agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni48Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-10-2011, 23:08   #181
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Sn Tekin

Çok doğrusunuz.

Saygı ve sevgilerimle

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2011, 14:36   #182
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi soilless Mesajı Göster
Siz de bir deneyin. Evinde balkonunda cam önünde bir çok çiçek yetiştiren bir insana onlardan birini alın ve de şöyle şekilledirin diye SANATI anlatın.

O zaman benden ya da benim gibi buraya 6 ayda bir düşen iflah olmaz REDCİYİ karşınızda CANLI CANLI görürüsünüz. SANIRIM
Sayin soilles, Bonsaicilerin isi bunu anlatmak zaten, kimseyide ille de bonsai yapacaksin diye zorlamiyoruz ki.(karsi olanlarin da bizleri zorlamamasi gerekir degilmi? Ustelik de iskenceci gibi cirkin ve bonsaide gercek olmiyan bir siffatla, Bitki ile her ugrasanin elinde az ve ya cok, makas, testere, bicak gibi kesici aletlerle bitkilerne cesitli nedenlerle uygulamalar yapiyorlar diye o bitki severlere ne kadar ISKENCECI demek yakismiyorsa bonsaiyiciye de oyle bir soz kullanmak dogru degildir. ) Daha once de degim gibi, isteyen bonsaiyi sever ve yapar istemeyen de sevmez ve yapmaz bu kadar basit, yani herkes inandigi yolda yurumeye devam eder. Biz yolumuza sen de yoluna, baska yerde olur da karsilasirsak bonsaiyi sevmediginizi bildigimizden o konuya deginmeyiz. Sizin de bizim bonsaiyi sevdigimizden o konuya deginmeyceginize inaniyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2011, 23:09   #183
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Sayin soilles, Bonsaicilerin isi bunu anlatmak zaten, kimseyide ille de bonsai yapacaksin diye zorlamiyoruz ki.(karsi olanlarin da bizleri zorlamamasi gerekir degilmi? Ustelik de iskenceci gibi cirkin ve bonsaide gercek olmiyan bir siffatla, Bitki ile her ugrasanin elinde az ve ya cok, makas, testere, bicak gibi kesici aletlerle bitkilerne cesitli nedenlerle uygulamalar yapiyorlar diye o bitki severlere ne kadar ISKENCECI demek yakismiyorsa bonsaiyiciye de oyle bir soz kullanmak dogru degildir. ) Daha once de degim gibi, isteyen bonsaiyi sever ve yapar istemeyen de sevmez ve yapmaz bu kadar basit, yani herkes inandigi yolda yurumeye devam eder. Biz yolumuza sen de yoluna, baska yerde olur da karsilasirsak bonsaiyi sevmediginizi bildigimizden o konuya deginmeyiz. Sizin de bizim bonsaiyi sevdigimizden o konuya deginmeyceginize inaniyorum.
Aslında yazdıklarımın sebebi şuradan kaynaklandı;

Her ne şekilde yetiştirirsen yetiştir ister sebze ister ağaç ama temel beklenti verim verim ve de verim. Doğru mu?

Sn memet mikoriza başlığında mikoriza torf kompost Em tüm bu organik gübre mantar ve elementlerin bonsai de kullanımından bahsetmiş.

Bahsettiklerinin tamamı daha güçlü daha verimli bir sebze veya ağaç için gerekli olanlar.

Eee eğer bonsai bodurlaştırılarak, küçültülerek, belli dal yönünde geliştirilerek hele ki 2-3 cm derinliği olan düz güveç tavasına benzer bir tepside bonsai üretiliyor ve sanat yapılıyorsa MİKORİZA KOMPOST TORF EM olsa ne olur olmasa ne olur. Bu bence komikti. Sn memetin bu değerlendirmesini görünce bonsai konusundaki bildiklerim ve de düşüncelerim biraraya geldi ve yazdım.

