agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni254Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-12-2009, 15:30   #241
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Yukardaki uygulama sonucunda yeni sürgünler büyümüş ve ölmemişler ve sağlıklı yaşamaya devam etmektedirler. Aşağıda resimleri varilmektedir.

Eklenen Resimler

Zeyno waffle beğendi.
Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2009, 12:41   #242
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogasever Mesajı Göster
Halil Bey pamuklu bit hakkında aşağıda biraz daha bilgi var. ...

(Bu dönemde yapılacak EM uygulaması yumurtadan larva çıkışını büyük oranda engelleyecektir ve larva çıksa bile larvadan bite dönüşümü engelleyecektir. .
Sn.doğasever,
Pamuklu bite karşı EM' i deneyeceğim.

Daha ortaya çıkmadan önce.

100 lt. suya ne kadar koymalıyım?

3 yaşında fidanlar için kaç defa, kaç gün ara ile kullanmalıyım.

Ayrıca yapraktan kullanımın meyveye etkisini nedir?

Saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2009, 13:02   #243
Ağaç Dostu

Alıntı:

....EM uygulaması... .
( buraya da ayrı cevap istiyorum)

1) EM' in mevcut dal kanserine önleyici etkisi var mı?

2) Bordo bulamacı kullanırsam Em' e etkisi ne olur?

3) EM' in zeytinde Halkalı leke hastalığına karşı etkisi var mıdır?

Tüm bu sorular için araştırma yapılmış mıdır?

saygılar

Eski 29-12-2009, 13:21   #244
Ağaç Dostu

Alıntı:
[B]

I SINIF: İYİ TOPRAKLAR - Hastalığın görülmediğI bu topraklarda EM, koruma ve bol ve sağlıklı ürün elde etmek amacıyla kullanılır.

...EM5+EMFPE... uygulaması, yapılabilir.
Sn. doğasever,

150 adet Arbequena dikeceğim.

Organasen gübre ile yanmış hayvan gübresini orantılı karıştıracağım.

Kökten EM vermeyi düşünüyorum.

Bu uygulamanın etkisi ne olur?

Nasıl ve ne oranda ve bir sezonda kaç defa EM vermeliyim?

EM uygulaması her yıl sürecek mi?

Hastalıklara karşı yapraktan, ağacın gelişimi için kökten bir
sezonda nasıl ne oranda uygulanacak?

Saygılar

Eski 30-12-2009, 18:21   #245
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
( buraya da ayrı cevap istiyorum)

1) EM' in mevcut dal kanserine önleyici etkisi var mı?

Tüm bu sorular için araştırma yapılmış mıdır?

saygılar
Halil Bey merhabalar,
Sorularınız için çok teşekkür ediyorum. Kusura bakmayın geciktim ama hepsine yanıt vereceğim. Pamuklu bitin pamuğu ortaya çıkmadan önce uygulamanız için, size özel bir ürün göndereceğim. Bu ürünü hazırlamak için bazı bileşenleri elde etmeye çalışıyorum. Elime geçince hazırlayacağım ve Türkiyeye gelirken getirip size ulaştıracağım. Bu ürünü Şubatın son haftasından itibaren çiçeklenme dönemine kadar 3-4 kez uygulayacaksınız. Bu ürün ayrıca birçok başka sorunu da çözeceği gibi, zeytinleriniz daha sağlıklı ve daha verimli olmasını da sağlayacak. Gelelim diğer sorularınıza:

1) EM'nin mevcut dal kanserine önleyici etkisi var mı?
ARAŞTIRMA YAPILMADI

BU COK GUZEL BIR SORU, BAKIRLI BILESIKLERLE BIRLIKTE TARIMDA EM KULLANARAK BAZI HASTALIKLARI YENEN CIFTCILER OLDUGUNU BILIYORUZ. DUSUK KONSANTRASYONLARDA BAKIR VE CINKO NIKROORGANIZMALAR ICIN YARARLIDIR ANCAK BUYUK KONSANTRASYONLARDA ZARARLI OLABILIR. EM NIN TOPRAKTAKI AGIR METALLERDEN ETKILENMEDIGINI VE TOKSIK MADDELERI PARCALADIGINI DA BILIYORUZ. HATTA SU VE TOPRAKTA YAPILAN ÇALISMALARDA EM'NİN AĞIR METALLERİ AZALTTIĞINI BİLDİREN RAPORLAR VAR VE BUNU BİZ DE TESPİT ETTİK.
ARAŞTIRMA YAPILMADI

Zeyno waffle beğendi.
Eski 30-12-2009, 18:37   #246
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Halil Bey yanıtlarım aşağıda:
Alıntı:
Sn. doğasever,

150 adet Arbequena dikeceğim.

Organasen gübre ile yanmış hayvan gübresini orantılı karıştıracağım.

Kökten EM vermeyi düşünüyorum.

Bu uygulamanın etkisi ne olur? Ağaçlarınız daha sağlıklı, hastalıklara karşı daha dirençli olacak ve topraktan daha iyi beslenecektir. Nasıl ve ne oranda ve bir sezonda kaç defa EM vermeliyim? Genel olarak bir büyüme döneminde 3-4 kez vermeniz yeterlidir. Ancak sadece kökü değil, kökün etrafındaki toprağa da EM verirseniz daha iyi olur. Kökten EM verdikten sonra, ağacın gölgesinin düştüğü toprağa da 1/500 oranında EMA spreylemenizi öneririm. Toprakta Bukaşi veya EM kompost da kullanırsanız, çok daha iyi olur.
EM uygulaması her yıl sürecek mi? Hayır, seneye daha az EM vereceksiniz. Sadece toprağı sğreylemeniz bile yeterli olabilir. Sizin bahçeniz EM üreten bir yer haline gelecektir. Her sene çok az miktarlarlarda ilave yapabilirsiniz tabii ki. Ama herhangi bir kimyasal madde kullanmıyorsanız, 3 yıl sonra bahçeniz tüm ekolojik parametrelerin dengede olduğu yaşamasal balansı en iyi şekilde sağlamış bir bahçe olacağından, zararlı olna herşeye karşı kendi kendine mücadele etme yeteneği kazanacaktır. Doğal dengeyi yararlı mikroorganizmalar lehine bir kere çevirdikten sonra, çok fazla nüdahele etmenize gerek kalmayacak sadece bakım dozajlaması yapmanız yeterli olacaktır. Bahçenizin sınırlarını ve biraz daha ötesini, 1/1000 oranında seyreltilmiş EMA çözeltisi ile spreylemenizi öneririm.

Hastalıklara karşı yapraktan, ağacın gelişimi için kökten bir
sezonda nasıl ne oranda uygulanacak? Bir sezonda 3-4 defa kökten ve yukarda anlatıldığı gibi...
Saygılar
Ben teşekkür ederim.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 31-12-2009, 00:00   #247
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Pamuklu bitin pamuğu ortaya çıkmadan önce uygulamanız için, size özel bir ürün göndereceğim. Bu ürünü hazırlamak için bazı bileşenleri elde etmeye çalışıyorum.
Sitede de paylaşırşanız seviniriz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2009, 01:01   #248
Ağaç Dostu

Alıntı:
Halil Bey merhabalar,
Sorularınız için çok teşekkür ediyorum. Kusura bakmayın geciktim ama hepsine yanıt vereceğim. Pamuklu bitin pamuğu ortaya çıkmadan önce uygulamanız için, size özel bir ürün göndereceğim. Bu ürünü hazırlamak için bazı bileşenleri elde etmeye çalışıyorum. Elime geçince hazırlayacağım ve Türkiyeye gelirken getirip size ulaştıracağım. Bu ürünü Şubatın son haftasından itibaren çiçeklenme dönemine kadar 3-4 kez uygulayacaksınız. Bu ürün ayrıca birçok başka sorunu da çözeceği gibi, zeytinleriniz daha sağlıklı ve daha verimli olmasını da sağlayacak. Gelelim diğer sorularınıza:

