agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni48Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2011, 06:49   #151
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Altı ayda bir birisi bonsi için ağaca işkence ediyorsunuz diye aynı mevzuyu çevirip çevirip başlıyor.

Aynı cevapları vere vere bıktım.

Nedense ülkemizde bilmediği konularda konuşmak bir entellektüel uğraşa dönüştü.

Yediğiniz domateslerin seralarda gövdenin gideceği yönü şekillendirilimiş halde üretilmesi sizi ilgilendirmiyor. Tavukların size yumurta sağlaması için konuldukları kafesler de önemli değil. Meyve ve ağaçlarının biçimlendirilmesi de farketmiyor.. Ayağınızdaki pabucun bir hayvanın yüzülmüş derisi olması da önemsiz.

Bütün meyve bahçelerinde ağaçlara benzer tekniklerle müdahele edilmesi sonradan aklınıza geldi diye ortadan kalkmıyor. Zaten bu da ne açlıkla ne de fiyatlarla açıklanır. Verimliliği sağlıyor.

Bonsai ne işkencedir ne ağaç ecüş bücüştür sadece siz konuyu anlamamışsınız, hepsi budur.

Hangi işkence gören bitki gelişiyor de bonsailer elli yüz beşyüz yıl canlı kalıyor.

Topraksız ortamda çilek yetiştirme ne oluyor sizce, bitkiyi doğal şartlarından bir de toprağından ayırma.
Katı ortamda domates yetiştirmeye ne dersiniz. O da bitkinin doğal şartlatını değiştirme değil mi?

Saksılarda teraslarda domates yetiştirme sizce doğal mı?

Mahlukat hiç değilse esprileri anlamayı deneyin.

Onu da yapmayın bilmediğiniz konularda zikir sahibi olmadan fikir sahibi olma huyundan vazgeçin.

İlk mesasjınızda sıraladığınız ürünler tarımsal ürünlerdir bunlar neden ve nerede kullanılıyor diye araştırın bu forum size yeterince bilgi sunacak.

Akvaryum ve evde kanarya papağan vs besleme durumları da var, her seferinde aynı konuya bunları yaza yaza bıktım.

Size göre doğada ne yetişiyorsa onu toplamak gerek ama en çok EC metre başlığıyla ilgilenmişsiniz doğal şartların yapay biçimde yaratıldığı ortmala. Bonsaiyi solluyor konu.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 07:00   #152
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Evde çiçek yetiştirme konusu var. Sanırım saksıda çiçekleriniz yok sizin. Bitkileri doğal ortamlarından alıp saksılara sıkıştırmıyorsunuzdur.

Doğal olmayan şartlar ayarlayıp domates salatalık da yetiştirmiyorsunuz. Doğada evrimle gelişen kimi organizmalar domatesinizin yaprağını kendi yaşamlarını sürdürmek için kullandıkları için bunu zarar olarak da değerlendirmiyor yaprağı da kesmiyorsunuz.

Hele bunları topraksız şartlar gibi, doğaya aykırı yollarla yapmıyorsunuzdur.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 09:36   #153
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Sayın Soilless;

Siz dağ taş dolaştınız mı acaba ? Bakarak ama.
Doğada milyonlarca ''Bonsai'' var. Yurdumuzda hem de. Bizim doğamız da ''Eciş Bücüş'' bitkiler yetiştiriyor yani.

Siz Japonlarla sadece dolaşmışsınız. Tanıyamamışsınız, özümleyememişsiniz fikirlerini, amaçlarını, sabırlarını, ruhlarını.
Dar alan şartlarından diye, kendinizce ''Eciş Bücüş'' bir muhakeme yapmışsınız.

Acaba, o kadar savaşlardan/Yıkımdan sonra, hala her türlü atılım, yenilik.. vb. gibi ''eciş bücüş'' bilgi donanımları bu ''Bonsai'' yetiştirilmesi ruhundan kaynaklanmış olabilir mi?

Araştırdınız mı? Japonları yeriyormusunuz. Veya onların ruhu ile olmasa dahi, çaba gösterme, gayret içinde olma, başarma duygusu tatma arzumuza gem mi vuracaksınız.

Sizden ne yapmamız gerektiğini söyleyen talimatlarınızı bekliyoruz.

Saygı duyalım ki, saygı duyulalım.

Özür ve Saygılarımla lütfen.

Düzenleyen mrduran : 10-10-2011 saat 09:44 Neden: imla ve yazılım
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 20:14   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Mahlukat yorumu en çok ilgimi çekendi.

Hayali kurulan biçimi vermek için iplerle sıkıştılarak, bir çok yeri kesilerek, sadece en farklı hayalci görüntüyü vermek için bu kadar müdahale ve de tüm bu müdahale sonucu hiç bir verim yok. Sadece ama sadece farklı bir hayalin canlıda yaratılması. BENCE

halamın rahmetli eşi saygıdeğer eniştem. İlkokul mezunudur. Eski eğitim sistemiyle ilkokul 5 mezunu. Almanyada işçi 1982 kesin dönüş yaptı.

