agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni64Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2013, 20:22   #1
Ağaçsever

adalet's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
23 dönüm ceviz bahçesi (Elazığ)

Elazığ ilinde 23 dönüm ceviz bahçesi

Düzenleyen adalet : 04-10-2019 saat 09:56
adalet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2013, 20:41   #2
Ağaçsever

adalet's Avatar

...

10x10 dikim

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2013, 20:43   #3
Ağaçsever

adalet's Avatar

10x10

Düzenleyen adalet : 04-10-2019 saat 09:55
Eski 09-05-2013, 15:54   #4
Ağaçsever

adalet's Avatar

Cevizler 2006 yılında dikildi, 23 dönüm alanın 20 dönümü cevizlendirildi. Toplam 190 kök.kimisi sulanamamaktan, kimisi de dondan etkilenerek kurudu, alttan veren sürgünler aşı yerinin üstünden mi altından mı çıktı onu bilemiyorum. Yalnız şu bir gerçek 10X10 ekilen 20 dönüm alanı bir şekilde yeni bir türle doldurmayı düşünüyorum. Tekrar bu alanı canlandırmak, verimli hale getirilmesi içni çalışıyorum. Toprak oldukça verimli. 2006 yılında tarif edilen usul 10x10 olarak bize söylendi. Şuanda 190 kök ceviz bulunmakta ve bu 20 dönüm bir alan için oldukça az gibi. Kısacası ceviz bahçesine daha çok ceviz dikimi yapmak istiyorum.

Sormak istediğim birkaç soru var,

1- 10x10 olarak dikilen cevizlerin fotoğrafları yukarıdaki gibidir. Bu cevizlerin arasına nasıl bir dikim şekli önerirsiniz.

2- Aynı şekilde 20 dönüm üzüm bahçeminde fotoğrafları yukarıdaki gibidir. Üzümler 3x2 arayla ekilmiştir. Şuanda 7 yaşında olan üzüm bağı tam verime geçmiştir. Üzümlerin arasına da cevizlendirme yapma fikri sizce uygun mudur? Uygunsa nasıl bir ekim şekli öneriyorsunuz. Üzüm ile cevizin birbirine uyumlu olduğunu duymuştum. Bu konudaki fikrinizi belirtirseniz sevinirim.

ladikli beğendi.
Eski 09-05-2013, 17:19   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet Mesajı Göster
Cevizler 2006 yılında dikildi, 23 dönüm alanın 20 dönümü cevizlendirildi. Toplam 190 kök.kimisi sulanamamaktan, kimisi de dondan etkilenerek kurudu, alttan veren sürgünler aşı yerinin üstünden mi altından mı çıktı onu bilemiyorum. Yalnız şu bir gerçek 10X10 ekilen 20 dönüm alanı bir şekilde yeni bir türle doldurmayı düşünüyorum. Tekrar bu alanı canlandırmak, verimli hale getirilmesi içni çalışıyorum. Toprak oldukça verimli. 2006 yılında tarif edilen usul 10x10 olarak bize söylendi. Şuanda 190 kök ceviz bulunmakta ve bu 20 dönüm bir alan için oldukça az gibi. Kısacası ceviz bahçesine daha çok ceviz dikimi yapmak istiyorum.

Sormak istediğim birkaç soru var,

1- 10x10 olarak dikilen cevizlerin fotoğrafları yukarıdaki gibidir. Bu cevizlerin arasına nasıl bir dikim şekli önerirsiniz.

