agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler
  • 6 Gönderen ysnkizilay
  • 2 Gönderen hdoğan
  • 1 Gönderen formullaone
  • 1 Gönderen cnrtkt
  • 1 Gönderen ermana
  • 1 Gönderen horanlı.66
  • 1 Gönderen ysnkizilay
  • 1 Gönderen ysnkizilay
  • 2 Gönderen sezgin_66

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2014, 20:07   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2014
Ceviz Bahcesi kurulumu (YOZGAT)

Öncelikle hepinize merhabalar, bir kac haftadir sadece yazdiklarinizi okuyordum biseyler yazmak bu güne kismetmis. O güzel yararli bilgileriniz icin hepinize tesekkürler.

Köyde dedemin 40 sene önceki ceviz agaclarinin güzelligini görünce tabi veriminide kendimi kaptirmis bulundum bahce kurulumuna( 2 sene önce 3 agactan yaklasik 160-170 kilo ceviz aldik). Cinsini tam bilmiyorum ama bayagi heybetli agaclar. 2-3 senedir düsünüyordum ve en sonunda karar verdim kurmaya.

Kurulacak yer yozgat sarikaya. Dogma büyüme Ankaraliyim ama kendi köyüme kurmak istiyorum. kurulacak arazi su sekilde.

- Rakim 1170m
- 16 veya 30 dönüme kurmayi planliyorum. (16 lik olan bizim yanindakini almaya calisiyoruz.)Arazi cok ama yer olarak en güzeli burasi.
- Egim tam olarak bilmiyorum ama %20-%30 civari olabilir.
- Araziye yaklasik 200 metre mesafede kaynak suyu ve elektrik var
- Uzun yillar bugday aycicegi gibi yüzeysel tarim yapilmis köyün en kaliteli arazilerinden derler.
- Arazi üzerinde bir kac kayisi agaci var gayet iyi durumdalar.

Toprak numunesi daha yaptirmadik. Yaptirinca tekrar paylasirim insallah.
Kaman1 ve tozlayicisi kaman5 düsündük en uygun olanlari bunlarmis.
7 x 7 dikim yapalim diye planladik. 7 x 3.5 yapin diyenlerde var ama kaman1 de bu pek mantikli degil gibi. 10-15 sene sonra hicbir agacimi kesmek istemem.
Etrafini telle cevirip Damla sulama kuracagiz.

Bir fidanciya sorduk. 2-3 senelik asisiz, köklü fidanlara 13 tl gibi bi rakam verdi tabi tam anlamiyla bi pazarlik yapmadik. Fidanlar 2 metreden uzunlardi
Sorum sudurki bu planda sonradan sorun acabilecek herhangi bi catlak varmidir?
Fidanciya sormak istemedim cünkü onlara göre ellerindeki agaclar piyasanin en iyisi Fidanci abilerim kizmasin Asili fidanlarla asisiz fidanlar arasindaki fark nedir?

Sikilmadan okudugunuz icin hepinize sonsuz tesekkürler.
Fikirlerinizi paylasirsaniz cok sevinirim

ysnkizilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 21:42   #2
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ysnkizilay Mesajı Göster

Bir fidanciya sorduk. 2-3 senelik asisiz, köklü fidanlara 13 tl gibi bi rakam verdi tabi tam anlamiyla bi pazarlik yapmadik. Fidanlar 2 metreden uzunlardi
Sorum sudurki bu planda sonradan sorun acabilecek herhangi bi catlak varmidir?
Fidanciya sormak istemedim cünkü onlara göre ellerindeki agaclar piyasanin en iyisi Fidanci abilerim kizmasin Asili fidanlarla asisiz fidanlar arasindaki fark nedir?

