agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2017, 09:05   #2551
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın balkondasera çok yerde söylemişizdir akarsu sisyeminde ki EC ile katı ortam daki EC farklıdır sizin sisteminiz akarsu ama EC niz damlama sulamaya uygun. EC yi 1,3- 1,4 lere düşürün.

malbman ve Nctelts beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2017, 09:23   #2552
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Arkadaşlar hepimiz ayni hatayı yapıyoruz. Bitkileri strese sokuyoruz. Kaynaklar ne kadar çok sulama o kadar düşük EC, ne kadar az sulama o kadar yüksek EC diyor. Ama biz günde bir kere sulasak ta 10 kere sulasak ta hep ayni EC yi hazırlıyoruz. Sulama sıklığına göre EC yi düşürmemiz lazım. Çünkü sistem katı ortam olsa da sık sulanırsa akarsu sistemine doğru kayıyor. Devamlı yüksek EC ye maruz kalan bitki savunma mekanizmasını çalıştırıyor olmalı ki Ph ı yükselten salgılar salıyor.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2017, 10:11   #2553
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balkondasera Mesajı Göster
Haklisiniz saniyorsam pimas boru belli bir zaman sonra tadimi kaciracak gibi suan zaten deneme asamasindayim bitkinin suda buyumesini gozlemliyorum besinceriyiklerinin nasil yapildigi vs konulari ogrenip daha sonra kati kulturde calismalar yapacagim hatta bu dediginizi hemen dikkate alip domatesleri ilk izinli gunumde kati ortama tariyip pimas boruya kivircik **** gobek dikip hem kati ortam hemde akan su kulturunde farkli iki calisma elde edecegim

Peki 2 sorum olacak

1 akan su kulturunde pimasta rahatlikla besleyecegim ne olabilir cilek **** yesillikler disinda

2. Sorum her sabah ve aksam sistemdeki ec ve ph degerlerini olcuyorum
Fakat ec de problem olmuyor ama ph degeri 7.5 lere cikiyor limon tuzi kullanarak tekrar 6.1 6.2 civarina indiriyorum fakar sabah kalkip olcme yaptigimda tekrar 7 lere cikiyor bu olay normalmidir kaya tuzunu surwkli kullanmam sebzelere zarar verirmi? Bu surekli olacakmi **** baska bir sekilde ph sabitleyici kullanmammi gerekiyor

2 soru dedim ama 3 cusu aklima geldi

Formda oduklarima gore bocek ve bit sorununa dogla **** daha organik bir yol ile nasil bir onlem alabilirim
merhaba,anladığım kadarıyla elinizde besin tankı pompa ve zaman ayarlayıcı var,bütün bunlar elinizde mevcut besin eriğinide temin ettiğinizde bence katı ortam şuan yaz başında güzel sonuçlar verebilir tabi karar sizin,sadece saksı ve damlama sulama hortumu memesi vs lazım,sorularına gelince
1-çilek ve dediğin gibi marul şuan iyi sonuç veren ürünler başkada vardır belkide ama riskli.
2-besin tankın güneş ışığına maruz kalıyormu?limon tuzunu sürekli kullanmam dicektin sanırım (kaya tuzu yazmışında) bunun için ph düşürücü asitler satılıyo onlardanda kullanabilirsin.
3-daha önce arap sabunu,zeytinyağı,acı toz biber,sarımsak ile bi karışım yapıp uygulayan arkadaşlarımız olduğunu biliyorum.
iyi günler

jacky_038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2017, 11:15   #2554
Yeni Üye

Balkondasera's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2017
Cok tesekkurler cevaplar icin evet forumda hersey yaziyor ama ben henuz 17 ci sayfadayim biyandanda bir kitap aldim ve kitap ile uygulama yapip bir sekilde merak ettiklerimi sormak zorunda kaliyorum.. forumda olan seylerin tekrar tekrar sorulmasi ****** hos olmuyor hazircilik yerine birazdaha zaman ayirip daha fazla okumam ve guncele yaklasmam gerekiyor herkezdwn ozur dilerim bu konuda daha dikkatli olacagim saygilarimla

Balkondasera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2017, 18:04   #2555
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2017
Eriyik hazırlamak için gereken maddeleri almak istiyorum ama 5kg'lık, 1kg'lık vb. miktarlarda satılıyor bu da benim için pahalıya geliyor 100'er gramlık veya daha da düşük ölçülerde alabileceğim bir yer var mı İstanbul'da? Son derece amatörüm ve öğrenciyim 5kg'lık alacak bütçem yok zaten . Evde toprağa domates ektim 6 tane fidem var, onlar için eriyik hazırlayıp toprağa dökmeyi düşünüyorum. Fazla ışık alamadıkları led ampüller de aldım her şey hazır sadece eriyik işi kaldı.
Teşekkürler.