1) EM'nin mevcut dal kanserine önleyici etkisi var mı?
ARAŞTIRMA YAPILMADI

BU COK GUZEL BIR SORU, BAKIRLI BILESIKLERLE BIRLIKTE TARIMDA EM KULLANARAK BAZI HASTALIKLARI YENEN CIFTCILER OLDUGUNU BILIYORUZ. DUSUK KONSANTRASYONLARDA BAKIR VE CINKO NIKROORGANIZMALAR ICIN YARARLIDIR ANCAK BUYUK KONSANTRASYONLARDA ZARARLI OLABILIR. EM NIN TOPRAKTAKI AGIR METALLERDEN ETKILENMEDIGINI VE TOKSIK MADDELERI PARCALADIGINI DA BILIYORUZ. HATTA SU VE TOPRAKTA YAPILAN ÇALISMALARDA EM'NİN AĞIR METALLERİ AZALTTIĞINI BİLDİREN RAPORLAR VAR VE BUNU BİZ DE TESPİT ETTİK.
ARAŞTIRMA YAPILMADI

Teşkkürler Sn. doğasever,

Pamuklu bit için göndereceğiniz ürünü istiyorum.

Deneyeceğim ve sonuçlarını burada paylaşacağım. Tabii kullanım şartlarını harfiyen uyarak. Olumsuzluk yaşarsam kızmak yok.

Fidanlar şubat ayının sonunda elimde olacak, tarih uygundur.

İki şey daha öğrenmek istiyorum.

1) Üç yıl önce diktiğim zeytin fidanlarında NOGAAL uyguladım. Nogaal' ın içindeki bakteri ağaç yaşadıkca köklerde varlığını sürdürüyor ve çoğalıyor.

Bu fidanlara kökten EM verirsem bu bakteriyi nasıl etkiler?

2) Yeni dikilecek fidanlarda kök kanserine karşı artık Nogall kullanmama gerek kalmıyacaktır. Doğru mu düşünüyorum?

Yani sogunluk hastalığına iyi gelen EM, kök kanserine de iyi gelir, herhalde.

Şimdilik fidanlarımda halkalı leke ve dal kanseri sorunum yok.

6 veya 7 yetişkin ağacımda dal kanseri vardı, onun için sormuştum. Onlara da Bordo bulamacı kullanıyorum.

Dal kanseri ve halkalı leke için araştırma olursa, paylaşırsanız sevinirim.

Saygılar

Eski 31-12-2009, 12:00   #249
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sitede de paylaşırşanız seviniriz.
Önce Halil Bey'in bahçasinde bir deneyelim eğer gerçekten pamuklu bite karşı sonuç elde edersek o zaman tabii ki, herkese duyurabiliriz.

Eski 31-12-2009, 12:27   #250
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Pamuklu Bit

Halil Bey selamlar
Yanıtlarım aşağıda:

Alıntı:
Teşkkürler Sn. doğasever,

Pamuklu bit için göndereceğiniz ürünü istiyorum.

Deneyeceğim ve sonuçlarını burada paylaşacağım. Tabii kullanım şartlarını harfiyen uyarak. Olumsuzluk yaşarsam kızmak yok.
Halil Bey sadece deneme yapıyoruz. Kızmak olur mu hiç. Sonuç elde edebilirsek, insanlara faydalı olacağız. Edemez isek, ne yapalım olmadı deriz. Dünyada o kadar çok enzim var ki, bunlardan hangilerinin karışımlarının hangi zararlıya iyi geleceği, hep deneyerek bulunmuştur. O yüzden, ben size bilgim dahilinde, dünyada çeşitli bitkilerde ve ağaçlarda (narenciye, pirinç ve domates) görülen myte ve bitlere karşı etkin olduğu gözlenmiş bazı enzimleri hazırlayacağım. Umarım bu enzimler zeytinde de pamuklu bit yumurtalarının normal gelişimlerini ve yumurtadan bit çıkmasını engeller. Engellemez ise, bir kaybımız olmaz yapılan karışım ağacın gelişimi için yararlı olacak zaten. O yüzden, hayal kırıklığı olmaz merak etmeyiniz.
Fidanlar şubat ayının sonunda elimde olacak, tarih uygundur.