Sikilmadan okudugunuz icin hepinize sonsuz tesekkürler.
Fikirlerinizi paylasirsaniz cok sevinirim
Sayın Ysnkızılay, öncelikle şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. K.Maraş için söylüyorum sertifikalı ve aşılı tüplü ceviz fidanlarının fiyatı 15 TL. Büyüklüğü ne kadar olursa olsun aşısız bir fidana 13 TL kesinlikle vermemenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca tüplü veya saksıda fidan büyüdükçe kökleri birbirine geçiyor. Aşısız dikipte birde aşı için uğraşmanın anlamı yok diye düşünüyorum. Ceviz bahçesi için ön önemli hususların başında Çeşit seçiminin olduğunu düşünüyorum. Çeşide karar vermeden önce çok araştırmanızı tavsiye ediyorum.
Kolay gelsin

fahris ve cnrtkt beğendi.
hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2014, 23:02   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sayın ysnkizilay,aşılı ve aşısız fidan arasındaki farkı sorduğunuzdan yola çıkarak,ceviz üretimiyle ilgili bilgi birikiminizin yok denecek kadar az gibi göründüğünü söylesem sanırım yanlış olmaz.

Öncelikle,her işte olduğu gibi bu işte de çok okumak,araştırmak,izlemek,bahçeler dolaşmak,üreticilerle tanışmak ve sorunlarını dinlemek gerekir.

Bana sorarsanız,acele etmeden hem çeşit seçimini yapın,hem de bahçenizi yaz boyunca dikime hazırlayıp,fidanlarınızı açık köklü olarak önümüzdeki kış aylarında dikin.

Fidan fiyatına gelirsek, zaten aşılı fidanlar 13 tl civarı iken,aşısız (verimsiz ) çeşide 13 tl verilmez.

İyi çalışmalar.

cnrtkt beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 07:34   #4
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Acele etmeyin, araştırın.

Sayın ysnkizilay Allah kolaylık versin, hayırlı olsun.

Ben de bahçe kurma aşamasındayım.En az bir yıdır araştırıyorum, okuyorum , kurulu bahçeleri geziyorum, soruyorum, uyguluyorum. Bence hiç acele etmeyin.

# Toprak tahlilini yapmadan sakın adım atmayın derim. 1 metre aşağıda ne olduğu bilinmez. Buğday - ayçiçeği vs. gibi yıllık ekinlerle , ceviz gibi çok yıllık ağaçları aynı toprakta yetişecek diye kıyaslamayalım. Ben 50 yıllık elma dikili arazime 1,50 metre derinliğe kadar inip toprak numunesi aldım. 3 metreden de taban suyu kontrolu yaptım.

# Aşısız ağaçlarla meyvecilik yapılmaz, bence, aşısız cevizden evinizin ihtiyacını karşılarsınız, biraz da konu komşuya dağıtırsınız, ama bence aşısız cevizden harika gölgelik olur. (O nun da altında uyunmaz derler). Bu konuyu iyi araştırın derim.

# Bende dün aşısız fidan alıp kendim aşı yapacaktım. Aşısız ceviz fidanı fiyatı 2,5 - 3 TL. Hadi bunlar çöğür desek, biraz daha gelişmiş fidanların en babası 7 - 8 TL olur oncak. Ordaki fiyatlarda bir yanlışlık var bence. Pazar günü sordum tüplü chandler burda 15,00 TL. O da bi tane almak için verdiği fiyat.

# Çeşit konusunu da iyi araştırın. Pek bilgi sahibi değilim yöreye göre çeşit seçimi hakkında. Ama en iyi yöntem yörenizde kurulu bahçeler varsa mutlaka sahipleriyle görüşün. Yaşadığı sıkıntıları mutlaka öğrenin.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Kolay gelsin.

ladikli beğendi.
cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 07:48   #5
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Bende bir ekleme yapayım.
Bölgenin en verimli arazisinede bence ceviz ekmek pek mantıklı değil.

ykaya194 beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 13:46   #6
Yeni Üye

Smile

Cok tesekkür ederim yorumlariniz icin.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın ysnkizilay,aşılı ve aşısız fidan arasındaki farkı sorduğunuzdan yola çıkarak,ceviz üretimiyle ilgili bilgi birikiminizin yok denecek kadar az gibi göründüğünü söylesem sanırım yanlış olmaz.

Öncelikle,her işte olduğu gibi bu işte de çok okumak,araştırmak,izlemek,bahçeler dolaşmak,üreticilerle tanışmak ve sorunlarını dinlemek gerekir.