Bu insan saz çalar, keman çalar (hiçbir kurs ve eğitimi olmadan) ve aynı el becerilerini ağaç oymacılığında da gösterir. Yetenek. Öğrenmekle olmaz. Cansız odunlara şekil veriridi. Hem de evi kirletmemek adına kah küçücük odada tüm odaya muşamba sererek kah banyoda küvetin içinde. bir çiftliğin tüm resminde görebileceğiniz ev, koyun, çoban, demlik, vs. veya bir manga asker ve atlı komutanları tüm arma ve askeri kıyafet ve çizmeleri ile o da bu günün değil 1900-1920 arası kıyafet.

Bence hayal budur. Şekillendirme budur. Ha bunu herkes yapabilirmi? hayır. Ama bunu yapamıyorsam. Hayalim için bir canlıyı iple işkence etmeye hiç gönlüm razı değil.

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 20:18   #155
Ağaç Dostu

Sn Memet Mahlukat espri değil. Mahlukat görüntünün beyinde algılanıp dile doğal ifadesi. Beyin gördüklerini, bildikleri ile karşılaştırır ve en uygun tanımlamayı yapar. bu tanımlama da anlıktır. Anı tutamazsanız beynin algılaması olan MAHLUKAT terimini yazar veya söylersiniz.

Eski 10-10-2011, 20:51   #156
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Altı ayda bir birisi bonsi için ağaca işkence ediyorsunuz diye aynı mevzuyu çevirip çevirip başlıyor.

Aynı cevapları vere vere bıktım.

Nedense ülkemizde bilmediği konularda konuşmak bir entellektüel uğraşa dönüştü.

Yediğiniz domateslerin seralarda gövdenin gideceği yönü şekillendirilimiş halde üretilmesi sizi ilgilendirmiyor. Tavukların size yumurta sağlaması için konuldukları kafesler de önemli değil. Meyve ve ağaçlarının biçimlendirilmesi de farketmiyor.. Ayağınızdaki pabucun bir hayvanın yüzülmüş derisi olması da önemsiz.

Bütün meyve bahçelerinde ağaçlara benzer tekniklerle müdahele edilmesi sonradan aklınıza geldi diye ortadan kalkmıyor. Zaten bu da ne açlıkla ne de fiyatlarla açıklanır. Verimliliği sağlıyor.

Bonsai ne işkencedir ne ağaç ecüş bücüştür sadece siz konuyu anlamamışsınız, hepsi budur.

Hangi işkence gören bitki gelişiyor de bonsailer elli yüz beşyüz yıl canlı kalıyor.

Topraksız ortamda çilek yetiştirme ne oluyor sizce, bitkiyi doğal şartlarından bir de toprağından ayırma.
Katı ortamda domates yetiştirmeye ne dersiniz. O da bitkinin doğal şartlatını değiştirme değil mi?

Saksılarda teraslarda domates yetiştirme sizce doğal mı?

Mahlukat hiç değilse esprileri anlamayı deneyin.

Onu da yapmayın bilmediğiniz konularda zikir sahibi olmadan fikir sahibi olma huyundan vazgeçin.

İlk mesasjınızda sıraladığınız ürünler tarımsal ürünlerdir bunlar neden ve nerede kullanılıyor diye araştırın bu forum size yeterince bilgi sunacak.

Akvaryum ve evde kanarya papağan vs besleme durumları da var, her seferinde aynı konuya bunları yaza yaza bıktım.

Size göre doğada ne yetişiyorsa onu toplamak gerek ama en çok EC metre başlığıyla ilgilenmişsiniz doğal şartların yapay biçimde yaratıldığı ortmala. Bonsaiyi solluyor konu.
Akvaryum, kanarya papağandan anlamam beslemem çevremde ki tüm dostlarımdan bir tek tanesinin evde kanaryası var ilgim ve bilgim o kadar. Bence uygun değil.

Köpek evde karşıyım. Bahçede olmalı. Bahçede de 10 m2 lik alanda boynundan bağlı değil. Serbest. Sağladığın sığınma yerini korunaklı yerini yani kulubesini biliyorsa orda soğuktan korunacağını biliyorsa orda aç kalmadan beslenebileceğini, sıcak yaz günlerinde suyunu bulabileceğini biliyorsa ve de duygularıyla size bağlanabiliyorsa ben köpek yetiştirim. korurum beslerim.