İki şey daha öğrenmek istiyorum.

1) Üç yıl önce diktiğim zeytin fidanlarında NOGAAL uyguladım. Nogaal' ın içindeki bakteri ağaç yaşadıkca köklerde varlığını sürdürüyor ve çoğalıyor.
Bu fidanlara kökten EM verirsem bu bakteriyi nasıl etkiler?

Nogaal'ın içinde hangi bakteri olduğunu bilmiyorum. Ancak muhtemelen yararlı bakteriler vardır ve EM'nin zararı olmaz ama EM'nin de zaten kök kanserine (kök çürüklüğü) karşı koruyacağını düşünüyorum.

2) Yeni dikilecek fidanlarda kök kanserine karşı artık Nogall kullanmama gerek kalmıyacaktır. Doğru mu düşünüyorum?

Doğru düşünüyorsunuz. Ancak, fidanları dikmeden önce toprağınızda EM Bukaşi kullanırsanız herşey daha garanti olur. EM Bukaşi, toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini olumlu yönde etkilediğinden, topraktaki patojenleri yok etmek için bire bir!
Yani sogunluk hastalığına iyi gelen EM, kök kanserine de iyi gelir, herhalde.

Kök kanserinden bahsettiğiniz eğer bir mantarın neden olduğu kök çürüklüğü ise, söylediğiniz doğrudur.
Şimdilik fidanlarımda halkalı leke ve dal kanseri sorunum yok.

6 veya 7 yetişkin ağacımda dal kanseri vardı, onun için sormuştum. Onlara da Bordo bulamacı kullanıyorum.

Dal kanseri ve halkalı leke için araştırma olursa, paylaşırsanız sevinirim.

Tabii ki paylaşırım.

Saygılar

Zeyno waffle beğendi.
Eski 31-12-2009, 12:52   #251
Ağaç Dostu

iletişim

Alıntı:
Halil Bey selamlar
Yanıtlarım aşağıda:

Sn. Doğasever, Bukaşi' i nasıl kullanacağım?

Yeni dikilecek fidanlar için...

Düzenleyen Halil Önen : 31-12-2009 saat 13:05 Neden: hata yaptım, düzelttim
Eski 31-12-2009, 13:26   #252
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Halil Bey

Ağaç başına 1 litre bukaşi ile 3 litre üst toprağı iyice karıştırın. (Üst Toprağı fidanları dikeceğiniz yerden alın). Beton bir zemin üzerinde üzerini koyu renkli plastik örtü ile örtün. Kenarlarından biraz hava alsın. 3-4 hafta böyle fermantasyona bırakın. SAdece bir kez süre olarak tam ortasında karıştırın. Sonra bu karışımı dikim çukuruna dökün. Eğer dikim için kullanmayı planladığınız herhangi bir organik madde veya kompost varsa, toprak yerine bunu kullanabilirsiniz. Ancak bu durumda da yine dikim yapılacak yerdeki topraktan çok az da olsa bir miktar kullanın. (Kendi dikim toprağınızı kullanmamızın amacı, gübreye toprağınızdaki yerli yararlı mikroorganizmaları da aşılamaktır! Böylece kendi toprağınızın, bukaşinin, kompostun ve fidanın köklerinin birbirlerine karşı son derece uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz). Bukaşi temin etmek isterseniz, size yakın olan (İzmirde) www.yesiladım.com sitesinden Özlem Hanımla temas kurabilirsiniz. Saygılar.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 25-01-2010, 10:54   #253
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2008
sayın dogasever
kuruyan bir zeytinimde kök bölgesinde rosellina kök çürüklüğü tesbit ettik.diğer ağaçları korumak için önereceğiniz bir karışım varmı?

ihsankaya45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 12:56   #254
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Sn meyvelitepe
kaolin kili hakkında bir bölüm açmanız faydalı olacagını düşünüyorum. Saygılarımla.

