View Single Post
Eski 22-07-2013, 12:25   #195
orkide01
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-05-2013
altay ceviz verimi hakkında

değerli arkadaşlar
altay ceviz hakkında şimdiye kadar olumlu olumsuz bir çok eleştiri yapıldı.olumlu eleştiri yapanlar altay ceviz fotoları ve onların yapmış olduğu açıklamalar, vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda kanaatlerini belirtmişlerdir.olumsuz açıklama yapanlar ise şu ana kadar yetiştirilip gözlemlenen ceviz çeşitlerinin verimliliğini esas aldıklarından,yetkili uzman kişilerin yapmış olduğu araştırma ve değerlendirmeleri göz önünde bulundurduklarından böyle bir kanaate varmışlardır.
her iki görüşünde haklılık payı mutlaka vardır.ama birde gerçekler vardır.daha önceki mesajlarımda belirttiğim gibi ben gidip gördüm.önce bahçe sahipleri bu işe yeni başladıklar için cevizle ilgili yeterli düzeyde bilgi sahibi olduklarını düşünmüyorum.bunun sonucu olarak esas ceviz tohumlarının geldiği bölgedeki yetiştiricilerin abartılı rakamlarını baz alarak açıklama yaptıklarını düşünüyorum(4 yaşında 25kg,8 yaşında 150kg gibi)çünki kendilerinin 4 veya 8 yaşını geçipte hasat olmuş hiç bir ağacı yok.bırakınız 25 kiloyu yarısını dahi verecek bir çeşit yoktur.ama şu varki bildiğimiz gibi bu cevizin yetiştiği rusya yakın bir tarihe kadar dünyaya kapalı olan bir bölge idi.bu bölgede araştırma yapılıp ortaya çıkarılmamış bir ceviz çeşiti olamazmı diye düşünüyorum.eğer böyle verimli bir çeşitin varlığı kanıtlanırsa olumsuz olarak yapmış olduğumuz eleştirileri haksız yere yapmış olmazmıyız ?hemde tohumdan ekilen cevizin verimsiz olacağı konusundaki araştırmanın ne derece sağlıklı olacağı bizi düşündürmeyecekmi?bırakalım 4 yaşında 25kg ,5kg dahi verse ülkemiz için bir kazançtır.çünki henüz bu verimi 4 yaşında verecek ceviz çeşiti yoktur veya çok azdır.üstelik siteden edindiğimiz bilgiler doğru ise bodur olması nedeniyle birim alana dikilecek ağaç sayısı çok olacagından verimde bir okadar artacaktır.zaten benim oraya gidiş sebebim videoda yayınlanan çiçeklenmiş görüntüleri görmekti. benim gittiğimde ise cevizler iri bir fındık büyüklüğünü aşmıştı.benim gördüklerim sadece 6,7 ağaç gibi sayıdaydı.diğerlerini ağacın gelişimi için kırdıklarını söylemişlerdi.video görüntülerine baktığımızda bu çiçeklenmeyi oluşturabilecek hiç bir çeşit yoktur,var isede ben bilmiyorum.bu çiçeklerin meyveye dönüşümüde gayet iyi idi ama şu andaki durumu bilmiyorum en kısa zamanda gidip görüntüleyip mesajlarıma yansıtacağım.
değerli arkadaşlar eleştirilerimizi yapalım ama aşırıya kaçmayalım.ülkemiz böyle bir verimliolduğu söylenen bir çeşitle buluşacaksa bunu engelemeyelim.zaten sonuç kısa bir süre sonra hasat mevsiminde belli olacaktır.hepinize işlerinizde hayırlar ve kolaylıklar diliyorum.saygılarımla.

orkide01 Çevrimdışı   Başa Dön