Zikir sahibi olmadan fikir sahibi olunamayacağını söylemişsiniz. OLUNUR. Göz görür beyin değerlendirir. Biraz sorgulayıp bu bonsai ne iş diye az bir teknik bilgi okuyunca. Beyin karar verir. zikir ve de fikir sahibi olmak için beyin algılaması yeterlidir. Sizin MAHLUKAT demeniz gibi

Eski 10-10-2011, 20:56   #157
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2004
Galeri: 363
Sayın soilles memet beyin yazdığı yazıda mahlukat kelimesini ben de espri olarak algıladım. Bizim yaramaz, bizim zibidi, bizim ... vs. tarzında giden bir tarzda. Zira bonsai ile uğraşanlar öyle sanıyorum ki yaptıkları işi ve uğraştıkları canlıları seviyorlar.
Fakat ısrarla "Mahlukat" espri değil demektesiniz. İyi de söyleyen espri diyor, söylemeyip okuyan bir başkası espri olarak algılıyor. Siz algılamıyorsanız bunda memet'in kabahati nedir onu anlamadım

İnsanlar -siz yapmayabilisiniz ama- sevdikleri sevimli buldukları nesnelere veya samimiyetinin ileri düzeyde olduğu arkadaşlarına/dostlarına belki tanımadığı birine söylese kötü anlaşılacak isimler takabilirler. Bu doğal bir durumdur. Zira bunu ben de yapıyorum. Öyle sanıyorum ki memet Bey'in yaptığı bu tarzda bir isim takmaydı. Zira komikti de. Size komik gelmemiş olabilir yine de olaya ağızdan kaçan bir sözcük, anlık düşünce yakıştırması yapmanız ilginç. Zira ben de böyle bir durum olmadığını düşünüyorum. Sizin bir şekilde bonsai yapımına ve yapımcılarına beslediğiniz öfkenin/nefretin algınıza yön verdiğini düşünüyorum.

Düzenleyen DarkYES : 10-10-2011 saat 20:58 Neden: yazım yanlışı düzeltme
DarkYES Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 21:16   #158
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DarkYES Mesajı Göster
Sayın soilles memet beyin yazdığı yazıda mahlukat kelimesini ben de espri olarak algıladım. Bizim yaramaz, bizim zibidi, bizim ... vs. tarzında giden bir tarzda. Zira bonsai ile uğraşanlar öyle sanıyorum ki yaptıkları işi ve uğraştıkları canlıları seviyorlar.
Fakat ısrarla "Mahlukat" espri değil demektesiniz. İyi de söyleyen espri diyor, söylemeyip okuyan bir başkası espri olarak algılıyor. Siz algılamıyorsanız bunda memet'in kabahati nedir onu anlamadım

İnsanlar -siz yapmayabilisiniz ama- sevdikleri sevimli buldukları nesnelere veya samimiyetinin ileri düzeyde olduğu arkadaşlarına/dostlarına belki tanımadığı birine söylese kötü anlaşılacak isimler takabilirler. Bu doğal bir durumdur. Zira bunu ben de yapıyorum. Öyle sanıyorum ki memet Bey'in yaptığı bu tarzda bir isim takmaydı. Zira komikti de. Size komik gelmemiş olabilir yine de olaya ağızdan kaçan bir sözcük, anlık düşünce yakıştırması yapmanız ilginç. Zira ben de böyle bir durum olmadığını düşünüyorum. Sizin bir şekilde bonsai yapımına ve yapımcılarına beslediğiniz öfkenin/nefretin algınıza yön verdiğini düşünüyorum.
Sn Darkyes

Sn Memetin yetişdirği bonsailere komik veya takma isim olarak çok sevdiği için MAHLUKAT dedi. tamam(türkçe) ok(ingilizce)

Ben yetiştime tarzının işkence olduğunu ve de bu nedenle bu yetiştirme tarzı ile yetiştirilen BONSAİ üretim tekniği sonucu tüm canlıların MAHLUKAT gibi göründüğünü BENCE yorumladım. Yorumlarken Sn memetin ifadelerini kullandım. O espri anlamında söylemiş olsun tamam ok yes(zibidi. kreta, vs) BENCE hakikaten MAHLUKAT. Beyin algılaması BENCE bu

Eski 10-10-2011, 21:21   #159
Ağaç Dostu

Öfke nefret DEĞİL önceki mesajlarımda da anlatmaya çalıştığım kadarıyla yetiştirme yöntemini, ve sonucunu görünce beynimin net algılamasını ve de değerlendirmesini yazdım. İsterseniz yetiştirmeye devam edersiniz. Beni de sizi de alakadar etmez. Ben forum ortamında yorum yapıyorum. Ama zikirle ve fikirle. Bu noktada son söz. Görünen KÖY klavuz istemez. veya yabancıdan alıntı olsun KRAL çıplak. BENCE

Eski 10-10-2011, 21:34   #160
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

O zaman ben yanlış anlamışım. Memet espri yapmış ama bence bonsailer mahlukat olarak tanımlanacak hoş olmayan şeyler diyorsunuz. Peki o zaman diyecek bir şey yokmuş.

