agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Aðaçlar > Meyve Aðaçlarý (Özel) > Ceviz
(https)

Beðeni Düzeni1382Beðeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dýþ Baðlantýlar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2013, 13:07   #181
Aðaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Þehir: EDÝRNE
Hocamýzýn eline ,aðzýna saðlýk Konuya direk bilimsel girmiþ açýk açýkta anlatmýþ.kim alýp ekiyorsa da eksin
Ben artýk 8 yaþýnda 150 kg. Falan filan sorusunun cevabýný beklemiyorum,sormuyorumda artýk.

aviator34 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-07-2013, 21:16   #182
Aðaçsever

44baba's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2013
Þehir: MALATYA
selahattin bey bu adresleri inceledim pek biþey anlayamadým.nasýl bu kanýya vardýnýz birazaçýklarmýsýnýz

44baba Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-07-2013, 01:17   #183
Aðaçsever

Giriş Tarihi: 03-06-2013
Þehir: NEVÞEHÝR
Arkadaþlar rus sitelerinden araþtýrdýðým bilgilere göre Anavataný özbekistan diyor ordaki adý skoroplodnost diye geçiyor tohumdan yetiþdiðini yazmýþlar kýsa boylu olduðunu söylüyorlar dikim aralýðý 4x6 olarak öneriyorlar 3 yaþýndan itibaren 6-12 þer salkýmlar halinde olur ince kapukludur.
Aþaðýdaki linkleri inceleyiniz google yardýmý ile anlayacaðýnýz þekilde türkçe ye çevire bilirsiniz.

ЗМК | Сад | Орехоплодные | Грецкий орех: великан или карлик?

Ñêîðîïëîäíûé ãðåöêèé îðåõ - êóëüòóðà ïåðñïåêòèâíàÿ - Ñàäû Ñèáèðè

???????????? ??????? ????: 50 ???. ? ??????? ???????? ? ???????? ?? Slando

atmel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-07-2013, 02:13   #184
Aðaçsever

BÝR RUS SÝTESÝNDE BU CEVÝZ ÝLE ÝLGÝLÝ BÝR MAKALE BULDUM GOOGLE DE ÇEVÝRÝ YAPTIM

SKOROPLODNOST CEVIZ BÜYÜYEN PDF Baský E-posta
Atölye bahçývan - Orchard
07.10.2011 20:37
Skoroplodnost somunCeviz her zaman dünya çapýnda pek çok aþçýlar tarafýndan deðerli olmuþtur. Ama o kadar kolay deðil büyümek. Genel olarak, ceviz ürün fidanlarý dikim sonra 8-10 yýl verim. Ama bugün biz bir ceviz erken görünümü bahsedeceðiz.

Ceviz olaðan erken görünümünü temel fark bu ceviz normal fidan daha erken 3-4 yýl ilk ürün vermesidir. Skoroplodnost ceviz meyve salkýmlarý - Ayrýca onlar çok intnrnsnaya özelliði vardýr. Orta boy, ve Meyve kabuklarýndan hatta çocuklar elle somunu ortaya mümkün olacak o kadar yumuþaktýr. Aðaç kendisi oldukça kýþ-dayanýklý ve dona kanýtýdýr.

Bir aðaç yakýn boy kýsalýðý, nedeniyle, kolayca birbirleriyle engel olacaðý korkusu olmadan, baþka bir meyve aðacý koyabilirsiniz. Crohn bir ceviz nadir bir erken görünüm, bu nedenle bir aðaç meyve çalýlar ve çilek dikilebilir.

Skoroplodnost somun topraklara seçici deðildir: týnlý toprak tarafýndan ve kum üzerinde büyüyen. Aðaç dikenleri ilkbahar veya sonbaharda ekilir. Gençler sonbaharda ekilir, bu aðaç daha bol ve biraz yatýþmýþ ve hiçbir boþluk yoktu toprak olacaktýr iniþ yakýn güçlü sýkýþtýrýlmýþ toprak sulamak için önemlidir.

Köklerine zarar tahammül çünkü dikim için fide, yýllýk, iki yýllýk alýr. Bu en kýsa zamanda topraða bu bitki, fide satýn alýndýktan sonra, arzu edilir. Bu duraðanlýk, iniþ sýrasý önce iki saat boyunca kökleri mümkün deðilse, su ile ýslatýn gerekir. Iniþ not yan kökler boyunca, düzgün çukurun geniþliði boyunca doðruldu edilmelidir. Çukurun altýndaki nem durdurmak ne kil ile doldurun.