Tabii ki sen yoluna biz yolumuza. sen üretirsin biz üretmeyiz. Ama karşılaşdığımızda neden sen ve ben susuyoruz neden düşüncelerimizi açıklamıyoruz bunu anlayamadım.

Benim düşüncelerimin potansiyel bonsai meraklılarını olumsuz etkileyeceğinimi düşünüyorsun?? Anlayamadım???

Karşılaşırsam düşüncelerimi açıklarım.

Eski 24-10-2011, 12:23   #184
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tabii ki sen yoluna biz yolumuza. sen üretirsin biz üretmeyiz. Ama karşılaşdığımızda neden sen ve ben susuyoruz neden düşüncelerimizi açıklamıyoruz bunu anlayamadım.

Benim düşüncelerimin potansiyel bonsai meraklılarını olumsuz etkileyeceğinimi düşünüyorsun?? Anlayamadım???

Karşılaşırsam düşüncelerimi açıklarım.
Sayin Soilles,
Sanirim yazdiklarim acikti. Ne bizler seni bonsainin guzel sevgi dolu bir ugras olduguna inandirabilirdik. Ne de sen bizi, dusundugun gibi bonsainin kotu oldugunu ve bu ugrastan vazgecmemizi sagliyabilirdin. O yuzden bosuna vakit harcamak yerine herkes kendi yolunda yurumesinin daha dogru olacagini dusunuyorum.

Bonsai bir tutku bir sevda isidir. O yuzden bonsai meraklilarini olumsuz etkileyceginizi dusunmedim bile, Kimse bonsai sevmek zorunda degildir, sevenler de yaptiklari ve yapacaklari calismalara odaklanmisken kimin ne dedigi sadece soyleyeni baglar ama gel gor ki bonsai hakkinda insanlarin yanlis bilgilenmelerini de istemez, dusuncelerinize olan tepkiler sadece o yuzdendi. Dusuncelerinizi belirtiniz, bizler de dusuncelerinizin (en azindan biz bonsaicilerle uyusmadigini)sizinkilere ters dustugunu yazisip kabullendik. O yuzden konuyu bitirip herkes yoluna yurusun oldu.

Baska bir yerde karsilasirsak, mutlaka dusunce ve dusuncelerimizi paylasmaliyiz ve bu bonsai disinda olmali diye dusunuyorum. Sizce baska bir yerde bonsai konusmamizin bir yarari olurmu? nansil olsa iki taraf da noktalarini koymustur. Ha olaki zaman icerisinde bonsai ogrenmek, bonsaiyi anlamak gibi bir degisiminiz, ya da bizlerde ters degisim olursa belki o zaman konusulabilir (ki ben bunlara ihtimal vermiyorum) Yoksa baska konularda mutlaka konusmaliyiz.

Tekrar tarismaya olanak yaratmak icin yazmiyorum, siz yazdiniz diye ve bilginiz olsun diye konuya deginiyorum.

Memedin, yazdiginiz organik gubrelerin bonsaide kullanilmamali diye dusndugunuzden hatta bunu komik gordugunuzden yazma ihtiyaci duydugunuzu belirtiyorsunuz. (burada bonsainin kucuk boyutlarda kalmasi onyargisi sizi boyle bir dusunceye yonlendirdi) Bonsai saksidaki agactir ve saglikli bir yasam surdurmesi icin her turlu besini almalidir bunu saglamak zorunda olan da agacin sahibidir. Uygun bir sekilde ve gerektigi gibi bakilmazsa bonsai de diger bitkiler agaclar gibi olumsuz etkilenir ve sagligi bozulur. Sizin olmaz dediginiz ve Memedin kullanilmalidir dedigi organik gubreler de bonsainin sagligi icin kullanilabilir ve bunda bir sorun gormuyorum.

Size iyi gunler diliyorum.

Eski 26-10-2011, 01:57   #185
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Okul yıllarımda, 2 takım arasında panel yapıldı.

2+2= 4 ve 2+2=5 arasında. Doğru olan??

kazanan ikinci görüş oldu. Çok ilginç gelmişti bana)

Tatlı seviyeniz ve fikirlerinizi savunmada saygıyı hak ediyorsunuz.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2011, 22:46   #186
Ağaç Dostu

"Söz gümüşse sukut altındır" görüşü bence en olumsuz toplumsal duygu ve düşünce ikrarıdır. Aslında tam tersi olmalıdır ve de bir kaç derece indirgeyerek " sükut bronz ise söz altındır" Bugün bir gazetede yazan bir yorum hayli etkileyici idi benim için. Cahilin karşında susan alimin yüceliği. hiç böyle bir felsefe ile karşılaşdınız mı? ben yanıtlayayım Ben karşılaşmadım. Demek istediğim şu ki sn mrduran paylaşımı çok net genelliyerek paylaşılabilir noktaya getirmiş. teşekkürler mrduran

Eski 05-11-2011, 22:54   #187
Ağaç Dostu

Sn Ali H. ALI hiç kimse kusura bakmasın ister susmak gümüş bronz ister söz altın elmas desin ama her kim ne derse desin (TÜRK KÜLTÜRÜNE UYAN BİR YORUM İLE) bir SIĞ GÜVEÇ kabındaki toprağa EM, MİKORİZA, ENZİM uygulasan ne olur uygulamasan ne olur? Gerçekten çok merak ettim. Uygulayınca bonsai çok mu gelişecek? çok mu büyüyecek?
yoksa çok daha terbiyeli mi davranacak? gerçekten merak ediyorum bu etkileri bilgilendirirseniz sevinirim

Eski 05-11-2011, 22:56   #188
Ağaç Dostu

Tüm gelişimlerim özünün meraktan geldiğine inanırım. lft beni bilgilendirin?

Eski 06-11-2011, 03:09   #189
Ağaç Dostu

Alıntı:
bir SIĞ GÜVEÇ kabındaki toprağa EM, MİKORİZA, ENZİM uygulasan ne olur uygulamasan ne olur? Gerçekten çok merak ettim. Uygulayınca bonsai çok mu gelişecek? çok mu büyüyecek?
yoksa çok daha terbiyeli mi davranacak? gerçekten merak ediyorum bu etkileri bilgilendirirseniz sevinirim
Sayin Soilles, daha yukarda yazilan mesajda(mesaj 184) susmanizi kimse istemedi mutlaka dusuncelerinizi yazip soylemelisiniz, ama bonsai disinda, bunun nedeni de yine ayni mesajda belirtilmistir. Biz bonsaiciler dusuncelerimizde deyismedik! belki siz degistiniz diyecegim ama bakiyorum ki siz de degismemissiniz. Daha on yargilariniz ilki gibi suruyor ki, bonsai saksisindaki estetigi gormek istemeyip guvec kabina indirgiyorsunuz. Yine ayni onyargilarla, bonsainin de diger bitkiler gibi her besin ve minarele gereksinimi oldugunu gormemezlikten gelip, "bonsai cok mu gelisecek, cokmu buyuyeycek yoksa cok daha terbiyelimi buyuyeycek" yaklasimlari ile de bonsainin buyuyup gelismemesi gereken bir bitki olmadigini nasil olsa sig bir saksida onunla ilgilenen onu istedigi gibi "terbiye" edecek birileri varken Mikorizma ve Enzim gerekli degildir dusunceniz suruyor.

O yuzden bu tartismanin surmesini anlamsiz gereksiz ve bosuna vakit harcamak olarak goruyorum. Birakin bonsaiciler de, sig saksidaki bitkilerine istediklerini uygulasinlar, sorumlusu da onlar olsunlar.

Baska bir yerlerde, baska konularda yazismak uzere hosca kaliniz.

Eski 06-11-2011, 07:57   #190
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Bir elma ağacı düşünün bu walter pall'ın çalışmasıdır bu elma her yıl o sizin tabir ettiğiniz güveç tabağında bol meyve veriyor şimdi bu ağaç sizce hayatından memnun değilmi veya işkencemi görüyor bitki toprak yemez onun içindeki besin ve suyla yetinir birde devrilmemek için kazık kök yapar.

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2011, 09:28   #191
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Elma ağacı linkte.
Walter Pall Bonsai Adventures: apple tree

Eski 06-11-2011, 23:31   #192
Ağaç Dostu

Sn Emre Kuzu

verdiğiniz linke baktım. ağaç çok verimli mi sizce? bir de üstüne üstlük o güveç kabında kazık kök mü yapmış? kazık kök buysa ???

Arkadaşlar daha önce de belirttim ben bonsai'yi inceledim haz etmedim. ilgilendiğim mikoriza konu başlığında "mahlukat" olarak değerlendirilip mikoriza ile kök gelişiminin sorgulandığını görünce "PES" yani dedim ve de PES yani mesajım moderatörlerce buraya taşındı. özetle ben burayı bilmezdim buyrun dediler ben de geldim. laf lafı açtı ama gördüm ki; bben eleştirimi gönderdikçe yanıt yerine daha çokca sen yoluna biz yolumuza değerlendirmeleri aldım.

Bu bonsai Japonlardan gelen bir üretim şekli. Japonları çok severim. çok çalıştım onlarla. Çok disiplinli iş yapma düzenleri var. Geçenlerde bir gurmenin gazetelerden birinin haftasonu ekindeki bir yazısını okudum. çok özel bir etten bahsediyordu. bir hayvandan sadece 1600-1800 grm çıkan çok özel bir et. tabağı da yanlış hatırlamıyorsam 150 euro veya usd değerinde. iyice merak ettim. bu hayvanın bakımının yetiştirilmesinin Japonyada sadece belli bir alandaki otlarla beslenmesinden dolayı çok özel olduğunu okudum. olabilir.

çok doğal ve özel ot çok doğal bir et ve de ete farklı bir aroma katabilir. buraya kadar ok. devamında okuduklarım PES yani dedirtti. bu hayvanlar yere basmasın böylece fazla sert et ve sinir olmasın diye askıya alınıyormuş.

İşte bu doğal değil.

işte bu eziyet.

1600 grm et için bu eziyet değil mi?

Sn Emre kuzu linkini verdiğiniz elma ağacına baktım. evet elma var ama benim komşumun babasının 7 dönüm arazisinden elde ettiği 65 ton elma ile çok rahat bir geçim kaynağı var.( en azından köy yaşamını düşününce çok rahat) peki komşumun babasına bu linkini verdiğiniz elma ağacını gösterseniz ne der sizce??? en azından benim eleştrimin çok ötesinde ve de detaylı şeyler anlatır tahminimce. Ama sizin hatırınız için yemeyeceğim içmeyeceğim bu linki komşumun babasına göstermesini sağlayacağım ki yorumunu da tahmin ile değil bizzat verebileyim. kimbilir belki o da takdir eder bonsai üretimi CANLI SANATı

Eski 06-11-2011, 23:44   #193
Ağaç Dostu

Yani demem o ki Sn Kuzu ha güveç kabı ya da kremitte köfte kabı ya da geçen ay arkadaşımın ziyareti nedeniyle sipariş ettiğim ve de çok memnun kaldığım avanos kil yoğurt kabı ya da şimdilerde unutulan ama çok lezzetli olan Silivri ateş yoğurdu kabında yapılsın hiç bir canlı bitki veya MAHLUKAT 3 cm derinlikte KAZIK kök yapamaz ve de asıl üretkenliği (aslında sizin benim için değil kendi neslinin devamı için yaptığı) meyve üretimini yapamaz. Yapar da sizin istediğiniz kadarını yapar kendi doğasının gerektirdiği kadarını değil.