Düzenleyen ihsankaya45 : 27-01-2010 saat 13:32
Eski 27-01-2010, 14:06   #255
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ihsankaya45 Mesajı Göster
sayın dogasever
kuruyan bir zeytinimde kök bölgesinde rosellina kök çürüklüğü tesbit ettik.diğer ağaçları korumak için önereceğiniz bir karışım varmı?
Öncelikle ağacı söktüyseniz kök parçalarını temizlemeye dikkat ediniz. Çukurunu kapatmayınız, tam aksine iyice genişletiniz. İçine sönmemiş kireç atınız veya toprak dezenfektanı ekleyiniz. Bu arada dezenfektanı diğer ağaçların kök bölgesine de sulama suyuyla verin. ISR 2000 ve Stubble Aid uygulayabilirsiniz. Bunlar bitki aktivatörleridir. Bağışıklık mekanizmasını güçlendirir. Dezenfektan olarak Peras kullanabilirsiniz. İçinde hidrojen peroksit ve asetik asit var, toprakta hemen yok olurlar zaten.

Asetik asit sirkedir diye düşünün, hidrojen peroksit ise evde kullandığımız yaraları denfekte etmekte kullandığımız oksijenli suyun hammaddesidir. Toprağa girince hemen su ve oksijene dönüşür.

Zeyno waffle beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 14:11   #256
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Sn meyvelitepe
kaolin kili hakkında bir bölüm açmanız faydalı olacagını düşünüyorum. Saygılarımla.
İhsan bey,
Kaolin kiliyle ilgili söylenecek şeylerin hemen tamamı bu başlıkta söylendi zaten. Ayrı başlık açmak birar mükerrerlik olur. Sorunuz varsa buradan devam edebiliriz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 14:30   #257
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

sn meyvelitepe
kaolinin kiraz sineği,kiraz sülüğünde uygulamaları mevcut mu?

Eski 27-01-2010, 18:12   #258
alexcan1905
Guest

Thumbs down Zeytin Ağacında Çaresini Bulamadığım Hastalık...

Selam.Sizler için özel olarak 24 Ocak 2010 Tarihinde zeytin tarlama gidip ağacımdaki hastalığa çare bulmak istedim.Ağacın resimlerini koydum.Sorun şu hastalık herhangi bir daldan başlayım bir süre sonra ağacı kurutuyor.Kolunu bile kessek çare olmuyor.Ağacı yakından inceledim üzerinde ur falan yok.Ne yapmamı önerirsiniz?

Ayrıca ben eylül ayında tarlaya gübre attırıyorum.Acaba gübrenin içindeki minerallerin değerleri ne olmalı?

Son soru ben oradaki köylülere şunu sordum dedimki ben ağaçların kenarlarından çalılar fışkırmıs keseyim mi?Dedilerki kışın bu iş yapılmazNe derece doğrudur?Ayrıca ağaçlara ara yaptırmak istiyorum.Sizce hangi aylarda yaptırayım?Teşekkürler...

BİR ADET VİDEOSUDA VAR İNDİRİP İZLERSENİZ SEVİNİRİM.

http://hotfile.com/dl/25615116/58957...A0054.mp4.html

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 18:25   #259
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
sn meyvelitepe
kaolinin kiraz sineği,kiraz sülüğünde uygulamaları mevcut mu?
İhsan bey,
Kaolin kili kiraz sineğine yumurta bırakmasını engellemek suretiyle etkili olacaktır. Bu etki tüm meyve sinekleri için aynıdır. Ancak kiraz sülüğü zararlısını tanımıyorum. Bu konuda bir şey söyleyemem.