#155 mesajda memet'in değil kendi mahlukatınızdan bahsediyormuşsunuz.

Telleme ya da diğer işlemlemleri işkence olarak görmektesiniz. Öyle sanıyorum ki bonsai ile uğraşanlar bu ithamlarınıza karşı bir şeyler yazacaklardır. Fakat bakınız ben bonsai ile uğraşmayan birisi olarak;
Alıntı:
"Bence hayal budur. Şekillendirme budur. Ha bunu herkes yapabilirmi? hayır. Ama bunu yapamıyorsam. Hayalim için bir canlıyı iple işkence etmeye hiç gönlüm razı değil."
Bu yazdıklarınıza şu yazdıklarınızdan hareketle;

Alıntı:
Zikir sahibi olmadan fikir sahibi olunamayacağını söylemişsiniz. OLUNUR. Göz görür beyin değerlendirir. Biraz sorgulayıp bu bonsai ne iş diye az bir teknik bilgi okuyunca. Beyin karar verir. zikir ve de fikir sahibi olmak için beyin algılaması yeterlidir. Sizin MAHLUKAT demeniz gibi
bir yorum getireyim.

Doğal ortamında da bitkiler zorluklarla karşılaşıyorlar. Sıkıntı yaşamaları durumunda genellikle hayatlarını kaybediyor ya da yaralanıyorlar ve iyileşemeyen yaraları onları kurutuyor ya da öldürüyor. Diğer yandan doğada da bulundukları ortam sebebiyle bitkiler ilginç formlarda olabiliyor. Fakat bir yandan da yeşermeye ya da çiçeklenmeye devam ediyorlar. Öyle sanıyorum ki yaralansalar ya da yaşamlarına kast edecek bir duruma maruz kalsalar zaten yola devam edemezler.
Bonsai için kullanılar tekniklerle verilen şekillerde de ağaçlar yaşamaya devam ediyorlar. Elbetteki bilinçsizce ve özensizce yapılan işlemler bitkilere zarar verebiliyor. Öyle sanıyorum ki böyle durumlarda bonsai ile uğraşanların yazdığı üzere, ağaçlarında kuruma ya da çürüme gibi sıkıntılar çıkıyor. Tıpkı doğada yetişen agaçlarda olduğu gibi. Ya da meyve bahçelerinde ağaç yetiştiren çiftçilerin yaşadığı gibi.
Buradan hareketle de sağlıklı bir bonsai de aksine iyi bakım ve sağlık görüyorum ben.

Eski 10-10-2011, 21:53   #161
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DarkYES Mesajı Göster
O zaman ben yanlış anlamışım. Memet espri yapmış ama bence bonsailer mahlukat olarak tanımlanacak hoş olmayan şeyler diyorsunuz. Peki o zaman diyecek bir şey yokmuş.

#155 mesajda memet'in değil kendi mahlukatınızdan bahsediyormuşsunuz.

Telleme ya da diğer işlemlemleri işkence olarak görmektesiniz. Öyle sanıyorum ki bonsai ile uğraşanlar bu ithamlarınıza karşı bir şeyler yazacaklardır. Fakat bakınız ben bonsai ile uğraşmayan birisi olarak; Bu yazdıklarınıza şu yazdıklarınızdan hareketle;

bir yorum getireyim.

Doğal ortamında da bitkiler zorluklarla karşılaşıyorlar. Sıkıntı yaşamaları durumunda genellikle hayatlarını kaybediyor ya da yaralanıyorlar ve iyileşemeyen yaraları onları kurutuyor ya da öldürüyor. Diğer yandan doğada da bulundukları ortam sebebiyle bitkiler ilginç formlarda olabiliyor. Fakat bir yandan da yeşermeye ya da çiçeklenmeye devam ediyorlar. Öyle sanıyorum ki yaralansalar ya da yaşamlarına kast edecek bir duruma maruz kalsalar zaten yola devam edemezler.
Bonsai için kullanılar tekniklerle verilen şekillerde de ağaçlar yaşamaya devam ediyorlar. Elbetteki bilinçsizce ve özensizce yapılan işlemler bitkilere zarar verebiliyor. Öyle sanıyorum ki böyle durumlarda bonsai ile uğraşanların yazdığı üzere, ağaçlarında kuruma ya da çürüme gibi sıkıntılar çıkıyor. Tıpkı doğada yetişen agaçlarda olduğu gibi. Ya da meyve bahçelerinde ağaç yetiştiren çiftçilerin yaşadığı gibi.
Buradan hareketle de sağlıklı bir bonsai de aksine iyi bakım ve sağlık görüyorum ben.
Gövde üzerinde sadece sağdan hafif eğimle tek ana dal üzerine şağıya dönük 2 dal ile sanki kayadan çıkmış görüntüsü vermek için iple ve telle yönlendirmek İYİ bakılsın sağlıklı olsun)