2- Aynı şekilde 20 dönüm üzüm bahçeminde fotoğrafları yukarıdaki gibidir. Üzümler 3x2 arayla ekilmiştir. Şuanda 7 yaşında olan üzüm bağı tam verime geçmiştir. Üzümlerin arasına da cevizlendirme yapma fikri sizce uygun mudur? Uygunsa nasıl bir ekim şekli öneriyorsunuz. Üzüm ile cevizin birbirine uyumlu olduğunu duymuştum. Bu konudaki fikrinizi belirtirseniz sevinirim.
merhaba 10*10 olan bahçenizin tam ortalarına yabancı cesitlerfen ekebilirsiniz 5*5 olur ilerde bu ara yaklaşık 10 yılda kapanır duruma göre aralarından birini çektiğinizde yeniden 10*10 olur ama bu süre zarfında her iki çeşittende ürün alırsınız yabancı çeşitlerden Fernor cinsinin karasal ıkleme uygun olduğu söylenmekte siz gene de araştırınız selamlar

ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 18:47   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Alıntı:
Aralara şeftali dikebilirsiniz sayın adalet.

Ağaçların izdüşümüne saman sererek malçlama yapabilirsiniz. Yalnız bir kaç karış kadar gövdeden itibaren boşluk kalsın.

Sıra aralarına fiğ, korunga gibi baklagil bir yem bitkisi ekmenizde fayda var.

Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 21:26   #7
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Cevizlerinizin türünü yazmamışsınız. Eğer yerli çeşitlerse, genellikle yerli çeşitlerimiz geniş taç yaptıklarından 10x10 ileride ancak yetecektir.

İlla ki aralarına bir şey ekeyim diyorsanız tavla zarındaki 5 sembolüne benzetecek şekilde köşegenlerin tam ortasına gelecek şekilde birer ağaç ekleyebilirsiniz. Bu durumda en yakın iki ağaç arası 707 cm olur ki çok kötü bir değer olmaz.

Sn. Erdem, şeftali görüşünüze katılamıyorum. Özellikle ilaçlama zamanları açısından sıkıntılı. En büyük sıkıntıyı bahar ayında atılan bordo bulamacında yaşıyorum ben. Eğer bahçemde şeftali olmasaydı bordo bulamacını mart ortası belki mart sonuna kadar atma şansım var. Ancak şeftaliler o dönemde çiçeğe kalktığı için böyle bir şansım kalmıyor. Ben ceviz arasına şeftali önermiyorum o yüzden.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 21:40   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-02-2011
Hımm olabilir sayın Çamtepe,

Belki daha önce şeftali ve ceviz uyanmadan önce ve sonbaharda ağaçlar yaprağının çoğunu döktüğünde bordo bulamacı yapabilirsiniz.

Ama pratik olarak ilaçlama zamanlarında bir çakışma varsa doğrudur. Ben de [en azından kendim deneyene kadar] önermeyeyim o zaman

Erdem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 21:42   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Ağaçlarınız,2006 dikim olmasına rağmen ( bir çok sebebe bağlı olarak ) yeterince büyüyememiş.

Bahçenizin içindeki büyük taşları temizleyerek,traktörle çalışırken daha rahat bir işçilik ortamı yaratabilirsiniz.

Bahçenizin toprağını işledikten sonra tırmık ile baskılarsanız nem kaybını en aza indirmiş olursunuz.

Ağaçlarınızın bazıları zamanında düzgün budanmadığı için alçak taç yapısı oluşturmuş ve ya çift gövdeli olmuş.

10*10 yerli çeşit olarak devam edicekseniz uygun bir mesafedir.Aralara başka ağaç ekmeyiniz.

Hepsini çeşit değiştirip,10*5 aralıkla, Fernor-Fernette çit dikim yapmanız,bence en uygunu olur.

İmkanınız varsa damla sulama mutlaka kurunuz.

Üzüm aralarına ağaç dikerseniz,üzümler ilerideki yıllarda gölgede kalır ve ürün vermez diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar,kolaylıklar.

ladikli beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 23:45   #10
Ağaçsever

adalet's Avatar

Bu güzel bilgiler için öncelikle teşekkür ederim.