Eski 27-01-2010, 18:42   #260
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.Alexcan1905,
Ağacınızda gördüğünüz hastalık zeytin solgunluğu (fusaryum) hastalığına benziyor, ama uzmanı değilim, emin olamam. Öncelikle teşhis edilmesi şart.

Fusaryum ise işiniz zor. Özellikle ege bölgesinde, taban suyu yüksek drenajı kötü arazilerde görülüyor. Bulaşıcı ve öldürücü bir hastalık. Tedavisi bilinen usullerle oldukça zor. Alternatif tedavi için Bu başlıkta #238 nolu mesaja bakmanızı tavsiye ederim. Ancak, söylediğim gibi önce kesin teşhis gerekli. Size yakın resmi bir birimden yardım almanız iyi olur.

Düzenleyen MeyveliTepe : 27-01-2010 saat 20:20
Eski 27-01-2010, 18:43   #261
alexcan1905
Guest

Cevabınız için teşekkürler.Ben yeni olduğumdan tam bilemiyorum.Taban suyu yüksek ne demek?Drenaj ne demek?

Eski 27-01-2010, 19:57   #262
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alexcan solgunlukların pekçok sebebi olabilir ama zeytinde vertisilyum solgunluğu en ciddi ve henüz tedavisi bulunmayan hastalık. Bazı organik veya kimyasal preparatlar ağacın durumunu kısa vadede güçlendiriyor gibi görünse de henüz kesin çözüm bulunmadı.

Meyvelitepe' nin dediği gibi zeytinliğinize en yakın tarım ilçe müdürlüğünden yardım isteyebilirsiniz. Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsüne de başvurabilirsiniz, Bornova Zirai Mücadele Enstitüsü' ne de. Kendiniz numune alıp Antalya' daki fitopataloji laboratuvarına yollayıp ücreti mukabili hastalık etmenini teşhis de ettirebilirsiniz.

Bu arada http://www.agaclar.net/?id=showthread&t=13918 sayfasını ve Zeytin Hastalık ve Zararlıları sayfasını da okuyun.

Eski 27-01-2010, 20:05   #263
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alexcan1905 Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkürler.Ben yeni olduğumdan tam bilemiyorum.Taban suyu yüksek ne demek?Drenaj ne demek?
Taban suyu yüzeyi geçirimli bir toprak tabakasının altına geçen suyun geçirimsiz alt tabaka tarafından tutulmasıdır. Yağışlarla beraber su daha alt tabakalara geçmediğinden yükselir.

Drenaj ise toprakta tutulan suyun tahliye edilmesidir.

Eski 27-01-2010, 21:13   #264
alexcan1905
Guest

Thumbs up

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Taban suyu yüzeyi geçirimli bir toprak tabakasının altına geçen suyun geçirimsiz alt tabaka tarafından tutulmasıdır. Yağışlarla beraber su daha alt tabakalara geçmediğinden yükselir.

Drenaj ise toprakta tutulan suyun tahliye edilmesidir.
Cevabınınz için teşekkür ederim.Birde ben şu gübre olayını sormak istiyorum.Zeytinliğe acaba nasıl bir gübre atmam gerekir?Kaç yılda bir atayım ve nezaman atayım(Yaz/Kış)...Ayrıca birde aklıma şu geldi.Zeytin ağaçlarının etrafında çalılar var.Acaba onları bu ocak ayında temizlesem zararı olurmu.Çünkü ben tam temizlecektim köylünün biri dediki kışın bu iş olmaz ağaçlara soğk vurur dedi.Acaba ne derece doğrudur?Gübre atarken içreiği nasıl olsun?Hani onların bir oranı var.Çünkü ben bir keresinde çuvala bakmıştım üzerinde üre falan yazıyordu.Sizce nasıl yapmalıyım?

Ayrıc şu EM olayını yeni öğrendim.Yani şimdi okuyarak öğrendim.Gübrelemeyi doğru şekilde yaptıktan sonra acaba tüm ağaçları EM yapsam olurmu?Eğer olursa ne kadar arayla yani ne kadar süreyle yapmalıyım?Zeytincilikte yeni olduğum için kusura bakmayın...Şimdiden teşekkürler...