Bana sorarsanız,acele etmeden hem çeşit seçimini yapın,hem de bahçenizi yaz boyunca dikime hazırlayıp,fidanlarınızı açık köklü olarak önümüzdeki kış aylarında dikin.

Fidan fiyatına gelirsek, zaten aşılı fidanlar 13 tl civarı iken,aşısız (verimsiz ) çeşide 13 tl verilmez.

İyi çalışmalar.

sayin formulaone internette cok fazla bilgi kirliligi var. Su an zaten fidan alma asamasinda degiliz sadece arazi temin etme asamasindayiz. Dediginiz gibi her bos vaktimde bisiler ögrenmeye calisiyorum. Sanirim sonbahara kadar araziyi hazirlayip sonbaharda dikim yapacagim.Sanirim o zamana kadarda basinizi agritacagim sorularimla .

Eski 21-03-2014, 13:50   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
Bende bir ekleme yapayım.
Bölgenin en verimli arazisinede bence ceviz ekmek pek mantıklı değil.
Sayin ermana ben ankarada yasiyorum. Simdilerde bugday ekiliyo. Hani gidipte baska bisiler ekip bicmicem icin ve sonradan agaclarimda herhangi bi zararin **** verimsizligin olusmamasi icin en güzel yeri secmeye calisiyorum insallah herhangi bi sekilde telafisi olmayan **** cok zor olan bi yanlis yapmam.

Eski 21-03-2014, 16:36   #8
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
sayın ysnkızılay bir boğazliyanli olarak sizi sonuna kadar destekliyorum, inşallah bahçenizi kurarsaniz bizzat ziyaret edecem, çoğu insan bizim oraları bilmez, verimli verimsiz arazi farketmez pancar **** buğday eker, cevizi en verimsiz yerlere ekerler, ben bahçe kurmadım şu anlik çeşit açısından araştırma içerisindeyim, çeşitlerde bizim oraya en uygunlari yavuz ve ithal çeşit olan chadler cevizi olduğuna kanaat getirdim, bir çok sitede araştırma yaptım, size her şeyden önce bi tavsiyem var bi site onerecem "http://www.ceviz.com.tr/" bu siteye girip bi bakın , hem ceviz hem badem konusunda ciddi araştırma ve çalışma yapmış kişiler var, bu sitede satılan kitabı aldım, baştan sona okudum, ciddi bi araştırma istiyo ceviz işi, bi hemşeriniz olarak takipteyim sizi , Şimdiden hayırlı olsun, önemli olan ilk adımi atmaktır , boşuna dememişler başlamak bitirmenin yarısıdır diye...

ayhanbaba beğendi.
horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2014, 21:14   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi horanlı.66 Mesajı Göster
sayın ysnkızılay bir boğazliyanli olarak sizi sonuna kadar destekliyorum, inşallah bahçenizi kurarsaniz bizzat ziyaret edecem, çoğu insan bizim oraları bilmez, verimli verimsiz arazi farketmez pancar **** buğday eker, cevizi en verimsiz yerlere ekerler, ben bahçe kurmadım şu anlik çeşit açısından araştırma içerisindeyim, çeşitlerde bizim oraya en uygunlari yavuz ve ithal çeşit olan chadler cevizi olduğuna kanaat getirdim, bir çok sitede araştırma yaptım, size her şeyden önce bi tavsiyem var bi site onerecem "http://www.ceviz.com.tr/" bu siteye girip bi bakın , hem ceviz hem badem konusunda ciddi araştırma ve çalışma yapmış kişiler var, bu sitede satılan kitabı aldım, baştan sona okudum, ciddi bi araştırma istiyo ceviz işi, bi hemşeriniz olarak takipteyim sizi , Şimdiden hayırlı olsun, önemli olan ilk adımi atmaktır , boşuna dememişler başlamak bitirmenin yarısıdır diye...
cok tesekkür ederim sayin horanli kardesim. Insallah toprak analizinide bi yaptiriyim daha iyi arastirma yapabilirim sanirim. Buradan birbirimizle bilgi alisverisi yapabiliriz insallah.