Sayın Çamtepe, cevizlerin türleri yalova, şebin, kaman, hekimhan ... Fakat hangisinin hangisi olduğunu bilmiyoruz. 2006 yılında yanlış bilgilerle ekildi bu bahçe. Şeftali kesinlikle olmaz, çünkü su sorunu mevcut. Tankerle sulama yapıyorum. Cevizlerin arasına cevizden başka bir ağaç kesinlikle düşünmüyorum. 2006 öncesi arazi üzüm bağıydı. sonradan cevize dönüldü. Kalan üzümler duruyor karışmadım ama her traktörle girdiğimde mutlaka kültüvatörle sürüyorum. Zaten 21 dönüm üzüm bahçemiz var. şuanda faal meyve vermekte.Dediğiniz gibi bende kafamda zardaki 5 sembolü gibi yapmayı düşünüyorum. Aralarında 7 metre aralık olması dediğiniz gibi uygun olacaktır. Şayet ALTAY cinsi ceviz bölgede uygunluk gösterirse, tamamiyle bu cinsi ekeceğim. Bugün sipariş verdim yarın elimde olacak 2 adet ALTAY.. bu konuda aşağıda ayrıca bir soru soracağım sizlere.

Sayın formullaone; tespitleriniz çok doğru, temmuzda düğünüm var, düğünden sonra ağustos başlarında kepçe ile içindeki taşları tamamiyle temizleteceğim. ardından da hazır kepçe girmişken fidan kuyularını açtıracağım 60x60x60 düşünüyorum. dikimi yaptıktan sonra pulluk ile sürüp kültüvatör tapan ile düzleyeceğim. ardında da DAP gübresini verip kışa girmesini sağlayacağım. Ondan sonra ki senelerde ise tamamiyle budama ve gerekli bakımlarına yönelmeyi düşünüyorum. Herşeyi iş başa düşünce öğreneceğiz. Zamanla.. Tek eksiğim şuandaki fidanların cinsini bilemeyişim. Bugün yağış vardı ve ziraatçi götüremedim.Yarın yağış olmazsa ve ziraatçiler müsait olursa gidip bakacağız.
21 dönüm üzüm bahçemin içine de düşünüyorum ceviz fidanını ama çok sıcak bakmıyorum gölgede kalıp meyve vermeyeceği için.

ALTAY cevizi için fidancı ile görüştüğümde bana ilk 3 yıl ceviz vermemesi için ilaç verdiğini söyledi. bu nedenle verim alamazsınız dedi. Fakat ilacı almayan cevizlerden bulabilirse onlardan göndereceğini söyledi. Birde fidanların aşısız oluşu kafamı karıştırıyor.

Fernor - Fernette ile maraş 18 - sütyemez

aklıma sadece bunlar varken bu altay işi bozdu

Herkese selamlar, teşekkürler

ladikli beğendi.
Eski 10-05-2013, 00:22   #11
Ağaçsever

adalet's Avatar

elazığ

bir kaç fotoğraf

1 fotoğrafta siyah alan tarlayı kapsıyor. kırmızı ile çevrili alan ise ceviz ekili alan.

orion1988 ve dadaşım beğendi.

Düzenleyen adalet : 04-10-2019 saat 09:56
Eski 17-05-2013, 20:00   #12
Ağaçsever

adalet's Avatar

Altay cinsi tüplü ceviz fidanları dikildi. 6 gün aralıksız yağan yağmurdan sonra neye uğradığını şaşırmış bir vaziyette aşağıdaki karede hayvancağızlar resmedildi.

Eklenen Resimler

Eski 17-05-2013, 20:39   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
10x10 dikim
Ceviz bahçenizdeki fidanlar 7 yaşında ise gelişmemişler, bunun nedenini sorguladınızmı?. Yeniden bahçe kuracaksanız önce yörenize uygun ceviz cınsi araştırmalısınız, ayrıca fidan dikim ve daha sonra bakım hatalarınızı tekrarlamamanızı tavsiye ederim. çukurları 60x60x60 değilde en az 80x80 cm olarak kazdırın.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 20:51   #14
Ağaçsever

adalet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Ceviz bahçenizdeki fidanlar 7 yaşında ise gelişmemişler, bunun nedenini sorguladınızmı?. Yeniden bahçe kuracaksanız önce yörenize uygun ceviz cınsi araştırmalısınız, ayrıca fidan dikim ve daha sonra bakım hatalarınızı tekrarlamamanızı tavsiye ederim. çukurları 60x60x60 değilde en az 80x80 cm olarak kazdırın.
Sayın ykaya194,

Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. Cevizler 7 yaşında ancak, ekildiği yıl don vurdu ve bir kısmı aşı yerlerinin üstünden bir kısmı ise aşı yerlerinin altından tekrar kaynadı. bunun yanı sıra gelişim döneminde su hemen hemen hiç verilmedi. Bunlardan dolayı gelişim gösteremediler. 10x10 oldugu için bu yıl sonunda aralarına ''tavla zarındaki 5 rakamı'' gibi birer sıra daha ceviz ekmeyi düşünüyorum. cins olarak araştırmalara devam. Çukurlar konusundaki önerinizi bende düşünüyordum. Söylemeniz iyi oldu, 80x80 açtıracağım. Toprak çok kuvvetli bir toprak, ağustos ayında dahi 20 cm kazdığımda nemli olduğunu hissedebiliyorum. kıraç arazi ancak şu konusunda rüzgarında lehime olduğu bir yerde fazlaca suya ihtiyac duyacağımı sanmıyorum. Zaten bu zamana gelen bir nereden baksanız 150 kökün üstünde cevizim var. Bakalım. Arazi aşırı taşlık, temizletsem mi temizletmesem mi diye de düşünüyorum. Mühendisler temizletme diyor ama traktörle süremeyecekkadar çok taş var. bu yıl olduça zorlandık.

ladikli beğendi.
Eski 17-05-2013, 20:52   #15
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
sayın adalet,
öncelikle asmaların arasına ceviz dikmeyiniz, nedeni bildiğimiz kadarıyla ceviz ağaçları bir tür kimyasal salgılıyor. bu salgıladığı kimyasalda ceviz altında hiç bir ürün yetişmesine imkan vermiyor. bu bilgiyi bu konuda uzman olanlar bir proğramda söylemişlerdi. İnsanlar bile bu salgı nedeniyle ceviz ağaçlarının altında daha derin uyurlarmış. bizde sizin gibi yeni öğreniyoruz deniz seviyesinden 1500 rakımda yaşıyoruz. 42 dekarlık alana ceviz yapacaktık arazi kenarlarına eski cins buralarda yaşayan cevizlerden diktik ama ilk kış ta uc surgünlerine don vurdu. bu nedenle ceviz yapmaktan vazgeçtik badem gömdük. ama cevizler duruyor tepelerini aldık zaten küçüktüler yeniden sürgün verdiler. Biz baktığımız tarım proğramlarından şunu öğrendik ceviz konusunda boylanması için ceviz uyanmaya başladığında sadece uç filiz bırakılıp altaki ne kadar sürgün varsa kırılacak. iki ayda bir karış boy attılar denenmiştir. bu yıl dondan korumak için uç sürgünleri mümkün olduğunca filiz kalmaması agustos ayından sonra su verilmeyecek uç sürgün kalınlaşacak ağaç büyümeyi durduracak. bakalım deneyip göreceğiz. birde izole borular var onlardan alıp sürgünün ucuna takılacak soguktan korunacak. bazı yerlerde gördük işe yarıyor.
saygılarımla

durdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 21:00   #16
Ağaçsever

adalet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi durdu Mesajı Göster
sayın adalet,
öncelikle asmaların arasına ceviz dikmeyiniz, nedeni bildiğimiz kadarıyla ceviz ağaçları bir tür kimyasal salgılıyor. bu salgıladığı kimyasalda ceviz altında hiç bir ürün yetişmesine imkan vermiyor. bu bilgiyi bu konuda uzman olanlar bir proğramda söylemişlerdi. İnsanlar bile bu salgı nedeniyle ceviz ağaçlarının altında daha derin uyurlarmış. bizde sizin gibi yeni öğreniyoruz deniz seviyesinden 1500 rakımda yaşıyoruz. 42 dekarlık alana ceviz yapacaktık arazi kenarlarına eski cins buralarda yaşayan cevizlerden diktik ama ilk kış ta uc surgünlerine don vurdu. bu nedenle ceviz yapmaktan vazgeçtik badem gömdük. ama cevizler duruyor tepelerini aldık zaten küçüktüler yeniden sürgün verdiler. Biz baktığımız tarım proğramlarından şunu öğrendik ceviz konusunda boylanması için ceviz uyanmaya başladığında sadece uç filiz bırakılıp altaki ne kadar sürgün varsa kırılacak. iki ayda bir karış boy attılar denenmiştir. bu yıl dondan korumak için uç sürgünleri mümkün olduğunca filiz kalmaması agustos ayından sonra su verilmeyecek uç sürgün kalınlaşacak ağaç büyümeyi durduracak. bakalım deneyip göreceğiz. birde izole borular var onlardan alıp sürgünün ucuna takılacak soguktan korunacak. bazı yerlerde gördük işe yarıyor.
saygılarımla
sayın durdu;

Eskilerin tabiriyle ''ceviz ağacının altına gündüz vakti oturup dinlenenleri uyku basarmış'' derler. Doğru bir bilgidir. Kadim geleneklerimiz hiç bir zaman bizi yanıltmaz. Benim araştırdığım kadarıyla da cevizi diğer bitkilerden farklı kılan şeyin fotosentez olayını gece değilde gündüz yapmasıdır. Bu durumda gündüz vakti ceviz ağacının altında muhteşem dolulukta karbondioksit oluşumu nedeniyle hem bitki, hemde oksijen azlığından yaşam kısırlığı yaşanması pek mümkündür. Bu yaşam kısırlığının ben üzüm gibi arsız bir bitkiyi etkilemeyeceğini düşünürken sizin gibi çevremdeki bütün arkadaşlar dost ve bu işin kompedanı olan bireyler üzümlerin arasına ceviz ekme projeme sıcak bakmadılar. Dolayısıyla vazgeçtim.

1500 rakımlı yaşadığınız yerde gelişen don vurma olayını bende yaşıyorum hemen hemen her yıl. bunun için söz ettiğiniz boru sistemi mantıklı ama benim bunun için vaktim yok sanırım. Ağustosta ayı başında suyu kesmek çok önemli bir ayrıntı, uç sürgünlerin artık çalışmaması ve güneşte pişmesi gerek, yoksa kışın üşütüp kurutuyor. İzole boru işini aklıma koydunuz vaktim yok ama araştıracağım.Elinizde bu konuda materyaller varsa benimle paylaşmanızı rica ediyorum.

Bu yazıya son söz; Toprağı seviyorum

saygılarımla,

ladikli beğendi.
Eski 17-05-2013, 21:15   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Sayın ykaya194,

Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. cins olarak araştırmalara devam. Çukurlar konusundaki önerinizi bende düşünüyordum. Söylemeniz iyi oldu, 80x80 açtıracağım. .
Anlaşılan yörenizin iklim koşulları sert ve don olayı yaşanıyor, dolayısıyla fernor gibi geç uyanan cinsleri seçin.Ağustos ayında bile nemli olduğuna göre killi ve geçirgen olmayan toprak yapısı var demektir, çukurları daha derin kazdırıp, bulabilirseniz içini bol miktarda yanmış çitlik gübresini torakla karıştırarak doldurun, en az 6 ay beklettikten sonra ceviz dikimini yapın. ( daha sonra çökme olupta fidanların aşı yerleri toprak altında kalmasın diye ) Arazinizin tamamını henüz Türkiye coğrafyasında yetişmemiş cinslerle doldurmayın bir kısmını deneme amaçlı altay cevizi dikebilirsiniz, birkaç yıl sonra iyi netice alırsanız sizde nasıl olsa arazi bol oralara dikersiniz.
kolay gelsin.