Eski 10-10-2011, 21:59   #162
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

İŞKENCEYE uğrayan ve acı çeken ama onlara işkence eden bonsaicilere karşı koyamayan ağaçları savunanları ve bonsai ile uğraşanlara verip veriştirenleri de da en kısa sürede büyük katılımlı eylemleriyle alanlarda görmek istiyoruz ))

Eski 10-10-2011, 22:14   #163
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Sayın Soilless;

Siz dağ taş dolaştınız mı acaba ? Bakarak ama.
Doğada milyonlarca ''Bonsai'' var. Yurdumuzda hem de. Bizim doğamız da ''Eciş Bücüş'' bitkiler yetiştiriyor yani.

Siz Japonlarla sadece dolaşmışsınız. Tanıyamamışsınız, özümleyememişsiniz fikirlerini, amaçlarını, sabırlarını, ruhlarını.
Dar alan şartlarından diye, kendinizce ''Eciş Bücüş'' bir muhakeme yapmışsınız.

Acaba, o kadar savaşlardan/Yıkımdan sonra, hala her türlü atılım, yenilik.. vb. gibi ''eciş bücüş'' bilgi donanımları bu ''Bonsai'' yetiştirilmesi ruhundan kaynaklanmış olabilir mi?

Araştırdınız mı? Japonları yeriyormusunuz. Veya onların ruhu ile olmasa dahi, çaba gösterme, gayret içinde olma, başarma duygusu tatma arzumuza gem mi vuracaksınız.

Sizden ne yapmamız gerektiğini söyleyen talimatlarınızı bekliyoruz.

Saygı duyalım ki, saygı duyulalım.

Özür ve Saygılarımla lütfen.

Sayın Soilless:

ÇoK Çok Özürler. af edin lütfen.
Yukardaki mesajı yok sayın. Mümkünse tabii.

Saygılarımla.

Suçladığım şekilde, Bakmayıp sadece gören vede sobelenen bir ''Sazan''

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 22:20   #164
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Merhaba Sayın soilless bonsai başlıklarına hoş geldiniz.
Bizleri işkenceci olarak görmeniz gerçekten üzücü.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soilless Mesajı Göster
Öfke nefret DEĞİL önceki mesajlarımda da anlatmaya çalıştığım kadarıyla yetiştirme yöntemini, ve sonucunu görünce beynimin net algılamasını ve de değerlendirmesini yazdım. İsterseniz yetiştirmeye devam edersiniz. Beni de sizi de alakadar etmez. Ben forum ortamında yorum yapıyorum. Ama zikirle ve fikirle. Bu noktada son söz. Görünen KÖY klavuz istemez. veya yabancıdan alıntı olsun KRAL çıplak. BENCE
Buradaki yapmaya çalıştığım bonsai adaylarına ve daha sonra yapacağım makyajlara işkence diyebilirmisiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soilless Mesajı Göster
Belki şöyle bir eleştiri gelebilir BODUR zeytin BODUR meyve ağaçları ne iş?? evet bu gerçekte var. Ancak anaç ve aşılama ile devasa en optimum yüksekliklere erişemeyecek ağaçların biraz da budama yöntemi ile bodurlaştırılması olayıdır. ANCAK sonuçta daha fazla verim ve daha fazla KALİTE için yani isnsan ihtiyaçlarına DAH FAZLA katkı için bir MÜDAHALE var. Açlık ve Fiyatları düşündüğümüzde bu müdahale tolere edilebilir geliyor bana. Yoksa Evin bir köşesinde bir balkonda Eciş Bücüş bir dal ile 2 dal ile minimalize edilmiş belli bir yönde yönledirilerek yetiştirilmiş bir karışlık verimsiz bir ağaç bana işkence gibi geliyor.

Belki de bunları bonsai başlığında yazmam lazımd ı ama takip ettiğim temel konu başlığında rastlayınca geleni yazdım.

Verimli olması için illada midemizi doyuracak ürün mü almak lazım. Gözümüze güzel görünmesi ruhumuzun derinliklerine hitap etmesi doyurucu değilmidir.

Siz mideniz için yapılabilir gördüğünüzü bizler de gözümüze ölünceye kadar güzel görünmesini isteyemezmiyiz.

Ayrıca Tüm dünyanın yaşayan tek canlı sanat dalı olarak görüp kabul ettiği bir uğraşa Eciş Bücüş demeniz de hiç şık olmamış

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 22:24   #165
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Bence hiç uğraşmayalım kim ne düşünürse düşünsün üstüne gidildikçe daha da geri tepiyor bu nu bu sanatı insan için de kavramalı kavrayamıyorsa kimse ona yardım edemez anlayamaz boşverelim üzmeyelim birbirimizi.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 22:43   #166
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Bir bonsai dostu olarak yıllardır İdeal bir Bonsai elde etmek için bir çok farklı teknikleri kullanarak bu hobi ya da sanat ile uğraşmaya çalışıyorum.