İşte bu eziyet bence. Ha 1600 gr et için askıya alınan hayvan ha istediğin şekli vermek için askıya ya da tele ya da ipe sıkı sıkıya sardırılarak mimimalize edilen bitki. bence aynı eziyet.

Eski 18-07-2012, 00:52   #194
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Cahillik işte, sorum bundandır... Büyüyebilecek bir fidanı neden büyütmemek için çaba gösterilir? Zorla cüce bir insan yetiştirmeyi çağrıştırsa da anlamak için soruyorum, neden?

Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 08:38   #195
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Yılda bir iki kere bu tür bir soru soruluyor. Benzer sorulara verilmiş cevaplar forumda mevcut.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 12:17   #196
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Evet yılda bir kerede olsa bu şekilde ANLAYAMAMA DURMULARI oluyor malesef. İnsanla ağacı nasıl bağdaştırırlar anlamak mümkün değil.Gerçi arkadaşımız bu hususta cahil olduğunun farkında öğrenmek istiyor sanırım.

Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 13:16   #197
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Öğrenmek ve konu hakkında yazışmak istemenizi anlıyorum ama bunu ilgili başlıkta ve daha önce yazılanları okuyarak yapmanız en iyisi...

Yazılarınızı buraya taşıdım.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 16:14   #198
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hazeyn Mesajı Göster
Evet yılda bir kerede olsa bu şekilde ANLAYAMAMA DURMULARI oluyor malesef. İnsanla ağacı nasıl bağdaştırırlar anlamak mümkün değil.Gerçi arkadaşımız bu hususta cahil olduğunun farkında öğrenmek istiyor sanırım.
Sayın Hazeyn,
Çok nazik bir soru sordum, hatta bana gayet anlamsız bir uğraş gorümesine rağmen yermediğim ve eleştirmediğim gibi bu konuda cahilliğime veriniz gibi yumuşatıcı bir ifade de kullandım.

Amaç nedir dedim? Biliyor ve istiyorsanız yazınız, yoksa beni üslubunuza ortak ettirmeyiniz.

30 değil 3000 bonsainin felsefesini(?!) su gibi içseniz dahi ozenerek yaptiginiz isi ifade edemiyorsanız, yorum yok!

Basarılar!

Eski 18-07-2012, 19:06   #199
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Odeh Mesajı Göster
Sayın Hazeyn,
Çok nazik bir soru sordum, hatta bana gayet anlamsız bir uğraş gorümesine rağmen yermediğim ve eleştirmediğim gibi bu konuda cahilliğime veriniz gibi yumuşatıcı bir ifade de kullandım.

Amaç nedir dedim? Biliyor ve istiyorsanız yazınız, yoksa beni üslubunuza ortak ettirmeyiniz.

30 değil 3000 bonsainin felsefesini(?!) su gibi içseniz dahi ozenerek yaptiginiz isi ifade edemiyorsanız, yorum yok!

Basarılar!
Sizin üslup ne böyle?

Alıntı:
Cahillik işte, sorum bundandır...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hazeyn Mesajı Göster
Gerçi arkadaşımız bu hususta cahil olduğunun farkında öğrenmek istiyor sanırım.

Bunun neresi sizi rahatsız etti?

Eski 18-07-2012, 19:21   #200
-

Üslubumda hiçbir şey yok. Felsefe adı geçen bir başlıkta böyle kinayeli bir yanıta az bile. Çok okurum, okuduğum her türlü metni gayet de iyi anlarım. Bu nedenle sayın katılımcıya böyle bir yanıt yazdım. Ama daha detaylı bir değerlendirme gerekirse döndüğümde yazarım. Dağın başındayım, 34 derece, 13 saattir açım ve suyum bitti!

Eski 18-07-2012, 20:21   #201
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Zorla cüce bir insan yetiştirmeyi çağrıştırsa da

Biçiminde bir üslubunuz olduğu için bir tepkiyle karşılaşmanız o kadar şaşırtıcı değil.

