giriş Tarihi: 12-09-2012
Sn. Chandler

Gözlemlerinizi detaylı bir şekilde anlatabilirmisiniz.

bilgilendirmenizden dolayı teşekkür ederim.

cihan.cakirca Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-08-2013, 16:16   #267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Altay cevizi, gördüklerim, anladıklarım

Saygıdeğer forum üyeleri,

Altay cevizin yer aldığı Sivrihisar ilçesindeki bahçelere yolumun üstünde olduğu için 4-5 kere gittim. Kırıkkale- Eskişehir yolculukları sırasında ilki Mayıs ayında olmak üzere, en sonuncusu da Ağustosun ortasında olmak üzere bahçede dolaşma olanağım oldu.

Açıkçası, senebaşından beri 12 dönümlük tarlama ceviz ekme isteği nedeniyle, ceviz ile ilgili birkaç kitap okudum, internette senebaşından beri sayfalara bakıyorum, bahçeleri gezdim. arazilere baktım. Bu işin uzmanı sayılmam, pek anlamam. Kırıkkalede yer alan 1000 rakımda 12 dönümlük arazime (karasal iklim) uygun ceviz çeşidi arıyorum.

Bu amaçla internette bulduğum altay ceviz çeşidi hakkında karışık fikirlerim var arkadaşlar. Ağaçları ve meyveyi görünce, şimdiye kadar ceviz hakkında tüm anlatılanları, internetten tüm okuduklarımı sileyim diyorum kafamdan. Ancak diğer yandan bu kadar sık meyve veren ağaçta, meyveler istenilen büyüklüğe ulaşır mı? meyve iriliği rahatça pazarlanacak boyutta olur mu diye soruyorum kendi kendime.

Öncelikle, burada yapılan bazı yorumlardan hareket ederek, kimsenin ne dediğine bakmadan sadece gördüklerimi yorum katmadan (zira uzman değilim, sadece gördüklerimi yazıyorum) burada yazacağım.

1 -Mayıs ayında gezdiğim bahçede 4,5 dönüm arazideki ağaçların hemen hepsinde yoğun bir meyvecik tutumu vardı. Sanırım 40 adet ağaç vardı. Meyvelerin henüz hepsi çok küçüktü ancak küçük bir dalda onbeşe yakın meyveye rastladım. Örneğin 3 yaşında, 2 metre boyunda bir ağaçta 215 adet meyve saydım.
O açıdan Ağustosun sonunda ağaçların üzerinde meyve yoktu, sadece birkaç tanesinde meyve vardı sözü MAyıs ayı için geçerli değil. mayısın ortasında benim gördüğüm tüm ağaçlarda uç ve yan dallarda, hatta ana gövdeden yukarı çıkan kalın dallarda, meyve vardı. Sonuçta Altay cevizi, meyve tutumu açısından, internette ve değişik bahçelerde gördüğüm kadarıyla çok önde. Bu arada ağaç altlarına baktım, dökülmüş meyve göremedim. Toplamışlar mıdır onu da bilmiyorum.

2-Haziranın sonunda bir kez daha uğradım. Meyvelerde bir azalma yoktu. 40 adet ağaçtan 33-34 ü aynı meyve oranlarına sahipti. agaçların büyümesi için meyveleri kopartmaya başlamışlardı.
3- Başka bir tozlayıcı tür yok. Ağaçta erkek çiçekler aynı ağaç üzerindeki dişi çiçekleri döllüyor.
4- Ağaç köklerinin toprakla buluştu yer kalın. Hemen tüm ağaçlarda aynı şekilde. Bana bu görüntü agacın güçlülüğü hakkında olumlu bir fikir verdi.
5- Ağaçlarda nerdeyse hiç budama yapılmamış. 40 ağaçtan sadece birkaçında bir iki dalın kesildiğini gördüm. Sulama damla sulama sistemi ile yapılıyor.
6- Ben oradayken, bahçeyi gezenler özellikle bu son gidişimde, neredeyse bir kilo ceviz kopartanlar vardı ağaçtan. Gelen herkes topluyor ağaçtan. Sanırım göstermek için. Aynı şeyi ben de yaptım. Biraz numune aldım.
7- Denildiği gibi, HAziranda gittiğimde, olan meyvelerin yanında, yeni yeni meyvelerin de oluştuğunu gördüm. Ancak sanırım bunların ticari bir değeri olmaz. Aksine kopartılmaları lazım, diğer meyvelerin büyüklüğüne olumsuz etkide bulunmaması için.