Eski 28-01-2010, 20:54   #265
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

O zaman işi doğru yaparak başlayalım, hemen bir yaprak ve toprak analizi yaptırırsanız toprağınızda hangi besinler var, buna mukabil ağaçlarınızın neye ihtiyacı var öğrenir ona göre besleme yaparsınız. Planınız da ona göre ortaya konur. Ağaçların etrafında çalılar varsa nasıl hasat yaptınız merak ettim. Şubat sonu temizleme işini yaparsınız.

Eski 29-01-2010, 11:06   #266
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Ayrıca şu EM olayını yeni öğrendim.Yani şimdi okuyarak öğrendim.Gübrelemeyi doğru şekilde yaptıktan sonra acaba tüm ağaçları EM yapsam olurmu?Eğer olursa ne kadar arayla yani ne kadar süreyle yapmalıyım?Zeytincilikte yeni olduğum için kusura bakmayın...Şimdiden teşekkürler...

Sn Alexcan,

Hasta olan agaçlarınıza yılda birkaç defa ilgili mesajda (238 nolu mesaj) anlattığım gibi uygulama yapmanız yeterli olacaktır. Diğer agaclarınıza ise, spreyleme ve/veya sulama ile EM verebilirsiniz. Bunun sıklığı da yılda 3 veya 4 defadır. Fazla uygulama yapmanın hiçbir zararı yoktur. Uygulamaları Ege Bölgesinde havaların biraz daha ısındığı Şubat sonu veya Mart başından itibaren yapabilirsiniz. Hasta olanlara hemen uygulama yapmanızı öneririm. (eğer bulunduğunuz yerde hava sıcaklığı 10 derece C'ın üzerinde ise!)

Eski 07-02-2010, 19:15   #267
Ağaç Dostu

ihsankaya45's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Öncelikle ağacı söktüyseniz kök parçalarını temizlemeye dikkat ediniz. Çukurunu kapatmayınız, tam aksine iyice genişletiniz. İçine sönmemiş kireç atınız veya toprak dezenfektanı ekleyiniz. Bu arada dezenfektanı diğer ağaçların kök bölgesine de sulama suyuyla verin. ISR 2000 ve Stubble Aid uygulayabilirsiniz. Bunlar bitki aktivatörleridir. Bağışıklık mekanizmasını güçlendirir. Dezenfektan olarak Peras kullanabilirsiniz. İçinde hidrojen peroksit ve asetik asit var, toprakta hemen yok olurlar zaten.

Asetik asit sirkedir diye düşünün, hidrojen peroksit ise evde kullandığımız yaraları denfekte etmekte kullandığımız oksijenli suyun hammaddesidir. Toprağa girince hemen su ve oksijene dönüşür.
sn mine pakkaner teşekür ederim. (rosella hastalığı görülen fidanların) geçen yaz kazdığım yerlerine sönmemiş kireç ve bordo bulamacı uygulamıştım, bunlar yeterlimi, bu sene fidan dikilebilirmi ? saygılarımla.

Eski 09-03-2010, 20:28   #268
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
ANCAK....

Sürgünlerin uçlarını yiyen daha doğrusu lekeler şeklinde başlayıp kahverengi yanık, kavruk gibi yaprağı kurutan zararlıya karşı en etkili delfin wg oldu.

Geçen yıl da kullanmış ve bu zararlıya rastlamamıştım.