Skoroplodnost cevizGenç bir aðaç dikme sonraki ilk yýl, onun ayda iki kez sulanan. Kuru hava ve yaz aylarýnda sulama artar. O kadar çabuk kurumasýna olmaz toprak malç sulama sonra.

Ýlk yýl aðacýn kendisi oluþturacak bitki üzerinde bir gövde, haline getirilir. Budama yaðmurlu havalarda, yaz içinde gerçekleþtirilmektedir. Kuru dallarý ilkbaharda kaldýrýlýr. Her 5-6 yýlda önemli ölçüde verim artar yenileme budama, yürütmek için.

Skoroplodnost ceviz Aðustos sonu veya Eylül baþýnda olgunlaþtýrmak. Yeþil kabuk patladý Olgunlaþma oluþur. Serin, kuru bir yerde aþaðýdaki hasat tutmak, ama her durumda don koymak deðil.

??????????? ????????????? ???????? ?????

Eski 21-07-2013, 16:03   #185
Aðaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
Þehir: ankara
sayýn atmel
göstermiþ olduðunuz linklerdeki fotoðraflarý incelediðimde ceviz salkýmlarýn yapýsý benimde gidip gördüðüm sivrihisar babadat köyündeki altay ceviz bahçesindeki görüntülerle örtüþmektedir.diðer bir konu ceviz aðacýnýn dýþ görünümüde benzemektedir.Çünki gördüðüm ceviz aðaçlarýnýn 4 yaþýnda olduklarýný söylediklerinde o yaþtaki bir aðacýn bu seviyede kalmamasý gerektiðini düþünmüþtüm.sitede cevizin bodur olduðu 6x4 dikime müsait olduðu ve aralarýnada diðer ikinci bir meyve tarýmýnýn yapýlabileceðidir.linklerden edindiðim bilgilerle benim gördüðüm cevizler arasýnda baðlantý kurmak gerekirse her ikisi benzeþmektedir.Kesin sonuç ilerleyen zamanda daha çok netlik kazanacaktýr.mayýs ayýnýn ilk haftasýnda bahçede yapmýþ olduðum inceleme sýrasýnda çekmiþ olduðum yeni oluþmuþ ceviz salkýmlarýný ve aðaç görüntüsünü mesajýma ekliyorum bufotoðraflar sadecebenim tarafýmdan çekilmiþtir.ayný fotoðraflarýn baþka hiç kimseyle ilgisi yoktur.saygýlarýmla.
özür(arkadaþlar çok uðraþmama raðmen fotoðraflarý yükleyemedim kýsa zamanda bahçeye gidip cevizlerin son þeklinin fotoðraflarýnýda çekip hepsiniberaber yükleyecem)

Altaycevizi beðendi.
orkide01 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-07-2013, 21:16   #186
Aðaçsever

sayýn Orkide01 inþallah bende ramazan sonu gidib bahceyi gözlerim ile görmek istiyorum ramazan sonu ilk iþim sivrihisara gitmek olacak

Altaycevizi beðendi.
Eski 21-07-2013, 21:56   #187
Aðaçsever

44baba's Avatar

arkadaþlar bu gün bende 10 adet altay cevizi diktim.resimleri yüklicektim ama olmadý.burayanasýl resim yükleniyor.yardýmcý olurmusunuz

Altaycevizi ve önal beðendi.
Eski 21-07-2013, 23:17   #188
Aðaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Þehir: BARTIN
Sayýn atmel sayýn altaycevizi eðer ceviziniz 8 yaþýnda yeþil kabuðu soyulmuþ kurutulmuþ olarak gerçekten 150 kilo ceviz veriyorsa kimse cevize yatýrým yapmasýn 8 sene sonra ceviz fiyatlarý 1 lira olur arz talep dengesi bozulur bugün fýndýðýn baþýna gelen yarýn cevizin baþýna gelecektir.

fýndýkçý74 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-07-2013, 23:31   #189
Aðaç Dostu

ahmettugrul55's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2012
Þehir: samsun
resimleri kopyala yapýþtýr yapýn bakalým olyor mu?

ahmettugrul55 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2013, 01:06   #190
Aðaçsever