ladikli ve adalet beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 21:51   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Sn adalet Çamtepe arkadaşın dediği gibi tavla zarndaki 5 gibi sistem çok güzel. Erdem arkadaşta onaylamış. ceviziniz kadar daha ceviziniz olur. Mesafede 10x7 m gibi bence ideal. Bende cevizlerimi 2000 yılında 12x12 diktim yerli çeşitlerden. Aralarada vişne diktim.Arada vişneden kazandım.Cevizleri bu sene aşılattım çok şükür aşı ustası becerikli fire vermedi % 100 tuttu. Aralara başka meyve önermem.Ceviz ve diğer meynenin ilaçlama proğramı farklı oluyor. Örneğin kiraz sineği ilacını cevizlerede atmak zorunda kalıyorsun.Hasat zamanı farklı sulama miktarı farklı. En önemlisi tozlama problemi yaşayabilirsin. 190 cevize orlama 170 civarında ilave olur Çamtepenin dediği sistemde.Toprak işlemen rahat olur sürüm mesafesi 5 m ye tekabül eder 2 kazayağı sürümü denk gelir.Kolay gelsin başarılar

ladikli ve dadaşım beğendi.
ömür-uşak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 15:50   #19
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2013
İnşallah verim alırsınız!

payamli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 08:49   #20
Ağaçsever

adalet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Anlaşılan yörenizin iklim koşulları sert ve don olayı yaşanıyor, dolayısıyla fernor gibi geç uyanan cinsleri seçin.Ağustos ayında bile nemli olduğuna göre killi ve geçirgen olmayan toprak yapısı var demektir, çukurları daha derin kazdırıp, bulabilirseniz içini bol miktarda yanmış çitlik gübresini torakla karıştırarak doldurun, en az 6 ay beklettikten sonra ceviz dikimini yapın. ( daha sonra çökme olupta fidanların aşı yerleri toprak altında kalmasın diye ) Arazinizin tamamını henüz Türkiye coğrafyasında yetişmemiş cinslerle doldurmayın bir kısmını deneme amaçlı altay cevizi dikebilirsiniz, birkaç yıl sonra iyi netice alırsanız sizde nasıl olsa arazi bol oralara dikersiniz.
kolay gelsin.
Sayın ykaya194,

Değerli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. ağustos sonunda tesisin içindeki taşları temizledikten sonra kuyularını açtırıp tüplü fidan dikeceğim. Şuanda nisan ayında budadığım cevizlerin alttan veren sürgünlerini temizliyoruz. Oldukça fazla sürgün verdi, bunların tümünü temizliyorum. Tek dala bindirip ağaç görünümü kazandırmak.150-160 kök ceviz ekeceğim aralar, vakit nakittir, vakit kaybetmek istemiyorum.

Eski 28-05-2013, 08:52   #21
Ağaçsever

adalet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uşak Mesajı Göster
Sn adalet Çamtepe arkadaşın dediği gibi tavla zarndaki 5 gibi sistem çok güzel. Erdem arkadaşta onaylamış. ceviziniz kadar daha ceviziniz olur. Mesafede 10x7 m gibi bence ideal. Bende cevizlerimi 2000 yılında 12x12 diktim yerli çeşitlerden. Aralarada vişne diktim.Arada vişneden kazandım.Cevizleri bu sene aşılattım çok şükür aşı ustası becerikli fire vermedi % 100 tuttu. Aralara başka meyve önermem.Ceviz ve diğer meynenin ilaçlama proğramı farklı oluyor. Örneğin kiraz sineği ilacını cevizlerede atmak zorunda kalıyorsun.Hasat zamanı farklı sulama miktarı farklı. En önemlisi tozlama problemi yaşayabilirsin. 190 cevize orlama 170 civarında ilave olur Çamtepenin dediği sistemde.Toprak işlemen rahat olur sürüm mesafesi 5 m ye tekabül eder 2 kazayağı sürümü denk gelir.Kolay gelsin başarılar
Sn ömür-uşak;