VegetablePolice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2017, 18:52   #2556
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2015
Hepsi olmamakla birlikte çoğu gitti gidiyor da var ordan temin edebilirsin

jacky_038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2017, 14:24   #2557
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2017
selamlar.Forumda yeniyim.Topraksız tarımı yeni öğrenip meraklananlardanım.Öncelikli olarak sıfırdan başlayıp 10 tane 15 tane kadar iceberg marul yetiştirmek istiyorum.Fakat araştırmalarım sonucu ec değerleri eriyikler vs. ler cok kafamı karıştırdı.Bu işe başlamış üretim yapan arkadaşlar yönlendirirlerse sevinirim.Ben herşeyini kendim yapmak istiyorum.Boruları alıp kendim kesip sistemi kurmak sonra fideleri dikmek vs. lakin nerden başlayağımı bilemiyorum.Forumlarda borular şöyle olmalı şu şekilde kesilmeli gibi yeni başlayanların öğreneceği gibi bişey bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

sercancepkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2017, 09:30   #2558
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sercancepkin Mesajı Göster
selamlar.Forumda yeniyim.Topraksız tarımı yeni öğrenip meraklananlardanım.Öncelikli olarak sıfırdan başlayıp 10 tane 15 tane kadar iceberg marul yetiştirmek istiyorum.Fakat araştırmalarım sonucu ec değerleri eriyikler vs. ler cok kafamı karıştırdı.Bu işe başlamış üretim yapan arkadaşlar yönlendirirlerse sevinirim.Ben herşeyini kendim yapmak istiyorum.Boruları alıp kendim kesip sistemi kurmak sonra fideleri dikmek vs. lakin nerden başlayağımı bilemiyorum.Forumlarda borular şöyle olmalı şu şekilde kesilmeli gibi yeni başlayanların öğreneceği gibi bişey bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Sayın sercancepkin. Şu linkte sorularınızın bir kısmının cevabı var sanırım.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2017, 09:50   #2559
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2017
malbman süper. sistem için istediğim bilgiler bunlardı.Bu sistemi kurdum diyelim tohum alıp ne yapmam gerekli nasıl fide olur?.Fide olduktan sonra o su tankının içinde neler var?Su tankında nelere dikat etmeliyim ? Bu sistemide kurmaya başlayacağım.syg.

sercancepkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2017, 19:02   #2560
Yeni Üye

Balkondasera's Avatar

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın balkondasera çok yerde söylemişizdir akarsu sisyeminde ki EC ile katı ortam daki EC farklıdır sizin sisteminiz akarsu ama EC niz damlama sulamaya uygun. EC yi 1,3- 1,4 lere düşürün.
Kudret hocam ec 1.35 sabah 6 olarak ayarladigim ph aksam 8.2 ama fidelerde bi anormallik yok buyüyor cicek acmaya basladi. Fakat sorunu cozemedim basina böyle bir olay gelen varsa yardimci olursa sevinirim forumda 27 ci sayfalara geldim yavas yavas yetisiyorum guncele..

Nctelts beğendi.
Eski 10-06-2017, 21:25   #2561
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sercancepkin Mesajı Göster
malbman süper. sistem için istediğim bilgiler bunlardı.Bu sistemi kurdum diyelim tohum alıp ne yapmam gerekli nasıl fide olur?.Fide olduktan sonra o su tankının içinde neler var?Su tankında nelere dikat etmeliyim ? Bu sistemide kurmaya başlayacağım.syg.
Öncelikle marul için artık geç oldu. Çünkü her ne kadar sıcağa dayanıklı olduğu söylenen çeşitler olsa da, marul sıcakta erkenden sapa kalkar, yani tohuma kaçar.

Ama yine de denemek istersen bence hazır fide bulup onlarla başla. Zira bu saatten sonra tohumdan yetiştirmeye kalkarsan (hele de yazdıklarından doğru anladıysam ve tohumdan fide hiç yapmamışsan) çok geç kalırsın.

Temmuz sonu gibi tohumları ekmeye başlarsın. Onlar fide olana dek havalar da serinlemiş olur o şekilde devam edersin. Hem de forumu detaylı bir şekilde inceleyip gerekli bilgileri de hazmetmiş olursun.