Şu bir gerçektir ki Bonsai'nin binlerce yılık tarihi süreçin de özü budis rahiplerin kendi ruhsal disiplinleri ve doğaya olan saygının bir yansıması olan bonsaide doğanın dışında da insana saygıda vardır.

Saygılar

Düzenleyen bonsaisan : 11-10-2011 saat 23:06
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 22:48   #167
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
Siz birbirinize saygı duymuyor iseniz.Lütfen süre gelen bu karşılıklı saygısızlıklarınıza "Bonsai" alet etmeyiniz.

Saygılar Sunarım

Bu cümleyi algılayamadım bonsaisan. Kimler bir birine saygı duymuyorda bu cümleyi kullandınız gerçekten anlayamadım. Biraz açarmısınız.

Eski 11-10-2011, 01:08   #168
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Ağacı, doğayı, çevreyi sevmek ile bir insanı, bir köpeği ya da kanaryayı sevmeyi karıştırdıktan sonra başlıyor bence buradaki saçmalık. Hala ağaca işkence etmekten, ağacın canının yanmasından bahsediliyor. Bir sonraki aşama da ağacın haklarından bahsetmeye geliyor ki bunu da bir iki sayfa öncesinde tartıştık. Bir ağacın canı nasıl yanar? Bir ağaca nasıl işkence edersiniz? Gerçekten merak ediyorum çünkü bu düşünceye sahip birisi "canlı"yı nasıl algılıyor kestirebilmiş değilim. Zira bu anlayışla bir süre sonra acaba fitoplanktonların canı yanıyor mu diye düşünecek misiniz? Ağaçların canının yanması, işkenceye mağruz kalması gibi bir şey algılanamaz derecede saçmadır . Ha derseniz ki 100 yıl önce Jagadish Chandra Bose bitkilerin hisleri olduğunu söylemiştir (hatta böyle bir bilimsel çalışmadan bihaber olduğunuz düşüncesindeyim), bu yüzden bonsai disiplinindeki işlemler bitkilerin canını yakmaktadır... İşte o zaman gelin biyokimya konuşalım. Ha yok ben bitkilerin canını yaktığınızı düşünüyorum, o yüzden yapmayın diyorsanız zannetmiyorum ki burada kimse sizi kaile alsın.

Lütfen siz de bir an durup, acaba "bitkilere işkence etmek diye bir şey var mı, olabilir mi?" diye bir düşünün. Sonra bonsaiye karşı içinizdeki o olumsuz düşünceyi doğru şekilde ifade edin. Misal, "bonsailerin şekilllerini üçgen yapmasanız daha şık olmaz mı? Benim görüşüme göre altıgen olsa daha gerçekçi, etkileyici ve doğa ile uyumlu bir sanat eseri oluşturulabilir" gibi akla mantığa uygun önermelerle gelin.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2011, 13:55   #169
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Konu daha onceleri de gundeme geldi. simdi de dillendiriliyor, daha sonralari da karsimiza cikacak. Kimseye bonsaiyi zorla sevdirecek durumda degiliz, isteyen sever yapar istemeyen de uzak durur. Daha onceleri de, cok ornekler gostererek karsidakini ikna etmeye ugrastik ama Nuh Peygamber olmadi.

Sayin soilless de bonsaiyi sevmiyenlerden birisi, ne soyleseniz ne yazsaniz onu ikna edemezsiniz hele de bu saatten sonra, bunca yazdiklarindan sonra, ama gercekten orta yerdeki "iskenceciler" suclamasi, bonsaicileri bonsai calismalarindan oturu birer iskenceci gormesi dusundurucu. Oysa bonsai tum dunyada ilgi goren ve severek sevgiyle, yapmaya calisilan bir sanat dali olarak gorulurken. Turkiyede kimilerince iskence yapildigi iddiasi otaya neden atilabiliyor? Bunu anlamis degilim. Iskence nerde BONSAI nerde, belki bonsaiye karsi olan bir onyargi, ilk anda dusundukleri o oluyor, onyargilardan insanlari vazgecirmek ise imkansiz gibi, ancak kisi kendisi isterse onyargisinin onune gecebilir onun yolu da ogrenmekten gecer.

Bonsaicilere iskenceci diyenlere iskencenin ne oldugunu bilerek sadece gulumser ve yoluma devam ederim. Herhalde o da kendi yoluna gider!!!

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2011, 20:14   #170
Ağaç Dostu

Arkadaşlar bir anlaşılmazı düzeltmek istiyorum.