44baba's Avatar

altay cevizi

altay cevizi dikim fotoðraflarý

Eklenen Resimler

Altaycevizi beðendi.
Eski 22-07-2013, 01:35   #191
Aðaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fýndýkçý74 Mesajı Göster
Sayýn atmel sayýn altaycevizi eðer ceviziniz 8 yaþýnda yeþil kabuðu soyulmuþ kurutulmuþ olarak gerçekten 150 kilo ceviz veriyorsa kimse cevize yatýrým yapmasýn 8 sene sonra ceviz fiyatlarý 1 lira olur arz talep dengesi bozulur bugün fýndýðýn baþýna gelen yarýn cevizin baþýna gelecektir.
sayýn kardeþim altay ceviziniz diye yazmýþýn altay ceviz benim deðil ben bir yýldýr ceviz çeþitleri hakkýn da araþtýrma ve bilgi topluyorum 20-30 dönüm kadar sonbaharda ekeceðim inþallah yukarýdaki bilgileri internetten buldum fiyat konusuna gelince herþey kýsmet nereye varýr bilemeyiz

Altaycevizi beðendi.
Eski 22-07-2013, 09:36   #192
Aðaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
Þehir: ÝSTANBUL
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladikli Mesajı Göster
Sn.aksazlý, hesabý siz mi yanlýþ anladýnýz ben mi? Sn.lilium : ''Yeþil kabuklu ceviz ile soyulmuþ ceviz arasýnda 1/3 fark olur. Yani 3 gramsa 1 gram kalýr. soyulmuþ ceviz ile kurumuþ ceviz arasýnda 3/2 fark olur 3 gramsa kuruyunca 2 gram kalýr. Tam rakamlar olmasa da buna yakýn deðerlerdir'' diyor...

Bu hesaba göre benim anladýðým, 150 kiloysa soyulduktan sonra 50 kg, kurutulduktan sonra da 33-34 kg kalýr...Yani 150 kg yeþil kabuklu ceviz eþittir 35 kg ceviz demektir

Yeþil kabuklu 150 kg ceviz 2-3 tlden satýlýrsa, 300-450 tl yapar
Kurutulmuþ 35 kg ceviz de 8-11 tlden satýlýrsa yine ayný rakamlar yapar...

Yani benim hesap doðru gibi

ben yanlýþ anlamýþým.

bu sene hasat zamaný altay cevizinin deðerlerini ölçüp yayýnlasýnlar en iyisi. milletin kafasýnda þüphe kalmasýn.

para durumunu ayarlayýp bir kaç fidan alýp bende evin yanýna dikmeyi düþünüyorum bu çeþidi. bakalým ne olacak.

ladikli ve Altaycevizi beðendi.
aksazli Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2013, 09:53   #193
Aðaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Þehir: BARTIN
180 nolu mesajda sütyemez hocamýz herþeyi bilimsel olarak anlatmýþ boþ þeylerle kafanýzý yormayýn 4 yaþýnda 25 kilo ürün veren bir aðaç bir sonraki sezon nasýl olurda yüzde yüzlere varan ürün artýþý saðlar ya bu aðaç nasýl geliþecek bu kadar ürün yüklü bir aðaç kendini nasýl geliþtirecek boþ iþ bunlar boþ.

ömür-uþak beðendi.
fýndýkçý74 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2013, 11:09   #194
Aðaçsever

Altaycevizi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2013
Þehir: Eskiþehir
Sayýn forum üyeleri,
Bu sene hasat zamaný hem Sivrihisar daki 3 ve 4 yaþýndaki aðaçlarýn hemde RUsyada ki yetiþmiþ aðaçlarýn ne kadar meyve verdiðini ölçüp yayýnlayacaðýz. Altay Bosfor ceviz yüksek verimli,salkým, erken meyveye yatan, ilkbahar donlarýndan etkilenmeyen, yan dal verimi olaðanüstü fazla olan, bilinen türlerden farklý üstün özelliklere sahip bir ceviz çeþididir. Bakým þartlarýna, rakým ve ilklim özelliklerine baðlý olarak her bölgede farklý bir verim degerine ulaþabilir. Biz Rusya'da 8-10 yaslarýnda bu aðaçlarýn kabuklu yani dýþýnda yesil kabuðu olmadan 150 kg ve üstüne ulaþabildiðini gördük. Ýnþallah ülkemizdede bu degerleri yakalayýp asmaya çalýþacaðýz. Tabikide 8-10 yaþýndaki aðaçlarda 50-60 kg veren aðaçlarda vardý. Ceviz veriminde aðaç basý verimdense dekar alan verimliliði hesabý yapýlmasý daha doðru olur.

Altaycevizi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2013, 12:25   #195
Aðaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
Þehir: ankara
altay ceviz verimi hakkýnda

deðerli arkadaþlar
altay ceviz hakkýnda þimdiye kadar olumlu olumsuz bir çok eleþtiri yapýldý.olumlu eleþtiri yapanlar altay ceviz fotolarý ve onlarýn yapmýþ olduðu açýklamalar, vermiþ olduðu bilgiler doðrultusunda kanaatlerini belirtmiþlerdir.olumsuz açýklama yapanlar ise þu ana kadar yetiþtirilip gözlemlenen ceviz çeþitlerinin verimliliðini esas aldýklarýndan,yetkili uzman kiþilerin yapmýþ olduðu araþtýrma ve deðerlendirmeleri göz önünde bulundurduklarýndan böyle bir kanaate varmýþlardýr.
her iki görüþünde haklýlýk payý mutlaka vardýr.ama birde gerçekler vardýr.daha önceki mesajlarýmda belirttiðim gibi ben gidip gördüm.önce bahçe sahipleri bu iþe yeni baþladýklar için cevizle ilgili yeterli düzeyde bilgi sahibi olduklarýný düþünmüyorum.bunun sonucu olarak esas ceviz tohumlarýnýn geldiði bölgedeki yetiþtiricilerin abartýlý rakamlarýný baz alarak açýklama yaptýklarýný düþünüyorum(4 yaþýnda 25kg,8 yaþýnda 150kg gibi)çünki kendilerinin 4 veya 8 yaþýný geçipte hasat olmuþ hiç bir aðacý yok.býrakýnýz 25 kiloyu yarýsýný dahi verecek bir çeþit yoktur.ama þu varki bildiðimiz gibi bu cevizin yetiþtiði rusya yakýn bir tarihe kadar dünyaya kapalý olan bir bölge idi.bu bölgede araþtýrma yapýlýp ortaya çýkarýlmamýþ bir ceviz çeþiti olamazmý diye düþünüyorum.eðer böyle verimli bir çeþitin varlýðý kanýtlanýrsa olumsuz olarak yapmýþ olduðumuz eleþtirileri haksýz yere yapmýþ olmazmýyýz ?hemde tohumdan ekilen cevizin verimsiz olacaðý konusundaki araþtýrmanýn ne derece saðlýklý olacaðý bizi düþündürmeyecekmi?býrakalým 4 yaþýnda 25kg ,5kg dahi verse ülkemiz için bir kazançtýr.çünki henüz bu verimi 4 yaþýnda verecek ceviz çeþiti yoktur veya çok azdýr.üstelik siteden edindiðimiz bilgiler doðru ise bodur olmasý nedeniyle birim alana dikilecek aðaç sayýsý çok olacagýndan verimde bir okadar artacaktýr.zaten benim oraya gidiþ sebebim videoda yayýnlanan çiçeklenmiþ görüntüleri görmekti. benim gittiðimde ise cevizler iri bir fýndýk büyüklüðünü aþmýþtý.benim gördüklerim sadece 6,7 aðaç gibi sayýdaydý.diðerlerini aðacýn geliþimi için kýrdýklarýný söylemiþlerdi.video görüntülerine baktýðýmýzda bu çiçeklenmeyi oluþturabilecek hiç bir çeþit yoktur,var isede ben bilmiyorum.bu çiçeklerin meyveye dönüþümüde gayet iyi idi ama þu andaki durumu bilmiyorum en kýsa zamanda gidip görüntüleyip mesajlarýma yansýtacaðým.
deðerli arkadaþlar eleþtirilerimizi yapalým ama aþýrýya kaçmayalým.ülkemiz böyle bir verimliolduðu söylenen bir çeþitle buluþacaksa bunu engelemeyelim.zaten sonuç kýsa bir süre sonra hasat mevsiminde belli olacaktýr.hepinize iþlerinizde hayýrlar ve kolaylýklar diliyorum.saygýlarýmla.

orkide01 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2013, 15:03   #196
Aðaçsever

Giriş Tarihi: 19-05-2013
Þehir: konya
küçüklüðümde 8 çuval ceviz veren devasa ceviz aðaçlarý vardý köyümüzde 8 çuval ceviz ne kadar yapar bilemiyorum ama,bu bodur görünümlü agaç 150 kg ceviz verebiliyorsa helal olsun...