Kaolin ve delfin wg nin beraber kullanımında da bu zararlıya rastlanmadı. Tabii 3 uygulama yapıldı 15 er gün ara ile.
Halil Bey,
Zeytin fidesi tırtılı zararlısı ile hangi aylarda karşılaştınız? Bizim ağaçlarda yazın yoktu. Ancak bu yıl burada havalar oldukça yumuşak gitti. Genç ağaçlar Ocak ayının ortasına kadar uçlarından sürgün verdiler. Geçen hafta sonu kontrol ettiğimde bir kaç ağaçta sizin resmini eklediğiniz şekilde sürgünlerin uçlarında zarar vardı. Önce don zararıdır diye düşünüyordum. Ancak dikkatli kontrol ettiğimde don zararına pek benzemediklerini gördüm. Sizin ağaçlarda hangi aylarda görülmüştü? Bu aylarda görülmesi normal midir?
Eğer öyleyse hızlıca Delfini benimde uygulamam gerekecek. Aşağıda resim ekliyorum. Yorumda bulunursanız sevinirim.

Name:  HPIM2702_1.jpg
Views: 1700
Size:  39.9 KB

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 21:57   #269
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Halil Bey,
Zeytin fidesi tırtılı zararlısı ile hangi aylarda karşılaştınız? Bizim ağaçlarda yazın yoktu. Ancak bu yıl burada havalar oldukça yumuşak gitti. Genç ağaçlar Ocak ayının ortasına kadar uçlarından sürgün verdiler. Geçen hafta sonu kontrol ettiğimde bir kaç ağaçta sizin resmini eklediğiniz şekilde sürgünlerin uçlarında zarar vardı. Önce don zararıdır diye düşünüyordum. Ancak dikkatli kontrol ettiğimde don zararına pek benzemediklerini gördüm. Sizin ağaçlarda hangi aylarda görülmüştü? Bu aylarda görülmesi normal midir?
Eğer öyleyse hızlıca Delfini benimde uygulamam gerekecek. Aşağıda resim ekliyorum. Yorumda bulunursanız sevinirim.

Eklenti 129174
Sn.acemi,
dediğiniz gibi zeytin uc zararlısı fidanlar genç sürgün verdiği dönemlerde zarar veriyor.

Bir ay önce (şubat) bizde rastladık. Şimdi pek yok, Hava biraz soğudu.

Ancak verdiğiniz resimde sanki fidanların ucları soğuktan etkilenmiş gibi
duruyor. İnce dallardaki yeşil rengin kaybolması biraz soğuk çarpmasına benziyor.

Soğuk vurmasında yapraklar kahverengileşiyor ve ince dalların kabuklarında uzunluğuna çatlama görülüyor. Hafif dokunduğunda kabuk odunsu kısımdan ayrılıyor. Bu durum nisanda yani ağaçlara su yürüdüğünde daha belirginleşiyor.

Bu durumda soğuk vurgun dallar budanmalı ve bordo bulamacı kullanılmalı.

Eğer resminizi verdiğiniz fidan ayvalık ise aynı tarlada gemlik varsa yukarıdaki anlatılan gibi soğuk vuruğu olmuştur.

Yani ayvalıklığa soğuk hafif çarptığında, gemlikliğe soğuk vuruyor.

Sizin verdiğiniz resime benzeyen soğuk çarpması durumu gemliklerde görüldü. Ayvalıklarda bir şey yoktu.

Tüm fidanların yeşil ince dallarında bu renk değişikliği varsa mutlaka bordo bulamacı kullanılmalı (mantar hastalıklarına/kansere) diye düşünüyorum.

Zülfinaz beğendi.
Eski 10-03-2010, 06:06   #270
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Halil Bey,

Fidanlar Gemlik cinsi. Yaklaşık 200 adet genç (2 yaşında) ağaç var. Sadece 10-15 tanesinde bu durum var.
Daha önce Doğasever'e sorulmuştu. Bordo bulamacı yerine EM5 + EM FPE kullanılabileceğini söylemişti. Bu durumda Delfin ve EM' yi karıştırarak veya birer hafta ara ile vermekte bir çözüm olabilir gibi duruyor. Bunu deneyeceğim ve sonuçlarını buradan paylaşırım.
Ancak her koşulda fazla zarar görmüş uçları sizin dediğiniz gibi budamak gerekir.

acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
balsıra, böcek, hastalık, ilaç, zeytin ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024