Ben sizi suçlamıyorum ki!!! Yapmakta serbest olduğunuzu da söyledim. Hatta vurlumak için de büyük harf kullanarak BENCE dedim.

2. hatırlatma: Ben bonsaiyi merak ettim çeşitli kaynakalrdan nedir diye araştırdım. Telle iple bitkinin şekillendirilmesi uygulamasını görünce hiç haz etmedim. Bu nedenle bonsai konu başlığına girmedim yazmadım. İlgilendiğim konu başlığı temel konularda mikoriza başlığında Sn Memet bosai için mikoriza araştırması yaptığını ve de (ESPRİ, SEVGİ) belirtisi olarak MAHLUKAT adlandırmasını görünce dayanamadım. yanıtladım. Çünkü Sn Memetin MAHLUKAT espri veya sevimli adlandırması benim için gerçek olarak gördüğüm algılama ifadesi idi.

Eski 12-10-2011, 20:18   #171
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Sayın Soilless:

ÇoK Çok Özürler. af edin lütfen.
Yukardaki mesajı yok sayın. Mümkünse tabii.

Saygılarımla.

Suçladığım şekilde, Bakmayıp sadece gören vede sobelenen bir ''Sazan''
Sn mrduran,

Ben kendim de bazı konu başlıklarında yanlış anlık değerlendirmeler yaptım ve de özür diledim. Özür dilemekten hiç bir zaman gocunmadım. çünkü özür dilemek BENCE öğrenmek ile eşdeğer olarak değerlendiriyorum ve öğrendiğim için mutlu oluyorum küçülmüyorum.

Samimiyetiniz için ben teşekkür ederim.

Saygılarımla

saygı ve sevgilerimle

Eski 12-10-2011, 20:42   #172
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Merhaba Sayın soilless --------------

Verimli olması için illada midemizi doyuracak ürün mü almak lazım. Gözümüze güzel görünmesi ruhumuzun derinliklerine hitap etmesi doyurucu değilmidir.

Siz mideniz için yapılabilir gördüğünüzü bizler de gözümüze ölünceye kadar güzel görünmesini isteyemezmiyiz.

Ayrıca Tüm dünyanın yaşayan tek canlı sanat dalı olarak görüp kabul ettiği bir uğraşa Eciş Bücüş demeniz de hiç şık olmamış
Canlı Sanat??

Ben Bir çok bayandan ister işe giden ister evkadını ve de hayli miktarda işinden başını kaldırabilen ve de çoğunlukla emekli erkek arkdaş, dost abiden şunu duydum ben çiçeklerimle ağaçlarımla konuşuyorum, onlara şarkı söylüyorum

Ben bu insanlara 2-3 yıl boyunca sabırla SANAT için;

şu şekli vermek istiyorsan ilk yıl şurasından başlayarak,
çift dala şu şekilde
tek yan dala bu şekilde
sağdan aşağıya doğru tek dal vermek istiyorsan bu şekilde
yok eğer oturaklı kalın gövdeli birkaç dal üzerine SANAT yapmak istiyorsan bu şekilde;

TEL ile veya şu İP ile şu şekilde bağlayacaksın diyerek SANAT yapmalarını isteyemem.

Çünkü bırak gübreyi, mikorizayı, kompostu, enzimi vs. onlar çicekleri ve ev ağaçları ile konuşuyorlar, şarkı söylüyorlar. Yani bunu hem kendi doğal psikolojik paylaşımları için yapıyorlar hem de bu yaptıklarının çiçekleri ve ağaçları çok olumlu etkilediğini söylüyorlar.

Bu insanlara bonsai yetiştirme tarzını ve de canlı sanat yapmalarını söylemek o insanlara Hücrede filistin askısına alınmış insana mozart dinletmeye benzer. Tabii ki BENCE

Eski 12-10-2011, 20:49   #173
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Yazdıklarınıza sadece gülümsüyorum

Eski 12-10-2011, 20:54   #174
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Konu daha onceleri de gundeme geldi. ----- Oysa bonsai tum dunyada ilgi goren ve severek sevgiyle, yapmaya calisilan bir sanat dali olarak gorulurken. Turkiyede kimilerince iskence yapildigi iddiasi otaya neden atilabiliyor? Bunu anlamis degilim. -------.

Bonsaicilere iskenceci diyenlere iskencenin ne oldugunu bilerek sadece gulumser ve yoluma devam ederim. Herhalde o da kendi yoluna gider!!!
Bir önceki measjımda insanların duygularını (benim karşılaştığım insanların duygularını) ifade ettim. Sanırım Türkiye'de neden böyle bir iddia ya da daha doğru bir tabirle algılama oluyor sanırm anlatabildim.

Siz de bir deneyin. Evinde balkonunda cam önünde bir çok çiçek yetiştiren bir insana onlardan birini alın ve de şöyle şekilledirin diye SANATI anlatın.