Altaycevizi beðendi.
mustafa431 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2013, 15:23   #197
Aðaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Þehir: zonguldak
Galeri: 22
Bu olay Ýnþallah 1990 yýllarda dolarla satýþý yapýlan Çin kavaklarýna dönmez.Hani o meþhur Paulownia (Pavlonya) aðaçlarýna ..

serdar1 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-07-2013, 18:16   #198
Aðaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Þehir: uþak
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Altaycevizi Mesajı Göster
Sayýn forum üyeleri,
Bu sene hasat zamaný hem Sivrihisar daki 3 ve 4 yaþýndaki aðaçlarýn hemde RUsyada ki yetiþmiþ aðaçlarýn ne kadar meyve verdiðini ölçüp yayýnlayacaðýz. Altay Bosfor ceviz yüksek verimli,salkým, erken meyveye yatan, ilkbahar donlarýndan etkilenmeyen, yan dal verimi olaðanüstü fazla olan, bilinen türlerden farklý üstün özelliklere sahip bir ceviz çeþididir. Bakým þartlarýna, rakým ve ilklim özelliklerine baðlý olarak her bölgede farklý bir verim degerine ulaþabilir. Biz Rusya'da 8-10 yaslarýnda bu aðaçlarýn kabuklu yani dýþýnda yesil kabuðu olmadan 150 kg ve üstüne ulaþabildiðini gördük. Ýnþallah ülkemizdede bu degerleri yakalayýp asmaya çalýþacaðýz. Tabikide 8-10 yaþýndaki aðaçlarda 50-60 kg veren aðaçlarda vardý. Ceviz veriminde aðaç basý verimdense dekar alan verimliliði hesabý yapýlmasý daha doðru olur.
sn altaycevizi verimi aðaç baþýna deðilde dekar baþýna yeþil kabuksuz cevi mi demek istediniz. Yani dekardan 150 kg kuru kabuklu ceviz mi demek istediniz.Tam anlamadým ama sivrihisardakibahçenizi gerçekten merak ettim uþaða 200 km mesafa var ramazandan sonra gelmeyi düþünüyorum. Ben cevizi iyi anlarým zirattçi deðilim ama damdan düþenim damdan düþenin halini bilirim. Aðaçlarýndaki cevizleri tek tek sayarým Yapraðýna meyvesine bakarým sulama durumuna bakarým. Aðaç baþý veya dekara verimi gramý gramýna çýkarýrým.Benim 300 tane yetiþkin viþne aðacým var dalýnda viþne alanlar gelip 10 ton luk bahçeye 3 ton diyorlardý kýzdým o iþe kendim baþladým.Memleketimizde viþne para eder oldu.Þimdi kimse benden fiyat almadan baþkasýna viþneyi vermiyor. Öyle bir rekolte tahmini yaparým gram þaþmaz.Ama gerçekten cevizlerinizin cani gönülden dediðiniz gibi olmasýný istiyorum.Saygýlarýmla baþarýlar diliyorum.

bulgur ve Altaycevizi beðendi.
ömür-uþak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-07-2013, 00:15   #199
Aðaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Þehir: Balýkesir Gönen
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ömür-uþak Mesajı Göster
Benim 300 tane yetiþkin viþne aðacým var
Sayýn ömür-uþak, siz siz olun viþne aðaçlarýnýza iyi bakýn, viþne gelecek vadeden bir meyva geleceði parlak, hatta yeriniz varsa çoðaltýn derim.