Su tankında marul besin eriyiği var. Topraksız tarım başlığını dikkatli bir şekilde incelersen aklına gelen ve bir süre sonra aklına takılacak olan hemen hemen her türlü sorunun cevabının olduğunu göreceksin. Tavsiyem, hiç bir şeye kalkışmadan önce buradaki bilgileri incele, konuyla ilgili kavramları öğren ondan sonra da uygulamaya geç. Çok kolay ilerlediğini kendin de göreceksin.

Çalışmalarında başarılar dilerim.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2017, 19:39   #2562
Yeni Üye

Balkondasera's Avatar

Herkeze merhaba 10 gün önce fide olarak aldigim domatesler yavaş yavas cicek acmaya basladi. 10 gunde yaklasik 5 6 cm uzadilar birtanede domates patlak verdi forumda, kitapta ve videolarla gorduklerimi uygulamaya basladim yardimci olan herkezede burdan cok tesekkur ediyorum. bu sene bu sekil denemeler yapacagim artik seneye daha guzel sistemler kurmayi dusunuyorum hem kati ortam hemde su kulturunde herkeze iyi calismalar

Eklenen Resimler

Eski 16-06-2017, 11:00   #2563
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Herkese kolay gelsin. Biraz zor oldu ama sistemi sonunda kurdum sağolsun kudret hocam gerekli besin erişimi gönderdi. 15 adet çilek ektim akan suda. Şöyle bir sıkıntı oldu besin tankı nın içi kötü kokuyor bir de su yüzeyinde çok ince bir zar oluşuyor gibi. Daha 2 gün oldu pek bir gelişme yok. Kalitesini düşüremediğim için foto atamıyorum kusura bakmayın.

Nctelts Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2017, 11:02   #2564
Ağaçsever

Bitkileri içine ektigim Bardak ları kağıt kullanmak zorunda kaldım koku ondan olabilir mi? Acaba.

Eski 16-06-2017, 15:39   #2565
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-04-2017
Kagit bardak zamanla deforme olucaktir plastik bardak kullanabilirsnz ayrica o domateslerin dibindeki renkli taşlar nedir ? Besin eriyigi tankinizda plastik bardak giricek sekilde delik açabilirsiniz , bardagi delip tankin ici hava alicak sekilde yerlerstirilebilir şahsen ben oyle yapiyorum

Haylazster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2017, 18:49   #2566
Yeni Üye

Balkondasera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Haylazster Mesajı Göster
Kagit bardak zamanla deforme olucaktir plastik bardak kullanabilirsnz ayrica o domateslerin dibindeki renkli taşlar nedir ? Besin eriyigi tankinizda plastik bardak giricek sekilde delik açabilirsiniz , bardagi delip tankin ici hava alicak sekilde yerlerstirilebilir şahsen ben oyle yapiyorum
Saniyorsam hatlar karisti resimleri paylasan benim

Taslar bildiginiz akvaryum tasi

Eski 16-06-2017, 19:46   #2567
Ağaçsever

Bugün aynı ölçüde plastik bardak aldım yarın hepsini değiştireceğim. Hayırlısı artık. Sonuçları yazarım.

Eski 19-06-2017, 12:04   #2568
Ağaçsever

Sonunda fotoları yükleyebildim. Arkadaşlar size zahmet eksikleri yazar mısınız? Çok sağlıklı görünmüyor gözüne acaba nerde yanlış yaptım. 6 gün oldu sistem çalışıyor. Ev= 1.8-1.9 Ph hergün değişiyor limon tuzu ile düşürüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 19-06-2017, 13:48   #2569
Ağaçsever

Rüzgar hepsini yatırdı. Sanki ateş tutmuşsunda kuruyacak gibi. Ne yapmak gerekir acaba??

Eski 19-06-2017, 14:50   #2570
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balkondasera Mesajı Göster
Saniyorsam hatlar karisti resimleri paylasan benim

Taslar bildiginiz akvaryum tasi
Hatlar karismamis alinti yapmamişim sadece 😉

Balkondasera beğendi.
Eski 19-06-2017, 14:55   #2571
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi NCTELTS Mesajı Göster
Sonunda fotoları yükleyebildim. Arkadaşlar size zahmet eksikleri yazar mısınız? Çok sağlıklı görünmüyor gözüne acaba nerde yanlış yaptım. 6 gün oldu sistem çalışıyor. Ev= 1.8-1.9 Ph hergün değişiyor limon tuzu ile düşürüyorum.
Ph mi 1.8 1.9 yoksa ec mi ? Egerki ph ise dusurmenize gerek yok 6 ya kadar olabilir , egerki ec ise 1.5 baslangic icin idealdir. Sulama programinizi yazarmisiniz ? Ayrica limontuzunu surekli kullanmayin ben 1 ay oldu ilk defa attim tanka surekli su ekleyin seviye olusturun kendinize dustukce ekleyin ecyi ayarlayin ph sorununz olmaz.tankta cokuntu olusmus arada bir karistirin bird hava veriyormysunz tankiniza?