O zaman benden ya da benim gibi buraya 6 ayda bir düşen iflah olmaz REDCİYİ karşınızda CANLI CANLI görürüsünüz. SANIRIM

Eski 12-10-2011, 20:56   #175
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Yazdıklarınıza sadece gülümsüyorum
Gülümsemek de bir başlangıç SN Tekin

Eski 12-10-2011, 21:23   #176
Ağaç Dostu

Bundan yaklaşık 5-6 ay önce gazetede okuduğum bir haber vardı. (Önem itibariyle dikkate alınca) Bence Bilmem kaç sütuna bilmem kaç punto ile;

Bitkiler konuşuyor haberi vardı.

Haydaaa insanlar bitkilerle konuşuyor da bitkilerde mi kendi aralarında konuşuyorlar, dedim. Son zamanların yazarlarımızdan bizim bilmediğimiz ama çocuklarımıza kesin kalacak bir ifade geçti aklımdan. OHA OLDUM.

Araştırmacı arkadaşlar işi gücü bırakmışlar araştırmışlar. (ilk başlığı görünce La fontenden masallar gibi geliyor)

Araştırma sonucu;

Aynı ortamda yaşayan bitkiler, kendilerine bir zararlı saldırısı olduğunda salgıladaıkları kimyasallarla diğer bitkileri uyarıyorlar. Bu kimyasal farkllılığın farkına varan diğer bitkiler de gerekli koruyucu kimyasal salgılarla kendilerini korumaya çalışıyorlar. Bu benim çok klasikleşen BENCELERİMDEN değil. Araştırma sonucu. Belki de Japon bilimadamları. ???

İsterseniz aynı dar güveç tavada iki japon akağacı yetiştirin. Birine bonsai uygulayın diğerine uygulamayın. Konuşmalar belki de doğrudur. Kimbilir. Araştırmacılar bunu söylüyor. Elçiye zeval olmaz.

Bitki konuşmaları konusunda gazete reklamı yapmayalım. Google babaya yazın. yanıtını versin.

Saygılarımla

Eski 12-10-2011, 21:26   #177
Ağaç Dostu

Sn Tekin hala gülümsemeye devam ediyorsanız bu cidden iyi bir şey. Gülümsemek olumluluktur. Sonrasında kahkaha gelir ki. Hakikaten ciddi bir olumlu yorumun beynin mutluluk ifadesidir. Umarım kahkaha atarsınız

Eski 12-10-2011, 21:39   #178
Ağaç Dostu

[QUOTE=jeomeo;868615]Ağacı, doğayı, çevreyi sevmek ile bir insanı, bir köpeği ya da kanaryayı sevmeyi karıştırdıktan sonra başlıyor bence buradaki saçmalık. Hala ağaca işkence etmekten, ağacın canının yanmasından bahsediliyor. Bir sonraki aşama da ağacın haklarından bahsetmeye geliyor ki bunu da bir iki sayfa öncesinde tartıştık. Bir ağacın canı nasıl yanar? Bir ağaca nasıl işkence edersiniz? Gerçekten merak ediyorum

Sn Jeomeo merak ettiğiniz konuyu aslında siz de biliyorsunuz. CANLI SANATIn uygulamasını sanırım biliyorsunuz. Hangi cins TELLE veya hangi cins İPLE sarmanız gerketiğini size anlatmadılar mı? Nasıl sarmanız, nereden geçirerek sarmanız, ne kadar sıkmanız, size anlatılmadı mı?

Peki bu tel cinsi, bu ip cinsi, bunların geçeceği yer, bunların ne kadar sıkı bağlanacağı hatta nasıl bağlanacağı neden anlatılıyor. Bitkiyi şekillendirmek, bitkiyi Bitkini dallarında yara açmadan, bu yaradan dolayı bitkiyi kaybetmeden, kurutmadan şekillendirebilmek için değil mi?

İşte bu uyarılar ve öneriler bitkinin canını yakmadan onu ÖLDÜRMEDEN SANATI yapmak için uyarılar. BENCE

Eski 12-10-2011, 21:49   #179
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Söz gümüş ise sükut altın dır.

Eski 12-10-2011, 22:06   #180
Ağaç Dostu

Aslında keşke SN Memet sevecenlik ifadesi olarak mahlukat terimini Mikoriza başlığında kullanmasaydı da ben de görüp devamında bu yorumlarımı yapmam gerekmeseydi.

Herkes bildiği, inandığı şeyi yapar bu yorumlarımı da okumak zorunda kalmazdı. Benim düşüncelerim de bende ve paylaştığım dostlarımda kalırdı. Ama hayat yaşanandır. Bu da yaşanmıştır.

Uğraşlarınızda SİZCE başarılar.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024