Lilium Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-07-2013, 09:19   #200
Aðaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Þehir: uþak
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayýn ömür-uþak, siz siz olun viþne aðaçlarýnýza iyi bakýn, viþne gelecek vadeden bir meyva geleceði parlak, hatta yeriniz varsa çoðaltýn derim.
Sn Lilium aynen bende bakýmý gübrelemeyi artýrdým.Bundan daha 3 yýl öncesine kadar 50 kuruþa alýyorlardý.Çoðu arkadaþlar kesti veya bazýlarý kiraza aþýladý. Çünki maliyeti kurtarmýyordu.Ben ise emek verdiðim viþne çocuklarýmý yok edemedim.Hasat etmesemde yeþilliði yeter dedim.Ýlkbaharda bembeyaz çiçekler temmuzda kýrmýzý meyveler büyük zevk veriyor.Ýçinde dolaþmak ömre ömür katýyor.Meyve suyu fabrikalarý (karteller)baktýlarki aðaçlar kesiliyor fabrikalarýna meyve gelmiyecek hemen fiyatlarý yükselttiler.Þimdi çok iyi 2 emekli maaþý daha getiriyor bana.Geleceði parlak meyve demenizi çok haklý buluyorum katýlýyorum.Teþekür ederim.Bütün arkadaþlarýn affýna sýðýnýyorum ceviz baþlýðýnda viþne paylaþtýðým için özür diliyorum.Forum da viþne baþlýðý hiç çalýþmýyor ne yapayým.Bu arada viþne konusunun uzmaný oldum bilgi almak isteyen arkadaþlara bildiklerimi paylaþýrým.Viþne baþlýðýnda veye özelden sorabilirler.

ömür-uþak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-07-2013, 11:32   #201
Aðaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Þehir: Balýkesir Gönen
Galeri: 106
Viþnede türkiye açýðý çok büyük gittikçe de açýk büyüyor. Fiat olarak da kirazý geçerse hiç þaþmam.

Mesajlar viþne baþlýðýna taþýnsa iyi olur, bu baþlýðý bozmamýþ oluruz.

Lilium Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-08-2013, 21:29   #202
Aðaçsever

Giriş Tarihi: 10-08-2013
Þehir: Çanakkale
Merhaba Ceviz Dostlarý, Çanakkale Yenice Pazarköy'de 10 yýlý aþkýn süredir ceviz yetiþtirmeye uðraþýyoruz. Bahçemizdeki yerli çeþitleri "Çetnýr ve Pedro" ya dönüþtürdük. Bu arada sulama suyumuzun çok az olduðunu ve bu suyla bu iþin olmayacaðýný farkettik. Bu yýlýn Mayýs ayýnda elektrikli motorla 1500 metreden suyu tarlaya getirdik. Ve bahçemizdeki en büyük sorunu çözmüþ olduk.

Aðaçlarýmýz suyu görünce bayaðý güzelleþmeye baþladý. 3 aylýk süredeki performanslarý gerçekten muazzam.

Arkadaþlar üstüne basa basa þunu söylemek istiyorum bu iþ az suyla olmadý. Bu iþe yeni baþlayacak arkadaþlara ve baþlamayý düþünen arkadaþlara þunu öneriyorum: "Önce Bol Su".

Benim rakým 250m. Toprak yapýsý geçirgen hafif taþlý. Ama yerli çeþitlerle baþladýðým iþte yerli çeþitlerin erken açýlmasý bölgemizde görülen geç donlar bizi meyve konusunda çok geç býraktý. Daha sonra aþý ile cins deðiþikliðine gittik. Bahçemizde birkaç fotoðraf çektik. Bu fotoðraflarý sizlerle paylaþmak istedim. Hatam çok olabilir ama bunlarý azaltmak için çok çaba sarfediyorum. Þimdi boþ yerlere tekrar çetnýr ve pedro ekiyorum. Ama bu iþler bol suyla oluyor. Susuz olmuyor arkadaþ !

Saygýlarýmla Aksoy17

Düzenleyen aksoy17 : 13-08-2013 saat 16:27
aksoy17 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-08-2013, 16:03   #203
Aðaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aksoy17 Mesajı Göster
Merhaba Ceviz Dostlarý, Çanakkale Yenice Pazarköy'de 10 yýlý aþkýn süredir ceviz yetiþtirmeye uðraþýyoruz. Bahçemizdeki yerli çeþitleri "Çetnýr ve Pedro" ya dönüþtürdük. Bu arada sulama suyumuzun çok az olduðunu ve bu suyla bu iþin olmayacaðýný farkettik. Bu yýlýn Mayýs ayýnda elektrikli motorla 1500 metreden suyu tarlaya getirdik. Ve bahçemizdeki en büyük sorunu çözmüþ olduk.

Aðaçlarýmýz suyu görünce bayaðý güzelleþmeye baþladý. 3 aylýk süredeki performanslarý gerçekten muazzam.