Bu konuyla ilgili daha önce benzer konuşmalar oldu. Onlara bakarsanız yeterli açıklama bulacaksınız.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 20:59   #202
-

Bu mudur anladığınız? Vallahi helal olsun! Bonsai konusu açıklığa kavuştu benim icin... Size iyi forumlar...

Eski 18-07-2012, 21:55   #203
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Sn Odeh,

Sizin ilgili oldugunuz bir konuda bir bonsaici arkadaşımız sizin çalışmalarınıza veya ilgi alanınıza aynen sizin yazınızdaki üslup ve kinaye ile yaklaşımda bulunsa acaba tepkiniz ne olurdu çok merak ediyorum.
Madem böyle bir tarzda yaklaşımda bulunuyorsunuz, sonra neden tepkileri garipsiyorsunuz anlayabilmiş değilim.
Bonsai felsefesi veya hobisi hakkında bilgi edinmek için yaklaşım tarzının veya soru şeklinin böyle olamayacağı, aksine bu tür bir yaklaşım veya soru şeklinin polemik açma eğilimli bir yaklaşım olacağı konusunda sanırım hemfikirizdir.

Ben bonsaici arkadaşlarımdan böyle bir tartışmaya veya polemiğe girmemelerini rica ediyorum mümkünse. Yeterince polemik var zaten forumda.

Saygılarımla

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2012, 22:58   #204
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Tarım da ıslah olmasın, hayvanları çiftliklere kapatmayalım onlarla beslenmeyelim salalım dağa çayıra, bitki yetiştirmeyelim - bunlar nasıl insan ihtiyacı içinse bu sanat bir ihtiyaç içindir kaldı ki ızdırap duyan zorlanan bir canlı bunu tepkisiyle ortaya koyar. Ve olay niye cüce tutuluyor üzerindense kural böyle ne yapalım cüce olmadan sığdıramayız bir yere.

Eski 19-07-2012, 00:51   #205
-

Sayın beyler, hanımefendiler, yeter.

Yazdıklarınız benim aklıma hakaret, yazabileceklerim de insan aklına.

Bir avuç toprak ile aç ve susuz bir fidanda felsefe yaratabilen o beynin bana anlayabileceği pek bir şey olduguna inanmakta güçlük çekiyorum.

İnsan yalnız olabilir, enerji ve fikrini tatmin edemiyor olabilir, çakıl tasında dunyanın manasını bulduğunu da iddia edebilir, mümkündür. Ama çakıl tasında dahi bir anlam bulduğunu ifade edebilen kafa eğer fikir ve zikrini edep haya saygı sınırlarında ifade edemiyor, benim gibi degilsen bilgisizsin cahilsin ya da anlayamazsın edasına giriyorsa anlayın ki o insan artık bitmistir.

Önemli olan saygı duyduğunu saygıdeğer bicimde edeple ifadedir. Kendini ve sevdiğini sabırla ifade edemeyen neyi eleştirecek? 50 yılda sabırla (!) 5 cm büyüt 5 düzgün cümle kurama! E Banane! Kusur senin. Soranda değil. Kendi yaptığını kendin 2
cümle ile anlatamıyorsam Banane.

Felsefeymis! Hadi canım!

Eski 19-07-2012, 00:54   #206
-

Ayrıca yönetim her tartışmaya dahil olmamalıdır. Düzen ayrı ama tarafgirlik olmaktadır. Not etmek istiyorum. Ya yonetici olunsun ya üye. İkisi bir arada olunca tartisma tartisma olmaktan çıkmaktadır.

Eski 19-07-2012, 10:13   #207
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Sayın beyler, hanımefendiler, yeter.

Yazdıklarınız benim aklıma hakaret, yazabileceklerim de insan aklına.

Bir avuç toprak ile aç ve susuz bir fidanda felsefe yaratabilen o beynin bana anlayabileceği pek bir şey olduguna inanmakta güçlük çekiyorum.