Eski 19-06-2017, 15:28   #2572
Ağaçsever

Ec=1.8-1.9 onda sıkıntı görünmüyor PH 5 e düşürüyorum bir iki gün sonra 8 e kadar çıkıyor. Sadece su kullanırsam da bir işe yarayacağını sanmam çünkü o suyun Ph I da neredeyse 8 civarı. 15 dk çalışıyor 1 saat duruyor hava Motor yok ama su biraz yüksekten ve az bir yoğunlukta akıyor. B besini erimiyor çok uğraştım bir de daha önce kağıt bardak kullanmıştım belki onun da tortusu olabilir diye düşünüyorum. 10. Günde suyu değiştirip biraz temizlik yaptıktan sonra tekrar dolduracağım.

Eski 19-06-2017, 17:03   #2573
Ağaçsever

Hava motoru mutlaka kullanin cok faydasini goruceksinz. Benim ph sikintim olmadi şuan gayet iyi durumda cileklerim

Eski 19-06-2017, 17:27   #2574
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Haylazster Mesajı Göster
Hava motoru mutlaka kullanin cok faydasini goruceksinz. Benim ph sikintim olmadi şuan gayet iyi durumda cileklerim

Teşekkür ederim. Hava motorunu deneyeceğim.

Eski 20-06-2017, 19:30   #2575
Ağaçsever

Rüzgar bizim çilekleri baya çarptı umarım düzelirler. Arkadaşlara sorum hava motoru sürekli mi çalışacak yoksa su pompası ile ayni zamanda mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar.

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2017, 21:10   #2576
Ağaçsever

Normalde nasil kullaniyorlar bilmiyorum ama ben motorla beraber calistiriyorum

Eski 20-06-2017, 23:12   #2577
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Çileklerin kök sorunu mevcut...
Besin kullanmadan sadece su ile besleyin biraz kendilerine gelsinler. ( kök kısmının su içinde olduğundan emin olun )
Kök olmadığı için su alamamış bu çilekler, susuz kaldıkları içinde kısa sürede ölecek gibiler.

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2017, 05:38   #2578
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
Çileklerin kök sorunu mevcut...
Besin kullanmadan sadece su ile besleyin biraz kendilerine gelsinler. ( kök kısmının su içinde olduğundan emin olun )
Kök olmadığı için su alamamış bu çilekler, susuz kaldıkları içinde kısa sürede ölecek gibiler.
İlginize Teşekkür ederim. Hava motorunu bugün çalıştıracağım kökleri hergün kontrol ediyorum ama biraz daha dikkat ederim. 1 saat dur 15 dk çalış yapıyordum bugün 2 saat dur 15 dk çalış yapacağım. Kudret hocam fazla ec bitkiyi savunmaya geçirir ve bitki Ph salgılayarak suyun Ph ını yükseltir diye yazmıştı bir yerde eğer yanlış anlamadıysam.

Eski 21-06-2017, 12:50   #2579
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi NCTELTS Mesajı Göster
İlginize Teşekkür ederim. Hava motorunu bugün çalıştıracağım kökleri hergün kontrol ediyorum ama biraz daha dikkat ederim. 1 saat dur 15 dk çalış yapıyordum bugün 2 saat dur 15 dk çalış yapacağım. Kudret hocam fazla ec bitkiyi savunmaya geçirir ve bitki Ph salgılayarak suyun Ph ını yükseltir diye yazmıştı bir yerde eğer yanlış anlamadıysam.

Besinli su vermeyin daha kötüye gitmesinler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2017, 18:16   #2580
Ağaçsever

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
Besinli su vermeyin daha kötüye gitmesinler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Yarın sabahtan kovayı boşaltıp bir güzel temizledikten sonra ertesi gün sabah a kadar temiz su ile çalıştıracağım cuma sabah tekrar besin ekleyip 2 saat dur 15 dk çalış olarak devam edip gelişmelere bakacağım. Temiz su ile çalıştığı zaman suyun Ph I kontrol edilecek mi acaba şimdi yazarken aklıma geldi . Kökler de küçük küçük gelişme var gibi temizlikten sonra bakalım ne olacak.

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024