Arkadaþlar üstüne basa basa þunu söylemek istiyorum bu iþ az suyla olmadý. Bu iþe yeni baþlayacak arkadaþlara ve baþlamayý düþünen arkadaþlara þunu öneriyorum: "Önce Bol Su".

Benim rakým 250m. Toprak yapýsý geçirgen hafif taþlý. Ama yerli çeþitlerle baþladýðým iþte yerli çeþitlerin erken açýlmasý bölgemizde görülen geç tonlar bizi meyve konusunda çok geç býraktý. Daha sonra aþý ile cins deðiþikliðine gittik. Bahçemizde birkaç fotoðraf çektik. Bu fotoðraflarý sizlerle paylaþmak istedim. Hatam çok olabilir ama bunlarý azaltmak için çok çaba sarfediyorum. Þimdi boþ yerlere tekrar çetnýr ve pedro ekiyorum. Ama bu iþler bol suyla oluyor. Susuz olmuyor arkadaþ !

Saygýlarýmla Aksoy17
Aksoy kardeþim cevizleri ne kadar süre ile ne miktarda suluyorsun önceki ve sonraki bilgi verirsen sevinirim

Eski 13-08-2013, 13:14   #204
Aðaçsever

http://p1308.hizliresim.com/1d/b/rbqyh.jpg

Düzenleyen malina : 13-08-2013 saat 18:56 Neden: Fotoðraflarý foruma yüklemelisiniz.
Eski 13-08-2013, 13:15   #205
Aðaçsever

http://p1308.hizliresim.com/1d/b/rbr6f.jpg

Düzenleyen malina : 13-08-2013 saat 18:57 Neden: Fotoðraflarý foruma yüklemelisiniz.
Eski 13-08-2013, 16:12   #206
Aðaçsever

Arkadaþlar bugün bahçede gezinirken bir pedro cinsi cevizimizde bunu gördük. Sanýrým erkek çiçek. Sizlerle paylaþmak istedim.

http://t1308.hizliresim.com/1d/f/rfs3q.jpg

Düzenleyen malina : 13-08-2013 saat 18:58 Neden: Fotoðraflarý foruma yüklemelisiniz
Eski 13-08-2013, 16:19   #207
Aðaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi atmel Mesajı Göster
Aksoy kardeþim cevizleri ne kadar süre ile ne miktarda suluyorsun önceki ve sonraki bilgi verirsen sevinirim
Sayýn atmel kardeþim,
Suyu bol bulunca son üç ayda haftada bir kez hani arabýn bir hikayesi var ya arap yaðý bol bulunca her tarafýna sürermiþ. Bizde geçmiþ yýllarýn susuzluðunun acýsýný çýkarmak için her hafta suluyoruz. Yalnýz bizim topraðýmýz geçirgen toprak olduðu için fazla suyun zararýný görmedik.

Saygýlarýmla

Altaycevizi ve atmel beðendi.
Eski 13-08-2013, 19:00   #208
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Þehir: Ýstanbul
Galeri: 88
agaclar.net Forum Kurallarý

Alıntı:
Fotoðraflarý foruma yükleyin

Forumdaki yazýlarý destekleyen fotoðraflar, mutlaka foruma yüklenmelidir. (70 k sýnýrý var) Dýþarýdan verilen baðlantýlarla gösterilen fotoðraflar, zaman içinde sorun yaratabilir. Baðlantýlar bozulmasý nedeniyle fotoðraflar görünmez ve bu nedenle yazý anlamsýzlaþýrsa, yazýnýn tümü silinebilir. Üzerinde yazý yazan fotoðraflar, animasyon özelliði olan gifler mesaj alanýna eklenmemelidir.

Fotoðraf küçültme için bilgiler:
Web üzerinden fotoðraf küçültme
Ayrýca farklý programlar için bilgi:
http://www.agaclar.net/forum/fotograf/

formullaone beðendi.
malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-08-2013, 16:11   #209
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Þehir: alanya
merhaba benim 10 dönüm kadar bi bahçem var.bu ceviz cinsi ilgimi çekdi.fidanýndan bulup satýn alýp denemek istiyorum .bir irtibat numarasý verebilirmisiniz.

e y m e n Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-08-2013, 17:17   #210
Aðaçsever

Altaycevizi beðendi.
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanýt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Þu an saat: 10:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024