İnsan yalnız olabilir, enerji ve fikrini tatmin edemiyor olabilir, çakıl tasında dunyanın manasını bulduğunu da iddia edebilir, mümkündür. Ama çakıl tasında dahi bir anlam bulduğunu ifade edebilen kafa eğer fikir ve zikrini edep haya saygı sınırlarında ifade edemiyor, benim gibi degilsen bilgisizsin cahilsin ya da anlayamazsın edasına giriyorsa anlayın ki o insan artık bitmistir.

Önemli olan saygı duyduğunu saygıdeğer bicimde edeple ifadedir. Kendini ve sevdiğini sabırla ifade edemeyen neyi eleştirecek? 50 yılda sabırla (!) 5 cm büyüt 5 düzgün cümle kurama! E Banane! Kusur senin. Soranda değil. Kendi yaptığını kendin 2

Felsefeymis! Hadi canım!
Sayın Odeh. Bonsai sanatını biz insanlar icat etmedik. Bonsainin oluşumunu doğa yapmış İnsanlar da taklit etmeye başlamıştır.

Neden mi bir bonsai doğada bir avuç toprakta hat ta hiç toprak bulunmayan bir taş çatlağı arasında kimselere feryat etmeden yıllarca yaşayabiliyor ve bu yaşımını da her türlü zorluklara rağmen biz insanlara gösterebiliyorsa neden bizler de saygı duyup bu sanatı icra etmeye çalışmayalım.

Bir uçurumda taşlar arasına sıkışmış bir avuç toprak bile olmadan yukarılardan düşen taşların yaralamasına üzerinden geçip ezen çığlara kızgın güneşe rağmen susuz yaşamını sürdürürken biz insanlar gibi isyan etmeyen kanaatkar olan ayağını yorganına göre uzatmak kelimesinin anlamını bulunduğu ortama uyum sağlayıp biz insanlardan hat ta dağın eteklerindeki türlerinden bile uzun yaşayabilen ağaçcıklara nasıl saygı duymayalım.

Her türlü doğal afetlerden yıldırım düşmesinden doğal yaşlanıp içi boşalmış en ufak bir rüzgardan kırılıp ölmüş iken tek bir göz patlak vererek canlanıp hayata devam etmesi kendini yenilemesi hayatta kalma mücadelesini nasıl görmezden gelelim. Bu bizlere de örnek değilmidir.

Biz insanlar en ufak bir olumsuzlukta isyan ederken
Alıntı:
Dağın başındayım, 34 derece, 13 saattir açım ve suyum bitti!
Bizim esin kaynağımız olan doğadaki bonsailer neden bizim hayran duyduğumuz bir sanat olmasın.
Biraz düşünün anladığım kadarı ile doğadan uzak değilsiniz. gezdiğiniz yerlerde bu tür bonsaileri göreceksiniz oradaki yaşamlarını nasıl sürdüklerini anlamaya çalışın. Normalde bizler hep ağaçlar besini topraktan ve toprakta bulunan sudan alır sanırız. Gerçekten çatlaklar arasında hiç su birikme şansı olmayan yerlerde nasıl yaşadığını. Köklerin besin bulamadığı yerlerde yaprakları ile havanın neminden aldığı besinleri ters işlem ile köklere oradan tekrar yapraklara verip yaşamını sürdürmesi bizlere örnek teşkil edemez mi.

Kısacası bizlerin yaptığı işlemler tamamen doğadaki işlemlerin aynısıdır. Aksi olursa zaten ağaçları yaşatmamız da mükün değildir. Yıldırım düşüp yakması Rüzgarın esip kırması ve ya dallarının tek yönde sabitlenmesi Doğal şartlarda ölüp tekrar canlanması Eğri büğrü biçimsiz olmasına rağmen fiziki biçimsizlikle yaşamına saygı duyulması olduğun gibi görün göründüğün gibi ol diye düşündürmesi saygı duyulacak durum değilmidir.