8. Ağustosun ortasında son gidişimde, 40 kadar ağaçtan sanırım 10 tanesinde üzerinde meyve vardı. Meyveler biraz daha seyrekti. Yakından incelediğimde, meyvelerin çekip kopartıldğı belli oluyor.
9. Meyveleri incelediğimde iki tip ceviz var. Birisi tıknaz denilebilecek, ip ile ölçüldüğünde çapı, tam ortadan ölçüldüğünde 7 santime (bundan tam emin değilim, akşam tekrar ölçeceğim) denk geliyor. Boyu ise 3,5 santim. Meyveyi, kopartıldıktan 6 gün sonra tarttığımda ortalama 10 ile 15 gram arasında geliyor. İç tadımını yapmadım. Bİlen birisine yaptırmayı düşünüyorum. Baklavacılar olabilir.
10. Dİğer tür meyve ise çapı daha küçük ancak biraz daha uzun. 3,8 ile 4,2 santim aralığında bir uzunlukta.

ARkadaşlar ****** bu gözlemler, meyve henüz tam olgunlaşmadan Ağustosun ortasında kopartılmış haliyle yapılıyor.

Piyasada satılan ithal Şili ve Ukrayna cevizleri ile karşılaştırdığımda kabuk kalınlığı onlara göre daha kalın. Ancak siz de bilirsinizki Şiliden gelen cevizlerin kabukları baya ince. Bu altay cevizini yapışma yerinden kanırtarak açtım. Bazılarını iki cevizi elimin içinde bastırarak açtım. Bİr kere şu anda satılmakta olan Sapanca süt cevizlerinden daha ince kabuklu çıktı Altay cevizi. ****** henüz yaş ve tam olgunlaşmamış bir cevizi deniyorum.

11. İç kalitesi açısından damk tadıma pek güvenmiyorum. Arkadaşlarım baktı tadına. Sapanca turfanda cevizi ile karşılaştırdık. Altay Cevizi pek dolgun değil, Sapanca cevizine göre. Bir de galiba Sapanca cevizi biraz daha yağlı gibi. Lezzet açısından baklava ustalarının sözüne bakmak gerek. Ancak tadan arkadaşlar ortada kaldılar.

Benim görüşüme göre, verim açısından hiç bir skıntı yok. Ancak kabuk kalınlığı, meyve iriliği ve iç kalitesi, yağ oranı açısından (çünkü iç dolgunluğu iyi değilse, ceviziçi ince ise, bu ceviz kurutulduğunda büzüşmez mi?) soru işaretlerinin giderilmesi gerekir.

Ayrıca, satıcılar konusunda bu mesajda birşey yazmak istemiyorum. Belki sonra yazarım. Orası ayrı konu arkadaşlar. Ama tam anlamıyla bir muamma.

Bence oradaki bazı tiplerin, satıcıları kastediyorum, benden daha fazla bilgisi yok bu ceviz hakkında. Sadece, orada bu fidanın verimini görmüşler, getiren, geliştiren bir adam var bu cevizi. O adamlar az çok ceviz jargonunu öğrenmişler, ama derine indiğinde, burada değerli ceviz uzmanları var, onları yanıtlayamıyorlar işte. Bence ceviz ağacının dili olsa anlatacak kendini ama onu satanlar cevizden anlamıyorlar.

dagınsesi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-08-2013, 21:26   #268
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
anlattıklarına bakılırsa; altay cevizinden iyi çöğür olur gibi, üstünede chandler i aşıladınmı yemede yanında yat...

yolgezer2001 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-08-2013, 01:49   #269
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Alıntı:
Olanların hepsinin meyvesi farklı !!
Meyvaları farklı diyorsunuz,

Bu farklı ağaçlarda meyva tutumları da mutlaka farklıdır.

Yani fiyaskomudur diyorsunuz?

Alıntı:
çeşitlerin %90 ı küçük meyve yapıyor. Sadece araştırma ürünü olur.
Küçük meyva yapanlar resimlerini gördüğümüz çok meyva bağlayan (müre) çeşit mi?

Eski 28-08-2013, 07:35   #270
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
sayın nail bey,
size site üzerinden epostanıza mesaj atmıştım.
bir konu üzerinde fikir alacaktım.

serkanhoca Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024