Aşı ustanızı iyi seçmişsiniz. Fire vermemesi çok iyi. Aralara dediğiniz dikim yaptığımda traktörle girmek mümkün olacaktır. Zaten fidanlar kendisini kurtardıktan sonra tarlayı sürmeyi düşünmüyorum. Sürdükçe ot çoğalıyor. Bölgenin toprağı çok iyi, fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere. Bu yıl yağışlardan nefes alamadığımız için düzgün süremedim. Lakin öncelikli ilk işimiz taşını temizlemek olacak. Bahçem taş mezarlığı

dadaşım beğendi.
Eski 30-05-2013, 12:36   #22
Ağaç Dostu

bebeto016's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2011
sn adalet bahçeniz elazığın nersinde acaba.. resimlerden cipköyü tarafına benzettim. dogrumudur.?

bebeto016 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2013, 13:48   #23
Ağaçsever

adalet's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bebeto016 Mesajı Göster
sn adalet bahçeniz elazığın nersinde acaba.. resimlerden cipköyü tarafına benzettim. dogrumudur.?
Yer : Merkeze bağlı Gümüşbağlar Köyü (Mürüdü)

bebeto016 beğendi.
Eski 23-08-2013, 19:05   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2013
Sayın adalet,
Üç yıl önce ben de amatör olarak bir ceviz bahçesi oluşturmaya başladım. Rakım hemen hemen aynı. Sulamayı tankerle yaptırabiliyorum. Kendi bahçemde sizin yaşadığınız sıkıntıları görebiliyorum.

Ceviz48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2013, 00:03   #25
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2013
Alıntı:
Bu güzel bilgiler için öncelikle teşekkür ederim.

Sayın Çamtepe, cevizlerin türleri yalova, şebin, kaman, hekimhan ... Fakat hangisinin hangisi olduğunu bilmiyoruz. 2006 yılında yanlış bilgilerle ekildi bu bahçe. Şeftali kesinlikle olmaz, çünkü su sorunu mevcut. Tankerle sulama yapıyorum. Cevizlerin arasına cevizden başka bir ağaç kesinlikle düşünmüyorum. 2006 öncesi arazi üzüm bağıydı. sonradan cevize dönüldü. Kalan üzümler duruyor karışmadım ama her traktörle girdiğimde mutlaka kültüvatörle sürüyorum. Zaten 21 dönüm üzüm bahçemiz var. şuanda faal meyve vermekte.Dediğiniz gibi bende kafamda zardaki 5 sembolü gibi yapmayı düşünüyorum. Aralarında 7 metre aralık olması dediğiniz gibi uygun olacaktır. Şayet ALTAY cinsi ceviz bölgede uygunluk gösterirse, tamamiyle bu cinsi ekeceğim. Bugün sipariş verdim yarın elimde olacak 2 adet ALTAY.. bu konuda aşağıda ayrıca bir soru soracağım sizlere.

Sayın formullaone; tespitleriniz çok doğru, temmuzda düğünüm var, düğünden sonra ağustos başlarında kepçe ile içindeki taşları tamamiyle temizleteceğim. ardından da hazır kepçe girmişken fidan kuyularını açtıracağım 60x60x60 düşünüyorum. dikimi yaptıktan sonra pulluk ile sürüp kültüvatör tapan ile düzleyeceğim. ardında da DAP gübresini verip kışa girmesini sağlayacağım. Ondan sonra ki senelerde ise tamamiyle budama ve gerekli bakımlarına yönelmeyi düşünüyorum. Herşeyi iş başa düşünce öğreneceğiz. Zamanla.. Tek eksiğim şuandaki fidanların cinsini bilemeyişim. Bugün yağış vardı ve ziraatçi götüremedim.Yarın yağış olmazsa ve ziraatçiler müsait olursa gidip bakacağız.
21 dönüm üzüm bahçemin içine de düşünüyorum ceviz fidanını ama çok sıcak bakmıyorum gölgede kalıp meyve vermeyeceği için.