Doğadaki zor şartlarda yaşayan o küçücük ağaçcıkların verimli arazide bol besin ve su bulup devasal büyüyen ağaçlardan daha uzun yaşayarak aynı insanlarda olduğu gibi obezite olmamamız gerektiğini bile göstermiyormu.

Herkes saygı duyacak diye de bir durum yok tabi ki bizler saygı duyuyor ve elimizden geldiğince de uygulamaya çalışıyoruz. Bizleri tam anlamı ile anlamanızı da beklemiyoruz. Ama yadırgamanızı da beklemiyoruz. İyi günler dilerim.

pria beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2012, 12:34   #208
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
Ayrıca yönetim her tartışmaya dahil olmamalıdır. Düzen ayrı ama tarafgirlik olmaktadır. Not etmek istiyorum. Ya yonetici olunsun ya üye. İkisi bir arada olunca tartisma tartisma olmaktan çıkmaktadır.
Ne yani, şimdi yöneticilikten vaz mı geçelim?

Yoksa bunca emek harcadığımız yerde, siz istiyorsunuz diye sadece yönetici olup hiç bir konuda fikir beyan etmeyelim mi?

Tabii siz böyle devam ederseniz, sıradan bir üye olarak fikir belirtmenin yanı sıra, yönetici olarak da tavır koymak zorundayım. Sonucun ne olacağını tahmin ediyor olmalısınız.

pria beğendi.
Eski 19-07-2012, 12:36   #209
-

Sayın Tekin,
Verdiginiz geniş bilgi ve ayırdığınız zaman icin teşekkür ederim,
Saygılar...

Eski 19-07-2012, 14:00   #210
Ağaç Dostu

Alıntı:
Cahillik işte, sorum bundandır... Büyüyebilecek bir fidanı neden büyütmemek için çaba gösterilir? Zorla cüce bir insan yetiştirmeyi çağrıştırsa da anlamak için soruyorum, neden?
Sayin Odeh, yukardaki alintiyi okuyan, bonsaiyi anlamak onu ogrenmek istediginiz mesajini verdiginizi saniyorsaniz yaniliyorsunuz, zaten oyle bir niyetiniz olmadigini. "Ayrıca yönetim her tartışmaya dahil olmamalıdır. Düzen ayrı ama tarafgirlik olmaktadır. Not etmek istiyorum. Ya yonetici olunsun ya üye. İkisi bir arada olunca tartisma tartisma olmaktan çıkmaktadır." diyerek bu konuda bir tartisma icin zemin aradiginizi ne guzel belirtmissiniz..

Daha onceleri benzer tartismalar olmus ve bir sonuca varilmamistir, sadece zaman kaybi olmustur. Kimse bonsai yapmak ve ya bonsai sevmek zorunda degildir, sizi buna kimse zorlamiyor, siz sevmiyenler ve yapmiyanlar tarafinda durabilirsiniz, bu sizin seciminiz ve saygi duyariz, ama...

"Önemli olan saygı duyduğunu saygıdeğer bicimde edeple ifadedir. Kendini ve sevdiğini sabırla ifade edemeyen neyi eleştirecek? 50 yılda sabırla (!) 5 cm büyüt 5 düzgün cümle kurama! E Banane! Kusur senin. Soranda değil. Kendi yaptığını kendin 2

Felsefeymis! Hadi canım!"

diye yazarsaniz, bonsaicilerin inandiklari yaptiklari isi anlatamiyacak kadar "cahil" anlayissiz kendini ifde edemiyenler olarak gormeniz ve ya gormek istemeniz sadece buralarda sayginliginizi yitirir.

Kusur sorandadir dersem hic alinma cunku soru sorma bicimin ne kadar da "Cahilligin" arkasina siginarak sorulmus olsa bile ogrenmek icin degildi! o yuzden kimse cevap vermek istemedi, yine de sanslisin, Tekin bey bastan alip anlatmaya calisti. Ummuyorum ya, yine de anlatilanlarin sana bir yarari olmasini dilerim..

Emre Kuzu ve Sakaki beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024