horanlı.66 beğendi.
Eski 27-03-2014, 19:12   #10
Yeni Üye

Arkadaslar son gelismeyi paylasmak istedim.

toprak analizi icin tarlayi yaklasik 10 yerinden kazdirdik. numune alcaktik ama buna gerek bile kalmadi cunku yumusak toprak tabakasi 40 cm. sonra kis ve bembeyaz kirec basliyo. Yani dolayisiyla tarladan vazgectik. Su an icin tarla aramaya devam ediyoruz. biraz daha büyüttük plani 50-60 dekara dikim yapcaz insallah. Tarlayi satin alacagimiz icin yani kendi tarlamizda yapamayacagimiza göre Ankaradanda satin alip yapabiliriz diye düsündük. Sizce nerde daha iyi yetisir? düsüncemiz kaman1 veya chandler.

Eski 27-03-2014, 20:45   #11
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ysnkizilay Mesajı Göster
Arkadaslar son gelismeyi paylasmak istedim.

toprak analizi icin tarlayi yaklasik 10 yerinden kazdirdik. numune alcaktik ama buna gerek bile kalmadi cunku yumusak toprak tabakasi 40 cm. sonra kis ve bembeyaz kirec basliyo. Yani dolayisiyla tarladan vazgectik. Su an icin tarla aramaya devam ediyoruz. biraz daha büyüttük plani 50-60 dekara dikim yapcaz insallah. Tarlayi satin alacagimiz icin yani kendi tarlamizda yapamayacagimiza göre Ankaradanda satin alip yapabiliriz diye düsündük. Sizce nerde daha iyi yetisir? düsüncemiz kaman1 veya chandler.
sayın ysnkızılay, ankarada yaşıyorsaniz ankara iyi olur tabi, ama sarıkaya memleketiniz, manevi olarak her zaman nerelisin diye sorulunca yozgatliyim diyeceksiniz, maddi olarakda elli altmış dekar arazi ankarada çok ciddi bir meblağ eder, ama bizim oralar yani sarıkaya uygun fiyata, ceviz için çok arazi bulursunuz, tercih sizin , yapacağınız yatırım bi kaç senelik değil ömürluk, hatta sizi geçtim çocuğunuza torununuza kalacak bir yatırım...

Eski 27-03-2014, 20:47   #12
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

bu arada o araziniz içinde Küçük bir önerim olacak, badem yetiştiriciliğini bir araştırin derim, tam uygun bir arazi aslında badem için

Eski 30-03-2014, 00:39   #13
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi horanlı.66 Mesajı Göster
sayın ysnkızılay, ankarada yaşıyorsaniz ankara iyi olur tabi, ama sarıkaya memleketiniz, manevi olarak her zaman nerelisin diye sorulunca yozgatliyim diyeceksiniz, maddi olarakda elli altmış dekar arazi ankarada çok ciddi bir meblağ eder, ama bizim oralar yani sarıkaya uygun fiyata, ceviz için çok arazi bulursunuz, tercih sizin , yapacağınız yatırım bi kaç senelik değil ömürluk, hatta sizi geçtim çocuğunuza torununuza kalacak bir yatırım...
sayin horanli kardesim merhabalar. sende sarikayalimisin yani o bölgeleri bilirmisin? Arazi konusunda yardimci olabilirmisin ben babayagmurluyum bizim oralara yakin gzl bi arazi bulabilirmiyiz?

ayhanbaba beğendi.
Eski 06-05-2014, 19:22   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2014
*** yasin ve horanli
bende sarikaya tarafinda bir bahce dusunuyorum bilgileri paylasirsak iyi olacak saolun
birde cevizin kullanim yeri cok badem o kadar degil

hazerhan ve ayhanbaba beğendi.
sezgin_66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2014, 21:08   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-07-2014
ben sorgundayım. sarıkayalıda sayılırım. sezgin_66,ysnkizilay,horanlı.66 müsait bir gün toplanalım isterseniz?

ayhanbaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024