ALTAY cevizi için fidancı ile görüştüğümde bana ilk 3 yıl ceviz vermemesi için ilaç verdiğini söyledi. bu nedenle verim alamazsınız dedi. Fakat ilacı almayan cevizlerden bulabilirse onlardan göndereceğini söyledi. Birde fidanların aşısız oluşu kafamı karıştırıyor.

Fernor - Fernette ile maraş 18 - sütyemez

aklıma sadece bunlar varken bu altay işi bozdu

Herkese selamlar, teşekkürler
Sayın adalet
Öncelikle mutluluklar dilerim...

Eğer toprak analizinizi yaptırmadıysanız ilk önce onu yaptırıp sonra çeşit seçimine geçmenizi tavsiye ederim.

Eğer karasal bir iklimse bulunduğunuz yer en güzeli fernor çeşidi, tozlayıcı olarak da fernette. Soğuğa ve hastalıklara karşı son derece dirençli bir çeşit. Benim görüşüm kesinlikle altay cevizi olmaz çünkü altay cevizi sertifikasyonları daha olmayan ve ekildiğinde ne tür bir ceviz ile karşı karşıya kalacağınızı bilmediğiniz ( tabi ceviz verirse ağacınız) bir çeşit. Ben altay cevizi ekilen tarlayı ziyaret edenlerden biriyim ve aynı tarlanın içinde 4 çeşit ceviz türünü gördüm. 100 ağaçta 7-8 ağaçta meyve var ve onlar da 4 çeşit. 3 yıl ceviz vermemesi için ilaçlama yapıldığını da ilk defa sizden duyuyorum. Bence bir uzmanla görüşün. Bu bir yanıltmaca olabilir paranıza ve emeğinize yazık olmasın.
Saygılar...

formullaone ve ladikli beğendi.
doğa64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2013, 13:44   #26
Ağaçsever

Altaycevizi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Alıntı:
Altay cinsi tüplü ceviz fidanları dikildi. 6 gün aralıksız yağan yağmurdan sonra neye uğradığını şaşırmış bir vaziyette aşağıdaki karede hayvancağızlar resmedildi.
Allah nazardan saklasın, çok güzel görünüyor. Her türlü ihtiyacınızda yanınızdayız. Yeni resimlerde varsa da paylaşmanızı bekliyoruz.

Altaycevizi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2013, 14:26   #27
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Pardon ben bu sorunuzu kaçırmışım. Tavla zarındaki 5 gibi olmasını önerirdim ben de. Bu şekilde 7.07 metre olur ağaçların arası, bayağı bir idare eder diye düşünüyorum.

Bir çok çeşidi karıştırmanız ticari açıdan çok mantıklı değil bence. Eğer deneme amaçlı bahçenizi yapıyorsanız bir diyeceğim yok. Ama pazarlama, bakım, vs. açısından çok çeşit mantıklı değil bence. Yine de seçim sizin.

bulgur beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2013, 08:15   #28
Ağaçsever

adalet's Avatar

Değerli bilgiler için teşekkür ederim.

Eski 13-09-2013, 11:03   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2011
adalet merhaba bende elazığ'ın sivrice ilçesinde 10*10 şebin bilecik cevizi diktim 2005 yılında ama seninki gibi değil yanılmıyorsam sulama olayını yapamamışsın ki böyle küçük kalmışlar. gelip görmek istersen sivriceye hafta sonları gelip bakabilirsin. veya f.ü. fırat radyo tv de çalışıyorum tanışabiliriz. tümay

tumgul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2013, 16:32   #30
Ağaçsever

adalet's Avatar

Cevizlere bir hafta önce az miktarda hayvan gübresi attım ancak toprağını karıştırmadığım için rüzgarla birlikte çoğu dağıldı. Bir miktar suni gübre kullanmak istiyorum. ****** toprak analizi çok önemli ama cevize atılmasında yarar bulunan gübre çeşidi konusunda bilgi sahibi olan varmı

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024