View Single Post
Eski 31-12-2009, 12:27   #250
Dogasever
Ağaç Dostu

Dogasever's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Pamuklu Bit

Halil Bey selamlar
Yanıtlarım aşağıda:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Teşkkürler Sn. doğasever,

Pamuklu bit için göndereceğiniz ürünü istiyorum.

Deneyeceğim ve sonuçlarını burada paylaşacağım. Tabii kullanım şartlarını harfiyen uyarak. Olumsuzluk yaşarsam kızmak yok.
Halil Bey sadece deneme yapıyoruz. Kızmak olur mu hiç. Sonuç elde edebilirsek, insanlara faydalı olacağız. Edemez isek, ne yapalım olmadı deriz. Dünyada o kadar çok enzim var ki, bunlardan hangilerinin karışımlarının hangi zararlıya iyi geleceği, hep deneyerek bulunmuştur. O yüzden, ben size bilgim dahilinde, dünyada çeşitli bitkilerde ve ağaçlarda (narenciye, pirinç ve domates) görülen myte ve bitlere karşı etkin olduğu gözlenmiş bazı enzimleri hazırlayacağım. Umarım bu enzimler zeytinde de pamuklu bit yumurtalarının normal gelişimlerini ve yumurtadan bit çıkmasını engeller. Engellemez ise, bir kaybımız olmaz yapılan karışım ağacın gelişimi için yararlı olacak zaten. O yüzden, hayal kırıklığı olmaz merak etmeyiniz.
Fidanlar şubat ayının sonunda elimde olacak, tarih uygundur.

İki şey daha öğrenmek istiyorum.

1) Üç yıl önce diktiğim zeytin fidanlarında NOGAAL uyguladım. Nogaal' ın içindeki bakteri ağaç yaşadıkca köklerde varlığını sürdürüyor ve çoğalıyor.
Bu fidanlara kökten EM verirsem bu bakteriyi nasıl etkiler?

Nogaal'ın içinde hangi bakteri olduğunu bilmiyorum. Ancak muhtemelen yararlı bakteriler vardır ve EM'nin zararı olmaz ama EM'nin de zaten kök kanserine (kök çürüklüğü) karşı koruyacağını düşünüyorum.

2) Yeni dikilecek fidanlarda kök kanserine karşı artık Nogall kullanmama gerek kalmıyacaktır. Doğru mu düşünüyorum?

Doğru düşünüyorsunuz. Ancak, fidanları dikmeden önce toprağınızda EM Bukaşi kullanırsanız herşey daha garanti olur. EM Bukaşi, toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini olumlu yönde etkilediğinden, topraktaki patojenleri yok etmek için bire bir!
Yani sogunluk hastalığına iyi gelen EM, kök kanserine de iyi gelir, herhalde.

Kök kanserinden bahsettiğiniz eğer bir mantarın neden olduğu kök çürüklüğü ise, söylediğiniz doğrudur.
Şimdilik fidanlarımda halkalı leke ve dal kanseri sorunum yok.

6 veya 7 yetişkin ağacımda dal kanseri vardı, onun için sormuştum. Onlara da Bordo bulamacı kullanıyorum.

Dal kanseri ve halkalı leke için araştırma olursa, paylaşırsanız sevinirim.

Tabii ki paylaşırım.

Saygılar

Dogasever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön